Natrag   Forum.hr > Društvo > Religija > Teologija i religijska praksa

Teologija i religijska praksa Religije/denominacije, teološka i ostala vjerska pitanja

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 04.09.2010., 15:46   #21
Quote:
Rade Kumitkata kaže: Pogledaj post
Naravno da se radi o dva drugačija vida stvaranja i znanja, slažemo se, ali opet imaju sličnosti što negiira tvoju tvrdnju da su Bog i čovjek apsolutno neusporedivi. Ovo se odnosi i na osobnost Božiju, jer u njoj je glavna sličnost Boga i čovjeka, oboje su osobe, a da bi se bilo osobom, mora postojati više pojedinaca u odnosu na koje se mi sami ogledamo i sebe spoznajemo kao osobe!
Rade...mi ne ulazimo puno, u osobnost samoga Stvoritelja...ali Ga spoznajemo kroz Njegova djelovanja...kod tebe su izlaganja, veoma interesantna,i stoji da smo jedan drugom ogledalo...gdje se Ogleda i Njegovo stvaranje...ali obuhvatiti sve...to ne možemo...to je samo Njegovo Bivanje!
Tica is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.09.2010., 15:47   #22
Quote:
mirzakv kaže: Pogledaj post
Bog moze sve i tacka. Ako covjek nesto ne moze. Bog to moze. Kraj rasprave.
Riječ ''svemoguć'' govori da onaj koji je svemoguć može da učini sve ono što je moguće, ali ne može ono što je po svojoj prirodi nemoguće (npr nemoguće je načiniti bijelu boju koja je crna ili načiniti vatru koja je voda, automobil koji nije automobil i tome slično, to su paradoksi). Tako i Bog ne može učiniti nešto što je po svojoj prirodi nemoguće. A po svojoj prirodi je nemoguće biti osoba i biti sam istovremeno. Tvoje negiranje osobnosti Božije doskočicom ''Bog sve može'' je samo iga riječi, to su riječi bez sadržine. Bog može sve što se može ali ne može ono što se po prirodi ne može!
Rade Kumitkata is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.09.2010., 15:49   #23
Quote:
Tica kaže: Pogledaj post
Rade...mi ne ulazimo puno, u osobnost samoga Stvoritelja...ali Ga spoznajemo kroz Njegova djelovanja...kod tebe su izlaganja, veoma interesantna,i stoji da smo jedan drugom ogledalo...gdje se Ogleda i Njegovo stvaranje...ali obuhvatiti sve...to ne možemo...to je samo Njegovo Bivanje!
Hvala na komplimeentu.

Nisam shvatio što želiš reći onime da ne možemo sve obuhvatiti.
Rade Kumitkata is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.09.2010., 16:08   #24
Quote:
Rade Kumitkata kaže: Pogledaj post
Evo upravo sam polagao dogmatiku na faksu, pa inspirisan trojičnim bogoslovljem došao na ideju da otvorim ovaj thread! Naime, jednostavna je činjenica da svi mi postojimo kao osobe samo i jedino u odnosu na druge, tj u zajednici sa drugima, a da kao usamljene jedinke ne možemo sebe ni spoznati kao osobe (zamislite da prije vas, u vaše vrijeme i poslije vas nema nikoga od ljudi, pa se zapitajte da li bi čovjek u takvoj situaciji mogao sebe uopće poimati kao osobu). Isto to važi i za Boga, ako na Boga gledamo kao na osobu a ne kao bezlični kosmički zakon ili silu. Bog ne može biti osoba ako nema pored sebe makar još jednu osobu ravnu Njemu samome u odnosu na koju će se ugledati i ogledati kao osoba, u odnosu na koju će sebe poimati kao osobu! Što mislite o ovome pitanju?
Pa evo, ne želeći nikog uvrijediti, moram se pobuniti - Bog je Bog, čovjek je čovjek, i velika je razlika između tog dvoje. Ne mogu se čovječje ograničene (JAAAAKO ograničene) karakteristike samo tako prekopirati na Boga. Kao prvo, Bog nije osoba, nego mnogo više od toga, Suština, Bitak, Ono bez čega ništa ne postoji i zahvaljujući Komu sve što postoji - postoji. No, čak i kad bi bio samo osoba, On je svemoguć, prema tome može "spoznati samog sebe" iako je takva formulacija besmislena jer ispada kao da Bog mora nešto spoznavati - ne mora, On (oduvijek) poznaje sve, i baš zato, prije sveg drugog, nitko Mu nije ravan! Nitko!
__________________
Čuvaj ljubav u svom srcu. Život bez ljubavi je kao vrt bez sunca i pun mrtvog cvijeća. - Oscar Wilde
dux pessimus is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.09.2010., 16:22   #25
Quote:
dux pessimus kaže: Pogledaj post
Pa evo, ne želeći nikog uvrijediti, moram se pobuniti - Bog je Bog, čovjek je čovjek, i velika je razlika između tog dvoje. Ne mogu se čovječje ograničene (JAAAAKO ograničene) karakteristike samo tako prekopirati na Boga. Kao prvo, Bog nije osoba, nego mnogo više od toga, Suština, Bitak, Ono bez čega ništa ne postoji i zahvaljujući Komu sve što postoji - postoji. No, čak i kad bi bio samo osoba, On je svemoguć, prema tome može "spoznati samog sebe" iako je takva formulacija besmislena jer ispada kao da Bog mora nešto spoznavati - ne mora, On (oduvijek) poznaje sve, i baš zato, prije sveg drugog, nitko Mu nije ravan! Nitko!
U Bogu je mnogo značajnije to što je On osoba, od toga što je suština, bitak. Ali dobro, evo i tebi da odgovorim:

Riječ ''svemoguć'' govori da onaj koji je svemoguć može da učini sve ono što je moguće, ali ne može ono što je po svojoj prirodi nemoguće (npr nemoguće je načiniti bijelu boju koja je crna ili načiniti vatru koja je voda, automobil koji nije automobil i tome slično, to su paradoksi). Tako i Bog ne može učiniti nešto što je po svojoj prirodi nemoguće. A po svojoj prirodi je nemoguće biti osoba i biti sam istovremeno. Tvoje negiranje osobnosti Božije doskočicom ''Bog sve može'' je samo igra riječi, to su riječi bez sadržine. Bog može sve što se može ali ne može ono što se po prirodi ne može!
Rade Kumitkata is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.09.2010., 16:23   #26
Komentatori djela..."Fususul-Hikem" od Ibni Arebi-a,kažu:

"Potpuni insan (potpuni čovjek) sa Božanskim sposobnostima i kabilijjetom,sa svojstvima Milostivog (sifati Rahmani) i ovlaštenjima koje je Uzvišeni Allah pohranio u njemu,manifestuje Njegova lijepa imena (Esmaul-husna). Fejz i nur koji uzima od Uzvišenog sa svojstvima Milostivog (sifati Rahmani),svojim ljudskim osobinama, prenosi drugim ljudima."

Rade, ovo sam ti našao...i ovo se u globalu,odnosi na Vjerovjesnike (nebiji),Poslanici!
Tica is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.09.2010., 16:27   #27
Quote:
Tica kaže: Pogledaj post
Komentatori djela..."Fususul-Hikem" od Ibni Arebi-a,kažu:

"Potpuni insan (potpuni čovjek) sa Božanskim sposobnostima i kabilijjetom,sa svojstvima Milostivog (sifati Rahmani) i ovlaštenjima koje je Uzvišeni Allah pohranio u njemu,manifestuje Njegova lijepa imena (Esmaul-husna). Fejz i nur koji uzima od Uzvišenog sa svojstvima Milostivog (sifati Rahmani),svojim ljudskim osobinama, prenosi drugim ljudima."

Rade, ovo sam ti našao...i ovo se u globalu,odnosi na Vjerovjesnike (nebiji),Poslanici!
Zaista lijepi citat

Šteta što Ibn Arebi nije poznavao dovoljno kršćanstvo, vidio bi da tu mnogi manifestuju Božija lijepa imena!
Rade Kumitkata is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.09.2010., 16:44   #28
Quote:
Rade Kumitkata kaže: Pogledaj post
Zaista lijepi citat

Šteta što Ibn Arebi nije poznavao dovoljno kršćanstvo, vidio bi da tu mnogi manifestuju Božija lijepa imena!
Poznavao je i to vrlo dobro...rođen je u Mursiji ,na jugoistoku Španije,1165.god. a umro u Damasku 1240.godine.
Napisao je 438 djela i osnovao derviški red zvani:"tarikati ekberijje."
Kao mutesavvif i filozof i pisac,uopće je jedna veoma rijetka pojava u povijesti.
On je svojim djelima obogatio arapsko-islamsku književnost.
Njegova djela spadaju u klasičnu islamsku književnost.Neponovljiva su!

Tica is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.09.2010., 16:48   #29
Quote:
Tica kaže: Pogledaj post
Poznavao je i to vrlo dobro...rođen je u Mursiji ,na jugoistoku Španije,1165.god. a umro u Damasku 1240.godine.
Napisao je 438 djela i osnovao derviški red zvani:"tarikati ekberijje."
Kao mutesavvif i filozof i pisac,uopće je jedna veoma rijetka pojava u povijesti.
On je svojim djelima obogatio arapsko-islamsku književnost.
Njegova djela spadaju u klasičnu islamsku književnost.Neponovljiva su!

Možda je on poimao odraz imena Božijih mnogo šire od tvoga objašnjenja koje si dao, možda je smatrao da odraz Božijih imena može imati mnogo veći brj ljudi osim Poslanika.
Rade Kumitkata is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.09.2010., 16:51   #30
Kako možete dokazati išta o bogu kad ne možete dokazati samog boga? To je apsurd. U boga se vjeruje i vjeruje se u njegove karakteristike.
__________________
Have your religion and eat it.
Casshern is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.09.2010., 17:09   #31
Quote:
Rade Kumitkata kaže: Pogledaj post
Možda je on poimao odraz imena Božijih mnogo šire od tvoga objašnjenja koje si dao, možda je smatrao da odraz Božijih imena može imati mnogo veći brj ljudi osim Poslanika.
Svakako...ovo je samo bilo objašnjenje za one, koji nisu u ovim vodama'...od Poslanika dalje ,ide na rijetke pojedince...

Muhjuddin Ibni Arebi,k.s.,definišući potpunog čovjeka je rekao:Čovjek kao Allahov namjesnik,je stvorenje na kome se u najpotpunijoj formi manifestuje Njegovo Biće (zat),svojstva (sifati) i djelovanja (efali).
Potpuni čovjek (insani kamil) je jedna pregrada (berzah) između Allaha dž.š. i svijeta (alem);između vanjskog (zahir) i nutarnjeg (batin).
On u sebi objedinjuje sva značenja Božanske savršenosti (ilahi kemal).
Svijet je poput ogledala a on je njegovo glačalo (džila).
Tica is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.09.2010., 19:17   #32
Quote:
Rade Kumitkata kaže: Pogledaj post
Evo upravo sam polagao dogmatiku na faksu, pa inspirisan trojičnim bogoslovljem došao na ideju da otvorim ovaj thread! Naime, jednostavna je činjenica da svi mi postojimo kao osobe samo i jedino u odnosu na druge, tj u zajednici sa drugima, a da kao usamljene jedinke ne možemo sebe ni spoznati kao osobe (zamislite da prije vas, u vaše vrijeme i poslije vas nema nikoga od ljudi, pa se zapitajte da li bi čovjek u takvoj situaciji mogao sebe uopće poimati kao osobu). Isto to važi i za Boga, ako na Boga gledamo kao na osobu a ne kao bezlični kosmički zakon ili silu. Bog ne može biti osoba ako nema pored sebe makar još jednu osobu ravnu Njemu samome u odnosu na koju će se ugledati i ogledati kao osoba, u odnosu na koju će sebe poimati kao osobu! Što mislite o ovome pitanju?



Koristim ovu priliku da pozdravim sve meni drage i ljubljene forumaše foruma.hr koje nisam dugo vremena čuo, jer sam bio otsutan, ali evo, opet sam tu. Nadam se da ćemo se družiti! Volim vas sve!
Neulazeci u Sveto Trojstvo, jer nemogu..

Zar se nebi onda covjek u tom slucaju dozivljavao kao Bog?
__________________
You either die a marasovac, or live long enough to become a mod.
=Nadimak is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.09.2010., 19:32   #33
Quote:
=Nadimak kaže: Pogledaj post
Neulazeci u Sveto Trojstvo, jer nemogu..

Zar se nebi onda covjek u tom slucaju dozivljavao kao Bog?
Moja je tvrdnja da se ne bi doživljavao nikako, jer ne bi znao za sebe, dakle ne bi bio osoba, možda ne bi bio ni svjestan sebe. To isto važi i za Boga, jer bez drugoga kraj nas ne možemo biti svjesni svoje osobnosti!
Rade Kumitkata is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.09.2010., 22:06   #34
Quote:
Casshern kaže: Pogledaj post
Kako možete dokazati išta o bogu kad ne možete dokazati samog boga? To je apsurd. U boga se vjeruje i vjeruje se u njegove karakteristike.
Što po tvome fali kozmološkom dokazu ?
galec is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.09.2010., 22:13   #35
A da li bi covjek pored psa bio svjestan svoje osobenosti?
__________________
Neodlučan čovjek sad nešto hoće, sad neće, a kad napokon hoće onda i hoće i neće.
mirzakv is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.09.2010., 22:14   #36
Quote:
Rade Kumitkata kaže: Pogledaj post
Riječ ''svemoguć'' govori da onaj koji je svemoguć može da učini sve ono što je moguće, ali ne može ono što je po svojoj prirodi nemoguće (npr nemoguće je načiniti bijelu boju koja je crna ili načiniti vatru koja je voda, automobil koji nije automobil i tome slično, to su paradoksi). Tako i Bog ne može učiniti nešto što je po svojoj prirodi nemoguće. A po svojoj prirodi je nemoguće biti osoba i biti sam istovremeno. Tvoje negiranje osobnosti Božije doskočicom ''Bog sve može'' je samo iga riječi, to su riječi bez sadržine. Bog može sve što se može ali ne može ono što se po prirodi ne može!
A moguce je 1=3 to nije paradoks.
__________________
Neodlučan čovjek sad nešto hoće, sad neće, a kad napokon hoće onda i hoće i neće.
mirzakv is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.09.2010., 22:19   #37
Quote:
Rade Kumitkata kaže: Pogledaj post
U Bogu je mnogo značajnije to što je On osoba, od toga što je suština, bitak. Ali dobro, evo i tebi da odgovorim:

Riječ ''svemoguć'' govori da onaj koji je svemoguć može da učini sve ono što je moguće, ali ne može ono što je po svojoj prirodi nemoguće (npr nemoguće je načiniti bijelu boju koja je crna ili načiniti vatru koja je voda, automobil koji nije automobil i tome slično, to su paradoksi). Tako i Bog ne može učiniti nešto što je po svojoj prirodi nemoguće. A po svojoj prirodi je nemoguće biti osoba i biti sam istovremeno. Tvoje negiranje osobnosti Božije doskočicom ''Bog sve može'' je samo igra riječi, to su riječi bez sadržine. Bog može sve što se može ali ne može ono što se po prirodi ne može!
Rade moguće je od crnog...napraviti bijelo...moguće je od vode dobiti vatru i sl.
Ali sve to je neprirodno...ali moguće je sa ubacivanjem istih elemenata...moguće je,ali je to vještački proces!

Mislim nije pravo stanje, stvari!
Tica is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.09.2010., 22:19   #38
Quote:
mirzakv kaže: Pogledaj post
A da li bi covjek pored psa bio svjestan svoje osobenosti?
Ne bi. Pođimo od proste činjenice da čovjek da bi razmišljao mora najprije umeti govoriti, tj razmišljati, a razmišljanje se odvija na određenom jeziku, jel da. Dakle, bez znanja jezika nema ni razmišljanja, bez razmišljanja nema ni (samo)spoznaje!
Rade Kumitkata is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.09.2010., 22:24   #39
Quote:
mirzakv kaže: Pogledaj post
A moguce je 1=3 to nije paradoks.
Ograničenosti koje se opisuju brojevima važe za bića i stvari koji postoje u vremenu i prostoru te su vremenom i prostorom ograničeni. Međutim, za one koji su van vremena i prostora (tj Boga) te ograničenosti ne postoje, te je moguće da je 1=3. Ako želiš detaljnije obrazloženje napisat ću, samo reci.
Rade Kumitkata is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.09.2010., 22:31   #40
Quote:
Rade Kumitkata kaže: Pogledaj post
U Bogu je mnogo značajnije to što je On osoba, od toga što je suština, bitak. Ali dobro, evo i tebi da odgovorim:

Riječ ''svemoguć'' govori da onaj koji je svemoguć može da učini sve ono što je moguće, ali ne može ono što je po svojoj prirodi nemoguće (npr nemoguće je načiniti bijelu boju koja je crna ili načiniti vatru koja je voda, automobil koji nije automobil i tome slično, to su paradoksi). Tako i Bog ne može učiniti nešto što je po svojoj prirodi nemoguće. A po svojoj prirodi je nemoguće biti osoba i biti sam istovremeno. Tvoje negiranje osobnosti Božije doskočicom ''Bog sve može'' je samo igra riječi, to su riječi bez sadržine. Bog može sve što se može ali ne može ono što se po prirodi ne može!
To je istina, ali On ne mora spoznavati samog sebe, to je kvaliteta koju kao Bog nužno ima, inače ne bi bio Bog, apsolut. Možda naše poimanje stvarnosti ne može shvatiti stvaranje "vatre koja je voda", ali to nema veze sa znanjem i spoznajom. Bog zna sve što postoji, svaku informaciju (jer On i jest izvor te informacije) npr., (u odnosu na recimo čovjeka) poznaje tog čovjeka apsolutno, do kraja, 100%, dok čovjek sam sebe ne može shvatiti 100%. Dakle on ne treba "spoznavati" niti "iskusiti", to je nužno za nas, kao bića koja nemamo tu kvalitetu spoznaje sami po sebi, pa moramo dolaziti do nje putem iskustva. Međutim, to ne vrijedi za Boga, jer On "sve vidi, sve čuje i sve zna", dakle ima 100%-tno znanje o svemu, pa i o samom sebi. Ovo što ti opisuješ bio bi... uh tražim najbliže apsolutu... a neki demiurg (sort of, nemoj me predoslovno shvatiti), polubog, ali ne i "The" Bog, apsolut.
__________________
Čuvaj ljubav u svom srcu. Život bez ljubavi je kao vrt bez sunca i pun mrtvog cvijeća. - Oscar Wilde
dux pessimus is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 22:24.