Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Gastronomija > Hrana i zdravlje

Hrana i zdravlje Posebni režimi prehrane

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 12.07.2012., 07:18   #7361
Quote:
leo mesija kaže: Pogledaj post
Grčevi u listovima i stopalima? Zašto i kako riješiti? Hvala!
Ovdje moram reagirati i dati adekvatan odgovor, zato što je to moj "fah" na neki način.
Rekao si da si počeo aktivno trčati i prakticirati aktivnosti u kojima dominira izdržljivost, pa stoga nije ni čudo što su ti se grčevi javili. Preveliko opterećenje, neadekvatno zagrijavanje, istezanje te treniranje po velikim vrućinama rezultat je smanjenja količine elektrolita u organizmu, dehidracije što je najčešći uzrok mišićnim grčevima.
Stavljanje toplih obloga će ti pomoći za smanjenje bolova, a kao prevencija i nadoknada izgubljene tekućine u svakom slučaju samo ispijanje vode nije dovoljno jer se time elektroliti razrijeđuju. Preporučujem ti da si uzmiš šumeći magnezij, ili onaj donat Mg - ja ga obožavam ili pak neke od sportskih napitaka - izotonički prah ili sl.
Tu se svakako preporučuje veći unos namirnica koje sadrže magnezij, pa ti si u skladu s tvojom prehranom pronađi u tome jer voće i povrće koje bi ti preporučila, kao što kažeš, ne konzumiraš.

Evo, u ovom postu mogu reći da pametujem zato što iskustveno, a i teoretski znam što govorim, obzirom da tjedno pretrčim preko 100km...

Sad me možete pljucati koliko hoćete, znam da sam u pravu, želim samo dobro svima nama....
Rosanna is offline  
Old 12.07.2012., 07:23   #7362
Quote:
Rosanna kaže: Pogledaj post
Neki konkretniji oblik savjeta nisam dobila:ne zna:
Da ne bude zabune i ne mislite kako imam strašne predrasude o LCHF-u, malo sam prolistala Anitin blog i mogu vam reći da sam velikim dijelom oduševljena receptima i savjetima koji se tamo nalaze. Naći ću neku optimalnu sredinu i recept za sebe i toga se držati
Savjet nisi ni tražila već si savjete počela djeliti i bahato ustvrdila da jesti meso, mast, a ne voće.........bla,bla... Rekla si da odlaziš sa teme , a sad si opet tu?? Pa onda daj pomirljiv ton ili odi već jednom.
leo mesija is offline  
Old 12.07.2012., 07:30   #7363
Quote:
Rosanna kaže: Pogledaj post
Ovdje moram reagirati i dati adekvatan odgovor, zato što je to moj "fah" na neki način.
Rekao si da si počeo aktivno trčati i prakticirati aktivnosti u kojima dominira izdržljivost, pa stoga nije ni čudo što su ti se grčevi javili. Preveliko opterećenje, neadekvatno zagrijavanje, istezanje te treniranje po velikim vrućinama rezultat je smanjenja količine elektrolita u organizmu, dehidracije što je najčešći uzrok mišićnim grčevima.
Stavljanje toplih obloga će ti pomoći za smanjenje bolova, a kao prevencija i nadoknada izgubljene tekućine u svakom slučaju samo ispijanje vode nije dovoljno jer se time elektroliti razrijeđuju. Preporučujem ti da si uzmiš šumeći magnezij, ili onaj donat Mg - ja ga obožavam ili pak neke od sportskih napitaka - izotonički prah ili sl.
Tu se svakako preporučuje veći unos namirnica koje sadrže magnezij, pa ti si u skladu s tvojom prehranom pronađi u tome jer voće i povrće koje bi ti preporučila, kao što kažeš, ne konzumiraš.

Evo, u ovom postu mogu reći da pametujem zato što iskustveno, a i teoretski znam što govorim, obzirom da tjedno pretrčim preko 100km...

Sad me možete pljucati koliko hoćete, znam da sam u pravu, želim samo dobro svima nama....
Opa uletilo taman između, ali dobro, ovo sam mislio kad sam ti napisao maloprije , to je ok post! A ako toliko trčiš onda mogu i prihvatiti savjet od tebe. Što se grčeva tiče imamo ih i ja i žena (a ona ne trči). Nije nešto previše, ali su tu. Potražiću ovaj MG klorid što sam pročitao na Anitinom blogu, a i piti više vode/soli. Voće ne konzumiram (imam 52 g.) zato jer je godinama nešto kočilo mršavljenje, neki magični sastojak u hrani? Onda je došao LCHF i priča o šećeru pa se u priči pojavili i UH (to sam znao), a onda i fruktoza iz voća (što baš i nisam/smo znao/li)? Moja žena obožava voće!! Eto ti ukratko zašto ne voće.
leo mesija is offline  
Old 12.07.2012., 07:33   #7364
Rosana, stalno naglašavaš da ne konzumiramo voće i povrće i ljudi te uzastopno ispravljaju da se ovdje jede povrće i to u povećim količinama.
i ti opet pričaš isto. ako to nije trollanje, ne znam što jest.


Leo, već si neko vrijeme u stanju ketoze. tada, zbog specifičnog metabolizma može doći (i najčešće dolazi) do nedostatka magnezija. najbolje bi ti bilo da si uzmeš suplement magnezija i nećeš više imati tih problema. potrebe za magnezijem su kod tebe povećane i zbog pojačanih tjelesnih aktivnosti i zbog toga što si muškarac tako da će ti suplementacija magnezija biti neophodna ako ćeš se držati ove ishrane (i to u tom strogom obliku kakvog prakticiraš).
Pepica is offline  
Old 12.07.2012., 12:49   #7365
Quote:
Pepica kaže: Pogledaj post
Rosana, stalno naglašavaš da ne konzumiramo voće i povrće i ljudi te uzastopno ispravljaju da se ovdje jede povrće i to u povećim količinama.
i ti opet pričaš isto. ako to nije trollanje, ne znam što jest.
Sve vrste povrća ili samo neke određene namirnice?
Znam da je krumpir isto tako povrće ali u njemu ima dosta škroba, pa pretpostavljam da ga izbjegavate?
Što je to stanje "ketoze" ?

Sorry, ne odustajem tako lako...Đavo mi ne da mira pa se idalje javljam Nadam se da mi neće zamjeriti...
Rosanna is offline  
Old 12.07.2012., 12:51   #7366
Quote:
leo mesija kaže: Pogledaj post
Savjet nisi ni tražila već si savjete počela djeliti i bahato ustvrdila da jesti meso, mast, a ne voće.........bla,bla... Rekla si da odlaziš sa teme , a sad si opet tu?? Pa onda daj pomirljiv ton ili odi već jednom.
Ispričavam se ako sam bahato pustupila...
U svakom slučaju podržavam sve ljude koji su principijelni i drže se točno određenih uputa što se prehrane tiče. Meni to ne odgovara ali svakako da ću izvući pouku i najbolji dio ovog načina prehrane.
Ne odgovara mi zato jer meni "zabrane" nisu dozvoljene....
Rosanna is offline  
Old 12.07.2012., 12:57   #7367
Svako ko zeli, a pri tom ima volje i zelje da se podobno raspita i informise, moze sebe da pronadje na LCHF. Ovaj nacin prehrane nikako nije ogranicen samo na slaninu i cvarke a jos manje iskljuciv po pitanju svog voca ! Ko ga je to zanimalo mogao je da procita na Anitinom blogu pa da uzme i tabelu namirnica pa vidi sta i kako je, ali ne, lakse je ponavljati mantru : LCHF znaci slanina, cvarke, ispijanje ulja umesto vode, jesti samo meso...bla, bla, bla....Postoji ovde niz primera onih koji ne jedu mast, slaninu i cvarke vec maslinovo i ribu, ali kome to objasniti ?!

Elem, leta u Norveskoj znaju biti jako dosadna, pogotovu nama juznjacima za koje leto znaci sunce, more, dobar koktel, laku garderobu....No, Norvezani ne bi bili Norvezani kada ne bi i ovakva nazovi leta ucinili interesantnim. Kako je mesto u kojem sada zivim malo i ne obecava bas neki provod, nasla sam u novinama da ce na jednom bazenu u vecem gradu, na 70 km od mene, biti letnje druzenje LCHF sledbenika. Resim da odem. Ne, nisu to onakva predavanja, seminari, kursevi na kakva sam navikla, vec druzenje totalnih laika. Pojavim se ja tamo, niko zivog ne znam ali vidim da nisam jedina koja tako zvera unaokolo medjutim ubrzo stize med.sestra koja je inace organizator tog druzenja i krene prica o iskustvima, nuspojavama, rezultatima...Javi se jedan cikica, odrzi i on svoje i pita ima li ko sta da kaze ? Javi se jedna dama od svojih 35 godina i kaze sledece : " od puberteta sam imala problema sa viskom kilograma koje sam uspela da skinem sa LCHF. Medjutim, uvek sam sanjala o manekenskom odnosu visina / tezina ( visina minus 10 ) ali i dan danas iako izgledam ovako vitko ja imam 60 kg a nikako 54 koliko kazu " pravila " i pitam se zasto je to tako " ? Ustade onaj dedica pridje joj i kaze da mu ispruzi saku desne ruke. Onda prodje medju redove i nadje jos dve dame cije je sake takodje pregledao pa sve tri izvdojio u stranu. Pitao ih je sve ponaosob koliko koja ima kilograma a onda trazio da sve tri prema nama ispruze sake jedne ruke. Prisao je i rekao sledece : " ne mozemo ocekivati da tri osobe sa tri potpuno razlicite strukture kostiju imaju isti broj kilograma iako izgledaju priblizno isto vitko !!! Odbacite teoriju BMI i teoriju visina minus tezina jer je odavno prevazidjena i naucite da broj kilograma na vagi ne znaci apsolutnu pripadnost grupama : vitki, popunjeni i debeli " ! On kaze da svoje pacijente nikada ne stavlja na vagu osim prvi put kada im preporuci LCHF i poslednji put kada doju i kazu da su zadovoljni svojim spoljasnjim izgledom i zdravljem.
Ja sam ga licno pitala za mleko i jasno je ponovio da LCHF ogranicava ili potpuno izbacuje mlecne proizvode u zavisnosti od osobe do osobe !

Leo mesija grcevi hoce zbog pojacanog izlucivanja urina sto je obavezna propratna pojava na pocetku LCHF i trebao bi da jedes sto vise lisnatog zelenog povrca. Sada imas i mladog spanaca pa ga jedi kao salatu ne moras ga termicki ni obradjivati. Rekla sam ti, iako brojis UH, nadji mesta za jednu zelenu salatu pride pa joj dodaj saku seckanog spanaca.
__________________
Sve u zivotu mozes da stvoris, osim duse. Sa njom moras da se rodis !
norveska is offline  
Old 12.07.2012., 13:07   #7368
Quote:
Rosanna kaže: Pogledaj post
Sve vrste povrća ili samo neke određene namirnice?
Znam da je krumpir isto tako povrće ali u njemu ima dosta škroba, pa pretpostavljam da ga izbjegavate?
Što je to stanje "ketoze" ?

Sorry, ne odustajem tako lako...Đavo mi ne da mira pa se idalje javljam Nadam se da mi neće zamjeriti...
Koliko jutros si napisala da si citala Anitin blog. Tamo jasno pisu pravila LCHF, sta je ketoza i koje se povrce jede. Odgovore na sva tvoja pitanja mozes naci tamo , izmedju ostalog i zasto ne jedemo krompir, rizu....Pise i koje voce jedemo, ali sa naznakom kako ga jedemo, u kojoj kolicini i u kojim kombinacijama. Znaci, sve pise. Cak imas i jednodnevni jelovnik sa , zamisli, dve porcije voca !!! Mislim da si se trebala bolje informisati pre nego sto si dosla ovde, i nicim izazvana, bahato napala ljude optuzujuci ih za mlacenje slanine, masti i cvaraka nazivajuci LCHF nezdravim a da pri tom nisi procitala o osnovi stanja organizma pri prelasku na LCHF - ketozi !
__________________
Sve u zivotu mozes da stvoris, osim duse. Sa njom moras da se rodis !
norveska is offline  
Old 12.07.2012., 14:11   #7369
Quote:
norveska kaže: Pogledaj post
Koliko jutros si napisala da si citala Anitin blog. Tamo jasno pisu pravila LCHF, sta je ketoza i koje se povrce jede. Odgovore na sva tvoja pitanja mozes naci tamo , izmedju ostalog i zasto ne jedemo krompir, rizu....Pise i koje voce jedemo, ali sa naznakom kako ga jedemo, u kojoj kolicini i u kojim kombinacijama. Znaci, sve pise. Cak imas i jednodnevni jelovnik sa , zamisli, dve porcije voca !!! Mislim da si se trebala bolje informisati pre nego sto si dosla ovde, i nicim izazvana, bahato napala ljude optuzujuci ih za mlacenje slanine, masti i cvaraka nazivajuci LCHF nezdravim a da pri tom nisi procitala o osnovi stanja organizma pri prelasku na LCHF - ketozi !
Ok, dosta sam površno to shvatila i ispričavam se svima još jednom!
Donijela sam pogrešne zaključke na temelju nekoliko savjeta, koje nisam znala prihvatiti i potpuno ih krivo obrazložila...
Pročačkat ću po blogu, pa ću se javiti neki drugi put, nadam se malo pametnija
Rosanna is offline  
Old 12.07.2012., 14:36   #7370
Quote:
Rosanna kaže: Pogledaj post
Ok, dosta sam površno to shvatila i ispričavam se svima još jednom!
Donijela sam pogrešne zaključke na temelju nekoliko savjeta, koje nisam znala prihvatiti i potpuno ih krivo obrazložila...
Pročačkat ću po blogu, pa ću se javiti neki drugi put, nadam se malo pametnija
evo mog savjeta: nemoj čačkati nego zaista pročitaj blog, počni s postovima o LCHF. prilagodi si LCHF, ako ne voliš meso jedi jaja, ribu, sir, ako ne voliš kupus jedi špinat ili blitvu....kužiš? što se tiče voća - pun jer plac malina i borovnica, a zamrzivači ostalog bobičastog voća. i prakticiraj takav način ishrane tjedan dana. onda nam se javi iako već znam što ćeš napisati: splasnuti trbuh, prekrasan ten, puno energije, stalno koncentrirana, "kao na lakim drogama sam" i sl.
babicana4 is offline  
Old 12.07.2012., 15:10   #7371
Zaboravila sam da dodam da ovaj cikica smatra da, ako je ikako moguce, izbegavamo razne stimulanse tipa kafe, alkohola, crnog caja, raznih suplemenata koji " obecavaju " energiju....jer smatra da nam to nikako nije potrebno, te da vremenom nase telo razvije veliku toleranciju na iste te biva iritirano stalnim stimulisanjem. Ritual ispijanja kafe i gore pomenutih cajeva zameniti biljnim cajevima ili vode sa limunom. Jutarnja kafa posebni iritira jetru i zuc a ukoliko se pije sa zasladjivacem iritira i pankreas.

Rudolfa trebala bi da doruckujes, makar snitu hleba sa maslacem i da dotiras organizam hranom u odredjenim delovima dana, da imas 3 obroka. Razumem ako se izgubi apetit sto se meni desavalo u odredjenim periodima, ali kod tebe je to konstantno. Ja danas :

D 2 kriske hleba sa orasima sa 2 snite sira, 1 jaje i 2 snite curece domace salame

R kuvani kupus sa junetinom ( 2 tanjira )

MO evo kupila sam maline i umutila vrhnje pa cu to predvece

V grcka salata velika eno je hladi se u frizideru
__________________
Sve u zivotu mozes da stvoris, osim duse. Sa njom moras da se rodis !
norveska is offline  
Old 12.07.2012., 16:19   #7372
Moja kćer je sistemaična ,detaljno je proučila Anitinu knjigu i krenula tražiti mišljenja svoje profesorice iz biologije,kemije,u zboru u kojem svira ima također kemičarai,nutricionistu,sve je pitala za mišljenje o LCHF.svi su pozdravili LCHF ideju ,dobila je samo jednu preporuku a ta je da najviše UH pojede ujutro.

Želim reći da mene uopće nije doživljavala već je se dojmila promocija Anitine knjige,potom je uz goleme školske obaveze krenula u konzultiranje u vezi LCHF načina prhrane.
Inače je izrazito vitka sedamnaestogodišnjakinja.

Volim pozitivne kritike i zato ću uvesti doručak kako god znam,istina je izgubila sam apetit i uopće mi se ne jede ujutro.
Uskoro imam važan događaj na koji bih željela obući svoju "malu crnu haljinu" u kojoj bih željela izgledati što manje,pa ću biti disciplinirana,izgubim li još koji cm,bit ću sretna.
__________________
Cvijetu treba sunce da bi postao cvijet,a čovjeku ljubav da bi postao čovjek (Phil Bosmans)
Rudolfa is offline  
Old 12.07.2012., 16:34   #7373
Vidim da se ovdje proziva da neki jedu slaninu, čvarke, svinjsku mast, e pa ja sam taj neki!! Ubijam se u tome svakodnevno, doslovno+putar, mast, kajmak, vrhnje za šlag! Dobro nije baš ubijanje, ali 200 g slanine dnevno ode. Sve ono šta sam godinama gledao kao najveće zlo i sa gnušanjem odbijao, e to sada rasturam. Dok se dijete malo ne izdovolji, zar ne?
Ozbiljno pitanje za nekog sa iskustvom u LCHF-u, ali i u sportu: prije 7 dana mi je nateklo lijevo koljeno, ne jako, ali dosta. Nije bilo nekih bolova, ali sam iza koljena osjećao zatezanje i nisam nogu mogao ispružiti ni skupiti do kraja. Sada to polako prolazi, ali mislim si da li to ima neke veze sa prehranom, mineralima, elektrolitima, mojim pretjeranim vježbanjem po vrućini? Napominjem da nikada nisam imao problema sa koljenima, a ni sada nisam imao neko izvrtanje ili slično?
leo mesija is offline  
Old 12.07.2012., 16:38   #7374
Rudolfa tako te volim kad usvajas kritike . U to ime ti poklanjam jedan fin recept za domacu pastetu koju ces moci mazati na hleb za dorucak, cak cu je i nazvati po tebi . Dakle :

Rudolfa namaz ( pileca pasteta )

Kuvano pilece belo meso ( moze i od bataka ), 100 gr starijeg sira ( moze i feta ), 3 manja kisela krastavcica, 2 kasike putera, 5 kasika majoneza, 5 kasika pavlake, 2 kasike mascaropone sira ili nekog drugog mladog sira ( moze i cottage ) kasika suvog persuna, 1 kasika mlevenih semenki ili orasastog po zelji, biber i soli ako treba.
Skuvano pilece meso odvojiti od kostiju pa ga seckano staviti u blender sa svim ostalim sastojcima. Neka se mucka tako dok se ne dobije fina ujednacena masa. Ako vam je pregusto, dodajte jos malo pavlake dok ne dobijete zeljenu gustinu.

Pravila sam jutros ali je ovo mala kolicina, moj sin od 1, 75 i 14 godina jeo je da sam mislila da ce pasti u nesvest !
__________________
Sve u zivotu mozes da stvoris, osim duse. Sa njom moras da se rodis !
norveska is offline  
Old 12.07.2012., 16:39   #7375
Quote:
leo mesija kaže: Pogledaj post
Vidim da se ovdje proziva da neki jedu slaninu, čvarke, svinjsku mast, e pa ja sam taj neki!! Ubijam se u tome svakodnevno, doslovno+putar, mast, kajmak, vrhnje za šlag! Dobro nije baš ubijanje, ali 200 g slanine dnevno ode. Sve ono šta sam godinama gledao kao najveće zlo i sa gnušanjem odbijao, e to sada rasturam. Dok se dijete malo ne izdovolji, zar ne?
Ozbiljno pitanje za nekog sa iskustvom u LCHF-u, ali i u sportu: prije 7 dana mi je nateklo lijevo koljeno, ne jako, ali dosta. Nije bilo nekih bolova, ali sam iza koljena osjećao zatezanje i nisam nogu mogao ispružiti ni skupiti do kraja. Sada to polako prolazi, ali mislim si da li to ima neke veze sa prehranom, mineralima, elektrolitima, mojim pretjeranim vježbanjem po vrućini? Napominjem da nikada nisam imao problema sa koljenima, a ni sada nisam imao neko izvrtanje ili slično?
Prozivali smo, morali smo da postavimo na mesto kriticare . Rece ti pre neki dan da stalno nesto trcis, ides dole - gore...mozda je od napora. Ja sam imala bolove svuda kada sam presla na LCHF pa izbacila auto dok se nisu misici " sredili " . Prati pa vidi kako je.
__________________
Sve u zivotu mozes da stvoris, osim duse. Sa njom moras da se rodis !
norveska is offline  
Old 12.07.2012., 16:40   #7376
Quote:
Pepica kaže: Pogledaj post
Rosana, stalno naglašavaš da ne konzumiramo voće i povrće i ljudi te uzastopno ispravljaju da se ovdje jede povrće i to u povećim količinama.
i ti opet pričaš isto. ako to nije trollanje, ne znam što jest.


Leo, već si neko vrijeme u stanju ketoze. tada, zbog specifičnog metabolizma može doći (i najčešće dolazi) do nedostatka magnezija. najbolje bi ti bilo da si uzmeš suplement magnezija i nećeš više imati tih problema. potrebe za magnezijem su kod tebe povećane i zbog pojačanih tjelesnih aktivnosti i zbog toga što si muškarac tako da će ti suplementacija magnezija biti neophodna ako ćeš se držati ove ishrane (i to u tom strogom obliku kakvog prakticiraš).
Žena ima još jače grčeve u listu i stopalu od mene. Danas sam uzeo mg. klorid pa krećemo sa tim. Stavili smo i kosti u vodu/sirće, a boga mi sam kupio i 2 kg putra pa ću napraviti gee, posebno zbog kćeri jer mi se čini da ima alergiju na mliječno? Otvoren za savjete i dalje.
leo mesija is offline  
Old 12.07.2012., 17:18   #7377
Norveška, hvala,super ideja za namaz,idem u nabavku namirnica
__________________
Cvijetu treba sunce da bi postao cvijet,a čovjeku ljubav da bi postao čovjek (Phil Bosmans)
Rudolfa is offline  
Old 12.07.2012., 22:39   #7378
Ne znam jel dobro napravih sve - 20g. u litru vode, prokuhane? Mila majko, inače jedem i pijem sve, nikakvih problema, ali ovo je nešto najgore što sam u životu popio (MG. klorid) , strašno!!!! Kako je to vama piti, jel pijete deci na dan?
leo mesija is offline  
Old 12.07.2012., 22:47   #7379
Quote:
leo mesija kaže: Pogledaj post
Ne znam jel dobro napravih sve - 20g. u litru vode, prokuhane? Mila majko, inače jedem i pijem sve, nikakvih problema, ali ovo je nešto najgore što sam u životu popio (MG. klorid) , strašno!!!! Kako je to vama piti, jel pijete deci na dan?
33 g na litru vode. navikneš se, meni je sad taj napitak samo slan, ne osjećam gorčinu, a u početku sam morala uzeti zalet da popijem čašicu
ako nemaš preciznu vagu - izmjeri 100 g i podijeli na 3 dijela važno da grčevi prođu
babicana4 is offline  
Old 12.07.2012., 22:59   #7380
Quote:
norveska kaže: Pogledaj post
Sta da ti damo link i tekst, jesi li citao Anitin blog npr ? Znas li ti koliko UH ima jedna sopska salata sa paradjazem, krastavcem i crnim lukom ? Iz mesta 20 UH. Svaku namirnicu koju uneses brojis joj UH, makar to bila i zelena salata koja ima 1,5 gr UH. Zato se prati tabela uz ovaj nacin prehrane !
Naletio sam na ovaj post od neki dan...

Možeš li objasniti kako šopska salata ima 20g UH, kada po Fineliju luk ima 4,8g, paradajz 3,5, a krastavac 1,4g UH u 100g?
NafNaf is offline  
Zatvorena tema



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 01:55.