Natrag   Forum.hr > Društvo > Psihologija > Psihokauč

Psihokauč Prozac Nation

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 24.07.2006., 04:31   #201
mogu samo reći -blago onome tko to nema, ja bih se preporodila kad bi se nekako toga mogla riješiti, da mi je bar jedan jedini put u životu moguće izaći vani bez tone pudera na licu koji to dobro sakrije i dignuti kosu, a ne stalno nabijati na lice...

moje samopouzdanje je na maksimumu i uopće kod mene s tim nema veze, nego je problem što u trenutku kad mi se netko (bilo tko pa i obitelj) obrati -ja tada pomislim kako ću se zacrveniti i tad je gotovo, s puderom mi se to nikada ne događa jer znam da se ne može vidjeti, dakle nema veze sa samopouzdanjem jer da ima onda bih se crvenila i s puderom (ta naslaga na faci izgleda odvratno, naročito na suncu, ali sve je to meni podnošljivije nego dat gušta nekome da misli kako sam jadna i sramežljiva kad to uopće nisam)

onaj gore savjet da se u tom trenutku probamo zacrveniti na silu pa onda neće doć do toga -to kod mene ne vrijedi, isprobala sam, ja se, i kad sam sama mogu u svakom trenutku zacrveniti kad god to odlučim, dovoljno je samo na to pomisliti

situacija je takva da bih ja bila u stanju dignut kredit kad bi se rješenje ovoga moglo kupiti, kad bih mogla mirno otići eto samo u dućan bez maske na licu

a ne vidim rješenje jer je kao uzrok potpuno isključena sramežljivost (potpuno sam nesramežljiva) i samopouzdanje je na zavidnom nivou pa ne vidim što bi se dalo s moje strane učiniti

usput, blizanac sam u horoskopu
 
Odgovori s citatom
Old 24.07.2006., 17:17   #202
...brrrrrrr !!!!!!

paaa, kolko nas je
a ovo sa blizancima je zbilja freaky
crvenfacica is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.07.2006., 00:43   #203
Čini mi se da leži sve u postu od gemini i kako je strah nastao kada nam se nešto desilo u djetinjstvu.
Sebastijan is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.07.2006., 15:03   #204
nemam pojma..ja nisam blizanac..neg ovan...
ja sam dugo razmišljala zašto mi se to događa..i palo mi je na pamet to s djetinjstvom.. ali neznam.. uglavnom..evo htjela sam samo napisati da mi se u zadnjih dva tjedna nije niti jednom dogodilo da se zacrvenim.. i stvarno sam bila jako hepi.. ali..evo opet je počelo
...
ne znam..pročitala sam u neko od postova da se to događa ovisi o danu...
nemo_00 is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.07.2006., 15:53   #205
pozdrav mojoj ekipi... nisam dugo navraćala i vidim , puno se postova nakupilo za pročitati :-) super. neki novi ljudi su nas otkrili sa sličnim problemima... a kako nas i ne bi zamijetili kada smo prvi na listi tema. naša tema je najaktualnija.... mi smo slično Epicentru od Hrge :-)))

Uglavnom, kod mene sve OK. Ojačala sam :-))) i želim to svima nama. Manje se crvenim. Bunim se kada mi nesto nije po volji... podignem ton... Dobro, činila sam to i ranije , ali sada u većoj mjeri

Svi mi mozemo biti jaki. I moramo... imamo grupu za potporu. Neki svoj skriveni kutak u kojem možemo izbaciti sve svoje misli. Dobro je tako nesto imati u blizini... kao malu oazu mira i spokoja. A to nam i treba. Mir u nama i snagaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa
Stoga, svima vama sličnim meni želim puno snage za obranu od crvenila

Pusa...uistinu ste mi svi vi dragi na neki način
sara3 is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.08.2006., 11:19   #206
Question molim vas odgovor!!!!

već sam prije to spomenula i sada ću opet,a vas molim da mi odgovorite na pitanje:da li se i vama u javnosti kad ima puno ljudi i kad sjedite negdje u kafiću počnu tresti ruke i podrhtavat usnica,kao neka vrsta čudne treme?a ne daj bože da pođete sa simpatijom na dejt u kafić na kavu,pa to je takva trešnja da je mene strah popiti iti jedan gutljaj! a ne daj bože, zapalit cigaretu!ne mogu je pripalit jer se toliko tresem da to nije normalno.osim u društvu par ljudi za koje znam da 100% nemaju taj problem i da mi se to dogodi da to ne bi ni zamijetili.stoga,kome od vas se to još događa?zahvaljujem..
zvončica22 is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.08.2006., 23:19   #207
...

Meni se to dogodilo u par navrata. Kada me pocelo loviti mislila sam da cu propasti u zemlju..dakle, desilo se to u par navrata na nekim poslovnim ruckovima. Nisam mogla od drhtanja ruke drzati vilicu. Bilo je grozno :-(((( Ufff ne zelim o tome ni razmisljati. Kada usporedjuem crvenilo i drhtanje radije bih da me drzi crvenilo.
Od dva zla biram ono manje....

No to mi se dogodilo 2 puta... i to je sve. Poslije sam isla na ruckove ali nisam imala toliku tremu

Eto, sada vidis da postoje ljudi slicni tebi koji su to prosli....
sara3 is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.08.2006., 15:17   #208
nije mi se deslio baš da počnem drhtati....ali jednom mi je srce počeo toliko lupati da sam čula otkucaje u ušima...nisam se nikako mogla pribrati...savjetujem vam svima da budeet jaki i da vjerujete u sebe..i što manje mislite na crvenilo...meni pomaže...

pozz
nemo_00 is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.08.2006., 01:11   #209
Pozdrav svima vama... slucajno nalećeh na ovaj forum, pa bih prvenstveno zelio da pomognem koliko mogu, i da vam predocim na koji nacin sam ja uspio da koliko - toliko suzbijem to nelagodno osjecanje.

Prvo bih zelio da pogledate ovaj tekst, jer sam ubijedjen ako se potrudite da ga pazljivo procitate bolje cete upoznat sebe, bicete sretniji i mnoge stvari ce vam postati jasne, jer se tu nalaze odgovori na mnoga pitanja koja nas muce.

http://public.srce.hr/dragotadic/trazimoistinu.php

Procitao sam manje - vise skoro sve vase komentare na ovu temu, ali cini mi se da niko nije spomenuo da se protiv ove bolesti bori pomocu molitve.
Jeli moguce da niko od vas kada ga snadje neka nevolja ne trazi pomoc od Boga
Ja sam upravo na taj nacin uspio da savladam mnoge svoje probleme.
Moj pogled na zivot se promijenio kada sam potpuno slucajno dosao do knjige -Moc pozitivnog misljenja- autor Norman Vinsent Pil, i svima preporucujem da je OBAVEZNO nabaviie i procitate i ako budete primjenjivali metode koje su iznijete u knjizi mozete dozivjeti veliki licni napredak.
Knjiga uci o postizanju duhovnog mira i o tome kako sa vjerom u Boga mozemo da savladamo sve teskoce koje nas zadese u zivotu.

Ako budete odlucili da na ovaj nacin rijesite taj problem, komentarisite ođe o rezultatima, mada svima treba da nam bude jasno da nista ne mozemo promijeniti preko noci, vec je potreban duzi vremenski period.

Pozdrav !!!!
Vujke is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.08.2006., 18:10   #210
dragi moji, mene je sram što nisam ranije našla ovu stranicu!

prepoznala sam sebe u toliko vaših postova! Žao što nas ima toliko a istovremeno i drago što nisam sama. Meni se crvenjenje događa još od srednje škole, a nije prestalo do dan danas. Dosad sam skupila 10 godina staža, mislim da nikad neće ni prestati, barem dokle se opterećujem s time. Istina je da je to jedan začarani krug, i samo je pitanje koliko smo jaki u glavi. Jer pojava je na PSIHIČKOJ BAZI, definitivno. Ne znam koliko vam je poznat pojam socijalne fobije, ali čini mi se da je to stanje koje malo pobliže objašnjava ono što nam se događa.Zapravo, danas prvi put čujem pojam eritrofobije i koliko uspijevam shvatiti, to je strah od crvenjenja. Sram od srama. Sram od srama počeo mi se dešavati kako nuspojava socijalne fobije (da se razumijemo, sama sam sebi psihijatar tako da ne bi netko ovo shvatio kao stručno medicinsko mišljenje). Socijalna fobija podrazumijeva strah od javnog nastupa, znači izlaganje seminara, pričanje pred puno ljudi kad ste vi u centru pažnja, drhtanje, skakanje srca toliko da ga može čuti osoba do vas i napokon crvenjenje...
 
Odgovori s citatom
Old 17.08.2006., 18:37   #211
...s vremenom crvenilo postalo opsesija koje se ne možeš riješiti.Ne pojavljuje se samo kad mi je neugodno, što većina ljudi misli , nego prilikom nekakve neočekivane situacije, susretom neke osobe itd. Mislim da je dosta bitno samopouzdanje i treba raditi na njemu, bilo putem nekih fizičkih treninga ili joge. I slažem se sa gemini kad je spomenula uzrok u djetinjstvu, ja sam isto tako dobivala premalo pažnje od mame, ništa joj nije bilo dovoljno dobro, ja sam uvijek bila nesposobna.

Čitajući od početka temu, smijala sam se a skoro i zaplakala...stvarno ste super, baš mi je drago da sam vas našla. U horoskopu sam vodenjak, ali u podznaku blizanac, pa valjda se i to računa! Primate me???
 
Odgovori s citatom
Old 17.08.2006., 20:28   #212
Dobrodošla Aqua !!!

...što nas je više, to smo jači

btw. kod mene baš ništa novo. Nekako nisam bila izložena neugodnim situacijama u posljednje vrijeme, pa se tješim da je sve ok
crvenfacica is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.09.2006., 11:13   #213
Quote:
zvončica22 kaže:
već sam prije to spomenula i sada ću opet,a vas molim da mi odgovorite na pitanje:da li se i vama u javnosti kad ima puno ljudi i kad sjedite negdje u kafiću počnu tresti ruke i podrhtavat usnica,kao neka vrsta čudne treme?a ne daj bože da pođete sa simpatijom na dejt u kafić na kavu,pa to je takva trešnja da je mene strah popiti iti jedan gutljaj! a ne daj bože, zapalit cigaretu!ne mogu je pripalit jer se toliko tresem da to nije normalno.osim u društvu par ljudi za koje znam da 100% nemaju taj problem i da mi se to dogodi da to ne bi ni zamijetili.stoga,kome od vas se to još događa?zahvaljujem..
...kao da sam sama pisala, isti problem sam i sama imala. prije 5-6 god. dok sam radila u prehrambenoj trgovini, na blagajni, dosao je po gablec decko kojeg sam danima simpatizirala, i kada se napokon razvila veza izmedju nas, od tada se u meni napravila takva blokada da sam mislila da cu se taj tren srusiti, pocelo me gusiti, a ruke su mi se toliko tresle da mu nisam blokirala pola stvari...cim je izasao van, osjecala sam se kao nova, panika je prosla i nastavila sam raditi kao da se nista nije desilo.
naravno u njegovim ocima sam ostala kao prava cudakinja, ja sam mu pokusala objasniti da ne znam sta mi se desilo....veza je trajala svega 2 tjedna
od tada sam imala takve reakcije na gotovo svaku osobu koja bi mi se svidjala.
sa godinam te pocnu brinuti neke druge situacije, tako da sada imam takve reakcije na neke druge stvari, iako se puno bolje nosim sa svime time!!!
tar@ is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.09.2006., 06:32   #214
Quote:
zvončica22 kaže:
već sam prije to spomenula i sada ću opet,a vas molim da mi odgovorite na pitanje:da li se i vama u javnosti kad ima puno ljudi i kad sjedite negdje u kafiću počnu tresti ruke i podrhtavat usnica,kao neka vrsta čudne treme?a ne daj bože da pođete sa simpatijom na dejt u kafić na kavu,pa to je takva trešnja da je mene strah popiti iti jedan gutljaj! a ne daj bože, zapalit cigaretu!ne mogu je pripalit jer se toliko tresem da to nije normalno.osim u društvu par ljudi za koje znam da 100% nemaju taj problem i da mi se to dogodi da to ne bi ni zamijetili.stoga,kome od vas se to još događa?zahvaljujem..
Znam dosta ljudi sa sličnim ili istim problemom, s kojim se bore već dugi niz godina.

Jedan od njih je i manager poznate firme, i , bez tableta, ne funkcionira.
A najčešće ima problem jako zarumenjenih obraza "on to naziva točkice" i strašno znojenje dlanova, gotovo mu kapa s ruku.

Kaže da mu je najveći problem, što unaprijed predvidi , eritrof. i znojne dlanove ( ima podosta problema na poslu, jer se stalno susreće s nepoznatim ljudima i donosi vrlo odgovorne odluke).
Misli da kad bi uspio "zaboraviti" na problem , ne bi ga ni imao. Godinama hoda na psihoterapiju, lijekovi mu nekad pomognu, nekad ne, ovisno o težini odluke ili Ugovora.

Nekako mi se čini da ima pravo, jer, ako je do lijekova, pomagali bi mu stalno, a ne povremeno.
Isto tako mi se čini da ima istine u "zaboravljivosti"- kad zaboravi na tegobe i juri na sastanak, reakcija bude tek kad se sjeti, poslije sastanka.:klap:

Nisam čitala od početka, pokušajte njegovu metodu.

Ili, probajte psihološkim trikovima;

Postavite si pitanje "što je najgore što mi se može dogoditi?"
- osramotiti se ( pa kaj onda )
- reći ( priznati istinu) "sorry, imam taj i taj problem, ak mi padne čaša, ti plaćaš"- probajte istinu okrenuti na šalu i zezanciju "ne brini, to mi se događa samo prvih 100 susreta, nakon toga prestaje"

Pročitala sam u jednom od postova -dominantna mama...
Opet si postavite pitanje - "što ja tu mogu, konkretno, učiniti", promijeniti druge ne mogu, ali mijenjatii i raditi na sebi mogu
- možete i mami reći "zbog tvoje domincije i prevelikih očekivanja, ja imam određene probleme, ne krivim te, znam da si činila ono što si mogla i znala"

Možda je određene probleme potrebno sagledati i malo ležernije, komičnije, pa će se možda i problemi činiti manji nego
li zaista jesu-

Postoji još jedna psihološka fora
-kad je obitelj na okupu, stavite stolac u kut sobe, popnite se i sagledajte situaciju.
Mada se ovaj tren čini blesavo, ovo je jedan od dijelova psiho drame ( grupne terapije )- iznenadit ćete se kako stvari sa strane i s visoka izgledaju drugačije.
I kako shvatimo da su neke stvari naprosto nepromjenjive.
Možda se okrenuti ovome sada, a ne se stalno vraćati unatrag, u djetinjstvo, koje ionako ne možemo promijeniti.

Pozdrav
Neli is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.10.2006., 15:43   #215
neznam sta se dogada sa vama crvendacima(ovo je od milja)odjednom ste svi prestali pisati kao da ste svi pronasli carobno rjesenje naime meni se i dalje dogadaju iste stvari...ovisno o danu nekad je to izrazajno pa se crvenim na sve a ponekad nista.....vise nerazumijem samu sebe...pisite
Jedina777 is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.10.2006., 16:01   #216
Angry

Evo i mene s vama. Donedavno nisam znala ni da to čudo ima svoje ime. Sad mogu reći PROKLETA ERITROFOBIJA!!!
Već me to muči desetak godina, umorna sam više od toga. Evo večeras idem na neku cugu i već se crvenim na sam spomen toga.
Ne znam kako da se toga riješim. Nisam stigla pročitati baš sve vaše prijašnje postove, možda je netko našao rješenje?
Idem kod psihijatra inače i pijem AD, dijagnoza mi je socijalna fobija.
 
Odgovori s citatom
Old 21.10.2006., 17:41   #217
Kako ću takva van?
Već sam sva crvena, a još nisam ni krenula van.
 
Odgovori s citatom
Old 22.10.2006., 12:04   #218
evo da ne duzim previse, isti problem isti simptomi........isto me ponekad uhvati lupanje srca da mislim da cu krepat svaki cas (ali ovo stvarno rijetko i to kad previse zabrijem na to crvenjenje). boja lica varira ovisno o danu...neznam kako da si pomognem, nekad neka metoda upali nekad ne.isto cijelo vrijeme nosim ogledalce pa virnem.problem su mi tramvaji i busevi jer ne mogu bas biti normalna u hrpi ljudi, ali opet ovisi, nekad sve prodje bez trunke crveniula,a a nekad sam ko paprika(i to je dokaz da je to socijalna fobija).Meni je isto pomoglo kad sam se bavila s jogom, ali sam zbog ljenosti prestala.Istina je da je to sve zbog toga sto previse razmisljamo o tome, to postane i neka opsesija, izades van i jedino o cemu muislis je kako ces se zacrvenit kad tad.Kad sam jako zauzeta i okupirana s necim zaboravim na tu glupost i nema sanse da se crvenim jer jednostavno zaboravim da to uopce postoji u mom zivotu. mislim da si jedino sami pomoci ako promijenimo nacin razmisljanja i prestanemo se opterecivati tim...to vec zvuci ko neki klisej, ali je tako.i prelagano je za reci a tesko za uciniti.
skochimish is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.10.2006., 15:07   #219
ovaj topic je totalno zamro..

..očito nakon silnog mozganja nisu skužili kako riješiti taj problem pa su ljudi jendostavno ili odustali ili odlučili potražit rješenje negdje drugdje.. šteta..

a niš, eto i ja u čudu gledam koliko se još ljudi bori s tim "problemom". stavljam ga u navodnike zato što je problem samo ako ga mi tako doživljavamo tj. samo ako mu mi dopustimo da on to bude. ne znam di sam sve i koje sve simptome pročitala ali eto i mene prati to izdavajuće crvenilo u licu, ponekad i znojni dlanovi bez očitog ili opravdanog razloga.. ne smatram se povučenom osobom, društvena sam i govorljiva ali eto kad mi se netko obrati i kad se upustim u razgovor jednostavno me preplavi VAAL vrućine i sva se zarumenim jednostavno goooorim! ne moraju to bit osobe od nekog značaja.. stvarno mi se to zna dogoditi sa ljudima koje svakodnevno srečem tj. hoću reć da se ne dogadja samo kad su u pitanju simpatije i tako to.

zapravo poanta ovog mog posta tek slijedi
one sve priče o kremama, operacijama i sl su toootalno bezveze, budimo realni problem je u glavi! i u činjenici da mu mi dopuštamo da bude problem. meni je ovaj topic stvarno pomogao ( tj. mislim da je, vidjet ćemo još) utoliko što odbijam to crvenilo uzeti za toliki problem, nemam se čega sramiti i što skrivati!

ok, istina žensko sam pa mi to i nije bed, zapravo mislim da je baš sweet (jer to je jedini način da se s tim naučim nositi i pokušam to nekako savladati!)

a jesam ga namljela...
__________________
Shop till you drop!
its_only_me is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.10.2006., 16:08   #220
Angry

PRVO; ZVONČICA22 riječ je ČVENK! IZLAZAK!

jesi "it's only me" namljela si ga debelo (ps, citat tie bezveze, bar na hrvatskom)


jesi probala s kremama? jesi probala s operacijom možda? Kae odbacuješ ak nemaš pojma .... Jedino istraživanje koje si ti ikada obavila bilo je na forum.hr;

Odi ti istraživat malo, vrati se: napiši neka rješenja i ćemo ragovarat. Ovak dok svi donosite svoja 'mišljenja - (DREK ZNATI)' nećemo nigdje napredovati

Za ime božje ak vas toliko muči zar je stvarno toliko teško istraživati, i to još u današnje doba gdje ne samo da su vam sve knjige svijeta na raspolaganju već imate svjetska znanja na ekranu ispred sebe na klik tipke miše.... sram vas bilo


Nisam vidio da je itko drugi osim mene citirao ikakvu knjigu, ikakv liejk ,mogući tretman ili nekog doktora, a nek vam ne smetam ima ih na svijetu koji se bave tim problemima T/&$$%)&=(/?=)?( AAAAAAAAA!!!!!

Al stvarno!
Buda152 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 17:44.