Natrag   Forum.hr > Društvo > Svijet oko nas

Svijet oko nas Za one koji poštuju prirodu...
Podforum Poljoprivreda

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 30.01.2011., 13:54   #1
SoN-ova enciklopedija

Čitajući SoN zadnjih mjeseci vidim da se kroz teme uvijek provlače iste stvari i rasprave. Pa sam mislio da bi bilo zgodno sve te stvari i znanja skupiti u jednu temu.

Dakle, temu sam zamislio kao svojevrsnu enciklopediju (nešto kao wikipedia) u koju bi znanja upisivali forumaši. Naglasak je na argumentiranim i potkrijepljenim stvarima i tvrdnjama. Može se pisati o svemu vezano za svijet koji nas okružuje. Na pamet mi pada par tema o kojima bi se mogli pisati postovi (možda bolje rečeno članci): ˝Čista˝ energija, ˝Zeleni˝ auti, Štedne žarulje, Plastika i ftalati, Nuklearne elektrane - opravdanost, Dobivanje energije iz vjetra i sunca - zablude... Dakle, da se pokušaju razbiti mitovi koji, kako vidim, kruže po većini tema. Mišljenja i članci mogu naravno biti suprotstavljeni dok god se ne krene u beskonačna natezanja i raspravljanja.

Kako će se sve skupa razvijati vidjet ćemo pošto je u takve postove potrebno uložiti truda, napora i volje. To prepuštam vama svima, i sebi naravno.

Par tehničkih detalja:
1. kada pišete post, napišite i naslov, koji bi onda u temi izgledali kao podnaslovi određenih poglavlja. Ako netko ne zna, to upisujete tu: http://oi51.tinypic.com/2a0ay52.jpg
2. postove probajte pisati sa nekim smislom i redom, ne u par šturih rečenica, ali i opet ne preopširno, i po mogućnosti sa čim manjim korištenjem stručnih riječi i izraza kako bi sadržaj bio razumljiviji široj publici
3. poželjno je navesti vjerodostojne citate ili linkove koji vode na stranice na kojima se piše o temi
4. imajte na umu da ne znaju svi engleski pa nemojte pisati tekstove na engleskom, a ako već kopirate neki tekst na engleskom, potrebno ga je prevesti ili napisati sažetak na hrvatskom

I jedno upozorenje na kraju:
Tema je zamišljena kao strogo moderirana. Dakle, ne dopuštaju se nikakve rasprave i prepucavanja na temi. Može se pisati o bilo čemu dok je to složeno kako treba i dok je argumentirano. Ako želite nekome replicirati, otvorite novu temu, citirajte određeni post pa krenite u raspravu ili nastavite raspravu u nekoj već postojećoj temi. Znam da se to krši sa samom biti foruma ali jednu takvu temu možemo imati. Takvi upisi će se brisati, a ako se tema razvije u dobrom smjeru, početi će se takvi upisi i kartonirati preko profila jer će isti biti izbrisani. Naravno, ako netko napiše post/članak o tome kako je recimo vegetarijanstvo, gledano sa nutricionističke strane, loše za zdravlje netko može replicirati i napisati post/članak kojim pokazuje da nije. Ali nemojte to zloupotrebljavati pa uništiti temu. Ponavljam, dođe li do toga, nastavite na nekoj već postojećoj temi ili otvorite novu.


I na kraju, navalite.
__________________
Oj mjeseče, sunčeva guzico.
Siješ, a ne griješ.
Pizdo.
Khufu is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.01.2011., 09:51   #2
Zanimljivo. A i mislim da bi se izbjegla beskonačna petlja ponavljanja jednog te istog.

Eo ti moj prijedlog: napravi pdf već navedenog naslova. Jedna tema neka bude isključivo za rasprave, a one tematske samo za podatke. Svaka tema neka bude podijeljena po postovima, gdje će svaki post obrađivati jedan dio teme, ovisno već o razvoju.
Ova podjela po postovima ne mora biti odmah, nego je imati samo u vidu.
__________________
PPAF Foto VK Flickr
pobosutljanin is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.01.2011., 12:55   #3
Za sada to stvarno nije potrebno. Pitanje kako i koliko će se ova tema razviti. Jer forum nije zamišljen da bi imao podforume slične ovoj temi gdje se ne bi moglo raspravljati. Ali jednu temu možemo imati. Zato i kažem da se na svaki post stavi naslov pa bi mogli editirati svako malo prvi post i postavljati popis tema (postova) i koji broj nose za lakše snačaženje. I ako se tema razvije okačimo ju kao top temu da je uvijek tu na vrhu.

A tebe potičem da napišeš ili barem citiraš sam sebe s one teme gdje si iznio matematičko-energetsku računicu za nuklearne elektrane (ako se dobro sjećam da si to bio ti).
__________________
Oj mjeseče, sunčeva guzico.
Siješ, a ne griješ.
Pizdo.
Khufu is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.02.2011., 14:39   #4
Homeopatija - ima li smisla?

Dakle kad neće nitko, probat ću ja napisati par rečenica.

Dakle, homeopatija je metoda alternativne medicine koja se temelji na načelu: ˝Slično se sličnim liječi˝. Neki se kunu u njezinu djelotvornost i sigurni su kako pomaže. O eventualnim dobrim stranama homeopatije neću pisati, jer ne vjerujem u njih (ako netko želi, može ).

Napisati ću par rečenica o kritikama homeopatije. Dakle, homeopatija ulazi na mala vrata i u službenu medicinu i prihvaća ju i stavlja u zakonske okvire sve veći broj zemalja, a u Hrvatskoj se takvi pripravci klasificiraju u posebnu skupinu: Homeopatski pripravci. Oni kod nas moraju nositi oznaku: ˝bez dokazanih terapijskih indikacija˝ jer se na njih ne mogu primjeniti standardni klinički testovi, te nemaju prag toksičnosti i letalnu dozu.

Međutim, kritike idu u smjeru da je to pseudoznanost zato što je koncentracija djelatne tvari iznimno mala i iznosi 10^-60 mol/dm^3. Dakle koncentracija iznosi 30C tj. razrjeđenje je 10^-60. Po tome ispada da statistički zapravo ne možemo naći u pripravku niti jednu jedinu molekulu originalne supstancije koja se koristi pri početnom razrjeđenju.

Homeopati tvrde da su ti proizvodi ipak učinkoviti i to na temelju toga što voda ili drugo otapalo poprima svojstva i pamti postojanje neke strane molekule na kojoj se temelji djelovanje, što je budalaština većih razmjera i izravno se kosi sa načelima biokemije.

Eventualno poboljšanje zdravlja prije se može pripisati placebo efektu nego samom homeopatskom pripravku.
__________________
Oj mjeseče, sunčeva guzico.
Siješ, a ne griješ.
Pizdo.
Khufu is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 19:18.