Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Gastronomija

Gastronomija Za kuhare i kuharice te one koji to žele postati
Podforumi: Eno i ino, Hrana i zdravlje, Kuhinja bez mesa

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 17.11.2013., 10:25   #1801
Quote:
Francesca kaže: Pogledaj post
Uzmes u ruku i stisnes
moš' se ti smijat' koliko te volja, mene je jedna najozbiljnije pitala jesam li ulje napravila stiskajući vlastitim rukama jer je vidjela reklamu za ulje Monini gdje su u šaci stisnute masline i ispod curi ulje
__________________
Generation X
Donata is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.11.2013., 10:32   #1802
Quote:
Pellaprat kaže: Pogledaj post
E bravo, jesi li sad miran ?

Što ti znači ta bedastoća da te Ursa konačno potvrdio i što ?

Pa što smo ovdje, Donata, Zlikovsk, babarej i ja blesavi pa tvrdimo da na tržištu nema fejk ulja ili smo te od početka pokušali naučiti da se sve masline moraju samljeti i prešati, a da je priča o tvom "prirodnom cijeđenju neprešanih maslina" obična nebuloza ???
Umjesto da nam kažeš hvala što smo ispravili gluposti tvojih neukih profesora, ti provociraš nekakvim prizivanjem kartona ?
Nisam provociral prizivanjem kartona , samo sam jednim odgovorom nadal se da bum ga dobil, svoj prvi. a tak bi bil sretni, ko kad sam u 7 razredu osnovne dobio svoju prvu jedinicu,ja sam bil tak veseli.

Evo Hvala Vam svima koji ste me naučili ispravno nešto što su me u školi učili pogrešno.


Ali mi se ne sviđa ovo pisanje nekih u smislu da se ja ne kužim u maslinova ulja i da nemam šta raspravljati o njima.A baš me zanima kako neki znaju da gaje ne koristim u kuhanju. valjda su u kuglu pogledali. Malo se zapitajte koji je osnovni smisao foruma i dopustite da se čuje i drugačije mišljenje od vašeg

Zadnje uređivanje ivica1983 : 17.11.2013. at 10:38.
ivica1983 is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.11.2013., 11:06   #1803
Quote:
Donata kaže: Pogledaj post
moš' se ti smijat' koliko te volja, mene je jedna najozbiljnije pitala jesam li ulje napravila stiskajući vlastitim rukama jer je vidjela reklamu za ulje Monini gdje su u šaci stisnute masline i ispod curi ulje


A ima nas svakakvih
__________________
Moj Zmajek je MPO beba :)

#nemrem
Francesca is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.11.2013., 12:10   #1804
Quote:
bodulas kaže: Pogledaj post
E sad, nešto me drugo interesira. Jučer sam išao na teren u Mali Lošinj. Iz Pule sam pa je putovanje podrazumijevalo prelazak cijelog Cresa u punoj dužini. Ljudi moji nisam se mogao načuditi koliko je tamo maslina.
ako te fascinira kolicina, odi na izlet u tunis. na cesta prema (ako se dobro sjecam) sfaxu, 150km ne vidis nista osim maslina
gmit is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.11.2013., 12:49   #1805
Quote:
Pepica kaže: Pogledaj post
čitam i čitam i sad me živo zanima što je to "prirodno cijeđenje neprešanih maslina" ?
konkretno, kako bi se to izvelo?
znam da uništavam ovu temu s ovim pitanjem , ali ne mogu si pomoći.
dakle, kako se to izvodi to "prirodno cijeđenje neprešanih maslina"?

to ne bih znao al prije par tisuća ljeta je vjerojatno i bilo uobičajeno više tiještenja pa je prvo vjerojatno bilo kvalitetnije ulje.

za razliku od djevičanskih, rafinirano maslinovo ulje ne možemo zvat prirodno, zbog rafiniranja.

ni danas česti izraz prvo hladno prešanje nema onda nekog posebnog smisla jer se sve odvija prvi put i hladno (ovisno valjda o propisu države o najvišoj dozvoljenoj temperaturi), bez dodatne kemije, aditiva i visokih temperatura osim za sansa ulja od komine koje se ni ne može deklarirat kao čisto maslinovo ili djevičansko bez kršenja zakona.

Quote:
bodulas kaže: Pogledaj post
...

E sad, nešto me drugo interesira. Jučer sam išao na teren u Mali Lošinj. Iz Pule sam pa je putovanje podrazumijevalo prelazak cijelog Cresa u punoj dužini. Ljudi moji nisam se mogao načuditi koliko je tamo maslina. Nigdje ni jedne kuće, naselja tu i tamo, grad Cres je u stvari selo a u cijeloj toj divljini bukvalno šume maslina, pogotovo na sjevernom dijelu. Zna li itko kako se to tretira, čije je to? Jednostavno nemoguće je sve to obrati, nije mi jasno tko i kako gospodari time? Hodite na google maps, pronađite Cres i pogledajte. 80% šume u sjevernom dijelu otoka su divlje masline, nevjerojatno.
kažu da je na braču u austrougarskoj bilo tri i po milijuna stabala masline.

u hrvatskoj je još prije desetak godina bilo manje od tog broja a danas kažu ima možda 6 milijuna stabala a na mediteranu 786 milijuna.

http://www.ulje-zumah.hr/povijest-ma...dalmaciji.html
http://www.zadarskilist.hr/clanci/23...ilijun-maslina
http://www.selca.hr/maslinarstvo/mas...o-vrhbraca.php

Zadnje uređivanje ursamajor : 17.11.2013. at 14:01.
ursamajor is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.11.2013., 15:01   #1806
Quote:
gmit kaže: Pogledaj post
ako te fascinira kolicina, odi na izlet u tunis. na cesta prema (ako se dobro sjecam) sfaxu, 150km ne vidis nista osim maslina
može i Andaluzija, u životu nisam vidjela toliko maslina ... daj Bože da i kod nas krenu ubirati EU fondove i saditi nove maslinike kao Španjolci

Quote:
ursamajor kaže: Pogledaj post
to ne bih znao al prije par tisuća ljeta je vjerojatno i bilo uobičajeno više tiještenja pa je prvo vjerojatno bilo kvalitetnije ulje.
tiještenje, prešanje ... sve je to isti klinac; tradicija na stranu, ali stari RImljani nisu mogli dobiti ono što danas daje prosječni dekanter. Da im je ulje bilo tako kvalitetnije sigurno ga ne bi koristili za lampe.

Quote:
ursamajor kaže: Pogledaj post
za razliku od djevičanskih, rafinirano maslinovo ulje ne možemo zvat prirodno, zbog rafiniranja.
Vrijedi i za sva ostala rafinirana jestiva ulja. Suncokretova ulja se dobivaju uz pomoć heksana, ali to izgleda nikoga ne brine, važno je do beskonačnosti ponavljati da postoji i ulje od sanse, kao da se radi o nekom strogo čuvanom X-fileu.
__________________
Generation X
Donata is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.11.2013., 15:33   #1807
Quote:
Donata kaže: Pogledaj post
...
Vrijedi i za sva ostala rafinirana jestiva ulja. Suncokretova ulja se dobivaju uz pomoć heksana, ali to izgleda nikoga ne brine, važno je do beskonačnosti ponavljati da postoji i ulje od sanse, kao da se radi o nekom strogo čuvanom X-fileu.
osobno nemam ništa protiv rafiniranih maslinovih ulja, osim eventualno cijene, samo radi diskusije sam spomenuo da ih ne možemo zvat prirodnim jer termin prirodno ovdje izgleda znači dobivenim samo mehaničkom obradom čistog ploda bez dodatnog rafiniranja da se smanji postotak slobodnih masnih kiselina u onom prirodnom (djevičanskom) koje ne zadovoljava kvalitetom.

Zadnje uređivanje ursamajor : 17.11.2013. at 15:52.
ursamajor is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.11.2013., 16:26   #1808
Quote:
ursamajor kaže: Pogledaj post
osobno nemam ništa protiv rafiniranih maslinovih ulja, osim eventualno cijene, samo radi diskusije sam spomenuo da ih ne možemo zvat prirodnim jer termin prirodno ovdje izgleda znači dobivenim samo mehaničkom obradom čistog ploda bez dodatnog rafiniranja da se smanji postotak slobodnih masnih kiselina u onom prirodnom (djevičanskom) koje ne zadovoljava kvalitetom.
čisto da ne bude zabune ... djevičanskom ulju ne treba nikakva korekcija, postotak kiselosti je veći nego kod ekstradjevičanskih ulja, ali organoleptički je ispravno i može se bez problema koristiti u prehrani. Jedan nasad maslina iz godine u godinu može varirati što se kiselosti tiče, pa jedne godine dobiješ ekstradjevičansko, druge godine samo djevičansko, ovisno i o tome kada su se pobrale masline, stupanj zrelosti, jesu li predugo čekale masline na obradu itd.

Ovo ulje o kojem ti tipkaš i koje traži intervenciju čak i kemijskim metodama, je tzv. lampante ulje, koje se nakada, kako mu ime govori, koristilo za lampe jer organoleptički nije zadovoljavajuće, bez obzira što je dobiveno mehaničkim prešanjem jednako kao i ED i djevičansko ulje. Lošija kvaliteta maslina, loše skladištenje istih, napadaj parazitima i insektima isl. može pokvariti kvalitetu ulja. Nakon obrade i smanjivanja kiselosti takvo ulje ide u prodaju s oznakom rafinirano maslinovo ulje i dodaje mu se jedan postotak ED ulja radi okusa.
__________________
Generation X
Donata is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.11.2013., 16:35   #1809
Bojim se da smo se pogrešno razumjeli, nisam se dovoljno jasno izrazio. Impresioniran sam količinom maslina na Cresu (ok, vjerojatno ih u Tunisu ili Andaluziji ima više, ne sporim) ali više sam zaprepašten očitim nemarom o njima a pogotovo time što je većina ploda propala, to jednostavno nitko ne bere. To je jednostavno šuma divljih maslina, ne radi se o plantaži i uređenom, planskom uzgoju.
bodulas is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.11.2013., 16:43   #1810
Quote:
bodulas kaže: Pogledaj post
... ali više sam zaprepašten očitim nemarom o njima a pogotovo time što je većina ploda propala, to jednostavno nitko ne bere. To je jednostavno šuma divljih maslina, ne radi se o plantaži i uređenom, planskom uzgoju.
kod nas postoji izreka da je loza poput žene, a maslina poput majke, pa ti loza ne oprašta ako ju zanemariš, dok je maslinu dovoljno početi obrezivati i davat će plod kao da nikada nije bila napuštena ... moj zakoniti i ja smo htjeli kupiti jedan maslinik u Hr i nismo uspjeli jer nam računaju kao građevinski teren, redovno vele "tu će se moći graditi", a mene stvarno ne zanima građevina, ja bih htjela jedan lijepi maslinik od 40 -tak stabala, može i zapušten, ali ... čim pokažeš interes odmah ti nabiju cijenu
__________________
Generation X
Donata is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.11.2013., 17:06   #1811
Mi imamo domaće maslinovo ulje, meni odlično, fruttatto, od većim dijelom zelenih maslina. Puno ga koristim u kuhanju. Sada me međutim zaintrigiralo to što je Donata napisala o rafiniranim uljima, Ja mjesečno otprilike trošim 1 l suncokretovog ulja, u njemu frigam, poham. E sad, ako je ta rafinacija loša, koje ulje onda koristiti za to? Uvijek sam zainteresirana isprobati nešto novo i kvalitetno. Ne poham i ne frigam puno, ali dijete to voli pa mu ispunim želju i to ću činiti i dalje. I kako da to onda bolje učinim? Na maslinovom to ne činim i ne bih činila, uostalom čitala sam da se na tim visokm temperaturama uništavaju dobra svojstva ulja...
__________________
...imamo naše najdraže...
zrnce soli is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.11.2013., 17:22   #1812
jednom prilikom sam slušala savjete jednog nutricioniste koji je na temu prženja rekao da je najvažnije od svega ulje koristiti jednom i baciti ga nakon toga. Obzirom na cijenu teško da će netko mirne duše baciti litru maslinovog ulja, pa je zato izbor na drugim uljima koja imaju najmanji postotak višestruko nezasićenih masnih kiselina, nakon maslinovog to su ulje kikirikija i ulje od uljane repice. No, da se mene pita, ja bih za pohanje uzela svinjsku mast, ako nemaš ništa protiv korištenja iste u prehrani, jer je najpogodnija obzirom na drugu točku po kojoj se bira masnoća za prženje, a to je točka dima koja je kod svinjske masti najviša od svih, oko 260° C.
__________________
Generation X
Donata is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.11.2013., 18:09   #1813
Ne volim svinjsku mast, em zbog preporuka sa strane zdravlja (prevencija prije svega!), em mi je odbojna i okusom i vizualno, tako da ostajem pri uljima. Osim suncokretovog i sojinog baš po našim supermarketima nisam viđala ona druga. Vjerojatno nisam ni gledala dobro. Gdje to kupiti?
Inače uvijek nakon pohanja i friganja bacim ulje, ne volim ponovno korištenje istog.
Osim hladno prešanog maslinovog, isprobala sam i neka druga hladno prešana ulja, npr. bademovo, čičkovo. Izvrsna su, ali sam u AUstriji našla neka bio ulja koja su užasno skupa, osim za vrlo povremeno ih ne mogu koristiti. 1 dcl sam plaćala oko 6 €, strav ai užas. ALi su fantastičnog okusa.
__________________
...imamo naše najdraže...
zrnce soli is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.11.2013., 18:30   #1814
Biljno ulje je na žalost mješavina, tako da ne znam ima li čistog ulja od uljane repice kod nas. Zvijezda pakira i palmino ulje koje ima najvišu točku dima poslije svinjske masti, pa možda da probaš s tim?
__________________
Generation X
Donata is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.11.2013., 18:32   #1815
A u Italiji? Trst mi je na pola sata, pa nije problem tamo se opskrbljivat...
Da li ti u kuhanju koristiš isključivo maslinovo ulje?
__________________
...imamo naše najdraže...
zrnce soli is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.11.2013., 18:39   #1816
u Italiji nemaš problema, ima i ulja od kikirikija (olio di arachidi) i od uljane repice (olio di colza) gotovo u svakoj trgovini plus ulja specjalno iskombiniranih za prženje, ali isreno, nikad nisam kupovala niti išla gledati kakva su ulja unutra.
Koristim isključivo svoje maslinovo ulje i maslinova ulja koja dobijem ili kupujem kao suvenir. Vrlo rijetko pržim, ali kada je sezona da se nešto prži (recimo vrijeme karnevala) kupim ulje od uljane repice i bez da me boli novčanik bacam nakon upotrebe.
__________________
Generation X
Donata is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.11.2013., 18:51   #1817
Super, hvala ti! Probat ću sigurno!
__________________
...imamo naše najdraže...
zrnce soli is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.11.2013., 05:31   #1818
Tema je maslinovo ulje ali evo slika salamure (off).
Na kraju sam ih nakon odgorčavanja stavio u tegle sa listom lovora u svaku i zalio mješavinom vode, soli i vinskog octa. Pa šta bude
Za drugu godinu dobio sam jedan recept, otom potom, možda još i sada stignem negdje ubrati 10-tak kila pa probati.

bodulas is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.03.2014., 16:49   #1819
Što je to toliko čarobno u maslinovom ulju?

Odgovara Jasna Ćerić, magistra nutricionizma

http://magazin.net.hr/zdravlje/net-o...aslinovog-ulja
__________________
"Ja sam tama koja je svjetlost i mir koji se pleše"
Saharun is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.03.2014., 23:35   #1820
Meni je Chiavalon jos uvijek naj (kad je tek pustio u 10 mj to je bilo nest arno fino, nestvarno, sad se malo nekak popustilo, boja je zutija naravno i tak) i onda dugo dugo nitko pa onda ono novo Belicevo
Naravno da ne kupujem te male preskupe bocice al imam priliku tocati
__________________
Moj Zmajek je MPO beba :)

#nemrem
Francesca is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 12:35.