Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo > Poduzetništvo, računovodstvo i porezi

Poduzetništvo, računovodstvo i porezi Pokrećemo poduzetništvo u Hrvatskoj - za računovođe i one koji ih trebaju

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 24.10.2014., 11:06   #8781
Moram obračunati kamatu za PDV pri uvozu. Glavnica:2.719,50, stopa: 12,29, dana 7. Je li ovako u redu:
2.719,50x12,29x7
--------------------
36,500

kamata: 6,41 kn
ini5 is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.10.2014., 12:22   #8782
Quote:
suski kaže: Pogledaj post
U slućaju ako fizička osoba daje pozajmicu pravnoj kamata se nemora obračunavati, a da li postoji razlika ako je fizička osoba strani državljanin????
Nitko nezna ili glupo pitanje?
suski is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.10.2014., 11:06   #8783
Quote:
Trampuca kaže: Pogledaj post
Da, na računu se pozvati na članak 135. Zakona o PDV-u uz napomenu da nije predmet oporezivanja PDV-om, što znači da se ne evidentira u poreznim evidencijama niti u PDV-e obrascu.

Iznos po kojem prodati, najbolje bi bilo po tržišnoj vrijednosti, tj. iznosu koji možete dobiti za to zemljište. To ne mora biti nužno nabavana vrijednost, može biti već ili manji iznos, no nema zapreke i da ga prodate istoj.
Opet mali problem, u programu kod navođenja klauzule o oslobođenju moram odmah navesti o kojem se oslobođenju radi (u tuzemstvu, ostala oslobođenja) i automatski mi povlači u knjigu IRA I PDV obrazac? Što sada?
mazziz is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.10.2014., 11:48   #8784
Quote:
mazziz kaže: Pogledaj post
Opet mali problem, u programu kod navođenja klauzule o oslobođenju moram odmah navesti o kojem se oslobođenju radi (u tuzemstvu, ostala oslobođenja) i automatski mi povlači u knjigu IRA I PDV obrazac? Što sada?
Bitno je da pazite da vam ne uđe u "Oslobođenja u tuzemstvu". Nzn koji program koristite, no bilo bi dobro kontaktirati podršku, sigurno postoji način.

Ako baš niš ne ide, trebati će u tom slučaju napraviti neku kombinaciju. Primjerice možda da se kod izdavanja izlazni račun račun izda i zaknjiži kao prolazna stavka ( tada sigurno ne ulazi u porezne evidencije,). Stavite konta potr. 12xxx i obveze 2xxxx.

Onda u financijsko i kroz temeljnicu opet zaknjižite isti izlazni račun na način zatvorite obvezu 2xxxx i proknjižite prihod 78xxxx.
Trampuca is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.10.2014., 12:38   #8785
Bok! Vidim da se ovdje svi jako kužite u računovodstvo, a ja bih ga tek htjela početi učiti. Možete li mi pomoći oko početka? Znam neke osnove osnova (duguje-potražuje, knjiženje osnovnih stvari na T-kontima i sl.), a htjela bih puno više. Nemam trenutno načina upisati neki RRiF-ov (ili sličan) program, pa bih radije učila od doma, iz knjiga i s neta. Imate li neku knjigu ili site za preporučiti? Kada da se bacim na proučavanje zakona i propisa? Ima li neki free programčić (ne nužno na hrvatskom) na kojem bih mogla raditi osnovna knjiženja..?

Puno hvala na svakom odgovoru!
liuskekivi is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.10.2014., 14:17   #8786
Quote:
Trampuca kaže: Pogledaj post
Bitno je da pazite da vam ne uđe u "Oslobođenja u tuzemstvu". Nzn koji program koristite, no bilo bi dobro kontaktirati podršku, sigurno postoji način.

Ako baš niš ne ide, trebati će u tom slučaju napraviti neku kombinaciju. Primjerice možda da se kod izdavanja izlazni račun račun izda i zaknjiži kao prolazna stavka ( tada sigurno ne ulazi u porezne evidencije,). Stavite konta potr. 12xxx i obveze 2xxxx.

Onda u financijsko i kroz temeljnicu opet zaknjižite isti izlazni račun na način zatvorite obvezu 2xxxx i proknjižite prihod 78xxxx.
Synesis program, izlazni račun je napravljen po redu kao i bilo koji drugi račun, to je u redu?
mazziz is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.10.2014., 16:45   #8787
ima li nekih novosti u vezi terenskog dodatka
na što moram paziti?
znam da je neoporeziv u visini 170 kn po radniku, dnevno, mjesto rada na trenu 30km udaljeno od sjedišta poslodavca i ako se isplaćuje 170 kn po danu terenskog u tom slučaju ne isplaćuje se dnevnica i naknada za odvojeni život.
nije obavezno da radnik noći na terenu, bitno je da odradi uobičajenu satnicu (8 sati)?
može li se isplatiti iz blagajne?
mora se voditi neka evidencija kao dokaz da je radnik na terenu ili ne?
hvala
i kod isplate terenskog napraviti i poslati jopp, uz isplatu neto plaće ili odvojeno ako nece ici isti dan kad i plaća?
Hvala
latica7 is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.10.2014., 17:46   #8788
Quote:
liuskekivi kaže: Pogledaj post
Bok! Vidim da se ovdje svi jako kužite u računovodstvo, a ja bih ga tek htjela početi učiti. Možete li mi pomoći oko početka? Znam neke osnove osnova (duguje-potražuje, knjiženje osnovnih stvari na T-kontima i sl.), a htjela bih puno više. Nemam trenutno načina upisati neki RRiF-ov (ili sličan) program, pa bih radije učila od doma, iz knjiga i s neta. Imate li neku knjigu ili site za preporučiti? Kada da se bacim na proučavanje zakona i propisa? Ima li neki free programčić (ne nužno na hrvatskom) na kojem bih mogla raditi osnovna knjiženja..?

Puno hvala na svakom odgovoru!
Ako imaš osnove, čitaj sve što ti dođe pod ruku, samo pazi da je aktualno, jer se propisi mijenjaju svako malo.
Al da ćeš naći posao samo na osnovu nekog teoretskog znanja, to je vrlo, vrlo teško.
Ovo je struka gdje se uglavnom traži iskustvo, upravo zbog vrlo čestih promjena zakonskih okvira. Tak da

Kaj misliš pod ovim free programčić da učiš knjiženja? Ne uči se to tako.
Poznaješ li uopće kontni plan? (kontni plan imaš besplatno na stranicama nekog od stručnih časopisa)? Koliko poznaješ razlike između nekih pojmova npr. prihod i primitak, znaš li npr što je aktiva i što pasiva, što znači obveznik poreza na dohodak i obveznik poreza na dobit, što je uvoz, a što stjecanje ?
Ako to ne znaš, onda nemaš osnove i bez toga ne možeš dalje. Minimum što ti treba je neki tečaj, ali i onda ćeš bez nekog praktičnog znanja, teško do posla.

Ako ti uleti neki poslić za povremenu ispomoć u nekom knjigovodstvenom servisu i slično, iskoristi priliku. Tu ćeš naučiti više nego iz čitanja po netu.
Da bi se mogla bacit na proučavanje zakona i propisa, opet trebaš poznavanje nekih osnova, terminlogije itd.....
Ja sam u struci godinama, i još uvijek čitam, idem na seminare, učim, proučavam, a bogme i zapitkujem jer što više znam, to više vidim na neke stvari ipak ne znam
Za neke stvari, ipak treba škola.

A što si, inače, po struci?
Darsey is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.10.2014., 18:46   #8789
Quote:
ini5 kaže: Pogledaj post
Moram obračunati kamatu za PDV pri uvozu. Glavnica:2.719,50, stopa: 12,29, dana 7. Je li ovako u redu:
2.719,50x12,29x7
--------------------
36,500

kamata: 6,41 kn
Zatezna? Da.
Anita2507 is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.10.2014., 20:46   #8790
Quote:
latica7 kaže: Pogledaj post
ima li nekih novosti u vezi terenskog dodatka
na što moram paziti?
znam da je neoporeziv u visini 170 kn po radniku, dnevno, mjesto rada na trenu 30km udaljeno od sjedišta poslodavca i ako se isplaćuje 170 kn po danu terenskog u tom slučaju ne isplaćuje se dnevnica i naknada za odvojeni život.
nije obavezno da radnik noći na terenu, bitno je da odradi uobičajenu satnicu (8 sati)?
može li se isplatiti iz blagajne?
mora se voditi neka evidencija kao dokaz da je radnik na terenu ili ne?
hvala
i kod isplate terenskog napraviti i poslati jopp, uz isplatu neto plaće ili odvojeno ako nece ici isti dan kad i plaća?
Hvala
pozz .najjednostavnije je .za sad .poslati jopp s datumom isplate.i za knjiženje plaće i terenca((svaki zasebno ..ovisno o datumu isplate). ostali uvijeti za sad isti.
putni radni nalog ..OBAVEZAN.
a kaj će smislit nakon 01,01,2015,???????svima nama..meni je jednostavnije slati više jopp-a nego sve trpat u jednog. znamo rokove i to je to.
a 170 kn ti ovisi i o kolektivnom ugovoru..kod mene je 150.. al više od 170,00 nemožeš neoporezivo..
Miaana is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.10.2014., 21:20   #8791
Hvala anamia.
Znaci putni radni nalog, max 170 kn plus jopp na dan isplate.
latica7 is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.10.2014., 09:16   #8792
Quote:
Darsey kaže: Pogledaj post
Ako imaš osnove, čitaj sve što ti dođe pod ruku, samo pazi da je aktualno, jer se propisi mijenjaju svako malo.
Al da ćeš naći posao samo na osnovu nekog teoretskog znanja, to je vrlo, vrlo teško.
Ovo je struka gdje se uglavnom traži iskustvo, upravo zbog vrlo čestih promjena zakonskih okvira. Tak da

Kaj misliš pod ovim free programčić da učiš knjiženja? Ne uči se to tako.
Poznaješ li uopće kontni plan? (kontni plan imaš besplatno na stranicama nekog od stručnih časopisa)? Koliko poznaješ razlike između nekih pojmova npr. prihod i primitak, znaš li npr što je aktiva i što pasiva, što znači obveznik poreza na dohodak i obveznik poreza na dobit, što je uvoz, a što stjecanje ?
Ako to ne znaš, onda nemaš osnove i bez toga ne možeš dalje. Minimum što ti treba je neki tečaj, ali i onda ćeš bez nekog praktičnog znanja, teško do posla.

Ako ti uleti neki poslić za povremenu ispomoć u nekom knjigovodstvenom servisu i slično, iskoristi priliku. Tu ćeš naučiti više nego iz čitanja po netu.
Da bi se mogla bacit na proučavanje zakona i propisa, opet trebaš poznavanje nekih osnova, terminlogije itd.....
Ja sam u struci godinama, i još uvijek čitam, idem na seminare, učim, proučavam, a bogme i zapitkujem jer što više znam, to više vidim na neke stvari ipak ne znam
Za neke stvari, ipak treba škola.

A što si, inače, po struci?
Hvala ti na odgovoru!
Diplomirala sam ekonomiju (nedavno), ali ne smjer Računovodstvo.
To što si navela mi je sve jasno, naravno. Smatram da imam osnove, ali sam daleko, daleko od nekoga s mjesec dana prave prakse.
Pod programčićem sam mislila na neki program poput Synesisa ili Navisiona, ali besplatan, na kojem bih mogla vidjeti kako takvi programi rade. Ali nebitno, bolje mi se s tim ne zamarati. Ništa, čitat ću još udžbenika da si podebljam osnove, a onda ću prijeći na zakone, propise i standarde.
Nemam gdje steći iskustvo jer nemam iskustvo - tako to danas funkcionira. Kako se uopće probiti u ovom području? Gotovo nitko mi ne odgovori ni na prijave na natječaje za stručno osposobljavanje u računovodstvenim servisima.
liuskekivi is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.10.2014., 12:04   #8793
Bok,
ja bih zamolio za pomoć. Moja firma je u vlasništvu osobnog automobila, kojem je neamortizirana vrijednost cca 5000 kn. Trebao bih prodati taj auto sebi, tj moja firma meni osobno. Mislimo sam da ga mogu prodati za 5000+PDV, no međutim računovođa me upozorava da bi to trebalo ići po tržišnoj cijeni. Tko će mi raditi probleme ako ga ipak prodam po računovodstvenoj cijeni i zašto? Kakva su iskustva iz prakse?
Unaprijed hvala
fitfit is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.10.2014., 12:12   #8794
Quote:
liuskekivi kaže: Pogledaj post
Hvala ti na odgovoru!
Diplomirala sam ekonomiju (nedavno), ali ne smjer Računovodstvo.
Imaš li uvjete za stručno osposobljavanje? Sama ćeš to vrlo teško.
Darsey is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.10.2014., 12:32   #8795
Quote:
Darsey kaže: Pogledaj post
Imaš li uvjete za stručno osposobljavanje? Sama ćeš to vrlo teško.
Da, imam uvjete (nažalost ).

Javljam se na sve oglase za SO u knjigovodstvenim servisima (u Zagrebu), no odgovor uglavnom izostane, što je u skladu s glasinama da je većina SO-a unaprijed rezervirana. Ali nastavljam tražiti.
liuskekivi is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.10.2014., 12:45   #8796
UVOZ

Koji radite u synesisu, ako dobijete račun za knjiženje uvoza, da li popunjavate samo URA - obračunati PDV PDV pri uvozu i unosite cijenu bez pdv-a (na računu nije ni obračunat PDV), znači cijenu s računa i to je sve?
Stela27 is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.10.2014., 18:30   #8797
Quote:
Stela27 kaže: Pogledaj post
Koji radite u synesisu, ako dobijete račun za knjiženje uvoza, da li popunjavate samo URA - obračunati PDV PDV pri uvozu i unosite cijenu bez pdv-a (na računu nije ni obračunat PDV), znači cijenu s računa i to je sve?
račun uvoza se knjiži točno tako kakav je tečaj na dan ispostave računa.!bez pdv-a...zato.. knjižimo stavku s jcd-a pdv pri uvozu na neplaćeni dok ga ne platiš. inače se ne slažeš s poreznom. u URA ide uvozni račun, kao prolazna stavka, a pdv s jcd-a preračunaš unatrag.jer svakoj kontroli je osnovica iz URe polazište.
Nadam se da sam dobro shvatila da se radi o uvozu iz trećih zemalja a ne o stjecanju iz eu,t u je postupak potpuno drugačiji.
Miaana is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.10.2014., 18:34   #8798
Quote:
fitfit kaže: Pogledaj post
Bok,
ja bih zamolio za pomoć. Moja firma je u vlasništvu osobnog automobila, kojem je neamortizirana vrijednost cca 5000 kn. Trebao bih prodati taj auto sebi, tj moja firma meni osobno. Mislimo sam da ga mogu prodati za 5000+PDV, no međutim računovođa me upozorava da bi to trebalo ići po tržišnoj cijeni. Tko će mi raditi probleme ako ga ipak prodam po računovodstvenoj cijeni i zašto? Kakva su iskustva iz prakse?
Unaprijed hvala
Nitko ti neće radit probleme ako ga ne prodaš ISPOD trenutne knjigovodstvene vijednosti.
Zato postoji amortizacija kao oblik umanjenja vrijednosti osnovnog sredstva.
Miaana is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.10.2014., 19:53   #8799
Quote:
anamia69 kaže: Pogledaj post
Nitko ti neće radit probleme ako ga ne prodaš ISPOD trenutne knjigovodstvene vijednosti.
Zato postoji amortizacija kao oblik umanjenja vrijednosti osnovnog sredstva.
Da,ali dugotrajna imovina bi se trebala prodati po trenutnoj tržišnoj vrijednosti. Jer što kad se auto amortizira do kraja i knjig.vrijednost mu je na nuli? Pa ne može ga prodati za kunu,to se nekad radilo dok nisu tome stali na kraj. Iz zadnjeg iskustva od prije dva mjeseca kad sam zvala savjetnike baš za prodaju dugotrajne imovine koja je na nuli,ali postoji,a zatvarao se obrt rečeno je da se gleda tržišna vrijednost u trenutku prodaje.
konto12345 is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.10.2014., 21:27   #8800
Quote:
anamia69 kaže: Pogledaj post
račun uvoza se knjiži točno tako kakav je tečaj na dan ispostave računa.!bez pdv-a...zato.. knjižimo stavku s jcd-a pdv pri uvozu na neplaćeni dok ga ne platiš. inače se ne slažeš s poreznom. u URA ide uvozni račun, kao prolazna stavka, a pdv s jcd-a preračunaš unatrag.jer svakoj kontroli je osnovica iz URe polazište.
Nadam se da sam dobro shvatila da se radi o uvozu iz trećih zemalja a ne o stjecanju iz eu,t u je postupak potpuno drugačiji.
Ma da, baš uvoz, ne stjecanje. Ne znam onda na koju foru mi je komitent dao pet računa ali bez JCD?
Stela27 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 18:16.