Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo > Nekretnine

Nekretnine Vlasništvo, posjed, gruntovnica, porezi i dr.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 18.06.2008., 17:26   #201
Snowflake, nema razlike. Mozes na kupoprodajni ugovor napisati cifru koju god hoces, pa i 1 kn, 100 kn i 100.000 kn... porezna ima pravo odrediti porez na stvarnu trzisnu vrijednost nekretnine i to ce i napraviti ukoliko joj cifra u ugovoru bude sumnjiva, odnosno to i rade ako je nekretnina darovana. U slucaju da ti nekretninu daruju mama/tata/baka/suprug, onda se na to ne placa porez.

Ako kupujes nekretninu kojom rjesavas vlastito stambeno pitanje (odnosno ako ju dobijas poklonjenu - svejedno je), imas pravo biti oslobodjena poreza na promet nekretninama bez obzira na vrijednost koja pise u ugovoru.... porezna ce sama odrediti vrijednost nekretnine i napraviti porezno rjesenje po toj vrijednosti. A ti onda mozes biti oslobodjena dijela poreza ovisno o kvadraturi (za jednu osobu do 50m2, za dvije do 65m2 itd.)

U zakonu nema rijeci o iznosima koji su u ugovorima, jer to poreznu ne zanima - oni imaju svoje tablice i svoje procjenitelje i po tome se ravnaju.

Zakoni svi su tu: http://ccenterclient.porezna-uprava.hr/
Lei is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.06.2008., 22:56   #202
Quote:
pistacija kaže: Pogledaj post
Lunalu joooj ne biti ljuta na pistaciju samo sam rekla opcije u detalje da te usmjerim

Gle ako tata daruje nekretninu tebi a ti dalje darujes pola nekretnine muzu i tako nekretninu i uknjizite dakle pola na tebe pola na muza, onda nema straha ni za jedno u slucaju "ne daj Boze" jer oboje ste vlasnici i nitko ne moze biti zakinut. Ovo za banku poslusaj Lei i vidi je li moguce prebacivanje kredita na vase ime pa nam javi da znamo i naravno napisi o kojoj banci ste radili prebacivanje (ako je moguce) - sretno
Pistacija,<niakko nisam ljuta, nemoj to misliti..Dapace, zahvalna sam za svu pomoc vasu...

Javim sto je s kreditom..Iako nam je vaznije prebaciti zemlju na nas za pocetak, a za kredit cemo sredjivat naknadno...MM se mora uskoro prijavit na toj adresi zemlje zato nam je to bitnije sad..A obzirom da tata nema veze s tom zemljom zelimo da to bude transparentno kao da smo otpocetka sami dizali kredit i da je na nama sve...

Hvala jos jednom na svesrdnojj pomoci
lunalu is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.06.2008., 09:39   #203
Quote:
Lei kaže: Pogledaj post
Ako kupujes nekretninu kojom rjesavas vlastito stambeno pitanje (odnosno ako ju dobijas poklonjenu - svejedno je), imas pravo biti oslobodjena poreza na promet nekretninama bez obzira na vrijednost koja pise u ugovoru.... porezna ce sama odrediti vrijednost nekretnine i napraviti porezno rjesenje po toj vrijednosti. A ti onda mozes biti oslobodjena dijela poreza ovisno o kvadraturi (za jednu osobu do 50m2, za dvije do 65m2 itd.)

U zakonu nema rijeci o iznosima koji su u ugovorima, jer to poreznu ne zanima - oni imaju svoje tablice i svoje procjenitelje i po tome se ravnaju.

Zakoni svi su tu: http://ccenterclient.porezna-uprava.hr/
Lei, hvala na odgovoru i korisnom linku

Jedna me stvar muči. Zvala sam poreznu i pitala da li mogu biti oslobođena ako dobijem na poklon nekretninu od daljnjih rođaka (koja mi je prva i jedina) i rekli su da NE zato što nije kupljena nego je dobivena. Jedino ako ju dobijem od roditelja i sl. onda ionako ne plačam porez.

Sad sam zbunjena
_Snowflake is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.06.2008., 10:13   #204
Quote:
_Snowflake kaže: Pogledaj post
Jedna me stvar muči. Zvala sam poreznu i pitala da li mogu biti oslobođena ako dobijem na poklon nekretninu od daljnjih rođaka (koja mi je prva i jedina) i rekli su da NE zato što nije kupljena nego je dobivena. Jedino ako ju dobijem od roditelja i sl. onda ionako ne plačam porez.

Sad sam zbunjena
\

Meni ovaj odgovor isto cudan Da nije teta na poreznoj malo brzopleto shvatila tvoje pitanje?

Koliko ja shvacam zakon - promet nekretnina podrazumjeva i kupnju i darovanje i ostavinske rasprave i kaci te kako god okrenes porez na promet nekretninama. Poreza na promet nekretnina mozes biti oslobodjena u slucaju da ju dobijas od direktnih predaka (roditelji i sl), od supruznika, u slucaju rastave kod diobe imovine supruznika i (ono sto tebe zanima), ako ti je prva nekretnina i zadovoljavas uvjete za oslobodjenje od poreza na promet nekretninama (samo do propisane kvadrature).

Cure ostale? Ispravite me ako treba
Lei is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.06.2008., 10:14   #205
Interesantno. Sad sam procitala dio zakona o oslobodjenju...tamo se stvarno izricito specificira da su od placanja poreza oslobodjeni: 'građani koji kupuju prvu nekretninu (stan ili kuću) kojom rješavaju vlastito stambeno pitanje uz uvjet:....'

Da nije toliko bitno da je kupuju, pretpostavljam da bi pisalo 'stjecu' ili neka druga slicna rijec.
sara4 is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.06.2008., 10:58   #206
Forum opet steka, ovo mi je valjda peti put da pokusavam nesto nakucat valjda ce sad bit uspjesno

Ako zbilja ta olaksica vrijedi samo za kupnju, onda je to zbilja s dosta rupa. Sto oznacava kupnju? Koliki iznos? Dobro je onda Flake postavila pitanje prvo.... Moze se onda napravit kupoprodajni ugovor na 50lp. Jel darovano - nije. Jel kupljeno - je. Plati gotovinom, uzme potvrdu od prodavatelja i jos tih 50 lipa kasnije prijavi kao uvecanje osobnog odbitka u godisnjoj prijavi poreza
Lei is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.06.2008., 11:00   #207
Quote:
sara4 kaže: Pogledaj post
Interesantno. Sad sam procitala dio zakona o oslobodjenju...tamo se stvarno izricito specificira da su od placanja poreza oslobodjeni: 'građani koji kupuju prvu nekretninu (stan ili kuću) kojom rješavaju vlastito stambeno pitanje uz uvjet:....'

Da nije toliko bitno da je kupuju, pretpostavljam da bi pisalo 'stjecu' ili neka druga slicna rijec.
Tako su i oni rekli - SAMO ako kupuješ.
I sad se vraćamo na moje prvo pitanje: što ako kupiš za neki simboličan iznos?
_Snowflake is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.06.2008., 11:27   #208
Pa se vracamo na odgovor koji je dala Lei na pocetku ...nema veze koja je cifra na ugovoru. Ako Porezna procjeni da je cifra na ugovoru premala, oni sami procjenjuju nekretninu. Na temelju te cifre izdaju porezno rjesenje, a ti, ako imas uvjete za oslobodjenje, bit ces oslobodjena od placanja poreza.

Iako, moram priznati da nisam jos uspjela prokuziti zasto u Zakonu specificiraju KUPUJE... Mislim, ne moze tebe nitko ganjati ako odlucis prodati svoju nekretninu (npr. snowflakini rodjaci njoj) za 100 kn. Snowflake ju je kupila i ima pravo na oslobodjenje. A ako joj daruju, onda nema. U cemu je caka?
sara4 is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.06.2008., 11:34   #209
Quote:
sara4 kaže: Pogledaj post
Pa se vracamo na odgovor koji je dala Lei na pocetku ...nema veze koja je cifra na ugovoru. Ako Porezna procjeni da je cifra na ugovoru premala, oni sami procjenjuju nekretninu. Na temelju te cifre izdaju porezno rjesenje, a ti, ako imas uvjete za oslobodjenje, bit ces oslobodjena od placanja poreza.
Tnx. sara4
I koja je onda poanta tog izričitog zahtjevanja da je nekretnina kupljena
....ili ne treba tražiti logiku u ovom primjeru?
_Snowflake is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.06.2008., 11:41   #210
Quote:
sara4 kaže: Pogledaj post
Pa se vracamo na odgovor koji je dala Lei na pocetku ...nema veze koja je cifra na ugovoru. Ako Porezna procjeni da je cifra na ugovoru premala, oni sami procjenjuju nekretninu. Na temelju te cifre izdaju porezno rjesenje, a ti, ako imas uvjete za oslobodjenje, bit ces oslobodjena od placanja poreza.

Iako, moram priznati da nisam jos uspjela prokuziti zasto u Zakonu specificiraju KUPUJE... Mislim, ne moze tebe nitko ganjati ako odlucis prodati svoju nekretninu (npr. snowflakini rodjaci njoj) za 100 kn. Snowflake ju je kupila i ima pravo na oslobodjenje. A ako joj daruju, onda nema. U cemu je caka?
Nije mi vrag dao mira pa sam ih opet išla zvati
Točno je tako kako veliš...nije bitan iznos oni procjenjuju. A ti, ako ispuniš uvjete, imaš pravo na osolobođenje.
Javit ću vam ako, kad to sve napravim, ispliva neka nova kvaka o kojoj nisu ništa natuknuli u razgovoru
_Snowflake is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.06.2008., 11:55   #211
Bas glupo slozeno.... koja je razlika izmedju darovnog ugovora i kupoprodajnog u kojem stoji cijena od 0,01 Kn Sto su time uopce htjeli postici? Zavarati protivnika?

Flekica, sretno s ugovorima, javi kako je sve rjeseno na kraju
Lei is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.06.2008., 07:42   #212
Dio 1. nekretnine na koji se plaća porez

Nejasan mi je ovaj dio
Quote:
9.5. da građanin te članovi njegove uže obitelji nemaju u vlasništvu drugu nekretninu (stan ili kuću) koja zadovoljava njihove stambene potrebe. Pod nekretninom (stan ili kuća) koja zadovoljava stambene potrebe smatra se vlasništvo stambenog prostora koji je opremljen osnovnom infrastrukturom i zadovoljava higijensko-tehničke uvjete. Odgovarajućim stanom ne smatra se stan u vlasništvu fizičke osobe kojim se koristi zaštićeni najmoprimac,
Naime, suprug i ja kupujemo prvu nekretninu koja je veća od 90 m2. Meni je po ostavinskoj raspravi pripao dio roditeljske kuće (20 m2), ostali dijelovi kuće pripadaju ocu i bratu koji u njoj i žive.

U Poreznoj upravi su mi rekli da moram platiti 5% poreza na dio kuće koju kupujem koji je veći od 90m2, ali i da moram donijeti riješenje po ostavinskoj raspravi i nacrt kompletne kuće i okućnice čiji sam dio naslijedila.

Što to znači? Da li se tih 20-ak kvadrata zbrajaju sa "viškom" od 90m2 ili su oni ipak nekretnina koja nezadovoljava naše obiteljske stambene potrebe.

Hvala na odgovoru.
Vasila Dački is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.06.2008., 13:46   #213
sve vam u ovom .pdf-u lijepo pise. samo citajte pametno i tocno.

http://www.porezna-uprava.hr/content...Nekretnine.pdf
Or7 is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.06.2008., 18:09   #214
Quote:
Vasila Dački kaže: Pogledaj post
Nejasan mi je ovaj dio

Naime, suprug i ja kupujemo prvu nekretninu koja je veća od 90 m2. Meni je po ostavinskoj raspravi pripao dio roditeljske kuće (20 m2), ostali dijelovi kuće pripadaju ocu i bratu koji u njoj i žive.

U Poreznoj upravi su mi rekli da moram platiti 5% poreza na dio kuće koju kupujem koji je veći od 90m2, ali i da moram donijeti riješenje po ostavinskoj raspravi i nacrt kompletne kuće i okućnice čiji sam dio naslijedila.

Što to znači? Da li se tih 20-ak kvadrata zbrajaju sa "viškom" od 90m2 ili su oni ipak nekretnina koja nezadovoljava naše obiteljske stambene potrebe.

Hvala na odgovoru.

Ne zbraja se tih 20m2 a i nisu dovoljni za jednu 4-ero clanu obitelj (pretpostavljam da vas je 4-ero cim si napisala da sve iznad 90m2 placas, zakon kaze da 4-ero clana na 90 m2 ima oslobodjenje).

Pozdrav Leici i Sarici, malo mi zaguzvalo na poslu no eto naletih malo da skicnem nakon barem 7 dana sto me nije bilo na forumu
pistacija is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.06.2008., 18:46   #215
prezent ili perfekt?

Quote:
Ro_ kaže: Pogledaj post
Za oslobodjenje poreza zbog prve nekretnine je potrebno da muz/zena i djeca koji prijavljuju prebivaliste na toj novoj adresi nemaju nista u vlasnistvu odnosno da nemaju u vlasnistvu nekretninu pogodnu za stanovanje.

To se dokazuje potvrdom iz katastra o neposjedovanju i gruntovnim izvacima za adrese na koje su ranije bili prijavljeni. Ovo zadnje iz razloga sto ce ti na uvjerenju o prebivalistu iz MUP-a biti navedene i ranije adrese, pa Porezna zna traziti da se za to dostave izvatci eda bi se vidjelo da vam to nije u vlasnistvu.

Takodjer predmetna nekretnina mora bit u zadanoj povrsini, kao gore pod cl. 11. tocka 9.3.
da li je zahtjev da trenutno nemaju ništa u vlasništvu?? Naime, moj muž je na PPDS naslijedio od bake 1/2 vinograda ukupne vrijednosti 8000kn. Njegov brat je izgradio kuću u kojoj je bio do nedavno prijavljen, no moj muž je svoj dio darovao ocu tek 2000. godine kada je brat upisivao kuću u zemljišne knjige.
2007. smo suprug i ja kupili stan u ZG i tražili oslobođenje od poreza, no sada referentica inzistira na procijeni kuće i zemljišta koje nije u vlasništvu mog muža od 2000. god.
Samo napominjem da je građevinska zatražena i izdana na šogora, koji je kuću i financirao i na kraju u njoj i živio. Moj muž nikada nije bio prijavljen na toj adresi.
Moje pitanje je: Da li da već sada angažiramo odvjetnika ili da samoinicijativno predamo potvrdu da muž nije tmo prijavljivan, građevinsku? ili da jednostavno čekamo?
Zahvalna sam na bilo kakvoj sugestiji !
IIIred is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.07.2008., 00:38   #216
Porez na darovanje pri razvodu

Pozdrav!
Stanje je ovakvo: supruga i ja se sporazumno razvodimo. Kupili smo lani u Zg nekretninu od 97m2 u kojoj smo zivjeli sa malodobnom kcerkom. Rastava ce biti gotova do kraja godine. Posto ja imam nasljedjen dio nekretnine nakon smrti majke, dobili smo iznos poreza za platiti koji jos nismo platili (s razlikom kvadrata). Ja bih supruzi darovao nekretninu koju smo zajedno kupili. /Rekla mi je prijateljica da je ona kupila stan i da nije morala platiti porez jer je stara 35 godina (neki zakon iz 2004. god koji nisam uspio pronaci)./ Htio bih to rijesiti dok smo jos u braku da ne mora placati porez i na to sto bih darovao njoj.
Da li ona moze biti oslobodjena placanja ako joj je to prva nekretnina (ako ja svoj dio prebacim) ili se racuna da smo vlasnici pola-pola, kako je u kupoprodajnom ugovoru? I da li ona moze biti oslobodjena placanja kad joj darujem kao samohrana majka od 35 godina? Ili joj se vise isplati platiti razliku za njih dvije do 97m2?

p.s. zamolila me je da prebacim na nju, a ne na kcer zbog eventualnih hipoteka ako bude dizala kredit, tako da opcija s djetetom otpada.
Tomoni is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.07.2008., 10:04   #217
Porez na promet nekretnina pri nasljeđivanju, darovanju ili drugom stjecanju bez naknade ne plaćaju:
1. bračni drug, potomci i preci te posvojenici umrlog ili darovatelja
2. braća i sestre, njihovi potomci te zetovi i snahe ostavitelja ili darovatelja kada nasljeđuju ili primaju na dar poljoprivredno zemljište, ako im je poljoprivreda osnovni izvor prihoda
3. braća i sestre, njihovi potomci te zetovi i snahe ostavitelja ili darovatelja kada nasljeđuju ili primaju na dar nekretnine, ako su s ostaviteljem ili darovateljem živjeli u gospodarskoj zajednici u vrijeme izgradnje građevine, stjecanja druge nekretnine, ostaviteljeve smrti ili primitka dara
4. - bivši bračni drugovi kada uređuju svoje imovinske odnose u svezi s rastavom braka
5. - fizičke osobe kojima RH ili jedinica lokalne i područne (regionalne) samouprave daruje, odnosno daje nekretnine bez naknade radi odštete ili iz drugih razloga u svezi s Domovinskim ratom


Dakle svejedno je... pokloni joj nekretninu ili dok ste jos sluzbeno u braku ili u postupku razvoda, ona porez nece platiti. Ali ovo sto vam je doslo od porezne i niste jos platili - to morate platiti.
Lei is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.07.2008., 09:13   #218
ljudi malo pomoći bi molila jer sam s porezima slaba

jedan forumaš/ica me pitao:
Quote:
molim za jedan savjet. radi se o isplati kupljene nekretnine, tocnije uplata s inozemnog tax-free racuna na tekuci racun prodavatelja u HR.
koji je najbolji i najbezbolniji nacin da se to izvede, te da stvar ne dodje u ruke poreznika koji bi eventualno pitali da li kupac placa Hrvatskoj porez na dohodak iz inozemstva?
__________________
neno1966 kaže: Stvari treba naučiti upotrebljavati i ne zloupotrebljavati. ♥
Lavica02 is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.07.2008., 06:01   #219
povrat uplacenog poreza

platio sam porez na navodni visak kvadrata (koji ne postoji ali po rjesenju ti moras to platit pa se onda zalit ,zakon je ostao isti kao i u bivsoj drzavi) pri kupnji stana, platio sam uredno u roku 15dana prilozio zalbu i dokumentirao sve prije 10mj. i jos nit rjesenja niti love, pitam ekipu u rijeci sta je sa time oni kazu sve je poslano u zagreb ( sta su u rijeci toliko blesavi da to nemogu rjesit - nego ce to rjesit strucnjak u zagrebu - di je vise ta decentralizacija),molio bih ako neko zna iz svog iskustva koliko to rjesavanje traje ili ovi gore cekaju da ja na to zaboravim, pozdrav
global2008 is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.08.2008., 10:57   #220
Jedno pitanje...
Koliko vremena treba Poreznoj upravi (Zagreb) za izdavanje rješenja o porezu na kupnju nekretnina?
Kupio sam nekretninu u 11. mjesecu 2007 i u roku podnio zahtjev (za oslobađanje od poreza zbog kupnje prve nekretnine).
Do sada ni traga ni glasa iz porezne uprave.
Znam, njihova briga, reći ćete, šuti i uživaj, ali me nešto ipak kopka da je predug rok i da mi moglo biti nekih komplikacija (kamate, kazne i sl.).
Je li ovo neuobičajno dug rok i što mi preporučate da radim?
rmatosev is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 15:57.