Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Automobili

Automobili Život na kotačima
Podforumi: Nautika, Motori i skuteri, Autoplin

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 25.04.2017., 10:35   #41
ne kuzim kako autor misli iz troskova izuzeti gorivo?
osim sto gorivo ima svoju cijenu, ali i predena kilometraza odreduje i koliko i kakvih ce servisa biti, koliko cesto cemo kupovati gume...
ZgSash is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.04.2017., 10:37   #42
Financijska nepismenost je jedan od osnovnih problema kod naših ljudi. Što starije generacije kojima je kredite redovito "jela" inflacija, što njihove djece koju nije imao tko naučiti.

Ja sam nedavno išao u refinanciranje zbog 0,75% kamate. To mi je uz još neke povoljnosti otvorilo cca. 300kn mjesečno.
I stalno gledam opcije gdje neke svoje rashode mogu povoljnije financirati.
Mnogi se "groze" dozvoljenog prekoračenja, meni to redovito ispadne ubjedljivo najjeftiniji keš. Samo ljudima se često ne da proučavati i računati.
frenchman is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.04.2017., 10:40   #43
Quote:
frenchkey kaže: Pogledaj post
Vau, nisam znao da živim u tako prosperitetnoj zemlji...
Jesi siguran da je riječ o Hrvatskoj? Da nije Južna Koreja, Seul?
Ovdje je prosjek žena blagajnica u Konzumu plus muž u nekom građevinskom poduzeću, ukupno 10 tkn, ako
Hoćeš reći da obitelj s takvim prosjekom može tako dobro živjeti da si može priuštiti (na bilo koji način ) recimo....najprodavaniji HR novi auto? Valjda naša srednja klasa to može.. Ovi iz tvog primjera - teško.
DrAqua is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.04.2017., 11:26   #44
Quote:
europe2seoul kaže: Pogledaj post
A ne kuzim; pa imas hrpu ljudi VSS koji rade za 8-10 tisuca kuna i ozenjeni su/udane. Dakle ukupna primanja od 13-20 tisuca kuna mjesecno. To ti je nasa srednja klasa. Cesto bude da imaju i rjeseno stambeno pitanje ili nasljedstvom, ili malo starci pomogli malo kredit i tako. A to su ti obicno i potomci isto tako VSS-a od proslog sistema. Znaci nisu iz radnicke klase koja je i dalje radnicka klasa (SSS).
A što znači "hrpa ljudi"? Misliš li da moja brojka od xy tisuća ljudi nije realna?


Hrpa ljudi ne radi(puno veća od te srednje klase). Hrpa ljudi VSS-VŠS radi nižerangirane poslove i kalkulira može li imati auto koji im je neophodan, ne razmišljajući o novom autu.


Kužim da je u Zg okolina relativno takva da takve osobe nisu baš rijetkost(štoviše, ja vjerujem da ih je više od 90% u Zg), ali skuži da to nije baš uvijek svakodnevica.
__________________
Razmišljam o tome da razmišljam manje...
rocket86 is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.04.2017., 12:11   #45
Quote:
rocket86 kaže: Pogledaj post
A što znači "hrpa ljudi"? Misliš li da moja brojka od xy tisuća ljudi nije realna?


Hrpa ljudi ne radi(puno veća od te srednje klase). Hrpa ljudi VSS-VŠS radi nižerangirane poslove i kalkulira može li imati auto koji im je neophodan, ne razmišljajući o novom autu.


Kužim da je u Zg okolina relativno takva da takve osobe nisu baš rijetkost(štoviše, ja vjerujem da ih je više od 90% u Zg), ali skuži da to nije baš uvijek svakodnevica.
A koliko bi vi imali srednje klase? Pa u svakom drustvu sto si veca klasa to vas manje ima. Najmanje ima bogatih, pa malo vise ima vise srednje klase, onda ti dodje srednja klasa koje ima vise a najvise ima radnicke klase.

U HR ako ide 150-200 tisuca ljudi na skijanje godisnje, sto je dodatni luksuz vs more gdje ide i radnicka klasa, to znaci da imas ajmo reci 200 tisuca ljudi pripadnika srednje i vislje klase. Neka je 20 tisuca njih bogatih, ostali su cista srednja klasa.

Ne vidim gdje vi vidite da samo 10-20 tisuca ljudi su pripadnici srednje klase.
europe2seoul is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.04.2017., 12:17   #46
Quote:
frenchman kaže: Pogledaj post
Financijska nepismenost je jedan od osnovnih problema kod naših ljudi. Što starije generacije kojima je kredite redovito "jela" inflacija, što njihove djece koju nije imao tko naučiti.

Ja sam nedavno išao u refinanciranje zbog 0,75% kamate. To mi je uz još neke povoljnosti otvorilo cca. 300kn mjesečno.
I stalno gledam opcije gdje neke svoje rashode mogu povoljnije financirati.
Mnogi se "groze" dozvoljenog prekoračenja, meni to redovito ispadne ubjedljivo najjeftiniji keš. Samo ljudima se često ne da proučavati i računati.
Iznenadio bi se koliko "vakultetski vaspitanih" ljudi i to sa tehničkih fakulteta, koji su MORALI slušat matematiku, nema blage veze izračunat što im se isplati a što ne.
__________________
Bio sam 100% uvjeren da od hrvatskog Sudstva nema većeg govna ....
ICTY me podsjetio da u ništa nemožeš bit 100% siguran
CDRW is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.04.2017., 12:31   #47
Mh, da, znam. Matematika je samo baza za ono što je ekonomija/ekonomiziranje.

A "tehničari" su inače poznati kao malo

frenchman is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.04.2017., 12:51   #48
Quote:
CDRW kaže: Pogledaj post
Iznenadio bi se koliko "vakultetski vaspitanih" ljudi i to sa tehničkih fakulteta, koji su MORALI slušat matematiku, nema blage veze izračunat što im se isplati a što ne.
A tesko ti izracunat Za to treba biti sa matematickog fakulteta.

1500 fixni troskovi za auto mjesecno.
1500 kuna rezije cca neki prosjek sa internetom, mobitelom i tako to.
Nek na hranu za obitelj ode cca 3000 kuna to ti je 6000 kuna.

Tu nema jos i odjece, obuce, ako imas djecu i za njih jer rastu ili ako su mali koriste pelene itd.

Pa vidis koliko jos ode na to. Onda fino vidis ukupna primanja i vidis koju ratu kredita mozes podnjesti.

Izuzetno jednostavna matematika.
europe2seoul is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.04.2017., 13:05   #49
Pa kad se priča, evo vrlo konkretnih brojki koliko je mene koštao zadnji auto za 4 godine:
kupljen/prodan 18.000 kn
gorivo 32.000 kn
registracija i osiguranje 13.000 kn
servisi i gume 18.000

Dakle, direktan trošak 81.000 kn za 46 mjeseci koliko sam ga imao.
Indirektan trošak je još bar 25.000 kn veći jer odeš u kupovinu s autom, pa u tjednoj nabavci kupiš i pizdarija koje ti nisu nužne (pijača, grickalice itd.) za bar 100 kn.
Znači, prosječno me auto koštao 1.760 kn mjesečno uz MALO vožnje. Uzmem li i nepotrebnu potrošnju, cca. 2.300 kn mjesečno.
OK, ja živim u centru ZG, pa mogu bez auta, ali može i barem 60% drugih ljudi koji žive u Zagrebu.
__________________
Pretpostavka je majka svih zajeba.
8T8 is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.04.2017., 13:19   #50
Quote:
8T8 kaže: Pogledaj post
Pa kad se priča, evo vrlo konkretnih brojki koliko je mene koštao zadnji auto za 4 godine:
kupljen/prodan 18.000 kn
gorivo 32.000 kn
registracija i osiguranje 13.000 kn
servisi i gume 18.000

Dakle, direktan trošak 81.000 kn za 46 mjeseci koliko sam ga imao.
Indirektan trošak je još bar 25.000 kn veći jer odeš u kupovinu s autom, pa u tjednoj nabavci kupiš i pizdarija koje ti nisu nužne (pijača, grickalice itd.) za bar 100 kn.
Znači, prosječno me auto koštao 1.760 kn mjesečno uz MALO vožnje. Uzmem li i nepotrebnu potrošnju, cca. 2.300 kn mjesečno.
OK, ja živim u centru ZG, pa mogu bez auta, ali može i barem 60% drugih ljudi koji žive u Zagrebu.

Super je kada retroaktivno racunas samo razliku izmedju nabavne i prodajne cijene da vidis trosak auta. No to mozes raditi samo nakon prodaje koja moze biti za 4, 5, 7, 10 ili vise godina. A u medjuvrmenu ti treba svota novaca po kojoj si kupio dakle ona veca. Pa je bolje to uzeti odnosno rezervirati kod kalkulacije - mogu si priustiti ili ne.

Sto se tice kupovine extra stvari u ducanu zbog automobila to je malo nategnuto. Mislim nisi to kupio susjedu nego si kupio sebi. A nisi morao.
europe2seoul is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.04.2017., 13:35   #51
Quote:
europe2seoul kaže: Pogledaj post
Super je kada retroaktivno racunas samo razliku izmedju nabavne i prodajne cijene da vidis trosak auta. No to mozes raditi samo nakon prodaje koja moze biti za 4, 5, 7, 10 ili vise godina. A u medjuvrmenu ti treba svota novaca po kojoj si kupio dakle ona veca. Pa je bolje to uzeti odnosno rezervirati kod kalkulacije - mogu si priustiti ili ne.

Sto se tice kupovine extra stvari u ducanu zbog automobila to je malo nategnuto. Mislim nisi to kupio susjedu nego si kupio sebi. A nisi morao.
Nije mi to prvi auto u životu, pa na temelju iskustva mogu reći da ako se voziš malo kao ja zadnjih godina (recimo 5.000 km godišnje), kad uračunaš servis, registraciju, gubitak vrijednosti, minimalni godišnji trošak ti je cca. 15.000 kn.

Za dodatnu kupovinu - nisam ja ni rekao da je to za susjeda (no nije ni cijeli auto), ali je uzrokovano imanjem auta. I da, slažem se da je malo nategnuto - netko će u kupovinu strogo po spisku, ali netko drugi će bogami i na razne feštice i tome slično samo jer ima auto.

Ako se voziš, ne možeš imati manji godišnji trošak auta od 2.000 €. Samo više.
__________________
Pretpostavka je majka svih zajeba.
8T8 is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.04.2017., 13:58   #52
Quote:
8T8 kaže: Pogledaj post
Nije mi to prvi auto u životu, pa na temelju iskustva mogu reći da ako se voziš malo kao ja zadnjih godina (recimo 5.000 km godišnje), kad uračunaš servis, registraciju, gubitak vrijednosti, minimalni godišnji trošak ti je cca. 15.000 kn.

Za dodatnu kupovinu - nisam ja ni rekao da je to za susjeda (no nije ni cijeli auto), ali je uzrokovano imanjem auta. I da, slažem se da je malo nategnuto - netko će u kupovinu strogo po spisku, ali netko drugi će bogami i na razne feštice i tome slično samo jer ima auto.

Ako se voziš, ne možeš imati manji godišnji trošak auta od 2.000 €. Samo više.
Ne moze. Rekao bih da rezerviras bar 1500 kuna mjesecno troska za imati auto godinu dana, dakle 18 tisuca kuna godisnje. S time da ako jedan mjesec potrosis 1200 kuna - super. Npr zimski mjeseci i lose vrijeme. No mozda za ljeto i proljece potrosis 1600-1700 kuna pa se sve to iznivelira.

I to gore napisano vrijedi za bilo koji auto - novi, polovni, veci, manji.
Tako da ako nemas 1500 kuna + za ratu kredita ili 1500 kuna + za samom sebi vratiti ustedjevinu cash-a, auto si ne mozes prisutiti - i tocka.
europe2seoul is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.04.2017., 14:39   #53
Quote:
timothy88 kaže: Pogledaj post
Zazirem od kredita jer je danas sve nesigurno. Kredit se mora plaćat bez odgode i svaki mjesec ti uzima lovu... Rađe ću kad mogu stavljat svaki mjesec sa strane 1000, 2000, 3000 kuna a ne uzet kredit od 5 ili 10 godina...

Hvala svima na savjetima i pokušavajte se držate teme. Tema su troškovi... Nije to tako strašno... Znači max milju eura godišnje. Tko ima stalna primanja nije to teško za izdržati...

Evo ja živim u prigradu Rijeke oko 15 km od centra i računao sam da svaki dan gubim cca 3 sata zato jer nemam auto. To su strašni vremenski troškovi bez auta se ne može, Pogotovo za nas koji svoje poslove i doma radimo... Meni je vrijeme i više od novca...
Aha, stavljat ćeš sa strane... i 10 godina biti bez auta. Ako ti auto treba onda ne možeš čekati 10 godina.
Kažeš gubiš 3 sata dnevno jer nemaš auto. Na poslu izgubiš 8 sati, 8 sati spavaš, sat vremena izgubiš na putu na posao i natrag, spremanje na posao, i to ako imaš auto ili ti je posao blizu. Preostaje ti 7 sati dnevno a ti još od toga izgubiš 3 sata jer nemaš auto, znači skoro pola slobodnog vremena za život. Nemaš što razmišljati, kupi auto, na kredit, bilo kako, stari, novi... meni je auto ušteda nekih sat vremena dnevno u odnosu na gradski prijevoz. Dovoljno da niti ne pomišljam putovati drugačije nego autom bez obzira na troškove.
tekac is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.04.2017., 15:12   #54
Držite se teme. Ja nikakve kredite ne uzimam za bilo što. Pogotovo ne od savjeta anonimnih forumaša. Zato je i RH u banani i siromašna država jer javni dug iznosi oko 90% BDP-a. Radije ću si skupit i kupit vozilo od npr. 20 tisuća kuna u kešu nego dizat kredit za 100 tisuća na 10 godina. A danas se otkazi dobivaju kao gljive poslije kiše. Po meni je ludost uzimat kredite pogotovo u jednoj siromašnoj balkanskoj državici što je RH postala.

Hvala na dobrim informacijama. Naravno, konkretni troškovi ovise od vozila do vozila ali bez toga se ne može. Nije to strašno a nije ni jeftino.
timothy88 is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.04.2017., 15:15   #55
još imam traume od švicarca i na sam spomen kredita dobijam tikove i hladan znoj
frenchkey is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.04.2017., 15:26   #56
Quote:
frenchkey kaže: Pogledaj post
još imam traume od švicarca i na sam spomen kredita dobijam tikove i hladan znoj
Jedno je kredit sa valutnom klauzulom, promjenjivom kamatnom stopom i to jos na dugi niz godina (desetljeca) a drugo je kratki kredit u kunama bez valutne klauzule sa niskom kamatnom stopom i kratkim rokom otplate.
europe2seoul is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.04.2017., 15:30   #57
Quote:
timothy88 kaže: Pogledaj post
Držite se teme. Ja nikakve kredite ne uzimam za bilo što. Pogotovo ne od savjeta anonimnih forumaša. Zato je i RH u banani i siromašna država jer javni dug iznosi oko 90% BDP-a. Radije ću si skupit i kupit vozilo od npr. 20 tisuća kuna u kešu nego dizat kredit za 100 tisuća na 10 godina. A danas se otkazi dobivaju kao gljive poslije kiše. Po meni je ludost uzimat kredite pogotovo u jednoj siromašnoj balkanskoj državici što je RH postala.
Kaj drzite se teme? Pa tema je trosak automobila. Ako trosak automobila nije kredit onda ne znam sto je! Ako trosak automobila nije amortizacija onda ne znam sto je!

Ako imas 20 tisuca kuna bolje ti je da ih stavis sa strane i ne diras nego uzmes bezgotovinski kredit na 20 tisuca kuna sa otplatom od 24 mjeseci. Placati ces 900 kuna mjesecno i otplatiti ces 21600 kuna banci. Dakle dat ces banci 1600 kuna. To ti je trosak ibera. U slucaju da izgubis posao, imati ces lovu od onih 20 tisuca kuna da zatvoris prijevremeno kredit bez ikakvih naknada minus naravno ono sto si vec otplatio. U slucaju da ne dobijes otkaz, ovako i onako bi odvajao cca 1000 kuna mjesecno da stedis za auto pa ti je isto.

Quote:
Hvala na dobrim informacijama. Naravno, konkretni troškovi ovise od vozila do vozila ali bez toga se ne može. Nije to strašno a nije ni jeftino.
Pa manje vise su ti troskovi isti ako nemas neke velike kvarove koje vecinu ne zadese (DPF, dvomaseni zamasnjak, turbina) ali neke zadese. Klasican atmosferski benzinac ti je najsigurniji za male troskove osim ako ne ubodes nesto sto ti je netko podvalio i stalno se kvari.
europe2seoul is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.04.2017., 15:34   #58
Quote:
europe2seoul kaže: Pogledaj post
Jedno je kredit sa valutnom klauzulom, promjenjivom kamatnom stopom i to jos na dugi niz godina (desetljeca) a drugo je kratki kredit u kunama bez valutne klauzule sa niskom kamatnom stopom i kratkim rokom otplate.
Na sreću bio je samo 10 godina, otplaćen i još mi banka vratila 30 tkn.
frenchkey is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.04.2017., 15:43   #59
Quote:
timothy88 kaže: Pogledaj post
Držite se teme. Ja nikakve kredite ne uzimam za bilo što. Pogotovo ne od savjeta anonimnih forumaša.
A ostale savjete npr. o troškovima posjedovanja auta uzimaš?

Quote:
timothy88 kaže: Pogledaj post
Zato je i RH u banani i siromašna država jer javni dug iznosi oko 90% BDP-a.
Ti, nadam se, znaš što je javni dug, zašto on postoji, koliko i da li njegov omjer u postotku BDPa utječe na tebe kao građanina i koliko uopće taj postotak i ta vrsta duga imaju bilo kakvog utjecaja na tvoju odluku hoćeš li ili ne dizati kredit?

Quote:
timothy88 kaže: Pogledaj post
Radije ću si skupit i kupit vozilo od npr. 20 tisuća kuna u kešu nego dizat kredit za 100 tisuća na 10 godina. A danas se otkazi dobivaju kao gljive poslije kiše. Po meni je ludost uzimat kredite pogotovo u jednoj siromašnoj balkanskoj državici što je RH postala.
Naravno da je ludost za svakoga tko živi na grbači staraca, ne plaća 90% životnih troškova pa može moralizirat.
A na koji točno način genije ćeš odvojit tih svojih 1000kn mjesečno da bi kupio auto u kešu, ako isto tako dobiješ otkaz??

Osim toga, u tvojoj glavi postoje samo krajnosti - ili 20.000 u kešu ili 100.000 na 10 godina?!? A da pogledaš šta ti kolega e2s predlaže npr.?
frenchman is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.04.2017., 16:44   #60
Quote:
timothy88 kaže: Pogledaj post
Držite se teme. Ja nikakve kredite ne uzimam za bilo što. Pogotovo ne od savjeta anonimnih forumaša. Zato je i RH u banani i siromašna država jer javni dug iznosi oko 90% BDP-a. Radije ću si skupit i kupit vozilo od npr. 20 tisuća kuna u kešu nego dizat kredit za 100 tisuća na 10 godina. A danas se otkazi dobivaju kao gljive poslije kiše. Po meni je ludost uzimat kredite pogotovo u jednoj siromašnoj balkanskoj državici što je RH postala.

Hvala na dobrim informacijama. Naravno, konkretni troškovi ovise od vozila do vozila ali bez toga se ne može. Nije to strašno a nije ni jeftino.
A je li Austrija banana država?

https://www.google.hr/webhp?sourceid...UAAH4lEapIAAAA

A Belgija?

https://www.google.hr/search?sa=X&es...AxwQtx8InAEwEg

Francuska?

https://www.google.hr/search?sa=X&es...DhEQtx8IpwEwEg

Čovječe nemoj pljuvati po forumašima koji te više manje jako dobro savjetuju u pogledu kredita i financijske odgovornosti.

Ti kolega, NHF, očito nemaš veliko znanje o financijama.
Troskot is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 19:48.