Natrag   Forum.hr > Društvo > Svijet oko nas

Svijet oko nas Za one koji poštuju prirodu...
Podforum Poljoprivreda

Pogledaj rezultate ankete: "Eko"-hranu...
... kupujem redovito. 4 12.12%
... kombiniram sa konvencionalnom. 14 42.42%
... smatram mužnjom novca. 15 45.45%
Glasovatelji: 33. Ne možete glasovati u ovoj anketi

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 03.12.2010., 09:12   #1
"Eko"-namirnice

Za početak, disclaimer vezan za prefiks eko

Kakav je vaš odnos prema raspoloživim artiklima u dućanima? Kupujete li namirnice uzgojene bez pristupa pesticida, stimulatora rasta, mineralnih gnojiva, non-GMO, meso životinja koje nisu tretirane antibioticima i uzgajane u lošim uvjetima? Pratite li eko-naljepnice



i vjerujete li certifikatima? Ako ne hrvatskim, možda internacionalnim (NaTrue, Demeter, Ecocert)?

Hoće li hrana uzgojena konvencionalno biti potisnuta hranom uzgojenom na biološki prihvatljiv način?

Cijene su često visoke, nekad i višestruko, smatrate li da sam proizvod i njegova kvaliteta opravdavaju te cijene? Koliko daleko ste spremni otići kad treba vaditi karticu na kasi?


Debelo sam svjesna koliko posla ima i oko konvencionalnog uzgoja, pogotovo jer jako dobro znam što sve leti na biljku u polju i želi se pogostiti njome. Uzgoj bez pesticida je mukotrpan posao jer traži više angažmana i borbe protiv sada već prilično nabrijanih u rezistenciji raznih štetnika i bolesti. Cijenim HR eko-proizvođače (na dizajn markice vršim nuždu nakon meksičkog graha ) i drago mi je da imaju tržište za ono što uzgoje, no isto tako znam da će ljudi "najzdraviju" jabuku, krastavu i sa crvom, uvijek radije zamijeniti onom najsjajnijom i najnapetijom crvenom, kakva je udavila Snjeguljicu
__________________
It is cruel, you know, that music should be so beautiful. It has the beauty of loneliness of pain: of strength and freedom. The beauty of disappointment and never-satisfied love. The cruel beauty of nature and everlasting beauty of monotony.

Zadnje uređivanje Göttspöđä : 03.12.2010. at 09:19.
Göttspöđä is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.12.2010., 09:32   #2
Ja kupujem takvu hranu jer želim podržati takvu proizvodnju i stil života.

Naravno, ne mogu bit 100% sigurna da je to sve baš ekološko, ali ovde postoji barem neka šansa da je hrana zdrava za razliku od druge neekološke hrane.

I nekako najviše vjerujem Njemačkoj eko hrani...
marijana111 is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.12.2010., 09:43   #3
Ja uzgojim oko 70% eko hrane za moje vlastite potrebe. Oko 20% kupim od eko prizvođača. A preostalih 10% (otprilike) kupim iz konvencionalnog uzgoja.

Što se tiće cijene, spremna sam platiti više za kvalitetnije proizvode i spremna sam dati više novaca firmama koje posluju držeći se čvrstog etičkog kodeksa (ovo, primjerice, isključuje Željka Mavrovića). Svjesna sam da takav uzgoj puno više košta (tim više što sama imam bio vrt, pa točno znam koliko rada i znanja zahtjeva) i da na današnjem tržištu pretjerano inzistiranje na etičnosti nije baš konkurentno. To treba nagraditi.

Također, turn off su mi pretjerane ambalaže i plastika na proizvodima - to je po meni jedan vid nesavjesnosti proizvođača. Mislim da je kad se puca na kupce eko proizvoda i ljude koji gaje taj životni stil, što se tiće ambalaže - manje uvijek više!
Ah! is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.12.2010., 11:44   #4
Apsolutno se ne ravnam po nikakvim takvim markicama jer sam svjestan činjenice da se u ogromnom broju slučajeva radi o iskorištavanju ljudske neobrazovanosti.

Ajde da je još samo malo skuplja, i da postoje nekakve osnove po kojima to ne bi bila mužnja novaca od ovaca, onda bih kupovao jer sam uistinu pro-okoliš.
Ali nikad nisam dobio nikakav dokaz koji tome ide u prilog. Dobivam samo negativne vijesti. Primjer Mavrovića koji maže oči naivcima, a čiji keksići veličine čepa marmelade koštaju kao suho zlato (možeš kupiti kruha bakici za tjedan dana), i na čijoj ambalaži piše nevjerojatno imbecilna i kretenska "Bez aditiva, bez genetike, bez kemije." - Koja potpuna i notorna laž.
Takvo što možda može proći pored laika koji ne zna ništa o biotehnologiji, poljoprivredi i općenito biologiji, ali kraj mene neće.
Pogotovo mi padne mrak na oči kad vidim kako takve skupe stvari kupuju "osviještene moderne žene" koje kupe i nekoliko pakiranja male Jane od skoro 4 kune. One misle da su svojim novcem doslovno "otkupile grijeh" što imaju veliki automobil i općenito žive takvim životom da povećavaju jedinično onečišćenje po glavi stanovnika. Glavno da je njima duša mirna, je li...

Osim toga, u doba krize, koja je i mene pogodila, ne pada mi na pamet kupovati višestruko puta skuplju hranu.
__________________
.
Endimion17 is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.12.2010., 12:31   #5
Ne mogu se pohvaliti pretjeranim kupovanjem eko namirnica. Moja mama ima vrt i ponešto uzmem od nje (salata, pomidori, mrkva, krumpiri, blitva...), ali toga nema u tolikoj količini da ne trebam kupovati.

Na tržnici kupujem od bakice koja ima vlastiti vrt i na rub stola jedne druge prodavačice naslaže svoje proizvode. Međutim, većinu i dalje kupujem u trgovačkim centrima, a tamo se uvijek trudim proći što povoljnije.

Uglavnom si ne mogu priuštiti skupe proizvode sa naljepnicom eko. Planiram od iduće godine sama spremati zimnicu, ali zato jer mi se čini zabavno. Čak sam i knjižicu sa receptima kupila.

Po svemu što čitam i čujem čini mi se da nije sve toliko eko koliko nas se pokušava uvjeriti.
__________________
PIČKA!
Nica is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.12.2010., 13:45   #6
ne kupujem eko jer su mi a) preskupe b) ne vjerujem da su eko
vjerujem da u razvijenijim društvima to funkciora bolje, dapače, znam za ljud ekoji rade na takvim farmama.
ne da mi se dati toliko novaca za upitnu kvalitetu.
bilo bi divno da postoje mjesta koja nude hranu po tim parametrima, i da imamo standard kojim se omogućuje kupnja takvih proizvoda.
ovako, imamo prodavače koji nude lažne eko proizvode i i imamo trg. lance. tužno

da, znam, postoji i sredina. mala, tanka sredina
__________________
Men have two emotions: Hungry and Horny. If you see him without an erection, make him a sandwich.

Zadnje uređivanje Pješčani sat : 03.12.2010. at 13:52.
Pješčani sat is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.12.2010., 18:04   #7
Ma, danas nas doslovno bombardiraju pojmovima eko i domaće i inim!
Slažem se sa Endijem, preskupo i nemam povjerenja.

Isto tako kad netko kaže domaće! Domaće je samo po tome što nisi kupio od nekog velikog proizvođača, već od mene, a princip isti! Isto hrani, isto šprica, isto obrađuje...
Na vikendici imam baš eko i baš domaće voćke. Ne sjećam se kad su zadnji put špicane, a i kad su bile, to je bilo jednom do dva puta godišnje.
Jabuka ružna ko noć, ali slatka i sočna. I ako ju nisi pojeo u roku dva tjedna, ni nećeš.
__________________
PPAF Foto VK Flickr
pobosutljanin is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.12.2010., 22:37   #8
Quote:
Ah! kaže: Pogledaj post
Ja uzgojim oko 70% eko hrane za moje vlastite potrebe.
Eh ti bio vrtovi...

Ti se ubiješ o vrtlarenja po biološkim metodama a tvoj susjed se razbacuje pesticidima koje prva kiša nanese na tvoju salatu..
Anike is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.12.2010., 23:00   #9
Anike me sad sjeti...
Imao sam susjeda na vikendici koji nije bio normalan. Jedan dan se obukao u ABKO odijelo (za one koji neznaju, ABKO je atomsko biološko kemijsko oružje) i špricao svoje voćke. Bratić i ja nismo mogli vjerovat što čovjek radi! To isto voće je poslije davao svojim unucima.
Iskreno, zabole me kako tretira svoje voćke, al je pri tome špricao i moje!
Fala bogu, prodao vikendicu nekom normalnijem!
__________________
PPAF Foto VK Flickr
pobosutljanin is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.12.2010., 00:31   #10
Quote:
pobosutljanin kaže: Pogledaj post
Anike me sad sjeti...
Imao sam susjeda na vikendici koji nije bio normalan. Jedan dan se obukao u ABKO odijelo (za one koji neznaju, ABKO je atomsko biološko kemijsko oružje) i špricao svoje voćke. Bratić i ja nismo mogli vjerovat što čovjek radi! To isto voće je poslije davao svojim unucima.
Iskreno, zabole me kako tretira svoje voćke, al je pri tome špricao i moje!
Fala bogu, prodao vikendicu nekom normalnijem!
Zapravo, čovjek je postupio vrlo pametno. Neki pesticidi zahtijevaju korištenje jače zaštite (ABKO je ipak pretjerivanje, ali ako nemaš ništa drugo, i to posluži), a neki ne, iako ljudi znaju biti preoprezni.

Jesi li čuo za karencu? Ako nisi, potraži definiciju. To ti je odgovor na pitanje zašto se zaštitio, a kasnije jeo plodove.
__________________
.
Endimion17 is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.12.2010., 10:11   #11
Quote:
Anike kaže: Pogledaj post
Ti se ubiješ o vrtlarenja po biološkim metodama a tvoj susjed se razbacuje pesticidima koje prva kiša nanese na tvoju salatu..
IRL imam masu primjera gdje mi se ljudi hvale eko-povrćem i kako "ničim ne tretiraju" vrt. Glupost u PM i nazad. Nije loše razmotriti ni faktor podzemne vode, koje bez grča translociraju štetne tvari od vrta do vrta.

Quote:
Endimion17 kaže: Pogledaj post
"osviještene moderne žene" koje kupe i nekoliko pakiranja male Jane od skoro 4 kune
E, to. Okrene mi se želudac na Baby Janu od valjda decilitar jer se "malo zlato prosere ko grlica na vodu iz cijevi"
__________________
It is cruel, you know, that music should be so beautiful. It has the beauty of loneliness of pain: of strength and freedom. The beauty of disappointment and never-satisfied love. The cruel beauty of nature and everlasting beauty of monotony.
Göttspöđä is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.12.2010., 15:47   #12
Odličan mi je taj trend... Ajmo poticati uzgoj hrane na način koji po hektaru nosi najmanji mogući prihod i onda punog želudca preplačene hrane cendrati oko umiruće djece u Africi. Obožavam ekolicemijere. Izbjegavam maksimalno sve što u sebi ima naziv "eko", "organsko", "biološko" i sličan trendy bullshit.
__________________
Zli zeleni kefir
Ego is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.12.2010., 15:51   #13
Kupujem isključivo ono što mi je fino. i, da, to uključuje i Mavrovića, jer su mi neki njegovi proizvodi presuper, i kupovala bih ih ponekad i da su 10 puta skuplji.

Apsolutno ničemu ne vjerujem da je eko, organsko, bez pesticida i zdravo. Dobrovoljni porez na glupost, da parafraziram Bena Goldacrea. Ide mi samo posebno na džigericu kad mi ekipa priča kako oni jedu zdravu hranu, a pritom jedu paradajz i mladi luk u prosincu Ja jedem nezdravu hranu cijeli život

EDIT: jedem nezdravu i isključivo anorgansku hranu
__________________
Freedom is just another word for nothing left to lose
kemik is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.12.2010., 16:12   #14
Quote:
Ego kaže: Pogledaj post
Odličan mi je taj trend... Ajmo poticati uzgoj hrane na način koji po hektaru nosi najmanji mogući prihod i onda punog želudca preplačene hrane cendrati oko umiruće djece u Africi. Obožavam ekolicemijere. Izbjegavam maksimalno sve što u sebi ima naziv "eko", "organsko", "biološko" i sličan trendy bullshit.
Može li se izvaliti išta gluplje od ovoga uopće? Da, održivi način lokalne proizvodnje povrća sigurno je uzrok gladi u Africi.
Ahisma is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.12.2010., 16:34   #15
Quote:
Ahisma kaže: Pogledaj post
Može li se izvaliti išta gluplje od ovoga uopće? Da, održivi način lokalne proizvodnje povrća sigurno je uzrok gladi u Africi.
Nije jer je srećom ekolicemijera dovoljno malo da se proizvođačima ne isplati proizvoditi preskupu hranu u velikim kolićinama. Kada bi se trend proširio, svakako bi se osjetilo na cijenama hrane.
__________________
Zli zeleni kefir

Zadnje uređivanje Ego : 04.12.2010. at 17:08.
Ego is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.12.2010., 16:37   #16
Ego, licemjer

(sorry, modovi, neću više nikad )
__________________
Freedom is just another word for nothing left to lose
kemik is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.12.2010., 17:14   #17
Quote:
Endimion17 kaže: Pogledaj post
Zapravo, čovjek je postupio vrlo pametno. Neki pesticidi zahtijevaju korištenje jače zaštite (ABKO je ipak pretjerivanje, ali ako nemaš ništa drugo, i to posluži), a neki ne, iako ljudi znaju biti preoprezni.

Jesi li čuo za karencu? Ako nisi, potraži definiciju. To ti je odgovor na pitanje zašto se zaštitio, a kasnije jeo plodove.
Nikad čuo za karencu, al sam naučio što je.
OK je to ako se baviš uzgojem za prodaju, ali ovo je za osobnu uporabu. Ja svoju voćku doslovno mogu ubrat i odmah jest. Možda jedino obrisat prašinu sa nje.
Opravdam upotrebu kemikalija u slučaju "invazije" štetnika. U protivnom ne vidim svrhu, samo štetu. (Naravno, i dalje govorim o osobnoj upotrebi)
__________________
PPAF Foto VK Flickr
pobosutljanin is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.12.2010., 18:06   #18
Ja ne vjerujem nikome ništa a ponajmanje tim naljepnicama koje su insrumentirane od istih koji upravljaju sa cijelom ovo pizdarijom zvanom kapitalizam. A kupujem oslanjajući se na savjest, okus, i zdravu pamet. To mi je dovoljno, dok ne popizdim do kraja pa odem odavde u kolibu negdje pa počnem saditi i loviti ribu te zaboravim na sve ovo umjetno stvoreno robovlasništvo i prevaru.
__________________
Forum.hr - Super najsporiji internet forum na planeti.
Epic hero is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.12.2010., 03:16   #19
Quote:
pobosutljanin kaže: Pogledaj post
Nikad čuo za karencu, al sam naučio što je.
OK je to ako se baviš uzgojem za prodaju, ali ovo je za osobnu uporabu. Ja svoju voćku doslovno mogu ubrat i odmah jest. Možda jedino obrisat prašinu sa nje.
Opravdam upotrebu kemikalija u slučaju "invazije" štetnika. U protivnom ne vidim svrhu, samo štetu. (Naravno, i dalje govorim o osobnoj upotrebi)
Ovisi koliki je taj njegov vrt. Ako imaš ogromni vrt, skoro malu plantažu, onda se isplati. Za male vrtove se većinu štetnika u najvećem broju slučajeva može jednostavno skinuti rukom. Recimo ako imaš par kvadratnih metara krumpira, to ti je 10 min posla.
Ali ako ti hektar pohara lisna uš, onda nema druge nego raspršivač u ruke.

Karencu nažalost ljudi uopće ne poštuju, jer ne shvaćaju da to što su kupili u poljoljekarni nije prašak za pecivo, nego svojevrsni lijek. Malo tko čita upute za uporabu, i onda ljudi često uzgajaju nešto na svoju ruku i lijepo se truju...


Quote:
Epic hero kaže: Pogledaj post
Ja ne vjerujem nikome ništa a ponajmanje tim naljepnicama koje su insrumentirane od istih koji upravljaju sa cijelom ovo pizdarijom zvanom kapitalizam. A kupujem oslanjajući se na savjest, okus, i zdravu pamet. To mi je dovoljno, dok ne popizdim do kraja pa odem odavde u kolibu negdje pa počnem saditi i loviti ribu te zaboravim na sve ovo umjetno stvoreno robovlasništvo i prevaru.
Nažalost savjest, okus i zdrava pamet tu ne pomažu previše. Pomogla bi skupa analiza, ali ...

I ja bih volio saditi i loviti ribu. Samo, teško je naći dobro sjeme, a i gamad se koprca, pa ih treba zalijevati otopinom apaurina...
__________________
.
Endimion17 is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.12.2010., 10:47   #20
Quote:
Endimion17 kaže: Pogledaj post
Primjer Mavrovića koji maže oči naivcima, a čiji keksići veličine čepa marmelade koštaju kao suho zlato (možeš kupiti kruha bakici za tjedan dana), i na čijoj ambalaži piše nevjerojatno imbecilna i kretenska "Bez aditiva, bez genetike, bez kemije." - Koja potpuna i notorna laž.
Zanima me kako stoji zakon pod tim pitanjem? Nekako sam mišljenja da bi ono što piše na ambalaži trebala biti istina, a ako nije, tu zakon nastupa. Ili je to kod nas još uvijek u teoriji
__________________
Meni već dugo smeta to što vrijeme prolazi. I mada imam neke svoje trikove kako da ne mislim o tome, postoje stranice u kalendaru kad mi nema gdje. Jesen je, znači...Ponovo...
merder is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 00:30.