Natrag   Forum.hr > Društvo > Religija

Religija Religija u društvu
Podforum: Teologija i religijska praksa

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 08.10.2018., 11:52   #61
Quote:
Zombigringo99 kaže: Pogledaj post
Pozdrav,

Jednostavno vjerujemo u nordijsku mitologiju.
Uvijek je bolje u nešta vjerovati sa nekim nego sam,stoga smo se našli i okupili.
Nalazimo se za blagdane i zajedno ih slavimo.
U svakom slučaju, zabavnije je.

Izgledate mi vrlo mladi i drago mi je da ste već pronašli svoj put. Svako dobro.
__________________
#HoldMyRakija
Leteća is online now  
Odgovori s citatom
Old 08.10.2018., 12:04   #62
Bude ih proslo kad nadju cure i posa
__________________
SMISAO ZIVOTA !!!
Beljki is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.10.2018., 12:16   #63
Beljki imamo od 19 do 26 godina i svi imamo posao i bez obzira na to i dalje vjerujemo i slavimo.
A ako u nekom slučaju želite doči na sljedeči blagdan(Yule) slobodno se javite uvijek primamo ljude koji vjeruju isto sto i mi
Zombigringo99 is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.10.2018., 12:40   #64
Moderni nordijski pagan je suočan sa više problema:

Nordijska mitologija nije vjera, već mitologija.

Tu mitologiju su napisali kršćanski redovnici u vrijeme kada je paganska vjera već nestala. Više je nego vjerojatno da su krščanski redovnici puno toga izmjenili, nadopunili i izmislili, a da većina nije ni sačuvana.

Štovanje raznih božanstava i drevnih blagdana se čini kao zabavna ideja, ali teško je reći je li to vjera, ili je to nešto kao role- playing.

Kao što danas nitko ne može doslovno vjerovati u Biblijske priče, tako nitko ne može vjerovati da negdje na nebu stvarno sjedi bradati tip Odin sa dva gavrana i da stvarno postoji ogromno drvo Igdrasil i 9. svjetova, te da postoji bog Tor, sličan Toru iz filmova.
A u dvorcu Valhali poginuli vojnici, sjede i jedu janjetinu i piju vino.
Svi skupa čekaju Ragnarok.

Jako jako zabavna slika, ali da li je moguća vjerovati da je to, ono, doslovna istina?

Ako to nije doslovna istina, koja je onda bit staronordijske religije?
Tomislav B is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.10.2018., 12:44   #65
Quote:
Tomislav B kaže: Pogledaj post
Moderni nordijski pagan je suočan sa više problema:

Nordijska mitologija nije vjera, već mitologija.

Tu mitologiju su napisali kršćanski redovnici u vrijeme kada je paganska vjera već nestala. Više je nego vjerojatno da su krščanski redovnici puno toga izmjenili, nadopunili i izmislili, a da većina nije ni sačuvana.

Štovanje raznih božanstava i drevnih blagdana se čini kao zanimljiva ideja, ali teško je reći je li to vjera, ili je to nešto kao role- playing.

Kao što danas nitko ne može doslovno vjerovati u Biblijske priče, nego su one dječja metafora za uvođenje u krščćansku filozofiju, tako nitko ne može vjerovati da negdje na nebu stvarno sjedi bradati tip Odin sa dva gavrana i da stvarno postoji ogromno drvo Igdrasil i 9. svjetova, te da postoji bog Tor, sličan Toru iz filmova.
A u dvorcu Valhali poginuli vojnici, sjedei jedu janjetinu i piju vino.
svi skupa čekaju Ragnarok.

Jako jako zabavna slika, ali da li je moguća vjerovati da je to, ono, doslovna istina?

Ako to nije doslovna istina, koja je onda bit staronordijske religije?
Bit je i kod svake druge religije - emocionalni ulog u mitološke praslike koje rezoniraju s tvojim unutarnjim stanjem, željama, planovima, idealnom slikom sebe itd (sa psihološke strane) te ugodno druženje i povezivanje s osobama sličnog svjetonazora (sociološki element). Osobno, ne trudim se vjerovati da je išta od te mitologije doslovna istina, ali u njoj pronalazim neke dublje, životne istine. Mogla bih sad palamuditi o tome do prekosutra, ali ne vidim smisla jer smatram da su to stvari koje svatko treba odgonetnuti za sebe.
__________________
#HoldMyRakija
Leteća is online now  
Odgovori s citatom
Old 08.10.2018., 12:51   #66
E vidis Tomislav o tome se radi sto mi ne roleplayjamo vec vjerujemo.
Ima raznih vjera i sve to stoji ali u ovoj je nesta drugcije.
To sto su krscani pisali to su gluposti slazem se ali ima stvari radi kojih vjerujemo u to,mogli smo izabrati bilo koju vjeru.
Eto primjer zasto vjerujemoosta su nas zlostavljali i tukli u skoli a u nordijskoj mitologiji pise ako tebe netko ne napadne prvi ili ako nemas dobar razlog za time nemoj ga niti dirati a uvijek uskoci u pomoc drugome.
To je samo primjer.
Tip ima slucejva okupimo se i idemo na pivu i vidimo kako 7 frajera od 20god zajebavaju malog klinca od 14god i tuku ga i odma se sjetimo nas i sta pise u knjigama i naravno da prvi uletimo
jel znamo kako je nama bilo.
Treba malo dublje prouciti pravila vjere.
Eto to je samo jedan od primeraj eto i slika kada smo uletili nas 2 na 8 frajera pobrali smo batine ali barem znamo da smo probali
http://prntscr.com/l3ipis
Zombigringo99 is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.10.2018., 13:06   #67
Quote:
Zombigringo99 kaže: Pogledaj post
E vidis Tomislav o tome se radi sto mi ne roleplayjamo vec vjerujemo.
Ima raznih vjera i sve to stoji ali u ovoj je nesta drugcije.
To sto su krscani pisali to su gluposti slazem se ali ima stvari radi kojih vjerujemo u to,mogli smo izabrati bilo koju vjeru.
Eto primjer zasto vjerujemoosta su nas zlostavljali i tukli u skoli a u nordijskoj mitologiji pise ako tebe netko ne napadne prvi ili ako nemas dobar razlog za time nemoj ga niti dirati a uvijek uskoci u pomoc drugome.
To je samo primjer.
Tip ima slucejva okupimo se i idemo na pivu i vidimo kako 7 frajera od 20god zajebavaju malog klinca od 14god i tuku ga i odma se sjetimo nas i sta pise u knjigama i naravno da prvi uletimo
jel znamo kako je nama bilo.
Treba malo dublje prouciti pravila vjere.
Eto to je samo jedan od primeraj eto i slika kada smo uletili nas 2 na 8 frajera pobrali smo batine ali barem znamo da smo probali
http://prntscr.com/l3ipis
Da. Suprotstavljanjem snažnijem neprijatelju, kao i dobrim djelima jačaš hamingju. Tako da biste sljedeći put mogli imati više sreće.
__________________
#HoldMyRakija
Leteća is online now  
Odgovori s citatom
Old 08.10.2018., 13:15   #68
Quote:
Leteća kaže: Pogledaj post
Bit je i kod svake druge religije - emocionalni ulog u mitološke praslike koje rezoniraju s tvojim unutarnjim stanjem, željama, planovima, idealnom slikom sebe itd (sa psihološke strane) te ugodno druženje i povezivanje s osobama sličnog svjetonazora (sociološki element). Osobno, ne trudim se vjerovati da je išta od te mitologije doslovna istina, ali u njoj pronalazim neke dublje, životne istine. Mogla bih sad palamuditi o tome do prekosutra, ali ne vidim smisla jer smatram da su to stvari koje svatko treba odgonetnuti za sebe.
Zašto bi nešto što je napisao Snorri Sturlson 1200. godine bilo "mitološkije" i "rezonantnije" i u krajnjoj liniji "istinskije" od nečeg drugog?
Danas živimo u ogromnom supermarketu slika i ideja, tako da je pitanje zašto se emocionalno uložiti u jednu ideju, a ne u drugu, koja ne mora nužno biti drevna i mitološka.
(I nazvati to ne fandom, nego vjera. "Gospodar prstenova" je rezonantniji od Biblije.)

A također tu je i pitanje čovjekove dobi- Letećoj od 30 godina će rezonirati nešto drugo nego Letećoj dok je imala 18.

Malo sam nabacao post, ali poanta je upravo- supermarket rezonantnih ideja i sloboda današnjeg čovjeka da izabere ono što mu je trenutno cool za vjerovati. Danas čini se ne odabire bog čovjeka, nego čovjek bogove, pa ih odbaci kada mu dosade ili ih preraste.

Znači, što je istina? Jahbe ili Odin? Oboje... lako se prešaltati.
Tomislav B is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.10.2018., 13:23   #69
Iskreno Tomislav bitno je da imas nesto u zivotu sto te drzi mene od moje 12.god drzi nordijska mitologija tako da eto.
Daje mi snagu i energiju u zivotu.
Svaki bira sta zeli bas kao sto si reko bitno je da imas to nesto.
Zombigringo99 is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.10.2018., 15:48   #70
Quote:
Tomislav B kaže: Pogledaj post
Zašto bi nešto što je napisao Snorri Sturlson 1200. godine bilo "mitološkije" i "rezonantnije" i u krajnjoj liniji "istinskije" od nečeg drugog?
Danas živimo u ogromnom supermarketu slika i ideja, tako da je pitanje zašto se emocionalno uložiti u jednu ideju, a ne u drugu, koja ne mora nužno biti drevna i mitološka.
(I nazvati to ne fandom, nego vjera. "Gospodar prstenova" je rezonantniji od Biblije.)

A također tu je i pitanje čovjekove dobi- Letećoj od 30 godina će rezonirati nešto drugo nego Letećoj dok je imala 18.

Malo sam nabacao post, ali poanta je upravo- supermarket rezonantnih ideja i sloboda današnjeg čovjeka da izabere ono što mu je trenutno cool za vjerovati. Danas čini se ne odabire bog čovjeka, nego čovjek bogove, pa ih odbaci kada mu dosade ili ih preraste.

Znači, što je istina? Jahbe ili Odin? Oboje... lako se prešaltati.
Nije stvar u Snorriju, nego o nekim starijim stvarima koje je on na svoj način pretočio u tekst. Jesu li to iste stvari o kojima govore današnji neopagani možemo samo nagađati. Da, živimo u supermarketu ideja i ondje smo slobodni izabrati ono što nam je po volji. Nema zakona koji bi nas obavezao da se cijeloga života držimo jedne religije ili duhovne tradicije (barem ne u zapadnom društvu). U svakom se trenutku možemo predomisliti ili onako usput poigrati s nečim drugim, no pitanje je koliko nas takav duhovni konzumerizam u konačnosti može zadovoljiti.

Da, čovjek odabire bogove, kao što je nekoć čovjek stvarao bogove. Meni su draži bogovi u koje su vjerovali moji preci, nego oni koji su stvorili stanovnici pustinje s kojima nemam ništa i ne mogu ih razumjeti. Sve što trebam znati je da su Židovi od davnina vjerovali u Jahvu, kao što su drugi narodi vjerovali u svoje bogove. A budući da smo na ovim prostorima praktički svi u nekoj mjeri izmiješani, sve paganizme koji su u ovom ili onom obliku prakticirani na tlu Europe i Balkana smatram prikladnim današnjem čovjeku.

Naravno da će većina i dalje Kršćanstvo smatrati svojom 'tradicijom' i okej, neka im je, dok je ne pokušavaju nametnuti meni i drugima. U tom ću ih trenutku upozoriti na to da njihovog Boga ne smatram svojim, da s njime nemam ništa, te da nemam namjeru ni minute svoga vremena potrošiti na slušanje kojekakvih misionara. Isto tako, ni ja ne idem od vrata do vrata propovijedajući o Toru i Odinu, ne objašnjavam slučajnim prolaznicima da bi trebali uzgojiti muda ako žele stići u Valhalu. Smatram da su moji preci pogriješili kada su 'prerasli i odbacili' svoje bogove i nemam namjeru ponoviti njihovu pogrešku, pogotovo ne 'prešaltavanjem' u neku od abrahamskih religija. Trebalo mi je dugo da stignem ondje gdje jesam i nemam namjeru to dovoditi u pitanje zato što netko to smatra infantilnim, role-playingom ili nečim pedesetim. Nordijska mitologija za mene je istinitija od drugih, dok za nekog tko dolazi iz nekog drugog miljea ili je prošao drugačiji životni put ne mora biti.

Vrijeme koje sam utrošila na proučavanje drugih religija i duhovnih učenja ne smatram potraćenim, ali ta faza života je iza mene. U Nordijskoj mitologiji pronalazim sve 'duhovne' odgovore koji su mi potrebni i namjeravam se usredotočiti na nju.
__________________
#HoldMyRakija
Leteća is online now  
Odgovori s citatom
Old 08.10.2018., 16:00   #71
Leteca tebe treba zenit xD
Zombigringo99 is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.10.2018., 16:17   #72
Religije imaju i socijalno- društvenu komponentu. To ih i čini religijama, a ne sektama ili new- age kultovima.

Stare europske paganske religije su shvatljive u kontekstu gdje plemena žive raštrkano po divljem pejzažu. (Mislim, ako netko provede 2 tjedna sam u šumi, ili mjesec dana čuva koze na Velebitu, tada bi mu to bilo jasno.)

Međutim, kako se duhovnost derivirana iz staronordijskih mitova uklapa u današnje doba ?
Jer ako sve ostane na jednom čovjeku koji na to brije, ili na jednoj šaćici ljudi, onda to nije religija nego ili role playing ili sekta.

Da je staronordijska religija, (kao i slične stare europske paganske religije), na neki način preživjela do danas, tada bi bila svuda oko nas.
Neminovno bi se kroz vrijeme prilagođavala, prolazila kroz reforme, kroz nova tumačenja, te se uklopila u 21. stoljeće.

Religija mora progovarati ljudima... u davna vremena očito jest.
Ne bih se okladio da se staronordijska duhovnost uklopila u današnje doba, mimo nekolicine ljudi kojima se ona sviđa.
Što mislite, zašto nodijska mitologija ne postaje popularna, ako već mislite da nudi duboko duhovno ispunjavanje i odgovore?
Evo iskreno, da li bi mogli protumačiti skupini prosječnih Hrvata zašto je vaša religija dobra, ne samo za osobno ispunjavanje nekog pojedinca, nego za cijelo društvo?
Tomislav B is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.10.2018., 16:56   #73
Quote:
Zombigringo99 kaže: Pogledaj post
Leteca tebe treba zenit xD
Udana sam, ali mogu vas sve posvojit.
__________________
#HoldMyRakija
Leteća is online now  
Odgovori s citatom
Old 08.10.2018., 17:19   #74
Quote:
Tomislav B kaže: Pogledaj post
Religije imaju i socijalno- društvenu komponentu. To ih i čini religijama, a ne sektama ili new- age kultovima.

Stare europske paganske religije su shvatljive u kontekstu gdje plemena žive raštrkano po divljem pejzažu. (Mislim, ako netko provede 2 tjedna sam u šumi, ili mjesec dana čuva koze na Velebitu, tada bi mu to bilo jasno.)

Međutim, kako se duhovnost derivirana iz staronordijskih mitova uklapa u današnje doba ?
Jer ako sve ostane na jednom čovjeku koji na to brije, ili na jednoj šaćici ljudi, onda to nije religija nego ili role playing ili sekta.

Da je staronordijska religija, (kao i slične stare europske paganske religije), na neki način preživjela do danas, tada bi bila svuda oko nas.
Neminovno bi se kroz vrijeme prilagođavala, prolazila kroz reforme, kroz nova tumačenja, te se uklopila u 21. stoljeće.

Religija mora progovarati ljudima... u davna vremena očito jest.
Ne bih se okladio da se staronordijska duhovnost uklopila u današnje doba, mimo nekolicine ljudi kojima se ona sviđa.
Što mislite, zašto nodijska mitologija ne postaje popularna, ako već mislite da nudi duboko duhovno ispunjavanje i odgovore?
Evo iskreno, da li bi mogli protumačiti skupini prosječnih Hrvata zašto je vaša religija dobra, ne samo za osobno ispunjavanje nekog pojedinca, nego za cijelo društvo?


Današnji Judaizam nema previše veze sa onim koji se prakticirao u starozavjetno doba, današnje Kršćanstvo s onim iz vremena Rimljana, Budizam, Hinduizam i brojne druge religije tijekom vremena su se razvijale i prošle brojne promjene. Kod staronordijske, straroslavenske i drugih autohtonih vjera došlo je do djelomičnog prekida kontinuiteta. Kažem, djelomično, jer cijelo to vrijeme kitimo bor kao simbol Yggdrasila, farbamo jaja u čast Ostare, na jurjevskim procesijama slavimo povratak Zelenog Jure, itd, itd. Velik dio vjerskih običaja koji se prakticira na ovim prostorima izravno je povezan sa starim bogovima (preko svetaca koji su privremeno zauzeli njihovo mjesto). Istina, ljudi to čine samo zbog 'tradicije' i ti su rituali ispražnjeni od svakog smisla, izuzev onog sociološkog.

Nitko od nas nema pretenzije živjeti poput nekadašnjih Vikinga. Neki možda i mogu preživjeti u divljini, ali baš nam nije do toga da sklepamo neki brod, otplovimo njime do Britanije i opljačkamo neki samostan kako bismo financirali daljnji rad svojih vjerskih zajednica. Nekome će se to činiti nedosljednim, ali ja to smatram razumnim. Također, pametan čovjek 21. stoljeća svoju vjeru neće zasnivati na mržnji prema drugima i drugačijima (kao što je, nažalost, bio slučaj sredinom prošlog stoljeća) nego će činiti ono što čini Zombigringov klan – slijediti određena etička načela koja ih obavezuju da stanu u zaštitu slabijih, pa makar pritom sebe doveli u opasnost. Tebi možda to izgleda kao roleplay, meni izgleda kao 'život u vjeri', odnosno prakticiranje vrlina koje ta vjera smatra primarnima. Hoće li na papiru oni biti vjerska zajednica, udruga građana ili ništa od toga nema previše veze s temom ovog podforuma.

Što se tiče prosječnog Hrvata... tu bih mogla parafrazirati Mamića, ali ovom ću se prilikom suzdržati.
__________________
#HoldMyRakija
Leteća is online now  
Odgovori s citatom
Old 16.10.2018., 21:57   #75
Quote:
Tomislav B kaže: Pogledaj post
Religije imaju i socijalno- društvenu komponentu. To ih i čini religijama, a ne sektama ili new- age kultovima.

Stare europske paganske religije su shvatljive u kontekstu gdje plemena žive raštrkano po divljem pejzažu. (Mislim, ako netko provede 2 tjedna sam u šumi, ili mjesec dana čuva koze na Velebitu, tada bi mu to bilo jasno.)

Međutim, kako se duhovnost derivirana iz staronordijskih mitova uklapa u današnje doba ?
Jer ako sve ostane na jednom čovjeku koji na to brije, ili na jednoj šaćici ljudi, onda to nije religija nego ili role playing ili sekta.

Da je staronordijska religija, (kao i slične stare europske paganske religije), na neki način preživjela do danas, tada bi bila svuda oko nas.
Neminovno bi se kroz vrijeme prilagođavala, prolazila kroz reforme, kroz nova tumačenja, te se uklopila u 21. stoljeće.

Religija mora progovarati ljudima... u davna vremena očito jest.
Ne bih se okladio da se staronordijska duhovnost uklopila u današnje doba, mimo nekolicine ljudi kojima se ona sviđa.
Što mislite, zašto nodijska mitologija ne postaje popularna, ako već mislite da nudi duboko duhovno ispunjavanje i odgovore?
Evo iskreno, da li bi mogli protumačiti skupini prosječnih Hrvata zašto je vaša religija dobra, ne samo za osobno ispunjavanje nekog pojedinca, nego za cijelo društvo?
kajgod. znači po tvom mišljenju se nordijska religija(ja ju zovem odinizam) ne uklapa u današnje društvo a kršćanstvo se uklapa.po čemu se uklapa? jel ima danas smisla živjeti po bibliji,staroj knjizi koju je napisao jedan nomadski pustinjski narod prije par tisuća godina? po čemu je biblija bolja od nordijske mitologije? možda po tome što je hrvatska,eto,većinski katolička zemlja.ja smatram da nema nikakve potrebe ljude misionirati,ni evangelizirati;ako ja mislim da nešto vrijedi,onda mi ne treba demokratska (argument većine,argument stada) potvrda da to vrijedi,nego ja to osjećam i to je za mene istina. i ima li smisla za nas koji,eto,nismo židovi nastojati živjeti u sjkladu s biblijom? što hoćeš reći da ja ako favoriziram odinizam da sam glup jer to ne prihvaća cijelo društvo? zašto bih ja nešto nametao skupini prosječnih hrvata,kad će oni koje to zanima ionako sami doći do toga?i po čemu je kršćanstvo bolje od odinizma?
benedeiktus is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.10.2018., 22:15   #76
Quote:
Leteća kaže: Pogledaj post

Što se tiče furanja na određenu tradiciju (u ovom slučaju nordijske bogove i cijelu tu kozmologiju) mislim da su ti tu dosta bitna krvna zrnca. Odnosno, ako imaš Germana među precima moglo bi ti dobro leći, a ako nemaš deri po nečem drugom.
a jel moraš imati puno njemačke krvi ili je dovoljno malo? ja imam malo.
benedeiktus is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.10.2018., 13:25   #77
Quote:
benedeiktus kaže: Pogledaj post
kajgod. znači po tvom mišljenju se nordijska religija(ja ju zovem odinizam) ne uklapa u današnje društvo a kršćanstvo se uklapa.po čemu se uklapa?
Kršćanstvo je, (brijem ja), religija pogodna i prmjerena za napučene i organizirane civilizacije gdje živi mnogo raznih ljudi.
"Ljubi bližnjega svoga", "Okreni drugi obraz", "Caru carevi i bogu božje", te spike su vrlo pogodne za komunalni život u velikim ljudskim mravinjacima, a prisutnost i prijetnja grijehom, te kajanje, ispovjed, oprost, poniznost i slično, čine ljude krotkima i miroljubivima i tolerantnima.
Quote:
jel ima danas smisla živjeti po bibliji,staroj knjizi koju je napisao jedan nomadski pustinjski narod prije par tisuća godina?
Naravno da nema. Danas na razvijenom zapadu dominantna "religija" je individualizam i individualno ostvarenje- bogovi ne biraju ljude, nego ljudi bogove.
Danas slijeđenje raznih religija, sekti i filozofija mogu biti izbor- samo kratkotrajne faze u životu, ovisno što ti tog momenta paše.
Quote:
po čemu je biblija bolja od nordijske mitologije?
Kršćčanstvo je složen i do detalja razvijen sustav koji ima strahovitu oragnizaciju u svim porama društva, a svaki aspekt Biblije i kršćanske vjere je od strane vjerskih autoriteta u tančine objašnjen, tako da je svaka pojedina sljedba kršćanstva, da tako kažem, "kompletan paket". Sa druge strane, od stare nordijske religije je ostalo nekoliko izoliranih fragmenata, i realno gledano, o tnjihovoj filozofiji, pogledu na svijet i o toj vjeri, zna se minimalno, ako i toliko. Tako da je stara nordijska vjera danas u stvari suvremen izum, a ne nešto neprekinutog nasljeđa.
Quote:
ja smatram da nema nikakve potrebe ljude misionirati,ni evangelizirati;ako ja mislim da nešto vrijedi,onda mi ne treba demokratska (argument većine,argument stada) potvrda da to vrijedi,
I ja isto to smatram.
Quote:
nego ja to osjećam i to je za mene istina. ima li smisla za nas koji,eto,nismo židovi nastojati živjeti u sjkladu s biblijom?
Kao što rekoh, danas je svatko slobodan da bira sa široke lepeze filozofija i vjera, uključujući i one koje su rekonstruirane na osnovi nekih malih fragmenata i pričica ili čak nedavno izmišljene od nule .
Quote:
što hoćeš reći da ja ako favoriziram odinizam da sam glup jer to ne prihvaća cijelo društvo?
Nikako!
Quote:
zašto bih ja nešto nametao skupini prosječnih hrvata,kad će oni koje to zanima ionako sami doći do toga?
Ne nametao! Recimo da je svatko tko vjeruje u Odina Odinov poslanik za širenje njegove slave. Svatko tko vjeruje u Odina zna da je to bolje od vjerovanja u nešto drugo, jer onaj tko vjeruje u Odina čini svijet boljim. Tako da je Odinistu u interesu da što više ljudi živi na ispravan način.
Quote:
po čemu je kršćanstvo bolje od odinizma?
Ne znam. Po čemu je odinizam bolji od kršćanstva?
Tomislav B is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.10.2018., 19:53   #78
ne znam, ne vidim ovdje mistiku.
Ono što vidim je nekakav put prema vlastitom izboru, a zapravo sve kontra tradicije i ustaljenih običaja.
U redu je biti protiv mainstreama, to svaki mladi čovjek u nekoj svojoj fazi mora biti.
Više mi to liči na nešto slično subkulturnim skupinama, znate ono, pankeri, metalci i ostali....
Tako nešto.
Uglavnom ovdje čitam o mitologiji, vjeru i mistiku ne vidim.
Znači moda, siguran sam da do svoje 60te nitko od diskutanata neće biti u toj fazi.
Ali mi je nešto drugo čudno, kako Slaveni, a koji su ovdje jako velika većina, prilaze modi ortodoksnih Germana.
Poštovani Slavi, nikada nas Germani neće prihvatiti i nikada nećemo biti njihovi.
Pustite sadašnjost gdje je sve nekakvo svjetsko bratsvo i jedinstvo sa figama u džepu.
Za njih ste zauvijek građani drugog reda šta god napravili.
Pa ako se već modirate, ajde onda uzmite svoju originalnu slave verziju pa budite u njoj.
Ako baš morate, budite prvi, ne drugi, nikada drugi.
King Elvis is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.10.2018., 14:20   #79
Quote:
benedeiktus kaže: Pogledaj post
a jel moraš imati puno njemačke krvi ili je dovoljno malo? ja imam malo.
Ne trebaš nimalo. Promijenila sam mišljenje kad sam na internetsima naišla na Meksikanca koji se ozbiljno fura na te stvari.
__________________
#HoldMyRakija
Leteća is online now  
Odgovori s citatom
Old 27.10.2018., 14:24   #80
Quote:
King Elvis kaže: Pogledaj post
ne znam, ne vidim ovdje mistiku.
Ono što vidim je nekakav put prema vlastitom izboru, a zapravo sve kontra tradicije i ustaljenih običaja.
U redu je biti protiv mainstreama, to svaki mladi čovjek u nekoj svojoj fazi mora biti.
Više mi to liči na nešto slično subkulturnim skupinama, znate ono, pankeri, metalci i ostali....
Tako nešto.
Uglavnom ovdje čitam o mitologiji, vjeru i mistiku ne vidim.
Znači moda, siguran sam da do svoje 60te nitko od diskutanata neće biti u toj fazi.
Ali mi je nešto drugo čudno, kako Slaveni, a koji su ovdje jako velika većina, prilaze modi ortodoksnih Germana.
Poštovani Slavi, nikada nas Germani neće prihvatiti i nikada nećemo biti njihovi.
Pustite sadašnjost gdje je sve nekakvo svjetsko bratsvo i jedinstvo sa figama u džepu.
Za njih ste zauvijek građani drugog reda šta god napravili.
Pa ako se već modirate, ajde onda uzmite svoju originalnu slave verziju pa budite u njoj.
Ako baš morate, budite prvi, ne drugi, nikada drugi.
Mistiku ćeš naći ako se malo dublje posvetiš proučavanju tematike. Što se Slavena i Germana tiče, oni imaju zajedničke korijene i puno sličnih bogova (Tor/Perun, npr.), a postoji i opcija eklektičkog paganizma. Eto, ja slavim i Jurjevo.
__________________
#HoldMyRakija
Leteća is online now  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 21:14.