Natrag   Forum.hr > Društvo > Povijest > Domovinski rat

Domovinski rat Domovinski rat bez politike

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 25.02.2013., 11:07   #1661
Quote:
program01 kaže: Pogledaj post
Pozdrav svima. Ja sam madarski. Nazalost ne dobro govorim hrvatsku jeziku, oprostite. Trenutno radim na vojnu akademiju i radio sam o HR DR (Domovinskom ratu). Zanima me vojne akcije Maslenica , koje smo pročitali puno o tome. Sada ja pokusavam ilustrirati vojni zoni i sektori HV i VRSK -Sjeverna i Srednja Dalmacija na kartu.Ja sam zainteresiran za točno gdje potaknut sektora, zona granica.
Ako netko može pomoći u tome ove vojne zone i sektori povezani karata ilustriraju vrlo zahvalan!
Bog!
ovdje imaš dvije mape.
22.01-27.01.1993

29.01.-16.03.1993

cijeli link

ps. ovo su karte samo za 4.gbr

Zadnje uređivanje hr1u00 : 25.02.2013. at 12:02.
hr1u00 is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.02.2013., 12:44   #1662
Puno hvala za brzu pomoć, hvala za linkove za Vasi ,za Tebi
program01 is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.02.2013., 21:50   #1663
Quote:
Decimus kaže: Pogledaj post
http://www.4brigada-zng.hr/monografija

Pages 252-253 etc. Znakovlje je istočnog tipa osim što je crveni neprijatelj, a plavi prijateljske snage.

Sektori (sektor u obrani, zona ako je napad) su formirani tek nakon završetka glavne operacije Maslenica. Sektor 1 je bio sjeverni dio područja operacija (Velebit od prijevoja Mali Alan do Karinskog mora). Južno su sektori raspodijeljeni vjerojatno isto geografski.

Negdje sam vidio i kartu s NATO oznakama granica i postrojbi i sa cijelim područjem operacija, ali mislim u knjizi. Nisam siguran.
Svaka čast na monografiji ,našao sam dio toga vezano za Podgradinu,Gradina je oslobođena sa dva tenka i ostalo.Hvala.
studeni1971 is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.02.2013., 03:22   #1664
Kašić

Čitam prvi puta ovaj forum i tema o Maslenici je baš zanimljiva. No, nigdje nisam primijetio da se spominju ljudi iz Osijeka koji su nastradali 1.2.1993. u Kašiću. Išao sam im na prepoznavanje nakon što su vraćeni u Osijek u malenim sanducima. Takve stvari se ne zaboravljaju, i molim boga da se nikad više nikome ne dogode. Također se sjećam razočaranja obitelji nakon što je, koliko se sjećam neki Zvirotić u emisiji Slikom na sliku (valjda se dobro sjećam) objašnjavao kako su poginuli u borbama. Onaki debel da nije mogao govoriti od obijesti. Tad se već moglo vidjeti da će nam država otići u privatne ruke.
Da li postoje ljudi ovdje koji bi mi privatnom porukom mogli više reći o stradanju tih momaka u kamionu, navodi se 15-17 Brođana, ali bilo je 4 iz Osijeka.
Da li im je HV skupljala tijela ili su razmijenjeni na neki način. Bilo što?
Hvala
mariodario is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.02.2013., 08:27   #1665
Quote:
mariodario kaže: Pogledaj post
Čitam prvi puta ovaj forum i tema o Maslenici je baš zanimljiva. No, nigdje nisam primijetio da se spominju ljudi iz Osijeka koji su nastradali 1.2.1993. u Kašiću. Išao sam im na prepoznavanje nakon što su vraćeni u Osijek u malenim sanducima. Takve stvari se ne zaboravljaju, i molim boga da se nikad više nikome ne dogode. Također se sjećam razočaranja obitelji nakon što je, koliko se sjećam neki Zvirotić u emisiji Slikom na sliku (valjda se dobro sjećam) objašnjavao kako su poginuli u borbama. Onaki debel da nije mogao govoriti od obijesti. Tad se već moglo vidjeti da će nam država otići u privatne ruke.
Da li postoje ljudi ovdje koji bi mi privatnom porukom mogli više reći o stradanju tih momaka u kamionu, navodi se 15-17 Brođana, ali bilo je 4 iz Osijeka.
Da li im je HV skupljala tijela ili su razmijenjeni na neki način. Bilo što?
Hvala
Taj dan je poginulo 25 pripadnika 3.GBR, što u kamionu što u borbama. Ukupno na Maslenici 35 (Kašić, Paljuv, Novigrad). Na spomeniku u Kašiću su imena svih stradalih.
http://http://blog.dnevnik.hr/broco/2010/01/1627230501/17-obljetnica-obrane-kasica-i-zadarskog-zaleda.html

Ako si pročitao forum od početka mogao si steći neku sliku o okolnostima stradavanja.
žerac76 is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.02.2013., 17:22   #1666
Quote:
žerac76 kaže: Pogledaj post
Taj dan je poginulo 25 pripadnika 3.GBR, što u kamionu što u borbama. Ukupno na Maslenici 35 (Kašić, Paljuv, Novigrad). Na spomeniku u Kašiću su imena svih stradalih.
http://http://blog.dnevnik.hr/broco/2010/01/1627230501/17-obljetnica-obrane-kasica-i-zadarskog-zaleda.html

Ako si pročitao forum od početka mogao si steći neku sliku o okolnostima stradavanja.

Čitao sam i ne vidim istinu. Bio sam u Kašiću kod spomenika, prije par godina. Tamo nisu sva imena. Imena koja se spominju na ovom forumu nisu točna, bar ne za ona koja znam, a nekih i nema. Vidim da postoje živi svjedoci pa ću pokušati doći do njih.
Postojali su veliki ljudi koje se ovdje ni nje spominje. Nema ljutnje...
mariodario is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.02.2013., 17:28   #1667
u monografiji 3.gbr ti tocno stoji tko je gdje poginuo
Mustang51 is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.03.2013., 13:43   #1668
Quote:
mariodario kaže: Pogledaj post
Čitao sam i ne vidim istinu. Bio sam u Kašiću kod spomenika, prije par godina. Tamo nisu sva imena. Imena koja se spominju na ovom forumu nisu točna, bar ne za ona koja znam, a nekih i nema. Vidim da postoje živi svjedoci pa ću pokušati doći do njih.
Postojali su veliki ljudi koje se ovdje ni nje spominje. Nema ljutnje...
Nevidim razloga zašto bi se neka imena stavila a neka ne. To njihovi suborci sigurno nebi dozvolili.
Na Maslenici su bili i djelovi 5.gbr. Probaj provjeriti kod njih.
žerac76 is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.03.2013., 14:05   #1669
Quote:
mwm kaže: Pogledaj post
Aj ne seri.
traktor-trol
hr1u00 is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.03.2013., 19:15   #1670
trol koji oce zapoceti raspravu o tome kako su hvatske snage imale gubitke vece nego zele priznati a sve da bi se potkrijepio mit o srpskoj snazi
Mustang51 is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.03.2013., 00:26   #1671
Koji su to likovi! "E, ajde nećemo staviti ovih još 10 na spomenik, da sakrijemo od Srba da nas je toliko poginulo". Mislim, koji to jebeni kompleks treba biti da bi razmišljao na takav način.
Decimus is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.03.2013., 03:41   #1672
Quote:
Decimus kaže: Pogledaj post
Koji su to likovi! "E, ajde nećemo staviti ovih još 10 na spomenik, da sakrijemo od Srba da nas je toliko poginulo". Mislim, koji to jebeni kompleks treba biti da bi razmišljao na takav način.
a mi Srbi bi sakrili kolkiko nas je poginulo,mi kazemo u Vukovaru 1000,a vi ,jok, 8000-12000,za Maslenicu i taj period u Dalmaciji smo objavili imena svih poginulih,a vi se nikakako dogovorit
metar drva is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.03.2013., 07:29   #1673
Quote:
metar drva kaže: Pogledaj post
a mi Srbi bi sakrili kolkiko nas je poginulo,mi kazemo u Vukovaru 1000,a vi ,jok, 8000-12000,za Maslenicu i taj period u Dalmaciji smo objavili imena svih poginulih,a vi se nikakako dogovorit
a zato je arkan izjavio (iako se ne povodim sto posto ni za njegovom izjavom koju mozes naci na youtube) ovi nam pobise 15000 ljudi!
nigdje nije izasla tocna brojka za vukovar jer je bila velika konfuzija i zapravo su izasli brojevi same bivse tada vec raspadajuce JNA i to samo za borbe u samom gradu a mi bitku za vukovar gledamo malo sire pa u nju spadaju i npr borbe za bogdanovce. Maslenica je vec vrijeme kad se sa vase strane isprofiliralo tko je tko i svojim ljudima u toj vasoj tzv krajini niste mogli skrivati koliko vas je poginulo osim mozda za par desetaka dragovoljaca iz srbije no i to nije na duge staze islo. u Hrvatskoj se zna poimenice za svakog stradalog tijekom domovinskog rata.
Mustang51 is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.03.2013., 09:13   #1674
Quote:
metar drva kaže: Pogledaj post
a mi Srbi bi sakrili kolkiko nas je poginulo,mi kazemo u Vukovaru 1000,a vi ,jok, 8000-12000,
pa ostatak vodite kao saobračajne nesreče i ostalo :
JoZ@ is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.03.2013., 16:42   #1675
Quote:
Mustang51 kaže: Pogledaj post
a zato je arkan izjavio (iako se ne povodim sto posto ni za njegovom izjavom koju mozes naci na youtube) ovi nam pobise 15000 ljudi!
nigdje nije izasla tocna brojka za vukovar jer je bila velika konfuzija i zapravo su izasli brojevi same bivse tada vec raspadajuce JNA i to samo za borbe u samom gradu a mi bitku za vukovar gledamo malo sire pa u nju spadaju i npr borbe za bogdanovce. Maslenica je vec vrijeme kad se sa vase strane isprofiliralo tko je tko i svojim ljudima u toj vasoj tzv krajini niste mogli skrivati koliko vas je poginulo osim mozda za par desetaka dragovoljaca iz srbije no i to nije na duge staze islo. u Hrvatskoj se zna poimenice za svakog stradalog tijekom domovinskog rata.
probaj se malo igrat matematike,izracunaj kolko je vojnika izginulo boreci se protiv Srba u ratovima 91-99,a koliko srpskih vojnika,uracunaj u to da nam je NATO non-stop visio nad glavom,ali uracunaj sve,HV,HVO,ARNIJA BIH I UCK, a jos se vodi da smo izgubili ratove(mada se ne slazem sa ovim za bosanske Srbe),sta bi bilo da smo pobjedili u ratu
metar drva is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.03.2013., 17:12   #1676
u Hrvatskoj ste definitivno imali vise gubitaka nego HV a jedino ako uracunate gubitke vasih vojnika protiv cjelokupnog broja stradalih lojalnih građana Hrvatske ste mozda blizu da izjednacite ljudske gubitke. u BiH ste natukli brojeve na svoju stranu protiv bosnjaka jer su bili debelo inferiorni u naoruzanju pa su to kompenzirali ljudskom masom i losom banzai taktikom u trenucima ocaja a i to se pocelo mjenjati kad su se oni bolje naoruzavali prema kraju rata. Na kosovu ste bili u debeloj kvantitativnoj i kvalitativnoj prednosti i definitivno bi skrsili u tom trenutku pobunjene Kosovare (albance) da vas nisu zbombali NATO-vci i da vam nije prijetio totalni kolaps drzave(ekonomski i politicki) zbog tog bombanja.
igrat se netreba jer postoje tocne brojke barem sa Hrvatske strane a to sto vi vojnike bosnjake, makedonce, mađare pa cak i hrvate i crnogorce ne racunate pod stradale srpske vojnike iako su se borili 1991.godine na vasoj strani je sasvim druga prica!
Mustang51 is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.03.2013., 18:51   #1677
Quote:
metar drva kaže: Pogledaj post
probaj se malo igrat matematike,izracunaj kolko je vojnika izginulo boreci se protiv Srba u ratovima 91-99,a koliko srpskih vojnika,uracunaj u to da nam je NATO non-stop visio nad glavom,ali uracunaj sve,HV,HVO,ARNIJA BIH I UCK, a jos se vodi da smo izgubili ratove(mada se ne slazem sa ovim za bosanske Srbe),sta bi bilo da smo pobjedili u ratu
Računica baš nije skroz jednostavna jer ne zaboravi da su se Muslimani borili sa Hrvatima i izmedju sebe. Što se tiče srpskih gubitaka oni su još dosta nepotpuni.
Već sam te prije pitao pošto si i sam sudjelovao u 7. korpusu u borbama u vezi tehnike tog korpusa, broja tenkova, oklopa, topništva ali mi nisi odgovorio, ako ti nije problem da odgovoriš, stvarno me zanima. Hvala.
DoggTagg is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.03.2013., 17:47   #1678
Quote:
DoggTagg kaže: Pogledaj post
Računica baš nije skroz jednostavna jer ne zaboravi da su se Muslimani borili sa Hrvatima i izmedju sebe. Što se tiče srpskih gubitaka oni su još dosta nepotpuni.
Već sam te prije pitao pošto si i sam sudjelovao u 7. korpusu u borbama u vezi tehnike tog korpusa, broja tenkova, oklopa, topništva ali mi nisi odgovorio, ako ti nije problem da odgovoriš, stvarno me zanima. Hvala.
za korpus nemam neke podatke,a za benkovacku brigadu,mogu ovako iz sjecanja da ti pokusam opisati,23 tenka t 55,3-4 t-34,uglavnom koristeni kao topovi ,dobro ukopani,na crti Pristeg-Stankovci,dalekometna i teska artiljerija smjestena na debelom brdu kod Biljana Gornjih i Kule Atlagica,medju njima i topovi 130 mm,koji su gadjali Zadaru nekoliko navratam,vbr orkan je bio pod direktnom komandom glavnog staba i najcesce je bio smjesten u Kistanjama,uz njega konstantno bili 2 BOV-a,jedan sa strelama 2m i jedan sa trocjevcom 20.3mm,znam da je pvo sistem KUB,bio smjesten u Padjenima kod Knina,u Bruskoj osnovan nastavni centar za obuku,pri kojem je djelovao i izvidjacko-diverzantski odred,imali su cak i nekakvo podvodno cudo za 3 ili 4 osobe,sa kojim su cesto isli za Novigrad,misli da je JNA naziv bio zaba ili tako nesto,al samo sam jednom to vidio i nisam ima pojma ni sta je to, Navodno je u Kninu postojao interventni tenkovski vod sa 10 tenkova M-84,mada ih ja nisam nikad vidio,ako se sjetim jos cega ,dopisacu ,eto to je to onako iz glave,poodavno je to i bilo,dobro se i ceg i sjecam
metar drva is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.03.2013., 21:52   #1679
Quote:
metar drva kaže: Pogledaj post
za korpus nemam neke podatke,a za benkovacku brigadu,mogu ovako iz sjecanja da ti pokusam opisati,23 tenka t 55,3-4 t-34,uglavnom koristeni kao topovi ,dobro ukopani,na crti Pristeg-Stankovci,dalekometna i teska artiljerija smjestena na debelom brdu kod Biljana Gornjih i Kule Atlagica,medju njima i topovi 130 mm,koji su gadjali Zadaru nekoliko navratam,vbr orkan je bio pod direktnom komandom glavnog staba i najcesce je bio smjesten u Kistanjama,uz njega konstantno bili 2 BOV-a,jedan sa strelama 2m i jedan sa trocjevcom 20.3mm,znam da je pvo sistem KUB,bio smjesten u Padjenima kod Knina,u Bruskoj osnovan nastavni centar za obuku,pri kojem je djelovao i izvidjacko-diverzantski odred,imali su cak i nekakvo podvodno cudo za 3 ili 4 osobe,sa kojim su cesto isli za Novigrad,misli da je JNA naziv bio zaba ili tako nesto,al samo sam jednom to vidio i nisam ima pojma ni sta je to, Navodno je u Kninu postojao interventni tenkovski vod sa 10 tenkova M-84,mada ih ja nisam nikad vidio,ako se sjetim jos cega ,dopisacu ,eto to je to onako iz glave,poodavno je to i bilo,dobro se i ceg i sjecam
Kolike su bile vaše snage u Podgradini u ljudstvu i tehnici?
studeni1971 is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.03.2013., 05:51   #1680
Quote:
studeni1971 kaže: Pogledaj post
Kolike su bile vaše snage u Podgradini u ljudstvu i tehnici?
ako mislis za period za vreme akcije maslenica,prvi udar prvog dana je bilo svega nekoliko ljudi,naoruzani samo licnim naoruzanjem,k0ji su predstavljali kao nekakvu policiju ili tako nesto jer na snazi je bio mirovni sporazum po kojem je nase tesko maoruzanje pod duplim kljucem u kasarni u Benkovcu,a selo je inace hrvatsko pa je bilo pusto,mal;o veceg otpora je tek bilo u Kasicu i Islamu Grckom,koji su pruzali dobro naoruzani mjestani,a nasi tenkovi se susrecu sa vasim tek u Kasicu i Paljuvu
metar drva is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 23:30.