Natrag   Forum.hr > Društvo > Svijet oko nas > Poljoprivreda

Poljoprivreda Kako privređivati plodovima zemlje

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 27.05.2010., 10:20   #21
Quote:
sacma kaže: Pogledaj post
Kome trebaju poticaji,oni su zlo koje tera seljaka na nerad.Treba ukinuti poticaje ali isto tako treba i urediti osnove trzista pa ce tek onda seljak moci da zivi bez socijalnih poticaja.Zasto se mi u HR pozivamo na Budimpestansku burzu ili na Kanadu ili neznam ni ja na sta,napravimo burzu poljoprivrednih proizvoda u Vukovaru ili Osijeku pa ce mo imati domace repere cena,sredimo i primenimo zakon o skladisnici pa ce te da vidite kako ce se brzo trziste urediti i nece vise bit potrebe za poticajima ili prosvedima ali isto tako nece se moci ni uzimati potcaj na uvezenu robu koja se proizvodi kod nas.
Ne treba ih ukinut.Dati ih po kilogramu ili litri prodanog uz račun s plaćenim PDV-om.Ostali rade za sebe i nema poticaja.Automatski raste prinos po ha i krave će davt više mlijeka.Poljoprivreda je djelatnost kao i svaka drugo proizvođačka koja se zasniva na ekonomiji i znanju a ne traženju love od države.Najgore od svega je a to seljaci nikako da shvate, da njihovi vođe stalno viču ne može se više izdržat a niti jedan još nije prodao zemlju,krave i mehanizaciju.Dok oni vode prosvjede moj pokojni djed im vjerovatno radi u štali i na zemlji ili imaju i radnike.Ide njima savršeno dobro dok imaju takve za leđima obećavajući im brda i doline.
__________________
Demokracija je kad poštuješ Zakone iako se sa njima ne slažeš.
sivkić is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.05.2010., 11:15   #22
Od početka uvođenja poticaja veliki dio ,,starih pravih poljoprivrednika,, je bio da poticaj ide po proizvedenom a ne po ha.Imam mnogo slučajeva gdje su neki koji nemaje pojma što je poljoprivreda, pa čak neznaje ni gdje im se nalazi tabla,a vode se kao poljoprivredni proizvođači i dobivaje poticaje.Imaje veze i oni su dobili zemlju.
zvonahr is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.05.2010., 11:49   #23
Quote:
sacma kaže: Pogledaj post
Kome trebaju poticaji,oni su zlo koje tera seljaka na nerad.Treba ukinuti poticaje ali isto tako treba i urediti osnove trzista pa ce tek onda seljak moci da zivi bez socijalnih poticaja.Zasto se mi u HR pozivamo na Budimpestansku burzu ili na Kanadu ili neznam ni ja na sta,napravimo burzu poljoprivrednih proizvoda u Vukovaru ili Osijeku pa ce mo imati domace repere cena,sredimo i primenimo zakon o skladisnici pa ce te da vidite kako ce se brzo trziste urediti i nece vise bit potrebe za poticajima ili prosvedima ali isto tako nece se moci ni uzimati potcaj na uvezenu robu koja se proizvodi kod nas.
Svugdje u Europi se daju poticaji poljoprivredi. Otkud ideja da to potiče seljaka na nerad? Ali je činjenica da naši trgovački lanci ne otkupljuju od naših seljaka, ako pogledate Ledo proizvode, niti jedno povrće nije iz HR. Zašto?
__________________
https://www.youtube.com/watch?v=bMdeg-WKt1U
soks is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.05.2010., 09:31   #24
da svugde u Evropi se daju poticaji ali na sasvim drugi nacin,puno bolje struktuirani a i kontrolisani,ovo kod nas nisu poticaji gospodarstva nego socijalni poticaji koji mogu samo da poticu na nerad.Ratar treba da seje neku kulturu on prvo proveri za koju je najveci poticaj pa tu prijavi a onda na tom polju poseje ono sto njemu odgovara,u nekom trenutku dobije poticaj (ako je izborna godina prije a ako nije posle),skine ono sto je posijao a nije dobio bas neki urod jer niti je nadjubrio,niti je prskao,nit je dobro uradio jer stedi gorivo i onda kuka,ali je ipak spremio odredjeni iznos od poticaja.Ovakvih slucajeva znam ....Drugi slucaj pricam sa jednim pozicioniranim likom iz Agrokorovog Belja on mi covek lepo kaze mi sve proizvode racunama po dampng cenama jer je nama zarada utvari poticaj koji dobijemo od drzave i onda izvali neku cifru koju dobiju od drzave,bogami zarada boli glava.
Ja proizvodim povrce,ne na nekoj velikoj povrsini ali ipak je tu par hektara,poticaj nisam nikada trazio jer mislim da je ono sto bih dobijo nije poticaj vec socijalna kategorija i kao takav mi netreba,kada udjemo u EU onda cu ih traziti.
Sto se tice Leda nisam siguran mogu ti reci da i mene to zanima jer sam milslio iduce godine imati dovoljno odredjenih proizvoda da ih ponudim nekim preradjivacima (grasak,mahune) pa sam planirao da ih kontaktiram i da vidim dali oni to otkupljuju i kakva je procedura,kada dobijem povratnu informaciju posta cu je.
sacma is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.06.2010., 01:08   #25
Quote:
soks kaže: Pogledaj post
Ali je činjenica da naši trgovački lanci ne otkupljuju od naših seljaka, ako pogledate Ledo proizvode, niti jedno povrće nije iz HR. Zašto?
1. Nema ga na hrvatskom tržištu
2.Cijena
3.Kvaliteta i uniformiranost proizvoda
more is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.06.2010., 13:26   #26
Quote:
more kaže: Pogledaj post
1. Nema ga na hrvatskom tržištu
2.Cijena
3.Kvaliteta i uniformiranost proizvoda
što želiš reči sa tim pod 1,2,3
zvonahr is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.06.2010., 19:38   #27
Quote:
zvonahr kaže: Pogledaj post
što želiš reči sa tim pod 1,2,3
Ko to može isporučit 1000 tona industriske rajčice dnevno po cijeni 50-60$ tona ugovor 365 dana.Zašto bi se prerađivači zafrkavali sa nano-proizvođačima kad ovako ulaze u deel sa Brazil-Kina Zima-ljeto sistem Ljeti kupuju rajćicu u kini a zimi u Brazilu i dosta im je imat dva ugovora jedan za Brazil a drugi za kinu i osiguran im je repromaterijal za tvornice.Ne moraju imat brda konzervi,kečapa,paste na lageru nego tvornice rade cijele godine.
Pogledaj malo ovo http://www.youtube.com/watch?v=vnntvKM2xQk i sad to samo preslikaj na ostalo povrče.
more is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.06.2010., 20:15   #28
Quote:
zvonahr kaže: Pogledaj post
što želiš reči sa tim pod 1,2,3
Zašto je Hrvatska slaba u proizvodnji i kaska za ostatkom svijeta.
Zato šta je proizvodnja rascjepkana i bez plana i svak svakoga gleda prevarit na svakom vidu suradnje.
U italiji su Società cooperativa to jest poljoprivredne zadruge gdje se poljoprivrednici udružuju u Ekonomske i marketinške zadruge.gdje se poljoprivrednici udružuju u zadruge radi jeftinije nabave repromaterijala i lakše prodaje gotovih proizvoda i organiziranog skladištenja i pakiranja proizvoda.Te zajednice su večinom neprofitne vode ih profesionalni menađeri a dioničari odlučuju samostalno u visini svog uloga u društvu o upravi.Pošto su u pitanju enormne količine polj.proizvoda i kao takve je lakše prodat 1000 tona rajčica nego 1 tonu rajćica dnevno.Te se zadruge razvijaju od 1850 godine i u dotičnom periodu su stekle dovoljan broj klijenata i znanja kako odgovorit na svaku situaciju svjetskog tržišta.Zato svaki dan na primjer iz Sicilije tisuče hladnjača povrča kreče na put širom Evrope.
more is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.06.2010., 20:31   #29
Quote:
more kaže: Pogledaj post
Ko to može isporučit 1000 tona industriske rajčice dnevno po cijeni 50-60$ tona ugovor 365 dana.Zašto bi se prerađivači zafrkavali sa nano-proizvođačima kad ovako ulaze u deel sa Brazil-Kina Zima-ljeto sistem Ljeti kupuju rajćicu u kini a zimi u Brazilu i dosta im je imat dva ugovora jedan za Brazil a drugi za kinu i osiguran im je repromaterijal za tvornice.Ne moraju imat brda konzervi,kečapa,paste na lageru nego tvornice rade cijele godine.
Pogledaj malo ovo http://www.youtube.com/watch?v=vnntvKM2xQk i sad to samo preslikaj na ostalo povrče.
To sve imaš u okolici Umaga gdje je i jedina tvornica za preradu industrijske rajčice.Ogromne njive i kombajni već 30-tak godina ako ne i duže.Fali im njiva da se prošire.Al neće to slavonac radit pa je tvornica napravljena u Umagu.
__________________
Demokracija je kad poštuješ Zakone iako se sa njima ne slažeš.
sivkić is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.06.2010., 13:11   #30
Quote:
more kaže: Pogledaj post
Ko to može isporučit 1000 tona industriske rajčice dnevno po cijeni 50-60$ tona ugovor 365 dana.Zašto bi se prerađivači zafrkavali sa nano-proizvođačima kad ovako ulaze u deel sa Brazil-Kina Zima-ljeto sistem Ljeti kupuju rajćicu u kini a zimi u Brazilu i dosta im je imat dva ugovora jedan za Brazil a drugi za kinu i osiguran im je repromaterijal za tvornice.Ne moraju imat brda konzervi,kečapa,paste na lageru nego tvornice rade cijele godine.
Pogledaj malo ovo http://www.youtube.com/watch?v=vnntvKM2xQk i sad to samo preslikaj na ostalo povrče.
e vidiš zato ja kao kupac se isto ne zafrkavam sa kupnjom ledo, zvijezda...i ostalih todorić proizvoda, a i konzum izbjegavam u širokom luku...pa neka ih prodaje u kini i brazilu, moje novce nebude dobio...
zagi is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.06.2010., 14:45   #31
Quote:
zagi kaže: Pogledaj post
e vidiš zato ja kao kupac se isto ne zafrkavam sa kupnjom ledo, zvijezda...i ostalih todorić proizvoda, a i konzum izbjegavam u širokom luku...pa neka ih prodaje u kini i brazilu, moje novce nebude dobio...
Dobro, ali gdje kupuješ povrće. Gdje uopće kupiti povrće, a da budeš siguran da je iz HR i da nije zatrovano raznim pesticidima i herbicidima, ako ga kojim slučajem ne sadiš sam?
__________________
https://www.youtube.com/watch?v=bMdeg-WKt1U
soks is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.06.2010., 18:55   #32
Quote:
sivkić kaže: Pogledaj post
To sve imaš u okolici Umaga gdje je i jedina tvornica za preradu industrijske rajčice.Ogromne njive i kombajni već 30-tak godina ako ne i duže.Fali im njiva da se prošire.Al neće to slavonac radit pa je tvornica napravljena u Umagu.
pa nisam bas siguran da to slavonac *ne bu radio*.Ja se bavim proizvodnjom povrca ali u blizini nemam nikoga da mu isporucim vece kolicne pa ih zato i ne proizvodim,proizvedem tolko koliko mogu da prodam na trznici i na veletrznicama u Osijeku,Zagrebu i Rijeci (znaci par tona),tu sam uvek konkurentan sa cenama jer mogu uvek da budem jeftinji od drugih,u to sam siguran.Kada posaljem upit (vec drugu jesen) Ledu ili nekim od firmi koje koriste recimo beli luk u svojoj proizvodnji (kojega u HR nema dovoljno pa ga uvozimo iz Kine a taj je na oko lep ali potpuno nekvalitetan) sa nadaom da mogu napraviti neki predugovor da bih imao kome isporuciti proizvode pa da povecam proizvodnju,neudostoje me nikakvog odgovora,bas nikakvog cak ni ne hvala.Pa cemu onda da se nadam ako povecam proizvodnju necu imati kome da prodam (sa 5-6 tona mauna u jednom trenutku neke godine zatrpao sam sve tri veletrznice pa su mi preprodavci rekli i tako sada radim da tu kolicinu moram da rasporedim bar na 10 dana ako mislim da prodam) ja samo mogu da stagniram i da zadrzavam dosadasnju proizvodnju cekajuci EU di cu mozda imati neku sansu.
sacma is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.06.2010., 19:04   #33
Quote:
sacma kaže: Pogledaj post
pa nisam bas siguran da to slavonac *ne bu radio*.Ja se bavim proizvodnjom povrca ali u blizini nemam nikoga da mu isporucim vece kolicne pa ih zato i ne proizvodim,proizvedem tolko koliko mogu da prodam na trznici i na veletrznicama u Osijeku,Zagrebu i Rijeci (znaci par tona),tu sam uvek konkurentan sa cenama jer mogu uvek da budem jeftinji od drugih,u to sam siguran.Kada posaljem upit (vec drugu jesen) Ledu ili nekim od firmi koje koriste recimo beli luk u svojoj proizvodnji (kojega u HR nema dovoljno pa ga uvozimo iz Kine a taj je na oko lep ali potpuno nekvalitetan) sa nadaom da mogu napraviti neki predugovor da bih imao kome isporuciti proizvode pa da povecam proizvodnju,neudostoje me nikakvog odgovora,bas nikakvog cak ni ne hvala.Pa cemu onda da se nadam ako povecam proizvodnju necu imati kome da prodam (sa 5-6 tona mauna u jednom trenutku neke godine zatrpao sam sve tri veletrznice pa su mi preprodavci rekli i tako sada radim da tu kolicinu moram da rasporedim bar na 10 dana ako mislim da prodam) ja samo mogu da stagniram i da zadrzavam dosadasnju proizvodnju cekajuci EU di cu mozda imati neku sansu.
Zar ne postoji nikakva mogućnost da se udružiš s drugim poljoprivrednicima i da plasiraš robu u inozemstvo? Raspitaj se kod zagrebačkih jagodara, oni ti već godinama izvoze jagode u nizozemsku i još negdje i stalno povećavaju proizvodnju. vjerojatno možeš od njih dobiti korisne informacije u vezi izvoza. A jesi kontaktirao druge trgovačke lance? Nekako mi zvuči logičnije da kupuju smrznuto povrće tu iz HR jer je manja cijena prijevoza robe.

Evo ovdje traže kooperante za povrće http://www.pins-skrad.hr/otkupna-stanica.html
__________________
https://www.youtube.com/watch?v=bMdeg-WKt1U

Zadnje uređivanje soks : 02.06.2010. at 19:12.
soks is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.06.2010., 18:47   #34
Quote:
soks kaže: Pogledaj post
Zar ne postoji nikakva mogućnost da se udružiš s drugim poljoprivrednicima i da plasiraš robu u inozemstvo? Raspitaj se kod zagrebačkih jagodara, oni ti već godinama izvoze jagode u nizozemsku i još negdje i stalno povećavaju proizvodnju. vjerojatno možeš od njih dobiti korisne informacije u vezi izvoza. A jesi kontaktirao druge trgovačke lance? Nekako mi zvuči logičnije da kupuju smrznuto povrće tu iz HR jer je manja cijena prijevoza robe.

Evo ovdje traže kooperante za povrće http://www.pins-skrad.hr/otkupna-stanica.html
Nazalost zbog losih iskustava poljoprivrednika na mome podrucju udruzivanje je skoro pa nemoguca misija,a pored toga jako je malo onih koji se bave povrtlarstvom,ljudi jos misle da mogu da zive od kukuruza,zita i par krmaca obradjujuci dvadesetak hektara zemlje ,shvatice jednom.Trgovacki lanci nisu mi od pomoci,meni je potreban preradjivac a oni iz nekog razloga nisu zainteresirani za kupovinu domacih proizvoda,neki bi mogli da drve traze kvalitet,ujednacnost ... ali to su gluposti da vidim majstora koji trazi ujednacenost u zrnima graska,da ne navodim druge primere,nisu to jabuke ili paradajz.Uglavnom preradjivaci nisu zainteresovani za saradnju tako da ja nemogu povecati proizvodnju kada udjemo u EU imacu vece trziste pa cu onda povecavati proizvodnju dotada cekam.
sacma is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.06.2010., 22:29   #35
Quote:
sacma kaže: Pogledaj post
Nazalost zbog losih iskustava poljoprivrednika na mome podrucju udruzivanje je skoro pa nemoguca misija,a pored toga jako je malo onih koji se bave povrtlarstvom,ljudi jos misle da mogu da zive od kukuruza,zita i par krmaca obradjujuci dvadesetak hektara zemlje ,shvatice jednom.Trgovacki lanci nisu mi od pomoci,meni je potreban preradjivac a oni iz nekog razloga nisu zainteresirani za kupovinu domacih proizvoda,neki bi mogli da drve traze kvalitet,ujednacnost ... ali to su gluposti da vidim majstora koji trazi ujednacenost u zrnima graska,da ne navodim druge primere,nisu to jabuke ili paradajz.Uglavnom preradjivaci nisu zainteresovani za saradnju tako da ja nemogu povecati proizvodnju kada udjemo u EU imacu vece trziste pa cu onda povecavati proizvodnju dotada cekam.
Ako možeš proizvest barem 20t sedmično povrća javi se ovim sada i dogovori sljedeču godinu

***

Zadnje uređivanje Göttspöđä : 05.06.2010. at 12:58. Reason: uklanjanje brojeva telefona i mailova
more is offline  
Odgovori s citatom Received Infraction
Old 06.06.2010., 19:34   #36
Molim te posalji mi te brojeve i mailove privatnom porukom zainteresiran sam ali me zanimaju detalji.
sacma is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.06.2010., 17:11   #37
Quote:
sivkić kaže: Pogledaj post
To sve imaš u okolici Umaga gdje je i jedina tvornica za preradu industrijske rajčice.Ogromne njive i kombajni već 30-tak godina ako ne i duže.Fali im njiva da se prošire.Al neće to slavonac radit pa je tvornica napravljena u Umagu.
Pa valjda mora postojati nekakva rajonizcija proizvodnje. Ne može slavonska rajčica konkurirati istarskoj, niti istarski kukuruz slavonskom. Njivska slavonska rajčica dozrijeva tek početkom srpnja i mogla bi biti tek nadopuna istarskoj proizvodnji u smislu produžetka sezone. Uostalom, nikad nisam vidio oglas da umažani traže rajčicu ili kooperante u Slavoniji!

Danas sam očima,a ne razumom kupio rajčice u jednom marketu. Prelijepe za vidjeti, jednake kao fotokopirane, ali od okusa niti o...Sklon sam vjerovati da je to urod iz domaćih hidroponskih uzgoja koji se naveliko veličaju u tv emisijama u zadnje vrijeme. Gorja stvar od ovoga se mogle dogoditi da smo tek uvezli te proizvode i u tom smislu podržavam što ljudi to rade, osiguravaju svoju egzistenciju i popravljaju trgovačku bilancu, ali okus, majko moja...Stari plastenički uzgoj na zemlji je čak mila majka prema ovome..
__________________
AGmath - Android app. Kalkukativna pomagala za poljoprivrednike i one koji se bave srodnim djelatnostima.
Agrometar - besplatna desktop aplikacija za evidenciju, pregled i statističku obradu poslovnih događanja na obiteljskim poljoprivrednim gospodarstvima
babkonj5 is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.06.2010., 18:38   #38
Quote:
babkonj5 kaže: Pogledaj post
Danas sam očima,a ne razumom kupio rajčice u jednom marketu. Prelijepe za vidjeti, jednake kao fotokopirane, ali od okusa niti o...Sklon sam vjerovati da je to urod iz domaćih hidroponskih uzgoja koji se naveliko veličaju u tv emisijama u zadnje vrijeme. Gorja stvar od ovoga se mogle dogoditi da smo tek uvezli te proizvode i u tom smislu podržavam što ljudi to rade, osiguravaju svoju egzistenciju i popravljaju trgovačku bilancu, ali okus, majko moja...Stari plastenički uzgoj na zemlji je čak mila majka prema ovome..
Sav je korov odstranjen herbicidima i kultivacijom. Zemne životinje i kukci
istrijebljeni su otrovima. Mikroorganizmi i organske tvari
sprženi su sintetskim gnojivima. Ljeti možete vidjeti seljake kako rade u polju pod plinskim maskama i s gumenim
rukavicama. Ta polja, koja su bila kontinuirano uzgajana
preko 2000 godina, iscrpljena su eksploatatorskom praksom unutar jedne generacije.U jednom metru kvadratnom bi trebalo biti najmanje 10 miljardi mikroorganizama.Ljudi se upliću u prirodu i ma koliko pokušavali, ne mogu
zaliječiti rane koje joj zadaju. Njihova nemarna poljoprivredna praksa lišava tlo bitnih hranjivih tvari,mikroorganizama i rezultat je iz godine u
godinu sve veća jalovost zemlje. Prepuštena sama sebi, zemlja
prirodno održava svoju plodnost, u skladu s urednim biljnim i životinjskim ciklusom života.Otkako su se slabe biljke razvile kao rezultat neprirodne
prakse kao što je duboko oranje i upotreba gnojiva, bolesti i neravnoteža
kukaca postali su velik problem poljoprivrede. Priroda ostavljena na miru u savršenoj je ravnoteži. Štetni kukci i bolesti bilja uvijek su prisutni, ali se u prirodi ne pojavljuju u mjeri koja bi zahtijevala upotrebu otrovnih kemikalija.
I rezultat toga je povrče i voče bez ukusa i mirisa.bilo bi bolje da u kalupima naprave sintetsko povrče i tako nema ništa osim vode u njima barem bi se sintetskim mogli dodati pojačivači arome,boje i aroma sama.
more is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 01:55.