Natrag   Forum.hr > Društvo > Svijet oko nas > Poljoprivreda

Poljoprivreda Kako privređivati plodovima zemlje

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 21.09.2012., 01:10   #101
Molim vas, može li mi netko odgovoriti koliko bi ispaša trebala trajati? Imam 4 male koke i pijetla, puštam ih oko dva sata na slobodu gdje pasu, dakle jedu travčice i kukce, a obično kad ožedne vrate se u kokošinjac ili ja jednu uzmem i stavim ondje, a tada i druge odu za njom. Svi spominjete kako kokošinjac mora biti uredan, čist, udoban, ali one meni sve demoliraju u niti sat vremena (imaju niti mjesec dana i vrlo su žive).
Ovo me sad čak i sram napisati, ali ponekad kad stavim ruku u kokošinjac (zapravo, to je jedan jako veliki, zaštićeni kavez) skaču mi na ruku kao da su papige, što bi to moglo značiti, malo me strah kad mi slete na ruku? Zatim, kad ih lagano gurkam, onako usmjerim ih da se vrate u kokošinjac (gotova ispaša) one poslušaju, ali me znaju kljunom gricnuti i sad imam neku paranoju što će biti kad bude velike? Par puta su me na prepad gricnule- doduše, nije to bilo ništa bolno, dapače. Ipak, promatram ih, one se i međusobno tako grickaju? Dok su u ispaši često dođu do mene i jave se Životni san mi je imati domaća jaja, jedno dvadesetak koka i pijetla da ga ujutro čujem iz kreveta, ali sad kao da sam usred nekog budućeg horora. A pijetao mi je kao neka ženskica, svako toliko dobije batine od njih 4.
drvo i sjekira is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.09.2012., 13:48   #102
A zašto ih vraćaš? Zašto onda ne kupiš onu plastičnu zelenu ogradu visine 1 m ( ako ne podrežeš krila preskočiti će je) u apoteci -poljo, ogradiš 2 sa 2 i pustiš ih neka same ulaze i izlaze iz tog kaveza, a ti samo stojiš i gledaš. Pretpostavljam da imaš okućnicu koju ne želiš napraviti kokošinjcem ili ti svekrva ili punica neda.....:O)
__________________
thinking is difficult, therefore let the herd pronounce judgment
diabolica is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.09.2012., 13:51   #103
Nema trajanja ispaše, one same briju po travi i kada se umore, onda sjednu u hlad, i nakon pola sata opet počinju brijat po travi i tako se to izmjenjuje. Cca 15 % ishrane pronađu same ovisno o vrsti kokoši. Ja imam neke koje su poznate po tome da većinu hrane pronalaze same, sussex vrsta, rijetka u hrvatskoj.
__________________
thinking is difficult, therefore let the herd pronounce judgment
diabolica is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.09.2012., 19:21   #104
Imam dva psa, od toga je jedan lovački i dosad mi je zaklao dva zeca i jednu koku, tako da ga vežem jer mu više ne vjerujem, a inače je velika maza i umiljat je. Muž mi je započeo raditi veliki boks podiljenjen u 4 velika stana i tri kata (uložio je u željezo 2600 kn, žica je došla još 1000 kn i aparat za varenje smo kupili na akciji), a onda je otišao iznenada na brod, na kraju smo kupili veliki kavez, prilično profesionalan, jer ajde- kavez uvijek treba

Inače smo mislili da koke budu po cijeloj okućnici i da sve bude kao na mini farmi, ali ovaj lovački pas je sve sj... !! Nisam znala za tu ogradu, a ono... Sad je gotovo, jer već smo prilično uložili, a čitam tu da prva jaja mogu očekivati nakon 5 mjeseci.

Danas kad sam ih vraćala opet u kavez opet ova koja mi skoči na ruku kao da je papiga ili vrana, dosta jako potegnula mi je vjenčani prsten... Bože, što joj je, imam napad panike od te koke?? Ispaša im je danas trajala u dva navrata po sat i pol vremena, čak su mi došle na tersu, valjda su se pitale di sam

Dala sam im prokuhanu koru krompira (tu sam negdje pročitala da to vole) i bile su oduševljene
drvo i sjekira is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.09.2012., 22:39   #105
Inače, ljudi koji žele imati svoje free range kokoši uz normqalnu okućnicu ,uz kokošinjac naprave kavez veličine 2 sa 2 , ovisno koliko mjesta imaju i ta cjelina je za te kokoši. Nemoj dozvoliti da koke briju tam gdje hoće, jer sam u ratu sa kokošima i punicom zbog cvijeća. Iako imaju svojih 3000m2 , one baš preskoče ogradu i skopaju sve što mogu, a da ne kažem koliko vole voće i povrće. Lijepo im ogradi prostor i nema van, biti će zadovoljne, bez brige.
Još nešto, zamisli kad ti se ukakaju baš ispred vrata ? Pretvorio bi ih u barbique chicken wings taj čas, ali se sjetim jaja, pa prežive.
__________________
thinking is difficult, therefore let the herd pronounce judgment
diabolica is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.09.2012., 10:16   #106
Je, već sada vladaju teritorijem i po cijelom terenu su, a kenjaju gdje žele, čak i po betonu i parkingu (koji je nov novcat i muž ako to vidi će me ubiti ), kad te bokseve druge godine dovršimo oko njih ćemo ograditi još jedan komad zemlje tako da budu samo tamo.
Danas sam primijetila da dosta lete, fakat im moram podrezati krila, to će biti show, a već sada dominiraju
drvo i sjekira is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.09.2012., 14:01   #107
Pernata živina isto voli blještave i drugačije stvari tak da kljucaju sve - meni isto prstenje, privjesak za ključeve, nokat.... Ja sam napravila kokošinjac, na kat dolje su nesilice i kokot, a gore buduće nesilice.... Uz kokošinjac imam mali ograđenac gdje su koke kad je kiša ili kad neću da su svuda. Taj dio je izrovan i nema trunke trave... Veči ograđenac je trava zelena. Tu su i koke i piceki preko dana. U jutro pustim koke slobodno po cijelom brijegu. Dok se istrče, prekopaju oko voćki, komposta spuste se do ceste. Tada ja nastupam sa svojom crvenom kanticom. Kuhano voće, povrće sa šrotom jer kad vide koke tu kanticu jure ko lude uz moje noge u svoj ograđenac na hranjenje. Onda prema potrebi odredim u kojem će prostoru boraviti taj dan. I ja sam zbog velike želje da imam jaje na svojem krenula hranit. Prvih 8 kokica i pjetliće sam gledala kao kanarince, a sad se promijenio odnos prema mojem pernatom društvu.

Razmatram sa susjedama koje hrane koke da moje koke nesu, ali mi neko krade pa danima nemam jaje. Stavila sam od susjede 2 jaja u gnijezdo... prvi dan koke nisu dirale tj. ne jedu koke jaja nego su drugi dan nestala. Pošto ne ostane trag ni od ljuske ni od žutanjka vjerojatno odnese netko na dvije noge. Susjeda koja je obično hodala po domaćinstvima pitati: "Imaš 2 jajčeka za rezance?" više ne hoda okolo pa mi se te darovateljice smiju da je u mom kokošinjcu izvor jajčeka za rezance.

Moj zaključak: "Ne radite kokošinjac 50 m od kuće jer to je ogroman prostor za manevre drugih " da ne kažem kako su mi 3 kokoši nestale iz zatvorenog kokošinjca. Kad je kriza - kriza je i kad me nema doma i noću lokotom zaključavam kokošinjac. Upravo razrađujem mogućnost video nadzora zašto da gledam što u svijetu rade, a neznam što mi susjedi rade po zemljištu.
komar is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.09.2012., 16:32   #108
Thumbs up

Quote:
komar kaže: Pogledaj post
Razmatram sa susjedama koje hrane koke da moje koke nesu, ali mi neko krade pa danima nemam jaje. Stavila sam od susjede 2 jaja u gnijezdo... prvi dan koke nisu dirale tj. ne jedu koke jaja nego su drugi dan nestala. Pošto ne ostane trag ni od ljuske ni od žutanjka vjerojatno odnese netko na dvije noge. Susjeda koja je obično hodala po domaćinstvima pitati: "Imaš 2 jajčeka za rezance?" više ne hoda okolo pa mi se te darovateljice smiju da je u mom kokošinjcu izvor jajčeka za rezance.

Moj zaključak: "Ne radite kokošinjac 50 m od kuće jer to je ogroman prostor za manevre drugih " da ne kažem kako su mi 3 kokoši nestale iz zatvorenog kokošinjca. Kad je kriza - kriza je i kad me nema doma i noću lokotom zaključavam kokošinjac. Upravo razrađujem mogućnost video nadzora zašto da gledam što u svijetu rade, a neznam što mi susjedi rade po zemljištu.
Da, ja ih još uvijek tretiram kao kanarince , ali vidim da tu nema sreće, baš su mudrice. Upravo radi blizine susjeda, prije nego što smo se preselili, nismo imali koke, a i svekrva je imala par prigovora. Ovdje nikog baš ne poznajem i nemam koga pitati. Tu gdje smo sad ima dosta okućnice, ali Bože moj, nema ograde koja se ne može preskočiti i svatko može odnijeti što god hoće, posebno kad zaspemo, jedino me tješe ta dva moja psa Jedan prijatelj koji se bavi papigama objasnio mi je kako da im podrežem krila, ali to ću u ponedjeljak da se malo psihički pripremim.

Video nadzor uopće nije loša stvar i nije to više neki novac
drvo i sjekira is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.09.2012., 09:00   #109
Quote:
drvo i sjekira kaže: Pogledaj post
.... Jedan prijatelj koji se bavi papigama objasnio mi je kako da im podrežem krila, ali to ću u ponedjeljak da se malo psihički pripremim.
Podrezivanje krila... imam susjeda za kojeg mislim da je jako nehuman. Podrezati krila ne mislim da je nešto loše, ali on podrezuje samo jedno krilo tako da ako koka ili purica pokuša letjeti gubi ravnotežu i pada. To mi se opće ne sviđa ali je fakat učinkovito.

Moji korjeni su iiiiiiiiii iz Zagorja - zato mi se sviđa ova TV priča o kokicama. Ak mi moderator ne skine evo kak se dolazi do jaja - moraju i ljudi i koke biti sretne da bi bila fina jaja! (VTS_01_1.avi - Z1 zdrava hrana... - sa youtube-a)

http://www.youtube.com/watch?v=8FKMd...eature=related
komar is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.09.2012., 16:28   #110
Quote:
komar kaže: Pogledaj post
Podrezivanje krila... imam susjeda za kojeg mislim da je jako nehuman. Podrezati krila ne mislim da je nešto loše, ali on podrezuje samo jedno krilo tako da ako koka ili purica pokuša letjeti gubi ravnotežu i pada. To mi se opće ne sviđa ali je fakat učinkovito.

Moji korjeni su iiiiiiiiii iz Zagorja - zato mi se sviđa ova TV priča o kokicama. Ak mi moderator ne skine evo kak se dolazi do jaja - moraju i ljudi i koke biti sretne da bi bila fina jaja! (VTS_01_1.avi - Z1 zdrava hrana... - sa youtube-a)

http://www.youtube.com/watch?v=8FKMd...eature=related
Meni su se koke jako pripitomile u ovih par dana i urazumile, čak dok sjedim i gledam ih dođu i skoknu mi u krilo i pomazim ih (inače muž mi kaže da od svake životinje napravim debila ). Dakle, ništa od podrezivanja! Čak su i dosta narasle.
Ovaj link je super!!!! 500 koka, svaka čast! Da li one mogu jesti integralni kruh namočen u vodi, ili samo bijeli?? Vole salatu, vole dosta i prokuhane kore od jabuka. Mrkvu neće,niti kupus. Što od voća još jedu? I slažem se s ovim čovjekom koji je otišao iz Zagreba, mi smo iz Rijeke isto otišli takoreći na selo; jučer sam bila ondje- fakat je depresivno i vidi se da ljudi nemaju za život. Selo postaje zakon
10.10. idem na sajam i sve se mislim da bih uzela još koju njihovog uzrasta, ima mjesta za bar još 4.
drvo i sjekira is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.09.2012., 22:18   #111
Ma sve jedu.
Bacite im koru od lubenice, to bude nestalo.
Jabuku bacite, za pola sata je nema.
Krastavac također.
Ma bilo što od voća i povrća.

Mrkvu i kupus neće ako je naribano.
Ali ako je na kockice manje, hoće.
__________________
...you want it darker...
Ztisa is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.10.2012., 20:49   #112
Ja svaki dan skupim iz kuhinje - koru krompira, mrkve, zelje, kelj, paradajz. koru voća ili lošije voće malo usitnjeno, masnoću i drugo.... prokuham 5 - 10 min i kad se to ohladi malo odlijem vode i stavim količinu šrota. To je opći urnebes kad koke jedu... Osim toga pokošena travu oko voćaka i ona hrpa komposta je dobrano kokošje prerovana.

Moje buduće kokice najviše vole jabuke usitnjene sa šrotom jer jabuka imam jako puno pa sam im ponudila. Danas na moju žalost jednu takvu kokicu smo vidjeli iznad terase dok smo pili kavu. Lijepo iznad nas je proletio jastreb sa našom pernatom ljubimicom. Iz ove serije kokica crne su nekako kržljave, a smeđe su predivne - a te žgoljave crne ni jastreb neće!
komar is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.10.2012., 20:26   #113
Quote:
komar kaže: Pogledaj post

Moje buduće kokice najviše vole jabuke usitnjene sa šrotom jer jabuka imam jako puno pa sam im ponudila. Danas na moju žalost jednu takvu kokicu smo vidjeli iznad terase dok smo pili kavu. Lijepo iznad nas je proletio jastreb sa našom pernatom ljubimicom. Iz ove serije kokica crne su nekako kržljave, a smeđe su predivne - a te žgoljave crne ni jastreb neće!
Jastreb, a jadna! A jadna koka... A užas!

Evo ima dva dana meni koke pojele nekog malog miša, onaj mali, kao poljski... Htjela sam im ga uzeti, ali nisu dale.

Ne znam eto ni dva dana poslije jesu li mi se zgadile, ili sam oduševljena što su ga "sredile".
drvo i sjekira is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.10.2012., 06:13   #114
Poštovanje..trema pomoć.
Znači, imam nekih 30-ak nesilica..od domaćih, starih isluženih sa farmi. Svega tu ima.
Pošto sve uspijem prodati, htio bih staviti još nekih 50-60 komada. Sad me zanima koja vrsta ima najbolju i konstantnu nesivost? Lohman, hrvatica?
Koke držim u otvorenom uzgoju.
zaggyy is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.10.2012., 19:43   #115
Treba mi 2 savjeta.
Imam mlade domaće kokoši stare 6 mjeseci. Jedna je odlučila biti kvočka i sad ne znam kako je oduvjeriti da nije vrijeme za to. Stalno sjedi na praznom gnijezdu. Iznesem je van ali ona se vrati natrag, navečer je stavim sa ostalim društvom a ona ujutro ko metak na prazno gnijezdo. To traje oko tjedan dana.
A druga kokoš ima tvrdu putaču (ne znam drugu riječ) već 3 dana. Prestala je jesti i drži se sa strane i sad ne znam kako joj pomoći.
Hvala na savjetu
ima nas svakakvih is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.10.2012., 02:59   #116
Quote:
zaggyy kaže: Pogledaj post
Poštovanje..trema pomoć.
Znači, imam nekih 30-ak nesilica..od domaćih, starih isluženih sa farmi. Svega tu ima.
Pošto sve uspijem prodati, htio bih staviti još nekih 50-60 komada. Sad me zanima koja vrsta ima najbolju i konstantnu nesivost? Lohman, hrvatica?
Koke držim u otvorenom uzgoju.
FOOD MANAGEMENT
AGRO-FOOD PRODUCTION SYSTEMS
-Animalproduction-
Doc. dr. sc. Zlatko Janječić - eto mjesta od kuda sam kopirala

PERADARSTVO
Danas se smatra da je u cijelom svijetu poznato oko 130 pasmina kokoši. Većina se pasmina javlja u više boja perja, dok samo neke imaju točno određenu boju i oblik perja.

Teške ili azijske pasmine:kokice su teške 4-5 kg, pijetlovi 5-9 kg. Kasnozrele su životinje (7-9 mjeseci), mirnog temperamenta i slabe nesivosti (90-150 jaja godišnje). Najpoznatije pasmine iz ove skupine su: cochinchina, brahma i langshan.
Lake ili mediteranske pasmine kokoši: kokice su teške 1,5-2,2 kg, pijetlovi 2,5-3,2 kg. Živahnog su temperamenta, ranozrele(4-5 mjeseci) i dobre nesivosti (oko 200 jaja godišnje). Najpoznatiji predstavnici ove pasminskeskupine su: leghorn, talijanka i minorka.
Kombinirane pasmine kokoši: mogu nesti jaja i u zimskom periodu, relativno brzo rastu pa služe i za tov mlađih pilića (10-12 tjedana) i imaju dosta ukusnog mesa. Prosječna masa im se kreće: pijetlovi od 3-5 kg, kokice 2,5-3,5 kg. Najtipičnijipredstavnici su: RhodeIsland Reds, New Hampshire, PlymouthRocks, WhiteRocks, Wyandottes, Australorp, Cornish, Orpington, Sussex, Faverolles, Crevecoeur, LaFleche(Hrvatica).
•Borci: Upovijesti stvaranja mesnatih pasmina kokoši, neki borci su imali važan utjecaj (indijski, malajski), a njihove gene imaju i suvremeni hibridni tovni pilići. Borci se dijele na moderne i borce starih tipova, a sve ih krasi izrazita individualna netrpeljivost, borbenost, loša nesivost(50-60 jaja) i malo nekvalitetnog mesa.
•Ukrasne pasmine: Jokohamai Phoenix, poznate po izuzetno dugim repnimperima (i do deset metara), te svilasta kokoš. Patuljaste kokoši (bantami) čine veliku skupinu (nekoliko stotina) malih simpatičnih tipova životinja najrazličitijih oblika, boja i ostalih svojstava, najčešće s tjelesnom masom od 600-800 g.

Hibridi za proizvodnju jaja i mesa
•Hibridne kokoši nesilice i tovni pilići ili takozvani linijski hibridi su osnovica suvremene intenzivne proizvodnje kokošjih jaja i mesa brojlera, nastali uzgojnim i selekcijskim radom iz prethodno spomenutih čistih pasmina kokoši. •Ove se životinje ne mogu koristiti dalje za reprodukciju jer dolazi do cijepanja osobina i vrlo brzo se dobiva jedna šarolika skupina životinja koja ni po čemu više ne nalikuje roditeljima.
•U peradarskoj praksi govori se o takozvanim teškim i lakim linijskim hibridima. •Teški hibridi se koriste za proizvodnju mesa (Hubbard, Hybro, Cobb, Ross, Lohmanmeat), a laki za proizvodnju konzumnih jaja (ISA, Sasso, Lohman, Hy-line).

Hrvatice spadaju u kombinirane pasmine... ali svakako na početku moraš odlučiti da li ćeš imati jaja i sam obnavljati svoje nesilice ili ćeš kupnjom novih obnavljati svoje jato. Moja susjeda koja prodaje jaja kupuje gotove nesilice - hrani ih možda do 15 dana prije nego joj pronesu... a ja ove domaće hranim i hranim i hranim i čekam mjesecima da dođem do jajeta.

Za hrvatice su se dobivali poticaji - jel se još mogu dobiti? Odlično da ti je ovako dobar početak
komar is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.10.2012., 16:13   #117
Hvala na odgovoru!
U planu je da sam kupujem nove nesilice i obnavaljam, tako da uvijek bude jaja.
Znači, trebam koke samo za jaja. Lohman ili hrvatica, koja ima bolje rezultate?
Držim ih na otvorenom.
zaggyy is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.10.2012., 21:07   #118
ne mogu vjerovati da sam na ovoj temi, ali mama me gnjavi da joj saznam da li i za nesilice vrijedi da bolje nesu jaja ako je kokot pored njih?

jer joj se čini da odkad je nabavila kokota da nesu manje..prije je od 10 koka 8 njih nosilo jaja, a sad kad je kokot prisutan 4-5 na dan..
p.s. neslilice su mlade i pred mjesec dana su počele nositi jaja
rocknroll000 is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.10.2012., 01:04   #119
Quote:
zaggyy kaže: Pogledaj post
Hvala na odgovoru!
U planu je da sam kupujem nove nesilice i obnavaljam, tako da uvijek bude jaja.
Znači, trebam koke samo za jaja. Lohman ili hrvatica, koja ima bolje rezultate?
Držim ih na otvorenom.

Evo ja imam ovakve kokice: http://www.hpa.hr/Odjeli/Odjelzaov%C...S/Default.aspx

Za hrvatice znam da podnose žestoku klimu tj. zime a ove druge Lohman ako spadaju u hibride za proizvodnju jaja predpostavljam da takve su kokice predviđene za kavezno držanje pa bi trebao vidjeti dal netko ima ovu vrstu na otvorenom - zbog prezimljavanja - u kakvim uvjetima moraju biti u vrijeme niskih temperatura? Veterinari znaju...

Moja susjeda ima kavezno nesilice i kupuje ih godinama sa farme za uzgoj nesilica gdje dobije i papire o sorti i zdravstvenoj ispravnosti uz naravno savjete njihovih veterinara. Ako misliš ozbiljno onda nebi trebalo kupovati prije nego ne pohvataš dosta informacija.

Pošto im ja ne dajem kako preporučaju za nesilice 2/3 šrot a 1/3 smjesu za nesilice - moje koke se ne odlikuju baš velikim prinosom jaja.
komar is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.10.2012., 01:29   #120
Quote:
rocknroll000 kaže: Pogledaj post
ne mogu vjerovati da sam na ovoj temi, ali mama me gnjavi da joj saznam da li i za nesilice vrijedi da bolje nesu jaja ako je kokot pored njih?

jer joj se čini da odkad je nabavila kokota da nesu manje..prije je od 10 koka 8 njih nosilo jaja, a sad kad je kokot prisutan 4-5 na dan..
p.s. neslilice su mlade i pred mjesec dana su počele nositi jaja
Nesilice? u kavezu?

Stavila sam kokota među nesilice koje sam kupila od proizvođača jaja - kad im proizvodnja padne pa im nisu rentabilne prodaju ih za 12 kn. Tih 11 kokica je neslavno završilo zbog susjeda. U prirodi nakon kaveza kokice su bile divlje i napadale su se međusobno - zato je došao pijetao hrvatica, tukao ih je i gazio - nakon par dana koke su naučile na pijetla i više se nisu međusobno tukle. Prve dane je bio šok i za ove koke jer nisu u svom životu bile uz pijetla i od onog očerupanog kaveznog života došle su u prirodu oporavile se i dobile pijetla.

Po mojem shvaćanju - broj jaja ovisi o prehrani koka i vremenskim uvjetima, ako koke ne pojedu jaja, ako susjeda ne uzme koje.... Kad mi koke nisu htjele nesti bila sam ljuta i jednu sam zaklala zbog čega mi je bilo jako žao. Imala je u sebi toliko puno velikih, srednjih i sitnih jajašaca sigurno bi dugo nesla zato sad čekam i tako ih imam za društvo i zabavu djetetu osim za jaja.
komar is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 07:03.