Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo > Radno, socijalno i obiteljsko pravo

Radno, socijalno i obiteljsko pravo Ugovori o radu i radni odnos, mirovinsko, zdravstveno, alimentacija, brak i razvod, posvojenje, skrbništvo, roditeljska skrb i dr.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 16.12.2016., 23:13   #621
Quote:
kiss me kaže: Pogledaj post
Za početak moraš vidjeti po kojoj osnovi ti obustavljaju isplatu naknade...

I ne vjerujem da si odjavljena, nego ti je samo privremeno obustavljena naknada.
Referentica me je nazvala da su dobili od Regosa obavijest da mi je u prosincu isplaćeno 2200kn. Iako sam joj objasnila da se radi o jednokratnoj naknadi za rad obavljen u rujnu i da sam čekala više od tri mjeseca da me isplate te sam se na hzz prijavila tek početkom 11.mjeseca ona kaže da se gleda samo datum uplate. Prema tome u prosincu sam ostvarila primanja veća od 1817kn koliko iznosi limit da te ne odjave s Hzz-a i da ne izgubiš prava poput naknade. Zbog toga su me oni odjavili s hzz-a s 30.11. iako mi je naknada isplaćena tek 5.12. pretpostavljam da mi ne bi morali isplatiti naknadu za tih nekoliko dana. Nakon proteka od 30dana imam se ponovno pravo prijaviti i zatražiti naknadu.
Sve je to ok ali nije u redu da ti uskrate prava zato što ti netko isplati zaostatke nakon nekoliko mjeseci ili čak godina.
hakuna matata is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.12.2016., 23:17   #622
Napisat ćeš žalbu i priložiti tome obračunsku listu da se vidi za koje obračunsko razdoblje, pa ćeš vidjeti dalje.
__________________
"Da, poreze treba plaćati. Ali, u ovom slučaju ne treba plaćati porez." - poslanje po Kolindi, 30.04.2015.
HDZ počinje tamo di asfalt prestaje https://www.youtube.com/watch?v=jUc5867hNik&ab_channel=PIXIX
kiss me is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.12.2016., 14:01   #623
Quote:
hakuna matata kaže: Pogledaj post
Referentica me je nazvala da su dobili od Regosa obavijest da mi je u prosincu isplaćeno 2200kn. Iako sam joj objasnila da se radi o jednokratnoj naknadi za rad obavljen u rujnu i da sam čekala više od tri mjeseca da me isplate te sam se na hzz prijavila tek početkom 11.mjeseca ona kaže da se gleda samo datum uplate. Prema tome u prosincu sam ostvarila primanja veća od 1817kn koliko iznosi limit da te ne odjave s Hzz-a i da ne izgubiš prava poput naknade. Zbog toga su me oni odjavili s hzz-a s 30.11. iako mi je naknada isplaćena tek 5.12. pretpostavljam da mi ne bi morali isplatiti naknadu za tih nekoliko dana. Nakon proteka od 30dana imam se ponovno pravo prijaviti i zatražiti naknadu.
Sve je to ok ali nije u redu da ti uskrate prava zato što ti netko isplati zaostatke nakon nekoliko mjeseci ili čak godina.

Možeš se žalit , ali po meni nemaš baš pravne osnove jer ti je naknada prestala u skladu sa zakonom.
Za nekoliko dana u 12. mj. nemaš pravo dobit naknadu ak ti piše na rješenju da si odjavljena 30.11.
Nikakva prava ti nisu uskraćena kao što pišeš, nego samo odgođena , pa ćeš dobit sve što ti pripada nakon što se opet prijaviš i zatražiš nastavak naknade.
asprah is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.12.2016., 12:07   #624
vezano uz pitanje koje sam bio postavio...

dakle saznao sam da su bili milostivi pa isplatitli dve naknade odjednom (neka njihova racunica) sad me zanima koliko puta u biti imamo pravo da odbijemo posao koji nam nadju da ne bi ostali bez naknade?

any ideas?
__________________
Jedini način da čovjek izbjegne pogreške jest da stekne iskustvo. Jedini način da čovjek stekne iskustvo je da čini pogreške.
comewithme1717 is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.12.2016., 12:29   #625
Zašto bi ti gubio pravo na naknadu ako se ne javiš na natječaj? Jel postoji neki zakon o tome ili?
BigMac is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.12.2016., 13:00   #626
znas kako je, ljudi pricaju... pa provjeravam

a i nista me ne bi cudilo u HR.

nego, javis se na natjecaj ali odbijes sta ti se nudi, pa ti onda taj poslodavac zaprijeti da cete prijaviti Zavodu?
__________________
Jedini način da čovjek izbjegne pogreške jest da stekne iskustvo. Jedini način da čovjek stekne iskustvo je da čini pogreške.
comewithme1717 is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.12.2016., 15:19   #627
Ček malo, ništa te ne shvaćam.

Osobno sam bio na burzi 3 godine, bez radnog iskustva, i ne znam ni sam koliko sam poslova odbio i nisam ima nikakve posljedice radi toga. Od nedavno počeo sa stručnim...

Znači da se tebi sad ponudi posao iz snova a recimo plaća nije ona kakvu očekuješ (manja je) ti bi to onda odbio?
BigMac is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.12.2016., 18:36   #628
naravno da ne bi, nego bi odbio neke poslodavce za koje provjereno znam da su debili a HZZ me salje kod njih
__________________
Jedini način da čovjek izbjegne pogreške jest da stekne iskustvo. Jedini način da čovjek stekne iskustvo je da čini pogreške.
comewithme1717 is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.12.2016., 11:05   #629
Quote:
comewithme1717 kaže: Pogledaj post
naravno da ne bi, nego bi odbio neke poslodavce za koje provjereno znam da su debili a HZZ me salje kod njih
Prestanak novčane naknade

Pravo na novčanu naknadu prestaje nezaposlenoj osobi ako:
zasnuje radni odnos,
istekne razdoblje za koje je imala pravo na novčanu naknadu,
obavlja posao bez potvrde, ugovora, odnosno rješenja na temelju kojeg radi,
registrira trgovačko društvo ili drugu pravnu osobu ili stekne više od 25% udjela u trgovačkom društvu ili drugoj pravnoj osobi,
postane član zadruge,
postane predsjednik ili član uprave ili izvršni direktor trgovačkog društva ili upravitelj zadruge,
registrira obrt, slobodno zanimanje ili djelatnost poljoprivrede i šumarstva,
započne obavljati domaću radinost ili sporedno zanimanje prema posebnom propisu
postane poljoprivredni osiguranik po propisima o mirovinskom osiguranju,
zaposli se prema posebnim propisima,
ispuni uvjete za starosnu mirovinu, ostvari prijevremenu starosnu mirovinu, ostvari obiteljsku mirovinu koja joj se isplaćuje, ostvari invalidsku mirovinu zbog opće nesposobnosti za rad odnosno invalidsku mirovinu zbog potpunog gubitka radne sposobnosti ili ostvari invalidsku mirovinu zbog profesionalne nesposobnosti za rad u iznosu višem od utvrđene novčane naknade odnosno invalidsku mirovinu zbog djelomičnog gubitka radne sposobnosti u iznosu višem od utvrđene novčane naknade,
ispuni uvjete za starosnu mirovinu, ostvari obiteljsku mirovinu koja mu se isplaćuje, ostvari invalidsku mirovinu zbog opće nesposobnosti za rad ili ostvari invalidsku mirovinu zbog profesionalne nesposobnosti za rad u iznosu višem od utvrđene novčane naknade,
ima utvrđenu opću nesposobnost za rad odnosno potpuni gubitak radne sposobnosti,
ostvari naknadu po posebnim propisima u iznosu višem od utvrđene novčane naknade,
nastupi na izdržavanje kazne zatvora duže od 3 mjeseca,
navrši 65 godina života,
odbije se uključiti u obrazovanje i osposobljavanje koje organizira odnosno troškove snosi Zavod ili bez opravdanog razloga prekine, odnosno ne završi obrazovanje koje je organizirao odnosno troškove snosi Zavod, ,
ne ispunjava uvjete o aktivnom traženju posla i raspoloživosti za rad te ne obavlja aktivnosti u dinamici utvrđenoj u profesionalnom planu,

odjavi se s evidencije
ne prihvati zaposlenje ili svojim postupanjem uzrokuje odbijanje zaposlenja od strane poslodavca

Dakle iz posljednjeg proizlazi da ti poslodavac u dogovoru sa Zavodom može ponuditi minimalnu plaću i najlošije uvjete rada te ti na njih moraš pristati, u teoriji da, u praksi su rijetki slučajevi da te poslodavac prijavi Zavodu, jer koja je svrha radnika koji ne želi obavljati ponuđeni posao, to poslodavcu nikako ne odgovara, što će mu takav radnik koji će raditi loše, koristiti bolovanje i izbjegavati radne obveze.
__________________
Daj Mare pizde....
radical change is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.01.2017., 19:45   #630
Pitanjce

Moj sinko je ukupno u 2015 i 2016 godini ostvario staž od 8 mjeseci i 9 dana. Sad u 2017 godini ostvario je još 1 mjesec staža, tako da je to ukupno 9 mjeseci i 9 dana.
Pravo na naknadu s burze ostvaruje osoba ako u zadnjih dvije godine skupi minimalno 9 mjeseci staža.
Njemu se tih 9 mjeseci i 9 dana proteže kroz tri godine, ali mislim da to ne bi trebo biti problem. Valjda ......

Problem je u tome što je pravo na naknadu za vrijeme nezaposlenosti već jednom ostvario u 2014. godini.
Imao je pravo na naknadu u trajanju od 7 mjeseci ali nije sve iskoristio jer se u međuvremenu se opet zaposlio. Nakon isteka tog rada, ponovo se prijavio na burzu i iskoristio pravo na nastavak isplate naknade za preostali neiskorišteni period. E sad, zadnja naknada isplaćena mu je u siječnju 2015. godine.

Sad mene zanima, hoće li mu ta zadnja isplata naknade, makar je isplaćena po pravu kojeg je stekao u 2014. godini, smetati ako sad na temelju staža skupljenog u 2015., 2016. i 2017. godini pri ponovnoj prijavi na burzu, zatraži i naknadu?
Da li će imati pravo na naknadu tih tri mjeseca za taj minimalni staž?

Ili je bolje da ništa ne traži, jer u travnju ionako opet ide na sezonu i u listopadu 2017. imati će u zadnje dvije godine skupljeno i više od potrebnih minimalno 9 mjeseci staža?

Hvala umaprijed
BellV is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.01.2017., 09:54   #631
DOPUNA

zaboravih napisati ..... ovaj mjesec što trenutno odrađuje i koji bi mu taman bio dovoljan da skupi 9 mjeseci, dijelom je bio na bolovanju.
Kolko sam uspjela iščitati iz drugih pitanja i odgovora, tu bi moglo biti nekih problem oko naknade ... visine ili .......
BellV is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.01.2017., 16:23   #632
Malo više informacija napiši :
1.Ima li 9 mjeseci staža nakon te zadnje naknade iz 2015-e.
2,Ovaj zadnji radni odnos traje mjesec dana ? Ima li razmaka između zadnjeg i predzadnjeg i ako da- kako je prestao predzadnji odnos? zadnji mi se čini da je istek ugovora?
asprah is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.01.2017., 16:35   #633
Quote:
asprah kaže: Pogledaj post
Malo više informacija napiši :
1.Ima li 9 mjeseci staža nakon te zadnje naknade iz 2015-e.
2,Ovaj zadnji radni odnos traje mjesec dana ? Ima li razmaka između zadnjeg i predzadnjeg i ako da- kako je prestao predzadnji odnos? zadnji mi se čini da je istek ugovora?
Ima, jer zadnja isplata naknade je bila za 12 mjesec 2014 isplaćena u siječnju 2015. i to je bila isplata NASTAVNOG prava.
Onda je radio 3 mj i 17 dana u 2015. (sezonski, ugovor na određeno vrijeme), pa 4 mj i 18 dana u 2016. (isto sezonski, ugovor na određeno vrijeme) i sad radi od 12.01.2017. do 12.02.2017. (ugovor na mjesec dana s mogućnošću produljenja, ali kako je relativno brzo sticajem okolnostin završio na bolovanju, teško da će ga produžiti) pa će sve ukupno biti 9 mj i nešt dana.
Znači, sva tri zadnja radna odnosoa bila su na ugovor na određeno vrijeme i čim je ugovor istekao, gotovo.

zaboravih ti se zahvaliti :-)
BellV is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.01.2017., 16:42   #634
Ok , onda ako ima više od 9 mjeseci, i ako su svi završili istekom ugovora - ima pravo na naknadu.

Platne liste su nebitne, jer će biti osnovica izračunata po minimalcu.
asprah is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.01.2017., 17:02   #635
Quote:
asprah kaže: Pogledaj post
Ok , onda ako ima više od 9 mjeseci, i ako su svi završili istekom ugovora - ima pravo na naknadu.

Platne liste su nebitne, jer će biti osnovica izračunata po minimalcu.

hvala puno još jednom ))))
BellV is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.01.2017., 17:04   #636
Np
asprah is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.02.2017., 18:20   #637
Imam pitanje, za ove bolje upućene
Ako dam otkaz i, u dogovoru s poslodavcem, čekam istek mog ugovora na određeno umjesto potpisivanja otkaza, a poslodavac mi da na potpis dokument o sporazumnom raskidu ugovora, imam li pravo na naknadu za nezaposlene? Također, jesam li dužna uopće stavljati svoj potpis igdje ako mi ugovor istječe sam po sebi?
Hvala
bivša is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.02.2017., 18:22   #638
Quote:
bivša kaže: Pogledaj post
Imam pitanje, za ove bolje upućene
Ako dam otkaz i, u dogovoru s poslodavcem, čekam istek mog ugovora na određeno umjesto potpisivanja otkaza, a poslodavac mi da na potpis dokument o sporazumnom raskidu ugovora, imam li pravo na naknadu za nezaposlene? Također, jesam li dužna uopće stavljati svoj potpis igdje ako mi ugovor istječe sam po sebi?
Hvala
Ni. Luda ne potpisuj sporazumni,kad.istekne isteklo je i sam.ti.trebaju dat odjave. Ak.potpises nista od burze.
snjeska is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.02.2017., 18:23   #639
Quote:
snjeska kaže: Pogledaj post
Ni. Luda ne potpisuj sporazumni,kad.istekne isteklo je i sam.ti.trebaju dat odjave. Ak.potpises nista od burze.
Hvala puno
bivša is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.02.2017., 18:25   #640
Tu smo da si pomazemo. Ne kuzim cemu forsiranje.sporazumnog ak.ti.istjece ugovor. Uvijek moramo pazit kaj potpisujemo
snjeska is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 06:38.