Natrag   Forum.hr > Društvo > Politika

Politika Najstariji zanat na svijetu
Podforumi: Parlamentarni izbori 2024. Politička scena, Europska unija, Svijet, Blisko politici, Rat u Ukrajini

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 19.09.2017., 16:08   #21
Quote:
lukarak kaže: Pogledaj post
No danas se ne moze pricati o tome da je potrebno imati djecu, jer nema te kulture. Generacije su stasale u okruzenju kad obiteljska briga iducih generacija nije bila bitna jer si imao novcano zaledje, sad je tesko nazad..
Gle..jasno mi je sto govoris.

Ja sam npr. odrastao u drustvu u kome je osnovna zivotna filozofija uvijek bila : oni koji imaju puno djece su primitivni i sirotinja, dok oni koji imajo jedno ili nijedno su moderni i bogati. Naravno da je taj drustveni stav proizasao iz iskustva proslosti i doista je u to vrijeme i vrijedio. Na osnovu takvog stava cijelo drustvo je svelo broj djece na minimum...jer nitko ne zeli biti siromasan.


Trebati ce proci par generacija da se takav stav preokrene...tj. da se shvati da i imati malo djece takodjer vraca drustvo u siromastvo i primitivizam.
Ali za moju generaciju je kasno, mozda cak i za generaciju onih koji se sada radjaju. To treba prepustiti sljedecoj generaciji da se nagleda uzasa drustva u kojima miljuni usamljenih staraca bez ikoga da se brine o njima gmizu i zive na rubu gladi te da im prirodno stvari sjednu i da shvate.....kako sijes tako ces i znjati.
__________________
Uostalom...smatram da ZAMP treba pohapsiti.
u prolazu is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.09.2017., 16:10   #22
Quote:
u prolazu kaže: Pogledaj post
Ti imas nekakvu kristalnu kuglu pa znas tko je izasao na glasanje?
Nemam. Ali poznato je da izlasci na izbore nisu baš omiljeni među narodnom. U ne jednom hrvatskom gradu, izbori su dobiveni,ali je činjenica da je na lokalne izbore izašlo manje od polovice ukupnog broja glasača.


Evo izvuci neku logiku iz ovoga:

http://www.izbori.hr/231lok/odaziv/1/odaziv.html
__________________
----
Novi233 is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.09.2017., 16:13   #23
Quote:
Page kaže: Pogledaj post
Taj fertilitet se jedno vrijeme nadoknađivao iz BiH bazena pa se nisu previše osjetile posljedice.
Sada imamo situaciju sinergijskog efekta: iseljavanje kompletnih obitelji + ionako loš natalitet.
S tim da je feritilitet u ovom trenutku puno manji problem.
Samo zbroji u 12 godina da ti ode po jedan učenik plus mater i otac.
I?...iz moje perspektive nesto jace iseljavanje posljednjih godina samo ubrzava proces koji je neminovan.
Quote:
Page kaže: Pogledaj post
Za 5 godina će posljedice biti pogubne.
Posljedice i trebaju biti pogubne..
__________________
Uostalom...smatram da ZAMP treba pohapsiti.
u prolazu is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.09.2017., 16:15   #24
Quote:
Novi233 kaže: Pogledaj post
Nemam. Ali poznato je da izlasci na izbore nisu baš omiljeni među narodnom. U ne jednom hrvatskom gradu, izbori su dobiveni,ali je činjenica da je na lokalne izbore izašlo manje od polovice ukupnog broja glasača.


Evo izvuci neku logiku iz ovoga:

http://www.izbori.hr/231lok/odaziv/1/odaziv.html
Ta karta mi nista ne znaci buduci da pokazuje samo odziv do 16:30? Koja ti je ideja?...davati pogresne podatka da izgleda kao da je manje izaslo biraca nego stvarno?

Do kraja dana je u cijeloj Hrv. izaslo preko 52% glasaca....sto je meni nevjerovatno puno. Uopce mi nije jasno zasto ljudi u tolikoj mjeri uopce izlaze na izbore.
__________________
Uostalom...smatram da ZAMP treba pohapsiti.
u prolazu is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.09.2017., 16:22   #25
Quote:
u prolazu kaže: Pogledaj post
Ta karta mi nista ne znaci buduci da pokazuje samo odziv do 16:30? Koja ti je ideja?...davati pogresne podatka da izgleda kao da je manje izaslo biraca nego stvarno?

Do kraja dana je u cijeloj Hrv. izaslo preko 52% glasaca....sto je meni nevjerovatno puno. Uopce mi nije jasno zasto ljudi u tolikoj mjeri uopce izlaze na izbore.
To što je u cijeloj hr izašlo SAMO 52% birača je tragično. Barem meni.

Neki gradonačelnici su birani samo s 32 % biračkog tijela. Pirova pobijeda.

Dok je veći dio birača doma upijao indexovštinu.
__________________
----
Novi233 is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.09.2017., 16:26   #26
Quote:
u prolazu kaže: Pogledaj post
Taj...sjetio sam se i dopisao.

Cijela drzava se dvadeset godina zajebavala na njegov racun i pricala viceve...ja prvi!
A sad ovdje kukaju....sad su im HDZ i SDP krivi!!!


Kako ce tek kukat kada stignu penzije....ne ove "visoke" sto dobijaju danasnji penzici...nego one realne koje ce dobivati moja generacija.
Kakvog smisla ima visok natalitet, kad ta djeca kada odrastu i skoluju se nemaju gdje radit.? Mi zapravo proizvodimo radnu snagu za van. Zato u ovakvoj gospodarskoj situaciji puko pravljenje djece nema smisla osim ako "imas doobru vezu" pomocu kojeg ces svog sincica ili cerkicu "ubacit" negdje, pomogucnosti u drzavnu upravu.
Pacifista is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.09.2017., 19:06   #27
sada se već polako javlja trend da oni sa sigurnim poslovima (vojska, hž, učiteljice....) imaju po 2-3 djece a sirotinja jedno ili nijedno....
dk1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.09.2017., 21:44   #28
Quote:
dk1 kaže: Pogledaj post
sada se već polako javlja trend da oni sa sigurnim poslovima (vojska, hž, učiteljice....) imaju po 2-3 djece a sirotinja jedno ili nijedno....
Eto vidis, a vi se sekirate oko demografije. Broj stanovnika ce se prilagodit ekonomskoj situaciji drzave na nacin da ce dio izumrjet a dio odselit. To je prirodni mehanizam, kao u divljini. Dok se ne zaustavi na nekoj realnoj brojci, koju ce odrzavat uhljebi, iznajmljivaci apartmana i nesto malo privatnog sektora.
ili ukratko: ima nas previse!
Pacifista is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.09.2017., 23:36   #29
Quote:
Page kaže: Pogledaj post
Taj fertilitet se jedno vrijeme nadoknađivao iz BiH bazena pa se nisu previše osjetile posljedice.
Sada imamo situaciju sinergijskog efekta: iseljavanje kompletnih obitelji + ionako loš natalitet.
S tim da je feritilitet u ovom trenutku puno manji problem.
Samo zbroji u 12 godina da ti ode po jedan učenik plus mater i otac.

Za 5 godina će posljedice biti pogubne.
Ne znam baš, čujem da ekipa u Novom Jelkovcu sam štanca djecu zahvaljujuć Bandiću i sistemu naknada za što veći broj djece tak da čak ni dobar dio roditelja ne radi.
zoomzoom888 is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.09.2017., 04:17   #30
Imate više o toj tematici na temi demografije RH...Uglavnom da situacija nije bajna, ali nije nigdje u EU pa i u čitavom Svijetu broj djece drastično pada.

Italija je u samo prva četiri mjeseca prirodnim prirastom izgubila 100 000 ljudi, to je grad veličine Rijeke.Jedan Trsat ima prosječnu dob 50 godina to vam sve govori kao i taj gornji dio Italije. Njemačka od 70-ih godina ima negativan prirodan prirast i spašavaju je migracije međutim kako ostali dijelovi EU ne budu više imali toliko ljudi i njima se predviđa strelovit pad.Da ne govorim kako Japan izumire naveliko. Kina u roku od 10 godina kreće gubit godišnje par miliona stanovnika. Pazite oni koji su strašno ekonomski napredovali i budu još više za par godina će pokupiti sve migrante koji su možda iz Azije htjeli u EU (oni obrazovani).

Koliko je demografija povezana sa ekonomijom još više je povezana sa ostalim segmentima našeg društva koji su se jako promijenili. Zbog napretka tehnologije koja je omogućila i preuzela jedan velik dio ljudskog posla puno toga nismo toliko osjetili.
arizin is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.09.2017., 09:19   #31
Quote:
dk1 kaže: Pogledaj post
sada se već polako javlja trend da oni sa sigurnim poslovima (vojska, hž, učiteljice....) imaju po 2-3 djece a sirotinja jedno ili nijedno....
Da, to se dogadja, zato kod nas obrazovanije zene radjaju vise nego one slabije obrazovane. One potpuno neobrazovane su i dalje u vrhu, ali problem je sto ona slabije obrazovana vecina (koja radi kod privatnih poslodavaca na lako zamjenjivim poslovima) i koja je u proslosti imala veci fertilitet sada zbog nesigurnosti radja manje. Kod mene u firmi zene, sve VSS, radjaju naveliko, troje nije nikakva iznimka. Ali to su place od 1200+ eura, jos ak imas muza na nekom malo boljem mjestu, imas sve uvjete i sigurnost.

Ovaj srednji sloj s ipak nekakvim poslovima, ali bez ikakve sigurnosti ili kako ti kazes sirotinja je najveci uzrok pada. Ne kazem da bi da je njima dobro bio ikakav pozitivan prirast, ali bi bio manje los negativan.
lukarak is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 19:54.