Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Putovanja

Putovanja Gdje ljetujete, zimujete, idete na izlete? I kako vam je bilo?
Podforum: Hrvatska i turizam, Destinacije i putopisi

Pogledaj rezultate ankete: Kad putujem jedem:
samo ono što odlično poznajem i prepoznajem 3 4.62%
što i lokalni, to i ja, no ne idem u krajnosti 38 58.46%
sve, ali baš sve 14 21.54%
sve osim posebno dragih kreatura (npr. kućnih ljubimaca) 10 15.38%
Glasovatelji: 65. Ne možete glasovati u ovoj anketi

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 04.01.2011., 17:10   #1
Lokalna kuhinja/hrana po svijetu (s fotografijama)

Tema za sve hranoljupce

(ne nadoh slicnu, ako ima, spojite)

Dakle trazimo jela i pica koja ste probali na nekom svom putovanju, tipicna za to podrucje, jedinstvena ili jednostavno neobicna i koja kod nas ne postoje, nesto sto se mora obavezno probati, nesto sto je ostavilo traga na vasem nepcu ili pak na zelucu, u dobrom ili losem smislu
(uz kratki opis i slikicu po mogucnosti).

Nesto iz Cilea (ali i drugih latinamerickih zemalja), klasika, zvana "empanada", tijesto punjeno mesom, lukom, plodovima mora, sunkom, sirom, varijacije na temu (pecene u pecnici ili pohane u ulju):

(vjerojatno najtipicnija empanada u Cileu je empanada de pino: meso, luk, jaje i maslina)

Po ljetnim vrucinama cesto se na cileanskim ulicama mogu naci standovi koji prodaju "mote con huesillo". To je spoj kompota napravljenog od susenih (preko noci mocenih) bresaka i kuhane zitarice. Ispocetka mi nije bilo nesto ali u vruce dane osvjezava i vraca energiju:
daria25 is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.01.2011., 20:28   #2
Super tema!

Evo ja prilažem Ayran, mlječni proizvod, ustvari kao jogurt. Iz Turske, malo rjeđi i slaniji nego naš. Meni zakon, a ja se i inače ubijam u jogurtima, pa mi je ovo stvarno bilo njam njam, fino, osvježavajuće...


Još bi spomenula i zagorske štrukle, ja sam s mora al njih bi preporučila svakom strancu koji se nađe u tim krajevima.
mirjam is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.01.2011., 15:13   #3
Nisam ništa ovakvo jela, ali danas sam naišla na ovaj link:
http://www.index.hr/xmag/clanak/cudn...ca/532369.aspx
sandra555 is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.01.2011., 13:50   #4
Saltibarsciai

litavska verzija borsca, kazu da im je to nacionalno jelo, meni je bilo fino(cikla, kefir, krumpir, zacini...jede se hladno)

Weah23 is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.01.2011., 14:03   #5
Cepelinai

takodjer litavsko nacionalno jelo, knedle u obliku cepelina, punjene mljevenim mesom, u umaku od vrhnja, dosta je kaloricno ali fino

Weah23 is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.01.2011., 15:23   #6
Vijetnam


Cvijet neke biljčice dinstan i jako ukusan



U pozadini Bun Bo Hue (juha sa debelim rezancima) a u prvom planu Bun Thit Nuong (svinjetina sa kikirikijem). Mmmmmm


Ćuko


Pho - juha u zdjeli veličine vjedra. Aj foun je tu za usporedbu veličina...


Jamon, Jamon!
Slatko lisnato tijesto u obliku šunke.


Neko ušećereno voće
__________________
I HATE THE PEOPLE WHO LOVE ME AND THEY HATE ME!
Halo Effect is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.01.2011., 15:37   #7

Ušećerene masline (probao i stvarno jesu masline, a kako su se stvorile u Vijetnamskim planinama to nitko ne zna...)


Ovo je nešto kao ćevapi, zamotani u list od banane


Pripremanje onoga što mi zovemo "Pekinška patka". U ogromnom ćupu! I to na ulici!!!


E ovo nisu masline već neko voće veličine šljive a konzistencije mesa kao nezrela zelena jabuka. Ukiseli se pa je ukus kiselkasto-slatkast, a ako ima čilija onda i ljut.



Slatkiši od ljepljive riže. Zapravo su blago slatki, ali ipak dobri.



Banh bap-polpeta od kukuruznog brašna i pohovani sir (oni štapići). Odlično uz barbikju. Posebno je dobar onaj umak od rajčice u pozadini (ništa slično tome u nas nisam probao). Ovaj desni smeđi umak je kikiriki umak.


Jaje u odmakloj fazi inkubacije, skuhano i služi se kao delicija....probao i odvratno je(osjećaju se pera i kosti...). Rekao sam maloj ako još jednom vidim da to jede, da je nikad više poljubit neću


Slatko od banane. I opet...nije toliko slatko kao slatkiši u nas...
__________________
I HATE THE PEOPLE WHO LOVE ME AND THEY HATE ME!
Halo Effect is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.01.2011., 15:51   #8
@Halo Effect - ovo jaje/pilić je nešto najodvratnije što sam vidio a mislio sam da sam vidio dosta, a ako si toj još i jeo onda skidam kapu
Buda83 is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.01.2011., 16:19   #9

Pile skuhano s nekim travama, na kraju pocrni kao guma od auta (ovde se pile ne vidi ali je iste boje kao ove trave).


Kupovno crno pile/pače



Pohovani batci, krilca, škampi, pohovano sve što poželiš. Uvaljano u neke mrvice or rižinih krekera i odlično(donio doma par kesa tih mrvica pać'mo sad probat kako je pohovati z time)


Thom rang me - kozice u umaku od tamarinda. Odlično je.


Svinjetina i ostali se sastojci stave u rizlu od rižinog papira...


...sve se zamota u ogromnu Cohibu (il' ko preferira Monte Cristo), i jede sirovo.


Pokretni fast fud. Svi vijetnamski specijaliteti po povoljnim cijenama. Neki od ovih jela su jako ukusni.


Hrana iz fast fuda + malo riže i eto ukusnog i raznolikog ručka za nekoliko osoba za pinats. Obratite pažnju na ovu malu zdjelicu u sredini, to su (pazi sad!!!) - čvarci vulgaris! Usred Vijetnama!!!


"Pekinški pajceki"


Spicy Cro - slane krafne punjene sirom, šunkom...ukusno
__________________
I HATE THE PEOPLE WHO LOVE ME AND THEY HATE ME!

Zadnje uređivanje Halo Effect : 17.01.2011. at 16:56.
Halo Effect is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.01.2011., 16:30   #10

"Secirani" spicy cro.


Banh Canh Cua - juha od rakova, svinjetine i sa debelim rezancima (baš jučer doma radio ovakve rezance od tapioka brašna i odlično su ispali s obzirom da mi je prvi put). Inače jako ukusna juha.


Razno razni kiseliši. Uz to i estetski!


Ban tet. Glutinasta riža zamotana u listove banane.


Spicy fruit cake - neka grčka slastičarna u Sidneyu. Jedan od najboljih kolača koji sam probao. Vrhunski!!!


Jedno od glavnih jela na Vijetnamskim svadbama. Sjeckana govedina kuhana na stolu u kupci od - pive!


Ca sau - doslovno - "Ružna Riba". U prijevodu - krokodil, tj. krokodilsko meso. Nešto kao dobra teletina.


Jackfruit (ne znam hrvatsko ime) lijevo i polusuhe banane (nešto kao suhe smokve) desno. Odličan doručak!!


Još jedna vijetnamska svadba. Obratite pažnju na veličinu kozica!


We are Borg. We will assimilate you. Resistance is futile!
Slatkiši od ljepljive riže zamotani u list od kokosa (ne banane). Kad se razmota skoro je nemoguće vratiti u zamotani položaj iako su pregibi jasno vidljivi, tako da mi nije jasno kako oni to u startu rade...
__________________
I HATE THE PEOPLE WHO LOVE ME AND THEY HATE ME!
Halo Effect is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.01.2011., 16:40   #11

Vino od riže (zapravo žestica od riže) uz dodatak ljekovitih trava i ....ljekovitih gmazova...
Imam jednu ovakvu buteljiranu kobru doma. Na etiketi piše ovo:
Indications: treatment of rheumatism, lumbago, tribness & scistia pain, impotence, improper erechtness, premature ejaculaton at night, debility of lumbus & knees, dizzines & tinilus, premature senile weakeninh mantality ()


Salata od krastavaca i karambole (star fruit). Odlično!


Jaja, homemade mesni narezak i Ca Kho To - riba u tamnom umaku (jedno od mojih najdražih jela).
__________________
I HATE THE PEOPLE WHO LOVE ME AND THEY HATE ME!

Zadnje uređivanje Halo Effect : 17.01.2011. at 17:00.
Halo Effect is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.01.2011., 16:41   #12

Ražnjići od glavonožaca. Honkonški fast fud!


Honkonški fast fud sa "Pekinškim patkama". Ni oni ih ne zovu pekinškima već imaju neko svoje kantonško ime.
__________________
I HATE THE PEOPLE WHO LOVE ME AND THEY HATE ME!
Halo Effect is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.01.2011., 16:47   #13

Rau muong xao toi (kang kong garlic, morning glory with garlic) - vodeni špinat dinstan sa češnjakom. Mmmmm....toliko dobar (ni traga od gorčine našega špinata) da sam nabavio sjeme i posijao ga doma. Al ne podnosi našu zimu. Nikako!


Bap xao mo hanh - kukuruz šećerac pržen na kap ulja, sa malo mlade kapulice, malo soli i malo bejbi šrimpa (minijaturnih suhih škampića). Vrhunski!!! Jedino je problem kako ovo jesti sa štapićima...al navikneš se...
__________________
I HATE THE PEOPLE WHO LOVE ME AND THEY HATE ME!
Halo Effect is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.01.2011., 17:07   #14
Quote:
Buda83 kaže: Pogledaj post
@Halo Effect - ovo jaje/pilić je nešto najodvratnije što sam vidio a mislio sam da sam vidio dosta, a ako si toj još i jeo onda skidam kapu
Moj je moto da sve treba probati i onda donositi sud. Nisam gastro konzerva, al ovo je jaje stvarno gnusno...

Probao u Vijetnamu skoro sve, još mi samo ostaju štakori koje jedu kmeri doli na jugu...i psi. Al za razliku od štakora pse nemam namjeru probati. Iz zdravstvenih razloga.
Ti štakori naime nisu ulični ili kanalizacijski već čisti iz rižinih polja. Uostalom kod nas se na Braču jedu puhovi (nema velike razlike)

Evo jednoga bračkoga puha:
__________________
I HATE THE PEOPLE WHO LOVE ME AND THEY HATE ME!
Halo Effect is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.01.2011., 18:56   #15
Jao, ona svinjetina s kikirikijem tako fino izgleda

Nesto iz repertoara peruanske kuhinje, mnogi vele najbolje kuhinje Juzne Am.
Nema sta, odlicna je.
(nemam puno svojih slika pa cu morat s neta)


Tipicno, jednostavno ali tako ukusno, uvijek jedem
Aji de gallina, komadici piletine u umaku od aji-a (zuta ljuta papricica) servirana s rizom.


Causa rellena, slozenac od kremastog pirea, a u slojeve iymedu se moye ubaciti bilo sto, tunjevina, luk, majoneza, avokado, paradjz...



Malo varijacije na temu, punjene stvari...
Punjeni krumpir, Papa rellena


Rocotto relleno, punjena crvena paprika s mljevenim mesom, jajima, kikirikijem, neki stavljaju grozdice, pikantno i fino, a na vrhu rastopljen sir...
daria25 is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.01.2011., 19:08   #16
Prava delicija, ceviche
Peru, Chile.

Dakle, moze biti samo riba ili ostala cudesa iz mora, sirova, narezana na kockice, "kuhana" samo u limunovom soku, s lukom, zacinima, pikantno, servirano s ovim finim ogromnim kukuruzom i narancastim slatkim krumpirom. Kad sm prvi put probala nije mi bas sjelo, nisam na "ti" s ribom a jos manje nekuhanom, al kasnije sam se zaljubila...
:mljac:



Inace se moze u restoranima naruciti samo taj sok (marinadu) u kojem se saftala riba uz dodatak malo vina ili pisca (jakog alkohola koji se radi od grozda) i to se zove Leche de tigre (tigrovo mlijeko) i fino ti ga serviraju u casi uz koju kozicu npr:

daria25 is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.01.2011., 19:25   #17
No, prije svakog jela jedan fini aperitiv na bazi pisca, nacionalnog peruanskog pica iako ga i cileanci svojataju kao svoje (naravno) i uspjeli su cak i zastiti brend nazvavsi jedno selo Pisco Elqui. Tak se to radi

Pisco, alkohol 35-40%, od grozda, najcesce pice je piscosour, limu, secer, pisco, bjelanjak jaja plus dodaci, ovo bi bio bazicni recept.
Mangosour je pice na bazi pisca, ali umjesto limuna upotrebljava se mango, samim time je gusci, ko neki fini gusti sok od manga s alkoholom...ova su pica jako varljiva, a mamurluk je zesci ako je u pitanju pisco lose kvalitete



U Cileu ga mjesaju s coca-colom, piscola.

Ako se slucajno nadete u Santiagu, vjerojatno ce vas uputiti na "tipicno" cileansko mjesto zvano Piojera gdje cete ugledati jedan spoj turista i lokalnih "tipicnih" pijandura kak u pol bijela dana lupaju po terremoto (znaci "potres"), a to je posebna vrsta bijelog vina sa sladoledom od ananasa. Onak, blj...

daria25 is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.01.2011., 19:43   #18
Ja sam jedna od onih osoba koje ne jedu ribu bas jer previse ima okus po ribi , i nisam nesto za morske specijalitete. Ipak, bogatstvo Tihog oceana me namamilo na neka jela, doduse ne prevec ribljasta

Pastel de jaiba, kao nekakav rakov kolac: rakovo meso pomijesano s lukom, zacinima, krusnim mrvicama u nekakvu smjesu i prekriveno sirom i onda se to fino zapece u ovim zdjelicama u rolu....juj, juj, juj...ko nekakva krema dok jedes...



Na slican nacin s kremom za kuhanje, krusnim mrvicama, mlijekom, sirom pripremaju Chupe de loco, loco je lokalni naziv na neko cudeso iz mora


daria25 is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.01.2011., 20:27   #19
Usputni zalogajcic u Boliviji ( i drugom zemljama JA)



Humitas, masa od kukuruza sa sirom zamotana u list kukuruza.
daria25 is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.01.2011., 20:38   #20
Opet nesto osvjezavajuce, na ulicama Perua i posebno na Dan drzavnosti Cilea...chicha. To bi bilo pice nastalo fermentacijom zitarica, ponekad uy dodatak voca, vise varijacija, alkoholne i nealkoholne.

Chicha morada se npr. dobija od crnog kukuruza...ne znam s cim bih usporedila to, al podsjetilo me na most.

daria25 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 08:06.