Natrag   Forum.hr > Društvo > Povijest

Povijest Politička, društvena, kulturna, univerzalna povijest.
Podforumi: Vojna povijest i tehnologija, Domovinski rat

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 28.09.2017., 23:26   #161
Quote:
lijencina1 kaže: Pogledaj post
...i poglavnika s ljudskim licem ipak neće ići
Evo Pavelica s ljudskim licem, iz perspektive njegove kcerke Visnje, https://m.youtube.com/watch?v=Lkz3ZhDAFJM

Pa Ratko Mladic je u perspektivi svoje kcerke imao ljudsko lice, a kada je saznala pocinila je samoubistvo.

Najlakse je osuditi, najteze razumjeti.
__________________
Smrt fašizmu sloboda narodu
The Instruktor is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.09.2017., 23:31   #162
pravi naziv za tkzv teoriju zavjere je teorija interesa.kad se hoće nekog diskreditirati onda se njegova priča proglasi teorijom zavjere.što to znači da zavjere ne postoje? ja mislim da postoje.a interesi svakako postoje. i kad je nekom u interesu nešto postići,onda je on kadar i zavjeru organizirati da svoj cilj postigne.
benedeiktus is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.09.2017., 23:43   #163
Quote:
The Instruktor kaže: Pogledaj post
"Teorija zavjere" je kao sto tvrdi i osjeti na svojoj kozi D.D. Loso samo instrument kako nepozeljnu osobu proglasiti "cudnom osobom s kojom je bolje ne imati posla".

Ne postoji "teorija zavjere", postoji samo plan, a tko smatra da se u svijetu veliki dogadjaji pa i manji dogadjaju spontano taj se vara.

Pa naprimjer boksac u ringu ima plan, Hitler je imao plan, Musolini je imao plan, u pokeru igraci imaju plan pa ih dobri igraci procitaju, a vjestina je odgonetnuti neciji plan, oni koji to mogu su umni ljudi i mediji ih etiketiraju kao "teoreticare urote".

A sada svidjalo se nekome ili ne, dr. Ante Pavelic radio je prema arhivima za britansku tajnu sluzbu i uveo je rasne zakone zbog kojih se i danas crvenimo kao Hrvati. Vukao je lose poteze u ratu, geninalne u miru, bio hrabar kada je Aleksandru trebalo baciti rukavicu u lice, a kukavica kada je trebao ostati s vojnicima. A nesmetano se motao po Europi nakon rata, a u miru ga kao osudjenog kraljoubojicu nitko ne trazi nego ga Italija pusta na slobodu.

"XXII. Prema britanskim arhivima koji su otvoreni Pavelić je radio za britanski tajnu službu kao i Musolini (istraživač Marko Francišković, SB Klopka, 24.11.2015., UDBA, lustracija, brodski udbaši, atentatori i disidenti, 31:09, https://www.youtube.com/watch?v=gFwIqiRL0OE).

Kao Stipe Mesic, prvo zagovarao ustastvo, negirao Jasenovac, pa istice Jasenovac, kritizira ustastvo. Onda rusio je Jugoslaviju, pa gradio Hrvatsku, pa onda izdao Hrvatsku (puc Manolic Mesic), pa zagovara Jugoslaviju i negira komunisticke zlocine. Pa lazno svjedoci protiv hrvatskih generala (uhvatio ga u Lazi Ante Nobilo, prof. dr. Miroslav Tudjman napisao knjigu o njemu "Krivokletnik"), pa lazno svjedoci protiv Milosevica (nepostojeci dogovor o podjeli Bosne i Hercegovine u Karadjordjevu). Medijska sutnja nastupa o njegovim prevratima pa postade dva puta predsjednik. Logicno je pitanje za koga radi i kome je u interesu takva igra?
Teorija zavjere je ne-elegantno riješenje povijesne ili političke dileme za koje ne postoje dokazi a privlačno je neobrazovanima i revizionistima te onima koje vlastite frustracije sadašnjošću žele ispravljati kroz povijest.

Lijep primjer je teza sa Poglavnikom koji je agent UDBE
lijencina1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.09.2017., 07:48   #164
Quote:
lijencina1 kaže: Pogledaj post
Lijep primjer je teza sa Poglavnikom koji je agent UDBE
UDba je nastala 1946., https://hr.m.wikipedia.org/wiki/UDBA, a Pavelic je pobjegao prije toga.
__________________
Smrt fašizmu sloboda narodu
The Instruktor is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.09.2017., 13:22   #165
Quote:
The Instruktor kaže: Pogledaj post
UDba je nastala 1946., https://hr.m.wikipedia.org/wiki/UDBA, a Pavelic je pobjegao prije toga.
Pa pobjegao je jer nije htio odati igru-to ti je profesionalni tajni agent
lijencina1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.09.2017., 16:34   #166
Quote:
lijencina1 kaže: Pogledaj post
Pa pobjegao je jer nije htio odati igru-to ti je profesionalni tajni agent
Pavelic ko James Bond.

Da je ostao, mogao je postati simbol kao sto ce postati pokojni kontraadmiral Janko Vukovic Podkapelski ili pokojni branitelj u Domovinskom ratu Mile Blažević.

Ja dok sam ziv potrudit cu se znati i saznati o svim herojima, a doci ce i vrijeme kada ce izumrijeti oni kojima hrvatsko herojstvo nije vrijednost.

A Pavelic je donio svoju odluku koju ce povijest zapisati.
__________________
Smrt fašizmu sloboda narodu
The Instruktor is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.09.2017., 17:22   #167
Ante Pavelić je bio Hitlerov saveznik ali današnji ujkani i Instruktori očito misle drukčije.misle da je tito bio fašist a da se Pavelić borio protiv Hitlera.a nije.četiri puta su se sastali a sastajali bi se njih dvoje i više da su imali priliku.pavelić je po uzoru na hitlera donio rasne zakone.bio je oduševljen prvo mussolinijem i htio podrediti hrvatsku italiji a i s hitlerom je bio oduševljen i to oduševljenje je raslo kako se rat bližio kraju.
benedeiktus is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.09.2017., 17:37   #168
Quote:
benedeiktus kaže: Pogledaj post
.četiri puta su se sastali a sastajali bi se njih dvoje i više da su imali priliku.
Upravo zbog sastajanja Adolf Hitler je poklonio transportni zrakoplov Junkers Ju 52, tako da Ante Pavelić može doći u posjet Adolfu Hitleru kada god zatreba.
1944. godine navedeni zrakoplov je uništen od diverziji na Borongajskom aerodromu.



(Jedan od preživjelih transportnih zrakoplova Luftwaffe-a Junkers Ju 52)
Schlange86 is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.09.2017., 19:40   #169
Quote:
The Instruktor kaže: Pogledaj post
Pavelic ko James Bond.

Da je ostao, mogao je postati simbol kao sto ce postati pokojni kontraadmiral Janko Vukovic Podkapelski ili pokojni branitelj u Domovinskom ratu Mile Blažević.

Ja dok sam ziv potrudit cu se znati i saznati o svim herojima, a doci ce i vrijeme kada ce izumrijeti oni kojima hrvatsko herojstvo nije vrijednost.

A Pavelic je donio svoju odluku koju ce povijest zapisati.
I da je ostao i da je otišao bilo bi isto- ostao bi simbol kukavičluka, kriminala, nacizma i kolaboracije s okupatorima.

Heroj jedino spodobama sumnjivih moralnih nazora, i da, finskim zračnim snagama.
lijencina1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.09.2017., 23:17   #170
Quote:
benedeiktus kaže: Pogledaj post
Ante Pavelić je bio Hitlerov saveznik ali današnji ujkani i Instruktori očito misle drukčije.
Nezavisna drzava Hrvatska na celu s Antom Pavelicem je bila u vojnom savezu s Hitlerovim Reichom.

A koliko je dobar Ante Pavelic bio Hitleru u vojnom savezu govori cinjenica da Pavelic i Musolini nisu mogli drzati Nezavisnu drzavu Hrvatsku pod nadzorom bez njemacke vojne pomoci. Prema tome, tu je Hitler morao vezati svoje divizije koje nije mogao koristiti drugdje.

Kako to da su Talijani, ako su vec takvi "kolaboracionisti" s Pavelicem, suradjivali barem s grijehom necinjenja s partizanima, i otvoreno s cetnicima?

A koliko je Hitler kao de jure vodja Njemacke, de facto bio dobar za Njemacku, moze se doci postavljanjem pitanja:
A. Koliko je nevjerojatnih strateskih pogresaka napravio (Dunkerque, nacin upravljanja vojskom https://m.youtube.com/watch?v=4Z4IuOHGAFU, ignoriranje generala, neulazak u "otvorena vrata" Staljingrada, sputavanje vojne proizvodnje npr. podmornica, nuklearnog naoruzanja, ...)?
B. Kako to da su "saveznici" dozvolili Hitleru tolika osvajanja prije no sto mu je objavljen rat?
C. Koliko je Hitler toga ostavio dobrog Njemackoj u nasljedje?
D. Kako to da se Hitler kao najmocniji covjek na svijetu ubio, spalili su njegovo tijelo, a nedavno objavljeni arhivi CIA-e pokazuju da je zivio u Argentini (https://www.google.hr/amp/s/www.hop....-godine-2/amp/, http://www.blic.rs/riznica/istorije/...unkeru/wtlrlk1
)?

E sada, da li mi mozemo reci da su de jure vodje Hrvatske poslije Tudjmana, de facto povlacili razumne poteze za Hrvatsku (npr. privatizacija strateskih poduzeca, pravna i monetarna sigurnost, koncesije, poticaji, sinekure, neucinkovita birokracija, trosmisleni zakoni,...)? A ako nisu, mozemo postaviti dvije pretpostavke, jedna je da su glupi, a druga da ne rade u interesu drzave. E sada, ako su glupi, kako to da su dogurali do tih pozicija?

Quote:
benedeiktus kaže: Pogledaj post
misle da je tito bio fašist a da se Pavelić borio protiv Hitlera.
Da li se ja borim protiv nekog ako sam s njime u savezu de jure, a de facto ne radim dobro svoj dio posla u tom savezu?

Ako je "fasizam" ili "nacionalsocijalizam" (tzv. nacizam) Zlo, a jest, onda moramo definirati sto je to Zlo.

Prema klasicnoj filozofiji Zlo je "podizanje partikulariteta na nivo opcosti ili principa", narodski receno to je "ja pa ja". Znaci ti kao pojedinacno ograniceno i konacno bice bez obzira u kom smislu podizes sebe na princip, prema tome ne priznas nikog drugog i nista drugo, a sebe podizes na nivo opcosti, dr. Milan Kangrga, https://m.youtube.com/watch?v=gl_rahcjDWw

E sada, ako se slazemo s klasicnom filozofijom, tko bi mogao tvrditi da Hitler, Pavelic i Tito nisu sebe kao ogranicena i konacna bica postavljali na nivo opcosti? Tito je to za zivota najbolje pokazao.

Usporedite Titovo drzanje vlasti sa dr. Antom Starcevicom koji izjavljuje "Ja nisam bio i necu biti vodjom stranke. Moji drugovi do mene previse drze, mozda zato jer sam medju njima najstariji, pa kao takov, mozda sam za stvar naroda najvise radio. Ja drzim to ponizenjem covjeka, biti zvonarom ili gonicem covjeka, ili spadati u takvo krdo", str. 184, "Hrvatska povijesnica", Hrvoje Hitrec, Zagreb 1995.

A Tito izjavljuje nesto tipa "Ostarjeli smo, ali ne toliko da ne bi mogli vladati", a da je bio "gonicem covjeka" puna je drzava svjedoka.

Tu mozemo doci do odgovora na pitanje zasto im je problematicna Katolicka crkva? Znajuci da je tastina smrtni grijeh odgovor je jednostavan. Zbog toga je i danasnjim titoistima (citaj "lijevima"), problematicna Katolicka crkva, jer Tito i Katolicka crkva ne idu zajedno.

A odgovor na pitanje zasto "ljevicari" ignoriraju dr. Antu Starcevica se prema prethodno navedenom opet se sam namece. Pogotovo kada jos dodamo da je dr. Ante Starcevic bio protivnik antisemitizma. Ne ide uz Tita.
__________________
Smrt fašizmu sloboda narodu

Zadnje uređivanje The Instruktor : 30.09.2017. at 00:19.
The Instruktor is offline  
Odgovori s citatom Received Infraction
Old 30.09.2017., 15:13   #171
Quote:
The Instruktor kaže: Pogledaj post
Nezavisna drzava Hrvatska na celu s Antom Pavelicem je bila u vojnom savezu s Hitlerovim Reichom.

A koliko je dobar Ante Pavelic bio Hitleru u vojnom savezu govori cinjenica da Pavelic i Musolini nisu mogli drzati Nezavisnu drzavu Hrvatsku pod nadzorom bez njemacke vojne pomoci. Prema tome, tu je Hitler morao vezati svoje divizije koje nije mogao koristiti drugdje.

Kako to da su Talijani, ako su vec takvi "kolaboracionisti" s Pavelicem, suradjivali barem s grijehom necinjenja s partizanima, i otvoreno s cetnicima?

A koliko je Hitler kao de jure vodja Njemacke, de facto bio dobar za Njemacku, moze se doci postavljanjem pitanja:
A. Koliko je nevjerojatnih strateskih pogresaka napravio (Dunkerque, nacin upravljanja vojskom https://m.youtube.com/watch?v=4Z4IuOHGAFU, ignoriranje generala, neulazak u "otvorena vrata" Staljingrada, sputavanje vojne proizvodnje npr. podmornica, nuklearnog naoruzanja, ...)?
B. Kako to da su "saveznici" dozvolili Hitleru tolika osvajanja prije no sto mu je objavljen rat?
C. Koliko je Hitler toga ostavio dobrog Njemackoj u nasljedje?
D. Kako to da se Hitler kao najmocniji covjek na svijetu ubio, spalili su njegovo tijelo, a nedavno objavljeni arhivi CIA-e pokazuju da je zivio u Argentini (https://www.google.hr/amp/s/www.hop....-godine-2/amp/, http://www.blic.rs/riznica/istorije/...unkeru/wtlrlk1
)?

E sada, da li mi mozemo reci da su de jure vodje Hrvatske poslije Tudjmana, de facto povlacili razumne poteze za Hrvatsku (npr. privatizacija strateskih poduzeca, pravna i monetarna sigurnost, koncesije, poticaji, sinekure, neucinkovita birokracija, trosmisleni zakoni,...)? A ako nisu, mozemo postaviti dvije pretpostavke, jedna je da su glupi, a druga da ne rade u interesu drzave. E sada, ako su glupi, kako to da su dogurali do tih pozicija?



Da li se ja borim protiv nekog ako sam s njime u savezu de jure, a de facto ne radim dobro svoj dio posla u tom savezu?

Ako je "fasizam" ili "nacionalsocijalizam" (tzv. nacizam) Zlo, a jest, onda moramo definirati sto je to Zlo.

Prema klasicnoj filozofiji Zlo je "podizanje partikulariteta na nivo opcosti ili principa", narodski receno to je "ja pa ja". Znaci ti kao pojedinacno ograniceno i konacno bice bez obzira u kom smislu podizes sebe na princip, prema tome ne priznas nikog drugog i nista drugo, a sebe podizes na nivo opcosti, dr. Milan Kangrga, https://m.youtube.com/watch?v=gl_rahcjDWw

E sada, ako se slazemo s klasicnom filozofijom, tko bi mogao tvrditi da Hitler, Pavelic i Tito nisu sebe kao ogranicena i konacna bica postavljali na nivo opcosti? Tito je to za zivota najbolje pokazao.

Usporedite Titovo drzanje vlasti sa dr. Antom Starcevicom koji izjavljuje "Ja nisam bio i necu biti vodjom stranke. Moji drugovi do mene previse drze, mozda zato jer sam medju njima najstariji, pa kao takov, mozda sam za stvar naroda najvise radio. Ja drzim to ponizenjem covjeka, biti zvonarom ili gonicem covjeka, ili spadati u takvo krdo", str. 184, "Hrvatska povijesnica", Hrvoje Hitrec, Zagreb 1995.

A Tito izjavljuje nesto tipa "Ostarjeli smo, ali ne toliko da ne bi mogli vladati", a da je bio "gonicem covjeka" puna je drzava svjedoka.

Tu mozemo doci do odgovora na pitanje zasto im je problematicna Katolicka crkva? Znajuci da je tastina smrtni grijeh odgovor je jednostavan. Zbog toga je i danasnjim titoistima (citaj "lijevima"), problematicna Katolicka crkva, jer Tito i Katolicka crkva ne idu zajedno.

A odgovor na pitanje zasto "ljevicari" ignoriraju dr. Antu Starcevica se prema prethodno navedenom opet se sam namece. Pogotovo kada jos dodamo da je dr. Ante Starcevic bio protivnik antisemitizma. Ne ide uz Tita.
hitler je za njemačku bio daleko bolji nego tvoj šugavi pavelić za hrvatsku.da bili su u vojnom savezu i ne samo vojnom.kakva ti je to stupidna logika da ako je pavelić bio loš saveznik da je to argument za pavelića.to ti samo znači da je pavelić ništarija. ako je nacizam zlo blablabla.mi hrvati trebamo osuđivati ustaštvo i to je naša osuda nacizma.a posao nijemaca je osuđivati njemački nacizam i to im ide bolhje nego nama.ustaštvo je zlo a vi hoćete rehabilitirati pavelića kvislinga i koljačko zločinačko ustaštvo.ustaštvo jest zlo.a i katolička crkva je zlo i nemojte to prikrivati,jer znate,mi danas živimo u liberalnoj demokraciji a za to se izborila plemenita masonerija i masonerija je dovoljno jaka i neće dopustiti katoličkoj crkvi da se previše razmaše i da se licemjerno krije iza demokracije.
benedeiktus is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.10.2017., 21:03   #172
Je li netko citao djelo na 600 stranica: Ante Pavelic, "Putem hrvatskog prava", tiskana 1977., knjiga clanaka, govora i izjava 1918.-1929.?

Da vidimo kako je Pavelic disao prije nego sto je osnovao ustaski pokret.

Moze se naruciti na broj telefona + 385 (0) 23 305 277

Informacije iz Hrvatskog tjednika.

Vjerujem da je to vrijedno djelo za one koje zanima povijest. Pogotovo nepristranoj ekipi koja zeli proucavati na znanstven nacin - istrazivaci, ne navijaci
__________________
Smrt fašizmu sloboda narodu
The Instruktor is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.10.2017., 11:51   #173
Quote:
The Instruktor kaže: Pogledaj post
Je li netko citao djelo na 600 stranica: Ante Pavelic, "Putem hrvatskog prava", tiskana 1977., knjiga clanaka, govora i izjava 1918.-1929.?

Da vidimo kako je Pavelic disao prije nego sto je osnovao ustaski pokret.

Moze se naruciti na broj telefona + 385 (0) 23 305 277

Informacije iz Hrvatskog tjednika.

Vjerujem da je to vrijedno djelo za one koje zanima povijest. Pogotovo nepristranoj ekipi koja zeli proucavati na znanstven nacin - istrazivaci, ne navijaci
Na popisu mi je, imam samo još dvadesetak stranica "Liepe plavke" za završiti
lijencina1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.10.2017., 19:05   #174
Quote:
The Instruktor kaže: Pogledaj post
Hajdemo malo o pozdravu.

Preuzeo sam informacije iz Hrvatskog tjednika, clanka mr. sc. Blanke Matkovic, Hrvatske druzbe povijesnicara "dr. Rudolf Horvat", str. 8 i 9, od 28.9.2017., broj 697, to je otvoreno pismo "Vijecu za suocavanje s posljedicama vladavine totalitarnih rezima"

A. Odiljenje sigetsko 1984, "Za dom i za Boga"
B. Bosiljak 1968, "Veselo moramo hrliti na bojiste za dom ,... treba da smo spremni zrtvovati sve"
C. Neven 1885, pjesma "Bratu", "za dom za rod, dok nam srce bije"
D. Iskra 1894. pjesma "U smrt Zvonimira Turka", "Doklen za dom tvoja dusa u angjelskom koru mori"
E. Virovitican 3.7.1921. tekst o djecjoj priredbi "za rod i DOM SPREMNI zivot dati"
F. Sveta Cecilija 1927. "Pjesmom za dom"
G. Hrvatsko jedinstvo 1939. "Uz nas pozdrav za dom"
H. "Za dom spremni", kao slogan u goblenu HOS-a 1991.-2017.

U Nezavisnoj drzavi Hrvatskoj sluzbeni pozdrav je bio "Za Poglavnika i dom spremni".

U odlikovanju Lewisa Warringtona pise "Pro patria paratus aut vincere aut mori", odnosno "Za dom(ovinu) spremni ili pobijediti ili umrijeti", 1814.

Spartanski pozdrav bio je "Paratus", odnosno "spreman"

Po meni nije Pavelic s pozdrav "Za dom spremni" iz glave izvukao nego iz hrvatske povijesti, a mozda i medjunarodne. A Ante Djapic je izjavio da se pozdrav primjenjivao vec 1929., https://m.youtube.com/watch?v=fQ5BBmwnnjU
Zelio bih ispraviti dva detalja.

Pod A. kod Odjeljenja sigetskog treba biti 1684., a pod B. kod Bosiljla 1868.

Dodatno, skrecem pozornost na clanak prof. Zdravka Tomca, o nasljedju pozdrava za koji neki tvrde da ga je Pavelic izmislio. Moje je misljenje da je Pavelic prvi puta samo rijeci iz prijasnjih povijesnih pozdrava povezao u integralni oblik 30-tih godina "Za dom spremni". Naime, profesor je jedan od rijetkih koji nastanak pozdrava smjesta u pravi kontekst, koji jasno istice njegovu zloupotrebu u Nezavisnoj drzavi Hrvatskoj zbog zlocina i ispravno detektira njegovo nasljedje u danasnje vrijeme u kontekstu Pavelica, NDH , HOS-a i Domovinskog rata, https://narod.hr/hrvatska/prof-zdrav...i-dom-domovinu
__________________
Smrt fašizmu sloboda narodu
The Instruktor is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.10.2017., 19:48   #175
ZDS

https://ibb.co/kpuwLb
kiseli1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.10.2017., 17:55   #176
Quote:
The Instruktor kaže: Pogledaj post
Evo Pavelica s ljudskim licem, iz perspektive njegove kcerke Visnje, https://m.youtube.com/watch?v=Lkz3ZhDAFJM

Pa Ratko Mladic je u perspektivi svoje kcerke imao ljudsko lice, a kada je saznala pocinila je samoubistvo.

Najlakse je osuditi, najteze razumjeti.
Kad smo kod Mladićevog ljudskog lica, nešto sam bio čitao da je lik navodno čak i imao moralnih nedoumica oko zločina koje su navodno od njega zapravo tražili Karadžić i ekipa...

Nego, Paveliću se često predbacuje da je kukavica koji je ostavio svoju vojsku na cjedilu na kraju rata i pobjegao u inozemstvo, umjesto da je ostao uz svoje ljude do kraja; ajmo realno - što je on mogao napraviti da je ostao u Hrvatskoj? Bi li itko od ustaša i domobrana imao ikakve koristi od toga? Realno, vjerojatno bi ili poginuo u borbama, ili bio uhićen i pogubljen do kraja 40-ih.
Daleko od toga da simpatiziram Pavelića, ali bježanje u takvoj situaciji mi je nešto sasvim razumljivo.
The Great Duck is online now  
Odgovori s citatom
Old 06.10.2017., 12:35   #177
Quote:
The Great Duck kaže: Pogledaj post
Kad smo kod Mladićevog ljudskog lica, nešto sam bio čitao da je lik navodno čak i imao moralnih nedoumica oko zločina koje su navodno od njega zapravo tražili Karadžić i ekipa...

Nego, Paveliću se često predbacuje da je kukavica koji je ostavio svoju vojsku na cjedilu na kraju rata i pobjegao u inozemstvo, umjesto da je ostao uz svoje ljude do kraja; ajmo realno - što je on mogao napraviti da je ostao u Hrvatskoj? Bi li itko od ustaša i domobrana imao ikakve koristi od toga? Realno, vjerojatno bi ili poginuo u borbama, ili bio uhićen i pogubljen do kraja 40-ih.
Daleko od toga da simpatiziram Pavelića, ali bježanje u takvoj situaciji mi je nešto sasvim razumljivo.

Trebao je ostati ili predati zapovijedanje nekome hrabrije/sposobnijem. Hrvatska vojska je imala dobre vojne predispozicije da dočeka Amerikance, e sad u tim nekakvim spletkama to nekome nije odgovaralo.
Kruger Jr is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.10.2017., 13:45   #178
Quote:
Kruger Jr kaže: Pogledaj post
Trebao je ostati ili predati zapovijedanje nekome hrabrije/sposobnijem. Hrvatska vojska je imala dobre vojne predispozicije da dočeka Amerikance, e sad u tim nekakvim spletkama to nekome nije odgovaralo.
Je li ovo jedna od onih tema koje tebe nešto previše ne zanima, o kojoj pojma nemaš, ništa nisi čitao, ali si spreman izreći svoje uzvišeno mišljenje?

Hrvatske oružane snage bile su pod zapovjedništvom njemačkog generala. Ovaj je predao zapovjedništvo Paveliću, kad su već bili u povlačenju, van područja NDH; nakon što je čuo da je dogovorena kapitulacija njemačkih snaga. Pavelić je nekoliko sati kasnije okupio svoje ljude, jedino naređenje je bilo "privlačite pažnju neprijatelja dok ja brišem na drugu stranu štakorskim kanalom koji sam za sebe osobno ranije pripremio", te je predao zapovijedništvo drugome.

Oš' sad tražit da ti to dokažem? Mogu, izvora ima obilje.

Pobjegao je. Rekao bih da je to prije bila podlost i krajnji agoizam, a ne kukavičluk (jer nije kukavičluk bješati i spašavati glavu nakon što izgubiš i više nema nade u borbi; izbor je bio ili ostati s drugima i bježati s njima, ili bježati sam). Brinuo se samo za sebe, svoju obitelj i par potrebnih pratitelja i dva kovčega zlata, a sve svoje najbliže suradnike, sljedbenike, vojsku i narod ostavio njihovoj sudbini. Mala grupa se mogla potiho provući.

O "vojnim predispozicijama" nema smisla ni pričati. Recimo da su pokušali braniti Zagreb nakon njemačkog povlačenja, partizani bi u njega možda ušli dan kasnije a možda isti dan, a zapadni saveznici ne bi ulazili na tlo Jugoslavije.
__________________
User:
Đe si ba, šta ima?
ChatGPT:
Dobro sam, hvala na pitanju! Kao AI, nemam roditelje poput ljudi, pa nemam "ba". Kako mogu pomoći?
Zoran Oštrić is online now  
Odgovori s citatom
Old 06.10.2017., 14:04   #179
Quote:
Zoran Oštrić kaže: Pogledaj post
Je li ovo jedna od onih tema koje tebe nešto previše ne zanima, o kojoj pojma nemaš, ništa nisi čitao, ali si spreman izreći svoje uzvišeno mišljenje?

Hrvatske oružane snage bile su pod zapovjedništvom njemačkog generala. Ovaj je predao zapovjedništvo Paveliću, kad su već bili u povlačenju, van područja NDH; nakon što je čuo da je dogovorena kapitulacija njemačkih snaga. Pavelić je nekoliko sati kasnije okupio svoje ljude, jedino naređenje je bilo "privlačite pažnju neprijatelja dok ja brišem na drugu stranu štakorskim kanalom koji sam za sebe osobno ranije pripremio", te je predao zapovijedništvo drugome.

Oš' sad tražit da ti to dokažem? Mogu, izvora ima obilje.

Pobjegao je. Rekao bih da je to prije bila podlost i krajnji agoizam, a ne kukavičluk (jer nije kukavičluk bješati i spašavati glavu nakon što izgubiš i više nema nade u borbi; izbor je bio ili ostati s drugima i bježati s njima, ili bježati sam). Brinuo se samo za sebe, svoju obitelj i par potrebnih pratitelja i dva kovčega zlata, a sve svoje najbliže suradnike, sljedbenike, vojsku i narod ostavio njihovoj sudbini. Mala grupa se mogla potiho provući.

O "vojnim predispozicijama" nema smisla ni pričati. Recimo da su pokušali braniti Zagreb nakon njemačkog povlačenja, partizani bi u njega možda ušli dan kasnije a možda isti dan, a zapadni saveznici ne bi ulazili na tlo Jugoslavije.
Iako se radi o suhoparnim tehničkim podatcima koje si ti prezentirao na svoj način, mislim da nema potrebe polemizirati.

A o vojnim predispozicijama može, iako sam to negdje već opisivao. Ne znam kako bi partizani ušli u Zagreb da se velika većina hrvatske vojske nije povukla, a po nosu su dobili zajedno sa Crvenom Armijom.
Kruger Jr is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.10.2017., 14:17   #180
Quote:
Zoran Oštrić kaže: Pogledaj post

O "vojnim predispozicijama" nema smisla ni pričati. Recimo da su pokušali braniti Zagreb nakon njemačkog povlačenja, partizani bi u njega možda ušli dan kasnije a možda isti dan, a zapadni saveznici ne bi ulazili na tlo Jugoslavije.
Vidim da se i na ovoj temi proglasavas strucnjakom. Na temi o Jasenovcu si raskrinkan i porazen argumentima.

Sumska crvena banda koja je rusila pruge i mostove i bila cijelo vrijeme po sumama i gorama je tebi nekakva ozbiljna oruzana sila? Izgleda da ti neznas kako su oni zajasili vlast. To je bilo po dogovoru SSSR-a i SAD-a.

Za hrvatski narod i za narode juzno od nas to je najveca nesreca koja se mogla desiti. Dolazak komunista na vlast. Jos dan danas kusamo njihovu corbu koju su nam zakuhali. Da ne govorim o stradanju i o tome da su vise ljudi pobili nego svi turski sultani zajedno.

Da je bilo odluceno da se NDH prikljucuje zapadu poput Austrije recimo, nebi imali sve te komunsticke zlocine. A Tito i njegova banda bi tada bila pobacana u more. Ili bi pobjegli za komunisticku Albaniju. Gospodarski napredak bi bio puno veci. Nebi bilo pobijeno 140 000 nasih ljudi. I nebi postojale bajke tipa Jasenovac koje su ti isti banditi izmislili. Natovarili su NDH ono sto su zapravo sami radili. Svoje masovne zlocine su pripisali NDH. Na stotine logora je postojalo od 1945 do 50-ih godina u Jugoslaviji. Njemacka populacija od 500 000 je svedena na tisucu - dvije ljudi. Postoje komunisticki dokumenti po kojima su po raznim logorima ubojstvima i gladju ubili 64 000 njemackih civila. Zena, djece, staraca. Svugdje gdje zakopamo lopatu lesevi iskacu. Lesevi nepostojecih zlocina. A nigdje leseva nemas tamo gdje je navodno NDH vrsila masovne zlocine. Cak i u mitskom Jasenovcu sto je najsmjesnije.

Pokazi mi zrtve, posmrtne ostatke iz Jasenovca ako si u stanju. Nema ih. To nitko dan danas nije ucinio. Obican narod nije informiran kada se govori o Jasenovcu da tamo ne postoje masovne grobnice, da tamo ne postoje kosti...
Sergio80 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 16:10.