Natrag   Forum.hr > Društvo > Politika > Blisko politici

Blisko politici Teme povezane s politikom koje ne spadaju pod ostale podforume

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 21.06.2017., 12:11   #1
Slučaj Ubera

Slučaj se i dalje zakuhava, ovo je trenutno aktualno.
Taksisti su ljuti zbog Ubera pa od jutra prosvjeduju u Zagrebu; napravili su priličan kaos u Vukovarskoj
Stotinjak taksija parkirano je u Vukovarskoj ulici

http://www.telegram.hr/politika-krim...u-vukovarskoj/


Apsolutno mi je nedopustiv bilo kakav neprijavljeni "prosvjed" i blokiranje grada i gradskih prometnica (!!). Što je to, drumsko razbojništvo? "Blokirat ćemo građane dok država ne zatvori biznis tom-i-tom"?

Nema mi baš nikakvog smisla što ih policija nije redom počela globiti i micati s ceste. Jednog po jednog, pa koliko stignu dok se ostali ne maknu. To im je posao.
Taksisti dođu kao novi šatoraši.
Bez obzira ako nisu skroz zatvorili Vukovarsku nego "samo" dvije trake. Ne možeš se parkirati nasred ceste.

A što se merituma cijele priče tiče, Uber je budućnost i to je to. I treba im se pustiti da rade, tržište ih hoće i nema nikakvog objektivno razloga da ih se ne pusti.

Priče o "nelojalnoj konkurenciji" u ime testova "poznavanja grada" ili "licenci" (koje taksisti moraju imati, i koje grad limitira i naplaćuje) meni su smiješne.
Nova vremena donose nove tehnologije i s njima i nove mogućnosti. Jedna od njih je Uber.
Dio populacije želi uslugu prijevoza, drugi dio voljan im ju je pružiti po vlastitom nahođenju, sad imaju jako dobar način da se međusobno izravno povežu, i ovi prvi sami daju jasan feedback na ove druge. Državna davanja na to se također plaćaju.
Dalje od toga, izvolite, vozite se, nema vam se što netko treći petljati u to. Nikakvi Butkovići i nikakvi taksisti.

Da, taksisti će trpjeti. Trpjeli su i proizvođači svijeća kad se radila elektrifikacija. To tako ide i tako i treba ići.

Par kolumni koje to dobro predstavljaju:

http://www.index.hr/vijesti/clanak/u...ao/834304.aspx
Ocjene vozača i ocjene korisnika – više dozvole ne trebaju

Model javnih licenci u cilju standardiziranja usluge poslala je u prošlost mogućnost koju nudi Uber aplikacija – ocjenjivanje samih vozača. Nakon vožnje ocijenite vozača i vozilo – ako je vozač neugodan, ako u vozilu smrdi ili je prljavo, dati ćete mu nisku ocjenu. Vozač koji bude imao loš prosjek – biti će pozvan na razgovor, a ako se ne popravi, ostati će i bez ugovora.

S druge strane, i sam vozač ocjenjuje putnika, pa ako je putnik neugodan ili primjerice pijan – njegova ocjena će također biti niska i načekati će se da li će ga naredni put netko pokupiti. Uber dakle nije klasična javna usluga gdje prijevoznik mora sve voziti.

Uber ima i još jednu karakteristiku koju nemate kod klasičnih taksija – u slučaju da se dogodi nešto izvanredno, možete odmah poslati poruku Uberu i tamo će odgovorna osoba odmah dobiti obavijest – od toga da se vozač „nabacuje“ putnici do toga da vozi opasno. Ili da je neugodan iz bilo kojeg razloga.

Uz takav model koji je vrlo teško krivotvoriti – sustav klasičnih dozvola za taksi usluge više nije potreban. Ovo je sustav koji se pomoću procjena samih korisnika samoregulira i to mu je velika prednost. Jeftiniji je, omogućava ljudima dodatnu zaradu, odnosno prijevoz po povoljnoj cijeni – i tu nema nitko imati što protiv, osim naravno do sada privilegiranih taksista. Čak je i sigurniji – uvijek i vozač i putnik mogu dati „uzbunu“, položaj vozila se zna, policija može doći za minutu, ako je potrebno.

...

Čini se da najviše problema Uberu rade neke europske države – očekivano, Europa je premrežena propisima i u velikom dijelu ovog kontinenta vlada borba za bolju prošlost, umjesto da se čeka budućnost. A Uber je budućnost.


I također
http://www.index.hr/Vijesti/clanak/n...ti/924506.aspx
Opiranje promjenama

Naši taksisti se ne žele prilagoditi. Zanimljivo – taksisti su protiv deregulacije! "Biste li vi htjeli da vas operira automehaničar umjesto kirurga", pitao je Dragutin Ranogajec, predsjednik Hrvatske obrtničke komore. Pazite, čovjek uredno uspoređuje vožnju autom po gradu, nešto što radi skoro svatko od nas, jer nas većina ima vozačku dozvolu, s poslom kirurga!

Pa da gospodine Ranogajec – upravo se o tome i radi. Svatko tko je završio medicinski fakultet, odradio staž, specijalizaciju i ostalo – može biti kirurg. I svatko tko ima vozačku dozvolu može voziti automobil, nema neke „iznad“ i posebne dozvole koja daje dodatna prava. Ako ne želite shvatiti – vožnja taksija je jednostavna, rutinska djelatnost koju može raditi skoro svatko. Ako su propisi prestrogi pa vam UBER čini konkurenciju, tražite da se isti pojednostave.



-Stipe
Stipe23 is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.06.2017., 12:28   #2
ako je regulativa riješena na način koji mi se sviđa (vozači imaju beneficije, minimalac, zavrzlame sa osiguranjem automobila i slično) onda super, neka uber radi
ako nije nek se jebu i oni i ostale "kršim zakone ali zovem to disrupting pa je OK" firme
Gray is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.06.2017., 12:34   #3
Ta regulativa je riješena na način, tko želi raditi za nas, može, tko ne želi, ne mora.

Zakoni moraju ići ukorak s vremenom.


-Stipe
Stipe23 is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.06.2017., 12:56   #4
priča "tko želi, može" je retorička varka kojom "poduzetnici" opravdavaju vlastito iskorištavanje radnika prikazujući to kao slobodan izbor iako svakom racionalnom je jasno da je nazivanje izbora između ničega i nečega slobodnim groteskno
Gray is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.06.2017., 12:58   #5
Zašto bi uopće trebala koncesija za obavljanje Taxi prijevoza .. super mi je ta logika.
Po toj logici možeš donijeti zakon po kojem moraš imati koncesiju za obavljanje bilo čega

A incumbenti su se uvijek (pokušavali) boriti protiv disruptora .. sjetite se kad je trebao ući novi mobilni operater ..
A disruptor uvijek uđe tako da nudi nešto nižu razinu usluge (ali dovoljno dobru) uz nižu cijenu. I onda incubenti obično naprave jedan od dva koraka:
1. ili spuste cijenu (nekada i kvalitetu usluge)
2. ili naglašavaju važnost kvalitete koju oni pružaju, za razliku od incumbenta
(ako se sjećate kampanje Hrvatske pošte.. "kad je zaista važno koristite nas")

Što od toga rade ZG Taxisti .. prosvjeduju ... nisu niti cijenom niti kvalitetom usluge konkurentni Uberu .. jbga.

Ponudi ti nešto što Uber nema . .nešto zbog čega će te određeni dio ljudi korisitit ... što će ovime dobiti ... ništa.

Platforme su ekonomija budućnosti .. ne za sve usluge i ne za sve ljude, ali one su tu i opstat će.

Zamislite da hotelijeri traže zabranu apartmana ili da retail lanci traže zabranu web shopova
Ili da Telekom operateri zabrane korištenje vibera ili whatsupa (a tu je i bilo pokušaja, ali uzalud) ... itd.
__________________
Science is the great antidote to the poison of enthusiasm and superstition.
gordan72 is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.06.2017., 13:02   #6
Quote:
Grej kaže: Pogledaj post
priča "tko želi, može" je retorička varka kojom "poduzetnici" opravdavaju vlastito iskorištavanje radnika prikazujući to kao slobodan izbor iako svakom racionalnom je jasno da je nazivanje izbora između ničega i nečega slobodnim groteskno
Cijela priča nema veze s "iskorištavanjem radnika" niti se itko oko toga buni.
Pogotovo ne taksisti. Oni imaju malo drugačije pritužbe. Nisam ih čuo da pričaju, "jadni Uberovci! Da im barem možemo pomoći, braći vozačima, nije u redu što im Uber radi!"

Halabuka je amalgam priča o "nelojalnoj konkurenciji", o neimanju licenci, o eliminiranju nepotrebne kvaziregulative (što se taksistima može dati za pravo, ali tu je problem država, a ne Uber), i jednostavnom tehnološkom napretku. A i o balkanskim tendencijama koje su jednako tako bile aktivne kad se "prosvjedovalo" i kad je Cammeo dolazio, i kad se pojavljivala ostala konkurencija, pa više nisu mogli derati građane.


-Stipe
Stipe23 is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.06.2017., 13:06   #7
Je li Uber izdaje račun jer bez računa se ne računa?? Ako nema računa nema obavljanja djelatnosti jer ako moj susid postolar koji sirota ima problem sa fiskalizacijom mora to radit moraju i drugi.
__________________
Niks grozje ščipjen, niks smokve ticen perke ćeš dobit takicon po tampliru.
Cuka is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.06.2017., 13:06   #8
Ja sam uz taksiste iako ih ne podnosim. Oni jednostavno moraju poštovati neke regulative koje ovi iz Ubera ne moraju. Neka i njima ukinu sve regulative i sve pet čisto sumnjam da bi se onda bunili.
__________________
Dr.Phil is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.06.2017., 13:11   #9
Quote:
Stipe23 kaže: Pogledaj post
Cijela priča nema veze s "iskorištavanjem radnika" niti se itko oko toga buni.
Pogotovo ne taksisti. Oni imaju malo drugačije pritužbe. Nisam ih čuo da pričaju, "jadni Uberovci! Da im barem možemo pomoći, braći vozačima, nije u redu što im Uber radi!"

Halabuka je amalgam priča o "nelojalnoj konkurenciji", o neimanju licenci, o eliminiranju nepotrebne kvaziregulative (što se taksistima može dati za pravo, ali tu je problem država, a ne Uber), i jednostavnom tehnološkom napretku. A i o balkanskim tendencijama koje su jednako tako bile aktivne kad se "prosvjedovalo" i kad je Cammeo dolazio, i kad se pojavljivala ostala konkurencija, pa više nisu mogli derati građane.


-Stipe
za licence i slično me boli briga, što se mene tiče to se može ukinuti, nije vožnja auta nuklearna fizika
to ne znači da ću navijat za nekog s kim se ne slažem po širim pitanjima ako smo se našli u jednom uskom
želim da regulativa bude takva da se ljude ne iskorištava i amen
Gray is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.06.2017., 13:11   #10
Quote:
Cuka kaže: Pogledaj post
Je li Uber izdaje račun jer bez računa se ne računa??
Naravno.

I nemaju nikakve mogućnosti nepaljenja taksimetra i sličnoga.

Quote:
Dr.Phil kaže: Pogledaj post
Ja sam uz taksiste iako ih ne podnosim. Oni jednostavno moraju poštovati neke regulative koje ovi iz Ubera ne moraju.
To onda ima rješavati država s njima, a Uber ostaviti na miru.

Uber poštuje sve što se razumno od njih uopće može očekivati da poštuju.

Quote:
Neka i njima ukinu sve regulative i sve pet čisto sumnjam da bi se onda bunili.
Sumnjaš da bi se bunili, ha? Kako su reagirali kad se pojavio Cammeo?
Je li Cammeo imao neku "drugačiju regulativu"?


-Stipe
Stipe23 is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.06.2017., 13:17   #11
Quote:
Stipe23 kaže: Pogledaj post
Uber poštuje sve što se razumno od njih uopće može očekivati da poštuju.
jel ova rečenica koja zvuči kao da su ju smislili PR stručnjaci zapravo znači da Uber krši zakone koji im ne odgovaraju?
Gray is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.06.2017., 13:19   #12
Nadam se da je sahistima zauvijek odzvonilo.


Glede ubera.....samo naprijed momci!!
__________________
Uostalom...smatram da ZAMP treba pohapsiti.
u prolazu is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.06.2017., 13:20   #13
Quote:
Dr.Phil kaže: Pogledaj post
Ja sam uz taksiste iako ih ne podnosim. Oni jednostavno moraju poštovati neke regulative koje ovi iz Ubera ne moraju. Neka i njima ukinu sve regulative i sve pet čisto sumnjam da bi se onda bunili.
Pa neka onda Taxisti postanu Uber vozači i riješena stvar ..
__________________
Science is the great antidote to the poison of enthusiasm and superstition.
gordan72 is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.06.2017., 13:21   #14
Quote:
Cuka kaže: Pogledaj post
Je li Uber izdaje račun jer bez računa se ne računa?? Ako nema računa nema obavljanja djelatnosti jer ako moj susid postolar koji sirota ima problem sa fiskalizacijom mora to radit moraju i drugi.
Ti se vidim nisi nikada vozio uberom.

Skini aplikaciju...mislim da su ti vec sada dosli u Split i provozaj se koji put da vidis kako to ide.
Ukratko...sansa da ce te obicni Taxista voziti na crnjaka su nemjerljivo puta vece nego da ce to uciniti uber.
Kod ubera nije problem tvoj racun koji je savrseno cist , vec je vise stvar u tome dali oni imaju pravo obavljati uslugu prijevoza.


Dapace, ti uopce nemoras placati zivim novcem i time dati ikakvu sansu vozacu da ucini nesto ilegalno, vec jednostavno napunis uber racun ( nesto kao prepaid ) i placas time.
__________________
Uostalom...smatram da ZAMP treba pohapsiti.
u prolazu is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.06.2017., 13:25   #15
Quote:
Grej kaže: Pogledaj post
za licence i slično me boli briga, što se mene tiče to se može ukinuti, nije vožnja auta nuklearna fizika
to ne znači da ću navijat za nekog s kim se ne slažem po širim pitanjima ako smo se našli u jednom uskom
želim da regulativa bude takva da se ljude ne iskorištava i amen
OK, samo to nema veze sa svim prosvjedima i svom grajom koja se diže. S temom tih razgovora.

Osim ako misliš da bi država trebala zabraniti privatnom poduzetniku da posluje jer "ne plaća radnicima onoliko koliko bi država da plaća".

To može pod neke teme o minimalcu, ali nema veze s aktualnim događajima.

Quote:
Grej kaže: Pogledaj post
jel ova rečenica koja zvuči kao da su ju smislili PR stručnjaci zapravo znači da Uber krši zakone koji im ne odgovaraju?
Ta rečenica znači da je srž stvari usluga prijevoza, vještina koju većina odrasle populacije posjeduje. I (još kvalitetnije) povezivanje strane potražnje i ponude zahvaljujući novim tehnologijama.

I da je neka ekstra regulativa koju se tu treba uplitati praktički nikakva.
To je poanta te rečenice. Nije naročito složena. Kakva "regulativa", kakvi bakrači. Tržište.

Ako ti hoćeš svojeg susjeda povesti i naplatiti mu 100 kn za neku vožnju, hajde, država vam još uzme porez, ali zašto bi išta drugo ti "trebao" za razliku od onoga kad voziš i ideš nekamo sam?
Vozačku imaš, auto ti je prošao tehnički i registriran je, i sve je to isto vozio se ti sam ili vozio još nekoga. Prema tome, izvoli i vozi.


-Stipe
Stipe23 is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.06.2017., 13:29   #16
Stvar je jednostavna. Sto god neki birokrati misle, Uber nije nikakav taksi prijevoznik. Uber je online posrednicki servis za prodaju usluge. Isti kurac kao Appstore, Steam, Itunes i sl. Ideja da bi Uber nekome trebao placati minimalac ili slicno je apsurdna kao ideja da bi apple store developerima trebao osigurati minimalnu placu. Drugim rijecima totalni bullshit. Uber treba imati slobodu raditi kao svaki drugi online posrednik koji spaja pruzatelje i trazitelje usluge a oni koji rade preko Ubera trebali bi preko obrta ili firme rijesiti pitanje poreza, minimalne place i svih ostalih zakonskih zahtjeva.
__________________
Zli zeleni kefir
Ego is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.06.2017., 13:30   #17
Quote:
Stipe23 kaže: Pogledaj post
Osim ako misliš da bi država trebala zabraniti privatnom poduzetniku da posluje jer "ne plaća radnicima onoliko koliko bi država da plaća".

To može pod neke teme o minimalcu, ali nema veze s aktualnim događajima.
Pa minimalac je upravo to - država privatnom poduzetniku brani da posluje ako neće plaćat radnicima onolika koliko bi država da plaća.

Quote:
Stipe23 kaže: Pogledaj post
Ta rečenica znači da je srž stvari usluga prijevoza, vještina koju većina odrasle populacije posjeduje. I povezivanje strane potražnje i ponude zahvaljujući novim tehnologijama.

I da je neka ekstra regulativa koju se tu treba uplitati praktički nikakva.

Ako ti hoćeš svojeg susjeda povesti i naplatiti mu 100 kn za neku vožnju, hajde, država vam još uzme porez, ali zašto bi išta drugo ti "trebao" za razliku od onoga kad voziš i ideš nekamo sam?
Vozačku imaš, auto ti je prošao tehnički i registriran je, i sve je to isto vozio se ti sam ili vozio još nekoga. Prema tome, izvoli i vozi.


-Stipe
to zvuči super ali jednostavno ne vjerujem da su stvari toliko jednostavne i da je to tako kako si ti zamislio, ne voze ljudi uber da povezu susjeda
Gray is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.06.2017., 13:33   #18
Quote:
Ego kaže: Pogledaj post
Stvar je jednostavna. Sto god neki birokrati misle, Uber nije nikakav taksi prijevoznik. Uber je online posrednicki servis za prodaju usluge. Isti kurac kao Appstore, Steam, Itunes i sl. Ideja da bi Uber nekome trebao placati minimalac ili slicno je apsurdna kao ideja da bi apple store developerima trebao osigurati minimalnu placu. Drugim rijecima totalni bullshit. Uber treba imati slobodu raditi kao svaki drugi online posrednik koji spaja pruzatelje i trazitelje usluge a oni koji rade preko Ubera trebali bi preko obrta ili firme rijesiti pitanje poreza, minimalne place i svih ostalih zakonskih zahtjeva.
U švicarskom zavodu smatraju da su vozači Uber Technologiesa zaposleni u toj kompaniji budući da snose posljedice ako ne poštuju njezine propise i budući da ne mogu sami određivati cijene ni uvjete plaćanja, izvijestio je švicarski radio SRF, pozivajući se na presudu na žalbu neimenovanog vozača, u koju su navodno dobili uvid.


U Svicarskoj ne misle tako....a vjerujem da ce sa njima i ostatak ici tim smjerom.
Medjutim i tu bi se dalo zaskociti na nacin da npr. vozaci ipak imaju odredjenu slobodu prilikom formiranja cijene i uvijeta placanja.
__________________
Uostalom...smatram da ZAMP treba pohapsiti.
u prolazu is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.06.2017., 13:33   #19
Quote:
Grej kaže: Pogledaj post
Pa minimalac je upravo to - država privatnom poduzetniku brani da posluje ako neće plaćat radnicima onolika koliko bi država da plaća.
Jest, naravno.

Quote:
to zvuči super
Naravno da zvuči.
I zato se Uber i jest uhvatio.
Jer ga tržište i ova naša realnost u kojoj živimo podržava. Jer doprinosi zajednici.

Quote:
ali jednostavno ne vjerujem da su stvari toliko jednostavne i da je to tako kako si ti zamislio, ne voze ljudi uber da povezu susjeda
A koja je razlika u tome je li ti to susjed ili je netko koga ne znaš i App vas je povezao?
I kakvu "regulativu" zazivaš?
I zašto zazivaš "još regulative"?


-Stipe
Stipe23 is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.06.2017., 13:37   #20
Quote:
Stipe23 kaže: Pogledaj post
OK, samo to nema veze sa svim prosvjedima i svom grajom koja se diže. S temom tih razgovora.

Osim ako misliš da bi država trebala zabraniti privatnom poduzetniku da posluje jer "ne plaća radnicima onoliko koliko bi država da plaća".

To može pod neke teme o minimalcu, ali nema veze s aktualnim događajima.



Ta rečenica znači da je srž stvari usluga prijevoza, vještina koju većina odrasle populacije posjeduje. I (još kvalitetnije) povezivanje strane potražnje i ponude zahvaljujući novim tehnologijama.

I da je neka ekstra regulativa koju se tu treba uplitati praktički nikakva.
To je poanta te rečenice. Nije naročito složena. Kakva "regulativa", kakvi bakrači. Tržište.

Ako ti hoćeš svojeg susjeda povesti i naplatiti mu 100 kn za neku vožnju, hajde, država vam još uzme porez, ali zašto bi išta drugo ti "trebao" za razliku od onoga kad voziš i ideš nekamo sam?
Vozačku imaš, auto ti je prošao tehnički i registriran je, i sve je to isto vozio se ti sam ili vozio još nekoga. Prema tome, izvoli i vozi.


-Stipe
Da, upravo tako.
Plus ocajnicki trebamo razumnu regulativu za usputne povremene poslove. Danas u Hrvatskoj covjek ne moze legalno povremeno obaviti neki posao, prevesti nekoga, ugostiti turista, prodati neki svoj rad, posteno platiti porez i legalno uzivati u stecenom. Tojest moze preko autorskog ugovora uz oko 100% poreza.
__________________
Zli zeleni kefir
Ego is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 13:48.