Natrag   Forum.hr > Društvo > Psihologija

Psihologija Vodič kroz um i ponašanje za entuzijaste. Podforum: Psihokauč

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 02.10.2017., 22:26   #621
Quote:
nominiran kaže: Pogledaj post
Zna li iko da mi objasni sarvej metod ako se tako piše?
Odgovorila sam ti na temi o "sveznalicama"; vjerojatno "survey method" tj. metoda anketiranja.
Martian7 is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.10.2017., 13:17   #622
Quote:
Martian7 kaže: Pogledaj post
Odgovorila sam ti na temi o "sveznalicama"; vjerojatno "survey method" tj. metoda anketiranja.
Hvala na trudu. Treba mi malo više o toj metodi. Pišem feedback kasnije ako koga zanima. Svaka čast, prave sveznalice. :klap:
nominiran is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.11.2017., 21:24   #623
Pozdrav svima! Zamolila bih vas ako mozete da popunite upitnik za moj istrazivacki rad. Upitnik nije dug, nece vam oduzeti puno vremena. Jako bi mi znacila vasa pomoc. Hvala unapre. :-)
https://docs.google.com/forms/d/e/1F...OsOnAM4-3U1tVU
akicamakica is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.11.2017., 01:11   #624
Ako kome treba osoba za istrazivacki rad(N=1), javite mi se na pm

Zanima me:

Znanstveno podrucje: 5. Društvene znanosti
Polje: 5.06. Psihologija
Grane :
5.06.03 razvojna psihologija
ili
5.06.08 ostale primijenjene psihologije

ili čak

3. Zdravstvo
02. Kliničke medicinske znanosti:
3.02.29 psihijatrija


Šifra: pro bono
Hunny B is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.12.2017., 18:37   #625
Referat iz psihologije

Pozdrav, ako ima kakav student/ica psihologije neka mi se javi u inbox u vezi pisanja referata.
Babylon Shoes is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.12.2017., 10:13   #626
Trebam vašu pomoć
Provodim istraživanje pa ako je netko voljan popuniti upitnik:

https://goo.gl/forms/PKcSldKnRm4roclq2
Jolio is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.04.2018., 15:23   #627
Istraživanje - pomoć pri prikupljanju sudionika

Dragi studenti,

provodim istraživanje u svrhu izrade diplomskog rada iz psihologije.
Ukoliko ste student/ica fakulteta u Osijeku, pomozite tako da ispunite upitnik na linku! Također, ako poznajete osobu koja se uklapa u gore navedeni opis, bila bih vam zahvalna da mu/joj proslijedite poveznicu za upitnik.

Unaprijed hvala!

Link za istraživanje
TS170 is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.04.2018., 00:15   #628
Pomoć oko prikupljanja podataka

Dragi forumaši, kolegice i ja s četvrte smo godine psihologije i provodimo istraživanje za jedan od kolegija. Zahvaljujem unaprijed svakome tko je spreman izdvojiti par minuta vremena i pomoći nam.

Istraživanje se bavi ljudskom sposobnosti detekcije laži te istražujemo jeli ona na razini većoj od slučajne. Zainteresiranim sudionicima ćemo poslati povratnu informaciju o njihovom individualnom učinku . Obrascu je moguće pristupiti na ovoj poveznici:

https://docs.google.com/forms/d/e/1F...XYPDQ/viewform
Nymeria86 is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.05.2018., 17:23   #629
Diplomski rad - ispunjavanje upitnika

Dragi svi

Prijateljica provodi istraživanje u svrhu izrade diplomskog rada. Ukoliko imate 19-30 godina, pomozite joj tako što ćete ispuniti upitnik na linku. Također, ako podijelite poveznicu za istraživanje s drugima te dobi, puuuno bi značilo.

Unaprijed hvala!

https://docs.google.com/forms/d/e/1F...a38zA/viewform
TS170 is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.05.2018., 19:17   #630
Završeno .
__________________
Sjećanje mi snagu daje...
Winston Smith is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.06.2018., 19:37   #631
Lijep pozdrav!

Da ne otvaram još jednu temu na forum.hr, stavit ću post u komentar.

Studentica sam psihologije na Filozofskom fakultetu u Zagrebu i treba mi Vaša pomoć da diplomiram.
Naime, u svrhu izrade svog diplomskog rada provodim istraživanje o stavovima prema cijepljenju protiv HPV-a. Ispunjavanje je anonimno te se u svakom trenutku može odustati od sudjelovanja. Podaci će se analizirati samo na grupnoj razini te ispunjavanje upitnika traje oko 15 minuta. Trebaju mi ispitanici koji imaju kćeri tinejdžerke.

Hvala unaprijed na pomoći!

Link za upitnik:

https://www.surveymonkey.com/r/WXGNQNC
studentstudent is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.07.2018., 15:03   #632
Pozdrav svima, provodim istraživanje o stavovima mladih o nekim aspektima života u Hrvatskoj i također povezanosti istih s mišljenjima o Svjetskom nogometnom prvenstvu.

Link na upitnik je ovdje; http://limesurvey.srce.hr/199188?lang=hr
Ispunjavanje traje manje od 10 minuta

Hvala svima unaprijed!
jaseyrae is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.08.2018., 11:33   #633
STUDENTI!

Ispituje se ZADOVOLJSTVO ŽIVOTOM STUDENATA, i Vaše iskustvo i mišljenje na tu temu je jako potrebno, a i cijenjeno.

Upitnik se nalazi u linku:

https://docs.google.com/forms/d/e/1F...cNOdg/viewform

Hvala!
-psiHo- is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.09.2018., 10:58   #634
Pozdrav!

Postoji li neka baza stručnih radova iz psihologije koja je dostupna široj publici?
Znam za hrcak.srce.
__________________
Latinska poslovica
Điđe T. is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.03.2019., 17:21   #635
Smile Correlation does not imply causation?

Bok ljudeki,

Na 2. godini psihologije sam, i pisem si assigment. Trenutno prolazim kroz statistiku, factor analysis, multi-linear regression, i sl..

Ugl. znam stvarno da nam na faksu uvik ponovaljaju correlation does not imply causation kao mantru ... i shvacam donekle sto zele reci, medjutim zbunim se kad se sjetim primjera cigarete i rak.

Znanstveno je dokazano da cigarete su linked sa brojnim bolestima, ponajprije rak pluca. I sad, na sto tocno se mislis correlation does not imply causation kod ovakvog primjera

Hvala unaprijed na objasnjenju!
Pozzz
Acroine is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.03.2019., 19:30   #636
Evo zanimljiv članak.

Cigarete i rak jednostavno nisu dobar primjer za korelaciju i kauzalnost jer su istraživanja na tu temu konzistentna i postoje fiziološki procesi i mehanizmi koji "omogućuju" tu kauzalnost, odnosno putem kojih, laički rečeno, pušenje uzrokuje rak.
Almost Rosey is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.03.2019., 23:47   #637
Problem je u tome što da bi dokazao kauzalnost, npr. da pušenje uzrokuje rak, bi trebala izvest pokus. I to pokus u kojem svi sve rade isto, samo što jedna grupa puši, a druga ne. I to godinama.
Osim što to nije etično, nije niti moguće. Jer se ljudi razlikuju na sto milijuna načina.

Npr., moguće je da ljudi koji puše manje drže do svojeg zdravlja općenito - recimo da se manje kreću, drugačije se hrane itd. Možda i više pasivno puše jer ne izbjegavaju ić u zadimljene kafiće. I nemoguće je kontrolirati i uzeti u obzir sve razlike.

Naravno, ako provedeš puno detaljnih studija, skupiš što više podataka, moguće je približit se vjerojatnom objašnjenju (npr. da je pušenje na neki način povezano s rakom). Možeš radit i pokuse na životinjama (ako imaš želudac za to) da otkriješ potencijalne mehanizme.

Ipak, mislim da je tvrdnju "korelacija nije kauzalnost" lakše shvatit na nekom očitijem problemu.

Primjer 1:
Otkriveno je da broj pojedenih sladoleda usko korelira s brojem utapljanja u jednom primorskom mjestu. Znači li to da jedenje sladoleda uzrokuje utapljanje? Ili postoji drugo objašnjenje?


Primjer 2:
Nedavno sam vidjela podatke o raznolikosti crijevne flore kod jednog južnoameričkog plemena. Ispada da čim su ljudi niži, imaju bogatiju crijevnu floru. Znači li to da visina određuje raznolikost crijevne flore? Naravno da ne.

U toj populaciji, žene su osjetno niže od muškaraca, za razliku od njih ne puše niti ne piju alkohol, i jedu puno manje mesa. Sad, koje od tog je najbitnije, ne znam, no poprilično sam sigurna da nije visina.

Ali stvari nisu uvijek tak očite kao u ova dva primjera. I baš zbog toga je dobro imat na umu da "korelacija nije kauzalnost".
QuercusRobur is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.03.2019., 10:44   #638
Quote:
Acroine kaže: Pogledaj post
Znanstveno je dokazano da cigarete su linked sa brojnim bolestima, ponajprije rak pluca. I sad, na sto tocno se mislis correlation does not imply causation kod ovakvog primjera

primjer cigarete i raka je čista biologija.
u psihologiji, kao i društvenim znanostima, ne vrijede ista pravila kao u biologiji, matematici, fizici. da smo svi logični i dosljedni, pravilni, psihologije ne bi bilo, to je drugi svijet, druga pravila.

correlation i causation bi se trebali proučavati za svaku individualnu pojavnost koja se istražuje. ta izreka također nije neko pravilo i sveti gral.
femanon is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.03.2019., 11:46   #639
femanon, biologija ti je jako daleko od fizike.

Biologija proučava život i samim tim je puno bliža psihologiji nego fizici. Jer tu ama baš uvijek postoji "ali".
QuercusRobur is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.03.2019., 17:38   #640
Na temelju korelacije između dvije pojave ne možeš zaključiti o kauzalnosti.
Korelacija se odnosi na kvantificirane opservacije ili mjerenja iz kojih taj zaključak nije moguće izvesti.

To ne znači da sve pojave koje su u korelaciji nisu u kauzalnom odnosu, već samo da samo na temelju korelacije to nije moguće zaključiti.

Na primjer. Uzmi osnovnoškolce ... postoji li korelacija između visine i znanja iz matematike?
Da, jer stariji učenici znaju više matematike od mlađih i tu korelacija samo govori o tome da su te dvije stvari u nekoj ko-relaciji.

Ali ... ovdje si navodeći samo korelaciju izostavio nešto što se zove kovarijata, a ta bi varijabla mogla biti broj godina učenja matematike.
Kad bi ulenike izjednačio po tome, na primjer da računaš korelacije zasebno unutar svakog razreda, vjerojatno korelaciju ne bi utvrdio ...

Vrlo je lako upetljati se u probleme kod korelacije-kauzacije. Negdje nas korelacija vuče na takvo zaključivanje, a negdje nije jasno što bi moglo biti uzrokom čega.

Da stvar bude mutnija, nekad između dvije pojave korelacija ne postoji jer ju "prekriva" neka druga varijabla.
__________________
Science is the great antidote to the poison of enthusiasm and superstition.
gordan72 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 15:06.