Natrag   Forum.hr > Društvo > Psihologija

Psihologija Vodič kroz um i ponašanje za entuzijaste. Podforum: Psihokauč

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 17.05.2012., 01:08   #81
Dijelimo isti problem onda . Ja sam se prije jednu godinu naučio pisati lijevom rukom i od tada mi je puno lakše i prirodnije. Inače, sve radim lijevom rukom. Također cijela lijeva strana tijela mi je dominantna.
Vashj is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.05.2012., 21:18   #82
Ja sam klasicni ambidekster... pisem desnom rukom samo radi prakticnosti, no pamtim tokom skolovanja da kad bi mi se desna "umorila" samo bih prebacio na lijevu. Dosta je to smijesno izgledalo, k'o da shizofreniju imam. Tenis uglavnom igram lijevom rukom jer sam skuzio da tako imam prednost. No kod servisa mijenjam ruke ovisno s koje polovice serviram ili recimo ako hocu zbuniti protivnika. Loptu tucem podjednako s obe noge. Ova animacija koja je stavljena... mogu je vrtiti u oba smjera bez problema. Misa koristim desnom, a touchpad lijevom rukom. Nije mi problem ni obratno kada sjednem za lap nekog lijevaka koji ima misa lijevo... ne prebacujem na desnu stranu. O dominaciji neke strane tijela ne bih mogao odluciti. Cini mi se prilicno simetricno.
marlasr is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.10.2012., 20:17   #83
Ambidekster

inače je poznato da je netko samo dešnjak i ljevak.
samo dešnjak desnom rukom piše,jede,crta,radi najviše,podiže i desnom nogom
igra nogomet i sl.
a ljevaci isto sve to ali ljevom.
na googlu sam pronašao da su ljevaci po prirodi drugačiji od dešnjaka.
od svih ljudi koje sam upoznao i poznam svi su bili samo dešnjaci i ljevaci,
pa i moji roditelji svi dešnjaci.
ja sam obadvoje,pa su mi se tome svi uvjek čudili,a o tome nisam mogao pronać
podatak na googlu.

ja pišem i crtam ljevom rukom,a desnom igram tenis i rukomet ili bilo koji
sport igram desnom rukom i nogom.
ljevom jedem a desnom radim,dižem,držim alat i sl...

pa dali ima objašnjenje što sam ja ljevoruk ili desno,ili pak obadvoje.
ima li objašnjenje za to?
zabogi is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.10.2012., 21:00   #84
Ispravan naziv je 'ambidekster', promijenila sam naziv teme.

Ako ukucaš u tražilicu pod tim imenom (ili bolje ambidexter ili ambidexterity za linkove na engleskom) pronaći ćeš priličan broj podataka o tome.
__________________
Mornari na zvijezdama
sa slomljenim jedrima,
signale šalju u noć...
Pringles is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.10.2012., 21:38   #85
Quote:
Mrs. Pringles kaže: Pogledaj post
Ispravan naziv je 'ambidekster', promijenila sam naziv teme.

Ako ukucaš u tražilicu pod tim imenom (ili bolje ambidexter ili ambidexterity za linkove na engleskom) pronaći ćeš priličan broj podataka o tome.
hvala moderatorice
zabogi is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.10.2012., 09:26   #86
zanimljvo,
čitam ovu temu i vise ne znam kaj sam,
ljevak, desnjak ili ambidekster

sjecam se da sam ko mali hvatao zlicu ljevom rukom i nakon toga baka bi reagirala i uvijek je stavljala u desnu.
od malena imam los rukopis, te jako dugo nisam znao (lijepo) crtati.
"desnjak" sam, a vozim miš ljevom rukom (bez inverse) i to jako dobro, dok u nekim drugim radnjama nemam tu finu mehaniku.
čekič koristim iskljucivo desnom rukom, al npr. sjekiru ili lopatu mogu sa obje.
onu animaciju iz prvog posta mogu okretat u oba smjera.



a kaj se tice dominantne mozdane polutke, sad sam malo cito i naso ovo:
Mnogi pogrešno misle da je hemisferna dominacija izravno povezana s dominantnom rukom ili dominantnom lateralizacijom. Činjenica je da je većem broju pojedinaca s dominantnom desnom polutkom dominantna lijeva ruka nego što je to desna. Međutim, nije ustanovljena nikakva izravna veza između jednog i drugog, pa je stoga pogrešno pretpostaviti da većina desnorukih ljudi ima dominantnu lijevu polutku i obrnuto. Dominantna ruka se određuje kod fetusa već do petnaestog tjedna trudnoće. Unatoč svim suvremenim sredstvima za istraživanje, još uvijek se ne zna što je pritom odlučujuće.
http://www.portalalfa.com/mambo/inde...2540&Itemid=95



uglavnom, zakljucio sam da sam nogometaš imo bi jebacku i ljevicu i desnicu
__________________
*Pobjednik IMF Kladionice 2013* *Pobjednik IMF Kupa 2006* *Pobjednik Euro Kupa 2008*
Black Revenger is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.10.2012., 18:23   #87
Bok ! Ona slika na prvoj podstranici gdje se okreće žena nije mi baš jasna ! Gledam par sekundi i okreće se u smjeru kontra od kazaljke na satu, onda par puta trepnem očima onako malo brže i promjeni mi smjer 2,3 okretaja kao kazaljka na satu , te se nakon 2,3 okretaja ponovno vraća u smjer kontra kazaljke na satu. Dok samo gledam u nju non stop se okreće u smjeru kontra kazaljke na satu. Inače pišem desnom jer su me tako natjerali još kao klinca i jedem desnom dok sve ostalo radi lijevom. Nekako imam osjećaj da za one preciznije stvari više koristim desnu ruku dok gdje je potrebna snaga više koristim lijevu koja mi je i puno jača.
raikkonen5 is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.10.2012., 19:32   #88
Quote:
raikkonen5 kaže: Pogledaj post
Bok ! Ona slika na prvoj podstranici gdje se okreće žena nije mi baš jasna ! Gledam par sekundi i okreće se u smjeru kontra od kazaljke na satu, onda par puta trepnem očima onako malo brže i promjeni mi smjer 2,3 okretaja kao kazaljka na satu , te se nakon 2,3 okretaja ponovno vraća u smjer kontra kazaljke na satu. Dok samo gledam u nju non stop se okreće u smjeru kontra kazaljke na satu. Inače pišem desnom jer su me tako natjerali još kao klinca i jedem desnom dok sve ostalo radi lijevom. Nekako imam osjećaj da za one preciznije stvari više koristim desnu ruku dok gdje je potrebna snaga više koristim lijevu koja mi je i puno jača.
Slika se okreće kako ti želiš, sve što trebaš je gledati u sjenu. U trenutku kada sjena nestane pogledaj u smjeru suprotnom od smjera kretanja i tada se počinje vrtjeti na drugu stranu
Ivana2711 is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.10.2012., 14:08   #89
meni je ovo bezveze

ja sam totalno ljeva strana a u desnoj sam ne pobjedljiv
MillionMan is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.05.2014., 09:40   #90
Ljevaci, dešnjaci

Naš svijet je desni, sve je prilagođeno za dešnjake, od bilježnica, automobila, strojeva i dr. Iako su dešnjaci u većini naravno postoje i ljudi koji se služe lijevom rukom, ljevaci. Prije je često bio običaj a pouzdano znam da ima slučaja i danas da roditelji dijete ljevaka prisiljivalju na korištenje desne ruke, često i fizičkom silom. U tome čak i uspiju, djeca znaju zaista na silu početi koristiti desnu ruku. Sad mene nešto zanima šta baš ne mogu pronaći, da li takva djeca doživljavalju traume zbog toga? Meni se čini da takvoj djeci nastaje svojevrsni košmar u glavi što bi zapravo bilo očekivano, koriste stranu tijela za koju im mozak govori da je pogrešna
Nosonja_ is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.05.2014., 13:27   #91
ne
NMT is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.05.2014., 13:42   #92
Ta djeca mogu razviti disleksiju, išla sam u klub čitatelja s jednim dečkom koji ju je imao (nije dugo ostao) i rekao je to zbog njegove ljeve ruke. Mislim da je spomenuo da su ga prisliljavali da koristi desnu, ali ne sjećam se točno. Možda je imao i disgrafiju.
Lyanna Stark is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.05.2014., 15:29   #93
pišem ljevom i desnom nebi nikad mogao naučit.A roditelji koji nekoga na nešto
fizički pokušavaju nagovorit su psihopati.Mene je moj otac jednom i nikad više.
zabogi is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.05.2014., 18:14   #94
Quote:
Nosonja_ kaže: Pogledaj post
Naš svijet je desni, sve je prilagođeno za dešnjake, od bilježnica, automobila, strojeva i dr. Iako su dešnjaci u većini naravno postoje i ljudi koji se služe lijevom rukom, ljevaci. Prije je često bio običaj a pouzdano znam da ima slučaja i danas da roditelji dijete ljevaka prisiljivalju na korištenje desne ruke, često i fizičkom silom. U tome čak i uspiju, djeca znaju zaista na silu početi koristiti desnu ruku. Sad mene nešto zanima šta baš ne mogu pronaći, da li takva djeca doživljavalju traume zbog toga? Meni se čini da takvoj djeci nastaje svojevrsni košmar u glavi što bi zapravo bilo očekivano, koriste stranu tijela za koju im mozak govori da je pogrešna
Dijete nauči pisati desnom rukom, ali i dalje desna strana mozga ostaje dominantna (ona koja kontrolira lijevu stranu). Takvo tjeranje djeteta protiv fizičke realnosti može biti opasno jer se mozak razvija na drugačiji način od normalnog. Posljedice često mogu biti poremećaj koncentracije, problemi s pamćenjem/učenjem, govorni problemi (mucanje), mokrenje u krevet i raznorazne druge psihičke smetnje. O tome u zadnje vrijeme ima dosta znanstvenih radova i zna se puno više nego prije 30-40 godina.

Jedna od najgorih stvari koje se nenamjerno (iz neznanja) mogu učiniti djetetu jest prisiljavati ga da bude dešnjak ako je "umrežen" kao ljevak. Jasno, postoje i mnogo gore stvari koje se mogu napraviti djetetu, ali te gore stvari se ne rade iz neznanja, jelte

Naravno, prisiljavanje može proći i bez vidljivih posljedica jer ne postoje dva jednaka mozga, ali statistika je pokazala da ljevak treba ostati ljevak.
__________________
Nullius addictus iurare in verba magistri... In a name of science, question everything
sonata-LPG is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.05.2014., 18:55   #95
Moj brat sve radi desnom rukom -- piše, diže, lista novine, jede. Ali on igra košarku ljevom rukom i igra nogomet ljevom nogom. Dok sam ja sakat i za košarku i za nogomet sa ljevom stranom dok je desna koordinirana za obje. Dijete se ne smije forsirati jer će imati problema.
CroChuck is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.05.2014., 23:01   #96
brate mili pa nije da te prisile da misliš lijevom polovicom mozga, nego samo da pišeš, to je jedna radnja od 10000000.

moj frend iz srednje je upravo to prošao i ne jebe ga ni pet posto.
kakve traume?

ne kažem da se slažem s tim jer je debilno i zadrto tako nešto radit djeci, ali o kakvim vi traumama govorite? pa radi se o glupom pisanju koje veze nema s ničim, a on drži i lopatu kako mu odgovara i pušku i vozi auto i sve drugo kako mu odgovara, ne znam jedino kako jede.

mozak je prilagodljiv organ to mu i jest prednost, što mislite kako funkcioniraju ljudi bez polovice mozga koja im je kirurški odstranjena?
odlično!!

ako piša u krevet, piša zato što su ga tukli i maltretirali, a ne zato jer je pisao krivom rukom.
NMT is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.05.2014., 23:28   #97
Kao što vrijeme ne definira klimu, tako ni jedan izdvojen primjer nije statistički značajan.

http://www.linkshaender-beratung.de/...bidextrous.htm
__________________
Nullius addictus iurare in verba magistri... In a name of science, question everything
sonata-LPG is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.05.2014., 23:41   #98
mda sve činjenica na činjenici, zaključci izvedeni iz čega?

kao što rekoh, mozak je prilagodljiv organ i ako mu se poremete funckije treba ih ponovo učiti nekim drugim dijelom mozga, tj treba napraviti 're-wiring'.

za to treba vremena tj treba se ustabiliti ožičenje tj neurofiziologija i iz tog razloga oni koji ponovo uče hodati, uče ga tako sporo.

oni koji nanovo uče pisati (tj koristiti krivu ruku), trebaju proći cijeli proces, a ovo sve što se spominje ako su nuspojave, treba ih kao i sve drugo liječiti i savladati.

kakav brain damage? kakve traume?
NMT is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.05.2014., 00:09   #99
Ja napisah što napisah, a napisah što na više mjesta pročitah, možda nekom pomogne, možda ne pomogne, možda je sve skupa bezveze, ne znam jer se ne bavim time. Tehničke sam struke i o psihologiji ne znam ništa.

Zanimala me tematika ambidekstrije i fenomen "desna ruka-lijeva noga" obzirom da i pišem i sve drugo radim desnom rukom (oduvijek), a nogomet igram lijevom nogom (igrao sam prije puuuuno godina, sad samo šutnem kamenčić ) pa sam nailazio na raznorazne članke i ono malo što sam zapamtio sam napisao. A jedno mi dijete piše lijevom rukom, rukomet igra desnom rukom i nogomet desnom nogom pa me tema dodatno zaintrigirala. Ni dijete nema nikakvih problema (osim što ima mene za oca ). No, ni ja niti ona nismo "konvertirani" - ja pišem desnom oduvijek, a nju nismo tjerali da piše desnom.

Zainteresirani neka proučavaju temu sami, nadam se da sam nekog možda usmjerio u kojem smjeru treba "guglati".

To da je mozak prilagodljiv znamo unazad ne previše godina. Ja sam u školi učio da se mozak razvija u ranoj dobi, a da od tada (ne znam od koje godine) samo propada do smrti. Danas znamo da se mozak razvija dok ne umre, a može ga se fino trenirati na razne načine. Brain Gym je baš fora, šteta što to sve škole nisu uvele nego samo neke eksperimentalno. Jbg, ipak je opasno da se djeci mozak kvalitetno razvije, mogli bi glasati za nekog pametnog političara, a to bi bila katasrofa
__________________
Nullius addictus iurare in verba magistri... In a name of science, question everything
sonata-LPG is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.05.2014., 00:39   #100
sve je to ok ali s pitanjem u temi nema veze.
traume su ta djeca doživljavala radi maltretiranja, isto kao što neki doživljavaju traume radi krive spolnosti, tj homosekualnosti.
neki radi toga kako govore, mirišu, oblače se ili nose krivu marku mobitela.

jel mobitel kriv što dijete piša u krevet i da li mu mobitel zadaje traumu ili onaj tko ga radi njega maltretira?
jel pisanje krivom rukom zadaje djetetu traumu ili onaj tko ga prisiljava da to čini?


kako bi tebi bilo da te netko tjera da naučiš voziti bez gledanja?
kolike bi muke trebao proći dok to ne bi savladao i koliko sudara (pod uvjetom da ih preživiš)?

pa da li bi u tom slučaju okrivljavao mozak tj "oštećenja" koja u njemu nastaju radi truda da se savlada ta radnja bez gledanja (a može se) ili radi onog koji ti lijepi šljage ako prožmirkaš da vidiš kud ideš?

forsiranje mozga da nešto savlada i nauči (a novo mu je) nikako ne može i ne stvara oštećenja ni traume, nego samo prenamjenjuje i preoblikuje njegovu komunikaciju i "tiskane veze".

evo jedan glup primjer.

ljudi očekuju da kad ih susretneš i nešto tražiš (npr u trgovini), prvo pozdraviš, ili nekom gestom ili riječima.

što bi se desilo kada bi umjesto toga kod svakog dolaska u trgovinu umjesto pozdrava vrisnuo neku psovku što glasnije možeš?

ne moram ti objašnjavat.

ali sve dok se trgovci ne bi naviknuli na to (npr touretteov sindrom), tj dok se njihov mozak ne bi prilagodio novom stanju, bio bi pod traumom, alarmi bi im zvonili u glavi da su "napadnuti", krv bi im navrla u glavu, tj pocrvenjeli bi, postalo bi im vruće i neugodno i znojili bi se i uzvrpoljili i onda bi neki reagirali kako:
"fight or flight", tj neki bi odvratili kontrapsovkom ili nekako fizički napali ili odgovorili, a drugi bi se ili ukipili ili proplakali i pobjegli glavom bez obzira radi maltretiranja na radnom mjestu.

tek kad bi im netko objasnio da taj psovač zapravo boluje od toga i toga i da je to njemu normalno, onda bi s vremenom prihvatili i očekivali takav "pozdrav", tj mozak bi im stvorio te veze da više ne podiže alarm svaki put kad ovaj vikne psovku i ne natjera krv u glavu i znoj u ruke.
NMT is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 10:48.