Natrag   Forum.hr > Društvo > Svijet oko nas

Svijet oko nas Za one koji poštuju prirodu...
Podforum Poljoprivreda

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 20.01.2011., 21:37   #21
Quote:
Pješčani sat kaže: Pogledaj post
ja se ne bih složila. ono malo što sam putovala po Evropi, stekla sam dojam da smo uredniji, barem u usporedbi grad- grad.
naši gradovi su uredniji, manje je smeća po ulicama, svako toliko su kante za smeće. sjećam se Pariza kojem su ulici bile tako zasrane od pasa da moraš gledati u pod da ne ugaziš. ako mislite da Zagreb ima problem sa psima, e pa nema
prije 10,15 godina bilo je više krupnog otpada u prirodi, vjerujem da je danas manje jer su kontejneri dostupniji, i nadam se da smo postali malo osvješteniji.
mada mi se i danas zna desiti da usred prirode nađem vešmašinu, ali nadam se da su to one stare, od prije dost godina :drži fige:
problem u Hrvata što još uvijek nemamo tu kutlutu u nasljeđu, koliko god to možda zvuči grubo, ali ne može se preko noći prestati mentalno živjeti na zemlji i početi uživati blagodati civilizacije. nedavno je bio neki prilog na tv kako hrvati troše neki nevjerovatno mali iznos na osnovne higijenske proizvode (ne znam je li u pitanju ovaj link, ruši mi se internet danas pa ne mogu vidjeti). ako se tako netko odnosi prema vlastitom tijelu u kojem živi, pa ne čudi me da ne zna cijeniti okoliš.
još uvijek ima naselja koje iza kuća drže stare zahrđale dijelove auta, vešmašina, štednjaka,. jer valjda ako je iza kuće, nitko ne vidi

što se tiče reciklaže, prijateljica mi je pričala kako u Karlovcu postoje kontejneri za papir, staklo i plastiku, ali da na kraju sve to ide na isti kup, još uvijek nema sredstava za reciklažu,a odvojenim kontejnerima se samo obrazuju ljudi i navikavaju na ideju reciklaže.
A čuj, mogli bi uspoređivati do preksutra.....ali nekako se nadam da se ipak nećemo sa francuzima. ...iako, tamo nisam bila pa ne mogu reći.
Nismo najprljaviji u Europi to je istina, ali svejedno smo prljavi, više ili manje.

U pitanju je bila latinica da. Čak i vjerujem da je moguće, koliko god nevjerojatno zvučalo da se troši tako malo na kozmetiku. Jel to siromaštvo ili ljudi ne drže baš do higijene, neznam. Vjerojatno oboje.
Kod starijih ljudi se često vidi ta pojava.
Od frendice teta vodi jedan dom umirovljenika i stariji ljudi, dosta njih, se ne želi prat. Doslovno ne dopuštaju tetama tamo da ih se okupa.

Ma kod nas ljudi polako pucaju po šavu mislim. Nikakvu čistoću ne možemo ni očekivat kada nam se država raspada i živimo u sveopćem strahu od sutra.
__________________
Nema tebi smrti bez malja.:o....MacaTZ
a1exa is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.01.2011., 21:43   #22
Quote:
ishamael kaže: Pogledaj post
A di ćeš pišati kad te pivo potjera?
Trpi. Ili odi na wc prije odlaska iz birtije. Planiraj malo.
Nemaš valjda mjehur trudnice.
__________________
Nema tebi smrti bez malja.:o....MacaTZ
a1exa is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.01.2011., 21:59   #23
Quote:
hasnfefer kaže: Pogledaj post
Ha, gle Ishamael, ja osobno češer ne smatram smećem



Na onoj slici nije češer problem!!
__________________
It's only a walk of shame if you're capable of feeling shame.
Dumber is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.01.2011., 22:49   #24
Quote:
Endimion17 kaže: Pogledaj post
Beč je u usporedbi sa Zagrebom psihotično uglancan, barem uži i širi centar, periferiju nisam prošao. Sjećam se da sam se trudio naći papirić na cesti, ili makar trag žvake.
Ja našao
Čikova od cigara više nego kad prođe ročna vojska

uredba: Ja nisam mislio na Berlin, neg na Wienu


Mi sami sebe podcjenjujemo, konstantno i svugdje. Uvijek smo mi prljaviji, gluplji, nesposobniji, manje vrijedni, beznačajniji u znanosti, književnosti, itd. Dok ne počnemo sami sebe cijenit, neće nas ni drugi.
To ne znači da ne trebamo težiti boljem, u ovom slučaju na čišći okoliš i okolinu i onda to nabijat na nos drugima
__________________
PPAF Foto VK Flickr

Zadnje uređivanje pobosutljanin : 20.01.2011. at 22:56.
pobosutljanin is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.01.2011., 21:17   #25
U usporedbi sa ostalima mi smo relativno uredan narod, a vi kaj živite od stanice a do stanice b u zagrebu nemate kaj govoriti jer niste vidjeli ništa. Vaš raspon razmišljanja je kvazi metropola i tako sudite o svemu. Nažalost je činjenica da je velika većina stanovnika metropole došla iz malih sredina, nemojte se uvrijediti, ali metropola ima službeno cca 800,000 stanovnika a sve ostalo cca 200,000 su ljudi koji donose svoje navike iz svojih sredina i koje nažalost metropola nemože promijeniti jer se oni svakodnevno vraćaju svojim kućama. A otud donose sve svoje navike. A tih nekoliko slika, pa nemože sve biti idealno, pogledajte ispod svog kauča prvo i tamo ima prašine i niste ništa napravili da je maknete već dva mjeseca.
A GFK? Zamisli, oni su platili 1600 osoba da im dostavljaju svoje dnevne ili tjedne kupnje u dućanima. I sad je to prosjek hrvatske ? Ma nemoj, da im ne bi povjerovao možda. Bio sam 4 mjeseca u mađarskoj na školovanju i nisam znao do tog vremena da nekome može toliko smrditi iz usta dok nisam to vrijeme proveo tamo radeći sa tim ljudima, i mađari su po mom mišljenju na dnu ljestvice a po nekom prvi.
Ali informacija je plasirana sa vrhunske trač tv u vrijeme kad ničeg drugog aktualnog nije bilo i sad svi melju o tome i uspoređuju se sa svima a dupetom nisu mrdnuli iz svojih stolica.
__________________
thinking is difficult, therefore let the herd pronounce judgment
diabolica is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.01.2011., 22:20   #26
Quote:
felicidade kaže: Pogledaj post
Meni se čini da su hr gradovi prilično čisti u usporedbi s nizozemskima na primjer (a to je jedna sjeverna zemlja). Tko je bio tamo zna da je sve puno kanala, a ti kanali su vrlo često prava smetlišta. Delft je gradić koji izgleda kao niz kućica za lutke dok se ne baci pogled u kanal. Ne samo da se nađe ogromna količina plastičnih i staklenih boca, kutija cigareta i vrećica, nego i plastični stolci bačeni u kanale. U istoj zemlji kad padne snijeg, ne čisti se. Ne žele plaćati komunalne službe za čišćenje snijega. Pa neka se svi polome.

Evo slike:
kako gdje
poznata je stvar da sve za sto se zeli da nestane bez traga se baca u vodu, ne samo u NL
ja sam roneci stvarno svasta znala vidjeti, cak i na nekim poprilicno nepristupacnim plazama

ono koji kuki, nisam ja te srece da nabasem na amforu, neku davno izgubljenu nekropolu i sl... ja uvijek nabasem na gume, skoljke i vesmasine .

atlantida istih u hrvatskom podmorju
a da ne spomenem i sav onaj otpad koji napuse vjetar tko zna otkud

inace kod mene doma u NL obicno 1x godisnje bager ide i vadi trsku, alge, razno razni kanalski drac i usput sto izvadi
ima i krupnijeg otpada tipa bicikli itd...
medjutim PVC otpad (vrecice, prazne boce itd) cesto biva i otpuhan jer ovdje zna dosta puhati, tako da nije bas da se sve baci namjerno

ovo za snijeg i led stoji
Marica Carica is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.01.2011., 22:34   #27
ne znam da li ste toga svijesni ili ne, ali pravi ekocid se desava po napustenim srpskim selima

ne znam da li ste se ikada vozili kroz malo zabitija napustena sela po banovini, kordunu, lici itd...
kao da ne izgledaju dovoljno sablasna onako prazna, jos su u njih cesto navzene tone otpada svakakvog: stari auti, kucanski aparati, namjestaj i shuta.
nema sto nema

ono sto mi ide na kuki je sto ljudi tovare taj otpad u ta sela totalno nesavijesno, ko da to nije hrvatska nego ne znam ni ja kakva i cija zemlja



to je ono sto se vidi

a zamislite tek ono sto se cesto ne vidi na prvi pogled.

da neki opaki jozo mafiozo pozeli ispustiti otrvne kemikalije ili nedo bog radioaktivne tvari u prirodu.
tko bi ga kontrolirao/vidio?
a tko bi ga sprijecio?

(btw. isla je i prica da su tvrtke jedne susjedne nam drzave, a koje su radile na izgradnji nekih trasa autoceste (ne sjecam se vise koje) radove koristile za deponij svojih opakih tecnosti)

Zadnje uređivanje Marica Carica : 21.01.2011. at 22:40.
Marica Carica is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.01.2011., 22:59   #28
Baš sam danas posebno obratila pozornost na smeće dok sam hodala jednom dosta prometnom ulicom. Imam nekih 10 minuta hoda tuda, a da sam skupljala smeće trajalo bi barem 2 sata. Baš ga ima, a koš za smeće na svakih 100 metara. Baš me iznenadilo to, prije nisam obraća pažnju i da me netko pitao, rekla bih da baš i nema smeća.
Lako je Austrijancu skupit jedan papirić. Koji je naravno bacio neki neaustrijanac.

Po šumama isto ima dosta, nešto kao na slici u postu 10. Uočeno iz vlaka.
__________________
If you are not too long, I will wait here for you all my life. (O.W.)
dainty is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.01.2011., 23:51   #29
Ova fotka sa Grmošćice jedan je od najblažih primjera. Al ako malo obratite pažnju - cijela ona napuštena zgrada u pozadini je zapravo - smeće. Sad mi je žao što nisam fotkao svaki takav divlji deponij na koji sam naišo, jer ih ima po svim šumama, u Zagrebu i oko njega. Ali baš - u svakoj. I stvarno mi je već muka od uspoređivanja sa drugim gradovima i državama. Ako su nizozemci u svojoj zemlji navikli na takve stvari, jel moram i ja ovdje?! Sve dok upiremo prstom u druge i govorimo "Pa nije kod nas ni tako loše, gle one tamo...", živjet ćemo u smeću. Točka.
iridium is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.01.2011., 01:13   #30
Kad se već spominje smeće, onda ću ja o kantama za smeće.

Znam da bi ih čovjek najradije nevidio i da im je često teško naći što neupadljiviji položaj, ali ova praksa zadnjih godina da je kanta za smeće uz sam ulaz u zgradu je van pameti i što se vizuelnog i 'mirisnog' doživljaja tiče. Higijenski ne trebam ni spominjati. Ova kanta na fotografiji je još i uredna, kako zna biti nabacanih vrećica sa smećem okolo kante, a ova još otvorena. A vani tridesetak stupnjeva...


Ono, dolazim doma, prva me dočekuje kanta. Odlazim od doma, zadnja me ispraća kanta. Ne znam zašto je problem te kante staviti barem uz kolnik, na nogostupu. Ah, da, kako sam zaboravila - onda bi Zagrebparking izgubio nekoliko mjesta za parkiranje.

Također, nekada je oko Doma sportova bilo koševa k'o u priči. Sada ih ima samo u priči. Tek ih je šest sedam u jednom redu uz klupe. Uokolo dvorane niti jedan (sorry, ima jedan, sav potrgan). Pojma nemam tko ih je maknuo (baš su maknuti jednog ljeta, prije tri četiri godine). Možete zamisliti kako izgleda Trg sporotova uoči nekog koncerta i nakon njega
__________________
fermina-daza is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.01.2011., 01:15   #31
Zivim u Zagrebu, 15min od trga bana. Kad se secem po cesti na gotovo svakom koraku je pesje govance. I tragovi kako je netko ugazio u govance pa razmazao po cijelom plocniku.

Po okolnim ulicicama je bacana šuta i razno smece i time unisteno i ono malo zelenih povrsina sto ima. Sivilo me podsjeca na Pripyat.
Zadnji puta kada sam bio na Grmoscici sve je bilo puno narkomanskih igli. Sumnjam da je sada bolje.
Zaboli me srce svaki put kad vidim novi komad glomaznog otpada na hrpi.
Imam susjede koji u stilu srednjovjekovne francuske kroz prozor s prvog kata na ulicu izbacuju smeće i ostatke ručka.

Osobno ne vidim svrhu usporedivanja s drugim zemljama, jer i da tamo zivim isto bi me smetalo smece.

Kada sam gledao reportazu o smecu koje iz Albanije dolazi u Hrvatsku, pa kada su pokazali njihove deponije smeca doslo mi je da rigam.
Ne znam kako uopce pokusati objasniti sto se dogada s nama kao ljudima. Je li to manjak zdravog razuma, odgoja i kulture ili sto vec?
Zek0slav is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.01.2011., 13:44   #32
Quote:
Zek0slav kaže: Pogledaj post
Zivim u Zagrebu, 15min od trga bana. Kad se secem po cesti na gotovo svakom koraku je pesje govance. I tragovi kako je netko ugazio u govance pa razmazao po cijelom plocniku.
stvarno? ja nisam vidjela pseće drekece po pločniku, koliko po livadama jer neki vlasnici ne čiste za psima i to me jako ljuti, jer ja iza svog čistim

Quote:
Osobno ne vidim svrhu usporedivanja s drugim zemljama, jer i da tamo zivim isto bi me smetalo smece.
apsolutno se slažem

što se tiče kanti za smeće... dok sam živjela na Malešnici (još kao klinka, nekih 10-12 godina), bile su postavljene kante u ovom stilu



i naravno da su stariji klipani vadili ovaj srednji dio, metalni a ostajao je samo drveni kostur. sjećam se da je susjeda zvala Zrinjevac ili koga već da zamijeni kante jer su u groznom stanju a oni su joj rekli da "Kante stoje na svom mjestu"... doduše ne zadržavaju smeće, ali stoje
__________________
Čitajte naš blog Bunch of Girls! Imamo i Facebook!
doriana gray is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.01.2011., 15:00   #33
Ovi koji misle da je Hrvatska prljava vjerojatno nisu bili dalje od shoppinga u Grazu i bauštele u zapadnoj Njemačkoj.

Hrvatska jest neuredna ako se uspoređuje s bilo kojom germanskom zemljom, ali to je zato što su oni natprosječno uredni u svjetskim okvirima. U odnosu na Portugal, Španjolsku i ostatak mediteranskih zemalja nikako nije, a pogotovo u odnosu na istočne, Crna Gora i Srbija su toliko prljave i neuredne da mi je to bila turistička atrakcija, uz rakiju i pljeskavice.

Glede Berlina - jel bio tko u istočnom dijelu? Pa Ostkreuz izgleda gore od gospićke željezničke stanice iz pedesetih.
JPK is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.01.2011., 15:05   #34
Quote:
JPK kaže: Pogledaj post
Ovi koji misle da je Hrvatska prljava vjerojatno nisu bili dalje od shoppinga u Grazu i bauštele u zapadnoj Njemačkoj.

Hrvatska jest neuredna ako se uspoređuje s bilo kojom germanskom zemljom, ali to je zato što su oni natprosječno uredni u svjetskim okvirima. U odnosu na Portugal, Španjolsku i ostatak mediteranskih zemalja nikako nije, a pogotovo u odnosu na istočne, Crna Gora i Srbija su toliko prljave i neuredne da mi je to bila turistička atrakcija, uz rakiju i pljeskavice.

Glede Berlina - jel bio tko u istočnom dijelu? Pa Ostkreuz izgleda gore od gospićke željezničke stanice iz pedesetih.
I London je prljaviji od Zagreba.
__________________
I feel the need, the need for speed.
Vale_23 is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.01.2011., 15:16   #35
Quote:
JPK kaže: Pogledaj post
Ovi koji misle da je Hrvatska prljava vjerojatno nisu bili dalje od shoppinga u Grazu i bauštele u zapadnoj Njemačkoj.

...
Čini mi se nisi nabrojao u postu sve zemlje u kojima si bio, samo ti daj.

Quote:
iridium kaže: Pogledaj post
I stvarno mi je već muka od uspoređivanja sa drugim gradovima i državama. Ako su nizozemci u svojoj zemlji navikli na takve stvari, jel moram i ja ovdje?! Sve dok upiremo prstom u druge i govorimo "Pa nije kod nas ni tako loše, gle one tamo...", živjet ćemo u smeću. Točka.



Nego, bacate li vi smeće po ulici? Ili, čistite li za sobom?
I tako prošli vikend u vlaku sa mnom u kupeu bio jedan par. I onda su ostavili puno vrećicu smeća na sjedalu. U kupeu. Bilo je valjda tako teško baciti to u koš za smeće u vlaku ili na stanici kad su izašli van.
Ili u jednoj studentskoj kantini, tete koje tamo rade moraju stalno napominjat da se smeće baca u koš. Ne kužim to baš. Požderu sendvič, popiju sok i onda smeće ostave na stolu, a pored stola koš za smeće.
Za takvima vjerojatno mamica do četrspete skuplja smeće po kući.
__________________
If you are not too long, I will wait here for you all my life. (O.W.)
dainty is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.01.2011., 15:24   #36
Quote:
dainty kaže: Pogledaj post
Čini mi se nisi nabrojao u postu sve zemlje u kojima si bio, samo ti daj.
Pa ne možeš procijenjivati koliko je zemlja prljava ako si ih vidio ukupno dvije.

A nabrojao sam ih negdje 15%.
JPK is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.01.2011., 15:27   #37
Holding Čistoće štedi sve u 16 sa čišćenjem i odvozom,a opet su u gubicima!
zacky is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.01.2011., 16:47   #38
Quote:
dainty kaže: Pogledaj post
Nego, bacate li vi smeće po ulici? Ili, čistite li za sobom?
Ne bacam, a ne bacaju mi ni djeca.

Kad je mulac imao 2-3 godine dala sam mu bombon dok smo šetali. U jednom trenu vidim da nema papirić, a meni ga nije dao. Bacio ga je na pod. Vraćali smo se dvjestotinjak metara da ga pokupi. Više nikad ništa nije bacio.

Žao mi je što nemam fotić, rado bih vam pokazala u kojem užasnom stanju je šuma na putu do Rječine. Nađe se i poluraspadnutog namještaja, bijele tehnike, olupine automobila... Jako tužno, zapravo.

I kad idemo u Martinovo selo vidimo istu pejzažnu sliku. Čini mi se da je gotovo svaki dio prirode oko nas koji nije dio nekog parka ili izletišta zagađen.
__________________
PIČKA!
Nica is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.01.2011., 23:47   #39
Quote:
happygoose kaže: Pogledaj post
a sto se tiche osobne higijene, pa podaci o troshenju na proizvode za odrzavanje higijene govore puno...oni koji ne vjeruju...pogledajte koliko ljudi nema zube i na kakvoj nam je razini dentalno zdravlje.

neki se valjda josh sjecaju da ima ljudi koji se peru jednom tjedno, po dobroj staroj navadi(subotom, a u nedjelju u crkvu na misu)
o tome bi se dalo
nisam gledala emisiju pa ne znam kako su došli do tih podataka, ali treba reći da masa ljudi uključujući i moju malenkost svu kozmetiku i higjenske proizvode kupuje u italiji ili sloveniji
pa znam se zaletiti do kompasovog shopa između granica jer je sve drastično jeftinije
__________________
očaravanje

paralelni svijet
Modesti is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.01.2011., 12:13   #40
Quote:
Vale_23 kaže: Pogledaj post
I London je prljaviji od Zagreba.
Oni nemaju kante za smeće.

Zagreb nije tako gadan (ni hrvatski gradovi općenito), Pariz je prljaviji, Budimpešta isto, kajjaznam, viđeno je i gore, a čak ne samo istočno.
__________________

Unfortunately, in America, babies are not found in cola cans. I asked my mother when I was four and she said they came from eggs laid by rabbis. If you aren't Jewish, they're laid by Catholic nuns. If you're an atheist, they're laid by dirty, lonely prostitutes.
sun.shine is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 23:13.