Natrag   Forum.hr > Društvo > Povijest

Povijest Politička, društvena, kulturna, univerzalna povijest.
Podforumi: Vojna povijest i tehnologija, Domovinski rat

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 26.11.2007., 22:50   #1
Makedonija

Imam jedno pitanje. Nemojte se smijati, ako je glupo. Je li danasnja Makedonija i jesu li danasnji Makedonci "nasljednici" one Makedonije u vrijeme Aleksandra Velikog?

Proteze li sa danasnja Makedonija na tom prostoru?

Jesu danasnji Makedonci nasljedili samo ime? Jer Makedonci su Slaveni, a ne ono sto je bio Aleksandar Veliki.
monikatrix is offline  
Old 27.11.2007., 08:15   #2
Quote:
monikatrix kaže: Pogledaj post
Imam jedno pitanje. Nemojte se smijati, ako je glupo. Je li danasnja Makedonija i jesu li danasnji Makedonci "nasljednici" one Makedonije u vrijeme Aleksandra Velikog?
Ne!

Quote:
monikatrix kaže: Pogledaj post
Proteze li sa danasnja Makedonija na tom prostoru?
Djelomično.

Quote:
monikatrix kaže: Pogledaj post
Jesu danasnji Makedonci nasljedili samo ime? Jer Makedonci su Slaveni, a ne ono sto je bio Aleksandar Veliki.
Da.
Tintin is offline  
Old 27.11.2007., 13:05   #3
Quote:
monikatrix kaže: Pogledaj post
Imam jedno pitanje. Nemojte se smijati, ako je glupo. Je li danasnja Makedonija i jesu li danasnji Makedonci "nasljednici" one Makedonije u vrijeme Aleksandra Velikog? .

Proteze li sa danasnja Makedonija na tom prostoru?

Jesu danasnji Makedonci nasljedili samo ime? Jer Makedonci su Slaveni, a ne ono sto je bio Aleksandar Veliki.
Ja bih samo uktratko . Ujedinjenjem plemena koje su ziveli na dolnjem delu danashne Makedonije sozdana e drzava Makedonija a narod je dobio ime Makedonci , znaci Makedonci nisu pleme vec zajednica sa vecim stepenom opshtestvenog uredzivanja . Nakon osvajackih ratova , a po najvishe ratovi koi su predvodili Filip i Aleksandar i sa koima su osvajala druge prostore i druge narode , poim "Makedonaci" je dobio drugu karakteristiku , drugi znacaj . ..... Najmocnija istocnorimska dinastija se nazivala Makedonska a Carevi Makedonci .... Pa ako znamo da Makedonci , Trakijci , Mizijci, Dardanci , Iliri , Tesalijci , .... kao narodi nisu nestali sa zemljine lopte vec da putem simbioze i meshanja naroda nastali novi narodi , nove kulture , ....... neje laz ako se kaze da danashnji makedonci imaju neshti anticke krvi ....
Pa zato mislim da je pitanje , dali su ziteli Dubrovnika naslednici " onog " Dubrovnika i dali su ziteli Splita naslednici "onog" Splita i dali su oni uopce Splicani , mislim da trazenje identicnst ili komparacija i usporedzivanje sa 2 600 god staroj drzavi i narodu neumesna i van pameti .
Skopski is offline  
Old 27.11.2007., 13:40   #4
Eve nekoliko karata :




Skopski is offline  
Old 27.11.2007., 13:40   #5
Ja izuzetno često naletim na svim mogućeim temama i forumima kako Makedonci tvrde da su potomci Alekse Velikog.
bonislav is offline  
Old 27.11.2007., 14:10   #6
Quote:
bonislav kaže: Pogledaj post
Ja izuzetno često naletim na svim mogućeim temama i forumima kako Makedonci tvrde da su potomci Alekse Velikog.
Mozda eksplicitno potenciraju tu komponenti , mozda je to u drzavnotvornom smislu , a moze da je neshto koristeno sa makedonskim folklorom , jer je mit Aleksandra prisutan po " starom svetu " , mislim , ipak je to Aleksandar , gospodar svjeta .
Skopski is offline  
Old 27.11.2007., 14:17   #7
kriza identiteta
nezgodno je to s novim narodom
a stvar postaje još nezgodnija kad bezobzirno uzimaju identitet antičkog naroda s kojim blage veze nemaju


doduše, morali su se nekak nazvati pa je valjda teritorijalno logično da se nazovu makedonci
Tintin is offline  
Old 27.11.2007., 18:04   #8
Quote:
Tintin kaže: Pogledaj post
kriza identiteta
nezgodno je to s novim narodom
a stvar postaje još nezgodnija kad bezobzirno uzimaju identitet antičkog naroda s kojim blage veze nemaju


doduše, morali su se nekak nazvati pa je valj
da teritorijalno logično da se nazovu makedonci
Hmm.. ta definicija mi je poznata sa sajma velikobugarske i velikosrbske retorike u koprodukcii Megalaelada .

Nije strashno , to je neznanje , izleciva bolest ( nadajmo se ) .
Pa ovako , kniga koja se najvishe prepisivala , najpecatenija ... svih vremena , nakon "Biblije" , je " Aleksandrijada " , pa tako da u istoriji civecanstva " Makedonci " su najvoljeni kao svo predci .

Pr.1) Искандера Зуль-Карнайна
Правителями его являются потомки Искандера Зуль-Карнайна(Aлександр Македонский).
Ako je kod BUGARA negde u centralnoj Aziji vekovima zivio mit da su oni potomci Makedonca , nema potrebe od pr.2 , pr.3 ..... jer bi bio logican splet okolnosti da je jedan od najznacajniih makedonskih nacionalnih heroja bude rodzen u Postolu ( Pela ) - Makedonija , prestolnica Anticke Makedonija .

Ja neznam dali je Crnogorski Mitropolit Vasilije kriziraa ( kriza identiteta ) u 18 veku , pa tako da ne mugu proceniti kada su nastali " Iliri " , prije ili posle nastanka Makedonaca kao novi narod .

Zadnje uređivanje Skopski : 27.11.2007. at 22:33.
Skopski is offline  
Old 27.11.2007., 19:07   #9

ma nemaš beda
kaj se odmah pjeniš, znaš da smo ti mi onomad bili na strani perzijanaca protiv vašeg ace
dok su bosanci bili zauzeti bauštelom na piramidama
Tintin is offline  
Old 27.11.2007., 20:51   #10
Quote:
Skopski kaže: Pogledaj post
Hmm.. ta definicija mi je poznata sa sajma velikobugarske i velikosrbske retorike u koprodukcii Megalaelada .

Nije strashno , to je neznanje , izleciva bolest ( nadajmo se ) .
Pa ovako , kniga koja se najvishe prepisivala , najpecatenija ... svih vremena , nakon "Biblije" , je " Aleksandrijada " , pa tako da u istoriji civecanstva " Makedonci " su najvoljeni kao svo predci .

Pr.1) Искандера Зуль-Карнайна
Правителями его являются потомки Искандера Зуль-Карнайна(Aлександр Македонский).
Ako je kod BUGARA negde u centralnoj Aziji vekovima zivio mit da su oni potomci Makedonca , nema potrebe od pr.2 , pr.3 ..... jer bi bio logican splet okolnosti da je jedan od najznacajniih makedonskih nacionalnih heroja bude rodzen u Postolu ( Pela ) - Makedonija , prestolnica Anticke Makedonija .

Ja neznam dali je Crnogorski Mitropolit Vasilije kriziraa ( kriza identiteta ) u 18 veku , pa tako da ne mugu proceniti kada su nastali " Iliri " , prije ili posle nastanka Makedonaca kao novi narod .

Gle, zašto to uopće navodiš kada to nema veze nikakve sa današnjim narodom Makedonaca?
bonislav is offline  
Old 27.11.2007., 21:45   #11
Quote:
Tintin kaže: Pogledaj post

ma nemaš beda
kaj se odmah pjeniš, znaš da smo ti mi onomad bili na strani perzijanaca protiv vašeg ace
dok su bosanci bili zauzeti bauštelom na piramidama
Iako znam hrvatski , ja vas ne mogu razumeti .

Ova vam neshto iz 1875 godine na vishe jezika , mozda ce neki i da razumete .



Ja nemogu osecati krivnju shto su se neki identifikuvale kao takvi u proshlim vekovime , jas sam zelim pojasniti situaciju .

Zadnje uređivanje Skopski : 27.11.2007. at 22:21.
Skopski is offline  
Old 27.11.2007., 22:01   #12
Skopski, ajde jedna zamolba. Kada nešto prezentiraš na ćirilici, molim te da daš objašnjenje onoga što daješ. Primjerice, ova slika iznad, reci ukratko o čemu se radi u tekstu, o čemu tekst govori, bilo što. Ovako kao da si priložio jedno veliko ništa, ništa ne znači jer nitko ni ne razumije. I samim time ništa i ne dokazuješ u raspravama jer je besmisleno. Ovo je prije svega hrvatski forum sa latiničnim pismom, pa te time molim da to poštuješ.
__________________
Wollt ihr den totalen Krieg? Ihr werdet totalen Krieg haben.
Scotsman is offline  
Old 27.11.2007., 22:13   #13
Koliko razabirem tekst je cirilicki, a jezici su makedonski, albanski i turski. U zivotu nisam video ovakav galimatijas. Interesantno. A sta je tema Skopski? Mislim, koja je ideja - da su danasnji Makedonci naslednici antickih Makedonaca? Cuj, u kulturnom smisli svakako nisu. U jezickom - jos manje. Genetskom? U onolikoj meri koliko Srbi, Hrvati, Bugari i ostali imaju u svoju krvi gene starosedelaca - ni manje ni vise. Dakle, kulturoloski - nemate veze sa Makedonijom iz vremena Antike ili helenizma. Genetski ste uglavnom Sloveni, kao i jezicki. Povlacenje paralele sa antickim Makedoncima vise vam steti na spoljnopoliytickom planu nego sto mozete da dobijete. Zapravo, neozbiljno vas shvataju, pa tako te stvove hitno menjati.
zitomir is offline  
Old 27.11.2007., 22:20   #14
Quote:
zitomir kaže: Pogledaj post
Koliko razabirem tekst je cirilicki, a jezici su makedonski, albanski i turski. U zivotu nisam video ovakav galimatijas. Interesantno.
Eto, tim više ukazujem na besmislenost stavljanja ovakvih "dokaza" na ovom forumu. Hajde da svi izvedemo zaključak po albanskom i turskom tekstu, a usto na ćirilici. Što se mene osobno tiče, ja ćirilicu znam i čitati i pisati, ali mi se ne da natezati s njom (nevezano o ovome gore na albanskom i turskom). A usto, puno je forumaša koji nisu upoznati s ćirilicom što mi je i logično, ona nije hrvatsko pismo.
Quote:
zitomir kaže: Pogledaj post
A sta je tema Skopski? Mislim, koja je ideja - da su danasnji Makedonci naslednici antickih Makedonaca? Cuj, u kulturnom smisli svakako nisu. U jezickom - jos manje. Genetskom? U onolikoj meri koliko Srbi, Hrvati, Bugari i ostali imaju u svoju krvi gene starosedelaca - ni manje ni vise. Dakle, kulturoloski - nemate veze sa Makedonijom iz vremena Antike ili helenizma. Genetski ste uglavnom Sloveni, kao i jezicki. Povlacenje paralele sa antickim Makedoncima vise vam steti na spoljnopoliytickom planu nego sto mozete da dobijete. Zapravo, neozbiljno vas shvataju, pa tako te stvove hitno menjati.
Slažem se u potpunosti s ovime.
__________________
Wollt ihr den totalen Krieg? Ihr werdet totalen Krieg haben.
Scotsman is offline  
Old 27.11.2007., 22:21   #15
Quote:
Scotsman kaže: Pogledaj post
Skopski, ajde jedna zamolba. Kada nešto prezentiraš na ćirilici, molim te da daš objašnjenje onoga što daješ. Primjerice, ova slika iznad, reci ukratko o čemu se radi u tekstu, o čemu tekst govori, bilo što. Ovako kao da si priložio jedno veliko ništa, ništa ne znači jer nitko ni ne razumije. I samim time ništa i ne dokazuješ u raspravama jer je besmisleno. Ovo je prije svega hrvatski forum sa latiničnim pismom, pa te time molim da to poštuješ.
Iako ima razliciti pogled o tome shta je to internet i koliko je on hrvatski ili makedonski i dali se moze on staviti u neku matrici , ipak cu poshtovati vasha shvatanja i odstraniti taj " problemu" . Znaci cilj i nie bio da pastiram neki dokument na makedonskom jeziku ili mozda neka provokacija sa ciliricom , ver dokument kao takav , u originalu .

Na tom dokumenti iz 19 veka jedan je makedonski revolucioner napisao shta je to narod i da su Makedonci narod koji zivi u Makedoniji , neshto kao makedonski " nacional romantizam " iz 19 veka , napisano na makedonskom , turskom i albanskom jeziku koristeci srpsku kirilicu .

To je dokaz da su se izjasnili kao Makedonci josh u 19 veku , znaci Makedonaca je bilo i pred vishe od jednog veka , 120 godina , mogu da dam i dokument u kome su se sami Makedonci kao takvi izjasnili i pred 230 godina , pre vishe od dva veka , no problem je sht je i taj dokument pisan na kirilicu .

Pa postavlja se pitanje , koliko vekova su potrebni da neko zasluzi taj etnonim ?
Skopski is offline  
Old 27.11.2007., 22:26   #16
Quote:
Skopski kaže: Pogledaj post
Iako ima razliciti pogled o tome shta je to internet i koliko je on hrvatski ili makedonski i dali se moze on staviti u neku matrici , ipak cu poshtovati vasha shvatanja i odstraniti taj " problemu" . Znaci cilj i nie bio da pastiram neki dokument na makedonskom jeziku ili mozda neka provokacija sa ciliricom , ver dokument kao takav , u originalu.
Krivo smo se razumijeli a nema potrebe za time. Nisam mislio reći da smatram da je postavljeni tekst na ćirilici (na srpskom, makedonskom, albanskom, turskom, nebitno) provokacija. Meni je razumljivo da je makedonsko pismo na ćirilici i usporedno s time moguća dokumentacija na ćirilici. Sve je to razumljivo. No, ukoliko se ta ista dokumentacija prilaže, onda bi bilo dobro da se ovdašnjim forumašima i objasni na njima razumljiv način što ta slika/dokumentacija govori. I što ona dokazuje. Primjerice, uz priloženu sliku ukratko objasniti o čemu tekst govori. Sasvim jednostavna stvar i problem je riješen.
__________________
Wollt ihr den totalen Krieg? Ihr werdet totalen Krieg haben.
Scotsman is offline  
Old 27.11.2007., 22:38   #17
ok
što si objasnio
zovete se makedonci jer ste nastanili makedoniju?!?

a to što ste se izjasnili makedoncima u još u 19. st. ili čak u davnom 18. st. i dalje vas čini mladim narodom
pa i amerikanci su onda stariji od vas?


koji je danas službeni stav u makedoniji
vi ste originalni antički makedonci koji su poslavljenjeni izgubili svoj identitet?

ili ste slaveni?
ali pod kojim ste onda imenom došli do makedonije?
jeste li onda ogranak bugara
ili ste mješavina južnoslavenskih plemena?


inače prvi stupac onog gore teksta
koji ništa ne dokazuje evo na latinici:
(grrr... sad ste ga maknuli)

Narod se veljid, ljudi koji se od eden rod i koji zboruvajed ednakov zbor, i koji, živuvajed i se drugarad eden, so, drugi, i koji, imajed, jednakvi, običaji i pesmi i veselja, tije ljudite ji vikajed narod a mesto, vo koje živuvad, narod, se veljid otečestvo, po toi, narod.
Taka i Makedoncive se narodo mestovo njivno je Makedonija.

Pi.
Što trebuvad zadase upravuvad i da se krecid eden narod.

Od.
Treba da imajed car, i upravljenije, carsko.

Pi.
Koj se veljid car.

Od.
Sekoi narod imajed po jeden čovek izbran toji daji, upravuvad, da ji, branid od neprijatelji da im sudid, koga se skaruvajed nekoji među sebe i da ji nakazuvad lošite koji činad lošo takov vozvišeni čovek se veljid car, kralj, knjaz, vladjetelj, i gospodat a pak stranata
Tintin is offline  
Old 27.11.2007., 22:49   #18
Quote:
zitomir kaže: Pogledaj post
A sta je tema Skopski? Mislim, koja je ideja - da su danasnji Makedonci naslednici antickih Makedonaca? Cuj, u kulturnom smisli svakako nisu. U jezickom - jos manje. Genetskom? U onolikoj meri koliko Srbi, Hrvati, Bugari i ostali imaju u svoju krvi gene starosedelaca - ni manje ni vise. Dakle, kulturoloski - nemate veze sa Makedonijom iz vremena Antike ili helenizma. Genetski ste uglavnom Sloveni, kao i jezicki. Povlacenje paralele sa antickim Makedoncima vise vam steti na spoljnopoliytickom planu nego sto mozete da dobijete. Zapravo, neozbiljno vas shvataju, pa tako te stvove hitno menjati.
Osecam negativne vibracije , ali ipak to prepisujem neznanju

Neznam koliko znate , ali u Grckoj danas ne postoji ni jedan drugi etnos osum Grka .
Znaci nema Vlasa , Makedonaca ( uslovno Slovena ) , Albanaca , ... sve su to Grci pravoslavni ili muslimani . Nasilna se asimilacija odvija vec skoro dva veka .
E ta politika , takva percepcija istorije dozvoljava i dokazuje da je Makedonac ( uslovno Sloven ) naslednik Aleksandra Makedonskog samo i samo ako se taj isti "Sloven" deklarira kao Grk .

E tu nastaje problem .

Neznam dali je nashe da osparavamo identitet pravoslavnom Arapu koji e tokom razmene naseljena izmedzu islamske Turske i hristijanske Grce doseljen na teritorij Makedonije ili je to problem samih Grka .
Skopski is offline  
Old 27.11.2007., 23:01   #19
ma nema nikakvih negativnih vibracija i pusti sad grke

sad imate svoju državu, narod vam je kao takav priznat, niste više u vrtlogu balkanskih ratova i to je činjenica.

samo je pitanje što vi tvrdite da jeste?
tj.
jeste li slaveni ili niste?
i da li zbog nedostatka vlastitog identiteta starijeg od 2 stoljeća
pokušavate preuzeti onaj antički stariji od 2 tisućljeća s koji baš i nemate veze osim geografski?
Tintin is offline  
Old 27.11.2007., 23:15   #20
Zaista negativnih vibracija nemam prema Makedoncima, kao niti prema bilo kom drugom narodu - samo se jezim na glupost. Tocka.
zitomir is offline  
Zatvorena tema


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 18:29.