Natrag   Forum.hr > Društvo > Svijet oko nas > Poljoprivreda

Poljoprivreda Kako privređivati plodovima zemlje

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 14.12.2009., 11:04   #21
Quote:
salel kaže: Pogledaj post
preumoran sam za dublje rasprave,jučer i danas sam sa svojom ekipom pobrao i isporučio jednom lancu 8960 cvjetača iliti 28 paleta sa 40 gajbi a u svakoj gajbi 8 kom.Ukratko,kada sam izjavio da ne mogu utjecati na prodaju,mislio sam na cijenu.Uglavnom uspijevam prodati sve što proizvedem,ali i dalje tvrdim da su kod nas cijene ispod svakog minimuma što nema nikakve veze sa konkurentnošću i tržištem,već je u pitanju nešto veće što nemam više volje nikome obrazlagati.
Što se aronije tiče,e pa ja sam dvadeset godina bio pionir u mnogo čemu i definitivno sam došao do zaključka da ipak ima neki razlog zašto se ta biljka(i mnoge druge) nije kod nas udomaćila u proteklih stotinjak godina.Puno toga sam prošao i znam da je sve hit samo tri godine.Usput ako hoćeš sadnica imam nekih tristotinjak komada(sve sam razmnožio s dva grma-prima se kao vrba)-dam jeftino.
Da vjerujem ti , jer nabava u tom lancu te stisne do j.ja, i kaže uzet ću ti 28 paleta , platim ti u 7 dana, ali mi daj po cijeni koju nema nitko u tom trenu nego samo ja. I ti pristaneš.
Lanac stavi robu na akciju, svi se pitaju kako je to moguće po toj cijeni, a na kraju netko gubi ( uvijek proizvođač, jer mu ovaj kupuje sve što ima proizvedeno), jedino što znam da lanac želi imati svaki dan svježu robu, te onda nakon 3 dana dolazi neki drugi dobavljač na tapetu i tako to u krug.
diabolica is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.12.2009., 04:25   #22
Quote:
diabolica kaže: Pogledaj post
Da vjerujem ti , jer nabava u tom lancu te stisne do j.ja, i kaže uzet ću ti 28 paleta , platim ti u 7 dana, ali mi daj po cijeni koju nema nitko u tom trenu nego samo ja. I ti pristaneš.
Lanac stavi robu na akciju, svi se pitaju kako je to moguće po toj cijeni, a na kraju netko gubi ( uvijek proizvođač, jer mu ovaj kupuje sve što ima proizvedeno), jedino što znam da lanac želi imati svaki dan svježu robu, te onda nakon 3 dana dolazi neki drugi dobavljač na tapetu i tako to u krug.
u drugi dio posta neću ulaziti, pretpostavljam da je to tako.
ja kad uđem u dućan pitam se kako je to moguće, ali ne zato jer je jeftino nego skupo, jučer u plodinama kila luka onog bijelog (mislim da se srebrenac zove nisam siguran) 10 kn, reko neće ići.

i gljive također, pa to je sve abnormalno skupo ako se mene pita.
i tako ima toga još...

i sam sam gledao da bi nešto možda proizvodio (uzet neku veću parcelu u zakup), ali nema tu kruha čini mi se. lanci pobiru vrhnje, a proizvođač mora imati ogromnu proizvodnju da bi nešto zaradio.
lee_chan is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.01.2010., 15:21   #23
Quote:
mr.right kaže: Pogledaj post
Prije su bile gljive pred 20 godina , onda puževi nojevi .... a kaj bi sada moglo biti in ?
U svijetu je trenutno definitivno IN proizvodnja peleta iz biomase,koju naši poljoprivrednici uglavnom ostavljaju da trune na poljima,a svi kukamo kak je cijena peleta preskupa u Hrvatskoj i kak nam je plin poskupil...

94% naše proizvodnje peleta odlazi u izvoz,dok mi konzumiramo samo 6%...
Susjedna Italija 50% potrošnje ovog ekološki prihvatljivog energenta proizvodi sama,a 50% uvozi....
fahrenheit 37 is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.01.2010., 18:25   #24
proizvodimo i mi pelete od biomase i koristimo ih mnogo više nego talijani. samo, naši se zovu grabovina i pakirani su u cjepanice
dk1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.03.2010., 21:18   #25
Quote:
salel kaže: Pogledaj post
preumoran sam za dublje rasprave,jučer i danas sam sa svojom ekipom pobrao i isporučio jednom lancu 8960 cvjetača iliti 28 paleta sa 40 gajbi a u svakoj gajbi 8 kom.Ukratko,kada sam izjavio da ne mogu utjecati na prodaju,mislio sam na cijenu.Uglavnom uspijevam prodati sve što proizvedem,ali i dalje tvrdim da su kod nas cijene ispod svakog minimuma što nema nikakve veze sa konkurentnošću i tržištem,već je u pitanju nešto veće što nemam više volje nikome obrazlagati.
Što se aronije tiče,e pa ja sam dvadeset godina bio pionir u mnogo čemu i definitivno sam došao do zaključka da ipak ima neki razlog zašto se ta biljka(i mnoge druge) nije kod nas udomaćila u proteklih stotinjak godina.Puno toga sam prošao i znam da je sve hit samo tri godine.Usput ako hoćeš sadnica imam nekih tristotinjak komada(sve sam razmnožio s dva grma-prima se kao vrba)-dam jeftino.
Ja bih ti olakšala zemlju i dušu i udomila te sadnice što se primaju ko vrbe. Pošto daješ??
Pamela'77 is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.03.2010., 18:53   #26
Quote:
fahrenheit 37 kaže: Pogledaj post
U svijetu je trenutno definitivno IN proizvodnja peleta iz biomase,koju naši poljoprivrednici uglavnom ostavljaju da trune na poljima,a svi kukamo kak je cijena peleta preskupa u Hrvatskoj i kak nam je plin poskupil...

94% naše proizvodnje peleta odlazi u izvoz,dok mi konzumiramo samo 6%...
Susjedna Italija 50% potrošnje ovog ekološki prihvatljivog energenta proizvodi sama,a 50% uvozi....
dobro veliš trenutno IN al dokle će ne zna se
davljenik is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.03.2010., 23:58   #27
Quote:
Pamela'77 kaže: Pogledaj post
Ja bih ti olakšala zemlju i dušu i udomila te sadnice što se primaju ko vrbe. Pošto daješ??
Žao mi je.Kasniš.
__________________
tkošto
salel is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.03.2010., 01:34   #28
Quote:
Smiljan_HR kaže: Pogledaj post
Jos jedno razmisljanje ....
Uvijek ce biti ljudi koji ce pokusavati neke nove stvari uvesti. Neki ce uspjevati, neki nece.
Pada mi napamet prica sa npr. ličkim krumpirom.
Danas je normalno da se u Lici uzgaja krumpir i svi ga sade. Jel znate kako je dosao u Liku? Dosao je dekretom, Marija Terezija je naredila da se zbog gladi mora saditi krumpir. Da nije bilo te direktive mozda bi danas neki donosili krumpir za posaditi u Liku, a suseljani bi ga blijedo gledali
meni romi iz medimurja voze svaka 2 tjedna krumpir po 1.5 kn/kg...licki koliko sam vidio ovdje u mom kraju(zg-dugo selo) se prodaje za 4 kn/kg, ali i vrijedi te novce...kvaliteta i okus je neusporediv...sad, ne treba ici u liku i tamo ga saditi, treba ici tamo i organizirati otkup, transport i preprodaju
colgate is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.03.2010., 12:01   #29
Dugo vi niste vidjeli lički krumpir,ali eto, tješite se.
__________________
tkošto
salel is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.03.2010., 14:23   #30
Quote:
salel kaže: Pogledaj post
Dugo vi niste vidjeli lički krumpir,ali eto, tješite se.
A ti sigurno znaš, šta živiš u Lici i znaš kolika je proizvodnja,
Ja sam nekidan kupio u Mercatoru, i veeelika je razlika između Čakovečkog i Ličkog
europe is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.03.2010., 23:50   #31
Quote:
salel kaže: Pogledaj post
Dugo vi niste vidjeli lički krumpir,ali eto, tješite se.
ja nisam vidio licki krumpir ko sto ti nisi vidio đakovo
colgate is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.03.2010., 17:48   #32
Quote:
europe kaže: Pogledaj post
A ti sigurno znaš, šta živiš u Lici i znaš kolika je proizvodnja,
Ja sam nekidan kupio u Mercatoru, i veeelika je razlika između Čakovečkog i Ličkog
A po čemu vi koji dijelite krumpir na crveni i bijeli odnosno krupni i sitni još vidite razliku između ličkog i čakovečkog kad kod mog prijatelja Stipe (kojem usput rečeno ja naklijavam krumpir ) na dvadesetak hektara svake godine bude od 5-15 različitih sorti i neke među njima se osim na izgled jako jako razlikuju i po svim drugim svojstvima da je to milina jedna i sad vi znalci napravili novu podjelu na lički i čakovečki bez obzira na pripadnost sorti i grupi (A.B,AB,C,BC,D) odnosno po sadržaju škroba itd.
Ma moš mislit.
__________________
tkošto
salel is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.03.2010., 00:07   #33
ček ,jesu ti krumpiri imenovani lički il čakovečki zato što rastu tamo il su određene sorte koja samo tamo raste?
Makyme is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.03.2010., 07:16   #34
http://www.ronnigers.com/sitebuilder...pfpotatoes.pdf


Za one koji misle da se radi samo o krumpirima. Čak ima i slike. Jedan se čak zove ruska banana. Kad bi tako nešto imali kod nas , di bi nam bila Lika.
Zato mi samo prodajemo krumpire, nevažno koja je sorta.
__________________
thinking is difficult, therefore let the herd pronounce judgment
diabolica is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.03.2010., 09:23   #35
Ma o čemu vi to pričate?
Krumpiri se dijele na bijele i crvene i to je to.
sale sitni is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.03.2010., 09:24   #36
O da, i zagrebačka pšenica je bolja od slavonske.
sale sitni is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.03.2010., 14:59   #37
Quote:
sale sitni kaže: Pogledaj post
O da, i zagrebačka pšenica je bolja od slavonske.
vjerovao ili ne, ali nisi daleko od istine
__________________
tkošto
salel is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.03.2010., 20:05   #38
Pa prosvjetli me.
Pedoklimatski uvjeti su jako različiti u Slavoniji i glavnom nam gradu, pa je i za očekivati da kvaliteta pšenice bude različita.(da baš)
Što se tiče krumpira, istina je da Lika ima puno bolje uvjete za uzgoj krumpira(krumpir je proijeklom iz Anda pe mu i odgovara klima)nego Međimurje, ali su proizvođači u Lici tehnološki zaostali za proizvođačima iz Međimurja, pa
bih rekao da je kvaliteta krumpira iz Međimurja bolja. Sve ostalo je za sada marketing, iako da se ličani prime posla, odaberu prave sorte i tehnologiju rezultati bi bili više nego vidljivi i po okusu prepoznati.
sale sitni is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.03.2010., 20:06   #39
Ličani nisam zlonamjeran ali trenutno stanje je takvo. Sorry.
sale sitni is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.03.2010., 22:54   #40
Netko malo brka stvari.Ličani imaju idealne uvjete za proizvodnju sjemenskog krumpira,što mogu zahvaliti činjenici da imaju konstantno strujanje zraka što onemogućava razvoj lisnih ušiju koji su opet vektori raznih virusa što je u sjemenarstvu odlučujuće.Što se proizvodnje konzumnog krumpira tiče, tu svaka mikroregija svoga konja za trku ima, ili može imati.
__________________
tkošto
salel is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 17:37.