Natrag   Forum.hr > Društvo > Svijet oko nas

Svijet oko nas Za one koji poštuju prirodu...
Podforum Poljoprivreda

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 16.01.2011., 14:08   #1
Trajno mlijeko iz boce ili tetrapaka

Jel je ovo pravo mjesto za ovo pitanje? Valjda je.

Dukat nas je u zadnje vrijeme počastio trajnim mlijekom u boci od litre. Pojma premilog nemam zakaj, da je barem boca veća imalo bi smisla, ovak -

Anyway, ono što me zanima je koliki je utjecaj tih boca na okoliš, u usporedbi s običnim litrenim tetrapakom, kakav sam kupovala do sad. Stvarno nemam osjećaj što je veći zagađivač*, nekak mi se čini suludo bacati te boce u smeće a nema se što drugo s njima - vidim da na njih ne ide povratna naknada, a nije baš da ih imam za nešto drugo iskoristiti. Zapravo, pojma nemam kako bi ih oprala


Molim sve one koji mi žele doći reći da je najbolje piti mlijeko direktno iz krave u bakinom dvorištu da me zaobiđu u širokom luku, jerbo nemam baku, a i dok sam ih imala, nisu imale dvorišta s kravama.

Isto tako, sve one koji mi žele doći reći da odraslom čovjeku uopće ne treba kravlje mlijeko i kako je otrovno i kako krave žive u užasnim uvjetima molim da me zaobiđu u još širem luku, jer me ta argumentacija uopće ne zanima.

* - u pričice o tome kako je mlijeko u toj plastičnoj boci bolje zaštićeno uopće ne vjerujem, tako da mi to nije baš pretjerano bitno pri izboru koje ću od tih pakiranja kupovati...
__________________
Freedom is just another word for nothing left to lose
kemik is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.01.2011., 15:07   #2
Je li da su jebeno zanimljive te nove boce? Na prvi mah pomisliš da su jeftini reagensi.

Znači nema povratne naknade. Jesi li možda uspjela naći podatak od kojeg su polimera? Zamislimo na tren da nisu povratne zbog polimera, a ne zbog nesposobnosti države.
__________________
.
Endimion17 is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.01.2011., 15:28   #3
Nema povratne naknade, sad sam još jednom pažljivo provjerila, zaista nema i još su na boci napisane upute o odlaganju (spljoštiti i začepiti te baciti u smeće).

Na deklaraciji piše PP05, na dnu boce piše PP02, to je sve po pitanju "koji je polimer?"
__________________
Freedom is just another word for nothing left to lose
kemik is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.01.2011., 18:52   #4
jesu te boce fizički drugačije od PET-a? nisam još vidio to čudo, ali ako su uveli neki nereciklirljiv materijal, onda je to dosta ružno od njih.
btw, čuo sam da su na otkupu plastične ambalaže počeli uzimati i boce od deterdženata, ulja i slično što dosad nisu primali, ne znam koliko je to točno, samo sam čuo. možda s vremenom i ovo počnu primati?
x-type is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.01.2011., 18:54   #5
Nije li jedini razlog cijena? Ove boce su tko zna koliko puta jeftinije od tetrapaka.
__________________
"Nije mazohizam, nego autoagresija, sa razlogom, jel'da..."
Shine on Rick.
Vinkovci Staljingrad flickr
Anton is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.01.2011., 19:30   #6
Ja rađe tetrapak,plastika je još jedna otrovaljka!
zacky is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.01.2011., 21:33   #7
Quote:
zacky kaže: Pogledaj post
Ja rađe tetrapak,plastika je još jedna otrovaljka!
A od čega je tetrapak?



Fail.
__________________
.
Endimion17 is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.01.2011., 21:50   #8
Ne znam koje pakiranje je bolje, ali znam koje je meni skuplje. Od kad kupujem mlijeko u bocama, moji sliste najmanje jednu dnevno, a ono u tetrapaku je trajalo bar dva dana.
__________________
Be yourself, no matter what they say.
arna is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.01.2011., 21:57   #9
Boca je od PVc-a i nije povratna. Osim toga ima još neke dodatke u sebi, ne znam koje, pa se zato ne vraća. Valjda je štetno
Neovisno o ambalaži, ja pijem do litru mlijeka na dan. Iz flaše, iz tetrapaka, iz krave, iz koze, samo nek je mlijeko. I ne pijem Dukatovo, sve sve, ali Dukat ne. To sam uveo kada sam zaključio da Dukatovo 2.8 ima jednak okus kao Vindija 0.9. Ako sam prisiljen kupovati vodu, kupiti ću gušću vodu. Godinama sam živio na farmi, i pio sam pravo mlijeko kojemu je postotak mliječne masti bio visoko gore preko 6, a možda čak i više. Razlika kao nebo i zemlja
__________________
Atili, najboljem psu na svijetu! RIP (jesen/zima 1997 - 29. 7. 2009)
"Život je kretanje, a kretanje je umjetnost"
hasnfefer is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.01.2011., 22:41   #10
baš super da je autorica teme istaknula neke stvari o kojima ne želi čitati u temi
x-type is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.01.2011., 10:43   #11
baš smo neki dan doma raspravljali o tome.
Što je sa svježim mlijekom koje dolazi u onoj ''kartonskoj'' ambalaži. Od čega je zaistač ta ambalaža?


nekako mi se čini da je to najbolje rješenje (meni se čini da je to ipak samo karton ) a mlijeko izdura 3-4 dana
__________________
odabij od kola!!!
Lyla is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.01.2011., 11:53   #12
Pa to ti je "tetrapak". Zapravo Tetra Pak je ime tvrtke, a proizvodi su im "tetra brick" i ostali.
Radi se o papiru presvučenom nekim polimerom, valjda polietilen. Ponekad sadrži i sloj aluminija, vidljiv s unutarnje strane.
__________________
.
Endimion17 is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.01.2011., 12:29   #13
Quote:
hasnfefer kaže: Pogledaj post
I ne pijem Dukatovo, sve sve, ali Dukat ne. To sam uveo kada sam zaključio da Dukatovo 2.8 ima jednak okus kao Vindija 0.9.
Kaj da?
Viš, nisam neki mlijekopijac, pa sam se dala navući na Dukatovo s Velebitskih pašnjaka, ono slikica, Haidi i tako to.
A sad ovo flaširano samo izvadiš iz friga i nagneš...reko bi čovjek, čisti užitak.
__________________
Be yourself, no matter what they say.
arna is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.01.2011., 12:35   #14
Quote:
x-type kaže: Pogledaj post
jesu te boce fizički drugačije od PET-a? nisam još vidio to čudo, ali ako su uveli neki nereciklirljiv materijal, onda je to dosta ružno od njih.
btw, čuo sam da su na otkupu plastične ambalaže počeli uzimati i boce od deterdženata, ulja i slično što dosad nisu primali, ne znam koliko je to točno, samo sam čuo. možda s vremenom i ovo počnu primati?
meni ih uzimaju još od prije. ali ne vjerujem im baš da se pobrinu o tome kak spada i više im neću nositi.
mmmila is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.01.2011., 13:01   #15
Meni je odmah zapelo za oko da se te nove boce kad ih jednom otvoriš ne daju ponovno čvrsto zatvoriti kao pet ambalaža. Čim ih samo malo jače zavrneš preskoči navoj. idealno za napraviti havariju u ruksaku, frižideru, autu...
A i stvarno nije u redu da se to ne može reciklirati u današnje vrijeme.
Hallucigenia is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.01.2011., 13:49   #16
Quote:
kemik kaže: Pogledaj post
Nema povratne naknade, sad sam još jednom pažljivo provjerila, zaista nema i još su na boci napisane upute o odlaganju (spljoštiti i začepiti te baciti u smeće).

Na deklaraciji piše PP05, na dnu boce piše PP02, to je sve po pitanju "koji je polimer?"
To je polipropilen .

http://en.wikipedia.org/wiki/Polypropylene


Recycling

Polypropylene is commonly recycled, and has the number "5" as its resin identification code: the number 5 surrounded by a recycling symbol, with the letters "P P" below.
mau123 is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.01.2011., 22:43   #17
veo i mene malo da viđem što se ođe govori

u mene u selu muzemo krave nemamo ta moderna mlijeka a kad sam reko da bi ja da mi kupi kum jedno u gradu rekla mi mati da je to sve umjetno ali ja mislim da ona nezna

iđem sad neđe drugo malo viđet šta se govori
stražnjica is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.01.2011., 23:37   #18
Quote:
arna kaže: Pogledaj post
Kaj da?
Viš, nisam neki mlijekopijac, pa sam se dala navući na Dukatovo s Velebitskih pašnjaka, ono slikica, Haidi i tako to.
A sad ovo flaširano samo izvadiš iz friga i nagneš...reko bi čovjek, čisti užitak.
Ma da, slabo mi je nekako. Vodenasto. Doduše, evo kupio sam neki dan dva kartona (brzo to ide kod nas ) 3.8 %-tnog Dukatovog, i to mi se čini OK. Približno kao Vindija 2.8%, ili Megle 2.5 %
__________________
Atili, najboljem psu na svijetu! RIP (jesen/zima 1997 - 29. 7. 2009)
"Život je kretanje, a kretanje je umjetnost"
hasnfefer is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.01.2011., 21:44   #19
http://www.vjesnik.hr/html/2010/11/0....asp?r=sta&c=1


http://www.vjesnik.hr/html/2010/12/1....asp?r=sta&c=1


__________________
Hormonella de Rum
atlantis is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.01.2011., 21:51   #20
e, fala ti koka k'o, kajjaznam, nekome kome silno zahvaljuješ, ali stvarno ne mogu Ćatića ozbiljno shvatit.

ali, ako je istina da se boce proizvode u Karlovcu, fuck, samo zbog toga ću ih kupovat. ima nekoga tko to može potvrditi?
__________________
Freedom is just another word for nothing left to lose
kemik is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 13:41.