Natrag   Forum.hr > Društvo > Svijet oko nas > Poljoprivreda

Poljoprivreda Kako privređivati plodovima zemlje

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 30.08.2017., 19:00   #1
Uređenje zemljišta, sječa šume, iskop jezera...

Imam zemljište od oko 7500m2 između Zagreba i Jastrebarskog (Goli Vrh/Kozlikovo). Recimo da je oko 7000m2 mješovita šuma. Zemljište ima pristup putu s dvije strane.

Oko 500m2 je na uzvisini ravno;
Oko 5000m2 je veoma lagana kosina u kojoj ima velika uvala/udubina.
Oko 2000m2 je u nizini ravno i imalo je malo jezero koje treba ponovno iskopati (nije održavano);

Planiram urediti zemljište, posjeći svu šumu i zasaditi kestene, orahe, lješnjake i ukratko sve plodonosne boljke koje mogu rađati u našem podneblju.

Koliko kuna mogu dobiti za šumu?

Koliko be me koštalo "duboko malčiranje" da se riješim panjeva?

Koliko bi me koštalo iskapanje jezera s time da se zemlj koja se iz jezera uzme samo zatrpa uvala i
poravna tako da imam lagani pad cijelo vrijeme?

Mogu li okvirno od posječene šume platiti ove ostale radove?

Imaju li tvrtke koje to sve mogu obaviti i kontakt podatci?

Kako barem okvirno izračunati cijenu? Drvo na panju? Sat vremena rada stroja? Kliko stroj može u satu uraditi? etc.


Što mi više podataka date, to bolje.

Zahvalan sam za bilo kakve upute.
Barrex is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.09.2017., 17:41   #2
P.s.
Šuma je stara oko 30-35 godina.

Ako trebam još koji podatak napisati slobodno pitajte.
Barrex is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.09.2017., 20:30   #3
Zemljište se vodi kao šuma ili kao poljoprivredno. Ako je šuma moraš ga prenamijeniti u poljoprivredno. Tek tada počni razmišljati o sječi.
Iako je šuma tvoja, mislim da od šumarije trebaš prvo tražiti dozvolu da istu porušiš. Srušena drva ne možeš prodati bez da nisu markirana.
Nikakvim malčiranjem nećeš se riješiti panjeva, njih treba bagerom povaditi.
__________________
drogom protiv sporta
Biljka is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.09.2017., 21:15   #4
Quote:
Biljka112 kaže: Pogledaj post
Zemljište se vodi kao šuma ili kao poljoprivredno. Ako je šuma moraš ga prenamijeniti u poljoprivredno. Tek tada počni razmišljati o sječi.
Iako je šuma tvoja, mislim da od šumarije trebaš prvo tražiti dozvolu da istu porušiš. Srušena drva ne možeš prodati bez da nisu markirana.
Nikakvim malčiranjem nećeš se riješiti panjeva, njih treba bagerom povaditi.
Zemljište je građevinsko. S 2 strane su susjedi već izgradili kuće na njemu.
Znam za dozvole, ali pojma nemam o cijeni.

Vidio sam na njuškalu malče koje 40 centimetara ruju stijene i panjeve, ali oglas je neaktivan.
Barrex is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.09.2017., 21:28   #5
Ne znam cijene ali znam da se malčerom ne vadi korijenje stabala starih 30 godina.
__________________
drogom protiv sporta
Biljka is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.11.2017., 11:15   #6
Pozdrav, imam sličnu situaciju pa bih Vam bio vrlo zahvalan kada bi mi u inbox poslali rasplet Vaše situacije (cijene, je li drvna građa pokrila cijenu radova?).

Vidim da već dugo nije bilo nikakve aktivnosti na temi, pa ako netko zna neku okvirnu cijenu dubokog malčiranja/krčenja takve površine bio bih mu vrlo zahvalan da mi ju pošalje u inbox ili odgovori na ovu temu.
Harals is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.11.2017., 18:42   #7
što se tiče krčenja šume...
da bi drva mogla na javnu cestu potrebno je dobiti popratnicu od lokalne šumarije ili licencirane firme. zahtjev se predaje šumarskoj savjetodavnoj službi , a oni onda šalju to šumariji/licenciranoj firmi. nakon što vlasnik odradi posao izrade drva, zove ljude iz šumarije/lic. firme da mi daju papire. cijena je nekih 15-tak kn po kubiku što se tiče šumarije. za druge firme ne znam.

cijena krčenja: netko uzme 50kn po izradi metra drva, netko 80kn, itd. sve zavisi.....

e sad, ako je netko slučajno tu šumu stavio u šumsko-gospodarski plan onda se ne može tek tako ići u sječu, već se može posjeći samo onoliko koliko se doznači. no vjerojatno to nije ovdje slučaj.
Makyme is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.03.2018., 17:04   #8
Quote:
Makyme kaže: Pogledaj post
što se tiče krčenja šume...
da bi drva mogla na javnu cestu potrebno je dobiti popratnicu od lokalne šumarije ili licencirane firme. zahtjev se predaje šumarskoj savjetodavnoj službi , a oni onda šalju to šumariji/licenciranoj firmi. nakon što vlasnik odradi posao izrade drva, zove ljude iz šumarije/lic. firme da mi daju papire. cijena je nekih 15-tak kn po kubiku što se tiče šumarije. za druge firme ne znam.

cijena krčenja: netko uzme 50kn po izradi metra drva, netko 80kn, itd. sve zavisi.....

e sad, ako je netko slučajno tu šumu stavio u šumsko-gospodarski plan onda se ne može tek tako ići u sječu, već se može posjeći samo onoliko koliko se doznači. no vjerojatno to nije ovdje slučaj.
To je jedna pravnik ovako napravio : našao ekipu i posjekao svu svoju privatnu šumu površine par hektara. I onda posadio masline. Dok se šumarija snašla , crnike više nije bilo na njoj. Došla tužba i platio 5000 kuna kazne. I onda tražio da mu sa katastra izađu na teren , što je platio nekih 2000 kuna.
I katastar je MORAO napisati činjenično stanje: na parceli je sada maslinik, a ne šuma od crnike.
krena is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 13:49.