Natrag   Forum.hr > Društvo > Kutak za školarce i studente

Kutak za školarce i studente Sjedni, 1!!!
Podforumi: Državna matura, Osnovne i srednje škole, Fakulteti i visoka učilišta, Upomoć, spašavajte!

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 01.02.2005., 00:54   #1
Mind-Mapping - učenje

čuo sam za to, jel neko probo učit na taj načit, bio seminar u osijeku, neka žena kao položila 16 ispita na ekonomiji u godinu dana bez problema
jle ko zna šta o tome?
Afrofeet is online now  
Odgovori s citatom
Old 01.02.2005., 10:27   #2
Ne, ali voljela bih saznati
Lindelia is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.02.2005., 11:26   #3
http://www.studygs.net/mapping
evo nešto o tome ali sažeto,može se naći na netu još
ja isporbavam tu medotu, skinio sam neki softwer pomoću kojeg se lakše crta i piše da ne brljam po papiru olovkama
ali znam samo osnove nekakve, trebaju mi detalji da zna to složit kak treba.
Afrofeet is online now  
Odgovori s citatom
Old 01.02.2005., 11:46   #4
nisam čula za tu "metodu" kao takvu, ali na neki sličan način sam učila. Tako su mi se misli prirodno organizirale kada bih više puta ponavljala gradivo i kada bi povezivala pojmove i lekcije.
eena_ is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.02.2005., 12:05   #5
http://www.mindmapping-croatia.com/tehnike.htm
 
Odgovori s citatom
Old 01.02.2005., 13:11   #6
Ja sam nedavno o tome citao iako nisam jos to isprobao jednostavno zato sto sam prelijen mijenjati svoj dosadasnji nacin ucenja (koji bi istina mogao biti kraci).

Ako te bas jako zanima to onda obavezno kupi 2 knjige autora Tonya Buzana: Savrseno pamcenje i Koristite svoju glavu.

U svakoj od njih se spominju i objasnjavaju tzv. mentalne mape, a u ovoj Koristite svoju glavu imas cak i primjere nekih tako nacrtanih mapa.

Osim toga, u knjigama imas i mnostvo drugih korisnih savjeta pri ucenju.
a-a Ja Ne Trebam Nikoga is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.02.2005., 13:52   #7
nisam ni znala da sam to radila

i ja nekad tako učim
Lindelia is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.02.2005., 14:00   #8
ovaj mi se link čini dobar:

http://www.jcu.edu.au/studying/servi...map/index.html
Lindelia is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.02.2005., 14:03   #9
Quote:
Lindelia kaže:
nisam ni znala da sam to radila

i ja nekad tako učim
Ja ne bas tocno tako ali sam primjetio da kad su mi biljeske neurednije (u smisli da su rastrkane) da nekako bolje zapamtim nego kad imam ispred sebe monotoni kompjuterski tekst npr.

Tony Buzan kaze da je to zato sto nas mozak ne razmislja linerano.

I kakve rezultate postizes sa mentalnim mapama?

Meni je jedino problematicno to sto je gradivo koje ucim obicno jako detaljno, npr. iz zemljopisa smo prisiljeni uciti zbilja svaku glupost.
A koliko vidim na tim mapama se stavljaju uglavnom neke generalne stvari.
Dakle, ne znam kako da ukomponiram detalje u sve to ili to nije niti potrebno.

Imam dojam da bi mi crtanje tih mapa samo oduzelo vrijeme ali ocito da i nije bas tako...
a-a Ja Ne Trebam Nikoga is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.02.2005., 14:25   #10
pa nisam ni ja baš točno tako, ali kad sam imala puno toga za naučiti iz sociologije prošle godine, nekako sam spontano počela šarati neke sheme po paipiru i onda ih povezivati strelicama i sl. i onda glavne stvari obrazložila natuknicama... uglavnom, dobro je ispalo. baš sam se mogla ufurati i poslije sam učila iz tih papire i ponavljala i na kraju sam čist ok sve naučila.
Lindelia is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.02.2005., 14:27   #11
Quote:
a-a-JaNeTrebamNikoga kaže:
Ja sam nedavno o tome citao iako nisam jos to isprobao jednostavno zato sto sam prelijen mijenjati svoj dosadasnji nacin ucenja (koji bi istina mogao biti kraci).

ja ga nit nemam
zato bum ovo dobro proučil
ruda mraz is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.02.2005., 14:43   #12
Quote:
Afrofeet kaže:
skinio sam neki softwer pomoću kojeg se lakše crta i piše da ne brljam po papiru olovkama
kakav softver, koji? Link?
__________________
Patience is the companion of wisdom.
Chloe is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.02.2005., 18:08   #13
e ne zna više link toga
program se zove Visual Mind, al taj je trial version na 30 dana
dovoljno za dva ispita
a drugi je (taj je oko 79 mb mislim) IHMC Cmap tools.
Probaj progooglat
Afrofeet is online now  
Odgovori s citatom
Old 01.02.2005., 22:25   #14
Quote:
Afrofeet:
čuo sam za to, jel neko probo učit na taj načit, bio seminar u osijeku, neka žena kao položila 16 ispita na ekonomiji u godinu dana bez problema
Ta je ženska bila neki dan na tv-u. Ona i vodi te tečajeve; mlada ženska otvorila svoju firmu i diže lovu učeći ljude kako da uče Baš baza.

Meni se to neda crtat jer mi ispadne u biti nepreglednije. Npr. probala san si nekad kad bi mi se nakupilo puno gradiva pisat natuknice za neke lekcije, al mi bude nepregledno (kad je to tiskano ipak je preglednije). Pogotovo ako san prije toga učila te lekcije iz knjige pa ih sad učin s tih papira. Zato mislin da meni ne bi išlo to da si sama tako sve crtan. Al da dobijen knjigu napisanu (i nacrtanu) na taj način bilo mi lakše učit nego ovako.

Al isto kad gledan; način na koji učin je isto jedna verzija tog ajmo reć grafa- u glavi si stvaran neku skicu koje se sitin kad me ispituje il pišen provjeru.
smješka is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.02.2005., 22:32   #15
Poslala sam mail voditeljici tih seminara i saznala da će se u Zagrebu seminar održavati 12-13.02.2005. Košta 800 Kn i treba se prijaviti (na [email protected] ili na telefon) jer je broj sudionika ograničen.
__________________
Patience is the companion of wisdom.
Chloe is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.02.2005., 22:36   #16
Tolko sam ljen da mi se neda uciti na bilo koji nacin ali ako bas stisne a vi potvrdite da ovo funguje budem malo proucil
_suRak_ is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.02.2005., 00:58   #17
Quote:
smješka kaže:
Ta je ženska bila neki dan na tv-u. Ona i vodi te tečajeve; mlada ženska otvorila svoju firmu i diže lovu učeći ljude kako da uče Baš baza.

Meni se to neda crtat jer mi ispadne u biti nepreglednije. Npr. probala san si nekad kad bi mi se nakupilo puno gradiva pisat natuknice za neke lekcije, al mi bude nepregledno (kad je to tiskano ipak je preglednije). Pogotovo ako san prije toga učila te lekcije iz knjige pa ih sad učin s tih papira. Zato mislin da meni ne bi išlo to da si sama tako sve crtan. Al da dobijen knjigu napisanu (i nacrtanu) na taj način bilo mi lakše učit nego ovako.

Al isto kad gledan; način na koji učin je isto jedna verzija tog ajmo reć grafa- u glavi si stvaran neku skicu koje se sitin kad me ispituje il pišen provjeru.
Je ali u tome i je fora. Mora biti što šarenije, u natuknicama itd. Preporučuju inače kod te metode da bude sve šareno i razbacano, ali povezano. Tako mozak kao djeluje - nelinearno. U tom i je caka. To što sam si isprinto pomoću tog programa je bilo crno - bijelo, da vidite kak sad izgleda ko umjetnička slika :-))
sve se šareni, a tako se lakše zapamti. Ionako kad štrebam knjiga mi izgleda jako šareno...
Evo ja sam počeo ozbiljno danas a ispit imam 7. pa vam javim jesam roknio il ne. Inače malo sam pretjero, mapa mi je na 3x4 A4 papira nalijepljena na vrata
Afrofeet is online now  
Odgovori s citatom
Old 02.02.2005., 11:03   #18
ja razmisljam o tome da odem na taj seminar...
Lindelia is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.02.2005., 12:31   #19
Quote:
Afrofeet kaže:
Je ali u tome i je fora. Mora biti što šarenije, u natuknicama itd. Preporučuju inače kod te metode da bude sve šareno i razbacano, ali povezano. Tako mozak kao djeluje - nelinearno. U tom i je caka. To što sam si isprinto pomoću tog programa je bilo crno - bijelo, da vidite kak sad izgleda ko umjetnička slika :-))
sve se šareni, a tako se lakše zapamti. Ionako kad štrebam knjiga mi izgleda jako šareno...
Evo ja sam počeo ozbiljno danas a ispit imam 7. pa vam javim jesam roknio il ne. Inače malo sam pretjero, mapa mi je na 3x4 A4 papira nalijepljena na vrata
Tako i ja sebi uvijek isarenim knjigu, ali ne kuzim ljude koji uce bez da podcrtavaju sto je bitno, ili barem neke osnovne stvari.

Njima ta metoda onda i nije bas nesto...

Jedna u nasem razredu sto prolazi s 5.0 ima potpuno nove knjige bez iceg ispisanog.

Valjda ona to sve nabuba pa joj nema niti smisla podcrtavat.
a-a Ja Ne Trebam Nikoga is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.02.2005., 12:39   #20
možda si vadi bilješke?

ja imam naviku sve išarati i onda mi bude sve podcrtano . (ali to je moj problem, meni sve bude važno i ne znam si skratit gradivo, odn. opterećujem se detaljima bez veze.) nije ni to dobro kad je sve ispodcrtano kao kod mene...

ali ovo je ipak nesto drukcije... radiš si neku vrstu kognitivne mape, neku shemu i povezuješ stvari.
Lindelia is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 08:27.