Natrag   Forum.hr > Društvo > Svijet oko nas

Svijet oko nas Za one koji poštuju prirodu...
Podforum Poljoprivreda

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 01.11.2010., 12:32   #1
Bizarni običaji

mislim da je naziv teme jasan, pa da ne duljim, evo nekih :

podvezivanje stopala
ovaj se običaj prakticirao u Kini oko tisuću godina, počevši od 10. stoljeća pa sve do početka 20. stoljeća. primjenjivao se na mladim kineskinjama, djevojčicama u dobi od šest godina, nekad i ranije. stopala bi se omotala čvrstim zavojima da ne mogu rasti i normalno se razvijati tako da bi stopalo zadržalo veličinu od 10 do 15 centimetara, dakle veličinu još nerazvijenog djeteta. postupak podvezivanja stopala je sljedeći: stopala djevojčice umoče se u toplu mješavinu biljaka i životinjske krvi, nakon toga režu se nokti kako bi se spriječilo urastanje i infekcije. kako bi djevojčicu pripremili za ono što slijedi stopala bi prvo nježno izmasirali. zatim bi djevojčici slomili svaki prst i umotali ga u mokri zavoj (koji bi se stisnuo nakon što bi se osušio) te bi prste povukli što više prema peti. na taj je način ženina sposobnost da se kreće bila iznimno smanjena jer svaki korak stajao ju je pregršt boli. unatoč tome, podvezana stopala kinezi su smatrali iznimno erotičnim, njihovi mali i bolni koraci muškarce su osobito uzbuđivali pa tako seksualni priručnik dinastije qing donosi 48 ‘’uzbudljivih’’ igrica sa ženinim podvezanim stopalima.


samomumifikacija

sokushinbutsu su bili budistički redovnici i svećenici koji su sami sebi prouzrokovali smrt samomumificiranjem. ovaj bizarni običaj bio je zastupljen u sjevernom japanu oko prefekture yamagata gdje je i otkriveno dvadesetak mumija. tri godine svećenici bi bili na posebnoj dijeti koja se sastojala od orašastih plodova i sjemenki uz strogu fizičku aktivnost, kako bi se riješili masti u organizmu. iduće tri godine jeli su samo koru drveta i korijenje te pili otrovan čaj napravljen od plodova drveta urushi, od kojih se inače proizvodi lak. to je uzrokovalo povraćanje, ubrzani gubitak tjelesnih tekućina i najvažnije – ubijalo sve organizme koji su mogli uzrokovati raspadanje tijela nakon smrti. nakon toga, ono najbrutalnije - svećenik bi se zatvorio u kamenu grobnicu, malo širu od njega iz koje jedva da je mogao pomaknuti mali prst. jedina veza s vanjskim svijetom bila mu je cjevčica za zrak i zvono. svaki dan bi zazvonio kako bi kolegama vani dao do znanja da je još živ. kad bi prestao zvoniti, cijev sa zrakom bila bi izvađena i grobnica zapečaćena.

žene odgajane kao muškarci (virdžine)
virdžine su žene sa kosova, metohije, sjevernog dijela albanije i crne gore, rođene u 19. i početkom 20. stoljeća, koje su, najčešće, odmalena odgajane kao muška djeca, iz više razloga. nadjenuli bi im muško ime, oblačili ih u mušku odjeću i pripisivali im muške uloge u društvu, a ostali muški članovi tog društva, inače izrazito patrijarhalni i konzervativni, su ih doživljavali sebi ravnima. drugi nazivi za virdžinu (lat. virginitas=djevičanstvo) su i tobelija (tur. tobe=zavjet), ostajnica ili zavjetovana djevojka.
Postoji nekoliko razloga (a ujedno i vrsta virdžina) zašto su ženska djeca ili već odrasle žene preuzimale uloge i rodne karakteristike muškaraca:
1) nedostatak odraslih muškaraca u obitelji – djevojke iz obitelji postaju virdžine dok netko od mlađih muškaraca iz obitelji ne odraste. one svojevoljno šišaju kosu, oblače mušku odjeću i tako obavještavaju zajednicu da su preuzele status virdžine. za vrijeme trajanja zavjeta imaju ograničenu pravnu i poslovnu sposobnost, npr mogu sudjelovati na plemenskih skupštinama, ali bez prava glasa i sl. nakon isteka zavjeta se mogu udati, ali to se, u pravilu, ne događa.
2) prijetnja krvne osvete– ukoliko neki član djevojčine obitelji nekome 'duguje krv' pa mora ostati u kućnom pritvoru, ne mogavši obavljati svoje uobičajene aktivnosti, tada se djevojka privremeno zavjetuje na celibat, prelazi u status virdžine te može obavljati poslove koje inače obavljaju samo muškarci.
3) raskid zaruka – ovo je oblik trajnog odricanja prava na udaju gdje se albanske djevojke zavjetuju na celibat, nakon raskida svojih zaruka. uzrok tome je činjenica da je u tradicionalnoj kulturi albanaca raskid zaruka sa ženine strane legitiman povod za krvnu osvetu. zavjet se daje javno, nakon čega virdžina preuzima socijalni identitet muškarca. ako zavjet prekrši i uda se za drugog muškarca, obitelj bivšeg zaručnika ima pravo na krvnu osvetu.
4) zavjet nakon razvoda – u ovom se slučaju radi o rastavljenim ženama koje se zavjetuju da se više neće udavati. zavjet se daje u krugu dviju obitelji, nema javni karakter, a ako se žena ponovno uda, obitelj bivšeg muža ima pravo na krvnu osvetu. one šišaju kosu, ali ne mijenjaju ime i ne nose mušku odjeću, kreću se u ženskom društvu, obavljaju ženske poslove, ali im je dozvoljeno druženje s muškarcima.
5)izostanak muške djece u obitelji – djevojke zbog ovog razloga preuzimaju identitet muškarca, pošto njihov otac nema muško dijete, a kako bi se nastavila loza (iako, realno, one se zavjetuju na celibat i ne smiju imati djece) ili kako očevo imanje ne bi došlo u miraz ženskom djetetu. odmah od rođenja su proglašene za 'sina' te odmalena odgajane kao dječaci. često njihov biološki spol okolini ostaje nepoznat, a u javnom i privatnom životaju uživaju sve muške povlastice.

znate što vam je činiti.
asdfgh is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.11.2010., 13:27   #2
Samomumifikaciju ne bih baš nazvao bizarnim običajem. Ona se činila iz duboke vjere, žrtvovanje pojedinca zbog dobrobiti kolektiva. Ima svoj smisao i svrhu. Efektivnost takvog čina neću komentirat.

Bizaran običaj bi bilo, npr. šamaranje svinja prije klanja
__________________
PPAF Foto VK Flickr
pobosutljanin is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.11.2010., 09:57   #3
mislim da mi je najgore ovo za podvezivanje stopala
a jel nisu bizarni svi oni glupi svatovski običaji? lažna mlada, pa kupovanje mlade, pa presvlačenje poslije ponoći.. mislim, nije da su jako čudni, ali su totalno nepotrebni i wtf!?
seronjaa is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.11.2010., 10:14   #4
Sati je indijski pogrebni običaj, danas vrlo rijedak i strogo kažnjiv zločin u Indiji, kada se žena koja je ostala udovica spaljuje zajedno s pokojnim mužem. Na takav čin žena je morala dobrovoljno pristati, a s obzirom na materijalno stanje i upitnu daljnju egzistenciju većina ih je zaista dobrovoljno odlazila u smrt. U današnje vrijeme vodile su se mnoge rasprave je li takva žena počinila sati dobrovoljno ili je postojao pritisak sredine. Malo je vjerojatno da je žena sretno hrlila u smrt spaljivanjem jer ona koja to ne bi napravila bila je trajno obilježena, materijalno i socijalno nezbrinuta.
legica21 is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.11.2010., 11:17   #5
Quote:
seronjaa kaže: Pogledaj post
mislim da mi je najgore ovo za podvezivanje stopala
a jel nisu bizarni svi oni glupi svatovski običaji? lažna mlada, pa kupovanje mlade, pa presvlačenje poslije ponoći.. mislim, nije da su jako čudni, ali su totalno nepotrebni i wtf!?
Dobro,ali opet samo su nepotrebni,ali pretvaranje žene u muškarca jer se eto nije rodio sin
__________________
----
Novi233 is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.11.2010., 13:23   #6
Sječam se da se ovdje na forumu spominjao običaj nekih afričkih plemena (čak je bio i video) gdje neki lik iz plemena upuhuje zrak kravi u pičku da bi ova rodila više mlijeka

A ja znam da sam čitao za neko južnoameričko pleme u kojem majka prisustvuje sinovljevom prvom seksualnom iskustvu. Uglavnom, ti krešeš svoju netom ovjenčanu draganu, a majka sjedi na tamburinu i promatra. Priceless
__________________
o_O
Cahit is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.11.2010., 14:01   #7
Quote:
Cahit kaže: Pogledaj post

A ja znam da sam čitao za neko južnoameričko pleme u kojem majka prisustvuje sinovljevom prvom seksualnom iskustvu. Uglavnom, ti krešeš svoju netom ovjenčanu draganu, a majka sjedi na tamburinu i promatra. Priceless
to sam i ja citala...koliko se sjecam rijec je o nekom mjestu u Kolumbiji

isto tako, u Hong Kongu prevarena zena ima pravo ubiti svog muza, ali iskljucivo ako to napravi golim rukama. Muzevu ljubavnicu smije ubiti cime god pozeli.

A citala sam i da negdje ginekolog ne smije izravno gledati u... jelte nego u odraz u ogledalu...

Samomumifikacija

Sokushinbutsu su bili budistički redovnici i svećenici koji su sami sebi prouzrokovali smrt samomumificiranjem. Ovaj bizarni običaj bio je zastupljen u sjevernom Japanu oko prefekture Yamagata gdje je i otkriveno dvadesetak mumija. Tri godine svećenici bi bili na posebnoj dijeti koja se sastojala od orašastih plodova i sjemenki uz strogu fizičku aktivnost, kako bi se riješili masti u organizmu. Iduće tri godine jeli su samo koru drveta i korijenje te pili otrovan čaj napravljen od plodova drveta urushi, od kojih se inače proizvodi lak. To je uzrokovalo povraćanje, ubrzani gubitak tjelesnih tekućina i najvažnije – ubijalo sve organizme koji su mogli uzrokovati raspadanje tijela nakon smrti. Nakon toga, ono najbrutalnije - svećenik bi se zatvorio u kamenu grobnicu, malo širu od njega iz koje jedva da je mogao pomaknuti mali prst. Jedina veza s vanjskim svijetom bila mu je cjevčica za zrak i zvono. Svaki dan bi zazvonio kako bi kolegama vani dao do znanja da je još živ. Kad bi prestao zvoniti, cijev sa zrakom bila bi izvađena i grobnica zapečaćena.

legica21 is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.11.2010., 14:52   #8
evo i od mene malo:

Žrtvovanje ljudi
Žrtvovanje ljudi je čin ubijanja ljudskoga bića u neku nadnaravnu svrhu. Prakticirale su ga mnoge drevne kulture poput Maya i Azteka. Žrtve su prinosili bogovima kao nagradu, u želji da im bogovi donesu blagodati, da umire nevrijeme i oplode zemlju. Žrtve su najčešće bili zatvorenici, robovi koje bi u ime bogova ili spalili, odsjekli glavu ili žive pokopali.


I inače su Maye imale mnogo drugih bizarnih običaja, a jedan od njih je puštanje krvi. Kraljevi i kraljice morali su se u redovitim ritualima ranjavati i puštati si krv. To je ranjavanje bilo prilično brutalno i bolno jer bi si bodljikavi konopac provlačili kroz penis (u slučaju kralja) ili kroz jezik (u slučaju kraljice). Krv bi svećenici skupili na bijele gaze koje bi potom spaljivali. Pomalo ošamućeni gubitkom krvi, kraljevi i kraljice bi u dimu koji izgara doživljavali razne vizije zmija, kroz čija usta bi izlazili i ukazivali im se njihovi preci ili bogovi.

Žene žirafe

Tako nazivaju žene iz tajlandskog plemena Padaung koje oko vrata nose čvrsto stegnute čelične prstene. To je drevni običaj spomenutog plemena, a prsteni se počinju stavljati djevojčicama od pet godina pa sve do udaje. Što je više prstena, to je značilo bolju udaju jer su prsteni oko vrata smatrani izuzetnim simbolom ljepote. Svake godine djevojka dobiva novi prsten oko vrata tako da vizualno on postaje sve duži i duži. No zapravo žene s tim prstenima rastežu vratne kralješke i pomiču rebra prema dolje te tako nastaje taj njihov "produženi vrat". Ako su ženu ulovili u varanju maknuli su joj prstene i ona je polako umirala. Zbog tih prstena, vratni mišići su toliko oslabili da ne mogu nositi težinu glave tako da je nošenje prstena bio jedini spas od loma vrata. To znači da je djevojka koja stavi prstenje oko vrata, osuđena na njihovo nošenje do kraja života. Danas su djevojke s prstenima oko vrata postale turistička atrakcija u Tajlandu. Turistički agenti često nagovaraju majke da svojim kćerima "produžuju vratove" jer posjetitelji iz cijelog svijeta tim djevojkama plaćaju kako bi se s njima fotografirali. Naravno, zaradu od toga imaju turistički agenti.A tortura koju proživljavaju jadne djevojke prilikom nošenja tih prstena (nemogućnost pomicanja glave, jake glavobolje, teškoće pri spavanju) ostaje u pozadini…

__________________
I'm not saying I'm catwoman. I'm just saying that no one has ever seen me and catwoman in a room together.
Cherry Bomb is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.11.2010., 15:16   #9
I inače su Maye imale mnogo drugih bizarnih običaja, a jedan od njih je puštanje krvi. Kraljevi i kraljice morali su se u redovitim ritualima ranjavati i puštati si krv. To je ranjavanje bilo prilično brutalno i bolno jer bi si bodljikavi konopac provlačili kroz penis (u slučaju kralja) ili kroz jezik (u slučaju kraljice). Krv bi svećenici skupili na bijele gaze koje bi potom spaljivali. Pomalo ošamućeni gubitkom krvi, kraljevi i kraljice bi u dimu koji izgara doživljavali razne vizije zmija, kroz čija usta bi izlazili i ukazivali im se njihovi preci ili bogovi.

horor:
__________________
----
Novi233 is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.11.2010., 16:10   #10
u svetoj i jedinoj ispravnoj katoličkoj crkvi u španjolskoj prigodom proslave sv.vinka paulskog bacaju živu kozu sa najvišeg prozora crkve ili katedrale i onda ju love nekom vrstom trampolina,osim što koza dozivi šok i polomi se na trampolinu ponekad je ne uhvate pa tresne na beton.
robert_smith is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.11.2010., 16:36   #11
Eunusi
Eunusi su kastrirani muškarci kojima su odrezani penisi kako bi mogli obavljati posebne socijalne dužnosti. Inače u prošlim vremenima, u Kini je kastracija bila i kazna za zločin i jedan od uvjeta zaposlenja u kraljevoj službi. Tako je za dinastije Ming u kraljevskoj palači bilo čak 70.000 eunuha. U kraljevoj službi eunusi su zadobili takav ugled, snagu i moć da se vlada pobunila protiv njihova širenja. Zbog toga, ubrzo je takva kastracija postala ilegalna tako da je u kraljevoj službi bilo ostalo tek 470 eunuha, a od 1912. njihov je broj polako nestajao. Eunusi kastrirani prije puberteta bili su osobito cijenjeni u mnogim kulturama zbog svog iznimnog glasa koji je ostao sličan dječjem. Zvali su ih kastratima, a njihov glas se razlikovao od glasa zrele žene u snazi po fleksibilnosti, tj. sopran kastrata je iznad normalnog soprana. Nažalost, pri odluci o rezanju ili ne rezanju penisa tako mladog dječaka pritisak je vršila sredina, tako da dječak i nije mogao razumno razmisliti o činu takvog sakaćenja, a i u dobi u kakvoj je bio takva je odluka besmislena. Također, nitko nije mogao garantirati da će nakon operacije i dok poraste dječakov glas ostati isti ili će se promijeniti. Praksa kastriranja pojavila se u 16. stoljeću za potrebe pjevanja u crkvi jer je Rimska katolička crkva ženama branila pjevanje u crkvi.

Sepuku ili harakiri je bio neizostavan dio samurajskoga koda časti. Odnosi se na svečani čin samoubojstva kako bi se izbjegla smrt od neprijatelja ili da bi se ratnik iskupio od grijeha ili im je to naredio gospodar, te kao izraz prosvjeda u slučajevima kada se vlastita moralna načela nisu slagala s gospodarovom naredbom.Ukoliko je bilo vremena, izvodio se cijeli ritual. Samuraj se okupao, pojeo omiljeno jelo, obukao svečano ruho, napisao pjesmu o smrti i zario si nož u trbuh.
Seppuku se često izvodio u vrtu ili nekoj drugoj lokaciji na tatamiju. Kaišaku-nin (sekundant - to je bliska osoba onoga koji mora počiniti seppuku. Njegov je zadatak odrubiti glavu. Mora biti uvježban u daki-kubi tj. rez mačem tako da glava ostane spojena s ostatakom tijela tankim komadićem kože. Loše odrubljivanje je smatrano sramotom.) bi stajao iza samuraja koji treba počiniti samoubojstvo dok je njegov wakizashi ili tanto (koji bi se nalazio na malenom stoliću s dijelom oštrice omotanim u papir) bio ispred njega. Kaishaku-nin bi polio svoj mač vodom i podigao ga u gotovo okomiti položaj tako da se pripremi za odrubljivanje glave. Samuraj bi zatim uzeo wakizashi, otvorio gornji dio kimona i zabio mač u trbuh, režući u dva poteza: slijeva u desno i zatim prema gore. Nakon toga bi mu kaishaku-nin na znak odrubio glavu čime se postizala brza smrt.


...inače zanimljiva tema
__________________
I'm not saying I'm catwoman. I'm just saying that no one has ever seen me and catwoman in a room together.
Cherry Bomb is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.11.2010., 18:25   #12
Quote:
Cahit kaže: Pogledaj post
A ja znam da sam čitao za neko južnoameričko pleme u kojem majka prisustvuje sinovljevom prvom seksualnom iskustvu. Uglavnom, ti krešeš svoju netom ovjenčanu draganu, a majka sjedi na tamburinu i promatra. Priceless
negdje u južnoj Hrvatskoj i/ili Hercegovini je postojao običaj gdje bi ta ista majka provela prvu bračnu noć spavajući u istom krevetu s mladencima
Quote:
Cherry Bomb kaže: Pogledaj post

Žene žirafe

Tako nazivaju žene iz tajlandskog plemena Padaung koje oko vrata nose čvrsto stegnute čelične prstene. To je drevni običaj spomenutog plemena, a prsteni se počinju stavljati djevojčicama od pet godina pa sve do udaje. Što je više prstena, to je značilo bolju udaju jer su prsteni oko vrata smatrani izuzetnim simbolom ljepote. Svake godine djevojka dobiva novi prsten oko vrata tako da vizualno on postaje sve duži i duži. No zapravo žene s tim prstenima rastežu vratne kralješke i pomiču rebra prema dolje te tako nastaje taj njihov "produženi vrat". Ako su ženu ulovili u varanju maknuli su joj prstene i ona je polako umirala. Zbog tih prstena, vratni mišići su toliko oslabili da ne mogu nositi težinu glave tako da je nošenje prstena bio jedini spas od loma vrata. To znači da je djevojka koja stavi prstenje oko vrata, osuđena na njihovo nošenje do kraja života. Danas su djevojke s prstenima oko vrata postale turistička atrakcija u Tajlandu. Turistički agenti često nagovaraju majke da svojim kćerima "produžuju vratove" jer posjetitelji iz cijelog svijeta tim djevojkama plaćaju kako bi se s njima fotografirali. Naravno, zaradu od toga imaju turistički agenti.A tortura koju proživljavaju jadne djevojke prilikom nošenja tih prstena (nemogućnost pomicanja glave, jake glavobolje, teškoće pri spavanju) ostaje u pozadini…
mislio sam da je ovo karakterističnije za Kambodžu
x-type is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.11.2010., 19:10   #13
Quote:
Cahit kaže: Pogledaj post
Sječam se da se ovdje na forumu spominjao običaj nekih afričkih plemena (čak je bio i video) gdje neki lik iz plemena upuhuje zrak kravi u pičku da bi ova rodila više mlijeka

...
Postoji jedna rasistička stranica čiji URL neću navoditi iz očitih razloga, gdje postoje filmići koji prikazuju takvu praksu. Djeca dolaze do goveda i zabiju facu u vulvu i obavljaju posao. Govedo zbog toga počne koncentrirati oksitocin u krvi, daje više mlijeka... valjda.

Koliko znam, radi se o jednom izoliranom plemenu. E sad, jasno mi je da su dugo izolirane i malene skupine ljudi genetski uniformiranije, što na kraju dovede do raznih poremećaja, kako metaboličkih tako poremećaja ponašanja, ali nije mi jasno kako se ova specifična praksa uopće razvila. Netko je to morao početi.
Zar je nekome palo na pamet: "Hej, idem puhati prljavoj kravi u prljavu pičku punu muha. "
Ili je bilo: "Oh, I slipped and fell!"

I onda je sasvim slučajno imao menzuru i primijetio da krava daje nešto više mlijeka?

Morao se dogoditi niz slučajnih događaja da bi počela takva raširena praksa, i to ponajviše među djecom.
Prirođena glupost takvih plemena (a zaista, i glupi su i niže su inteligencije, zbog loše prehrane i izoliranosti, te samog mjesta življenja koje im ne daje prilike za ekonomski i društveni razvoj stotinama generacija) mi se ne čini kao jedini uzrok takvog ponašanja.
__________________
.

Zadnje uređivanje Endimion17 : 11.11.2010. at 19:15.
Endimion17 is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.11.2010., 20:01   #14
Quote:
seronjaa kaže: Pogledaj post
mislim da mi je najgore ovo za podvezivanje stopala
a jel nisu bizarni svi oni glupi svatovski običaji? lažna mlada, pa kupovanje mlade, pa presvlačenje poslije ponoći.. mislim, nije da su jako čudni, ali su totalno nepotrebni i wtf!?
šta se tiče mog mišljenja o svatovima, reć ću samo da kad mi se vlastita sestra udavala, da sam cilo vrime bio van sale na -2 stupnja i dobio skoro upalu pluca, sve samo da ne gledam ljude s kojima u zivotu ko covik popricao nisam, a koji su žderali pečeno meso i lokali vina i tancali na taktove thompsona, a sve pod krinkom da se proslavi "sakramenat zenidbe", koji nazalost, pada u vodu..
__________________
Rađe nabroj koncerte i što se po diskačima svira
mentalny is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.11.2010., 21:32   #15
Ne znam bih li to nazvala običajem ili modom, ali mi među bizarnije pojave spadaju viktorijanske fotografije friško preminulih postavljenih u poze kao da spavaju u stolcu s novinama ili slično, često okruženi rodbinom.
__________________
The only problem/with haiku is that you just/get started and then
rh4ps0dy is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.11.2010., 21:46   #16
Quote:
seronjaa kaže: Pogledaj post
mislim da mi je najgore ovo za podvezivanje stopala
a je, zvuči bizarno. al' opet, kad pogledaš da je danas u modi nošenje štikli od preko 10 cm - i to bi nekim kulturama bilo weird.
asdfgh is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.11.2010., 02:11   #17
Quote:
asdfgh kaže: Pogledaj post
mislim da je naziv teme jasan, pa da ne duljim, evo nekih :

podvezivanje stopala
http://www.hsl.virginia.edu/historic...ray_bound.html
to se jos zovu i "lotus feet"
google lotus feet pictures, for more photo's.................brrrrrrrrrr..........
Marica Carica is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.11.2010., 02:51   #18
Quote:
Cahit kaže: Pogledaj post
A ja znam da sam čitao za neko južnoameričko pleme u kojem majka prisustvuje sinovljevom prvom seksualnom iskustvu. Uglavnom, ti krešeš svoju netom ovjenčanu draganu, a majka sjedi na tamburinu i promatra. Priceless
Nemoramo potegnuti tako daleko da bi nabasali na veri strendj navade iz bracne loznice. Podrucje bivse YU je bilo puno takvih navada, kojima iskreno ja korijene i uzroke ne znam bas u svakom slucaju. Jos jedan dokaz da smo i koliko smo kulturoloski razliciti narodi.

tekst ispod je preuzet sa podf. politika > Crna Gora unutarnja i vanjska politika> str.35:
Dijelovi nebitni za ovaj topic su izbrisani.
PS [iako covjek u biti pise o razlici izmedju srba i crnogoraca, na tapetu dolaze cijeli niz groznih i morbidnih obicaja :riga: ]

Quote:
spiritual beggar kaže: Pogledaj post
[B]

.....

Licimo li vise na svoje oceve ili na Turke, pitao se, svojevremeno jedan od rijetkih srpskih intelektualaca kritickog misljenja, Petar Džadžić, aludirajuci pritom na zakon prve bracne noci.
...
Liseni eticke tradicije i optereceni hipotekom i komleksom zakona prve bracne noci (Ius Primus Nocti) potomci turske raje stavili su vodanje konja i opanaka, dok im se Turcin nasladjivao zenama, pod cenzuru. Vodanje konja i opanaka naknadno je praceno debelim mukom i sakrivanjem autenticnih svjedocanstava u iluziji da sve sto je sakriveno nikada nece izaci na svjetlost dana. Turski izum je bio: uzmi Srbinu zenu i imanje!
...
U “Madjarskoj hronici” opisuju se tatarski odredi turskog askera koji “Djevice i privlacne zene sa ljepote svoje ili sa cvijetne dobi sacuvali su za svoj razvrat, strahovito ih mucili i silovali. Pred muzevima su izvodili nasilje nad njihovim zenama, a zatim oceve primoravali da skrnave rodjene kcerke”.
U jednoj turskoj hronici iz 15. vijeka stoji zapisano: “Od Srba oduzmi dvoje jedno je kcerka, drugo je imanje”. Ivo Andric u prozi “Mustafa i Madzar” rekonstruise orgije sa najmladjima, dok Lazar Arsenijevic Batalaka u svojoj “Istoriji srpskog ustanka” opisuje neobican obicaj, “Igra kraljice”, kojim se upotpunjavao Ius Primus Nocti. Najpoznatiji izvodjac erotskih bizernih igara u stilu Markiza De Sada, bio je brat Kucuk Alije Sali-Aga. Tri zene, kralj, kraljica i barjaktar zapocinjali su orgiju sa njim, hranjenjem, napajanjem i tetosenjem, pa bi onda kralj i kraljica smjestile se pored njega ili u njegovo krilo i ugadjali mu na sramotu cijelom sakupljenom narodu. Kraljice bi ga ispracale iz sela u selo ustupajuci svoje mjesto tamosnjim kraljicama, i tako u nedogled. Etnolog, geograf i antropolog Jovan Cvijic pisao je, zato, da konkubinat srpskih zena i Turaka nije zazoran. Konkubinat, incest i haremluk postali su temeljni obicaji srpske tradicije ispunjene moralnom hipokrizijom i kozmetikom.

O mnogo cemu od vec pomenutog progovorio je Petar Dzadzic u “Homo Balkanikusu – Homo Heroikusu” i u svojim radovima (Istok, 13/1995/36-37).

....

Uostalom, incestuoznu i razvratnu “eticku” prirodu i karakter srpstva ovjekovjecila je i beogradska “Politika”, tekstom o snohacestvu. “Snohacestvo (od staroslovenske reci snha, to jest zena bratovljeva i sinovljeva) oznacava seksualni odnos svekra i snahe u seoskim sredinama u kojima su bili u obicaju maloletnicki brakovi. Naime roditelji su maloletnog sina zenili devojkom zrelom za udaju i sposobnom za rad. Selo i porodica su prihvatili snohacestvo do punoletnosti muza.” (Politika, broj 28752, god. hc, 26. 10. 1993. str22). Ovaj obicaj, zakljucuje Politika, “sacuvao se u nekim krajevima do nasih dana”. Medjutim, ovdje nije u pitanju samo maloljetnicki brak sa socijalnom notom i razlogom. U pitanju je dublja tradicionalna incestuozna etnogenezicka obicajnost. Snohacestvo se odnosi na punoljetne supruznike o cenu svjedoci i poznata pjesma:
” Brate moj /
moje zene sin/
trci, reci ocu/
da mu ide sin.”

Pjesmu je pjevao mladji sin, koji je brat po ocu svojem starijem bratu ponavljajuci ove izgovorene stihove starijeg brata, kada se ovaj vracao iz vojske, za koje vrijeme je njegov otac zivio sa snahom u bracnim odnosima svojevrsnog konkubinata. Tako je mladji brat (ponavljac bratove pjesme) svojem starijem bratu (povratniku iz vojske) bio i sin po zeni. ...

Eto i zato, pored ostalog, Crnogorci ne mogu biti Srbi, bas kao i zbog lapota. Lapot je obicaj oceubistva ostarijelog roditelja iza ili iznad kuce tvrdim predmetom (najcesce sjekirom po vratu) o cemu je ostalo potresno svjedocansvo sublimisano istoimenom pjesmom Radivoje Lole Djukica. I zbog lapota, Crnogorci ne mogu biti Srbi, a crnogorsko cojstvo i eticki kodeks ne mogu biti srpstvo, kako to ovih dana zagovara jedan kvazni sociolog iz Podgorice. Jer Crnogorski eticki kodeks upravo velica do kulta, domacina kuce, glavu familije, najstariju musku glavu. Za razliku od ovoga, srpski hipokritizam ne moze se opravdati ni komenveltovskim srpstvom kao eventualnim nosiocem obicaja lapota, posto posrbljavanjem drugih naroda i preuzimanjem eventualnim od njih ovog zlocinackog obicaja ne opravdavaju se za ucinjeno. Samim posrbljavanjem drugih, Srbi su izvrsili lapot (krimen covjekoubistva) nad drugim narodima. Otuda su oni nosioci ovog obicaja.

Od niza drugih etickih pravila i obicaja kojima se antipodno razlikuju etos i interes, odnosno Crnogorci i Srbi, pomenimo samo jos nekrofiliju i panadjure kod Srba. O tome je ponesto zapisao kulturolog i pisac Ivan Colovic baveci se srpskom fenomenologijom u radu o divljoj knjizevnosti (“KNJIZEVNOST NA GROBLJU”). Naime, srpske posmrtne pocasti i parastose dopunjuju lukulske gozbe na groblju i grobu sahranjenog, cime su svojevrsni pandjuri uz cjelokupni jelovnik nacionalne kuhinje u dubokoj opreci sa uzvisenim duhovnim karakterom crnogorskog zaljenja mrtvaca, lelekom, tuzbalicom, korotom i dostojanstvom korotnika i saucestvujucih pratilaca. ...

Mislim ono djizs!
Marica Carica is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.11.2010., 09:33   #19
Quote:
rh4ps0dy kaže: Pogledaj post
Ne znam bih li to nazvala običajem ili modom, ali mi među bizarnije pojave spadaju viktorijanske fotografije friško preminulih postavljenih u poze kao da spavaju u stolcu s novinama ili slično, često okruženi rodbinom.
http://www.youtube.com/watch?v=T0UPU...D5D2F&index=81

Meni ima nešto visokoestetično u ovoj bizarnosti
__________________
o_O
Cahit is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.11.2010., 11:10   #20
Neko pleme u amazonskoj prašumi izvrću si penise i to nekako unutra. Neznam baš točno. Uglavnom, kada su pokušali napraviti to voditelju emisije, ovaj se skoro onesvijestio od boli.
__________________
PPAF Foto VK Flickr
pobosutljanin is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 14:16.