Natrag   Forum.hr > Društvo > Svijet oko nas

Svijet oko nas Za one koji poštuju prirodu...
Podforum Poljoprivreda

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 08.10.2010., 18:52   #21
Quote:
Vale_23 kaže: Pogledaj post
Otkud ti ovo?

Ja sam iz novinskih napisa zaključio da su svi umrli stradali zbog bujice, dakle utopili se i/ili nastradali od mehaničkih ozljeda.
Trebao sam napisati "medijskih". To mi je došlo kao sinteza svega što sam o bujici čuo. Dojam.


Quote:
x-type kaže: Pogledaj post
činjenica je da mediji (osobito naši, a vjerujem i svi nemađarski) pišu sve i svašta. isto tako je sasvim jasno da to nije čista lužina (iako je poprilično zasićena). nalet nije bio baš bezazlen, ja vjerujem da je to postiglo visinu od metar u par minuta. strašno bi bilo i da je obično blato u pitanju, a kad je nekakva ovakva odvratnoća, onda je to još strašnije. sama pojava tih kožnih oštećenja isto opkazuje da to blato nije nimalo bezazleno pa makar se ona pojavljivala nakon nekog vremena. Rabu, koja je nekih 40 km daleko od toga su već otpisali. za Dunav su danas počeli dizati frku. ja sam osobno uvjeren da Dunavu ništa ne prijeti, barem ne u nekoj znatnijoj količini. ako se Tisa oporavila nakon 2000-te, onda je ovo p... dim za Dunav. ovih nekoliko sela i područja oko njih su proglasili kontaminiranim zonama i tamo nitko neće više živjeti nekoliko godina. to sve ipak govori da se nije bezazlena stvar dogodila.

nego, kad sam već spomenuo Tisu - je li ono u Baia Mareu prije 10 godina isto istekao taj mulj kao nusprodukt iz pogona za proizvodnju aluminija?

Djeluje poprilično visoko. Lokalno bi se i moglo dogoditi da je bilo visoko jedan metar. No i 15 cm bujice je dosta da čovjeka baci s nogu i odnese ga, a pogotovo ako je bujica i skliska, što ovakva lužnata otopina jest.
Ipak, nije mi baš jasno zašto nisu otpad pohranjivali u udubine, a ne u bazene koje su napravili gradnjom nasipa. Nije sad to neki strašni trud izdupsti jamu bagerima, a s uma makneš rizik prolijevanja.

Samo usput, NaOH apsorbira CO2 iz zraka i prelazi u otopinu sode i sode bikarbone. Ti bazeni dakle nisu puni razrijeđene otopine NaOH i hrđavog blata, nego smjesa NaOH, Na2CO3, NaHCO3 i blata.

Rijeke će se puno brže oporaviti nego tlo. S tlom će biti problema. Kiselina bi se neutralizirala vapnencom iz tla, ali lužina ne. Dugo će ostati neplodno.
Što se tiče ostalih sastojaka, ima teških metala, ali ne previše. Kad se priča o "opasnom otpadu s teškim metalima", onda se priča o kadmiju, živi i gadostima iz kožarske industrije. "Teški metal" nije striktno određena stvar, ali željezo u njega spada. Dakle, mogli bi reći da je bujica krcata "teškim metalom", ali onda svi misle na ove zbilja opasne metale.
Normalno je da će, zato što se radi o koncentratu, biti više teških metala po jedinici volumena nego u izvađenom boksitu. Bit će stoga i više radioizotopa (kao što je i šljaka iz TE na ugljen blago povišene radioaktivnosti), ali nema smisla strašiti ljude time, a vidim da su novinari počeli i mahati "radioaktivnim".
Ali kad ljudi čuju takvo što, isključi im se pamet, čemu pridonose i snimke čistača s gasmaskama. Nastupi panika.
Mislim, jasno ti je da to nije nikakva strašno opasna tekućina.

Dunavu od ovoga vjerojatno neće biti ništa. Prevelik je. Tu i tamo će doći do pomora kojekakvih organizama, ali sve u svemu, probavit će.

Za to prije 10 godina se ne sjećam.
__________________
.
Endimion17 is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.10.2010., 20:52   #22
Quote:
Endimion17 kaže: Pogledaj post
Djeluje poprilično visoko. Lokalno bi se i moglo dogoditi da je bilo visoko jedan metar.
ne, baš sam ciljano to spomenuo jer me jako iznenadio trag tog crvenog mulja na kućama koji je redovito dosezao do prozora. nu:
http://www.vecernji.hr/data/slika/49/244011.jpg
http://www.vecernji.hr/data/slika/49/244074.jpg
http://www.vecernji.hr/data/slika/49/244009.jpg

vidio sam na mađarskim portalima i boljih slika, ali ne mogu više naći, ne znam kak se na mađarskom traže povezane vijesti

radioaktivnost

2000te je u Rumunjskoj nešt iscurilo u Tisu i pobilo navodno 80% živog svijeta u cijeloj rijeci do ušća, al se navodno to sve oporavila puno brže i lakše nego li je itko mislio i očekivao. samo mi se sad počelo motati po glavi da je živa ipak bila u pitanju, iako u Baia Mareu vidim nekakva 2 čudna bazena s nečim crvenkastim
x-type is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.10.2010., 22:51   #23
Quote:
x-type kaže: Pogledaj post
ne, baš sam ciljano to spomenuo jer me jako iznenadio trag tog crvenog mulja na kućama koji je redovito dosezao do prozora. nu:
http://www.vecernji.hr/data/slika/49/244011.jpg
http://www.vecernji.hr/data/slika/49/244074.jpg
http://www.vecernji.hr/data/slika/49/244009.jpg

vidio sam na mađarskim portalima i boljih slika, ali ne mogu više naći, ne znam kak se na mađarskom traže povezane vijesti

radioaktivnost

2000te je u Rumunjskoj nešt iscurilo u Tisu i pobilo navodno 80% živog svijeta u cijeloj rijeci do ušća, al se navodno to sve oporavila puno brže i lakše nego li je itko mislio i očekivao. samo mi se sad počelo motati po glavi da je živa ipak bila u pitanju, iako u Baia Mareu vidim nekakva 2 čudna bazena s nečim crvenkastim
To je "splash zone". Da je zaista naišla bujica od 1-2m, sravnilo bi te kuće na slici. Pomelo bi ih.
No svejedno, jer kako sam rekao, i bujica do gležnja je dovoljna da odnese čovjeka, a pola metra i više nego dovoljno za odnošenje vozila.

Rumunjska... teško da bi živa bila u pitanju, jer bi došlo do dugoročnog zagađenja, a opet tko zna...
Zato ja ovo u Ajki ne bih zvao "toxic sludge spill", jer kaustična soda i soda nisu "toksične". Korozivne su. Onda bi i lavu zvali "toksičnom", jer bi ubila čovjeka da padne u nju ili je proguta.
__________________
.
Endimion17 is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.10.2010., 09:03   #24
Quote:
Endimion17 kaže: Pogledaj post
Za to prije 10 godina se ne sjećam.
http://en.wikipedia.org/wiki/2000_Ba..._cyanide_spill
Magor is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.11.2010., 20:32   #25
Ekološka katastrofa u Mađarskoj

Prošlo je skoro 2 mjeseca od izlijevanja toksicnog mulja u mađarskoj što je uzrokovalo veliku ekološku katastrofu i oduzelo 7 zivota.

Zanima me kako je sve to pocelo, tj. kako je moguce da su konstrukcije spremišta popustile?

Citao sam dosta od tome na internetu al nisam nasao nekog konkretnog odgovora.. Moje mišljenje je da je pritisak u spremniku razlog pucanja njega,
ali sad me zanimaju necija tudja misljenja jer ja bas puno i neznam od tome!
Svaka je informacija dobro dosla!!
illemental is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.11.2010., 09:04   #26
Quote:
illemental kaže: Pogledaj post
Zanima me kako je sve to pocelo, tj. kako je moguce da su konstrukcije spremišta popustile?
najvjerojatniji razlog:
Različita struktura tla ispod bazena. Zbog ogromne količine kiše jedni sloj tla odmaknuo se prema drugom sloju.
Magor is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.12.2010., 09:08   #27
Bivša tvornica u Obrovcu zagađuje Zrmanju natrijevom lužinom?

Quote:
monitor.hr kaže:
Fotografije rijeke Zrmanje u blizini bazena natrijeve lužine bivše tvornice pored Obrovca pokazuju zamućenje rijeke. Vodu iz Zrmanje piju građani diljem zadarske regije
Kada je havarija u mađarskoj tvornici aluminija izazvala ekološku katastrofu koja je zaprijetila i zagađenjem hrvatskih voda, mediji su podsjetili na neslavnu bivšu tvornicu glinice u Obrovcu, u sklopu koje postoji bazen koji sadrži velike količine natrijeve lužine i predstavlja potencijalnu ekološku katastrofu. U sanaciju tog bazena do sada je uloženo preko 135 milijuna kuna, putem Fonda za zaštitu okoliša, čiji je direktor Vinko Mladineo nedavno uhićen zajedno s još nekoliko visokopozicioniranih državnih dužnosnika.

Aktivisti koji se bore za zaštitu okoliša poslali su nam fotografije rijeke Zrmanje, na kojima se u pozadini vidi bazen natrijeve lužine bivše tvornice pored Obrovca, i na tim se fotografijama vidi zamućenje rijeke. Aktivisti smatraju kako postoji nezanemariva vjerojatnost da je zamućenje rijeke posljedica curenja iz bazena ili preljeva natrijeve lužine iz bazena.

Kako doznajemo, aktivisti provjeravaju jesu li Hrvatske vode i inspekcijske službe Ministarstva zaštite okoliša bili upoznati s ekološkim incidentima u vodotoku Zrmanje i što su poduzimali s tim u vezi. Vodu iz rijeke Zrmanje piju korisnici vodovoda u zadarskoj regiji.
Izvor http://www.monitor.hr/clanci/bivsa-t...luzinom/42803/
__________________
Prica o Pelinu
Dilbert_Zg is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.12.2010., 17:00   #28
^^Šteta što se pozornost skreće na nepotrebno. Nije lužina toliki problem koliko niske koncentracije teških metala koje te otopine redovno prate.
__________________
.
Endimion17 is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.12.2010., 15:49   #29
Izvor: Opet mrlja na Zrmanji - neugodnog je mirisa i nalik na ulje ili naftu

Quote:
vecernji.hr kaže:
Gotovo na istom mjestu gdje se prije nekoliko dana pojavila tamna mrlja na Zrmanji, a za koju je nedavnim ispitivanjem Zavoda za javno zdravstvo utvrđeno da nije riječ zagađenju natrijevom lužinom iz svega 300 metara udaljenih bazena bivše tvornice glinice u Obrovcu, danas se pojavila nova mrlja.

Ovaj put je neugodna mirisa i nalik na ulje ili naftu. To tvrdi Ivan Aladrović iz karinske Udruge obnovitelja, inače autor i novih snimaka mrlje duge dvjestotinjak i široke pedesetak metara. Nekoliko dana ranije Ivan Aladrović, nakon što je uočio tamnu mrlju na Zrmanji, isticao je bojazan da i u Hrvatskoj postoji opasnost od otrovnog mulja i to iz obrovačke Tvornice glinice čija sanacija, iako pri kraju, još nije dovršena u cijelosti.

– Kada je objavljeno da se ispitivanjima utvrdilo da je riječ o nekom mulju, ali da nije otrovan i da nije riječ o lužini, bio sam radostan, ali i skeptičan. Danas sam nažalost vidio novu mrlju koja je masna i na nekim dijelovima prozirna, ali je dijelom i žuta i smeđa i očito je riječ o zagađenju. Ima i neugodan miris i mislim da je riječ o nekakvu ulju ili ostacima nafte. Obavijestio sam javnu ustanovu za upravljanje zaštićenim dijelovima prirode Zadarske županije, a oni mjerodavne koji će, nadam se, ispitati jesu li strahovanja da bazeni s lužinom nisu ispravno betonirani i da iz njih curi lužina, ali i strahovanja da u Zrmanju istječu ostaci nafte opravdana ili ne - rekao nam je Ivan Aladrović.
Ukoliko se ne varam, u pogonu Jadala je ostalo i podosta mazuta... nisu samo mulj i natrijeva luzina u igri.
__________________
Prica o Pelinu
Dilbert_Zg is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 16:58.