Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Kućni ljubimci > Psi

Psi Najbolji prijatelji

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 05.11.2007., 19:32   #1
Strahovi i fobije kod pasa

Problem: Pas mi je užasno strašljiv

Ovako tog psa imam već mjesec dana jednostavno je dolutao i nije se dao stjerati i odlućim ga zadržati. Pas ima negdje dvije godine i neka jer vrsta tornjaka. Ali problem je to šta je on jednostavno užasno strašljiv prema drugim ljudima čak kada ga ja držim da ga netko podraga on se upiša. Tog psa je netko najvjerojatnije tukao zato je strašljiv. Mene jedino zanima hoće li se taj pas ikada oporaviti znači ne bojati se?

Zadnje uređivanje fermina-daza : 08.05.2015. at 11:33. Reason: umetanje naslova u post zbog spajanja tema
hgtr is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.11.2007., 20:02   #2
A jadan!!!

Mislim da će se oporaviti ako se vi budete dovoljno trudili. Što više vremena provodite s njim i što ga više mazite bit će mu sve bolje. Jesi li primjetila da li se možda boji više muškaraca ili se boji svih ljudi?

Pokušajte provoditi više vremena s njim i redoviti ga nagrađivati s nekim slasnim zalogajem.
lanci is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.11.2007., 20:17   #3
primjetio sam da se ipak malo više muških boji. a šta se tiče provođenja vremena sa njime stalno smo sa njime već se priviknuo na nas ful je sretan kad nas vidi.
hgtr is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.11.2007., 20:19   #4
Uz malo vremena i puno pažnje i ljubavi sirota istraumatizirana životinja bi se trebala polako osloboditi straha.
Fleur Delacour is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.11.2007., 20:33   #5
To što je pas plah ne mora značiti da ga je netko tukao, psa si uzeo s ulice, tko zna koliko je dugo lutao tako, možda ga je netko izbacio namjerno, a možda je pobjegao, izgubio se.Neki psi su jednostavno plahe naravi, neki takvi postanu iz nesigurnosti uslije odrastanja, neki od zlostavljanja, ali najčešća je baš ova nesigurnost, a i to što je neko vrijeme živio na ulici je samo po sebi trauma.Ne znam jesi li probao dati oglas da si pronašao psa, možda ga je netko tražio?
Što se plahosti tiče i riješavanja iste, s odgovorom koji si dobio se djelomično ne slažem.
Ovako, pas se boji ljudi kažeš, prvo kad pas pokazuje strah, prvo i osnovno je da ti ne smiješ reagirati na isti na bilo koji način, ne smiješ ga tješiti, maziti, ma tješiti i štititi na bilo koji način, kad prolazite pored nekoga i pas ti zateže vodilicu, pravi se da se ništa ne događa i produži dalje makar ga vukao, ne okreći se za njim, mora se činiti da je sve uredu.
Ne forsiraj da psa netko mazi ako se toga boji pogotovo kad je na vodilici i to da ga ti držiš, ni slučajno nemoj to raditi, ako te netko pita da ga pomazi , a ti vidiš da mu je bed, odbij maženje i produži dalje ništa ne pokazujući i ne govoreći psu.
S ljudima koje poznaješ i koji se ni malo ne boje pasa, znaš onim ljudima koji znaju ostavriti kontakt s psom, e s njima pokušaj kad ti je pas slobodan da ga zovu k sebi, mogu ga i podmititi nekim zalogajčićem, onda ga pokušati pomaziti, ali maženje odozgo po glavi ne dolazi u obzir, ni sad ni nikad kad su nepoznati ljudi u pitanju, to mu možeš raditi ti i njemu bliski ljudi jer to je znak podčinjavanja, a ne ugode, podčinjavat ga može i mora njegov gospodar( ne brkaj maženje odozgo po glavi s nagradom i ugodom jer to nije to) , a ne nepoznati ljudi.
Najbolje je u kontroliranim uvjetima s osobom koja se, ponavljam, ni u kom slučaju ne boji pasa i spremna je surađivati s tobom, početi riješavati kontakt na način kako sam već rekla, bez ikakve prisile pozvati psa, ponuditi mu nešto njemu zanimljivo, hranu ili igračku, sve to je najbolje učiniti u čučećem položaju ( da se osoba ne čini veća od psa), zatim kad pas dođe ponuditi mu nagradu i tada ako ne uzmakne ga pomaziti po strani, znači recimo po vratu ili boku, ništa ne forsirati, a tako možeš reći svakome tko ga želi maziti da učini istu stvar, ako neće, odbij maženje jer ti samo plaše psa jer većina ljudi psima prilazi s totalnim neznanjem i totalno krivim pristupom koji će mladog psa uplašiti, a kad isti odraste će ga potaći na agresivno ponašanje jer ako ti je pas sada plah i to ne riješiš, vjeruj mi da te puno veći problem čeka kasnije jer odrasli pas koji se uplaši, u nemogućnosti uzmaka GRIZE, a to ti stvarno ne treba.
Znači moraš to riješavati odmah, a ni kad odraste ne daj ljudima da mu krivo prilaze, znam da je to ponekad nezgodno, ali nezgodnije je puno kad ti pas nekoga ugrize jer ti nisi ništa poduzeo, a mogao si to učiniti na vrlo jednostavan način, a tko te ne želi poslušati, nisu mu ni namjere najbolje tako da vas bolje ostavi na miru.
Znači, kad vidiš da se pas bilo čega boji, pravi se kao da se ništa ne događa, nema vike i panike, nema ni tješanja i maženja jer u oba slučaja radiš pogrešnu stvar, u prvom kad praviš paniku osim što opravdavaš strah svog psa, uz to ga potičeš i na obranu i sebe i tebe, a bespotrebno potpuno, u drugom slučaju kad ga tješiš ti zapravo govoriš njemu da je uredu da se boji, nikako te dvije stvari nemoj raditi i vrlo brzo ćeš vidjeti rezultat.
Shvati da pas uči od tebe, uvijek promatra tvoje reakcije i po njima djeluje i ako ti u startu misliš i ponašaš se tako kao da će se pas uplašiti, pas to vidi i osjeti i tako i radi, zapamti to, najbitnije u odgoju psa je ne reagirati na njegove strahove već mu pokazai da nema nikakve potrebe za njima tim što se tako sam ponašaš.
white alien is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.11.2007., 20:55   #6
Quote:
white alien kaže: Pogledaj post
To što je pas plah ne mora značiti da ga je netko tukao, psa si uzeo s ulice, tko zna koliko je dugo lutao tako, možda ga je netko izbacio namjerno, a možda je pobjegao, izgubio se.Neki psi su jednostavno plahe naravi, neki takvi postanu iz nesigurnosti uslije odrastanja, neki od zlostavljanja, ali najčešća je baš ova nesigurnost, a i to što je neko vrijeme živio na ulici je samo po sebi trauma.Ne znam jesi li probao dati oglas da si pronašao psa, možda ga je netko tražio?
Što se plahosti tiče i riješavanja iste, s odgovorom koji si dobio se djelomično ne slažem.
Ovako, pas se boji ljudi kažeš, prvo kad pas pokazuje strah, prvo i osnovno je da ti ne smiješ reagirati na isti na bilo koji način, ne smiješ ga tješiti, maziti, ma tješiti i štititi na bilo koji način, kad prolazite pored nekoga i pas ti zateže vodilicu, pravi se da se ništa ne događa i produži dalje makar ga vukao, ne okreći se za njim, mora se činiti da je sve uredu.
Ne forsiraj da psa netko mazi ako se toga boji pogotovo kad je na vodilici i to da ga ti držiš, ni slučajno nemoj to raditi, ako te netko pita da ga pomazi , a ti vidiš da mu je bed, odbij maženje i produži dalje ništa ne pokazujući i ne govoreći psu.
S ljudima koje poznaješ i koji se ni malo ne boje pasa, znaš onim ljudima koji znaju ostavriti kontakt s psom, e s njima pokušaj kad ti je pas slobodan da ga zovu k sebi, mogu ga i podmititi nekim zalogajčićem, onda ga pokušati pomaziti, ali maženje odozgo po glavi ne dolazi u obzir, ni sad ni nikad kad su nepoznati ljudi u pitanju, to mu možeš raditi ti i njemu bliski ljudi jer to je znak podčinjavanja, a ne ugode, podčinjavat ga može i mora njegov gospodar( ne brkaj maženje odozgo po glavi s nagradom i ugodom jer to nije to) , a ne nepoznati ljudi.
Najbolje je u kontroliranim uvjetima s osobom koja se, ponavljam, ni u kom slučaju ne boji pasa i spremna je surađivati s tobom, početi riješavati kontakt na način kako sam već rekla, bez ikakve prisile pozvati psa, ponuditi mu nešto njemu zanimljivo, hranu ili igračku, sve to je najbolje učiniti u čučećem položaju ( da se osoba ne čini veća od psa), zatim kad pas dođe ponuditi mu nagradu i tada ako ne uzmakne ga pomaziti po strani, znači recimo po vratu ili boku, ništa ne forsirati, a tako možeš reći svakome tko ga želi maziti da učini istu stvar, ako neće, odbij maženje jer ti samo plaše psa jer većina ljudi psima prilazi s totalnim neznanjem i totalno krivim pristupom koji će mladog psa uplašiti, a kad isti odraste će ga potaći na agresivno ponašanje jer ako ti je pas sada plah i to ne riješiš, vjeruj mi da te puno veći problem čeka kasnije jer odrasli pas koji se uplaši, u nemogućnosti uzmaka GRIZE, a to ti stvarno ne treba.
Znači moraš to riješavati odmah, a ni kad odraste ne daj ljudima da mu krivo prilaze, znam da je to ponekad nezgodno, ali nezgodnije je puno kad ti pas nekoga ugrize jer ti nisi ništa poduzeo, a mogao si to učiniti na vrlo jednostavan način, a tko te ne želi poslušati, nisu mu ni namjere najbolje tako da vas bolje ostavi na miru.
Znači, kad vidiš da se pas bilo čega boji, pravi se kao da se ništa ne događa, nema vike i panike, nema ni tješanja i maženja jer u oba slučaja radiš pogrešnu stvar, u prvom kad praviš paniku osim što opravdavaš strah svog psa, uz to ga potičeš i na obranu i sebe i tebe, a bespotrebno potpuno, u drugom slučaju kad ga tješiš ti zapravo govoriš njemu da je uredu da se boji, nikako te dvije stvari nemoj raditi i vrlo brzo ćeš vidjeti rezultat.
Shvati da pas uči od tebe, uvijek promatra tvoje reakcije i po njima djeluje i ako ti u startu misliš i ponašaš se tako kao da će se pas uplašiti, pas to vidi i osjeti i tako i radi, zapamti to, najbitnije u odgoju psa je ne reagirati na njegove strahove već mu pokazai da nema nikakve potrebe za njima tim što se tako sam ponašaš.


hvala ti puno na velikom trudu i korisnom odgovoru.
Evo ako sam dobro shvatio znači kada je pas u boksu on laje kada se netko približava i kada nekoga vidi i kada taj netko naprimjer potrči prema njemu on se uzmakne u stranu a ja onda inače uvijek kada se izmakne u stranu idem k njemu i tješim govorim mu da se ne boji dragam ga. A zapravo trebam samo se ponašati kao da se ništa ne događa.
hgtr is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.11.2007., 20:37   #7
Sad tek vidim ostale odgovore, NE NAGRAĐIVATI psa kad uspije ostavriti kontakt bez straha, to je najnormalnije i nagrada je tu bespotrebna i krivi postupak, za normalne situacije kad se od psa traži normalno ponašanje bez straha se pas ne nagrađuje, to ga samo zbunjuje, kako bi se to reklo, pravi se lud/a i produži dalje.
white alien is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.11.2007., 23:24   #8
Quote:
white alien kaže: Pogledaj post
Sad tek vidim ostale odgovore, NE NAGRAĐIVATI psa kad uspije ostavriti kontakt bez straha, to je najnormalnije i nagrada je tu bespotrebna i krivi postupak, za normalne situacije kad se od psa traži normalno ponašanje bez straha se pas ne nagrađuje, to ga samo zbunjuje, kako bi se to reklo, pravi se lud/a i produži dalje.
Upravo krivo.
Riječ je o psu koji se boji svega. Da bi se psu strah izbio iz njegove glave, treba ga se nagrađivati kad se ne boji. Kao kad napravi bilo koju drugu naredbu koja se od njega traži, samo što ovdje nije riječ o naredbi, već o nečem puno težem.
Boldani dio.
Točno. Kad mladi pas kojeg se tek uči pokazuje strah od recimo nepoznate situacije, tada se ta nepoznata situacija ignorira, da pas shvati da se nema čega bojati. No kako sam već rekla, riječ je o odraslom psu, istraumatiziranom psu, prestrašenom psu. Tu će trebati malo više od samog ignoriranja.

Quote:
hgtr kaže: Pogledaj post
hvala ti puno na velikom trudu i korisnom odgovoru.
Evo ako sam dobro shvatio znači kada je pas u boksu on laje kada se netko približava i kada nekoga vidi i kada taj netko naprimjer potrči prema njemu on se uzmakne u stranu a ja onda inače uvijek kada se izmakne u stranu idem k njemu i tješim govorim mu da se ne boji dragam ga. A zapravo trebam samo se ponašati kao da se ništa ne događa.
Pas u boxu laje, jer čuva svoj teritorij, a kako imaš mješanca tornjaka - izrazito terotirajalnog psa, on upozorava svojim lajanjem da netko dolazi, uljez se približava. To nema nikakve veze sa strahom, to je normalno ponašanje, psa ograničnog kretanja.

No, ako ti i pas šetate, i netko dolazi put vas i tvoj pas počme režati i lajati, ti ne smiješ reagirati, nikako ga ne smiješ maziti i nikako mu ne smiješ tepati. jer maženje i tepanje, bilo kakav glas ili dodir od strane vlasnika znači psu odobravanje te radnje. Dakle, najlakše da psa navikneš na neku njemu nepoznatu situaciju je da ju ignoriraš i kako god to tebi blesavo izgledao počmi jako zijevati i okretati glavu u stranu, no pazi da te pas gleda. To je calming signal koji pas razumije.
Golden Drop is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.11.2007., 12:07   #9
To uopće nema veze s tim koliko je pas star, ako je odrstao ili štene, nisam ni mislila da je štene, dovoljna nagrada je kad nekome priđe bez straha , ako mu je taj ponudio kolačić, a vlasniku je dovoljno da ga pomazi i ode dalje, ne treba od ničega praviti scenu, to je najbitnije.
Za box se slažem, to nema veze sa strahom i sasvim je normalno, recimo moja kuja koja je u boxu tako laje kad se netko približi tik do njega, ali ako je osoba sa smnom, može sa mnom i ući unutra, bitno je da pas zna da si mu ti gospodar i da se ponaša onako kako mu ti pokazuješ da treba, a to nije samo ono što ti govoriš, zapravo to je najmanje bitno , pogotovo za psa koji ne zna nikakve naredbe tako da nas skoro ništa ne razumije, tj. nepoznate su mu naše riječi, a najbitniji mu je naš govor tijela i naše ponašanje, vjeruj mi da on jako dobro kuži i kad si uplašen, uznemiren kao i kad si sretan, vidi to na puno načina koliko god se ti možda pravio da nije tako.
Puno sreće s tvojim ljubimcem, sigurna sam da će to uskoro sve sjesti na svoje mjesto, nabavi neku dobru knjigu o ponašanju, odgoju i dresuri pasa, pomoći će ti.
white alien is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.11.2007., 13:01   #10
Hvala vam svima od sveg srca na korisnim odgovorima.
Javljati ću se svaki kako se situacija odvija.
Evo samo da kažem ja imam još dva psa jedan je star 10 godina a jedan ima čak 14 ovaj od 10 godina mješanac njemačkog ovčara užasno slabo čuje gotovo i ne čuje ali dobro vidi,a ovaj od 14 godina neki mješanac nekog hrvatskog ovčara on za čudo vrlo dobro čuje za svoje godine ali mu je vid malo slabiji, tako da ovaj novi pas nije htio pobjeći od kuće privukla su ga ova dva psa. Ovaj novi pas kada sam ga udomio užasno me se je bojao trebalo mi je barem 5 dana da se naući na mene i obitelj,a sada nakon već mjesec dana lud je kad me vidi uđem njemu u box skače na mene igrat bi se želio čak se i igram sa njim po boxu i tako pravi pas samo da se riješi straha prema nepoznatim osobama.
hgtr is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.01.2008., 21:09   #11
Doberman - problem (strah)

Molim vas pomoć.
Imam dobermana starog 3 mjeseca i užasno se boji auta, ljudi, drugih (velikih) pasa.
Danas ga je napao susjedov pas i zabrinula me njegova reakcija. Naime, legao je na leđa, cvilio da ga je cijeli kvart čuo, pomokrio se i oči izbuljene da sam mislila da će pasti u šok. Ne znam da li je to normalna reakcija ali taj pas ga još nije niti dodirnuo a on ga je još više sa tim strahom izazvao.
Kako da ga naviknem na te situacije koje će mu , ustvari, biti svakodnevica?
Hvala na odgovorima
Miladojkica is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.01.2008., 21:17   #12
to je već drugi dob za kojeg sam čuo u zadnje vrijeme. samo je ovaj prvi stariji i već je lagano skomiran od šokova.
to je normalna situacija, mali je, u strahu je i slab je, ali... nemoj ga ni slučajno više dovodit u takve situacije. da ne postane "psihički". onda će kad dođe u snagu, isto vraćat drugim cuckima, pa i ljudima. bit će ga teže socijalizirat. to mu je bio jako šokantan doživljaj.
__________________
fidbek
tj1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.01.2008., 10:27   #13
Ne Brini

Ne Brini s vremenom dobiva iskustvo a znat ce jos malo da mu on nece nista samo mu moras tamo prolazit sto puta dok se ne upozna sa sitacijom!!
Ice Majestic is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.01.2008., 15:45   #14
Quote:
Miladojkica kaže: Pogledaj post
Molim vas pomoć.
Imam dobermana starog 3 mjeseca i užasno se boji auta, ljudi, drugih (velikih) pasa.
Danas ga je napao susjedov pas i zabrinula me njegova reakcija. Naime, legao je na leđa, cvilio da ga je cijeli kvart čuo, pomokrio se i oči izbuljene da sam mislila da će pasti u šok. Ne znam da li je to normalna reakcija ali taj pas ga još nije niti dodirnuo a on ga je još više sa tim strahom izazvao.
Kako da ga naviknem na te situacije koje će mu , ustvari, biti svakodnevica?
Hvala na odgovorima
Normalno je da se boji, on je stene! S njim trebas sta vise ici u civilizaciju, da se navikne na zvuk auta, da se igra sa drugim psima, da sece da upoznaje zvukove, ne samo auta nego i ostale. To je nesto sta se zove socijalizacija! Koja je osobito vazna u radnih pasa ili molosa, u sta spada i tovj doberman. Svakodnevne setnje i irganaj s ljudima, djecom i ostalim psima, obavezno ako to ne budes priustila svom psu u stenecoj dobi dobit ce nesocijaliziranog psa, koji ce strahovat od svega a strah izaziva agresiju ....

Nije se igrat s tim!

Ovo sta se pokokrio, to je cisto tzv submisivno mokrenje, na taj nacin zivotinje se stite od drugih predatora, jacih pasa. On je na taj nacin pomokrivsi se, pokazao potcinjenost tom vleikom psu! Nista strasno, cesta pojava.

Samo puuuno hodaj s njim ne po zabijenim predjelima, nego u guzvu, puno ljudi, puno pasa, puno zvukova i sve ce biti ok!
__________________
Bog je uistinu stvorio muskarca prije zene, ali
prije svakoga remek-djela mora se naciniti gruba skica.

me_and_myself is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.01.2008., 18:35   #15
Quote:
me_and_myself kaže: Pogledaj post
Normalno je da se boji, on je stene! S njim trebas sta vise ici u civilizaciju, da se navikne na zvuk auta, da se igra sa drugim psima, da sece da upoznaje zvukove, ne samo auta nego i ostale. To je nesto sta se zove socijalizacija! Koja je osobito vazna u radnih pasa ili molosa, u sta spada i tovj doberman. Svakodnevne setnje i irganaj s ljudima, djecom i ostalim psima, obavezno ako to ne budes priustila svom psu u stenecoj dobi dobit ce nesocijaliziranog psa, koji ce strahovat od svega a strah izaziva agresiju ....

Nije se igrat s tim!

Ovo sta se pokokrio, to je cisto tzv submisivno mokrenje, na taj nacin zivotinje se stite od drugih predatora, jacih pasa. On je na taj nacin pomokrivsi se, pokazao potcinjenost tom vleikom psu! Nista strasno, cesta pojava.

Samo puuuno hodaj s njim ne po zabijenim predjelima, nego u guzvu, puno ljudi, puno pasa, puno zvukova i sve ce biti ok!

Da, to sam i ja mislila.
Hvala svima na odgovorima.
Nastavljam istim tempom. Šetnje, auti, ljudi, psi.
Miladojkica is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.06.2009., 15:19   #16
Maltezer u šetnji i strah od velikih pasmina!

Naime, imam maltezerića, i tako rado bih ga pustila da svuda trči, ali strah me za poluditi velikih pasa Pogotovo pit bulla, i sličnih... Svako toliko pročitam o agresivnosti istih, i stvarno me strah. To dovodi do toga da je neprestano vezan kad negdje idemo. Stvar je u tome što se on ne boji ničega, čak i kad vidi tako velikog psa, on odmah krene prema njemu, a meni srce u petama Kako se vi,vlasnici malih pasmina, nosite sa tim problemom?
esther is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.06.2009., 16:16   #17
Kao prvo slicna tema je vec otvorena, a kao drugo na javnim povrsinama SVI psi moraju biti na uzici pa tako i tvoj maltezercic

I mene je strah tih malih pasa jer se neki vlasnici tih istih ( nekolicine ) ne trude ih previse odgojiti jer su kao mali slatki pa nista ne moraju znati... doci na poziv i slicno ... Moj kvart je pun slicnih tako da govorim iz osobnog iskustva.
__________________
A true lad fights not because he hates what is in front of him, but because he loves what is behind him.
Amstafica is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.06.2009., 20:43   #18
Quote:
Amstafica kaže: Pogledaj post
Kao prvo slicna tema je vec otvorena, a kao

I mene je strah tih malih pasa jer se neki vlasnici tih istih ( nekolicine ) ne trude ih previse odgojiti jer su kao mali slatki pa nista ne moraju znati... doci .

ne bih rekla da se tu radi o tome da nisu odgojeni jer su mali i slatki nego ima dosta idiota vlasnika kako malih tako i velikih pasmina
zizuana is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.06.2009., 16:27   #19
Da zasto su uvijek u strahu vlasnici malih pasmina..npr moja kujica je srednje velik pas al je uzasno plasljiva pa kad prolazim pored maltezera ili manjih pasa odma se micu od mene a ti isti se oce strgati od lajanja dok moja mirno prode ni ne pogledavsi ih..mislim stvarno daj pustite te svoje male peseke da uzivaju u igri i s vecim psima i da se bar ponjuse pa da se nauce a ne ih odma dizat u ruke kad dolazi veci pas..
sunce_malo is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.06.2009., 18:17   #20
Uviejk je potreban oprez, ali pretjerani oprez stvara živčanog i nesocijaliziranog psa. Moji se druže sa svima, velikima i malima, koji se njima svide. Naravno, uz moj nadzor i nadzor vlasnika drugog psa.
lapdog is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 07:05.