Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo > Radno, socijalno i obiteljsko pravo

Radno, socijalno i obiteljsko pravo Ugovori o radu i radni odnos, mirovinsko, zdravstveno, alimentacija, brak i razvod, posvojenje, skrbništvo, roditeljska skrb i dr.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 25.09.2017., 19:26   #681
9 mjeseci u 2 godine

ja sezonski radim 5 ipo mjeseci i tako svako drugu godinu imam primanja s berze
agosy is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.09.2017., 02:50   #682
Quote:
agosy kaže: Pogledaj post
9 mjeseci u 2 godine

ja sezonski radim 5 ipo mjeseci i tako svako drugu godinu imam primanja s berze
uf uf...znam da moram imat 9 mjeseci u dvije godine,ali dali tih 9 mjeseci moram odradit u "komadu" ili mogu imat od prosle godine dva mjeseca a od ove sedam npr...
ajmoplavi is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.09.2017., 10:33   #683
Quote:
ajmoplavi kaže: Pogledaj post
uf uf...znam da moram imat 9 mjeseci u dvije godine,ali dali tih 9 mjeseci moram odradit u "komadu" ili mogu imat od prosle godine dva mjeseca a od ove sedam npr...
Ako dobro citam, ti si poceo raditi nakon mjesec i pol naknade? To znaci da sad imas pravo za jos mjesec i pol naknade, jer je zadnji put nisi u cijelosti iskoristio. Da bi imao pravo na novu cijelu naknadu, onda moras jos namaknuti do punih 9mj rada. Svaki put kad koristis naknadu, mjeaeci se "ponistavaju", ne mozes dvaput brojiti iste radne dane za naknadu unatrag 2g.

Sent from my XT1068 using Tapatalk
Ruralna is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.09.2017., 21:25   #684
Quote:
Ruralna kaže: Pogledaj post
Ako dobro citam, ti si poceo raditi nakon mjesec i pol naknade? To znaci da sad imas pravo za jos mjesec i pol naknade, jer je zadnji put nisi u cijelosti iskoristio. Da bi imao pravo na novu cijelu naknadu, onda moras jos namaknuti do punih 9mj rada. Svaki put kad koristis naknadu, mjeaeci se "ponistavaju", ne mozes dvaput brojiti iste radne dane za naknadu unatrag 2g.

Sent from my XT1068 using Tapatalk
e tocno to me zanimalo...puno hvala
ajmoplavi is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.09.2017., 19:57   #685
Dobar dan! Nova sam na topicu i ispričavam se ako je netko već postavio slično pitanje ali dosta mi je hitno pa nemam vremena tražiti.
Situacija je ovakva: radila sam 8 mj. u jednoj firmi, (sve skupa imam preko godine i pol staža u dvije godine jer sam prije radila u drugoj) i onda se dogodila elementarna nepogoda, poplavio je centar tako da se trenutno saniraju štete i trebao bi ponovo otvoriti u 11 mj. E sad, problem je taj da je meni poslodavac rekao da ću dobit zadnju plaću za deveti mjesec i onda za deseti ništa jer im se to ne isplati, suočeni su s gubitkom, bla bla, (gluposti samo da nas ne plaćaju) i da se vidimo u 11 mj. Meni je puno jedan mjesec biti bez plaće tako da sam im mislila reći da me odjave (s obzirom da mi je ugovor ionako do 30.9.), tako da primim makar taj jedan mj. naknadu i onda me poslije jednostavno povuku s biroa i počnem raditi. Zanima me samo, da li ja kojim slučajem radi toga u budućnosti gubim pravo na naknadu, jer tko zna što se može dogoditi nakon par mj., mogu mi ne produžiti ugovor, pa da me ne bi biro zeznuo i da mi ne bi rekli da sam iskoristila naknadu (iako bi u pitanju bio samo jedan mjesec, ne tri) i da moram sve ispočetka, skupiti 9 mj staža u 2 godine. U tom slučaju više bi mi odgovaralo da ostanem prijavljena i da kasnije imam sigurnost i pravo na naknadu. Hvala unaprijed, ako netko zna išta o tome puno bi mi pomogao.
ParadisoInferno is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.09.2017., 21:59   #686
Ako vam do 30.09. niko ne ponudi novi ugovor o radu, sa postojecim se 02.10. javite na burzu, ako ce vas kasnije trebati povuci ce vas sa burze.
__________________
Preporucam se, sa stovanjem!

Zadnje uređivanje Cilim : 27.09.2017. at 22:17.
Cilim is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.09.2017., 02:14   #687
Nije problem ugovor nego što neću bit plaćena. Rečeno mmi je da će mi ići staž i da će mi se uplaćivati doprinosi ali neću dobiti plaću za 10 mj (a vjerojatno ni pola 11.og jer nemaju odakle s obzirom da se neće raditi do 11 mj. Zato bi im ja radije rekla da me odjave i otišla prijavit se na biro ali me brine hoću li onda izgubiti pravo na naknadu, odnosno ako ju budem primala jedan mjesec dok se centar opet ne otvori i počnem raditi, hoće li mi se izbrisati sav staž i hoću li opet morati skupljati 9 mj.
ParadisoInferno is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.09.2017., 13:23   #688
Imas pravo na naknadu u trajanju 90 dana, ako se u medjuvremenu zaposlis preostalo vrijeme za koje nisi primila naknadu ostaje ti za eventualno, a ako nakon nekog vremena ostanes bez posla (ali ne svojom voljom) nastavljas dalje koristiti naknadu do isteka tih 90 dana, sljedecu mogucnost dobijanja naknade sa burze stjeces nakon ispunjenih 9 mjeseci rada u dvije godine.

http://www.hzz.hr/default.aspx?id=10270
__________________
Preporucam se, sa stovanjem!
Cilim is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.09.2017., 15:12   #689
Quote:
Cilim kaže: Pogledaj post
Imas pravo na naknadu u trajanju 90 dana, ako se u medjuvremenu zaposlis preostalo vrijeme za koje nisi primila naknadu ostaje ti za eventualno, a ako nakon nekog vremena ostanes bez posla (ali ne svojom voljom) nastavljas dalje koristiti naknadu do isteka tih 90 dana, sljedecu mogucnost dobijanja naknade sa burze stjeces nakon ispunjenih 9 mjeseci rada u dvije godine.

http://www.hzz.hr/default.aspx?id=10270
Hvala, tako sam i mislila!
ParadisoInferno is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.10.2017., 15:47   #690
Da li netko zna kako racunaju naknadu ako si bio dio na pola radnog vremena a dio na puno radno vrijeme!? Tocnije 2.5mj sam bila na pola radnog vremena a pola mjeseca od ta tri sto uzimaju za prosijek na puno...
__________________
buhtlica
buhtla_os is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.10.2017., 23:39   #691
Večer svima...
Ako sam fulala temu, isprika, ali ne znam gdje da postavim pitanje pa sam odlučila postaviti ga ovdje.
Dakle ovako...

Osoba A zaposlena je na određeno preko agencije za zapošljavanje, koja joj produžuje ugovor svakih mjesec, dva, tri... ...ovisno o agenciji, jer se i agencije izmjenjuju skoro svaku godinu. Ukoliko osoba A ostane bez tog posla, ima sva prava za nezaposlene kao i na naknadu od biroa za zapošljavanje.
Ono što me zanima je slijedeće...

Osoba B je vlasnik i direktor Poduzeće d.o.o., ali će zbog teško narušenog zdravstvenog stanja, najvjerojatnije ostvariti invalidsku mirovinu.

Osoba B namjerava ostati vlasnik Poduzeće d.o.o., ali zbog invalidske mirovine i ozbiljno narušenog zdravstvenog stanja, neće biti u mogućnosti obavljati dosadašnji posao, što je i zakonom regulirano.

Osoba B nema namjeru likvidirati svoje poduzeće, jer nema financijskih mogućnosti za to, a i povremeno se ukaže mogućnost sitnije zarade, no ne i dovoljno velike dobiti za podmirenje troškova za eventualno zasnivanje radnog odnosa s osobom XY.

Dakle, osoba A bi te sitne, povremene poslove moga obavljati "usput", ali ne bi imala nikakvu financijsku sigurnost. Zato je nužno, da osoba A ne izgubi prava za nezaposlene na birou, ukoliko izgubi posao koji trenutno obavlja.

Postoji li ikakva funkcija u Poduzeće d.o.o., koju bi osoba A mogla obavljati, a da u slučaju otkaza na navedenom radnom mjestu, ne izgubi pravo na burzi...?
Bolesna is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.10.2017., 15:17   #692
kolika bi bila naknada s burze ako je neto plaća do sad bila 3960 kn?

i što se događa s naknadom ako bi otkaz nastupio 10. u mjesecu i isplati se plaća samo za tih 10 dana?
__________________
Patience is the companion of wisdom.
Chloe is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.10.2017., 17:51   #693
http://www.hzz.hr/default.aspx?id=10292
Za obracun se uzima tri cista puna mjeseca za koja su isplacena bruto primanja.
__________________
Preporucam se, sa stovanjem!
Cilim is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.10.2017., 15:16   #694
Izračun naknade

Pozdrav, samo da provjerim : iznos osnovice za obračun naknade je bruto iznos umanjen za doprinose za mirovinsko (onih 15% + 5%)? Znači, uzima se taj tromjesečni prosjek (zadnje 3 pune plaće prije prestanka rada). I koji postotak od tog iznosa ? 60% ? 70%?
http://www.hzz.hr/default.aspx?id=10292 - spominje se i jedan i drugi iznos.

Konkretno , u zadnje dvije sezone imam skupljeno oko 10 mj staža, ovaj tromjesečni prosjek bruto-doprinosi mi iznosi oko 6100 kn - koliko otprilike mogu očekivati? Ima li neki maksimalni iznos koji se može ostvariti s obzirom na prosječnu plaću u RH?
tartaruga is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.10.2017., 17:40   #695
Spominju se oba postotka jer su oba relevantna.

Naknada koju ćeš dobivati je 60% od svog tromjesečnog prosjeka, ali ne više od maksimalnog iznosa.

Maksimalni iznos koji možeš dobiti je 70% od prosječne neto plaće isplaćene po zaposlenome u pravnim osobama Republike Hrvatske u prethodnoj godini prema posljednjem službeno objavljenom podatku tj 70% od 5.685,00 kuna.


"iznos osnovice za obračun naknade je bruto iznos umanjen za doprinose za mirovinsko (onih 15% + 5%)"---mislim da sa zakonskim promjenama koje su stupile na snagu ove godine ovo više ne vrijedi, već se uzima cijeli bruto iznos, ali ne bruto 2 tj ukupni trošak plaće.
dma is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.10.2017., 17:56   #696
Meni su računali 70% od bruto 1 plaće ali pošto je to veće od maksimalnog iznosa primam taj iznos (malo manje od 4000 kn).
Carte is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.10.2017., 19:51   #697
Quote:
Bolesna kaže: Pogledaj post
Dakle, osoba A bi te sitne, povremene poslove moga obavljati "usput", ali ne bi imala nikakvu financijsku sigurnost. Zato je nužno, da osoba A ne izgubi prava za nezaposlene na birou, ukoliko izgubi posao koji trenutno obavlja.

Postoji li ikakva funkcija u Poduzeće d.o.o., koju bi osoba A mogla obavljati, a da u slučaju otkaza na navedenom radnom mjestu, ne izgubi pravo na burzi...?
Osoba A i Poduzeće d.o.o nek sklope ugovor o djelu i mjesečni prihod ne smije prijeći.. mislim da su digli na 1800. Provjeri na burzi visinu iznosa koji mjesečno smiješ uprihoditi, a da ne ostaneš bez nakande.
__________________
"Da, poreze treba plaćati. Ali, u ovom slučaju ne treba plaćati porez." - poslanje po Kolindi, 30.04.2015.
HDZ počinje tamo di asfalt prestaje https://www.youtube.com/watch?v=jUc5867hNik&ab_channel=PIXIX
kiss me is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.10.2017., 20:05   #698
Quote:
dma kaže: Pogledaj post
Spominju se oba postotka jer su oba relevantna.

Naknada koju ćeš dobivati je 60% od svog tromjesečnog prosjeka, ali ne više od maksimalnog iznosa.

Maksimalni iznos koji možeš dobiti je 70% od prosječne neto plaće isplaćene po zaposlenome u pravnim osobama Republike Hrvatske u prethodnoj godini prema posljednjem službeno objavljenom podatku tj 70% od 5.685,00 kuna.


"iznos osnovice za obračun naknade je bruto iznos umanjen za doprinose za mirovinsko (onih 15% + 5%)"---mislim da sa zakonskim promjenama koje su stupile na snagu ove godine ovo više ne vrijedi, već se uzima cijeli bruto iznos, ali ne bruto 2 tj ukupni trošak plaće.
Ovo me je i bunilo jer na stranicama HZZ se ne spominje to umanjenje a negdje vidim da pišu tom umanjenju

Idem u pon na zavod pa ću vidjeti.

Isto tako, početkom 2016.god. mi je prekinuta isplata naknade na temelju ostvarenih prava kod jednog drugog poslodavca (jer sam se u međuvremenu zaposlila) - rekli su da će mi se taj ostatak dodati sad ovoj naknadi koju sam ostvarila. To stoji?

Hvala!
tartaruga is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.10.2017., 20:59   #699
Stranice HZZ-u su relevantne, a uostalom Carte i Cilim su to isto potvrdili, dakle bruto se uzima po novim pravilima (bez umanjivanja za doprinose za mirovinsko).

Što se tiče drugog dijela tvog pitanja tu imaš dvije opcije kao i šta je Cilim u svom postu od 28.09. rekao:

nastavak isplate neiskorištenog dijela naknade na koju si stekla pravo prije ponovnog zaposlenja

ili ako si ponovno skupila uvjete za naknadu, novi obračun

Mogućnost dodavanja neiskorištenoga dijela naknade zbog ponovnog zaposlenja novoj naknadi ostvarenoj nakon ponovnog ostanka bez posla, to bi mi bilo nešto novo...
dma is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.10.2017., 21:21   #700
znaci u slucaju neto place 3.960,00, gleda se bruto 1 i to bi bilo 5.029,02 i ako su zadnje tri pune place tolike, naknada bi bila 60 ili 70 posto od tog iznosa?
nisam shvatila jel 60 ili 70 posto na kraju...

izracun place: https://ibb.co/cz45vm
__________________
Patience is the companion of wisdom.
Chloe is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 17:27.