Natrag   Forum.hr > Društvo > Svijet oko nas

Svijet oko nas Za one koji poštuju prirodu...
Podforum Poljoprivreda

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 19.09.2010., 14:45   #41
Nije za kviz jer ne znam što je (nemojte slučajno na kviz baciti nešto što nemate identificirano) + nisam još uvijek sa stopostotnom sigurnošću napisala ime drveta u dendro-kvizu

Je, Clematis je
__________________
It is cruel, you know, that music should be so beautiful. It has the beauty of loneliness of pain: of strength and freedom. The beauty of disappointment and never-satisfied love. The cruel beauty of nature and everlasting beauty of monotony.
Göttspöđä is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.11.2010., 17:00   #42
Pitanje za sve one koji se u dendrologiju razumiju vise od mene (dakle 99% populacije )

Ljetos sam bila na obiteljskom imanju.
I tamo mi je rekao neki stari strikan da je prvi clan nase obitelji (po kojoj nosimo prezime, a cijelo selo ime)
kada je kao prvi doselio na to podrucje posadio jednu lipu.
A to mi je bio neki pra-pra-pra-pra-djed ili tako nesto.

Lipa , tj. `lipac` ( ) kako ju je nazvao onaj covjek, je prekrasna i raste na brdu povrh kuce.
Isli smo je pogledati i stvarno je ogromna,
cak i vise no sto se cini iz daleka.
Muz, mama i ja nismo je mogli opasati.

Palo mi je na pamet da bi se iz godova dalo iscitati koliko je stara, te da bi se to otprilike poklopilo s vremenom kada su moji doselili i kupili tj. zapoceli imanje, te osnovali selo. Zgodna informacija uz obiteljsko stablo.

Naravno, glupo i steta je radi ove informacije rusiti zdravo-pravo drvo.
Da li postoji neki drugi nacin za ustanoviti starost drveta?
Cini mi se da sam jednom negdje cula za metodu busenja, ali ne znam nista detaljnije o tome, kao ni gdje i kome bi se covjek mogao obratiti.
Marica Carica is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.11.2010., 19:21   #43
Quote:
Marica Carica kaže: Pogledaj post
Pitanje za sve one koji se u dendrologiju razumiju vise od mene (dakle 99% populacije )

Ljetos sam bila na obiteljskom imanju.
I tamo mi je rekao neki stari strikan da je prvi clan nase obitelji (po kojoj nosimo prezime, a cijelo selo ime)
kada je kao prvi doselio na to podrucje posadio jednu lipu.
A to mi je bio neki pra-pra-pra-pra-djed ili tako nesto.

Lipa , tj. `lipac` ( ) kako ju je nazvao onaj covjek, je prekrasna i raste na brdu povrh kuce.
Isli smo je pogledati i stvarno je ogromna,
cak i vise no sto se cini iz daleka.
Muz, mama i ja nismo je mogli opasati.

Palo mi je na pamet da bi se iz godova dalo iscitati koliko je stara, te da bi se to otprilike poklopilo s vremenom kada su moji doselili i kupili tj. zapoceli imanje, te osnovali selo. Zgodna informacija uz obiteljsko stablo.

Naravno, glupo i steta je radi ove informacije rusiti zdravo-pravo drvo.
Da li postoji neki drugi nacin za ustanoviti starost drveta?
Cini mi se da sam jednom negdje cula za metodu busenja, ali ne znam nista detaljnije o tome, kao ni gdje i kome bi se covjek mogao obratiti.
imaš metodu izvrtaka , koja podrazumjeva uzimanje uzoraka iz stojećeg stabla. mislim da nema neka metoda koja može bez uzimanja uzorka dati pravi podatak o starosti. jer sama debljina stabla nije nužno znak da je ono jako staro ako je velikog promjera. na šumaskom faksu se to radi. a za šumarije ne znam. pitaj c71, ona radi u šumariji , dali imaju svrdla.....
Makyme is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.11.2010., 20:08   #44
Quote:
maky3685 kaže: Pogledaj post
imaš metodu izvrtaka , koja podrazumjeva uzimanje uzoraka iz stojećeg stabla. mislim da nema neka metoda koja može bez uzimanja uzorka dati pravi podatak o starosti. jer sama debljina stabla nije nužno znak da je ono jako staro ako je velikog promjera. na šumaskom faksu se to radi. a za šumarije ne znam. pitaj c71, ona radi u šumariji , dali imaju svrdla.....
uhm.... velis svrdlom?
ne bih htjela da se drvo necim inficira, ali vjerojatno i za to postoji pravi nacin kako to izvesti bez posljedica

inace drvo je u Lici.
Kratka sezona, nadmorska visina, ostra klima, ne pretjerano padalina (ako ne racunamo snijeg koji zamete u 11. i uglavnom se ne topi do 4. ). Vegetativni period pocinje relativno kasno, i ne traje predugo.
Sve vocke koje smo tamo posadili rastu sporije nego da su posadjene recimo u Turopolju, tako da sam pomislila da mozda ima istine u tome sto je onaj covjek rekao, cim je ta lipa toliko debela.

hvala, pitat cu c71
Marica Carica is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.11.2010., 20:11   #45
Quote:
maky3685 kaže: Pogledaj post
imaš metodu izvrtaka , koja podrazumjeva uzimanje uzoraka iz stojećeg stabla. mislim da nema neka metoda koja može bez uzimanja uzorka dati pravi podatak o starosti. jer sama debljina stabla nije nužno znak da je ono jako staro ako je velikog promjera. na šumaskom faksu se to radi. a za šumarije ne znam. pitaj c71, ona radi u šumariji , dali imaju svrdla.....
ne rade to u šumarijama već na odjelu za uređivanje šuma koji ima svaka uprava šuma.
ne znam da li postoji toliko dugačko svrdlo i pitanje je da li bi se kod tako starog stabla dalo pogoditi "u sridu" kako bi se dobili svi godovi.
zadnji put sam vadila izvrtke na faksu, a ti je bilo daaavnoo.
__________________
"neidem gore po pečat ali to nazivam planinarskim orgazmom, kad ga lupim u hpo il svoj dnevnik" by osbourne
C71 is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.11.2010., 20:14   #46
Quote:
C71 kaže: Pogledaj post
ne rade to u šumarijama već na odjelu za uređivanje šuma koji ima svaka uprava šuma.
ne znam da li postoji toliko dugačko svrdlo i pitanje je da li bi se kod tako starog stabla dalo pogoditi "u sridu" kako bi se dobili svi godovi.
zadnji put sam vadila izvrtke na faksu, a ti je bilo daaavnoo.
eh to ce biti lutrija gadjanje ´ù sridu`, jer deblo nije skroz ravnomjerno okruglo
a u tim razmjerima asimetrija se jos vise pokazuje
mada, ako i fula koje desetljece - nije greda, s obzirom da se radi o otprilike 150 - 200 godina
(cak i vjerujem da je to drvo ljudskom rukom posadjeno, jer je to jedino listopadno drvo koje nije vocka u radijusu X km)

u svakom slucaju sad bar znam gdje se trebam obratiti

puno hvala

Zadnje uređivanje Marica Carica : 13.11.2010. at 20:22.
Marica Carica is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.01.2011., 15:06   #47
posjetio sam danas par lokacija od ranije i imao što za vidjeti:


stablo kriptomerije 2008. i 2011.


šteta, jedno od mojih favorita


stablo duglazije 2008. i 2011.

nisam mogao vjerovat nekome je trebalo drvce za blagdane Uvjerio sam se kad sam prišao ispod stabla - rez je bio čist, prepiljeno.
čemu takvi radiklani pothvati?
18Delta is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.01.2011., 21:50   #48
pa kad je to mule... štaš platit kad ima kod treće lenije.... i onda se smiju kad veliš da treba uvest dozvole za boravak u šumi,ataru....
Makyme is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 02:49.