Natrag   Forum.hr > Društvo > Povijest

Povijest Politička, društvena, kulturna, univerzalna povijest.
Podforumi: Vojna povijest i tehnologija, Domovinski rat

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 07.06.2009., 09:30   #81
Quote:
leonas kaže: Pogledaj post
Evo ti info za nesto sto je veoma neobicno i skoro unikatno. Koliko znam u Madjarskoj nema prezime Kečkemet (Kecskemét). A u Hrvatskoj postoji.
I jedno pitanje: kakav bi bio najpriblizniji prevod imena tog grada. Mozda onako ugrubo prevedeno "kozji putevi, ceste?
Prezime Kecskemét ne postoji, a postoji Kecskeméti (znači: osoba iz Kecskeméta).

----

Kecskemét = kecske + mét

kecske = koza
mét = hodanje, hod, međa, granica

Dakle otprilike: „mjesto gdje/uz koje gaje koze” (vjerojatno za kraljevski dvor, jer je Kecskemét bio kraljevski posjed)
Magor is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.06.2009., 09:32   #82
Quote:
Michael Collins kaže: Pogledaj post
Toth je danas isključivo negativna riječ?

Poput "balija" ili "šiptar"?
Nije negativna mada danas ima blago pejorativno značenje. Ovisno o kontekstu može imati i humoristično ili šaljivo značenje. Ova riječ živi i danas u toponimima (Tót…, …tóti), prezimenima (Tóth), poslovicama. Kod toponima/prezimena nikad nema pejorativno značenje, u poslovicama često ima:
npr.:
Kaša nije jelo, Tot nije čovjek
Okomio se kao Tot na svoju majku
Glupi Tot /Buta tót/ (butatót – wikipedija na slovačkom jeziku)
Primaš Tota na konak, istjera tebe iz kuće
Magor is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.06.2009., 10:25   #83
Quote:
Magor kaže: Pogledaj post

Kaša nije jelo, Tot nije čovjek.
Okomio se kao Tot na svoju majku.
Glupi Tot. /Buta tót/
Primiš Tota na konak, istjera te iz kuće.
Kod Srba za tu svrhu služi Vlah. Vuk Karadžić je zapisao:
- Nema ništa gore od pijana Vlaha i gladna Turčina.
- Ni u tikvi suda, ni u Vlahu druga.
- O Turčine za nevolju kume, a ti Vlaše, silom pobratime.

Ima i drugih izreka o Vlasima:
- Nema gore žalosti nego kad se vrana posokoli i Vlah pooholi.
- U bogata Vlaha skupa pšenica.
- Ni u moru mjere, ni u Vlaha vjere.
- Nije Vlah tko u Vlasiji živi, nego tko vlaška djela čini.
- itd.
Shain is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.06.2009., 13:35   #84
Quote:
Ero s onoga svijeta kaže: Pogledaj post
Magore:

1. Nije li Tuđman hrvatska varijanta mađarske riječi "tudomanyos", što bi valjda značilo nekog učenog čovjeka, čovjeka od nauke ili obrazovanja?

2. Kako se uspiješ pojaviti na svakom postu gdje je riječ o Mađarima?

Kad bih otvorio neki post o pticama pjevicama i napisao da se neka vrsta uzgaja u Mađarskoj, ja sam 99% siguran da bi se ti pojavio na tom threadu već isti dan! Svaki put kad bi netko spomenuo Mađarsku, eto odmah i tebe. Kako to postižeš?
i zakaj ti to smeta (?), ako je čovjek znalac u tom području, a magor to sigurno jest.

od njega se bar nože nešto i naučiti. naravno, ako koga zanima. u svakom slučaju, kad vidim njegov post, obavezno pogledam.
__________________
tko zna, zna.tko ne zna, dva.
Dunj@ is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.07.2009., 16:57   #85
..vidim da se magor snalazi u ovome...imam jedno pitanje. Porijeklo mađarskog prezimena Šantoši.

unaprijed hvala
karlo_vg is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.07.2009., 21:05   #86
Quote:
Magor kaže: Pogledaj post
Prezime Kecskemét ne postoji, a postoji Kecskeméti (znači: osoba iz Kecskeméta).

----

Kecskemét = kecske + mét

kecske = koza
mét = hodanje, hod, međa, granica

Dakle otprilike: „mjesto gdje/uz koje gaje koze” (vjerojatno za kraljevski dvor, jer je Kecskemét bio kraljevski posjed)
Postoji prezime Keckemet! Rekoh ti da je to bas unikatan slucaj da defacto prezime sa madjarskim korjenom ne postoji u Madjarskoj, a u Hrvatskoj postoji. I covjek je rodom iz Supetra. Koji su to zivotni putevi i kombinacije) To je sigurno novo i za tebe, kao i za mnoge Madjare kojima sam to rekao.

http://www.profil.hr/knjiga/splitske-vedute/24608/

http://www.slobodnadalmacija.hr/Kult...2/Default.aspx

Sto se tice prijevoda rijeci Kecskemet, hvala. Nista novo za mene. Kako si i sam napisao prijevod je "otprilike". Ali bas je u tome kvaka sto nitko ne kaze prijevod je taj i taj i amen.
leonas is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.07.2009., 07:38   #87
Quote:
leonas kaže: Pogledaj post
Postoji prezime Keckemet!
OK, samo sam htjeo reći da ne postoji u Mađarskoj.

Quote:
leonas kaže: Pogledaj post
Sto se tice prijevoda rijeci Kecskemet, hvala. Nista novo za mene. Kako si i sam napisao prijevod je "otprilike". Ali bas je u tome kvaka sto nitko ne kaze prijevod je taj i taj i amen.
Da, naime, nema sigurnog prijevoda za Kecskemét.
„Mét” vjerojatno dolazi od slavenske riječi „međa”, ali nije 100%. Po drugoj teoriji, Kecskemét je nastao od dva naselja (Kecske + Mét).
Magor is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.07.2009., 07:40   #88
Quote:
karlo_vg kaže: Pogledaj post
imam jedno pitanje. Porijeklo mađarskog prezimena Šantoši.

unaprijed hvala
Prezime Sántosi (šantoši) je nastalo od imena sela „Sántos”. Dakle: „osoba iz Sántosa”.

Sántos (šantoš) je selo u Šomođskoj županiji, blizu Kaposvára, ima oko 600 stanovnika.

Sántos – wikipedija
Magor is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.07.2009., 11:18   #89
thnx (:

imam još jedno pitanje, nisam siguran dali je mađarski prezime, ali ipak ću pokušat...Kordi?
karlo_vg is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.07.2009., 13:02   #90
Quote:
karlo_vg kaže: Pogledaj post
imam još jedno pitanje, nisam siguran dali je mađarski prezime, ali ipak ću pokušat...Kordi?
Ima mnogo Mađara koji nose prezime Korda, ali Kordi nije mađarsko prezime.
Magor is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.07.2009., 16:41   #91
Magore,kako Slaveni imaju prezimena u Mađarskoj?

Na "ić" ili drukčije se piše?
Hrvati u Gradišću mi imaju jako čudna prezimena,očito germanizirana ili hunganizirana...
__________________
.
Michael Collins is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.08.2009., 09:46   #92
Quote:
Michael Collins kaže: Pogledaj post
Magore,kako Slaveni imaju prezimena u Mađarskoj?

Na "ić" ili drukčije se piše?
Hrvati u Gradišću mi imaju jako čudna prezimena,očito germanizirana ili hunganizirana...
Imaju slavenska/mađarska/njemačka prezimena. Po prezimenima ne možeš znati tko je Slaven (ili porijeklom Slaven) a tko je Mađar, Nijemac, Židov itd. Ima mnogo Mađara koji nose slavenska/njemačka prezimena, a ima mnogo Slavena koji nose mađarska/njemačka prezimena.

Teško reći što je slavensko prezime. Npr.:
1) Kovács (kovač - kovač), Molnár (mlinar), Mészáros (mesaroš - mesar), Takács (takač - tkač)
Ove riječi su slavenskog porijekla ali ujedno i mađarske riječi, dakle su ujedno i mađarska prezimena. Nositelji ovih prezimena su većinom Mađari koji nisu imali nikakve veze sa Slavenima.

2) Tóth (tot - Slaven/Slovak/Hrvat/Rusin/Slovenac), Rácz (rac - Srbin), Lengyel (lenđel - Poljak)
Nositelji ovih prezimena su Slaveni ili Mađari slavenskog porijekla ili Cigani, ali su ove riječi mađarske.

3) Naravno, postoje i čista slavenska prezimena. Nositelji također su Slaveni ili Mađari slavenskog porijekla.
npr.: Latinovics, Martinovics, Novák, Vukovics, Markovics, Festetich, Grassalkovich itd.

Mnogo prezimena završava na -ić što je u mađarskom -ics, -its, -ich, -ity (Markovics, Szabics, Markovits, Latinovits, Festetich, Gasparich, Vujity). Starinski oblici su „-its” i „-ich” dok današnji oblici su „-ics” i "-ity" (samo kod srpskih prezimena).
Inače, nemamo prezime s nastavkom -ić među TOP100 prezimena mada ova su česta prezimena.
Magor is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.09.2009., 08:15   #93
pozdrav. mene zanima prezime doboš. je li to hrvatsko, mađarsko ili pak rumunjsko? čak sam sreo i dosta čeha koji se prezivaju doboš pa me zanima malo više o tom prezimenu. hvala.
uživam u magorovim odgovorima.
sauruss is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.09.2009., 09:30   #94
/\ /\ /\

Dobos (č. se: doboš) je čisto mađarsko prezime. Vrlo često.

dob = bubanj; dobos = bubnjar

Najslavniji Dobos je Dobos C. József (Pešta, 1847 - Budimpešta, 1924), jedan od najpoznatijih mađarskih kuhara i slastičara, član mađarske kuharske dinastije, izumitelj slavne „doboš torte” (1884.).
Doboš torta - wikipedia (english)
Magor is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.09.2009., 10:02   #95
puno hvala. doboši u hrvatskoj se pišu hrvatima. šokcima. sad, jesu li oni u krivu ili? znam da se ne smatraju pripadnicima mađarskog naroda..
sauruss is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.09.2009., 10:12   #96
Mozes li molim te reci neshto o prezimenu Feher i Hajdu...narochito me zanima povjest prezimena hajdu...nailazim na informacije...serfi i armenci koji su sluzili vojsku...pa sve do majdarskih zidova...mozes li mi malo razloziti...hvala
__________________
And you will keep me safe, and you will keep me close, and rain will make the flowers grow.
happygoose is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.09.2009., 14:33   #97
Quote:
sauruss kaže: Pogledaj post
puno hvala. doboši u hrvatskoj se pišu hrvatima. šokcima. sad, jesu li oni u krivu ili? znam da se ne smatraju pripadnicima mađarskog naroda..
Govorim o prezimenu. Prezime u mnogo slučajeva nema veze s nacionalnošću.

Budući da je danas dan nogometa (kvalifikacije za SP), imam jedan dobar primjer: Tomáš Ujfaluši (mađ.: Újfalusi Tamás). On je češki nogometaš. Čeh koji ne zna mađarski ali ima poznato mađarsko prezime.
Magor is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.09.2009., 14:35   #98
Quote:
happygoose kaže: Pogledaj post
Mozes li molim te reci neshto o prezimenu Feher i Hajdu...narochito me zanima povjest prezimena hajdu...nailazim na informacije...serfi i armenci koji su sluzili vojsku...pa sve do majdarskih zidova...mozes li mi malo razloziti...hvala
Fehér je 23. najčešće prezime u Mađarskoj (26.533). Fehér znači bijeli/bijelac.

Hajdu/Hajdú je 71. najčešće prezime u Mađarskoj (13.161). Hajdú ima više značenja (hajtó /tjeralac/ => hajdú): tjeralac (stoke), oružani govedar, županijski pandur, pješak kneza Bočkaija itd.

Inače, Hajdú je i čest toponim kod nas: Hajdú-Bihar megye/županija, Hajdúböszörmény, Hajdúhadház, Hajdúnánás, Hajdúbagos, Hajdúdorog, Hajdúsámson, Hajdúszoboszló, Hajdúszovát. Svi su blizu Debrecina.

Hajdu/Hajdú u pluralu je Hajdúk.
Magor is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.09.2009., 14:46   #99
Koliko sam do sada uspjela saznati(a nije puno) , jedan dio Madjarske(hajdu bihar?!) je naseljen iskljuchivo Hajdu(cima) koji su sluzili knezu Bockaju, kao nagrada dodjeljena im je zemlja/imanje?!

Ono sto do sada nisam uspjela dokuchiti je upotreba tog prezimena od strane madjarskih zidova..te proijeklo ljudi koji su bili Hajdu(ci)..

i off topic...pri naseljavanju(koloniozaciji) Vojvodine, zna li se iz kojih dijelova Madjarske(Ugarske) su u to vrijeme ljudi najvishe odlazili?

Hvala ti puno!
__________________
And you will keep me safe, and you will keep me close, and rain will make the flowers grow.

Zadnje uređivanje happygoose : 09.09.2009. at 15:01.
happygoose is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.09.2009., 15:03   #100
magor jel možda znaš jel prezime Hiti mađarsko! znam da ih puno ima u SLO!

znam da mi je prabaka i baka Horva, obje Mađarice i ponosile se s tim!

Zadnje uređivanje ex Medeni : 09.09.2009. at 15:12.
ex Medeni is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 09:32.