Natrag   Forum.hr > Društvo > Religija > Teologija i religijska praksa

Teologija i religijska praksa Religije/denominacije, teološka i ostala vjerska pitanja

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 04.09.2010., 23:34   #41
Quote:
Rade Kumitkata kaže: Pogledaj post
Ograničenosti koje se opisuju brojevima važe za bića i stvari koji postoje u vremenu i prostoru te su vremenom i prostorom ograničeni. Međutim, za one koji su van vremena i prostora (tj Boga) te ograničenosti ne postoje, te je moguće da je 1=3. Ako želiš detaljnije obrazloženje napisat ću, samo reci.
Onda je moguce da i od bijele napravi crnu... i sta ja znam sta si jos sve naveo...
__________________
Neodlučan čovjek sad nešto hoće, sad neće, a kad napokon hoće onda i hoće i neće.
mirzakv is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.09.2010., 23:34   #42
Quote:
Tica kaže: Pogledaj post
Rade moguće je od crnog...napraviti bijelo...moguće je od vode dobiti vatru i sl.
Ali sve to je neprirodno...ali moguće je sa ubacivanjem istih elemenata...moguće je,ali je to vještački proces!

Mislim nije pravo stanje, stvari!
Tica, nisi me razumio. Ja sam govorio o bijeloj boji koj je crna, o vatri koja je voda, automobil koji nije automobil i drugo. To su besmisleni pojmoovi koje sam ja izmislio i ne označavaju bukvalno ništa. Kako bijela boja može biti crna? Nikako! (ne govorimo o naknadnom pretvaranju)
Dakle, takve stvari koje su najobičniji paradoksi Bog ne može stvoriti, ne zato što On nije svemoguć nego zato što te stvari same po sebi, po svojoj prirodi, nisu moguće tj besmislene su! Ti pojmovi su obične igrarije uma, ili riječi, a ne nešto konkretno!

Po meni je isto tako besmisleno reći da osobnost Božija može postojati bez druge osobe. To je samo po sebi nemoguće po svojoj prirodi je nemoguće.
Rade Kumitkata is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.09.2010., 23:35   #43
Quote:
Rade Kumitkata kaže: Pogledaj post
Ne bi. Pođimo od proste činjenice da čovjek da bi razmišljao mora najprije umeti govoriti, tj razmišljati, a razmišljanje se odvija na određenom jeziku, jel da. Dakle, bez znanja jezika nema ni razmišljanja, bez razmišljanja nema ni (samo)spoznaje!
Naucio bi komunicirati sa psom. Danas imamo covjeka "moze se gledati na National Geographic" koji zivi sa psima i dobro ih razumije, a i oni njega.
__________________
Neodlučan čovjek sad nešto hoće, sad neće, a kad napokon hoće onda i hoće i neće.
mirzakv is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.09.2010., 23:42   #44
Quote:
dux pessimus kaže: Pogledaj post
To je istina, ali On ne mora spoznavati samog sebe, to je kvaliteta koju kao Bog nužno ima, inače ne bi bio Bog, apsolut.
Ovo je upravo ono što sam želio reći! To je kvaliteta koju Bog nužno ima, da! Ali to je stoga što je Bog oduvijek trojičan!

Quote:
Možda naše poimanje stvarnosti ne može shvatiti stvaranje "vatre koja je voda", ali to nema veze sa znanjem i spoznajom. Bog zna sve što postoji, svaku informaciju (jer On i jest izvor te informacije) npr., (u odnosu na recimo čovjeka) poznaje tog čovjeka apsolutno, do kraja, 100%, dok čovjek sam sebe ne može shvatiti 100%. Dakle on ne treba "spoznavati" niti "iskusiti", to je nužno za nas, kao bića koja nemamo tu kvalitetu spoznaje sami po sebi, pa moramo dolaziti do nje putem iskustva. Međutim, to ne vrijedi za Boga, jer On "sve vidi, sve čuje i sve zna", dakle ima 100%-tno znanje o svemu, pa i o samom sebi. Ovo što ti opisuješ bio bi... uh tražim najbliže apsolutu... a neki demiurg (sort of, nemoj me predoslovno shvatiti), polubog, ali ne i "The" Bog, apsolut.
Demijurg je ''bog'' koji je stvorio svijet i poslije nema nikakve veze sa onim što je stvorio. Ne vidim kakvu si vezu napravio sa Bogom kojeg opisujem? Ja nisam rekao da je Bogu potrebna spoznaja, ni slučajno. On posjeduje znanje sam po sebi. Bog je osoba, to je ono što sam želio reći, a da bi se bilo osobom, neophodno je da postoji više entiteta u odnosu na datu osobu, da bi ona sama sebe spoznala (ovdje sada govorim o ljudima, ne o Bogu. Bog zna da je osoba, zato što je oduvijek trojičan)

Zadnje uređivanje Meadow : 16.07.2015. at 18:40. Reason: q
Rade Kumitkata is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.09.2010., 23:44   #45
Quote:
mirzakv kaže: Pogledaj post
Naucio bi komunicirati sa psom. Danas imamo covjeka "moze se gledati na National Geographic" koji zivi sa psima i dobro ih razumije, a i oni njega.
Da, onda bi možda za sebe mislio da je pas, kao što je tarzan mislio da je majmun!

U tome slučaju on sebe ne bi spoznao kao čovjeka, složićeš se, a to onda nije spoznaja, jer nije istinita!
Rade Kumitkata is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.09.2010., 00:02   #46
Quote:
Rade Kumitkata kaže: Pogledaj post
Evo upravo sam polagao dogmatiku na faksu, pa inspirisan trojičnim bogoslovljem došao na ideju da otvorim ovaj thread! Naime, jednostavna je činjenica da svi mi postojimo kao osobe samo i jedino u odnosu na druge, tj u zajednici sa drugima, a da kao usamljene jedinke ne možemo sebe ni spoznati kao osobe (zamislite da prije vas, u vaše vrijeme i poslije vas nema nikoga od ljudi, pa se zapitajte da li bi čovjek u takvoj situaciji mogao sebe uopće poimati kao osobu). Isto to važi i za Boga, ako na Boga gledamo kao na osobu a ne kao bezlični kosmički zakon ili silu. Bog ne može biti osoba ako nema pored sebe makar još jednu osobu ravnu Njemu samome u odnosu na koju će se ugledati i ogledati kao osoba, u odnosu na koju će sebe poimati kao osobu! Što mislite o ovome pitanju?

Koristim ovu priliku da pozdravim sve meni drage i ljubljene forumaše foruma.hr koje nisam dugo vremena čuo, jer sam bio otsutan, ali evo, opet sam tu. Nadam se da ćemo se družiti! Volim vas sve!
Pa ovaj koncept još iz staro grčke filozofije datira.
13-i is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.09.2010., 00:03   #47
Quote:
mirzakv kaže: Pogledaj post
Poredis covjeka i Boga a to dvoje je neuporedivo.
Kao što inače muslimi ovde čine pričaju ljudske ekspresije da dočaraju svoga boga.
13-i is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.09.2010., 00:05   #48
Quote:
Rade Kumitkata kaže: Pogledaj post
Zašto je neuporedivo? Onda ti vjeruješ u Boga kojeg ne znaš ni malo, jer On je nešto sasvim različito od tebe, a ako je on nešto sasvim različito od tebe, onda ti ne znaš u što zapravo vjeruješ! To je paradoks!
Pusti ti trolere,no da te pitam koje su supstance to troje??
Jedne te iste ili svo troje različite i ako su iste koja je supstanca i na osnovu čega ???
13-i is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.09.2010., 00:13   #49
Quote:
13-i kaže: Pogledaj post
Pusti ti trolere,no da te pitam koje su supstance to troje??
Jedne te iste ili svo troje različite i ako su iste koja je supstanca i na osnovu čega ???
To što ti nazivlješ supstanca, možemo nazvati i prirodom ili bitkom. Oni su istog bitka, ali što je taj bitak mi ne znamo. Božije biće ipak je za nas ljude tajna. Sva tri odraza Boga, oličena u tri entiteta koje nazivljemo Otac, Sin i Duh Sveti imaju jedan i isti bitak, te troje čine jednoga Boga.
Rade Kumitkata is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.09.2010., 00:16   #50
Quote:
Rade Kumitkata kaže: Pogledaj post
To što ti nazivlješ supstanca, možemo nazvati i prirodom ili bitkom. Oni su istog bitka, ali što je taj bitak mi ne znamo. Božije biće ipak je za nas ljude tajna. Sva tri odraza Boga, oličena u tri entiteta koje nazivljemo Otac, Sin i Duh Sveti imaju jedan i isti bitak, te troje čine jednoga Boga.
Postoji li unutar toga suprotnosti koje su ujedninjene u jedno ???
13-i is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.09.2010., 00:29   #51
Trebaš ljudima pojasniti perihorezu ako si več navalio oko Trojstva.

Zadnje uređivanje galec : 05.09.2010. at 00:29. Reason: gramat
galec is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.09.2010., 00:31   #52
Quote:
13-i kaže: Pogledaj post
Postoji li unutar toga suprotnosti koje su ujedninjene u jedno ???
Ne postoje suprotnosti.
Rade Kumitkata is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.09.2010., 00:34   #53
Quote:
Rade Kumitkata kaže: Pogledaj post
Ne postoje suprotnosti.
Pitao sam ujedinjene suprotnosti postoje li unutar tog koncepta?
Ako ne postoje ujedinjene suprostnosti kako onda su polovi nastali u stvaranjima???
13-i is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.09.2010., 00:35   #54
Quote:
13-i kaže: Pogledaj post
Odakle onda polovi su nastali ??
Govorimo o Bogu, ne o ljudima. Na kakve polove misliš?
Rade Kumitkata is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.09.2010., 00:37   #55
Quote:
Rade Kumitkata kaže: Pogledaj post
Govorimo o Bogu, ne o ljudima. Na kakve polove misliš?
Pa ako je po Logosu sve postalo koji je emanencija dvoje kako onda je moguće da u svaranju su nastali polovi ako nema polova tj suprotnosti u tom konceptu???
13-i is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.09.2010., 00:44   #56
Quote:
13-i kaže: Pogledaj post
Pa ako je po Logosu sve postalo koji je emanencija dvoje kako onda je moguće da u svaranju su nastali polovi ako nema polova tj suprotnosti u tom konceptu???
Logos nije emanencija dvoje već jednoga. Polovi su nastali zbog ljudske potree za spoznajom, te je Bog stvorio Adamu Evu koja je drugačije prirode od njega (čovjeka), da bi je spoznavao, ali i radi produženja vrste.
Rade Kumitkata is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.09.2010., 00:50   #57
Quote:
Rade Kumitkata kaže: Pogledaj post
Logos nije emanencija dvoje već jednoga
.
A gdje je treći dio koncepta??
On nema udjela u kreaciji??


Quote:
Polovi su nastali zbog ljudske potree za spoznajom, te je Bog stvorio Adamu Evu koja je drugačije prirode od njega (čovjeka), da bi je spoznavao, ali i radi produženja vrste.
Pa kako nešto može nastati iz boga ako nema to u koncepciji??
A i na sliku i priliku je čovjek stvoren.

Pazi ,ne mislim na bukvalno bog da ima spolne organe...
13-i is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.09.2010., 00:56   #58
Quote:
mirzakv kaže: Pogledaj post
@Tica svaka rasprava ima svoj pocetak i svoj kraj. Ja sam je zapoceo i zavrsio. Ne dugujem nikome izvinjenje nizasta. Za mene ostaje apsurd koristiti izraz da Bog nesto spoznaje, a kamoli da Bog ne moze nesto spoznati. Bog ne spoznaje On zna. Bog sve zna. Bog zna je Bog, Bog zna da (ako je osoba) da je osoba. Covjek sa svojim mozgicem misli da moze analizirati Boga. Ne. Zato zavrsavam ovu raspravu.
Itekako te ovdje trebamo,
najmanje zbog tvoje iskrenosti, spontanosti, emocije, osječajnosti, islamske vjere i njenih stavova u tim kompleksnim pitanjima.
I tvoj čas će doći
Mi Kršćani nismo toliko logični, kako težimo biti...
A ti samo mirno i uvjereno zastupaj tvoje, Njegovo i vaše uvjerenje
pa ćemo usporediti i nećemo kao neprijatelji završiti
Da se bar vrati vrijeme, kada su mudri različitih grana raspravljali u duhu tolerancije i oplođivali se uzajamno...da se bar vrati...
a ti ostani sa tvojima ovdje i zastupaj slobodno i neometano
hvala
Igro is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.09.2010., 00:56   #59
1 = 3
ili
0 = 1
ili
1 = 1

Istina je prejednostavna i preocita samo postoje oni koji hoce da je prihvate i oni koji nece. Ali ona je bez obzira na sve Istina.
__________________
Neodlučan čovjek sad nešto hoće, sad neće, a kad napokon hoće onda i hoće i neće.
mirzakv is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.09.2010., 01:02   #60
Quote:
mirzakv kaže: Pogledaj post
1 = 3
ili
0 = 1
ili
1 = 1

Istina je prejednostavna i preocita samo postoje oni koji hoce da je prihvate i oni koji nece. Ali ona je bez obzira na sve Istina.
Ja te shvaćam. I ja sam nekad bio nevjernik poput tebe,ali onda sam dobio Znak. Taj znak mi je rekao da je Trojstvo Istina.
Articles of Faith is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 19:51.