Natrag   Forum.hr > Društvo > Povijest > Vojna povijest i tehnologija

Vojna povijest i tehnologija Od praćke do ratova zvijezda.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 04.09.2009., 12:31   #1
Jurišna puška VHS

Pozdrav svima,

Zna li netko kakva je trenutna situacija s VHS-ovkama? Raspoloženje, dojmovi s testiranja i sl?

Poznanik mi je u OSRH i kaže da puška baš i nije bogznašto...iako ga ne doživljavam ozbiljno jer je zaljubljenik u HK G36 i misli da ne treba izmišljat toplu vodu i jednostavno treba kupit njemačke puške i gotovo. Ja mu kažem da je HK ipak puno skuplja i da bi VHS (ako zaista košta 1000 EUR) mogla trebala zamijenit sve te silne kalaše po HV-u.

Osobno, žao mi je što sam vojni rok služio 99., i zadužio faking sjevernokorejski kalaš...da mi je bar VHS s kakvom optikom, ijuft mogli bi vratit novačenje s vojnim rokom od 24 mjeseca, posebno sad kad je i nova odora...
Dunco is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.09.2009., 13:28   #2
je care ali novu uniformu ne nose rocnici a ko zna kada ce VHS doci u uporabu u OSRH.imo sam prigodu raditi sa VHS-om (komando i normalni) ali nisam pucao iz njega.za sada je po meni bolji G36 (njega sam vise koristio).VHS je dosta cudan jer smo svi navikli na kalas pa je malo nezgodan dok se ne naviknete
Vick#7 is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.09.2009., 14:04   #3
Koja je uopće razlika između VHS-k i VHS-d?
chaoswarrior is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.09.2009., 14:17   #4
kraca je cijev.to je jedina razlika.ovo sve je isto. evo i slike http://world.guns.ru/assault/as96-e.htm
Vick#7 is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.09.2009., 19:07   #5
k znači kratka
d znači duga
__________________
503 Service Unavailable
No server is available to handle this request.
Gurevich is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.09.2009., 19:14   #6
Quote:
iako ga ne doživljavam ozbiljno jer je zaljubljenik u HK G36 i misli da ne treba izmišljat toplu vodu i jednostavno treba kupit njemačke puške i gotovo.
Najlakše je kupiti od nekog drugog i još platiti za to zadovoljstvo 2000 eura.
Reci mu da država nema jednostavno novaca za njegovo mišljenje i da to nije baš tako jednostavno.

Dali je taj tvoj frend pucao iz VHS ili je neki ekspert za oružje
,pa da tako može konstatirati da VHS i nije nešt?

Svi daju neke svoje komentare rekla kazala,a nikako da vidimo komentar nekoga ko je pucao iz VHS.

Nije vojska lovačko društvo pa da svakom kupuje pušku po željama.

Jedini koji če imati različito naoružanje su specijalne postrojbe vojske i policije (BSD,ATJ Lučko itd.)
kopriva-vk is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.09.2009., 20:37   #7
jel zna tko da li će biti na Interprotexu (zagrebački velesajam)

prije dvije ili tri god. je bila patrija i H&K je ima štand

mislim d aje ove god. sredinom 9 mj
bana002 is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.09.2009., 10:22   #8
Nisam stručnjak za puške niti sam iz puno vrsta pucao, no impresionirao me je test VHS-ice kojeg sam pogledao na youtube-u.
http://www.youtube.com/watch?v=mfarELLpa70
__________________
Chuck Norris doesn't know who I am...
ML_croman is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.09.2009., 10:51   #9
Quote:
kopriva-vk kaže: Pogledaj post
Najlakše je kupiti od nekog drugog i još platiti za to zadovoljstvo 2000 eura.
Reci mu da država nema jednostavno novaca za njegovo mišljenje i da to nije baš tako jednostavno.

Dali je taj tvoj frend pucao iz VHS ili je neki ekspert za oružje
,pa da tako može konstatirati da VHS i nije nešt?

Svi daju neke svoje komentare rekla kazala,a nikako da vidimo komentar nekoga ko je pucao iz VHS.

Nije vojska lovačko društvo pa da svakom kupuje pušku po željama.

Jedini koji če imati različito naoružanje su specijalne postrojbe vojske i policije (BSD,ATJ Lučko itd.)
Svašta ti tu napisa.

Za VHS nemam pojma, ali od onih koji su je koristili (testirali) dolaze prilično raznoliki dojmovi, ali nisam čuo previše oduševljenja.

G36 sam pomalo koristio. Moćno, jebeno moćno oružije. Ergonomija, pouzdanost, a ima i pregrš dodatne opreme u katalogu. Naravno ovo govori netko tko je prije G36 imao iskustva samo s obitelji AK i malo s G3.

Kako kažeš vojska nije lovačko društvo, pa je baš to razlog da se kupuje najbolja oprema. Pa čak i u krizi.
Obzirom na veličinu OS upitna je isplativost štednje na bilo kojem naoružanju. A ako je VHS baš toliko dobar i ako je u OS potrebna unifikacija opreme i naoružanja, čemu onda za specijalce kupovati nešto drugo. Kako postoje varijeante VHS (kao i G36) s dužom ili kraćom cijevi, pa šta oni imaju izmišljati i birati.
Grga-os is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.09.2009., 13:49   #10
Treba kupovati u vrlo ograničenim količinama i puske drugih zemalja,tj. renomiranih proizvođača čisto usporedbe radi i dojmova o istima, kako se nebi u glavama stvarala fama da su kvalitetom s drugog planeta.
Dakle stalno se uspoređivati i testirati s dokazanim proizvođačima i razvijati svoje za sve što se može podnijeti ulaganjem i razvojem a potrebno je zemlji.
A to pješačko oružje sigurno jest.
pp5d6 is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.09.2009., 20:05   #11
Quote:
Obzirom na veličinu OS upitna je isplativost štednje na bilo kojem naoružanju. A ako je VHS baš toliko dobar i ako je u OS potrebna unifikacija opreme i naoružanja, čemu onda za specijalce kupovati nešto drugo. Kako postoje varijeante VHS (kao i G36) s dužom ili kraćom cijevi, pa šta oni imaju izmišljati i birati.
Pa potrebna je unifikacija na šta bi vojska sličila da nije tako (bilo koja i bilo čija).
Svugdje u svijetu specijalne postrojbe imaju različito naoružanje (Francuski GIGN i RAID,Britanski SAS,Poljski GROM itd. svi oni imaju G-36,H&K UMP,H&K MP5,SIG,M-4 itd.)
Nisu oduševljeni možeš misliti izgleda da bi svi bili oduševljeni sa G-36 koja je skoro duplo skuplja od VHS.
A i ti svašta napisa da je bolje u krizi kupovati oružje i to još od stranaca i puniti njima đepove od čega RH nema nikakve koristi osim što bi njezini vojnici bili sretni i zadovoljni jer nose G-36 ili neznam šta.

Ako čemo iskreno nema pouzdanije puške od AK dokazano u svijetu,a imam i osobno iskustvo sa njom.

VHS se treba dokazati i to je istina,također je istina da ni H&K nije odjednom postao svjetski hit postoje već 60 godina,a imali su uspona i padova (zamalo su zatvorili tvornicu ali je u zadnji tren država dala novac).
kopriva-vk is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.09.2009., 20:07   #12
Quote:
pp5d6 kaže: Pogledaj post
Treba kupovati u vrlo ograničenim količinama i puske drugih zemalja,tj. renomiranih proizvođača čisto usporedbe radi i dojmova o istima, kako se nebi u glavama stvarala fama da su kvalitetom s drugog planeta.
Dakle stalno se uspoređivati i testirati s dokazanim proizvođačima i razvijati svoje za sve što se može podnijeti ulaganjem i razvojem a potrebno je zemlji.
A to pješačko oružje sigurno jest.
Obečao si objaviti kojoj državi je već prodan VHS
kopriva-vk is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.09.2009., 20:12   #13
Može jedno pitanje, što ako naš vojnik u misiji ostane bez puške, ili nekog dijela opreme, što nehotice, što zbog okolnosti situacije? Snosi li kakve posljedice?
__________________
Chuck Norris doesn't know who I am...
ML_croman is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.09.2009., 20:29   #14
Premda sam postao veliki HKofil draze bi mi bilo da nasa puska ude u upotrebu (ako je dobra naravno, to se podrazumijeva).
__________________
Đuro Japaric kaže:Za Hrvatsku je bitan dan kada je u Zagrebu , osnovan Zbor narodne garde , a ne gerilski odred 1941. u organizaciji Komunističke partije !
Alte is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.09.2009., 23:56   #15
Da ne bude zabune, ja sam veliki pobornik akcije kupujmo Hrvatsko.Tako na primjer HS 2000 ne bi mijenjao niti jednim drugim samokresom.
Pri odabiru bilo kojega dijela opreme potrebno je razmišljati i o poticanju i razvoju domaće industrije. Isto tako sam mišljenja da bi bilo bolje kupiti pušku u Hrvatskoj nego vani, ali samo na temelju provedenih kvalitetnih usporednih testiranja i ocjenjivanja. Dakako čak iako ispadne da je npr. VHS malo lošija treba joj dati prednos, ali ne kupovati po svaku cijenu domaće. Ako su provedena prava testiranja i ocjenjivanja, te je odluka o kupovini donešena na temelju istih onda OK. Ali ako je odluka donešena na temelju metoda uobičajenih u RH, onda smo pojeli govno.
A u krizi ili van nje kupovinom vojne opreme ne pune se ničiji džepovi, već se spašavaju životi naših vojnika. A baš zbog straha od toga kako ti kažeš, punjenja džepova, i kupovanja koje kakvoga smeća od opreme zazirem od velikih poslova koje nam sklapa najdraži nam ministar.
Grga-os is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.09.2009., 00:09   #16
Na žalost hrvatskog ministra obrane i HV-a nema velikih ugovora. Hrvatska vojna industrija (10 -ak proizvođača) također na žalost još nema velikih poslova-možda izgradnja brodova i modernizacija tenkova.To su poslovi s puno perja.
VHS će se pojaviti na najvećem i najzahtjevnijem tržištu i borit će se za ocjenu kvalitete ove i slijedeće godine.
Neke primjedbe iz Afganistana i testiranja BSD su već uvažene (2-3) i bit će to bez sumnje dobar stroj za onu narodnu -Hrvatska puška na hrvatskom ramenu ili onu iz akcije Kupujmo hrvatsko-kupujmo kvalitetno.
pp5d6 is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.09.2009., 00:30   #17
Quote:
A baš zbog straha od toga kako ti kažeš, punjenja džepova, i kupovanja koje kakvoga smeća od opreme zazirem od velikih poslova koje nam sklapa najdraži nam ministar.
Neznam koji veliki posao je sklopio kupio je 10 000 odora,1000 kom. VHS,za borbene stanice od Kongsberga je data samo garancija ĐĐSV,kamione nije kupovao ili možda ima namjeru jer vidim da je u prošlom broju HV-a bila reklama MAN-a.
Ili je kupio nešto,a da neznamo ?Ustvari kako će kupovati kada su mu uzeli pola novaca za nabavke (nemamo ni za gume na Patriama).
Normalno je da oprema treba biti kvalitetna i da se mora kupovati i izvana,ali ima i vani šrota.


Quote:
Neke primjedbe iz Afganistana i testiranja BSD su već uvažene (2-3) i bit će to bez sumnje dobar stroj za onu narodnu -Hrvatska puška na hrvatskom ramenu ili onu iz akcije Kupujmo hrvatsko-kupujmo kvalitetno.
Ako se uvažavaju primjedbe onda nebi trebalo bit problema i na potpisivanju ugovora je rećeno da će se raditi na daljnjem usavršavanju VHS-a.
kopriva-vk is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.09.2009., 12:16   #18
Nekoliko puta sam bio u tvornici u Ozlju (za vrijeme DR-imao priliku pucati iz ALKE). Prošetao pogonom i....kad bi svi tako radili u HR kao oni ...jebeš EU!
Imaju tim koji zna (konstruktori još iz bivše JNA).

Ajd neka netko napiše konkretno što na našoj puški ne valja?
__________________
Ja govorim ono što kažem!
Lee Champa is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.09.2009., 12:32   #19
Quote:
kopriva-vk kaže: Pogledaj post
Pa potrebna je unifikacija na šta bi vojska sličila da nije tako (bilo koja i bilo čija).
Svugdje u svijetu specijalne postrojbe imaju različito naoružanje (Francuski GIGN i RAID,Britanski SAS,Poljski GROM itd. svi oni imaju G-36,H&K UMP,H&K MP5,SIG,M-4 itd.)
Nisu oduševljeni možeš misliti izgleda da bi svi bili oduševljeni sa G-36 koja je skoro duplo skuplja od VHS.
A i ti svašta napisa da je bolje u krizi kupovati oružje i to još od stranaca i puniti njima đepove od čega RH nema nikakve koristi osim što bi njezini vojnici bili sretni i zadovoljni jer nose G-36 ili neznam šta.

Ako čemo iskreno nema pouzdanije puške od AK dokazano u svijetu,a imam i osobno iskustvo sa njom.

VHS se treba dokazati i to je istina,također je istina da ni H&K nije odjednom postao svjetski hit postoje već 60 godina,a imali su uspona i padova (zamalo su zatvorili tvornicu ali je u zadnji tren država dala novac).
Ne radi se o tome da li je netko sretan ili ne jer ima baš G-36. Svojem sam prijatelju objasnio da je zbog unifikacije realno očekivat uvođenje VHS u uporabu, što bi me osobno veselilo jer me sram gledat naše s AK-47 kako se šeću okolo (osim toga, to je i opasno, američki bi vojnici znali dobit 5.56 u čelenku jer bi uzeli AK-47 za trofej u Iraku pa sretni hopsali natrag do svojih...AK-47 je vrlo prepoznatljiv).

Naravno, VHS bi morala u relevantnim testiranjima biti bolja od Ak-47, koja uz pozitivne vrline ipak ima i mnogo mana (težina, relativna nepreciznost). Najčešće spominjana vrlina je pouzdanost kada se ne održava, ali kao porezni obveznik ja hoću da vojska puške redovito održava, stoga argument baš i ne prolazi.

Što se tiče specijalnih snaga, budući da se radi o relativno manjem broju ljudi nek se nabavi za njih apsolutno najbolje oružje...da li je to G36, HK17, M4A2, VHS, Tavor nema veze...
Dunco is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.09.2009., 13:23   #20
Quote:
Najčešće spominjana vrlina je pouzdanost kada se ne održava, ali kao porezni obveznik ja hoću da vojska puške redovito održava, stoga argument baš i ne prolazi.

Što se tiče specijalnih snaga, budući da se radi o relativno manjem broju ljudi nek se nabavi za njih apsolutno najbolje oružje...da li je to G36, HK17, M4A2, VHS, Tavor nema
Kada sam mislio na pouzdanost kod AK mislio sam na vremenske uslove nesmeta joj kiša,sunce,prašina,voda itd. a ne da joj smeta malo vlage kao kod nekih pušaka.
Normalno da treba oružje održavati kakav je to vojnik ako nevodi računa o svojoj opremi.
Ministar je i sam izjavio da če se kupovati oružje od drugih proizvođača.

Quote:
Znači li izbor domaće jurišne puške da u HV-u neće biti sličnog naoružanja stranog podrijetla?
- Nipošto. Ulazak domaće jurišne puške je put prema zamjeni »kalašnjikova«. Određene naše postrojbe, pogotovo one za specijalne namjene, već imaju i moraju imati i puške drugih proizvođača. HV ima različito naoružanje, ali u manjim količinama. Međutim, jurišna puška HS Produkta je ta koja postaje glavno osobno naoružanje u HV-u. Sada smo naručili prvih 1000, a treba nam oko 20.000.
http://www.vjesnik.com/Html/2009/05/....asp?r=tem&c=1
kopriva-vk is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 13:42.