Natrag   Forum.hr > Društvo > Povijest > Domovinski rat

Domovinski rat Domovinski rat bez politike

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 03.04.2009., 09:25   #81
Quote:
marasovac kaže: Pogledaj post
Hvala ti prijatelju. Evo konačno da netko nešto poduzme, a ne da svi čekaju da ja nešto poduzmem i pitaju me što sam poduzeo.
Ma p***zdim s vremena na vrijeme, pa si dam truda...
Iako, već ovaj prvi odgovor Amnesty internationala možemo objesiti mačku o rep, pretakanje iz šupljeg u prazno. Ipak, u jednom dijelu se slažem sa njima, oni su tu da prikupljaju i izvještavaju o prikupljenom, a DORH i Bajićeva ekipa bi trebali proučiti priupljeno pa tužiti. Druga je stvar koliko sve te "nevladine" udruge žestoko pritišću; ili samo sastave neko izvješće, pošalju ga emailom kao ja na par adresa, i time smatraju da je gotovo, imaju mirnu savjest i dalje nastave uzimati lovu iz proračuna za takve udruge. Da su pravi, da im je stvarno stalo, uzastopno bi slali emaile, navaljivali, gurali se, inzistirali, imenom i prezimenom prozivali u medijima ljude koji ignoriraju njihova izvješća, i time bi zaslužili novce poreznih obveznika koje dobivaju.

Ja ću na sve one adrese s kojih ne dobijem odgovor za recimo mjesec dana poslati upit tipa "Možda niste zaprimili moj prethodni email, pa Vam ga ponovno šaljem, blabla", uglavnom, neću pustiti tako lako.
Pa ako ni onda ne odgovore, onda bi potražio (a tu bi mi koristila i pomoć vas koje stvarno zanima da se riješe takvi zločini) pomoć nekih novina, ako netko zna nekog novinara i slično, pa da to nekako medijski proširimo, da npr. MUP, MORH, DORH, i ostali, jednostavno ignoriraju prvenstveno A) jedan upit građanina ove zemlje, a onda i B) subjekt upita, tako detaljno napisano izvješće u kojem samo trebaju još malo dodatno istražiti da potvrde navode, pa podići tužbu (ako već nisu).

Sumnjam da će nešto biti i od tog medijskog pristupa, ali nema veze, meni je gušt nešto poduzeti. Ako mogu židovi već 2000 godina biti žrtve, e pa onda ću se i ja pobrinuti, u sklopu svojih mogućnosti.
U prošlom sustavu za ovakve kao ja bi rekli da rovarimo i potkopavamo državu
mayday_bbb is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.04.2009., 21:56   #82
Tamo su se dešavale i čudne stvari.Ova dvojca Varaždinaca naletili su s kombijem na minu na cesti kojom smo prije toga prošli 200-300 puta.Vjerovatno ju je netko "posadio" neposredno prije nesreće.Znalo se dogoditi da prođeš njivom i sve izgleda normalno a sutradan nasred njive rupa,otkopano oružje.A neki nesretnici su tako usred njive naletili na minu.Pričao je doktor da su Srbi ljude javno mučili i ponižavali na ulici.Pljuvali,kasapili...A nitko nije odgovarao.Gdje mi to živimo?
maks1969 is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.04.2009., 14:14   #83
Quote:
Iako, već ovaj prvi odgovor Amnesty internationala možemo objesiti mačku o rep, pretakanje iz šupljeg u prazno. Ipak, u jednom dijelu se slažem sa njima, oni su tu da prikupljaju i izvještavaju o prikupljenom, a DORH i Bajićeva ekipa bi trebali proučiti priupljeno pa tužiti
Mogli su si skratit vrime, i napisat istinu, oko zločina u Vočinu nismo ništa poduzeli, niti čemo.

Quote:
DORH i Bajićeva ekipa bi trebali proučiti priupljeno pa tužiti. Druga je stvar koliko sve te "nevladine" udruge žestoko pritišću; ili samo sastave neko izvješće, pošalju ga emailom kao ja na par adresa, i time smatraju da je gotovo, imaju mirnu savjest i dalje nastave uzimati lovu iz proračuna za takve udruge. Da su pravi, da im je stvarno stalo, uzastopno bi slali emaile, navaljivali, gurali se, inzistirali, imenom i prezimenom prozivali u medijima ljude koji ignoriraju njihova izvješća, i time bi zaslužili novce poreznih obveznika koje dobivaju.
Nemaju vrimena, moraju bar pet puta dnevno spominjat obitelj Zec, ili moraju cjeli dan uvjeravat javnost da je nebulozna presuda Norcu dobra, iako nema nikakvih dokaza, a moraju i bar jednom dnevno održat nekakav okrugli (švedski) stol, zato nemoj se puno čudit zašto se ovi nabrojeni likovi nebave zločinima u Vočinu i sl., jednostavno nemaju vremena.
__________________
thomo is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.04.2009., 16:59   #84
Quote:
thomo kaže: Pogledaj post
Mogli su si skratit vrime, i napisat istinu, oko zločina u Vočinu nismo ništa poduzeli, niti čemo.

Nemaju vrimena, moraju bar pet puta dnevno spominjat obitelj Zec, ili moraju cjeli dan uvjeravat javnost da je nebulozna presuda Norcu dobra, iako nema nikakvih dokaza, a moraju i bar jednom dnevno održat nekakav okrugli (švedski) stol, zato nemoj se puno čudit zašto se ovi nabrojeni likovi nebave zločinima u Vočinu i sl., jednostavno nemaju vremena.

Slažem se skoro u svemu, ali eto, nek ja malo potkopavam sistem

Inače, svo dobio sam i drugi odgovor, prenosim ga copy/paste bez ikakvih promjena, pa kao i sa prvim, procjenite sami:


VLADA REPUBLIKE HRVATSKE
U r e d p r e d s j e d n i k a


Klasa: 050-01/09-01/428
Urbroj: 50302-10-09-1
Zagreb, 3. travnja 2009.


Poštovani gospodine Marjanović,

Predsjednik Vlade Republike Hrvatske, dr. sc. Ivo Sanader, primio je Vaš podnesak, koji ste uputili elektroničkom poštom i u kojem postavljate upit u svezi s privođenjem pravdi odgovornih za ratne zločine počinjene u Voćinu.
Ovim Vas putem želimo izvijestiti da smo, po naputku dr. sc. Sanadera, Vaš podnesak proslijedili glavnom državnom odvjetniku, gospodinu Mladenu Bajiću, na uvid i daljnje postupanje.

S poštovanjem,




Državna tajnica i predstojnica Ureda

Katarina Fuček



E ako nakon ovoga počinitelji ne strepe, onda stvarno ne znam kad će!
Dakle, Bajić bi trebao ovo dobiti sa 2 strane, baš me zanima da li će mi odgovoriti....U svakom slučaju, dati ću DORHu još vremena, pa ću ih opet priupitati šta i kako. Sad nije samo moj upit kod njih na čekanju, nego, eto, i Vladin.
mayday_bbb is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.04.2009., 17:32   #85
Izgleda da prvi put nije prošlo kako treba, pa evo još jednom: stigao je još jedan odgovor na moj email...


VLADA REPUBLIKE HRVATSKE
U r e d p r e d s j e d n i k a


Klasa: 050-01/09-01/428
Urbroj: 50302-10-09-1
Zagreb, 3. travnja 2009
Poštovani gospodine Marjanović,

Predsjednik Vlade Republike Hrvatske, dr. sc. Ivo Sanader, primio je Vaš podnesak, koji ste uputili elektroničkom poštom i u kojem postavljate upit u svezi s privođenjem pravdi odgovornih za ratne zločine počinjene u Voćinu.
Ovim Vas putem želimo izvijestiti da smo, po naputku dr. sc. Sanadera, Vaš podnesak proslijedili glavnom državnom odvjetniku, gospodinu Mladenu Bajiću, na uvid i daljnje postupanje.

S poštovanjem,

Državna tajnica i predstojnica Ureda

Katarina Fuček
mayday_bbb is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.04.2009., 11:33   #86
Quote:
mayday_bbb kaže: Pogledaj post
Izgleda da prvi put nije prošlo kako treba, pa evo još jednom: stigao je još jedan odgovor na moj email...


VLADA REPUBLIKE HRVATSKE
U r e d p r e d s j e d n i k a


Klasa: 050-01/09-01/428
Urbroj: 50302-10-09-1
Zagreb, 3. travnja 2009
Poštovani gospodine Marjanović,

Predsjednik Vlade Republike Hrvatske, dr. sc. Ivo Sanader, primio je Vaš podnesak, koji ste uputili elektroničkom poštom i u kojem postavljate upit u svezi s privođenjem pravdi odgovornih za ratne zločine počinjene u Voćinu.
Ovim Vas putem želimo izvijestiti da smo, po naputku dr. sc. Sanadera, Vaš podnesak proslijedili glavnom državnom odvjetniku, gospodinu Mladenu Bajiću, na uvid i daljnje postupanje.

S poštovanjem,

Državna tajnica i predstojnica Ureda

Katarina Fuček
Ala odgovora, oni iz amnesty internationala su se bar potrudili složit par rečenica u kojima su pokušali zamaglit oči, ovi nisu ni to u stanju. Evo baš me zanima kad če Bajić reagirat, i hoče li uopče reagirat.
__________________
thomo is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.04.2009., 17:30   #87
Ček malo, jako me zaintrigirala ova tema i sad počitam da ti (marsovac) uopće nisi iz Voćina niti da si ikad tamo bio!!! PA OD KUDA ONDA SVE TO ZNAŠ????? Kak da znamo dal je to sve istina????
ddixy is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.04.2009., 17:53   #88
Pozdrav prijatelju marasovcu i svaka cast na ovakvim postovima.Njie niti bitan izvor informacija ,niti nacin pisanja nego je bitna istina i nas zaborav prema stradanjima nasih ljudi od strane cetnika i njima sličnih.Ne vidim problem niti u lori ,niti u zecu nego u zaboravu i premalo angazmana vlasti u otkrivanju istine o zlocinima .
__________________
اللعنة عليك الأم
front is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.04.2009., 18:07   #89
Quote:
ddixy kaže: Pogledaj post
Ček malo, jako me zaintrigirala ova tema i sad počitam da ti (marsovac) uopće nisi iz Voćina niti da si ikad tamo bio!!! PA OD KUDA ONDA SVE TO ZNAŠ????? Kak da znamo dal je to sve istina????
A čiji si ti klon, samo si se zbog ove umne izjave prijavija.
__________________
thomo is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.04.2009., 19:54   #90
Ja sam bio i sve što je rekao-napisao istina je.I dobro je da je napisao da se ne zaboravi.Marasovac 5+!!!
maks1969 is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.04.2009., 13:15   #91
Quote:
maks1969 kaže: Pogledaj post
Ja sam bio i sve što je rekao-napisao istina je.I dobro je da je napisao da se ne zaboravi.Marasovac 5+!!!
Kao učenik 7. razreda bio sam 1987. na Zvečevu u Končarevom odmaralištu, i onda šetao po okolici, između ostalog odšetali stari i ja i do Voćina....U nekom dvorištu bila neka voćka, trešnja, šljiva, ne sjećam se više, i grane se pružale preko ograde, prema cesti po kojoj smo mi hodali...I taman kad smo naišli do voćke, iz tog dvorišta vidi nas neka baba i kaže "samo uberite, slobodno"....mi ubrali par komada, i krenuli dalje...
nakon 1991. sjetimo se stari i ja više puta tog događaja, jel ta baba živa, jesu je ubili četnici, ili je možda pred četnicima prstom upirala u Hrvate i time im potpisivala smrtnu presudu....
mayday_bbb is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.04.2009., 13:40   #92
Ovako dobar dio stanovnika su bili Srbi.A tko je gdje stanovao nemam pojma.No da su naši naje..... a njihovi upirali prstima,istina živa,što jest jest.Sjećam se priče o zarobljenim braniteljima koji su skidani do gola vezani predani ženama iz sela na mučenje.Živima su im kožu derali.Sprovodili su ih gole po selu tukli tako da im je sama smrt došla kao spas.Kada od PS dođeš u sam Voćin neposredno prije benzinske imaš skretanje u desno (prema onom proizvodnom pogonu-zadruzi)u jednu manju ulicu kojom isto možeš do crkve.U toj ulici ostala je živa jedna žena i starac.Doktor i medicinska sestra isto.njih sam vidio pa znam ima ih još koj su protjerani ali se kad sam 92 zadnji put bio tamo vratilo samo ovih nekoliko i naseljeni su Janjevci.

Zadnje uređivanje maks1969 : 09.04.2009. at 13:42. Reason: Nadopuna
maks1969 is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.04.2009., 14:57   #93
Quote:
maks1969 kaže: Pogledaj post
Ovako dobar dio stanovnika su bili Srbi.A tko je gdje stanovao nemam pojma.No da su naši naje..... a njihovi upirali prstima,istina živa,što jest jest.Sjećam se priče o zarobljenim braniteljima koji su skidani do gola vezani predani ženama iz sela na mučenje.Živima su im kožu derali.Sprovodili su ih gole po selu tukli tako da im je sama smrt došla kao spas.Kada od PS dođeš u sam Voćin neposredno prije benzinske imaš skretanje u desno (prema onom proizvodnom pogonu-zadruzi)u jednu manju ulicu kojom isto možeš do crkve.U toj ulici ostala je živa jedna žena i starac.Doktor i medicinska sestra isto.njih sam vidio pa znam ima ih još koj su protjerani ali se kad sam 92 zadnji put bio tamo vratilo samo ovih nekoliko i naseljeni su Janjevci.
Čak i ako bi htjeli, nije se svima lako vratiti na mjesto tolikih stradanja....

Inače, dobio sam još jedan odgovor:



"Poštovani gospodine Marjanoviću,

U vezi Vašeg upita dostavljenog elektronskom poštom dana 1. travnja 2009., u kojem se interesirate da li je za ratne zločine u Voćinu, koji su počinjeni u drugoj polovici 1991. godine, netko od poznatih počinitelja već odgovarao, izvješćujemo Vas da je Županijsko državno odvjetništvo u Bjelovaru nakon provedene istrage, dana 15. rujna 1997. pod svojim brojem Kt-120/97 podiglo optužnicu pred Županijskim sudom u Bjelovaru protiv I-okr. Radosavljević Borivoja i dr., tj. protiv ukupno 33 poznata počinitelja, uglavnom pripadnika srpskih paravojnih postrojbi u okviru "TO Podravska Slatina", te "Zvečevskog odreda", radi kaznenih djela ratnog zločina protiv civilnog stanovništva iz čl. 120. st . 1. i dr. Osnovnog Krivičnog zakona Republike Hrvatske, počinjenih u razdoblju od mjeseca srpnja do mjeseca prosinca 1991. godine u selima na sjevernim obroncima Papuka, a posebno na području Voćina, Huma i Bokana.

Ujedno Vas obavještavamo da su imenovani pripadnici srpskih paravojnih postrojbi optuženi za ratni zločin koji su počinili na štetu najmanje 26 žrtava koje ste naveli na svom popisu što ste ga priložili vašem elektronskom dopisu i to pod rednim brojem 18 i 19, 22 do 44 i pod rednim brojem 46 vašega popisa. Osim toga, optuženi su i za svu materijalnu štetu koju su nanijeli na javnim i privatnim objektima svojim protuzakonitim borbenim djelovanjem na spomenutom području.

Jednako tako Vas obavještavamo da smo cjelokupni vaš podnesak s prilozima dostavili na korištenje Županijskom državnom odvjetništvu u Bjelovaru, i o svemu tome izvijestili Ured predsjednika Vlade Republike Hrvatske.

S poštovanjem,

ZAMJENIK GLAVNOG DRŽAVNOG ODVJETNIKA

REPUBLIKE HRVATSKE

Antun Kvakan"


Na ovo imam barem 2 komentara:
1) ok, određeni počinitelji su optuženi, ali da li su osuđeni? Da li im je uopće suđeno, makar u odsutnosti?. To ću pitati u replyju tog emaila koji sam primio
2) U odgovoru Vlade sam dobio da su izvjestili Bajića, a sad iz njegovog DORHa dobijem da su izvjestili Vladu. Opaka taktika!
mayday_bbb is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.04.2009., 15:34   #94
A nisi napisao gdje si ti to papao vitamine,koji dio voćina?Nije baš mali znaš.
Nema problema samo ti pitaj a imaš i PM ako zatreba. Ispunjeni su svi uvjeti za suđenje u odsutnosti ali za to treba imat hrabrosti.
maks1969 is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.04.2009., 18:36   #95
Quote:
maks1969 kaže: Pogledaj post
A nisi napisao gdje si ti to papao vitamine,koji dio voćina?Nije baš mali znaš.
Nema problema samo ti pitaj a imaš i PM ako zatreba. Ispunjeni su svi uvjeti za suđenje u odsutnosti ali za to treba imat hrabrosti.
Eh, davno je to bilo....koliko se sježam, nismo silazili sa te glavne ceste kojom se dolazi sa Zvečeva, mislim da bi to trebalo biti na toj glavnoj ulici.

Danas su nadležni nešto aktivni, evo još jednog odgovora, MUP:

"Poštovani,

Vezano uz Vaš upit obavještavamo vas je MUP RH 1992. godine protiv 75 osoba podnio tadašnjem Okružnom javnom tužiocu u Osijeku kaznene prijave zbog osnovane sumnje da su počinili kaznena djela „Ratni zločin protiv civilnog stanovništva“. Prijedlog za pokretanje istražnog postupka u nadležnosti je Državnog odvjetništva.

S poštovanjem,

Odjel za odnose s javnošću Ravnateljstva policije"

Još jedan glas za ono zapravo logično: DORH treba podići optužnicu (ako već nitko ne podigne, npr. svjedoci).
Baš me zanima odgovor DORHa na moje pitanje šta je sa onim već podignutim optužnicama, da li je nekome suđeno i da li je netko i osuđen.
mayday_bbb is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.04.2009., 09:18   #96
Quote:
mayday_bbb kaže: Pogledaj post
"Poštovani gospodine Marjanoviću,

U vezi Vašeg upita dostavljenog elektronskom poštom dana 1. travnja 2009., u kojem se interesirate da li je za ratne zločine u Voćinu, koji su počinjeni u drugoj polovici 1991. godine, netko od poznatih počinitelja već odgovarao, izvješćujemo Vas da je Županijsko državno odvjetništvo u Bjelovaru nakon provedene istrage, dana 15. rujna 1997. pod svojim brojem Kt-120/97 podiglo optužnicu pred Županijskim sudom u Bjelovaru protiv I-okr. Radosavljević Borivoja i dr., tj. protiv ukupno 33 poznata počinitelja, uglavnom pripadnika srpskih paravojnih postrojbi u okviru "TO Podravska Slatina", te "Zvečevskog odreda", radi kaznenih djela ratnog zločina protiv civilnog stanovništva iz čl. 120. st . 1. i dr. Osnovnog Krivičnog zakona Republike Hrvatske, počinjenih u razdoblju od mjeseca srpnja do mjeseca prosinca 1991. godine u selima na sjevernim obroncima Papuka, a posebno na području Voćina, Huma i Bokana.

Ujedno Vas obavještavamo da su imenovani pripadnici srpskih paravojnih postrojbi optuženi za ratni zločin koji su počinili na štetu najmanje 26 žrtava koje ste naveli na svom popisu što ste ga priložili vašem elektronskom dopisu i to pod rednim brojem 18 i 19, 22 do 44 i pod rednim brojem 46 vašega popisa. Osim toga, optuženi su i za svu materijalnu štetu koju su nanijeli na javnim i privatnim objektima svojim protuzakonitim borbenim djelovanjem na spomenutom području.

Jednako tako Vas obavještavamo da smo cjelokupni vaš podnesak s prilozima dostavili na korištenje Županijskom državnom odvjetništvu u Bjelovaru, i o svemu tome izvijestili Ured predsjednika Vlade Republike Hrvatske.

S poštovanjem,

ZAMJENIK GLAVNOG DRŽAVNOG ODVJETNIKA

REPUBLIKE HRVATSKE

Antun Kvakan"


Na ovo imam barem 2 komentara:
1) ok, određeni počinitelji su optuženi, ali da li su osuđeni? Da li im je uopće suđeno, makar u odsutnosti?. To ću pitati u replyju tog emaila koji sam primio
2) U odgovoru Vlade sam dobio da su izvjestili Bajića, a sad iz njegovog DORHa dobijem da su izvjestili Vladu. Opaka taktika!

Dobro si im postavija pitanje, dali je itko osuđen, dali je uopče bilo suđenja, ili je kao i u slučajevima Maslovara i Rađen došlo do amnestije. Ovaj odgovor mi je malo sumnjiv, Zašto? Kažu, citiram "Osim toga, optuženi su i za svu materijalnu štetu koju su nanijeli na javnim i privatnim objektima svojim protuzakonitim borbenim djelovanjem na spomenutom području". Ta mi rečenica izgleda kao znanstvena fantastika, jer je za sve Srbe koji su samo sudjelovali u ratu ili koji su krivi za materijalnu štetu, nastupili amnestija, tako da nerazumjem što pišu ovi iz odvjetništva, da li oni uopče razume tvoj dopis, ili ga nisu ni pročitali. Nadam se da i ubojice i ovi koji su nanosili materijalnu štetu nisu u istom košu, jer su onda svi pušteni, i slobodno hodaju Hrvatskim i Srbskim gradovima.
__________________
thomo is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.04.2009., 21:25   #97
Inače zločin u Voćinu je samo jedan u nizu koji su četnički skotovi radili tih dana na području Zapadne Slavonije. Svoj krvavi pir nastavili su i u Četekovcu, Čojlugu i Balincima. To su sela koja su bila nastanjena uglavnom starijim ljudima.

To su sela koja nisu bila branjena. Po starom običaju četnici su bili hrabri samo kad se trebalo obračunavati sa starim i nemoćnim ljudima. Netko je napisao kako je gledao VHS snimku nakon ulaska hrvatskih snaga u ta sela. Ja sam također imao u posjedu tu kazetu i mogu reći da je ta snimka bilo nešto najgore što sam vidio u životu. Ljudi zaklani na kućnom pragu i spaljeni. Starica leži mrtva na ulaznim vratima od kuće sa zabijenom sjekirom u glavi.

Na kraju snimke vidi se sahrana masakriranih ljudi u Podravskoj Slatini.

Pričao sam sa dečkom koji je bio pripadnik 127. virovitičke brigade i koji je ušao među prvima u selo. Kaže da se osjetio miris smrti. Kod crkve su pronašli čovjeka koji je bio obješen za noge i koža mu je bila doslovce oderana sa tijela. Ne znam da li je taj detalj naveden, ali eto čisto da se zna sa kojom smo mi pasjom sortom ratovali.

Istine radi u kasnijim mjesecima smo im počeli vraćat sa kamatama. Rijeka Pakra u Pakracu je u 12. mjesecu 1991. bila prepuna lešina od četničkih smradova, a i u Bljesku su dobro dobili po prknu. Samo što se naši vojnici nikad nisu svetili prema civilima
billie_piton is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.04.2009., 08:49   #98
Quote:
mayday_bbb kaže: Pogledaj post

Na ovo imam barem 2 komentara:
1) ok, određeni počinitelji su optuženi, ali da li su osuđeni? Da li im je uopće suđeno, makar u odsutnosti?. To ću pitati u replyju tog emaila koji sam primio
2) U odgovoru Vlade sam dobio da su izvjestili Bajića, a sad iz njegovog DORHa dobijem da su izvjestili Vladu. Opaka taktika!
Pa ja ču ti odgovorit na ovo pitanje prije nego što dočekaš odgovor državnog odvjedništva, koji ču ti također napisat.
Nije osuđen niti jedan zločinac odgovoaran za zločine u Vočinu, jer bi se odvjetništvo time već pohvalilo. Odgovor na ovaj tvoj upit, če izgledat ovako: Gospodine Marijanović, mi poštujemo trodiobu vlasti i nemješamo se u pravosuđe, ili nešto slično.
__________________
thomo is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.04.2009., 15:53   #99
Quote:
thomo kaže: Pogledaj post
Nije osuđen niti jedan zločinac odgovoaran za zločine u Vočinu, jer bi se odvjetništvo time već pohvalilo.
Zločin u Voćinu (bio) je subjekt dva postupka na Tribunalu za bivšu Jugoslaviju - Milošević i Šešelj.

Voćin je jedan od zločina na kojima se temelji optužnica protiv Šešelja. Uključen je u točki 1 optužnice protiv Šešelja (progon), točkama 2 do 4 (ubojstvo/istrebljenje), točkama 10-11 (deportacija i prisilni premještaj), točkama 12-15 (bezobzirno razaranje), itd.

Progon:
Quote:
Ovi progoni su činjeni na političkoj, rasnoj i verskoj osnovi, a obuhvatali su:

-Istrebljenje ili ubistvo mnogih hrvatskih, muslimanskih i drugih nesrpskih civila, uključujući žene i starije osobe, u opštini Vukovar i selima Voćin, Hum, Bokane i Krasković u Hrvatskoj, te u opštinama Bosanski Šamac i Zvornik u Bosni i Hercegovini, o čemu se detalji iznose u paragrafima od 18 do 23 ove optužnice.

-Dugotrajno i rutinsko zatvaranje i zatočenje hrvatskih, muslimanskih i drugih nesrpskih civila u zatočeničkim objektima u Hrvatskoj i Bosni i Hercegovini, uljučujući zarobljeničke logore u Vukovaru, u Voćinu i okolini, te u Bosanskom Šamcu i Zvorniku, o čemu se detalji iznose u paragrafima od 24 do 26 ove optužnice.
...
-Dugotrajan i čest prisilni rad hrvatskih, muslimanskih i drugih nesrpskih civila zatočenih u pomenutim zatočeničkim objektima ili držanih u kućnom pritvoru u njihovim domovima u Vukovaru, Voćinu, Bosanskom Šamcu i Zvorniku. Prisilni rad obuhvatao je kopanje grobova, utovarivanje municije za srpske snage, kopanje rovova, te druge vidove fizičkog rada na frontu.
...
-Uvođenje restriktivnih i diskriminacionih mera uperenih protiv hrvatskog, muslimanskog i drugog nerspskog civilnog stanovništva, uključujući osobe u Voćinu u Hrvatskoj i Bosanskom Šamcu i Zvorniku u Bosni i Hercegovini, te u delovima Vojvodine u Srbiji, kao što su ograničavanje slobode kretanja; uklanjanje sa položaja vlasti u lokalnim institucijama državne vlasti i u policiji; otpuštanje sa posla; uskraćivanje prava na zdravstvenu zaštitu i samovoljni pretresi kuća.

-Namerno uništavanje domova i druge javne i privatne imovine, kulturnih ustanova, istorijskih spomenika i verskih objekata hrvatskog, muslimanskog i drugog nesrpskog civilnog stanovništva u opštini Vukovar i u Voćinu u Hrvatskoj, te u opštinama Bosanski Šamac i Zvornik u Bosni i Hercegovini, kao što se detaljnije opisuje u paragrafu 31.
Ubojstvo:
Quote:
Od 1. avgusta 1991. ili približno od tog datuma pa do juna 1992. godine, na teritoriji SAO SBZS u Vukovaru, a na teritoriji SAO Zapadna Slavonija u Voćinu, od 1. marta 1992. ili približno od tog datuma pa najmanje do septembra 1993. u opštini Zvornik u Bosni i Hercegovini, te od 1. aprila 1992. ili približno od tog datuma pa najmanje do septembra 1993. u opštini Bosanski Šamac u Bosni i Hercegovini, Vojislav ŠEŠELJ, delujući pojedinačno ili u dogovoru sa drugim poznatim i nepoznatim učesnicima udruženog zločinačkog poduhvata, planirao je, naredio, podsticao, počinio ili na drugi način pomagao i podržavao planiranje, pripremu ili izvršenje istrebljenja i ubistva hrvatskih, muslimanskih i drugih nesrpskih civila, kao što se navodi u paragrafima od 19 do 23 ove optužnice.

Počev od avgusta 1991. godine, srpske snage, uključujući dobrovoljačke jedinice zvane "šešeljevci", imale su kontrolu nad Voćinom. U novembru 1991. godine, Vojislav ŠEŠELJ je posetio Voćin i obratio se dobrovoljcima. Podstaknute govorima Vojislava ŠEŠELJA, dobrovoljačke jedinice, posebno "šešeljevci", počele su da pale kuće hrvatskih građana i da ubijaju hrvatske civile u selima Voćin, Hum, Bokane i Krasković sve dok se 13. decembra 1991. godine nisu povukle sa tog područja. Išli su od kuće do kuće i ubijali svakog kog su našli, a ukupno četrdeset tri civila. Neki od onih koji su se sakrili uspeli su da prežive. Imena žrtava daju se u Dodatku II u prilogu ove optužnice.
Hrvatski mediji potpuno ignoriraju postupak protiv Šešelja.

Niti jedan medij nije prenio svjedočenje žrtve Đure Matovine ili Šešljevo pokušavanje svaljivanja odgovornosti na jedinice pod zapovjedništvom Mirka Jovića i Vuka Draškovića. Nitko u Hrvatskoj ne zna da je za Voćin srpski vojni tužitelj zapravo podnio kaznenu prijavu identificirajući počinitelje nakon čega je ubijen.

Naime, što je manje činjenica poznato to je lakše manipulirati emocijama masa kada je to potrebno.
Cpatain Rbubish is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.04.2009., 16:38   #100
To me baš i nije utješilo.
maks1969 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 16:50.