Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo > Radno, socijalno i obiteljsko pravo

Radno, socijalno i obiteljsko pravo Ugovori o radu i radni odnos, mirovinsko, zdravstveno, alimentacija, brak i razvod, posvojenje, skrbništvo, roditeljska skrb i dr.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 01.03.2011., 08:51   #41
Godišnji odmor za 2010. morali iskoristiti do 31.12.2010. Protuzakonito?

U jednoj zaštitarskoj firmi djelatnici su morali godišnji odmor za 2010. godinu iskoristiti do 31.12.2010.
Takvo nešto ne piše u kolektivnom ugovoru.
Kad su ljudi pitali otkud takva naredba, jer toga nikada prije nije bilo, rečeno im je da je takva politika tvrtke i da je odluku donio direktor.
U Zakonu o radu piše da se godišnji odmor za tekuću godinu može iskoristiti do 30.6. sljedeće godine.
Da li je ovakva odluka direktora protuzakonita?
Tomek100 is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.03.2011., 10:47   #42
Pitanje; cijelu 2010 nisam radila jer sam bila na porođajnom, imam pravo na g.o za tu godinu???
__________________
18.02.2010. ELA...mamin jackpot
stella bella is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.03.2011., 23:40   #43
Quote:
stella bella kaže: Pogledaj post
Pitanje; cijelu 2010 nisam radila jer sam bila na porođajnom, imam pravo na g.o za tu godinu???
Članak 63. ZOR-a - Prenošenje godišnjeg odmora u slijedeću kalendarsku godinu

Novi Zakon o radu („Narodne novine“ br. 149/09) koji je stupio na snagu 1. siječnja 2010. godine propisuje u odredbi članka 63. stavka 1. da radnik neiskorišteni dio godišnjeg odmora koji preostane nakon što se iskoristi najmanje dva tjedna godišnjeg odmora u neprekidnom trajanju tijekom kalendarske godine za koju se ostvaruje to pravo (kako je to propisano odredbom članka 62. stavka 2. Zakona o radu), može prenijeti i iskoristit najkasnije do 30. lipnja iduće godine.
Međutim, odredbom članka 63. stavka 3. Zakona o radu propisana je iznimka prema kojoj godišnji odmor, odnosno dio godišnjeg odmora koji je prekinut ili nije uopće korišten u kalendarskoj godini u kojoj je stečen, zbog bolesti ili korištenja prava na rodiljni, roditeljski ili posvojiteljski dopust, radnik ima pravo iskoristiti do 30. lipnja iduće godine.
Dakle, u slučaju korištenja prava na rodiljni, roditeljski ili posvojiteljski dopust radnik ima pravo godišnji odmor prenijeti u sljedeću kalendarsku godinu neovisno o tome je li koristio dio godišnjeg odmora u godini u kojoj je stečen i neovisno o tome je li u toj godini radio.

I ja isto tako, ali je meni ne jasno kad mogu koristiti novi godišnji za 2011. Naime, radi prirode posla morala bih bar dio tog godišnjeg koristiti ljeti, a veli moja ravnateljica da iskoristim stari godišnji koji mi je ostao, a novi ne mogu do "ne zna ni ona kad"

JEL ZNA NETKO ODGOVOR ???!!!
__________________
15.05.'10. stigao Fran-naše malo čudo :) 31.05.'12. stigao Tin-naše drugo malo čudo :)
metix is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.03.2011., 02:59   #44
moze li mi netko reci sta to znaci 4 tjedna godisnjeg odmora ?

koliko je to radnih dana ?

moj poslodavac to tumaci kao 20 radnih dana.
hiro111 is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.03.2011., 16:16   #45
Pravo na godišnji..

Nisam baš siguran jel naslov teme adekvatan mom pitanju , ali pokušat cu u par crtica objasnit problem.

Znaci , kakva je pravna , zakonska regulativa po kojoj šef određuje kad i u kojem periodu ce dodjelit godišnji radniku. Jel postoji neki vremenski rok u kojem radnik mora bi obavješten o godišnjem odmoru ? Odnosno jel se krši kakav zakon ako ja danas ( subota ) dođen na posao i vidim na rasporedu da sam od sutra na godišnjem odmoru bez da me je šef usmeno/pismeno upozorio ili rekao da ce mi dat godišnji ??


Nadalje , koliko unaprijed MORA bit plan / raspored rada izvišen na oglasnoj ploci . Jer do sada imamo praksu da se raspored rada pravi dan-dva prije radnog tjedna odnosno u subotu ili nedjelju za tjedan pred nama...

I zadnje pitanje , na rasporedu rada gdje su svi radnici upisani sa brojem radnih sati kao i rasporedom smjena , tko radi od koliko sati i kad u kojoj smjeni . Mora li bit jednako tako upisan raspored od šefa ? Ili je zakonski dopusteno da su jedino njegova polja prazna i da on odlazi , dolazi , radi , neradi kako je njega volja.. Zapravo , kakav je kontrolni aparat za njega koji kontrolira njegove radne sate s obzirom da uz njegovo ime i prezime nema broja radnih sati , nema smjena, nema nicega ...
__________________
Figli di una vecchia mentalità...
wob is offline  
Odgovori s citatom Received Infraction
Old 27.03.2011., 23:26   #46
Da li poslodavac smije izvjesiti raspored godišnjeg odmora na oglasnoj ploči bez izdavanja rješenja. Obično obavijest stiže 3 do 5 dana prije godišnjeg u obliku tablice ime i prezime, broj dana godišnjeg, od do datum. U firmi se inače ide na kolektivni godišnji.
Pozdrav. Hvala.
Braco11 is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.03.2011., 11:32   #47
pozdrav svim forumašima od novog forumaša

Moje poštovanje, imam pitanje pa bih molio za odgovor

Imam ugovor na neodređeno vrijeme i odlučio sam promijeniti firmu zbog loših uvjeta rada.
22.03.2011 sam predao pismeni zahtjev za sporazumni raskid ugovora o radu koji je poslodavac
s tim datumom potpisao i usmeno pristao bez ikakvog otkaznog roka.
Stari godišnji iz 2010 g. koristim do 09.04.2011.
Sada me zanima da li imam pravo na dio novog godišnjeg od 2011 jer je firma već donijela odluku o korištenju
tj. od 25 radnih dana ?

Koliki je taj dio godišnjeg ? Dali se računa zaposlenje do 09.04.2011 ( 4/12 od 2011 i ovih 9 dana ) ili do datum
zahtjeva za spo.rask. ugo. o radu ?

Znaći zanima me na koji dio zakona mogu da se pozovem kod sadašnjeg poslodavca o preostalom god. od 2011 g.

Sadašnji poslodavac mi tvrdi da imam pravo na dio od od novog godišnjeg u trajanju od 6 dana tj. do 15.04.2011
Dali je on u pravu ? Ili se računa do isteka trajanja starog godišnjeg ( 09.04.2011) ?

Novi poslodavac kod kojeg sam našao posao , ne smije da me prijavi bez papira na što i čekam nakon isteka godišnjeg.
Zanima me da li dio novoga godišnjeg mogu prenijeti u novu firmu kod koje ču početi raditi znači od ove tekuće godine ?
Ili ga moram doslovce rećeno ispucati kod još postoječeg poslodavca.
Postojeći poslodavac mi tvrdi da mogu ga prenijeti u novu firmu ( al mi nije jasan broj dana što sam gore i pitao ) , a
budući poslodavac nije baš siguran u to ( morao bi kao pitati svog knjigovođu a i stalno je po nekakvim sastancima a treba mu
radnik ovakvih kvalif.) a ja ne bih baš čekao toliko ako ne moram na novo zaposlenje.

Drugo mi je pitanje ako ga mogu prenijeti u novu firmu, na koji se dio zakona ( članka ) mogu se pozvati da bi se zakonski osigurao i počeo
odmah raditi po prestanku obveze prema sadašnjem poslodavcu ( 09.04.2011).

Unaprijed se zahvaljujem na odgovoru.
simonbagaric is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.04.2011., 19:31   #48
stari, novi pa bo?

Da se i ja uključim...
10 godina radim kod poslodavca (trgovina).
Imam 12 dana starog go, trebala bih imati i 30 dana novog go kao i do sada.
Ostala sam u drugom stanje (treće dijete), bila sam fer pa sam najavila odlazak prije mjesec i pol dana da mi stignu naći zamjenu i da stignem predati odjel (voditelj sam). Usmeno mi je direktor odobrio korištenje starog godišnjeg odmora (0d 11.04. do 23.04.) te novog od 26.04. do 31.05. Danas kada sam predala službeni zahtjev za go, usmeno mi je rečeno da mi poslodavac nije dužan dati novi go za 2011. Zar stvarno?
Ima li to veze s tim što poslodavac još nije donio plan za 2011? Ja sam planirala komplikacije od 1.6. - što ako poslodavac ne donese plan korištenja go do 30.06.? Poklanjam svojih 30 dana?
Ako odem na bo umjesto na go imam li pravo tražiti od poslodavca da mi plati neiskorišteni go?
hvala
ingas is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.04.2011., 17:04   #49
Quote:
vexvg kaže: Pogledaj post
Na Vaš slučaj se primjenjuje Članak 59.
(1) Radnik ima pravo na jednu dvanaestinu godišnjeg odmora, određenog na način propisan odredbom članka 55. i članka 56. ovoga Zakona, za svakih navršenih mjesec dana rada, u slučaju:
3) ako radni odnos prestane prije 1. srpnja.
Poštovanje,

kako bi se zakon interpretiro u mom slučaju. Znači od prošle godine u negdje 7 mj. 2010 zbog bolesti odlazim na bolovanje u 2 mj. 2011 vračam se na posao, nakon 3 dana dobivam otkaz kao tehnološki višak (zapravo zbog oblesti) otkazni rok traje 2 mj. znači u 4 mj. prestaje radni odnos. Da li sam ostvario pravo na godišnji iz 2011 tj naknadu za taj godišnji?

Naime, u firmi mi kažu da je to tekuća godina i da taj godišnji ja mogu iskoristit u drugoj firmi i da mi ga neće isplatit.

Hvala
__________________
Nije važno ciljati u metu, važno je metati u cilj.
dajse is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.04.2011., 18:54   #50
Quote:
dajse kaže: Pogledaj post
Poštovanje,

kako bi se zakon interpretiro u mom slučaju. Znači od prošle godine u negdje 7 mj. 2010 zbog bolesti odlazim na bolovanje u 2 mj. 2011 vračam se na posao, nakon 3 dana dobivam otkaz kao tehnološki višak (zapravo zbog oblesti) otkazni rok traje 2 mj. znači u 4 mj. prestaje radni odnos. Da li sam ostvario pravo na godišnji iz 2011 tj naknadu za taj godišnji?

Naime, u firmi mi kažu da je to tekuća godina i da taj godišnji ja mogu iskoristit u drugoj firmi i da mi ga neće isplatit.

Hvala
Budući da se radi o prestanku radnog odnosa (otkaz), poslodavac, ako Vam ne omogući godišnji, mora isplatiti naknadu sukladno Zakonu o radu. Međutim, obzirom Vama prestaje g.o. prije 1.7., imate pravo na razmjerni dio godišnjeg odmora za 2011., ne cijeli. Ako bi prešli kod drugog poslodavca samo u roku do 8 dana (ako je dulje od 8 dana, onda mora proći 6 mjeseci kako bi ponovno stekli pravo na g.o.), mogli bi ostatak g.o., na koji imate pravo kod novog poslodavca, iskoristiti kod njega.



Quote:
ingas kaže: Pogledaj post
Da se i ja uključim...
10 godina radim kod poslodavca (trgovina).
Imam 12 dana starog go, trebala bih imati i 30 dana novog go kao i do sada.
Ostala sam u drugom stanje (treće dijete), bila sam fer pa sam najavila odlazak prije mjesec i pol dana da mi stignu naći zamjenu i da stignem predati odjel (voditelj sam). Usmeno mi je direktor odobrio korištenje starog godišnjeg odmora (0d 11.04. do 23.04.) te novog od 26.04. do 31.05. Danas kada sam predala službeni zahtjev za go, usmeno mi je rečeno da mi poslodavac nije dužan dati novi go za 2011. Zar stvarno?
Ima li to veze s tim što poslodavac još nije donio plan za 2011? Ja sam planirala komplikacije od 1.6. - što ako poslodavac ne donese plan korištenja go do 30.06.? Poklanjam svojih 30 dana?
Ako odem na bo umjesto na go imam li pravo tražiti od poslodavca da mi plati neiskorišteni go?
hvala

Imate pravo koristiti g.o., osim ako organizacija posla to ne dozvoljava. No, imat ćete pravo i kad se vratite 2012. s rodiljnog prenijeti tih 30 dana iz 2011., više se ne traži uvjet od 6 mjeseci efektivnog rada u godini koja prethodi godini u kojoj se radnica s rodiljnog vraća na rad i u kojoj želi koristiti go za prethodnu godinu.
Suey is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.04.2011., 19:10   #51
Quote:
simonbagaric kaže: Pogledaj post
Moje poštovanje, imam pitanje pa bih molio za odgovor

Imam ugovor na neodređeno vrijeme i odlučio sam promijeniti firmu zbog loših uvjeta rada.
22.03.2011 sam predao pismeni zahtjev za sporazumni raskid ugovora o radu koji je poslodavac
s tim datumom potpisao i usmeno pristao bez ikakvog otkaznog roka.
Stari godišnji iz 2010 g. koristim do 09.04.2011.
Sada me zanima da li imam pravo na dio novog godišnjeg od 2011 jer je firma već donijela odluku o korištenju
tj. od 25 radnih dana ?
Imate i to unesite u sporazum, ako Vam poslodavac ne omogući go, mora Vam isplatiti naknadu.

Quote:
simonbagaric kaže: Pogledaj post
Koliki je taj dio godišnjeg ? Dali se računa zaposlenje do 09.04.2011 ( 4/12 od 2011 i ovih 9 dana ) ili do datum
zahtjeva za spo.rask. ugo. o radu ?

Znaći zanima me na koji dio zakona mogu da se pozovem kod sadašnjeg poslodavca o preostalom god. od 2011 g.

Sadašnji poslodavac mi tvrdi da imam pravo na dio od od novog godišnjeg u trajanju od 6 dana tj. do 15.04.2011
Dali je on u pravu ? Ili se računa do isteka trajanja starog godišnjeg ( 09.04.2011) ?
Računa se po punim navršenim mjesecima rada. Znači, radni odnos Vam prestaje 09.04., što znači da ćete imati navršenih punih 3 mjeseca rada.

Razmjerni dio računate ovako:

broj dana go na koji imate pravo kod tog poslodavca (puni godišnji)/12 x broj navršenih mjeseci rada (u Vašem slučaju 3)= broj dana razmjernog go

Quote:
simonbagaric kaže: Pogledaj post
Novi poslodavac kod kojeg sam našao posao , ne smije da me prijavi bez papira na što i čekam nakon isteka godišnjeg.
Zanima me da li dio novoga godišnjeg mogu prenijeti u novu firmu kod koje ču početi raditi znači od ove tekuće godine ?
Ili ga moram doslovce rećeno ispucati kod još postoječeg poslodavca.
Postojeći poslodavac mi tvrdi da mogu ga prenijeti u novu firmu ( al mi nije jasan broj dana što sam gore i pitao ) , a
budući poslodavac nije baš siguran u to ( morao bi kao pitati svog knjigovođu a i stalno je po nekakvim sastancima a treba mu
radnik ovakvih kvalif.) a ja ne bih baš čekao toliko ako ne moram na novo zaposlenje.
Može se "prenijeti", odnosno Vi ćete u sadašnjoj firmi koristiti razmjerni dio godišnjeg na koji imate pravo kod nejga, a kod novog ostatak, ali koji se računa prema broju dana punog go kod novog poslodavca. To je tumačenje resornog Ministarstva (Ministarstvo gospodarstva, rada i poduzetništva).

Quote:
simonbagaric kaže: Pogledaj post
Drugo mi je pitanje ako ga mogu prenijeti u novu firmu, na koji se dio zakona ( članka ) mogu se pozvati da bi se zakonski osigurao i počeo
odmah raditi po prestanku obveze prema sadašnjem poslodavcu ( 09.04.2011).

Unaprijed se zahvaljujem na odgovoru.
Nije mi baš jasno što zapravo želite. Ako želite odmah početi raditi, bez prekida dužeg od 8 dana, trebali biste sklopiti ugovor o radu s novim poslodavcem gdje ćete ugovoriti početak rada s datumom 11. travnja 2011.
Suey is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.04.2011., 01:07   #52
Pozdrav,imam jedno pitanje vezano za stari godisnji.
Nadam se da mi neko moze pomoci.
Naime radim u ovoj firmi vec 8 god. dosad sam normalno koristila godisnji.
U 2010 sam iskoristila 2 tj. godisnjeg odmora,nakon toga sam radil 2 mj.i ostala trudna
Nisu mi dali da iskoristim ostatak god. vec sam odmah isla na bolovanje odnosno komplikacije.
Nazalost u 11.mj sam izgubila bebu i u 12 mj. sam se vratila na posao.
Znaci u 2010 god. sam bila zbog ozljede na radu 4 i 5 mj na bolovanju,7 mj. 9 dana bolovanja(bolnica),pa 2 tj.godisnjeg i radila do 12.9 kad sam otisla na komplikacij.Sad sam trazila da iskoristim ostatak od 2 tj . godisnjeg i sokirala sam se kad su mi rekli da nemam pravo jer sam bila i previse slobodna u 2010.god.Da ja zbog bolovanja nemam pravo na ostatak godisnjeg?????????? Sta mi je ciniti..................
mimi25 is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.04.2011., 16:42   #53
stari GO

Molim nekog tko zna što se događa sa starim godišnjim ako ga se ne iskoristi do 30.06. Da li se jednostavno gubi pravo na njega ili poslodavac mora nešto platiti?! Imam još 15 dana starog GO koje bi najradije koristio u kolovozu pa me zanima.
patrik12 is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.04.2011., 18:20   #54
Quote:
patrik12 kaže: Pogledaj post
Molim nekog tko zna što se događa sa starim godišnjim ako ga se ne iskoristi do 30.06. Da li se jednostavno gubi pravo na njega ili poslodavac mora nešto platiti?! Imam još 15 dana starog GO koje bi najradije koristio u kolovozu pa me zanima.
Mora platiti jedino ako Vam prestaje radni odnos kod njega, ako to nije slučaj, onda ništa.

Ukoliko poslodavac nije dao radniku da iskoristi taj g.o. do 30.6., onda ga radnik mora tužiti za naknadu štete zbog neiskorištenog g.o.

Naravno da poslodavac radniku može dati i više od onoga što predviđa Zakon, tj. dati Vam da koristite taj g.o. u kolovozu, ali to ovisi isključivo o njegovoj volji. Vi imate to pravo tražiti do 30.06., pa bi bilo najbolje da ga iskoristite do tada.
Suey is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.04.2011., 09:48   #55
Quote:
Suey kaže: Pogledaj post
Mora platiti jedino ako Vam prestaje radni odnos kod njega, ako to nije slučaj, onda ništa.

Ukoliko poslodavac nije dao radniku da iskoristi taj g.o. do 30.6., onda ga radnik mora tužiti za naknadu štete zbog neiskorištenog g.o.

Naravno da poslodavac radniku može dati i više od onoga što predviđa Zakon, tj. dati Vam da koristite taj g.o. u kolovozu, ali to ovisi isključivo o njegovoj volji. Vi imate to pravo tražiti do 30.06., pa bi bilo najbolje da ga iskoristite do tada.
Hvala na odgovoru. Poslovni odnos mi prestaje 01.09 pa me ustvari zanima da li mogu u komadu korisiti 20 dana novog i 15 dana straog prije toga. Sad je sve OK no u srpnju namjeravam dati otkaz te se brinem da tada kažu da mogu samo novi GO koristiti tj da 15 dana starog propada jer ga nisam iskoristio do 30.06
patrik12 is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.04.2011., 09:44   #56
Molim pomoć oko sljedećeg: Radim u javnom sektoru. Moja nadređena osoba (od koje svakodnevno trpim mobing) me ne pusti na godišnji u trajanju od 2 tjedna preko ljeta- a što je moje zakonsko pravo. Rekao je da mogu ići samo tjedan dana, što meni nikako ne odgovara jer već imam dogovoreno ljetovanje, imam malo dijete itd. U ostalom, potreban mi je psihički odmor od njegovog terora. Što bi mogla učiniti po tom pitanju? Kome se žaliti? Ili jednostavno otići na bolovanje još tjedan dana?
lana89 is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.05.2011., 12:29   #57
promjena poslodavca i godišnji odmor

Da li prilikom promjene poslodavca (koja je u tijeku), radnik mora iskoristiti sav g.o. za 2010. godinu (ili mu ga poslodavac isplaćuje) ili mora iskoristiti i g.o. za 2011. godinu?
zeko_79 is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.05.2011., 14:12   #58
Kad prestaje radni odnos, poslodavac je radniku dužan isplatiti neiskorišteni dio godišnjeg odmora (sav onaj na koji ima pravo, pa i za prošlu godinu ako mu je ostao). Dakle, može ga iskoristiti, ali i ne mora...
goliath is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.05.2011., 19:31   #59
Vidim da vas dosta ovdje govori o isplati naknade umjesto GO, ali ako znam citati ZOR, članak 49 kaže "Ništav je sporazum o odricanju od prava na godišnji odmor, odnosno o isplati naknade umjesto korištenja godišnjeg odmora"
Šta je onda s time, ili poslodavci krše zakon...
Vare is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.05.2011., 22:14   #60
Quote:
Vare kaže: Pogledaj post
Vidim da vas dosta ovdje govori o isplati naknade umjesto GO, ali ako znam citati ZOR, članak 49 kaže "Ništav je sporazum o odricanju od prava na godišnji odmor, odnosno o isplati naknade umjesto korištenja godišnjeg odmora"
Šta je onda s time, ili poslodavci krše zakon...
Naknada se smije isplatiti jedino ako radniku prestaje radni odnos. U svim drugim slučajevima poslodavac je dužan omogućiti radniku korištenje g.o. i nesmije mu isplaćivati naknadu čak ni na zahtjev radnika.

Quote:
mimi25 kaže: Pogledaj post
Pozdrav,imam jedno pitanje vezano za stari godisnji.
Nadam se da mi neko moze pomoci.
Naime radim u ovoj firmi vec 8 god. dosad sam normalno koristila godisnji.
U 2010 sam iskoristila 2 tj. godisnjeg odmora,nakon toga sam radil 2 mj.i ostala trudna
Nisu mi dali da iskoristim ostatak god. vec sam odmah isla na bolovanje odnosno komplikacije.
Nazalost u 11.mj sam izgubila bebu i u 12 mj. sam se vratila na posao.
Znaci u 2010 god. sam bila zbog ozljede na radu 4 i 5 mj na bolovanju,7 mj. 9 dana bolovanja(bolnica),pa 2 tj.godisnjeg i radila do 12.9 kad sam otisla na komplikacij.Sad sam trazila da iskoristim ostatak od 2 tj . godisnjeg i sokirala sam se kad su mi rekli da nemam pravo jer sam bila i previse slobodna u 2010.god.Da ja zbog bolovanja nemam pravo na ostatak godisnjeg?????????? Sta mi je ciniti..................
Imate pravo na godišnji i poslodavac vam ga je dužan omogućiti. Godišnji za 2010 morate iskoristiti do 30.06.2011.

Zadnje uređivanje Katrin : 29.05.2011. at 14:43.
puščica is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 15:35.