Natrag   Forum.hr > Društvo > Politika

Politika Najstariji zanat na svijetu
Podforumi: Parlamentarni izbori 2024. Politička scena, Europska unija, Svijet, Blisko politici, Rat u Ukrajini

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 17.11.2010., 09:33   #1
Informatizacija zdravstva - čisti Orwell

Nismo eto ni znali (jer o tome svi šute) da su liječnici uzeli čak i advokata ne bi li se izborili da se spriječi informatizacija zdravstva - koja znači da svaka "šuša" može vidjeti svačiju povijest bolesti i koje tko lijekove uzima itd., o poslodavcima da ne govorim, a i fantastično će ti podatci doći za manipulaciju ljudima.
O tome se nigdje osim afirmativno nije govorilo. Naravno da smo mi jedini u Europi gdje se to provodi jer smo očito nečiji pokusni kunići - u zapadnim zemljama to ne bi prošlo bez velike graje po medijima, jer je to čisti atak na privatnost.

Strašno, a sve šaptom pade
Purgeraj is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.11.2010., 09:36   #2
medijima nije interesantno
__________________
Soaring over Alps
KRIN1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.11.2010., 09:39   #3
Što to znači "svaka šuša"?
clouseau is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.11.2010., 09:40   #4
Zakaj o poslodavcima da ne govoriš?
Pa ja bi uvela zakonsku obvezu da se poslodavcu mora reći svaka promjena u zdravstvenom stanju.
Ako se može ganjati poslodavca jer se radniku na radnom mjestu nešto dogodilo, onda se može ganjati i radnika koji poslodavcu zataji promjenu zdravstvenog stanja, a pogotovo onog koje bi utjecalo na radnu sposobnost za određeno radno mjesto.
Gilda. is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.11.2010., 09:42   #5
Quote:
Purgeraj kaže: Pogledaj post
.. koja znači da svaka "šuša" može vidjeti svačiju povijest bolesti ...
Imaš li neki konkretan link na opis rješenja?
Ne vidim problem u samoj informatizaciji, to može biti samo plus.
Naravno, eventualna traljava izvedba je drugi par rukava, ali informatizacija sama po sebi sigurno ne znači da svaka "šuša" može sve vidjeti, postoje valjda nekakve razine pristupa i dostupnosti podataka.
mestar is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.11.2010., 09:46   #6
Quote:
mestar kaže: Pogledaj post
Imaš li neki konkretan link na opis rješenja?
Ne vidim problem u samoj informatizaciji, to može biti samo plus.
Naravno, eventualna traljava izvedba je drugi par rukava, ali informatizacija sama po sebi sigurno ne znači da svaka "šuša" može sve vidjeti, postoje valjda nekakve razine pristupa i dostupnosti podataka.
Ne, kao što u policiji svaki referent ima pristup tvojim podatcima (to je doduše tak bilo i prije mojoj su frendici frendice provjeravale sve dečke), tako će sada, recimo, neki zdravstveni djelatnik moći pogledati tvoje podatke. U zloporabu ne trebamo sumnjati, pa ova zemlja se temelji na zloporabi svega života. Kako su podatci o tvojim kreditima i oročenjima vidljivi bankarima, tako će i podatci o tvojim bolestima biti dostupni u svakom domu zdravlja i bolnici. Meni se to čini strašno, a oni koji ne misle tako, nisu baš osviješteni previše
Purgeraj is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.11.2010., 09:50   #7
Quote:
Purgeraj kaže: Pogledaj post
Meni se to čini strašno, a oni koji ne misle tako, nisu baš osviješteni previše
A jesi ti osvješten da su jednom liječniku ili drugom zdravstvenom radniku potrebne informacije i o tvojim drugim bolestima i zdravstvenim problemima da bi te mogao liječiti na odgovarajući način, paziti kakve lijekove propisuje itd?
clouseau is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.11.2010., 09:50   #8
Quote:
mestar kaže: Pogledaj post
postoje valjda nekakve razine pristupa i dostupnosti podataka.

u ovako ( pravno ) uređenoj državi, nije moguće ništa kontrolirati.
svakodnevno svjedočimo, raznim manipulacijama - sa svime i svačime.
zašto bi ovdje bio izuzetak ?
__________________
Soaring over Alps
KRIN1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.11.2010., 09:52   #9
Quote:
Gilda. kaže: Pogledaj post
Zakaj o poslodavcima da ne govoriš?
Pa ja bi uvela zakonsku obvezu da se poslodavcu mora reći svaka promjena u zdravstvenom stanju.
Ako se može ganjati poslodavca jer se radniku na radnom mjestu nešto dogodilo, onda se može ganjati i radnika koji poslodavcu zataji promjenu zdravstvenog stanja, a pogotovo onog koje bi utjecalo na radnu sposobnost za određeno radno mjesto.
Upravo tako.
__________________
Oscar Wilde: Patriotism is the virtue of the vicious.
F10EXX is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.11.2010., 09:57   #10
Quote:
clouseau kaže: Pogledaj post
A jesi ti osvješten da su jednom liječniku ili drugom zdravstvenom radniku potrebne informacije i o tvojim drugim bolestima i zdravstvenim problemima da bi te mogao liječiti na odgovarajući način, paziti kakve lijekove propisuje itd?
I inače su pacijenti mutavi, a liječnici neobično savjesni i pažljivi
Purgeraj is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.11.2010., 09:59   #11
Quote:
Purgeraj kaže: Pogledaj post
Nismo eto ni znali (jer o tome svi šute) da su liječnici uzeli čak i advokata ne bi li se izborili da se spriječi informatizacija zdravstva - koja znači da svaka "šuša" može vidjeti svačiju povijest bolesti i koje tko lijekove uzima itd., o poslodavcima da ne govorim, a i fantastično će ti podatci doći za manipulaciju ljudima.
O tome se nigdje osim afirmativno nije govorilo. Naravno da smo mi jedini u Europi gdje se to provodi jer smo očito nečiji pokusni kunići - u zapadnim zemljama to ne bi prošlo bez velike graje po medijima, jer je to čisti atak na privatnost.

Strašno, a sve šaptom pade
Govoriš kao da je informatizacija sama po sebi nešto loše. Naravno da ne bi cijeli svijet imao uvid u povijest nečije bolesti, takve stvari se mogu spriječiti. S druge strane, vlast preko informacijskih sustava može doći puno brže do informacija koje je zanimaju. BTW do toga je mogla doći i prije. Uostalom sve ovisi kako je zakonski uređeno.

Živimo u dobu u kojemu slobodno možemo zaboraviti na privatnost i s toga se treba prilagoditi novim pravilima igre.

Evo i jedan primjer informatizacije kod nas koji je radikalno olakšao život građanima. Informatizacija gruntovnice. Sjećaš li se noćnih mora koje je izazvala sama pomisao da moraš nešto napraviti u gruntovnici?
__________________
Patriotism is the last refuge of the scoundrel.
anarchello is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.11.2010., 10:00   #12
Quote:
Gilda. kaže: Pogledaj post
Zakaj o poslodavcima da ne govoriš?
Pa ja bi uvela zakonsku obvezu da se poslodavcu mora reći svaka promjena u zdravstvenom stanju.
Ako se može ganjati poslodavca jer se radniku na radnom mjestu nešto dogodilo, onda se može ganjati i radnika koji poslodavcu zataji promjenu zdravstvenog stanja, a pogotovo onog koje bi utjecalo na radnu sposobnost za određeno radno mjesto.

je, a poslodavac će svoje zdravstveno stanje držati samo za sebe
ako se radnik razboli, ide na bolovanje i to ti je dosta za znanje.
__________________
Soaring over Alps
KRIN1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.11.2010., 10:00   #13
Quote:
KRIN1 kaže: Pogledaj post
u ovako ( pravno ) uređenoj državi, nije moguće ništa kontrolirati.
svakodnevno svjedočimo, raznim manipulacijama - sa svime i svačime.
zašto bi ovdje bio izuzetak ?
Manipulirati se može i papirima.
Štoviše, bolje se mogu zaštiti podaci u računalima, nego na papirima.
mestar is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.11.2010., 10:02   #14
Quote:
Purgeraj kaže: Pogledaj post
I inače su pacijenti mutavi, a liječnici neobično savjesni i pažljivi
Pa jesu, pacijenti su mutavi. Da ne govorimo o tome da može biti hitan slučaj kad pacijent uopće nije pri svjesti, na primjer.

O lječničkoj savjesnosti i pažljivosti bi se dalo raspravljati, no to ne umanjuje važnost dostupnosti podataka za njihov rad.
clouseau is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.11.2010., 10:04   #15
Quote:
Gilda. kaže: Pogledaj post
Zakaj o poslodavcima da ne govoriš?
Pa ja bi uvela zakonsku obvezu da se poslodavcu mora reći svaka promjena u zdravstvenom stanju.
Ako se može ganjati poslodavca jer se radniku na radnom mjestu nešto dogodilo, onda se može ganjati i radnika koji poslodavcu zataji promjenu zdravstvenog stanja, a pogotovo onog koje bi utjecalo na radnu sposobnost za određeno radno mjesto.
Čije je pravo prvo i veće..
Moje kao pacijenta ili poslodavčevo da bas zna svaku cistu i kalcifikat u mojoj sisi ????
Da ne kažem...
želim se probuditi negdje jakoooo dalekooo odavdeeeee


EDIT: Poslodavaca u RH..još malo pa nestalo!
__________________
Ali svaki put kad se on nasmijao, ja sam bila ta koja se zaljubila.
paullaa is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.11.2010., 10:05   #16
Quote:
clouseau kaže: Pogledaj post
Pa jesu, pacijenti su mutavi. Da ne govorimo o tome da može biti hitan slučaj kad pacijent uopće nije pri svjesti, na primjer.

O lječničkoj savjesnosti i pažljivosti bi se dalo raspravljati, no to ne umanjuje važnost dostupnosti podataka za njihov rad.

ti nisi shvatio temu.
radi se samo o kontroli informatičkog sistema, koje nema
__________________
Soaring over Alps
KRIN1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.11.2010., 10:05   #17
Quote:
mestar kaže: Pogledaj post
Manipulirati se može i papirima.
Štoviše, bolje se mogu zaštiti podaci u računalima, nego na papirima.
A važno da se sere protiv novih tehnologija. Kao ono kad su se svi digli na noge da zašto će se registrirati prepaid korisnici mobitela, a policija jednako prije i poslije toga imala zakonske mogućnosti prisluškivati, čitati poruke i tako važno da se buni protiv nečeg, nije bitno tko, kako i zašto, važno samo da se buni.
clouseau is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.11.2010., 10:06   #18
Quote:
KRIN1 kaže: Pogledaj post
ti nisi shvatio temu.
radi se samo o kontroli informatičkog sistema, koje nema
Srećom pa nam je autor uvodnog posta opsežno elaborirao kakve sve zaštite postoje u informatičkom sistemu zdravstva i tko ima pristup kakvim podacima, pa onda možemo i raspravljati o tome
clouseau is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.11.2010., 10:06   #19
Quote:
clouseau kaže: Pogledaj post
A važno da se sere protiv novih tehnologija. Kao ono kad su se svi digli na noge da zašto će se registrirati prepaid korisnici mobitela, a policija jednako prije i poslije toga imala zakonske mogućnosti prisluškivati, čitati poruke i tako važno da se buni protiv nečeg, nije bitno tko, kako i zašto, važno samo da se buni.
Nitko ne sere po novoj tehnologiji već o pravu da ista tehnologija ne bude zlouporabljena.
__________________
Ali svaki put kad se on nasmijao, ja sam bila ta koja se zaljubila.
paullaa is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.11.2010., 10:08   #20
Lakse je zlorabiti papir, nego tehnologiju.
Ionako svatko moze do tvojih zdravstvenih podataka, tutnes 100 EUR nekome tko radi u domu zdravlja i to je to. Samo budimo realni, koga to interesira?
__________________
“To die hating them, that was freedom.”
somied is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 00:56.