Natrag   Forum.hr > Društvo > Roditelji i djeca > Školarci i adolescenti

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 25.10.2012., 12:54   #41
ali kad smo kod njega bas bi mogli otkljucati temu, godina je pocela i mene jako zanima kako to izgleda u skolama.
__________________
“I have nightmares about hell, where all I do is add up numbers and try to have conversations with people like you.”
SummerNight is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.10.2012., 13:56   #42
Quote:
Nije mi namjera pokretati vječiti rat za i protiv vjeronauka u školama (BTW, i ja sam protiv) - ali, upisi na ovom topicu zvuče kao da se radi o obveznom predmetu.
Apropo izbornih i obicnih predmeta (ajme, ispadt cu tuka, ali stvarno me izdaje memorija ), da li se drugi izborni predmeti ocjenjuju? Cini mi se da da, ali ne bih stavila ruku u vatru... Ali nije to u pitanju, ja sam to shvatila kao temu o bilo kakvim predmetima koji su niskorist i treba ih izbaciti iz skola. Kamo srece da se to netko sjetio rijesiti u moje vrijeme kad smo morali guliti ono blesavo Domacinstvo. Jos imam traume od sitnog stepa, glot-frketa i nejestivih palacinki i frapea... A tema o vjeronauku ce, vjerujem, ostati zakljucana. To je ipak minsko polje. A steta, ja bas imam friska iskustva. I to pozitivna!
__________________
Hazen: "Kad vola stavis u palacu, ne postane on kralj nego palaca postane stala".
shtefy is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.10.2012., 14:11   #43
Quote:
Dreama kaže: Pogledaj post
Malo mi se čini da ovdje ima polupanih lončića.
Tjelesni posebno danas kada djeca 90% vremena provode za računalima, pred tv-om, nepravilno sjedeći i žderući svu onu nezdravu hranu. Trčanje, razvoj mišića, igra, kondicija, učenje o osnovnim pojmovima u sportu..
Likovna kultura potiče kreativnost, također učenje o osnovnim pojmovima teorije likovne kulture, (barem nešto da znaš) zatim izražavanje putem boja, oblika. Ne treba ti talent i nadarenost da emociju preneseš na papir.
A glazbeno isto tako, ako netko nema dara, barem će naučiti osnove za koje ti ne treba sluh, a oni koji imaju dara a ne vole to, tko zna, možda im probudi volju i želju za tim. Znam da meni je.


To što je danas gotovo 99% profesora i nastavnika ovih predmeta nekompetentno, to je drugi par rukava. Ali ti predmeti su itekako potrebni.

A za vjeronauk se slažem. Ukinula bih ga istog trenutka.
Da ali stvar i je u tome da većina profesorâ likovnog i glazbenog ne podučava likovni i glazbeni kako bi trebalo. A krivo je i MOS jer nije na dobar način osmislilo (ili provelo?) plan o poduci tih predmeta.

Ja ne mislim da su likovni i glazbeni neophodni (kada bi ti predmeti bili kakvi bi trebali biti),jer se do sedmog razreda može naučiti sve bitno iz ta dva predmeta (a tehnički je nepotreban općenito,pa ga neću niti komentirati). Zbog čega bi bili glazbeni i likovni bitni u sedmom i osmom razredu (i u srednjoj)? Zašto su oni uopće bitni za sve učenike? netko nema ni glasa ni sluha,a netko nema ama baš nikakav dar za crtanje. I kakve on osjećaje može izraziti u predmetima koji mu idu loše? Samo sebi umisli da nije tako dobar kao ostali. A ostali misle da su pametni i da sve mogu samo zato što lijepo crtaju (pjevaju). Uostalom,mislim da u višim razredima ta tri predmeta (likovni,glazbeni,tehnički) samo služe zato da bi podigli prosjek,što redovito pomaže budalama.

Tjelesni je predmet koji nam pomaže da budemo što zdraviji i razgibaniji,ali je također loše osmišljen (ili proveden).

Ja bih radije posvetio pažnju zemljopisu i povijesti koje su dosta gurnute u stranu. Te predmete mnogi smatraju predmetima koje samo treba bubetat i štrebat,a njihova važnost je zapostavljena jer se pažnja posvećuje nepotrebnim predmetima kao što su likovni,tehnički i glazbeni. Onaj koji hoće znati bilo šta iz tih predmeta slobodno može ići na likovne/tehničke/glazbena grupe ili šta već,pa tamo učit šta ga je volja.
Civetta is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.10.2012., 14:39   #44
zasto bi tehnicki bio suvisan? na tehnickom i na vjezbama iz tehnickog sam naucila masu korisnijih stvari za zivot nego u matematici
__________________
“I have nightmares about hell, where all I do is add up numbers and try to have conversations with people like you.”
SummerNight is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.10.2012., 14:40   #45
Quote:
SummerNight kaže: Pogledaj post
zasto bi tehnicki bio suvisan? na tehnickom i na vjezbama iz tehnickog sam naucila masu korisnijih stvari za zivot nego u matematici
Drago mi je zbog tebe
Civetta is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.10.2012., 15:49   #46
Quote:
SummerNight kaže: Pogledaj post
zasto bi tehnicki bio suvisan?
Ovo je i meni potpuno neshvatljivo. Ako nešto određuje vrijeme u kojem živimo, to je tehnika.

Valjda see vjeruje da djeca nauče sama od sebe sve što im treba, ili da je ovadavanje informatičkom pismenošću sve što im treba od tehnike.

Pustimo postrani nastavni program tehničkog odgoja i problem nastavnika koje je pregazila upravo - tehnika.
Lord Byron is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.10.2012., 17:01   #47
Quote:
Civeta kaže: Pogledaj post
Ja ne mislim da su likovni i glazbeni neophodni (kada bi ti predmeti bili kakvi bi trebali biti),jer se do sedmog razreda može naučiti sve bitno iz ta dva predmeta (a tehnički je nepotreban općenito,pa ga neću niti komentirati). Zbog čega bi bili glazbeni i likovni bitni u sedmom i osmom razredu (i u srednjoj)? Zašto su oni uopće bitni za sve učenike? netko nema ni glasa ni sluha,a netko nema ama baš nikakav dar za crtanje.
u srednjoj školi se uči povijest glazbene i likovne umjetnosti
i daleko je od toga da si "budale" povećavaju prosjek s tim predmetima.

bit likovnog i glazbenog u osnovnoj školi je poticanje kreativnog izražavanja i cijenjenja umjetnosti.

jel možeš malo argumentirati zašto je tehnički općenito nepotreban?
tisi is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.10.2012., 19:36   #48
O Bože, ne znam odakle da krenem.
Tko može reći da je dijete u drugome razredu baš za matematiku ili da nije talent za likovni?!
Izbaci mu likovni i nikad neće saznati ima li za to smisla.Jednako je s drugim predmetima.
Meni je matematika višak od kad sam naučila osnove zbrajanja, oduzimanja, množenja, dijeljenja, osnove geometrije, mjerne jedinice i postotke, no vjerujem da me nastava matematike naučila bolje razumjeti svijet, shvatiti grafičko predočavanje pojmova i pojava, razumjeti geografiju, kemiju, osnovne fizikalne zakone i dr. Osim toga sigurna sam da je i sposobnost logičkoga zaključivanja povezana s matematikom.
Nekomu se čini da mu je likovni višak. Normalnom čovjeku, bez ikakvih likovnih ambicija, potrebno je za svakodnevni život znati ponešto o bojama i njihovu odnosu, o perspektivi, okompoziciji, teksturama, modeliranju, materijalima... No tu je od toga važniji razvoj funkcionalnih sposobnosti i razvijanje osobnosti te odgojni zadaci, primjerice sposobnost zapažanja, koncentracije pozornosti, razvoj motorike, razumijevanje proporcija, razvijanje percepcije dubine prostora, orijentacije, da ne govorim o razvoju kreativnosti, potrebnoj ne samo u umjetnosti nego i u znanosti.
Osobito u svemu ne razumijem roditelje koji nastoje od svoga djeteta napraviti klona koji će voljeti, misliti, znati samo ono što taj brižni roditelj zna.
Što radite kod kuće s djecom? Ona skaču, a vi radite što radite? Ili se igrate s nim i istražujete, u skladu s djetetovim mogućnostima? Kako im razvijate koncentraciju, inteligenciju, kako zadovoljavate njihovu potrebu za izražavanjem? Možda je dovoljno da budu kuš i vi ste zadovoljni ako znaju s deset godina kvadrirati?
Kako otkrivate za što je vaše dijete talentirano? Koji je njegov put? Interesi? Možda mu to vi odredite: bit ćeš poduzetnik i imat ćeš puno love.
To da u programima ima mnogo nebulouza, slažem se. No oni koji tvrde da se na likovnom, glazbenom, tjelesnom ocjenjuje talent, stvarno nisu upućeni - ocjenjuje se razvoj sposobnosti, a ne sposobnost.
Glupo je bubati podatke u raznim predmetima, aksiome za koje nitko pa ni matematičari ne znaju koja im je zapravo svrha, tjerati ih da uče imena, godine, udaljenosti, visine...
A onda se dijete useli u vlastiti dom i ne zna kako radi hladnjak, kako uspavati svoje dijete niti zna osmisliti vlastiti kutak za odmor niti kako kvalitetno ispuniti svoje vrijeme... Pretvori se u hrpu sala koje trune na kauču nakon što je odradilo ono bitno - osam do deset sati na poslu koji mrzi i za koji ne zna čemu služi osim za otplatu kredita...
buditedobro is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.10.2012., 20:59   #49
Quote:
tihonsee kaže: Pogledaj post
u srednjoj školi se uči povijest glazbene i likovne umjetnosti
i daleko je od toga da si "budale" povećavaju prosjek s tim predmetima.

bit likovnog i glazbenog u osnovnoj školi je poticanje kreativnog izražavanja i cijenjenja umjetnosti.

jel možeš malo argumentirati zašto je tehnički općenito nepotreban?
A zašto je potreban? Osim što se gubi 1 sat tjedno na slušanje o hidroenergiji,tehničkom crtanju i drugim bedastoćama,ne uče se neke stvari,kao npr.kako zavidati žarulju.

Eto,čak se ni to ne uči
Pa,drago mi je da je u tvojem okruženju sve drugačije,pa i predavanje tih umjetnosti. Naravno,jedino ako nisi profesor nekog od tih predmetâ ili radiš nešto povezano s likovnom/glazbenom kulturom.
Civetta is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.10.2012., 02:28   #50
Quote:
Civeta kaže: Pogledaj post
A zašto je potreban? Osim što se gubi 1 sat tjedno na slušanje o hidroenergiji,tehničkom crtanju i drugim bedastoćama,ne uče se neke stvari,kao npr.kako zavidati žarulju.

Eto,čak se ni to ne uči
Pa,drago mi je da je u tvojem okruženju sve drugačije,pa i predavanje tih umjetnosti. Naravno,jedino ako nisi profesor nekog od tih predmetâ ili radiš nešto povezano s likovnom/glazbenom kulturom.
po meni uz tehnički bi trebali ponovno uvesti domaćinstvo
manchild is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.10.2012., 03:56   #51
Civeta, ti mislis da je hidroenergija bespotrebna ili?

Quote:
buditedobro kaže:
aksiome za koje nitko pa ni matematičari ne znaju koja im je zapravo svrha
Aksiomi se ne uce niti u srednjoj, kamoli osnovnoj. Tek ako odes studirati nesto usko vezano uz matematiku ces ucit aksiome.

Inace, prije nije bilo aksioma, prije je matematika bila intuitivna, "to bi trebalo ovako, to bi trebalo onako". I znas sto se onda dogodilo. Ljudi su poceli dokazivati kontradikcije u onome sto su smatrali da se podrazumjeva. Zato su definirani strogi aksiomi, tako da svi mogu raditi na istoj valnoj duljini i da svi znaju tocno sto kako treba biti, a ne da svatko vuce na svoju stranu. Da nema aksioma, bio bi toliki nered da nitko ne bi mogao sve to pratiti i ne bi se vjerojatno otkrile neke stvari koje su danas izuzetno korisne. Tako da, ne govori gluposti...
Neo The Anomaly is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.10.2012., 08:35   #52
Quote:
manchild kaže: Pogledaj post
po meni uz tehnički bi trebali ponovno uvesti domaćinstvo
Zasto? Mislis da je nasivanje zakrpa vjestina koja bi se trebala uciti u skoli zajedno sa matematikom, povjescu i tehnickim?

Ili bi cure isle na domacinstvo, a decki na tehnicki?
__________________
Hazen: "Kad vola stavis u palacu, ne postane on kralj nego palaca postane stala".
shtefy is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.10.2012., 08:54   #53
Quote:
shtefy kaže: Pogledaj post
Zasto? Mislis da je nasivanje zakrpa vjestina koja bi se trebala uciti u skoli zajedno sa matematikom, povjescu i tehnickim?

Ili bi cure isle na domacinstvo, a decki na tehnicki?
cure bi trebale na tehnicki a decki na domacinstvo da se malo izniveliraju utjecaju patrijahalne sredine
__________________
“I have nightmares about hell, where all I do is add up numbers and try to have conversations with people like you.”
SummerNight is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.10.2012., 09:23   #54
Quote:
SummerNight kaže: Pogledaj post
cure bi trebale na tehnicki a decki na domacinstvo da se malo izniveliraju utjecaju patrijahalne sredine


meni se oba predmeta cine korisna

zapravo, ne razumijem ovo sa suvisnim predmetima....pa imala sam i na faksu masu toga suvisnoga (ili mi se to tada cinilo suvisno), a onda nekad u zivotu nabasam na nesto i drago mi je da sam za to cula....da nesto o tome znam

meni je veci problem sto se klincima cesto predmeti serviraju kao moranja, kao nesto uzasno, neko nuzno zlo, nego da im se priblizi prakticna bit necega sto uci...i kolkogod to ovisilo o nastavniku da ih motivira i zainteresira, ipak mi se cini da jakoo veliku ulogu imaju roditelji koji ce reci da je nes suvisno ili nije...i utjecat na motivaciju i stav prema predmetu (i znanju koje bi dijete moglo pokupiti na tom predmetu)

nemaju sva djeca iste sposobnosti, niti iste interese, no ipak, cesto se susrecem sa roditeljima koji smatraju da je bitno da dijete prvo nauci ovo i ono, a tek onda nesto drugo (ako stigne)....na kraju ne uci ono sto ga zanima (jer prodje dan u natezanju da nauci ono sto ga ne zanima), a niti ne nauci ono sto ga ne zanima, jer ga ne zanima
__________________
Ako postoji nešto što želimo promijeniti kod djeteta, trebamo vidjeti nije li to nešto što bismo prvo trebali promijeniti u nama samima
Monstera is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.10.2012., 11:13   #55
Quote:
Civeta kaže: Pogledaj post
A zašto je potreban? Osim što se gubi 1 sat tjedno na slušanje o hidroenergiji,tehničkom crtanju i drugim bedastoćama,ne uče se neke stvari,kao npr.kako zavidati žarulju.

Eto,čak se ni to ne uči
Pa,drago mi je da je u tvojem okruženju sve drugačije,pa i predavanje tih umjetnosti. Naravno,jedino ako nisi profesor nekog od tih predmetâ ili radiš nešto povezano s likovnom/glazbenom kulturom.
eh, kad bi ukinuli sve predmete koje pojedini ljudi smatraju suvišnim i bedastim, ne bi više bilo obveznog školovanja

zavidati žarulju? pa što se tu ima za učiti?

ne govorim ja o svom okruženju nego govorim o gimnazijskom programu likovne i glazbene umjetnosti.
nisam profesor nekog od navedenih predmeta, ne radim ništa povezano s glazbenom i likovnom kulturom i prilični sam antitalent za to.
tisi is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.10.2012., 11:35   #56
Quote:
SummerNight kaže: Pogledaj post
cure bi trebale na tehnicki a decki na domacinstvo da se malo izniveliraju utjecaju patrijahalne sredine
Valjda nekoga i brine sto moderne cure bolje znaju zamijeniti zarulju, popraviti nesto sitno, pofarbati zidove i sl. umjesto da krpaju i kuhaju. Pa im vise muski ne trebaju na taj "zna se sta je ciji posao" nacin.

Eh to moderno skolstvo... Samo unosi pomutnju...
__________________
Hazen: "Kad vola stavis u palacu, ne postane on kralj nego palaca postane stala".
shtefy is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.10.2012., 12:42   #57
ja sam obožavala domaćinstvo. i slažem se da bi ne bi bilo loše da ga opet ima.
__________________
mogli bismo
Lali Puna is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.10.2012., 12:50   #58
meni je zavidavanje žarulje i farbanje zida itekako gradivo za domaćinstvo koje bih uvela u osnovnu školu opet, jer mi to nismo imali i gledam svoju generaciju, pa umijeće je ako si znaju jaje skuhati. i dečki i cure.

a tehnički bih možda i izbacila, onako, meni se to gradivo može podijeliti na povijest, zemljopis, prirodu/biologiju, fiziku, kemiju i informatiku. ali bih pojačala informatiku i učinila je obveznom, od prvog razreda. u današnje vrijeme, informatička pismenost je previše bitna da bi bila izborni predmet a ne znam, recimo likovni, obvezan.
__________________

moj mali mačić
anonymous_13 is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.10.2012., 13:01   #59
Quote:
anonymous_13 kaže: Pogledaj post
meni je zavidavanje žarulje i farbanje zida itekako gradivo za domaćinstvo koje bih uvela u osnovnu školu opet, jer mi to nismo imali i gledam svoju generaciju, pa umijeće je ako si znaju jaje skuhati. i dečki i cure.
u principu bi to trebalo naučiti doma, a ne u školi. no, kako nemaju svi savršene obitelji niti roditelje koji znaju napravit dobar posao (svjesno ili ne) i tu škola treba dati bar osnove.

ja sam na domaćinstvo išla u suprotni turnus i nije mi bilo pain in the ass. bila je to posebna učionica, s malom funkcionalnom kuhinjom, sve što se radilo nam je bilo super i i napeto i sad mi baš kao veliki wow
__________________
mogli bismo
Lali Puna is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.10.2012., 13:05   #60
zaklela bi se d asmo mi na tehnickom ucili svasta os vijetu oko nas, plus piljenje i brusenje i crtanje
__________________
“I have nightmares about hell, where all I do is add up numbers and try to have conversations with people like you.”
SummerNight is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 05:38.