Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Stanovanje > Sam svoj majstor

Sam svoj majstor Radionica u kući

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 04.06.2005., 22:54   #21
imas lak na bazi vode koji je mat, VIP boje kod doma sportova, jedino je bed sto stvarno brzi susi narocito pri ovim temp.
ne znam sto se tice lazura da ne bi doslo do ljustenja tj, da ne bi mozda adekvatno se primio na podlogu, nagadam...

probala sam jednom s lak lazurom proci namjestaj od iverice tapeciran onim malo hrapavim cudom,imitacijom drveta
nakon nekog vremena se poceo ljustiti kod kvaka i boja se je znala skidati kad bi malo jace poceo brisati...
chani is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.06.2005., 10:14   #22
Re: farbanje vrata

Quote:
tilopa kaže:
Imam vrata od lesonita koja bi htjela ofarbati u bijelo. Svi mi govore da se ta vrata ne mogu ofarbati, ali vidim da na ovom forumu ima majstora i ljudi koji su svašta isprobali pa možda ima neko kome je to uspjelo. Hvala
kod lakiranja vrata od lesonita potrebno je obratiti pažnju na lesonit, što znači da se lesonit proizvodi na dva načina, jedan je parafinski a drugi vodeni, ako je lesonit proizveden parafinskim postupkom onda je obavezno prebrusiti kompletnu plohu i izolirati je poslije nekim izolatorom pa nakon toga temeljna boja, eventualno kitanje pa opet temeljna boja i tek onda zvršni sloj, naravno uvijek treba biti međuslojno brušenje, ovaj postupak se preporučava i za lesonit rađen vodenim postupkom
najbolji rezultati se dobivaju poliuretanaskim lakovima zbog velikog postotka suhe tvari koji oni sadrže
fikus is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.06.2005., 10:30   #23
Re: Re: farbanje vrata

Quote:
fikus kaže:
kod lakiranja vrata od lesonita potrebno je obratiti pažnju na lesonit, što znači da se lesonit proizvodi na dva načina, jedan je parafinski a drugi vodeni, ako je lesonit proizveden parafinskim postupkom onda je obavezno prebrusiti kompletnu plohu i izolirati je poslije nekim izolatorom pa nakon toga temeljna boja, eventualno kitanje pa opet temeljna boja i tek onda zvršni sloj, naravno uvijek treba biti međuslojno brušenje, ovaj postupak se preporučava i za lesonit rađen vodenim postupkom
najbolji rezultati se dobivaju poliuretanaskim lakovima zbog velikog postotka suhe tvari koji oni sadrže
dobro, al kako se ta dva lesonita raspoznaju?
kakav izolator?
btw vec je pofarbala akrilnim, ispalo joj je dobro ,samo joj se ne svida lak...

moze malo info o suhoj tvari, koliko toga ima u poliuretanima,a koliko u vodenim, te opceinto o manama i prednostima jednih i drugih?
chani is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.06.2005., 11:11   #24
Re: Re: Re: farbanje vrata

Quote:
chani kaže:
dobro, al kako se ta dva lesonita raspoznaju?
kakav izolator?
btw vec je pofarbala akrilnim, ispalo joj je dobro ,samo joj se ne svida lak...

moze malo info o suhoj tvari, koliko toga ima u poliuretanima,a koliko u vodenim, te opceinto o manama i prednostima jednih i drugih?
već sam to sve opisao u razno raznim postovima, izgleda da ću morat kad uhvatim malo vremena napisati jedan mali tutoral o bojama i lakovima
fikus is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.06.2005., 11:37   #25
znam, samo je sve rascjepkano
btw poliuretani naziv se odnosi na nitro i uljne zajedno ili???
znam da parketari lakove nazivaju poliuretanskim stila kromoden i sl. (nitro)...
a imamo;
nitro
uljne(sinteticke)
i vodene (akrilne)

te kakva je to spika da se za farbanje akrilnim lakovima preporucuju kistovi od umjetne dlake???
chani is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.06.2005., 11:42   #26
sjetila sam se jos neceg, jedan majstor mi je rekao davno da je bolje da za stare prozore uzmem mat lak jer oni teze pucaju, ima li sta u tome?
chani is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.06.2005., 11:50   #27
Quote:
chani kaže:
znam, samo je sve rascjepkano
btw poliuretani naziv se odnosi na nitro i uljne zajedno ili???
znam da parketari lakove nazivaju poliuretanskim stila kromoden i sl. (nitro)...
a imamo;
nitro
uljne(sinteticke)
i vodene (akrilne)

te kakva je to spika da se za farbanje akrilnim lakovima preporucuju kistovi od umjetne dlake???
lakovi se definiraju po otapalima koji se koriste za tu vrstu lakova
nitro
uljni
vodeni
poliuretanaski
poliestereski
što znači da je ovo sve navedeno različito i u pravilu nema veze jedno s drugim
inače kod svih vrsta lakova u pravilu najbolji rezultati se dobivaju bezzračnim špricanjem, naravno da to nije uvijek moguće napraviti pa se onda koriste tehnike špricanjem uz pristnosti zraka, kistovi valjci, lopatice, umakanje i druge tehnike, uvijek se kod odabira tehnike mora voditi računa o otapalima tako da npr. ne uzmete neki kist koji otapa nitro ili aceton pa da idete sa takvim kostom bojati neku boju koja koristi takva otapala
kad se već spominje kist kod njega je naravno važna finoća dlačica i mogućnost sljepljivanja boje za te dlačice, ako je ona prevelika onda se boja slabije odvaja od kista pa dobivate nepraviliniju podlogu, u pravilu se kod bojanja kistovima koriste rijeđe boje minimalno gustoće 35 sec da bi se ta ista boja mogla kasnije bolje razliti da se izbjegnu nepravilnosti koje kist ostavlja, u pravilu se koriste boje koje sporije vežu i kataliziraju da se vrijeme razlijevanja produži, mana takvog lakiranja je što u tako razrijeđenej boji ima manji postotak suhe tvari pa površina uglavnom od jednog sloja ne ispadne baš najbolja te se stoga mora lakirati još najmanje jedan sloj
fikus is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.06.2005., 11:55   #28
hm, poliesteri, jos malo pa cemo uci i u sastave ulja za motor , moze malo PAo, mozda malo estera ;-)
sta onda ti poliesteri i poliuretanski se odnose na parkete il sta, u stvari gdje ih mozemo naci u primjeni?
Npr. kakav je lak onaj smrdljivi signolit, kad vec ide na ceste vjerojatno ima u njemu neceg ekstra da izdura habanje i temp.???

Quote:
kod varijante akrilni na uljne može se desiti da se jave mjehuri ispod akrilne boje te da bi se to spriječilo koriste se razni primeri što komplicira cijeli postupak zato se ide oprobanim metodama isto otapalo na isto otapalo
to si napisao na
https://www.forum.hr/showthread.php?s...5&pagenumber=1
nisam znala da mogu se stvoriti mjehurici kod toga, znam za situaciju kad nitro stavis na uljni ;-)), ali mislila sam da vodeni moze ici na bilo kakvu podlogu
chani is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.06.2005., 11:56   #29
Quote:
chani kaže:
sjetila sam se jos neceg, jedan majstor mi je rekao davno da je bolje da za stare prozore uzmem mat lak jer oni teze pucaju, ima li sta u tome?
ne
skoro u pravilu sastav laka od saja 10 do mata 1 je uglavnom isti razlika je u kontaktima, otapalima ili nekim adetivima kojima se definira postotak sjaja
taj majstor ti je to preporučio iz razloga jer se na mat lakovima manje vide nepravilnosti i greške, inače lakovi visokog sjaja se praktično mogu lakirati samo u nadtlačnim komorama
fikus is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.06.2005., 12:03   #30
Quote:
bezzračnim špricanjem
gdje se to moze izvest, mislis na termo lakirnice, tamo je sve zatvoreno,ili se to odnosi na neke posebne pistolje za lakiranje?
chani is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.06.2005., 12:09   #31
Quote:
chani kaže:
hm, poliesteri, jos malo pa cemo uci i u sastace ulja za motor , moze malo PAo, mozda malo estera ;-)


to si napisao na
https://www.forum.hr/showthread.php?s...5&pagenumber=1
nisam znala da mogu se stvoriti mjehurici kod toga, znam za situaciju kad nitro stavis na uljni ;-)), ali mislila sam da vodeni moze ici na bilo kakvu podlogu
površinska napetost je isto bitan podatak za pojedine lakove a oni je nemaju svi istu, te se kod svih kobinacija mogu desiti razno razne komplikacije zato sam i napisao "može se desiti da se jave mjehuri ispod akrilne" e sad ako ozbiljno radite bilo koji posao onda te eventualne greške morate pokušati izbjeći jer šteta može u konačnici biti višestruka
kada vam prilikom lakiranja dođe do reakcije predhodne podloge u vidu dizanja mjehura ili raspucalosti laka vi tu praktično nemate više nikavu mogućnost popravka osim skidanja kompletne boje do podloge a i to je npr. kada se radi o furniranim drvenim podlogama praktično nemoguće napraviti jer određena količina laka uvije ostane u teksturi furnira (drveta) a kada se to pokuša skroz izbrusti tada u pravilu dolazi do prebrušivanja furnira koji je uglavnom 0,6 mm i nakon obrade se uglavnom smanji još min 0,2 mm što znači da ste u pravilu upropastili predmet koji ste htijeli popraviti, znači prevelik je rizik da bi se igrali i eksperimetirali oko vrste boje
ponekad kad čitam kojekave savjete i ideje uvijek se sjetim jednog starog majtora koji je govorio
"kad babe peču štrukle onda ako žele da štrukle valjaju peču ih po receptu, zašto onda vi ne farbate po receptu za farbanje"
zato i ima pjesma
mamice su štrukle pekli
meni nisu nikaj rekli
štrukli su se pregoreli
mamice su plakat šteli
tako je puno njih koje ja znam nakon svojih eksperimenata sa farbama plakat štelo
fikus is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.06.2005., 12:11   #32
Quote:
chani kaže:
gdje se to moze izvest, mislis na termo lakirnice, tamo je sve zatvoreno,ili se to odnosi na neke posebne pistolje za lakiranje?
bezzračno špricanje je tehnika koja se zove airless i koristi airless pumpe za lakiranje znači da nisi ograničen sa prostorom gdje to želiš lakirati (možeš i u voćnjaku lakirati sa airless-om) nego sa opremom
inače kod tehnike airless boja se šprica sa pritiskom višim od 180 bara
termo lakirnica je naziv za lakirnicu u kojoj se može postići povišena temperatura, što praktično znači da u svaku sobu možeš staviti neki šporet i imaš termolakirnicu
fikus is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.06.2005., 12:19   #33
Quote:
tako je puno njih koje ja znam nakon svojih eksperimenata sa farbama plakat štelo
zasto, meni je to bilo zanimljivo
jednu stranu vrata sam si ostavila ko podsjetnik na neko vrijeme , a i svidaju mi se te brazde skoro raspuknutog laka, narocito jer su dvije razlicite boje, jos sam ih lagano zaspahtlala ...
onu vidljivu stranu u hodniku su seka i muz skinuli s brenerom (seka se uzivila u taj brener), te pofarbali na klasika nacin
bebici su to najzanimljivija vrata u stanu jer su neravna i sarena
uostalom nemam furnirana vrata nego ona prava drvena 100 kilaska vrata...
chani is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.06.2005., 12:19   #34
Uf jeste se raspisali a niko da mi je nesto konkretno odgovorio. Tj. ono o lakovima na bazi vode- u to se ne bi vise upustala jer sam farbala prozore s tim lakom i ne cini mi se nikako pouzdan i postojan.
A moze mi netko objasniti sta je lazura? Je to neki poluprozirni premaz? Gledala sam belton lazuru i citala deklaraciju ali nisam bas uspjela skuziti kako to konkretno funkcionira.
tilopa is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.06.2005., 12:23   #35
Quote:
termo lakirnica je naziv za lakirnicu u kojoj se može postići povišena temperatura, što praktično znači da u svaku sobu možeš staviti neki šporet i imaš termolakirnicu
pa po ljeti skoro da i ne trebas upalit sporet
ali inace su u termo i nekakvi uvjeti bez prasine???

Quote:
(možeš i u voćnjaku lakirati sa airless-om)
sta znaci ne smeta ako puhne vjetric i nabaci prasinicu na lakiranu plohu u susenju,pretpostavljam da je ta oprema poskupa ili se moze iznajmit u pevcu il bausomething???
chani is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.06.2005., 12:25   #36
Quote:
tilopa kaže:
Uf jeste se raspisali a niko da mi je nesto konkretno odgovorio. Tj. ono o lakovima na bazi vode- u to se ne bi vise upustala jer sam farbala prozore s tim lakom i ne cini mi se nikako pouzdan i postojan.
Quote:
imas lak na bazi vode koji je mat, VIP boje kod doma sportova, jedino je bed sto stvarno brzi susi narocito pri ovim temp.
ne znam sto se tice lazura da ne bi doslo do ljustenja tj, da ne bi mozda adekvatno se primio na podlogu, nagadam...
pa akrilni= vodeni,
vec si pofarbala vrata s njime...
meni su vodeni na stolariji ok, ovisi koje proizvodaca si uzela...
tu imas o lazurama
https://www.forum.hr/showthread.php?s=&threadid=95025
chani is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.06.2005., 18:58   #37
Ups, malo sam se zaletjela u svom neznanju Ali ucim, koliko sam procitala, niš od lazure. Morala bi u potragu za mat crvenim akrilnim lakom. Hvala na odgovorima
tilopa is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.06.2005., 19:21   #38
Quote:
chani kaže:
pa po ljeti skoro da i ne trebas upalit sporet
ali inace su u termo i nekakvi uvjeti bez prasine???
termo lakirnica obično mora imati mogučnost dizanja temeprature malo iznad 60° što znači da ipak trebaš šporet
u svakoj lakirnici bi u pravilu trebalo biti što manje prašine, to se npr riješava sa takozvanim nadtlačnim komorama koje se mogu izvoditi i kao termo komore ili npr komore sa vodenom zavjesom koje ne mogu biti termo komore jer bi ispravanje vode na povišenim temperaturama dizalo vlagu u zraku a to smeta lakiranju
Quote:
chani kaže:
sta znaci ne smeta ako puhne vjetric i nabaci prasinicu na lakiranu plohu u susenju
naravno da prašina smeta samo sa ti htio dati do znanja da je airless u principu stroj s kojim možeš raditi gje želiš, npr brodovi se farbaju sa airless sistemima, a ima i prašine i valova a bogme i pokoji galeb
Quote:
chani kaže:
pretpostavljam da je ta oprema poskupa ili se moze iznajmit u pevcu il bausomething???
cijena opreme je relativna stvar otprilike već nekakv airless sistem omjera 1:4 možeš nabaviti za cca 12.000,00 kn što i nije puno ako se njim koristiš naravno da se ta oprema ne nabalja za amaterske i sam svoj majstor radove
glede pevca il tog tvog bausomethinga i sličnih tamo ja ne zalazim pa ne znam točno ali koliko sam čuo tamo se ne može uglavnom nabaviti ništa od profesionalnog alata ili opreme a ako kojim slučaju i imaju onda je katastrofalno skupo
fikus is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.06.2005., 19:26   #39
sto se tice najma alata,
mislim da je 150 kn dan, barem je bilo tak kad sam gledala da li bi isli unajmit si brusilicu za parkete...
chani is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.06.2005., 19:28   #40
Quote:
tilopa kaže:
Uf jeste se raspisali a niko da mi je nesto konkretno odgovorio. Tj. ono o lakovima na bazi vode- u to se ne bi vise upustala jer sam farbala prozore s tim lakom i ne cini mi se nikako pouzdan i postojan.
A moze mi netko objasniti sta je lazura? Je to neki poluprozirni premaz? Gledala sam belton lazuru i citala deklaraciju ali nisam bas uspjela skuziti kako to konkretno funkcionira.
lazura je u osnovi bezbojni premaz napravljen na bazi alkidnih smola u koji se mogu dodavati pigmenti tako da se danas lazure prodaju u svim nijansama koje imitiraju boje pojedinih drva ili neke nijanse u bojama
kod lazura ima jedan problem a to je njihova upotrijeba koja je relativno zahtijevna i komlicirana
lazure se nanose isključivo kistom (sve druge metode su nepravilne) nankon nanosa temeljne lazure i sušenja cijela površina se mora tretirati sa čeličnom vunom (brušenje) pa se tek onda nanosi završni sloj lazure
danas se proizvode lazure za koje se deklarira da su ujedno i temeljna i završna što u ni kom slučaju nije dobro kao kad imate poseban temelj a posebno završni sloj, kao i kod svih drugih vrsta boja i lakova
i na kraju mala napomena, lazurama se uvijek tretira čisto drvo nikada nekakav drugi premaz
fikus is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 04:16.