Natrag   Forum.hr > Društvo > Kutak za školarce i studente

Kutak za školarce i studente Sjedni, 1!!!
Podforumi: Državna matura, Osnovne i srednje škole, Fakulteti i visoka učilišta, Upomoć, spašavajte!

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 14.04.2016., 14:40   #1
Muke nakon diplome

Kako mi se bliži dan kada prestajem bit student, zanima me što me sve čeka nakon diplome. Znam da se trebam prijaviti na zdravstveno, a sad na hzz se valjda ne mora ako ću sam tržiti posao? Najviše me zanima gdje ja moram tu svoju diplomu "evidentirat" , ako moram uopće, jel se to sad već automatski nekako negdje update-a, budući više nema fizičke radne knjižice Pomažite kolege
cosmicsurf is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.04.2016., 19:33   #2
kaj nije ako nemaš posao i nisi prijavljen na hzz da si sam plaćaš zdravstveno u iznosu od 1500 mjesečno za osnovno?

tak su meni rekli dok sam odustao od prvog faksa. (pa sam uskoro i upisao i drugi koji sad studiram)...

al svejedno, znam da je apsurdno, al to tak, na žalost, funkcionira. ako radiš na crno i nisi prijavljen na hzz nemaš nikakva takva prava.
__________________
Liberté, égalité, jebalité

Tko god da mi je ukrao antidepresive, nadam se da je sad sretan
Puky Lee is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.04.2016., 20:11   #3
što nije zdravstveno oko 500 kn mjesečno? osobe koje se ne prijave na hzz u roku od mjesec dana nakon diplomiranja će plačat zdravstveno(osim ako se odmah zaposliš), mislim da tako to ide. preporuka je da se prijaviš, a posao i dalje možeš sam tražit
__________________
:p
gloria693 is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.04.2016., 20:27   #4
Quote:
gloria693 kaže: Pogledaj post
što nije zdravstveno oko 500 kn mjesečno?
ja sam shvatio za hiljadu kuna više uglavnom nisam plaćao ništa tih par mjeseci (jer nisam ni trebao ić liječniku, na sreću...) onda se na jesen upisao na faks, redovno...
__________________
Liberté, égalité, jebalité

Tko god da mi je ukrao antidepresive, nadam se da je sad sretan
Puky Lee is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.04.2016., 21:02   #5
Quote:
pukylly kaže: Pogledaj post
ja sam shvatio za hiljadu kuna više uglavnom nisam plaćao ništa tih par mjeseci (jer nisam ni trebao ić liječniku, na sreću...) onda se na jesen upisao na faks, redovno...
Ja sam razumio da ako se prijaviš u roku od tih valjda 30 dana, da ti je onda svakako besplatno osnovno zdravstveno, a dopunsko plaćaš. Na hzz se, kolko sam ja shvatio, ne moraš prijaviti ako ne želiš, neka me netko ispravi, ako griješim, a mene još uvijek muči ovo oko radne knjižice i toga
cosmicsurf is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.04.2016., 21:09   #6
pa poslije diplome vjerojatno je tak. ja nisam diplomirao nego se ispisao i bio ispisan više od pol godine (do upisa na drugi fakultet). sad što i kako nakon diplome, to i mene zanima jer i mene to isto čeka za godinu i pol
__________________
Liberté, égalité, jebalité

Tko god da mi je ukrao antidepresive, nadam se da je sad sretan
Puky Lee is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.04.2016., 14:26   #7
Quote:
cosmicsurf kaže: Pogledaj post
Kako mi se bliži dan kada prestajem bit student, zanima me što me sve čeka nakon diplome. Znam da se trebam prijaviti na zdravstveno, a sad na hzz se valjda ne mora ako ću sam tržiti posao? Najviše me zanima gdje ja moram tu svoju diplomu "evidentirat" , ako moram uopće, jel se to sad već automatski nekako negdje update-a, budući više nema fizičke radne knjižice Pomažite kolege
Pretpostavka da si iz ZG.a, ali je slično i u ostalim gradovima, nakon što dobiš potvrdu o diplomiranju original ( uzmeš original i kopiju potvrde), trebaš otići u mirovinsko u Trpimirovu 4, i oni će ti upisati stupanj obrazovanja i dati će ti izlist papira odnosno ispis sa HZMO-a, i moraš imati osobnu iskaznicu ( to ti se zove e-radna knjiga). S obzirom da će ti toga vjerojatno trebati dosta toga, onda ti je najbolje otići u FINU i izvaditi e-građane.
Za hzzo-o trebaš se prijaviti u roku 30 dana , od prestanka statusa zdravstveno osigurane osobe -moj savjet: napraviti to što prije i znam da se moglo prijaviti kao nezaposlena osoba preko Ministarstva financija ( ne treba se prijavljivati na HZZ).
Na HZZ se nisi obavezan prijavljivati, ali često neki poslodavci traže da si na HZZ-u toliko i toliko mjeseci zbog doprinosa, a pogotovo ako si mlađi od 30 godina i ako te poslodavac uzima za stalno ( ugovor na neodređeno vrijeme), na mirovinskom ti prijavljue pod radni odnos osoba mlađi od 30 godina,prema zakonima o doprinosima.
Savjet: izvaditi dopunsko osiguranje , i to ne znam koliko se trenutačno plaća.
__________________
Od trnja pa do zvijezda
Azaleja is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.04.2016., 21:56   #8
Quote:
Azaleja kaže: Pogledaj post
Pretpostavka da si iz ZG.a, ali je slično i u ostalim gradovima, nakon što dobiš potvrdu o diplomiranju original ( uzmeš original i kopiju potvrde), trebaš otići u mirovinsko u Trpimirovu 4, i oni će ti upisati stupanj obrazovanja i dati će ti izlist papira odnosno ispis sa HZMO-a, i moraš imati osobnu iskaznicu ( to ti se zove e-radna knjiga). S obzirom da će ti toga vjerojatno trebati dosta toga, onda ti je najbolje otići u FINU i izvaditi e-građane.
Za hzzo-o trebaš se prijaviti u roku 30 dana , od prestanka statusa zdravstveno osigurane osobe -moj savjet: napraviti to što prije i znam da se moglo prijaviti kao nezaposlena osoba preko Ministarstva financija ( ne treba se prijavljivati na HZZ).
Na HZZ se nisi obavezan prijavljivati, ali često neki poslodavci traže da si na HZZ-u toliko i toliko mjeseci zbog doprinosa, a pogotovo ako si mlađi od 30 godina i ako te poslodavac uzima za stalno ( ugovor na neodređeno vrijeme), na mirovinskom ti prijavljue pod radni odnos osoba mlađi od 30 godina,prema zakonima o doprinosima.
Savjet: izvaditi dopunsko osiguranje , i to ne znam koliko se trenutačno plaća.
E hvala ti puno na ovome
cosmicsurf is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 19:56.