Natrag   Forum.hr > Društvo > Politika > Svijet

Svijet Zbivanja u svijetu

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 17.10.2014., 23:22   #61
Ti, vidim navijas da zarate Iran i Saudija? Al ono da pravo zarate?
karamboantideus is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.10.2014., 00:06   #62
Houthi osvojili stratešku luku na obali Crvenog mora, Hodeidah.

http://www.russianews.net/index.php/sid/226750373
__________________
Yakety Sax or “Benny Hill Theme”:
https://www.youtube.com/watch?v=MK6TXMsvgQg
ferda is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.10.2014., 00:12   #63
Quote:
karamboantideus kaže: Pogledaj post
Ti, vidim navijas da zarate Iran i Saudija? Al ono da pravo zarate?
Dobro pitanje i izravno.... Takvo što volim!

Ne, ja ne želim nikakve ratove, nikakva ratovanja, a ponajmanje je što želim - pogibije ljudskih bića zarad bilo kakvog zemaljskog ideala! To je moje stajalište/polazište i odredište!

No, nažalost, baš kao i početkom 90-ih, Hrvatska je bila prisiljena ratovati... Da, možda se to i moglo izbjeći, no niti jedan objektivni povjesničar, strateg ili kako god da nazovemo tu stručnu osobu, ne pronalazi alternativu tim događajima... Jednostavno proizlazi kako Hrvatske, nažalost, nebi bilo, a da se nije dogodio rat. Kako tužno zar ne? Ja kažem da tako jest, da sam bio na čelu države valjda bi bio kukavica, rata valjda nebi bilo, ali eto, nisam tamo bio i rat se dogodio... Ostatak znamo, pa nemam potrebe sve skupa podrobno elaborirati, a da dokažem kako sam protiv pogibije i jednog ljudskog bića, a zarad bilo kakvog ideala!

Hajdemo mi na stvarno stanje stvari.

Jemenski šijiti znani kao Houthiji, zauzeli su nekadašnje područje Sjevernog Jemena u njegovoj skoro pa potpunosti... Na taj su način stvorili pretpostavku da vlastitim snagama zavladaju Jemenom, posebno zarad činjenice da se na području Južnog Jemena trve "legalne" jemenske vlasti i južnojemenski autonomaši, a koji žele ponovnu uspostavu Južnog Jemena kao nezavisne države... Arapin na Arapina, ali što da se radi? Ništa novo, ništa posebno izenanđujuća vijest, pa zar nije tako?

Uglavnom, nije meni do ratovanja nikoga, ali mi jest do pravde... Pravda nije u tome da islamska sveta mjesta okupiraju čelnici svjetovne i religiozne salfaitsko/vahabitske sljedbe oličene u konglomeratu obitelji Āl Saʻūd/ʾĀl aš-Šayḫ, već da su ta mjesta slobodna od anglo-cionističkih htijenja i utjecaja, a koje ove dvije obitelji promiču već skoro kroz jedno stoljeće!

Meni nije do ove ili one vlasti nad svetim islamskim mjestima, nipošto ne želim da se za ista ratuje, no ako me pitaš, želim li da istima vladaju dvije anglo-cionističke obitelji ili jedan slobodni Iran, tada je moj odgovor svakako na iranskoj strani.

Što se samog ratovanja tiče, ja nisam nigdje naveo kako će Iran ratovati protiv Saudijske Arabije, baš kao što ne ratuje protiv cionističkog entiteta u okupiranoj Palestini, već to čini libanonski Hezbolah... Na području Arapskog poluotoka, to če učiniti jemenski Hezbolah koji će pobjedonosno umarširati u Meku & Medinu kao teheranski zastupnik (proxy)... To je sada samo pitanje vremena! Dakle, na tvoje pitanje mogu odgovoriti u smislu kako će ratovati Jemen, odnosno jemenski Hezbolah sa plaćeničkom vojskom Saudijske Arabije. Ishod, ukoliko se nitko ne umiješa, jasan je već sada s obzirom na objektivne okolnosti... Ukoliko bi se i Iran umiješao izravno, tih 500-injak km koje dijele Jemen od Meke, bili bi "kolačić" za Iransku revolucionarnu gardu!!!

No, sve će to skupa ići sporije jer će prvi korak biti senzibilziranje saudijskih šijita u provinciji 'Asir... Nakon što njih osvijeste, uslijediti će val negodovanja naspram Saudovih/Al ash-Sheikhovih i nakon toga slijedi neminovan rasap aktualne Kraljevine Saudijske Arabije... To su okolnosti uvjetovane povijesnim okolnostima i tome se nitko i8 ništa ne može suprotstaviti... U konačnici, teheranski će zastupnici ovaldati sa Mekom & Medinom dokinuti će aktualni fanatizam (čitaj: anglo-cionsitičke terorističke subvencije u raznorodnim dijelovima svijeta kroz prizmu islama) koji razdire muslimanski svijet i okolnosti ispovijedanja temeljnih islamskih načela (primarno hadža), biti će liberalizirane... Jasno, cionistički entitet na području okupirane Palestine, naći će se u novonastalim okolnostima u najtežoj situaciji od svoje nasilničke uspostave, te je sasvim vjerojatno njegovo samoodumiranje...

Slijede nam vrlo zanimljive godine... Možda je ružno što ovo na ovaj način navodim jer će u sklopu ovih secanrija biti položene ljudske žrtve, no nisam to osobno htio, a niti tražio, no biti će tako kako hoće, a ja vam samo navodim kako će se stvari odvijati...
flumen-day is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.10.2014., 22:24   #64
Quote:
flumen-day kaže: Pogledaj post
Dobro pitanje i izravno.... Takvo što volim!
...
Slijede nam vrlo zanimljive godine... Možda je ružno što ovo na ovaj način navodim jer će u sklopu ovih secanrija biti položene ljudske žrtve, no nisam to osobno htio, a niti tražio, no biti će tako kako hoće, a ja vam samo navodim kako će se stvari odvijati...
A ti si, bolan, neki Prorok kad prorokujes sta ce se dogoditi, a?


Nazalost, u pravu si - Bliski istok se pretvara u buktunju, bilo kakve intervencije sa strane samo ce doliti ulje na vatru. Kao Europa u razdoblju 1618-1648 sad je i Bliski istok u fazi velikog tridesetogodisnjeg rata. Tuzno, ali ja ne vidim izlaza (vidim, izlaz je sekularizam, ali sad tesko da se to moze sporovesti bez rusenja Saud familije i rezima ajatolaha u Iranu..).

Prouci malo desavanja tijekom tridesetogosnjeg rata u Europi i vidjet ces frapantne slicnosti...
karamboantideus is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.10.2014., 07:13   #65
Quote:
flumen-day kaže: Pogledaj post
Dobro pitanje i izravno.... Takvo što volim!
Super, evo ide i od mene par direktnih pitanja...

Quote:
flumen-day kaže: Pogledaj post
Jemenski šijiti znani kao Houthiji, zauzeli su nekadašnje područje Sjevernog Jemena u njegovoj skoro pa potpunosti... Na taj su način stvorili pretpostavku da vlastitim snagama zavladaju Jemenom, posebno zarad činjenice da se na području Južnog Jemena trve "legalne" jemenske vlasti i južnojemenski autonomaši, a koji žele ponovnu uspostavu Južnog Jemena kao nezavisne države... Arapin na Arapina, ali što da se radi? Ništa novo, ništa posebno izenanđujuća vijest, pa zar nije tako?
Da li je vjerovatniji rat sjevernog i južnog Jemena od varijante napada Jemena na SA?

Quote:
flumen-day kaže: Pogledaj post
Što se samog ratovanja tiče, ja nisam nigdje naveo kako će Iran ratovati protiv Saudijske Arabije, baš kao što ne ratuje protiv cionističkog entiteta u okupiranoj Palestini, već to čini libanonski Hezbolah... Na području Arapskog poluotoka, to če učiniti jemenski Hezbolah koji će pobjedonosno umarširati u Meku & Medinu kao teheranski zastupnik (proxy)... To je sada samo pitanje vremena! Dakle, na tvoje pitanje mogu odgovoriti u smislu kako će ratovati Jemen, odnosno jemenski Hezbolah sa plaćeničkom vojskom Saudijske Arabije. Ishod, ukoliko se nitko ne umiješa, jasan je već sada s obzirom na objektivne okolnosti... Ukoliko bi se i Iran umiješao izravno, tih 500-injak km koje dijele Jemen od Meke, bili bi "kolačić" za Iransku revolucionarnu gardu!!!
Nije li izvjesno da prethodno na teritorij SA sa sjevera upadne ISIL, a da se nakon upada Jemenaca u sukob direktno umješa SAD?

Quote:
flumen-day kaže: Pogledaj post
No, sve će to skupa ići sporije jer će prvi korak biti senzibilziranje saudijskih šijita u provinciji 'Asir... Nakon što njih osvijeste, uslijediti će val negodovanja naspram Saudovih/Al ash-Sheikhovih i nakon toga slijedi neminovan rasap aktualne Kraljevine Saudijske Arabije... To su okolnosti uvjetovane povijesnim okolnostima i tome se nitko i8 ništa ne može suprotstaviti... U konačnici, teheranski će zastupnici ovaldati sa Mekom & Medinom dokinuti će aktualni fanatizam (čitaj: anglo-cionsitičke terorističke subvencije u raznorodnim dijelovima svijeta kroz prizmu islama) koji razdire muslimanski svijet i okolnosti ispovijedanja temeljnih islamskih načela (primarno hadža), biti će liberalizirane... Jasno, cionistički entitet na području okupirane Palestine, naći će se u novonastalim okolnostima u najtežoj situaciji od svoje nasilničke uspostave, te je sasvim vjerojatno njegovo samoodumiranje...
Neki dan sam čitao o presudi (smrtnoj???) nekom šitskom imamu koji nikada nije propvjedao nasilje, vjerovatno u toj provinciji koju pominješ - ša pitskom većinom. Izgleda da nema nikakve potrebe za osvještavanjem šiija tamo...

Quote:
flumen-day kaže: Pogledaj post
Slijede nam vrlo zanimljive godine... Možda je ružno što ovo na ovaj način navodim jer će u sklopu ovih secanrija biti položene ljudske žrtve, no nisam to osobno htio, a niti tražio, no biti će tako kako hoće, a ja vam samo navodim kako će se stvari odvijati...
Nisam baš siguran da si dao potpunu analizu jer imamo te ratove u Iraku i Siriji + ISIL, Tursku koja ne zna šta bi sa sobom, Izrael koji svakoh nekoliko godina pomahnita...i SAD koji će se miješati u sve i svašta i nadalje.

Quote:
karamboantideus kaže: Pogledaj post
A ti si, bolan, neki Prorok kad prorokujes sta ce se dogoditi, a?
Nije prorok nego vrstan politički analitičar kome je podloga izvrsno znanje historije, geografijie, politike, solciologije, ekonomije itd.
Možda ga Advance.hr konačno zaposli pa ću im i ja platiti pretplatu.

Quote:
karamboantideus kaže: Pogledaj post
Nazalost, u pravu si - Bliski istok se pretvara u buktunju, bilo kakve intervencije sa strane samo ce doliti ulje na vatru. Kao Europa u razdoblju 1618-1648 sad je i Bliski istok u fazi velikog tridesetogodisnjeg rata. Tuzno, ali ja ne vidim izlaza (vidim, izlaz je sekularizam, ali sad tesko da se to moze sporovesti bez rusenja Saud familije i rezima ajatolaha u Iranu..).

Prouci malo desavanja tijekom tridesetogosnjeg rata u Europi i vidjet ces frapantne slicnosti...
Frapantne sličnosti prate frapantne razlike poput intervencionizma SAD-a, negativnog utjecaja Izraela, kao i događanja proteklih decenija tokom kojih smo dole imali i seklarne i komunističke režime decenijama...

Sam utjecaj SAD-a je dovoljan da iskrivi perspektive 30-godišnjeg rata.
RIOBOSS is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.10.2014., 22:11   #66
Quote:
RIOBOSS kaže: Pogledaj post
Frapantne sličnosti prate frapantne razlike poput intervencionizma SAD-a, negativnog utjecaja Izraela, kao i događanja proteklih decenija tokom kojih smo dole imali i seklarne i komunističke režime decenijama...

Sam utjecaj SAD-a je dovoljan da iskrivi perspektive 30-godišnjeg rata.
Sekularnost Iraka, Sirije i Egipta bila je zapravo na staklenim i jadnim nogama, nedovoljna. Daleko je to bilo od bilo kakvog komunizma...

Tijekom 30-togodisnjeg rata bilo je puno intervencija raznih tadasnjih sila... bas kao i sada...
karamboantideus is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.10.2014., 09:53   #67
Quote:
karamboantideus kaže: Pogledaj post
Sekularnost Iraka, Sirije i Egipta bila je zapravo na staklenim i jadnim nogama, nedovoljna. Daleko je to bilo od bilo kakvog komunizma...

Tijekom 30-togodisnjeg rata bilo je puno intervencija raznih tadasnjih sila... bas kao i sada...
A gle, mlade zemlje, neovisno dobile tek u drugoj polovici 20.st-a....
A i komunizam nije baš pretjerano stabilno društveno uređenje.
__________________
Hold Infinity in the palm of your hand
And Eternity in an hour
Wikiceha is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.10.2014., 14:50   #68
bas se na BI kuha zestoko evo imamo aktivan rat u tri drave. sada se izgleda postavlja pitanje koje slijedeci. nazalost.
Irmel is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.10.2014., 14:55   #69
Quote:
RIOBOSS kaže: Pogledaj post
Nije li izvjesno da prethodno na teritorij SA sa sjevera upadne ISIL, a da se nakon upada Jemenaca u sukob direktno umješa SAD
ako dođe dodestabilizacije SA, kao što je destabiliziran irak, SAD su već na koljenima. a njihovo direktno miješanje će po njih završiti potpunom katastrofom jer si to naprosto ne mogu priuštit.
divizija is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.10.2014., 17:28   #70
Quote:
Irmel kaže: Pogledaj post
bas se na BI kuha zestoko evo imamo aktivan rat u tri drave. sada se izgleda postavlja pitanje koje slijedeci. nazalost.
3 ili 4? Mali gleda ruku koja pokazuje 4, otpušta plalac, pokazuje 5 prstiju i izgovara: "četiri, četiri"
Ovo malo duše!

Dakle, Irak, Sirija, Libija i Jemen.

Četiri, četiri!

Quote:
divizija kaže: Pogledaj post
ako dođe dodestabilizacije SA, kao što je destabiliziran irak, SAD su već na koljenima. a njihovo direktno miješanje će po njih završiti potpunom katastrofom jer si to naprosto ne mogu priuštit.
Doći će sigurno, a obzirom na sve muljaže odtamo - jedva čekam.

Najsretniji bih bio kada bi im zajedno na vrata pokucali ISIL i Revolucionarna garda, ISIL sa sjevera, a garda sa juga.

Ne bi mi bilo mrsko ni da Iran zagospodari Mekom i Medinom, odrubi glavu Kralju, otvori Hadždž svima i otvori sunitsko-šijski dijalog pod predsjedavanjem Irana, Turske i Malezije...
RIOBOSS is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.10.2014., 18:05   #71
Quote:
RIOBOSS kaže: Pogledaj post
....
Dakle, Irak, Sirija, Libija i Jemen.

Četiri, četiri!
šest.
libanon, otvoreno. bahrein, dok ne prokuha.

Quote:
RIOBOSS kaže: Pogledaj post
Ne bi mi bilo mrsko ni da Iran zagospodari Mekom i Medinom, odrubi glavu Kralju, otvori Hadždž svima i otvori sunitsko-šijski dijalog pod predsjedavanjem Irana, Turske i Malezije...
nema šanse za takav dijalog. dapače. gledajuć trenutna zbivanja, šanse za bilo kakav sunitsko-shijitski dijalog su svakim danom sve manje.

ps. malezija je van kontexta. s malezijom se nitko na bl. istoku ne poistovjećuje.
__________________
allahu akbar, al putinu rahbar
antilles is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.10.2014., 18:50   #72
Quote:
RIOBOSS kaže: Pogledaj post
Ne bi mi bilo mrsko ni da Iran zagospodari Mekom i Medinom, odrubi glavu Kralju, otvori Hadždž svima i otvori sunitsko-šijski dijalog pod predsjedavanjem Irana, Turske i Malezije...
Mislim da bi u tom slučaju Izrael bacio atomku na ta dva grada. Osim toga, Iran koji drži SA uopće ne bi bilo loše rješenje.
__________________
Hold Infinity in the palm of your hand
And Eternity in an hour
Wikiceha is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.10.2014., 20:15   #73
Quote:
RIOBOSS kaže: Pogledaj post
3 ili 4? Mali gleda ruku koja pokazuje 4, otpušta plalac, pokazuje 5 prstiju i izgovara: "četiri, četiri"
Ovo malo duše!

Dakle, Irak, Sirija, Libija i Jemen.
smatali se i područje sjeverne afrike bliskim istokom ili je to samo jugozapadni dio azije
njami njami is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.10.2014., 20:26   #74
Quote:
njami njami kaže: Pogledaj post
smatali se i područje sjeverne afrike bliskim istokom ili je to samo jugozapadni dio azije
Geografski ne, politički - da. Libija je politički i ekonomski i te kako bliski istok. Baš kao što Turska geografski nije evropska zemlja, ali politički i ekonomski jeste.
RIOBOSS is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.10.2014., 20:43   #75
Quote:
antilles kaže: Pogledaj post
šest.
libanon, otvoreno. bahrein, dok ne prokuha.
8. Izrael-Palestina, dok Gaza ne obnovi porušene mete i ne skrka 5 milijardi u buduće ruševine.

Bahrein bi po logici stvari vrlo brzo trebao doživjeti sudbinu Jemena - šijsko preuzimanje bez mnogo prolivene krvi.

Quote:
antilles kaže: Pogledaj post
nema šanse za takav dijalog. dapače. gledajuć trenutna zbivanja, šanse za bilo kakav sunitsko-shijitski dijalog su svakim danom sve manje.
Bit će šanse kada se kolektivno ludilo utopi u vlastitoj krvi.
Mnogo prolivene krvi ponekad proizvede naglu ekspanziju zdravog razuma i pročišćenje zaraćenim stranama.

Quote:
antilles kaže: Pogledaj post
ps. malezija je van kontexta. s malezijom se nitko na bl. istoku ne poistovjećuje.
Ma znam. Ono je više bila šaljiva projekcija mojih želja...

Sa malezijom se niko izvan kruga južnoazijskih muslimana ne poistovjećuje. Možda imaju neki utjecaj na muslimane u Indiji, nemam pojma.
RIOBOSS is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.10.2014., 23:56   #76
Quote:
Wikiceha kaže: Pogledaj post
Mislim da bi u tom slučaju Izrael bacio atomku na ta dva grada. Osim toga, Iran koji drži SA uopće ne bi bilo loše rješenje.
kad bi se sutra iranci oslobodili ayatollaha, prva bih bila za to da zavedu reda na bl. istoku. jer mogu i znaju.
al s ayatollahom na čelu države i vojske, ne ide. ama nikako.

ne mo'š iskorjenjivat jedan vjerski extremizam drugim. jedino šta mo'š napravit je ojačat' sunitski extremizam, tj. kalifat od iraqa do yemena. preko magreba i dalje.
__________________
allahu akbar, al putinu rahbar
antilles is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.10.2014., 00:07   #77
Quote:
antilles kaže: Pogledaj post
kad bi se sutra iranci oslobodili ayatollaha, prva bih bila za to da zavedu reda na bl. istoku. jer mogu i znaju.
al s ayatollahom na čelu države i vojske, ne ide. ama nikako.
ne mo'š iskorjenjivat jedan vjerski extremizam drugim. jedino šta mo'š napravit je ojačat' sunitski extremizam, tj. kalifat od iraqa do yemena. preko magreba i dalje.
Povijest je puna čudnijih stvari, ne brini
Meni ovo miriši na dugotrajni rat.
Iransko preuzimanje naftom bogatog pijeska na arapskom poluotoku je poprilično nemoguće.
Ne zbog ovoga o čemu pričaš, nego radi interesa SADa.
Zamjenit jedan fundamentalizam drugim, zapravo i ne bi bila ogromna stvar...
__________________
Hold Infinity in the palm of your hand
And Eternity in an hour
Wikiceha is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.10.2014., 00:51   #78
Quote:
Wikiceha kaže: Pogledaj post
Povijest je puna čudnijih stvari, ne brini
Meni ovo miriši na dugotrajn rat.
Iransko preuzimanje naftom bogatog pijeska na arapskom poluotoku je poprilično nemoguće.
Ne zbog ovoga o čemu pričaš, nego radi interesa SADa.
Zamjenit jedan fundamentalizam drugim, zapravo i ne bi bila ogromna stvar...
dvije su zemlje, zna se koje, u tom dijelu svijeta jedine koje bi sve ostale mogle držat pod kontrolom. i usmjerit ih putem razvoja (ekonomskog, tehnološkog, socijalnog i inog).

za početak kontrolirani kaos (radi održavanja ravnoteže). zatim dirigirani razvoj, bez kaosa.

kako si rekao: "povijest je puna čudnijih stvari".
vjerujem.
teheran i tel aviv, prije ili kasnije. it's bound to happen (rekli bi englezi).
__________________
allahu akbar, al putinu rahbar
antilles is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.10.2014., 09:10   #79
Quote:
antilles kaže: Pogledaj post
dvije su zemlje, zna se koje, u tom dijelu svijeta jedine koje bi sve ostale mogle držat pod kontrolom. i usmjerit ih putem razvoja (ekonomskog, tehnološkog, socijalnog i inog).
za početak kontrolirani kaos (radi održavanja ravnoteže). zatim dirigirani razvoj, bez kaosa.
kako si rekao: "povijest je puna čudnijih stvari".
vjerujem.
teheran i tel aviv, prije ili kasnije. it's bound to happen (rekli bi englezi).
Događale su se i čudnije stvari, ne vidim da će ovo jednog dana biti prevelik problem
__________________
Hold Infinity in the palm of your hand
And Eternity in an hour
Wikiceha is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.10.2014., 10:36   #80
Nemojte misliti da Iran ne moze preuzeti dobar dio arapskih izvora nafte.
Arapi nemaju cvrstu nacionalnu svijest, njihov identitet je prije svega muslimanski tj. bitnije im je da li je netko sunit ili siit nego da li ne netko Arap, Iranac, Kurd ili nesto deseto.

Arapi siitske fele ce radije prihvatiti Iran nego Saudiju. E sad... nemojte misliti da Iran ne moze preuzeti dobar dio arapske nafte...

Pogledajmo overlay mapa razmjestaja siita i sunita te lezista nafte i plina:
http://media.tumblr.com/tumblr_m72hsyvuAO1r9bbqt.png

I debil bi vidio da bi eventualan oruzani ustanak Siita na Arapskom poluotoku i pokusaj preuzimanja izvora nafte (a to je ujedno i izvor blagostanja) izazvao izravan rat Saudije i Irana. Pogonsko gorivo tog rata bili bi shia/sunni antagonizam i zelja siita da se domognu nafte koju sada kontroliraju suniti.
karamboantideus is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 16:25.