Natrag   Forum.hr > Društvo > Kutak za školarce i studente

Kutak za školarce i studente Sjedni, 1!!!
Podforumi: Državna matura, Osnovne i srednje škole, Fakulteti i visoka učilišta, Upomoć, spašavajte!

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 03.03.2016., 11:43   #1
Odbijanje ocjene na fakultetu

Znam da je za dosta ljudi odbijanje ocjene nešto van svake pameti, i da je mnogima samo glavno da prođu s kojom god prolaznom ocjenom, no ipak, postoje ljudi kojima je prosjek bitan zbog stipendije, studentskog doma, ili čak upisa na diplomski studij.
Koliko znam, mogućnost da odbije ocjenu bi trebala biti dostupna svakom studentu, međutim, u ovoj akademskoj godini sam se susreo s tim da neki profesori izričito odbijaju dopustiti ikome tko je dobio pozitivnu ocjenu da je ispravlja, uz obrazloženja tipa:
"To vam je kao na sportskom natjecanju, nakon što ste se natjecali, ne možete više mijenjati rezultat."
"Izašli ste na kolokvij i pokazali znanje, i kako bi to sad izgledalo da niste zadovoljni dvojkom pa biste pisali za 3, pa onda vam ne valja 3 pa biste pisali za 5, i onda tako u nedogled."
"Nema ispravljanja pozitivnih ocjena, što bih ja sad Vas još nagrađivala za to što ste loše naučili."
"Nema ispravka ukoliko dobijete pozitivnu ocjenu, nema potrebe."

Danas sam to spomenuo na satu kod jedne profesorice s drugog odsjeka, i rekla je da student ima pravo odbiti ocjenu i da bismo se mogli žaliti ukoliko nam to profesor ne dozvoli. S druge strane, s ovog odsjeka na kojem ne dozvoljavaju ispravljanje ocjene prošli mjesec su poslali ovaj e-mail:
Quote:
Odbijanje pozitivne ocjene na ispitu nije moguće na kolegijima kod kojih se ocjena zaključuje temeljem kontinuiranog praćenja (to su uglavnom vježbe). Jednako tako teško je očekivati da bi studenti mogli odbiti pozitivnu ocjenu na kolegijima za koje se konačna ocjena zaključuje na osnovu nekoliko elemenata (prethodno dobivenih ocjena na kolokvijima, seminarskim radovima itd.; kao primjer navodim Sintaksu ruskoga jezika 1 i 2).Student ima pravo jedanput odbiti pozitivnu ocjenu na kolegijima na kojima se konačna ocjena zaključuje isključivo temeljem pismenog i/ili usmenog ispita.
Dakle, mene sad zanima tko je tu u pravu? Je li službeno da se ocjena uvijek može odbiti, ili pak to sve ovisi o odluci profesora/katedre/odsjeka/fakulteta?
I također mi nije jasna motivacija iza nedopuštanja odbijanja ocjena. Zašto bi to ikome od profesora bio problem?
The Great Duck is online now  
Odgovori s citatom
Old 03.03.2016., 12:05   #2
Po meni se uvijek može odbiti ocjena. I to nije nikakvo ispravljanje jer bar kod mene na fakultetu onda polažeš sve ispočetka. Znači i pismeni i usmeni. Ako si pismeni dio položio preko kolokvija, oni ti se poništavaju i ideš na pismeni ispit.

Ne znam kako bi to funkcioniralo sa seminarima i seminarskim radom jer, konkretno meni, ocjena iz seminara ne ulazi u prosjek.

Al ne vidim valjanih razloga zašto netko od profesora ne bi dopustio odbijanje ocjene. Dapače, volja i želja studenta za boljim može biti samo pohvalna.
__________________
I nemam obične sreće.
I nemam obične grijehove.
queenBrigitte is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.03.2016., 12:10   #3
"Odbijanje ocjene" nije isto što i "odgovaranje za veću ocjenu". Ako ti ne odgovara ocjena koju si dobio na ispitu, imaš pravo reći - ne želim 2, doći ću na sljedeći rok. To je odbijanje ocjene i stvarno nikad nisam čula da je netko s tim imao problema. Međutim, mogućnost ispravljanja ocjene na istom roku, usmeno ili kako već - tu je riječ o dobroj volji nastavnika.

Kad su u pitanju ocjene iz vježbi ili sličnoga, malo je kompliciranije. Ako postoji ispit ili završni kolokvij, ja podijelim konačnu ocjenu u više (ponderiranih) dijelova i na taj ispit studenti mogu izlaziti koliko god hoće (mislim, u okviru općih bolonjskih pravila ), sve dok ne dobiju ocjenu koja im odgovara. Ne znam, 20% ocjene čini aktivnost na nastavi, 30% zadaće, 30% seminar i 20% završni kolokvij. Ocjene iz prva tri elementa se ne mogu mijenjati, zadnja može.
__________________
Don't send me a winky face and then wonder why I show up at your house naked.
mpoo is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.03.2016., 13:30   #4
Sasvim jasno da se ne može mijenjati ocjena iz aktivnosti, zadaća, seminara i sl. Tu se slažem, i s tim nitko nikad nije imao problema.

Al eto ovi moji mangupi od profesora ne žele dopustiti odbijanje ocjene i dolazak na drugi rok.
A što se tiče volje i želje studenata za što boljim ocjenama, navodno postoje i profesori koji dozvole odbijanje ocjene, ali u tom slučaju hejtaju studente koji to čine, zapapre im buduće rokove/ispite/kolokvije i sl.
Evo da dodam još jedan citar jedne profe:
"Kakva korist od toga? Pa vi samo možete naučiti sve ponovno, jedino što imamo od toga su da vi imate bolje ocjene."

Mene sad zanima imamo li mi osnove da se žalimo nekome zbog ovakve politike odsjeka?
The Great Duck is online now  
Odgovori s citatom
Old 03.03.2016., 13:38   #5
Quote:
The Great Duck kaže: Pogledaj post
Sasvim jasno da se ne može mijenjati ocjena iz aktivnosti, zadaća, seminara i sl. Tu se slažem, i s tim nitko nikad nije imao problema.

Al eto ovi moji mangupi od profesora ne žele dopustiti odbijanje ocjene i dolazak na drugi rok.
A što se tiče volje i želje studenata za što boljim ocjenama, navodno postoje i profesori koji dozvole odbijanje ocjene, ali u tom slučaju hejtaju studente koji to čine, zapapre im buduće rokove/ispite/kolokvije i sl.
Evo da dodam još jedan citar jedne profe:
"Kakva korist od toga? Pa vi samo možete naučiti sve ponovno, jedino što imamo od toga su da vi imate bolje ocjene."

Mene sad zanima imamo li mi osnove da se žalimo nekome zbog ovakve politike odsjeka?
Naravno da imaš osnove. Obrati se ili prodekanu/dekanu ili studentskom zboru ili studentskom pravobranitelju. Mozda je ovo trece najbolja opcija.
__________________
I nemam obične sreće.
I nemam obične grijehove.
queenBrigitte is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 12:48.