Natrag   Forum.hr > Društvo > Društvene znanosti > Jezikoslovlje

Jezikoslovlje Za pravopiždžije i jezikolomce

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 18.09.2003., 19:05   #61
Quote:
stitch kaže:
Ne shvaćaj to ozbiljno, Ante se samo narugao suvremenicima zbog česte uporabe latinskih riječi.

imao je i pravo. nevjerojatno je kako lijepo sročen tekst gubi na uvjerljivosti kada se naše dobre riječi zamijene latinizmima...
manwe is offline  
Old 18.09.2003., 22:44   #62
Quote:
Didi kaže:
A evo ijednog primjera.
Zaista je čudno kako neko ko je završio kroatistiku ne zna gramatiku... I to jedno takvo obično pravilo... Ne daj Bože da se radi o složenijem pitanju.
Nymann is offline  
Old 19.09.2003., 06:42   #63
Zabuna. Potala, molim te, izbriši ovo.
Didi is offline  
Old 19.09.2003., 20:20   #64
Quote:
Didi kaže:
Zabuna. Potala, molim te, izbriši ovo.
Šta da izbriše? Kakva zabuna?
Nymann is offline  
Old 19.09.2003., 20:22   #65
Re: Ja kao večita kontra (samo prividno)

Quote:
Nymann kaže:
I vizualno i vizuelno.
u hrvatskom je običnije vizualno. možda je u srpskom ovako kako si napisao? u to ne ulazim.
manwe is offline  
Old 19.09.2003., 20:26   #66
Re: Re: Ja kao večita kontra (samo prividno)

Quote:
manwe kaže:
u hrvatskom je običnije vizualno. možda je u srpskom ovako kako si napisao? u to ne ulazim.
Naravno. To je i bliže originalu.

Ne razumem zašto svi ovde misle da hoću da ih posrbim...

To se, Manwe, ne odnosi na tebe.
Nymann is offline  
Old 19.09.2003., 20:31   #67
Re: Re: Re: Ja kao večita kontra (samo prividno)

Quote:
Nymann kaže:
Naravno. To je i bliže originalu.

Ne razumem zašto svi ovde misle da hoću da ih posrbim...

To se Manwe ne odnosi na tebe.
oho! a što je s vokativom?

trebaš razumjeti da većina ljudi koji pišu o jeziku ne idu dalje od hrvatskog, što je i normalno s obzirom na domenu ovog foruma. kada ti počneš o srpskom, ljudi malo neprikladno reagiraju.
manwe is offline  
Old 19.09.2003., 20:35   #68
Da. Shvatam ja njih, ali oni ne shvataju mene. Pre svega ne podnosim politiku i sve što je vezano za nju. To što je neko frustriran ili oseća netrpeljivost nije moj problem.

Ovo sada prelazi u čuveni off-topic, te bih zaključio s eventualnom tvojom replikom.

P. S. Mislim da do sada nikoga nisam uvredio (barem ne namerno). Ako je tako - jako mi je žao. Često sam ironičan (persiflažno, uglavnom), pa je to jedini razlog zbog kog se neko moga uvrediti.
Nymann is offline  
Old 20.09.2003., 01:34   #69
Ja isto znam samo za oblik tenesit. Dakle, muški rod.
stitch is offline  
Old 20.09.2003., 06:07   #70
Zašto e? Zar nije tenisit (od tennisit)?
Didi is offline  
Old 20.09.2003., 10:11   #71
ovako .... može i ju i je ... s tim da se 'je' uobičajilo, a 'ju' se koristi uglavnom u slučajevima kada taj akuzativ os. zamjenice dolazi uz 3 l. jd. prezenta glagola biti (je) ...
dakle, može jedno i drugo .... jedino je krivo reći npr. On je je volio. - mora se reći: On ju je volio.
 
Old 20.09.2003., 10:33   #72
I ja sam pomišljala da bi trebalo glasiti: tenisit - naravno, ako dolazi od tenisa. No budući da nemam pojma dolazi li od tenisa - što može biti, ali i ne mora - napisala sam ovako kako sam čula.
Zaista, dolazi li tenesit(a)/tenisit(a) od tenisa ili od čega drugoga?
vedrac is offline  
Old 20.09.2003., 11:28   #73
Quote:
gospa kaže:
ovako .... može i ju i je ... s tim da se 'je' uobičajilo, a 'ju' se koristi uglavnom u slučajevima kada taj akuzativ os. zamjenice dolazi uz 3 l. jd. prezenta glagola biti (je) ...
dakle, može jedno i drugo .... jedino je krivo reći npr. On je je volio. - mora se reći: On ju je volio.
Ne znam odakle ti, gospo, dolaziš, ali moje je jezično iskustvo upravo suprotno: ju je daleko uobičajenije u govoru nego je.
Norma ne dopušta "i jedno i drugo", nego propisuje slijed:
- naglašeni je oblik nju, nenaglašeni je oblik je,
- u položajima kad se nenaglašeni oblik nalazi iza riječi koja završava na -je, koristi se oblik ju:
Gleda je, sluša je, krije ju. Sukladno tome je i: On ju je volio.
Mene je, međutim, s tim u vezi uvijek kopkala ova stvar: zašto ipak nije normiran oblik ju, budući da bi to bilo u skladu sa svim ostalim nenaglašenim oblicima: G nje-je, D njoj-joj -> dakle i: nju-ju?
Zna li tko objašnjenje?
vedrac is offline  
Old 21.09.2003., 15:24   #74
Znam za tennisit u značenju tennis court covering pa sam zato pitala. Da je muški rod, to je logično.
Didi is offline  
Old 22.09.2003., 03:25   #75
Hvala, Didi
Sad bum se pravila važna u raspravi
vedrac is offline  
Old 22.09.2003., 05:15   #76
Nema na čemu.

Ma, da nije bilo Ahila, ne bih se ja uopće sjetila o čemu se radi. Potpuno me zbunilo ono e. Što ćeš, tupko!
Didi is offline  
Old 22.09.2003., 15:49   #77
Ak si i tupko (ti reče! ), nisi tup tupko
Vec sam se danas napravila važna, sipala argumente iz rukava, rascvao mi se zumbul na glavi
vedrac is offline  
Old 22.09.2003., 19:12   #78
Quote:
stitch kaže:
Takva je tvorba futura drugog (futura egzaktnog) karakteristična za kajkavsko narječje i u hrvatskom je književnom jeziku nepravilna.
Kako to? Gde to piše?
Nymann is offline  
Old 22.09.2003., 20:22   #79
Uči se na dijalektologiji.
stitch is offline  
Old 22.09.2003., 22:25   #80
Delimično je to pitanje dijalektološko, a delimično sintaktičko. Čudno mi je, zapravo, to što se takva jezična konstrukcija često koristi u srpskom. Ne razumem kako je kajkavski imao uticaja na savremeni srpski.
Nymann is offline  
Zatvorena tema


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 17:34.