Natrag   Forum.hr > Društvo > Svijet oko nas > Poljoprivreda

Poljoprivreda Kako privređivati plodovima zemlje

Pogledaj rezultate ankete: Slažete li se sa odlukom da se oporezuje neobrađeno poljoprivredno zemljište?
Da 31 51.67%
Ne 29 48.33%
Glasovatelji: 60. Ne možete glasovati u ovoj anketi

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 10.05.2012., 21:41   #21
Quote:
Ego kaže: Pogledaj post
Tužno je kako mnogi ljudi malo cijene pravo na privatno vlasništvo i kako bi lako dali državi ovlasti da ju oduzima. To me sve nekako podsjeća na čuveni zakon o golfu, koji su neki i na ovom forumu zdušno branili, jer što ima neki tamo seljak posjedovati zemlju kad gospodin želi gore sagraditi vile za bogataše...
Očekivao sam takvo Vaše razmišljanje ! Privatno vlasništvo zvano birtija i zemlja su dva različita pojma ! Imamo 119 izumrlih sela ! U dio tih sela možemo vratiti život na bazi iskorištavanja zemlje , ali ne sa zakonima Beograda i Zagreba ! Kakvu korist imamo ako je vlasnik u Australiji i ne obrađuje zemlju ? Kakvu korist imamo ako su vlasnici u gradovima ? Ako u izumrlom selu ima 50 ha državne zemlje povoljne za uzgoj ovaca , onda to treba dati obitelji koja ima djecu i dati im kredit ! Ako ima neobradive privatne onda treba natjerati da daju u zakup , ako neće onda zemlju treba oduzeti uz nadoknadu kako omogućava Ustav !
Vlasnik sam zemlje , i gledam kako zemlju staviti u funkciju proizvodnje , a ne sramote ; korov , šikara , NULA ljudi u selu !
Đuro Japaric is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.05.2012., 22:10   #22
Quote:
Ego kaže: Pogledaj post
Mislim da su takvi "stimulirajući" porezi svake vrste opasna stvar i da ih treba kategorički odbijati. Državi jednostavno daju previše utjecaja na privatnu imovinu građana i s toga i mjesta manipulaciji.
Hm, a što je sa činjenicom da trebaš građevinsku dozvolu da negdje nešto izgradiš i da ti to uvjetuju prostorni planovi itd.?

Nije li građevinska dozvola također porez?

Po toj logici bi se i to moglo gledati kao preveliki utjecaj države na privatnu imovinu.

Recimo, susjedna parcela do moje je potpuno zarasla u šikaru. Kad kosim svoju parcelu, uredno kosim i dio te susjedove parcele, jer šikara prelazi na moju stranu. Pitao sam susjeda bi li mi prodao tu parcelu da posadim nove voćke i rekao je da bi, ali za 20€ po kvadratu, i to u Zagorju. :P

Kladim se kad bi lupili taj porez da bi cijena naglo pala prema realnoj, ili da bi čovjek barem počeo čistiti svoju parcelu.
mountain_spring is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.05.2012., 23:02   #23
Usput, vezano uz ono da nisu riješene zemljišne knjige pa da će to otežati naplatu poreza:

Iako ljudi nisu gruntovno prenosili zemljišta, katastarski je situacija ipak nešto čišća, pa ne znam hoće li katastar moći biti osnova za oporezivanje.
mountain_spring is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.05.2012., 06:11   #24
Quote:
mountain_spring kaže: Pogledaj post
Usput, vezano uz ono da nisu riješene zemljišne knjige pa da će to otežati naplatu poreza:

Iako ljudi nisu gruntovno prenosili zemljišta, katastarski je situacija ipak nešto čišća, pa ne znam hoće li katastar moći biti osnova za oporezivanje.
Katastar je uključujući i nekoliko godina u Republici Hrvatskoj bi osnova za porez zvani katastarski prihod . To je značilo po 1 ha oranice očekujete prihod 7 ooo kn i to je osnovica ! Onda su Šeks i HDZ to ukinuli , jer je Škegro išao na PDV jer je taj HARAČ puno bolji za vlast ! Sada ako kmet koji nije u sustavu PDV uđe u trgovinu sa 7 000 kn od toga daje PDV 25 % ! Dok smo u Slavoniji bili u Turskom Carstvu plaćali smo ;
1. turskom zemaljskom gospodaru 10 % žitarica ,
2. turskome caru 3 forinte po kući ,
3. za tursku vojsku u čijim su se redovima borili i Slavonci
Nismo plaćali zakup za zemlju u vlasništvu Turskog carstva - RH ,
U interesima Turaka bilo je da se zemlja radi i da na njoj žive ljudi ! Nažalost nakon poraza pod Bečom , ostali smo bez Turaka i 250 000 protjeranih Slavonaca islamske vjere !
Đuro Japaric is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.05.2012., 07:38   #25
Quote:
Musatom kaže: Pogledaj post
Artois, kopirani dio teksta je naše kvazinovinarstvo. Vrlo lako se može definirati zapušteno 'poljoprivredno' zemljište.

Ako se u zadnjih 50+ godina vlasnici/nasljednici zemlje nisu potrudili rješiti zemljišnje knjige uz slučaj da se zemlja ne obrađuje, apsolutno se slažem da se treba zamjetno oporezovat, a ako se ne plati porez fino zemlju nacionalizirati.

Vjerujem da će se ubrzo organizirati zadruge koje će platiti koncesiju, ukrupniti poljoprivredno zemljište i proizvoditi konkurentne proizvode.

Ako se seljacima ne isplati raditi na zemlji jer je jeftinije kupit papriku u konzumu i/ili su nesposobni organizirati se i biti konkurentni i bez državne sise u obliku poticaja neka se zemlja nacionalizira što je prije moguće - svi bi u gradove na asfalt, za rad na zemlji se moraju i ruke zaprljati a evo redova za pecanje iz kontejnera
Teoretski je to dobro. A praktično bi se sve svelo na OTIMAČINU obradive zemlje sa tendencijom da ju se pretvori u građevinsko zemljište. Dogodilo bi se isto kao i sa našim tvornicama koje su politički tajkuni kupili za bagatelu, pa prodali zemljište po 10 puta većoj cijeni.

Ne treba tu nikakav direktni porez, nego se može dati natječaj za ako treba i besplatnu obradu poljoprivrednog zeljišta. Općine bi trebale definirati koja se zemlja ne obrađuje i dati na uvid istu. Te preko javnih uglasa dati zainteresiranim vlasnicima neka se izjasne, a zainteresiranim poljoprivrednicima neka dadu svoj plan za korištenje te zemlje.
Porez će se plaćati samo ako se javio vlasnik koji NE ŽELI da mi itko zemlju obrađuje, nego neka stoji u ledini.
Normalno, išlo bi se na koncesuju ove zemlje na određeni broj godina. A vlasnici koji bi se javili bi dobivali naknadu ovisno koliko je ponuđeno na javnom natječaju (licitaciji). Možda čak koncesionari ne bi ništa plaćali.

Moramo biti oprezni jer bi neki mogli iskoristiti zakon o dosjelosti i da traže da zemlja postane njihova nakon određeni broj godina korištenja.

Sve u svemo, vrlo komplicirani pravni postupak oporezivanja kao i koncesioniranja

Zadnje uređivanje krena : 11.05.2012. at 07:52.
krena is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.05.2012., 08:06   #26
Quote:
mountain_spring kaže: Pogledaj post
Usput, vezano uz ono da nisu riješene zemljišne knjige pa da će to otežati naplatu poreza:

Iako ljudi nisu gruntovno prenosili zemljišta, katastarski je situacija ipak nešto čišća, pa ne znam hoće li katastar moći biti osnova za oporezivanje.
Moja je baba do prije 30-tak godina plaćala neki porez na katastarsku zemlju. A ta zemlja je bila uknjižena na pra-čukundjeda 50% , 30%čukundjeda , 10% sestru od pradjeda i 10% na pokojnog popa-brata od djeda.
krena is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.05.2012., 08:43   #27
Ovo s porezom na neobrađeno zemljište nije dobra ideja, zato jer uključuje nečiju prosudbu: je li zemljište obrađeno ili nije. Tko bi to trebao prosuđivati? Npr. ako to treba prosuđivati neki općinski inspektor, a porez bi npr. išao u državni proračun, da li bi bilo za očekivati da se inspektor ide "zamjerati" svom susjedu ili bi se oni "već dogovorili"?
Zato je puno bolje najprije uvesti porez na imovinu. Dakle, ostaje pravo vlasnika da na nekoj zemli uzgaja nešto ili ništa, no, kome se plaća porez na nešto što se ne koristi? Naravno, potrebne su i druge mjere, npr. ukinuti dosadašnje poticaje za poljoprivredu (namijenjene pajdama) u korist jeftinog gnojiva i ostalog što je potrebno za poljoprivrednu proizvodnju.
Atari_ST is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.05.2012., 09:08   #28
Quote:
Atari_ST kaže: Pogledaj post
Ovo s porezom na neobrađeno zemljište nije dobra ideja, zato jer uključuje nečiju prosudbu: je li zemljište obrađeno ili nije. Tko bi to trebao prosuđivati? Npr. ako to treba prosuđivati neki općinski inspektor, a porez bi npr. išao u državni proračun, da li bi bilo za očekivati da se inspektor ide "zamjerati" svom susjedu ili bi se oni "već dogovorili"?
Zato je puno bolje najprije uvesti porez na imovinu. Dakle, ostaje pravo vlasnika da na nekoj zemli uzgaja nešto ili ništa, no, kome se plaća porez na nešto što se ne koristi? Naravno, potrebne su i druge mjere, npr. ukinuti dosadašnje poticaje za poljoprivredu (namijenjene pajdama) u korist jeftinog gnojiva i ostalog što je potrebno za poljoprivrednu proizvodnju.
Jedna od metoda definiranja PROSUDBE da li je zemlja obrađivana bi moglo biti tržište. Zainteresirani pojedinci bi mogli sami dati zahtjev da bi uzeli neku zemlju u zakup. Jer bi natječaj za tako nešto bio kontinuirano otvoren. I onda nastupaju državni inspektori koji to provjere i procijene, te dadu na licitaciju. A također obavijeste građana da mora u roku 12 mjeseci ili zemlju dati u najam ili će na nju plaćati porez. Ali isključivo samo onda ako ima zainteresiranih za korištenje te zemlje. Ako nema zainteresiranih, nema ni poreza.

P.S.
Avionske snimke bi odlično pokazale koja je zemlja obrađivana a koja ne. A snimke bi se dale na javnu uvid i natječaj.

http://2.bp.blogspot.com/_ZUjnwb17qi...1600/arkod.jpg
http://usporedbe.files.wordpress.com...pg?w=640&h=577

Zadnje uređivanje krena : 11.05.2012. at 09:15.
krena is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.05.2012., 09:28   #29
Nije mi jasno. Svaki komadić zemlje mora biti obrađen??? Nigdje nijedne divlje livade, čiste prirode, netaknutog djelića izvornog prostora? Osim nacionalnih parkova, neke vrste svetišta u vlasništvu države? Što će još biti propisano? Porez na neiskorišteni zrak i nedovoljno disanje?

A u poljoprivredi stimulira se, usput rečeno, samo krupna proizvodnja. Sitna proizvodnja bit će zbrisana u tržišnom smislu.

Da li je hrana na našim tržnicama - masovno uvezena - uistinu zdrava i prirodna hrana?
Persephone is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.05.2012., 09:57   #30
Quote:
krena kaže: Pogledaj post
Jedna od metoda definiranja PROSUDBE da li je zemlja obrađivana bi moglo biti tržište. Zainteresirani pojedinci bi mogli sami dati zahtjev da bi uzeli neku zemlju u zakup. Jer bi natječaj za tako nešto bio kontinuirano otvoren. I onda nastupaju državni inspektori koji to provjere i procijene, te dadu na licitaciju. A također obavijeste građana da mora u roku 12 mjeseci ili zemlju dati u najam ili će na nju plaćati porez. Ali isključivo samo onda ako ima zainteresiranih za korištenje te zemlje. Ako nema zainteresiranih, nema ni poreza.

P.S.
Avionske snimke bi odlično pokazale koja je zemlja obrađivana a koja ne. A snimke bi se dale na javnu uvid i natječaj.
. . .
Uhhhhhhh!!! Sad si još dodatno iskomplicirao stvari:

- "kontinuirano otvoreni javni natječaj"! Sačuvaj me bože javnih natječaja u Hrvatskoj!
- "ili zemlju dati u najam ili će na nju plaćati porez"! Pare ili život Stvar bi brzo pala u vodu, jer "ruka ruku mije!".
- "Ali isključivo samo onda ako ima zainteresiranih za korištenje te zemlje". Ovo ti je u sklopu "kontinuirano otvorenih javnih natječaja" - ispast će da predane prijave "nisu pravovaljane", blablabla...

Na kraju, ostaje pitanje koje zemljište bi se moglo smatrati obrađenim, a koje ne. Svojedobno sam prisustvovao jednom razgovoru gdje je tip rekao da namjerava nabaviti neko zemljište, manje-više u špekulativne svrhe, da "zauzme teren", radi kasnije prodaje, kad cijena poraste. Za svaki slučaj, zasijat će djetelinu jer se tada, po zakonu, zemljište smatra obrađenim.
Atari_ST is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.05.2012., 10:42   #31
Quote:
Atari_ST kaže: Pogledaj post
Uhhhhhhh!!! Sad si još dodatno iskomplicirao stvari:

- "kontinuirano otvoreni javni natječaj"! Sačuvaj me bože javnih natječaja u Hrvatskoj!
- "ili zemlju dati u najam ili će na nju plaćati porez"! Pare ili život Stvar bi brzo pala u vodu, jer "ruka ruku mije!".
- "Ali isključivo samo onda ako ima zainteresiranih za korištenje te zemlje". Ovo ti je u sklopu "kontinuirano otvorenih javnih natječaja" - ispast će da predane prijave "nisu pravovaljane", blablabla...

Na kraju, ostaje pitanje koje zemljište bi se moglo smatrati obrađenim, a koje ne. Svojedobno sam prisustvovao jednom razgovoru gdje je tip rekao da namjerava nabaviti neko zemljište, manje-više u špekulativne svrhe, da "zauzme teren", radi kasnije prodaje, kad cijena poraste. Za svaki slučaj, zasijat će djetelinu jer se tada, po zakonu, zemljište smatra obrađenim.
Na žalost dogodilo bi se ono što sam malo prije rekao. Nasrali bi se razni tajkuni koji bi htjeli tu posaditi masline i onda da im ta zemlja dosjelošću bude praktično poklonjena. Ono što si ti rekao već se događa na našem otoku. Pojavili su se neki lovatori i nude za zemlju uz more 30 eura/m2. Ali nije građevinska zona. To njih ne brine. Nije sada, ali za 10 godina bi lako mogla biti. I onda će kvadrat biti 200 eura.
http://img.nekretnine.net/13/f3/bd-orig.jpg
Misli se na pustu zemlju u uvali nasuprot sela !!!!

Tu zemlju nitko ne prodaje. Ali ako im uvale 10 000 kuna poreza godišnje, onda će je prodavati. Ili će je dati u najam za 1000 kuna na godinu.
krena is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.05.2012., 13:48   #32
Možda će se sada konačno probuditi raznorazni likovi i likače koje u vlasništvu imaju poljoprivredna zemljišta na kojima uzgajaju šikare i ne pomiču malim prstom da nešto od toga naprave...

Kada nekoga lupiš po džepu onda se svi naglo bude i počnu nešto korisno raditi, do tada kradu bogu dane, kukaju i jamraju.....
felida is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.05.2012., 14:26   #33
Pa zar vec ne postoji porez na neobradjeno poljop. zemljiste...
http://www.porezna-uprava.hr/docincl...v_poreza20.asp
http://www.kroatien-online.com/hr/go...ZEMLJI%C5%A0TE
http://www.gong.hr/news.aspx?newsID=375&pageID=103


Samo sto je taj porez na opcinskoj razini sada.

Zadnje uređivanje ul7 : 11.05.2012. at 14:45.
ul7 is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.05.2012., 14:37   #34
Quote:
Persephone kaže: Pogledaj post
Nije mi jasno. Svaki komadić zemlje mora biti obrađen??? Nigdje nijedne divlje livade, čiste prirode, netaknutog djelića izvornog prostora?

Da li je hrana na našim tržnicama - masovno uvezena - uistinu zdrava i prirodna hrana?
1. neobradom zemljišta nestaju livade , biljke , leptiri itd ! Obradom i stočarstvom ostale bi livade , i krajolici itd.
2. radio sam u inozemstvu , a to znači i jeo hranu ! To je za oko kao da je naslikao Pikaso , ali bez mirisa i okusa , prvenstveno dio povrća i voća !
3. od Prevlake do Vukovara imamo zemlju , za stočarstvo , voćarstvo , vinogradarstvo , ratarske kulture , ribnjačarstvo , uzgoj divljači !
4. moramo mijenjati zemljišne zakone , osnovati Fond za razvoj poljoprivrede itd !
Đuro Japaric is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.05.2012., 16:04   #35
Quote:
felida kaže: Pogledaj post
Možda će se sada konačno probuditi raznorazni likovi i likače koje u vlasništvu imaju poljoprivredna zemljišta na kojima uzgajaju šikare i ne pomiču malim prstom da nešto od toga naprave...

Kada nekoga lupiš po džepu onda se svi naglo bude i počnu nešto korisno raditi, do tada kradu bogu dane, kukaju i jamraju.....
Je. Ja sam da se zemlja nacionalizira i dade mukte Todoriću. A ako se njemu ne isplati kopati, dati će mo je kinezima. A ako oni neće dati će mo je romima.

p.s.

Ja ću tebi dati mukte da malo krampaš koji hektar zemlje na mome otoku.
Pa vi vidjela zašto su ljudi bježali u Ameriku i Novi zeland.
krena is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.05.2012., 17:44   #36
Zdušno podržavam ovaj potez Linića

Imam želju pokrenuti poljoprivrednu proizvodnju i htio bih kupiti susjedovu parcelu koja nije vidla vlasnika zadnjih 30 godina.

Zovemo vlasnika, teži siromah, živi od 30 eura socijalne pomoći u Srbiji, i pitamo da li bi htio prodati.
Frajer kaže, pa joj pa znaš, ipak je to imanje i kuća, to se ne prodaje samo tako
Od 5 hektara zemlje, barem je 3 progutala šuma, ostatak bi trebalo čistiti 2 godine. Iz kuće kroz prozor je izrastao orah, a od kupina se ne vidi krov.

I što reći takvima?
_Mystical_ is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.05.2012., 18:25   #37
Pa vec postoji porez na neobradjeno poljoprivredno zemljiste na opcinskoj razini, i sta se time promijenilo?
I tko to uopce kontrolira koje je obradjeno a koje ne, to je ogroman posao, poreznici bi trebali po cijele dane samo obilazit zemljista
ul7 is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.05.2012., 18:29   #38
Quote:
krena kaže: Pogledaj post
P.S.
Avionske snimke bi odlično pokazale koja je zemlja obrađivana a koja ne. A snimke bi se dale na javnu uvid i natječaj.
Ne moze se to bas kroz snimke iskontrolirat, jer avionska snimka zastarjeva, morali bi onda avionske snimke stalno obnavljat u kratkom vremenskom periodu, jer netko vec sutra dan moze posjec sikaru i uzorat te posadit bilo sta.
ul7 is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.05.2012., 19:24   #39
k vragu išla sam na tu moju neobrađenu zemlju, upala u šaša i blato du guzice. jedva sam se izvukla van iz močvare. za podivljat. kak da to obrađujem? pomoću trikova?
__________________
Dođe tako vrijeme kad pametan zašuti, budala progovori, a fukara se obogati. - I. Andrić
teta-elza is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.05.2012., 20:51   #40
Quote:
Đuro Japaric kaže: Pogledaj post
Očekivao sam takvo Vaše razmišljanje ! Privatno vlasništvo zvano birtija i zemlja su dva različita pojma ! Imamo 119 izumrlih sela ! U dio tih sela možemo vratiti život na bazi iskorištavanja zemlje , ali ne sa zakonima Beograda i Zagreba ! Kakvu korist imamo ako je vlasnik u Australiji i ne obrađuje zemlju ? Kakvu korist imamo ako su vlasnici u gradovima ? Ako u izumrlom selu ima 50 ha državne zemlje povoljne za uzgoj ovaca , onda to treba dati obitelji koja ima djecu i dati im kredit ! Ako ima neobradive privatne onda treba natjerati da daju u zakup , ako neće onda zemlju treba oduzeti uz nadoknadu kako omogućava Ustav !
Vlasnik sam zemlje , i gledam kako zemlju staviti u funkciju proizvodnje , a ne sramote ; korov , šikara , NULA ljudi u selu !
Ljudi na selu nema zato jer je selo sistematski zapušteno i svi uglavnom traže načina da se maknu u grad. Znam jer živim na "selu" na samom rubu metropole i već tu je javni prijevoz kao da ga nema, a plina i telefona uopće nema. Obližnja sela nemaju još niti vodovod i kanalizaciju. Zemlje ima na prodaju koliko hoćeš. Čitavo imanje u Slavoniji kupiš za cijenu jednog malo boljeg auta. Problem je što nitko ne želi u 21. stoljeću živjeti kao da je u 18. a ne u nedostatku ponude.

Oduzimanjem imovine postiči ćeš samo to da ćeš ljude uvjeriti da se ne isplati ulagati u imovinu jer svaki dan neki činovničić može odlučiti da je ne koriste dovoljno dobro i dati ju nekom drugom...
__________________
Zli zeleni kefir
Ego is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 11:34.