Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo > Radno, socijalno i obiteljsko pravo

Radno, socijalno i obiteljsko pravo Ugovori o radu i radni odnos, mirovinsko, zdravstveno, alimentacija, brak i razvod, posvojenje, skrbništvo, roditeljska skrb i dr.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 22.03.2012., 04:05   #341
Quote:
rastavljenamama kaže: Pogledaj post
molim pomoć. naime, ja imam privremenu mjeru prema kojoj je određeno bivšem da plaća ukupno 1.200,00 kn za dvoje djece... a on plaća 500,00 kn...
što mi je činiti? on nema nikakve imovine (nekretnina), osim starog auta i motora (za kojeg više nisam niti sigurna da ih ima), i u mirovini je koja iznosi 1.300,00 kn. Hvala. )

A od čega bi on trebao plaćati 1.200 kn ako ima mirovinu 1.300 kn i nema nikakve imovine? Ne razumijem

Možda je pitanje OT ali stvarno, kako se to pravno rješava...?

Zadnje uređivanje ryell : 22.03.2012. at 04:13.
ryell is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.03.2012., 09:22   #342
Alimentacija je vjerojatno odredjena dok je imao veca primanja, sad kad su se smanjila treba bi i on zatraziti smanjenje.
Katrin is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.03.2012., 17:02   #343
pozdrav svima...imam par pitanja na koje bih željela dobiti odgovor,ukoliko je to moguće...naime, imam 19 godina...već 18 godina moji su roditelji razvedeni i otac plaća alimentaciju od 2000kn...sve do 18.godine moja je majka bila moj skrbnik i primala je te novce na svoj račun,ti novci su išli na sve strane samo ne za moj odgoj,a sada kada sam postala punoljetna odbija mi dati alimentaciju, iako mi ona zakonski pripada...što da napravim...? kome da se obratim?? kakvi mi dokumenti trebaju??

unaprijed hvala!!!
UNFOR is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.03.2012., 22:08   #344
!!

bivsa supruga i njen muz sadasnji nece da rade ,cekju alimentaciju od mene a kako nisam ni ja radio nisam mogao platit,samo djelomicno jesam-sta da radim?
ivica75 is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.03.2012., 09:18   #345
Ne razumijem bas poantu. Platite sto ste duzni, to sto bivsa supruga ne radi nema nikakve veze s vasom obavezom.
Katrin is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.03.2012., 09:35   #346
poanta je ta da dok sam placao je sve bilo koliko toliko ok a sad kako nisam platio jedan pazi 1 mjesec odmah počinju poruke da ce me prijavit i sl. zanima me sto se dogadja s osobama koje neplacaju godinama ,ja ne zelim biti taj koji neplaca ali ako nemogu -nemogu

Zadnje uređivanje drot13 : 28.03.2012. at 20:39. Reason: brisanje citata
ivica75 is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.03.2012., 10:39   #347
Ako ne placas moze te prijaviti, to je njeno zakonsko pravo. U gradjanskom postupku ces u tom slucaju biti osudjen na placanje svega sto si duzan kao i troskova postupka, a u kaznenom postupku na uvjetnu kaznu zatvora uz rok za placanje iznosa koji si duzan. Vec se o svemu tome pisalo, pa ako malo pogledas prethodne postove na temi bit ce ti jasnije
Katrin is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.03.2012., 11:09   #348
Quote:
Katrin kaže: Pogledaj post
Alimentacija je vjerojatno odredjena dok je imao veca primanja, sad kad su se smanjila treba bi i on zatraziti smanjenje.
Ne, u vrijeme dok je određena privremena mjera nije radio niti je bio u mirovini, a visina je određena za školsko dijete 700,00 kn, a vrtićko 500,00 kn. Nije zatražio smanjenje, ali se nije niti protivio iznosu, kojeg i tako ne plaća u cijelosti.
rastavljenamama is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.03.2012., 17:33   #349
prijevara i nepravda

Radi se o slijedečem,imam psihičkih problema u vidu napetosti i ponekog tika zbog fizičkog nemira,nije bolest ali je teško živjeti sa time.Uzimao sam zbog toga Normabele koji su mi pomagali ali sam povečavao doze tako da sam skoro postao ovisan ali sam uspio skroz da se odviknem od toga.

Bilo me sram iči kod doktora po lijekove pa sam uzimao od prijatelja.Samo sam prošle godine uzeo prvi put na recept i to je bilo zadnje.Danas više ne uzimam ništa,ali sam jako napet.
U to doba prije oko 4 godine, kad sam bio u fazi uzimanja lijekova,radio sam u pekari i čačkajuči po mobitelu naletio na neki vipov chat i tako upoznao dotičnu iz podravine
koja je kroz daljnje upoznavanje sebe predstavila kao jako pouzdanom osobom za vezu itd štoviše i za brak.Tada nisam ni znao da je osoba koja je pohađala posebnu vanredovnu školu sa posebnim programam.izgledala mi je normalno mada malo čudno nisam znao zašto.Da sam sve to znao do ovoga sigurno nebi došlo.

Zbog svojeg nemira često su me šefovi odbacivali jer nisu voljeli imati zaposlenika sa tikovima koji su se manifestirali kao kretnje ramenom itd ništa strašno ali dovoljno da dobijete otkaz.tako sam prešao na drugi posao,tj tko zna koji u nizu,koji se sastojao od čuvanja kuče i imanja nekom čovjeku iz vojske umirovljenom.

Dotična žena sa chata na moj prijedlog da dođe i pravi mi društvo u kući,odgovorila je potvrdno i došla i pomagala mi u poslu.Jedne večeri jer sad stvarno zbog ljekova ne znam kad imali smo spolni odnos,mislio sam da je poštena osoba pa sam imao posebnu naklonost prema dotičnoj.Gazda bi dolazio i mene tjerao da idem obavljati poslove van kuće dok bi on ostajao sa njom sam.Tek poslije sam saznao da je ona istodobno imala još jednog muškarca kako je rekla u jednoj pismenoj izjavi i spavala samnom.
Po završetku posla koji j trajao 3 mj zaključila je da je trudna,njeni su htjeli da pobaci ali sam ja misleči da je moje i osječajući se dužnim da to učinim, predložio da dođe k meni u kuću i uda se za mene.Tada je u kontaktu sa svojim roditeljima koji su došli k nama u kuću,zahtjevali da moj tata prepiše pola kuće na mene te da bi se tek tada udala da se dijete rodi u braku.

Moj tata naravno nije to mogao učiniti naziruči u svemu tome nekakvu prijevaru što je i bila,makar sam ja naivno mislio da je poštenje kod dotične vrlina.Dan poslije toga dok sam bio na poslu u Hrvatskim šumama,ona se spakirala i otišla te mi javila da ne dolazim k njima da če me sa kolcima izubijati uz naravno ružne riječi.Dijete koje se trebalo roditi na ovaj način oduzeto pokušavao sam sudski vratiti tj nijekala je da je moje te da je ikad imala odnos samnomMorao sam nešto poduzeti pa sam zahtjevao besplatnu pravnu pomoć i dobio je.
Sud sam vodio godinu dana da dokažem da je dijete moje te da doprinosim u podizanju djeteta,te da dijete ne bude bez oca.Međutim poslije nisu ni kontaktirali samnm i kad su kontaktirali vrijeđali su i nisam mogao ni doči da vidim dijete makar je određeno 3 puta mjesečno po 2 sata.


Samo su tražili novac i novac.več prije u razgovoru sa prijateljicom čuo sam da je dobila savijet da se ne uda jer kao samohrana majka ima pravo na novac.Inače imaju seosko gospodarstvo žive od svinja i krava,što je jednom potvrdio i gazda imanja kojeg više nema,da su novčano vrlo jaki.Ja sam sa druge strane zbog tog pritiska i suda navukao još jače psihičke smetnje i još mi je bilo teže se zaposliti.Tako da sam na burzi več 3 godine i živim od pomoči sa centra od 500 kn sa kojima živim cijeli mjesec preskačući obroke i dane kad ne jedem.

Jako teško živim tražim posao šaljem molbe zaposlim se ali radim po par dana jer imam jače tikove nego prije zbog toga svega.Alimentacija je određena 500 kn međutim nemam novca,imovine ništa,htio bih sinu pružiti sve na svijetu ali kao da nije moj jer ga ni dotaknuo do sada nisam nisam jer mi nije dopušteno.Kada se rodio došao sam u bolnicu gdje e dotična pred svima izvrijeđala i nije dala ni da taknem dijete.
Nisam išao kod doktora jer se bojim da me ne proglasi radno neprikladnim i tada više neču moči nigdje raditi ni malo i bar malo privrediti za dijete.Unajmili su odvjetnika koji se obrušio na mene i traži zaostatke od 10.500 kn i još novac za njegove troškove i novac za ovaj mjesec i ovrhu mi stavlja i prijeti zatvorom.Što da radim nemam novca i ne mogu nači posao.

Zvali su me na sud u koprivnici za raspravu optužili me da odbijam platiti a nisam imao ni jesti i nisam imao za kartu do tamo jer je od mene do tamo oko 150 km.Pošto je pisalo da se opravdam napisao sam da nemam novca i poslao potvrdu sa burze i imovnu karticu,te je neki tamo po mojim saznanjima ozloglašeni sudac sve to stavio u ladicu i pozvao policiju da mi dođu u 5 ujutro te sam kao zločinac u njihovom autu do suda bio doveden.makar sam im rekao da mi je to i usluga jer nisam imao za kartu i htio sam se izjasniti u kakvom sam imovnom stanju,odvjetnika nisam imao i bio sam sam.

Kada sam došao na sud sudac je bio jako arogantan i maltretirao me pred svima ne dajuči mi da sjednem,rekavši mi da ako sam bio u vojsci stojim u stavu mirno,pitao me je da li se osječam krivim na što am rekao ne jer nisam kriv što nemam novca i nitko me neče zaposliti,tada mi je rekao ako ne priznam da sam kriv on če me zatvoriti,tada sam morao priznati pod prisilom da sam kriv.rekao sam da nemam po par dana hrane što je istina te je uz ciničan podsmjeh rekao meni tako ne izgledate.Rekao sam da imam psihičke probleme koji su mi sve teži na što je rekao da on ne vidi što mi je.Derao se na mene i maltretirao me jedan sat,te je sada došla nakon svega presuda gdje je napisao da ja namjerno neču paltiti i da sam dobrovoljno priznao krivnju te da mi daje rok od 6 mjeseci da platim 14 tisuča kuna ili idem u zatvor na 5 mjeseci.Izgleda me hoče zatvoriti po svaku cijenu iako nisam kriv i nakraju je rekao da sam kriv što je država potrošila na dnk test 7 000 kn,makar je kriva dotična koja je govorila da dijete tj sin nije moj,te sam morao dati zahtev za test dnk da uopče probam doči do djeteta,moglo je bez toga svega

Što da radim da imam plaču najbolju ne mogu to platiti jer ne mogu skupiti taj novac,sve sam od tog suda gorje slabo spavam,ne mogu više podnijeti pritisak,htio bih pomoć nisam kriv dao sam sve da dođem do sina do kojeg još nisam došao.
Samo se osječam prevaren i izigran i od mene se pravi na kraju zločinac jer nemam posla i jedva imam što za pojesti,ne mogu podnijeti nepravdu.sad mi je teško nači posao i nikako ne uspjevam ali čovjek sa dosjeom i bez tikova ne može nači posao kamo li da je još gorje nisam nikada učinio ni jedan prekršaj u životu moj obraz je čist ali sam nemočan i nikog nema da mi pravno pomogne najviše pati dijete u tome svemu.Prvo nisam ništa djetetu i kad dokažem da sam otac onda ispada da bez mene ne može živjeti i hoče novac koji nemam.Kako bi bio sretan da mogu dati i tisuču kuna za malenog ali jedva preživljavam.pomozite mi i tražim vašu pravn pomoć te da me zastupate ili mi date neki pravni lijek za ovo hvala unaprijed
carduelis alba is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.03.2012., 14:23   #350
Quote:
ivica75 kaže: Pogledaj post
poanta je ta da dok sam placao je sve bilo koliko toliko ok a sad kako nisam platio jedan pazi 1 mjesec odmah počinju poruke da ce me prijavit i sl. zanima me sto se dogadja s osobama koje neplacaju godinama ,ja ne zelim biti taj koji neplaca ali ako nemogu -nemogu
To što ne možeš, nikoga se ne tiče. Ako postoji pravomoćna sudska predusa ( a meni se čini da postoji, čim si nešto plaćao ), dužan si - STVORITI. Mogu ti reći da odeš opljačkati banku ili whatever, ali moraš stvoriti.
Ukoliko ti exica spraši prijavu na državnom odvjetništvu i u sklopu toga podnese imovinskopravni zahtjev ( a imaju naloge da to procesuiraju hitno ) biti ćeš osuđen za kazneno djelo tj. kriminalac. I stvar je jednostavna, ako ne platiš ideš u zatvor. I to je to.
Prijedlog ti je da izdvajaš koliko možeš pa makar i 10,00 kn, kad možeš i šalješ. Ako nemaš primanja i to že biti dokaz na sudu ( ovisno o sucu ) ali dokaz da nije postojala namjera da ne plaćaš pa se eventualno možeš braniti onim, nisam imao od kuda ( inače ih to uopće ne zanima).



Quote:
carduelis alba kaže: Pogledaj post
.....
Samo se osječam prevaren i izigran i od mene se pravi na kraju zločinac jer nemam posla i jedva imam što za pojesti,ne mogu podnijeti nepravdu.sad mi je teško nači posao i nikako ne uspjevam ali čovjek sa dosjeom i bez tikova ne može nači posao kamo li da je još gorje nisam nikada učinio ni jedan prekršaj u životu moj obraz je čist ali sam nemočan i nikog nema da mi pravno pomogne najviše pati dijete u tome svemu.Prvo nisam ništa djetetu i kad dokažem da sam otac onda ispada da bez mene ne može živjeti i hoče novac koji nemam.Kako bi bio sretan da mogu dati i tisuču kuna za malenog ali jedva preživljavam.pomozite mi i tražim vašu pravn pomoć te da me zastupate ili mi date neki pravni lijek za ovo hvala unaprijed
Nemaš izbora. Ukoliko je bio posavljen dvostruki uvjet, a iz tvojeg navoda ispada da jest, onda ti je to stari - to. Ili plati, ili ideš u zatvor. Trećeg nema.
Ako si osuđen na općinskom sudu, nisi se odrekao prava na žalbu i nije prošao rok za nju ako smatraš da imaš osnova ( a fakat moraš imati nešto, neimanje posla i prihoda se u to ne broje ) možeš podnijeti žalbu višoj instanci tj. županijskom sudu.

Zadnje uređivanje drot13 : 31.03.2012. at 14:41. Reason: spajanje komentara
zodax is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.03.2012., 15:59   #351
a što ako sam nesp za posao
carduelis alba is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.03.2012., 16:20   #352
Nemaš opravdanja. Ovisno o sudcu ali nemaš opravdanja a sa svom hajkom koju provode fakat ne znam koji bi se usudio dosuditi oslobađajuću. Možda budeš imao sreće.
Ako si nesposoban, moraš imati neku invalidninu ili kakvu socijalnu pomoć pa plaćaj.
Pravno, postoji pravomoćna presuda ( moraš plaćati) a ti ako nemaš/ne možeš, traži promjenu. DOk postoji moraš je poštivati.

Zadnje uređivanje drot13 : 01.04.2012. at 12:04. Reason: brisanje citata
zodax is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.04.2012., 18:24   #353
Imam jedno pitanje, a ne mogu naći usporedivu situaciju na ovom threadu.

Bliska osoba mi je pred razvodom. Žena ne radi, a on radi. Imaju troje malodobne djece. Žive u kući koju im je prepustila ženina majka, ali kuća još uvijek glasi na nju. Da bi kuću doveli u stanje prikladno za život, kroz godine su dosta ulagali. No, prije krize njegova su primanja zbog raznih terenskih dodataka bila mnogo viša (60-80% više nego sada). Njegova plaća trenutno je opterećena kreditima koje su zajedno uzimali kako bi kuću uredili i žena je sudužnik po svim kreditima. Zadnjih par mjeseci, ne znam na koju foru on na tekući dobije od svoje plaće od oko 4.500 kn tek 100-.200 kn. Nije mi baš to jasno kako banke mogu sjesti i na zadnju trećinu plaće. U praksi se prehranjuju uz pomoć rodbine (baka, djedova teta, stričeva…), a za kruh i mlijeko muž uglavnom odrađuje kao OFR za par desetaka kuna dnevno (ličenje, košnja, piljenje drveta i sl.).
Žena je odlučila tražiti razvod i ne dolazi u obzir da ostanu zajedno (pretpostavljamo da ima nekog drugog). Također, ona želi djecu da ostanu s njom i planira ugodno živjeti od alimentacije koju će joj on morati plaćati, za svo troje djece + uzdržavanje za nju. Njemu nije ni na kraj pameti da ne plaća alimentaciju, no sam po pustoj matematici ne zna odakle. Znači kad mu sjedne 100 kn na tekući jer uzimaju za NJIHOVE ZAJEDNIČKE KREDITE, odakle da on plati ne znam, bubam napamet, 3.000 kn alimentacije?

A prema njegovoj plaći od 4.500 kn to bi mu sud mogao odrediti. Što se događa s njim ako ne plati, a ona ga tuži?
golubicaXY is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.04.2012., 19:16   #354
Nakon što mu sud odredi visinu alimentacije i pošalje presudu poslodavcu, alimentacija će doći u prioritet, što znači da će svi krediti koje gore navedeni na plaći ima, "otpasti" odnosno naplatiti će se alimentacija (i vjerojatno dug alimentacije) i eventualno kredit koji je u prednosnom redu. Trećine plaće ne odnose se na sve kredite, posebno ne one koji su dignuti prije donošenja Ovršnog zakona 2008. godine. Tada se moglo ugovoriti i obustava cijele plaće, o čemu se ovdje vjerojatno i radi. Kredit u ovom slučaju najvjerojanije pada na jamca ili sudužnika.

Zadnje uređivanje Katrin : 10.04.2012. at 19:27.
Dorina77 is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.04.2012., 09:49   #355
Znači na nju :/ koja računa živjeti od te njegove alimentacije....
cici1810 is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.04.2012., 10:00   #356
Hm ko ne plati tad se podiže tužba za krivično djelo iz obiteljskog zakona o uzdržavanju jer ima i plaću,mene su okrivili koji nemam plaču da stvorim za 6 mj 10.000 kuna zaostataka i platim jer me hoče u zatvor zato staviti i bez plače sam,dakle zakon je bijedan po to pitanju i ne gleda status ni ništa suptilno,samo kruto provode tj drobe čovjeka i ne shvačaju situaciju,zato je pametno kad ulazite u vezu paziti sa kim ili da ju zadržite eto,poslije je ovako

Quote:
zodax kaže: Pogledaj post
Nemaš opravdanja. Ovisno o sudcu ali nemaš opravdanja a sa svom hajkom koju provode fakat ne znam koji bi se usudio dosuditi oslobađajuću. Možda budeš imao sreće.
Ako si nesposoban, moraš imati neku invalidninu ili kakvu socijalnu pomoć pa plaćaj.
Pravno, postoji pravomoćna presuda ( moraš plaćati) a ti ako nemaš/ne možeš, traži promjenu. DOk postoji moraš je poštivati.
Hm zar to što nemam od čega ja živjeti nije opravdanje,ruku na srce ja sam najbitniji da opstanem da bi potom mogao plačati,zar ne,neka mi država da posao ako zna tražiti novac u zemlji sa preko 345.000 nezaposlenih,strašno danas je lijepo biti žena zaj..eš muškarca koji ti potom plača i imaš i dijete koje je samo tvoje i eto super ne moraš raditi tj dijete ti ispada izvor zarade pandan sponzorušama samo sofisticiran i duže traje,fino zakon slijep ne vidi ništa,kao da smo u Gruziji,jer slovo zakona na papiru je jedno ali realnost je nešto sasvim drugo.

Zadnje uređivanje Katrin : 11.04.2012. at 10:28.
carduelis alba is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.04.2012., 10:39   #357
Zakon je takav zbog zastite djece. Djetetu ciji roditelj ne moze ili ne zeli placati uzdrzavanje rezultat je isti- ono nema te novce. Naravno da ima onih koji to iskoristavaju, ali daleko je vise onih kojima je taj novac prijeko potreban a ne dobiju ga. Sam si rekao da si se borio da dokazes da je dijete tvoje. Sto je pohvalno, ali shvati da dijete kosta i ti si ga kao roditelj duzan uzdrzavati.
Katrin is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.04.2012., 19:49   #358
Po novom zakonu koji će se uskoro izglasati kažnjavat će se roditelji koji ne plačaju alimentaciju,ali također se uvode i javni radovi s kojima će se plačat alimentacija,jer djete od toga da ideš u zatvor nema nikakve financijske koristi.Također po novom obiteljskom zakonu djete pa i tek rođeno neće u većini slučajeva pripasti majci,nego će se morati dvaju roditelja dogovoriti o tome ,može i da beba tek rođena bude jedan tjedan s majkom,drugi s ocem ,ako se nikako ne mogu dogovoriti onda će sud odlučivat,čak će i djete imati odvjetnika.-Ako majka npr brani ocu da viđa djete,država joj oduzima djete i daje ocu.Evo vam link za novi obiteljski zakon ministrice Opačić

http://www.jutarnji.hr/milanka-opaci...-dana/1021671/
morski vuk is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.04.2012., 01:16   #359
Alimentacija/posvojenje

Dragi forumaši i forumašice...

naime, iz prvog braka imam dijete čijem biološkom ocu je oduzeta roditeljska skrb. Sadašnji suprug, očuh tog djeteta volio bi posvojiti dijete i za to nema nikakvih prepreka. Mene zanima, s obzirom na to da dijete po ocu ima pravo na alimentaciju (koju recimo da dobiva, skoro pa redovito) gubi li ono to pravo na novčano uzdržavanje u slučaju posvojenja? Naime, ni suprugu ni meni nije do tih pišljivih par sto kuna, i što se tiče uzdržavanja djeteta ti novci ionako stoje na računu, ali naprosto, ne želim dati bivšem satisfakciju da se riješi djeteta kako ga je i odbacio kao zadnji dronjak. Neka barem osjeti taj manjak u novčaniku...žalosno je tako govoriti, ali za takve "životinje" kao što je on nemogu drugačije. Što se događa kod posvojenja?
SKDT is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.05.2012., 14:46   #360
Upit

Bivša supruga ne isplačuje mi alimentaciju koja joj je dodjeljena,,,,imam pravomočnu presudu,,,,moram podnjeti ovrhu protiv nje ali nema stalna primanja(radi na crno) nema ni pokretnine niti nekretnine,,,,šta da napišem u prijedlogu ovrhe,,,,,nepoznata mi je i njena adresa(nije prijavljena kao podstanar),,,,molim pomoč,,,,,unaprijed zahvaljujem
ntepus is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 14:24.