Natrag   Forum.hr > Društvo > Psihologija

Psihologija Vodič kroz um i ponašanje za entuzijaste. Podforum: Psihokauč

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 14.08.2008., 15:15   #1
Konformisti i nonkonformisti

Od kada je svijeta ova dva pojma se međusobno postavljaju, često i nesvjesno. Još u djetinjstvu nas uče kako se ponašati u skladu s konformizmom.

Konformisti prihvaćaju sve norme, kakve god one bile ako ih društvo nalaže, i žive u okvirima, teže uklapanju u mase. Nonkonformisti žive van njih.

Koliko god svi ljudi jesu individualisti, koliko su zapravo nonkonformisti,a da ne postaju konformisti? Naša okolina nam nalaže da budemo nonkonformisti, posebno mladi ljudi. Izdvajamo se u skupine, rangiramo i težimo individualnošću. Recimo koliko je glupa mladih alternativaca nonkonformistična ako su svi u tom nekom istom pravcu i teže biti individualni a zapravo su konformisti upravo zbog te težnje nonkonformizmu? Da pojasnim, recimo za slikare modernizma možemo reći da su bili nonkonformisti, ali zar nisu svi oni upali zapravo u konformizam budući da svi slikaju na isti način i stvorili su sami sebi okvir?

Ili da sjedite u društvu nonkonformista, a sami ste konformist. Slušate raspravu i date svoje mišljenje koje je 1:10 u odnosu brojnosti drugih mišljenja. Jeste li u tom trenutku vi nonkonformist?

Nadalje, nastaje li nonkonformizam kao forma otpora tradiciji, normama, režimu, masovnošću? Ili je to samo želja za dokazivanjem sebe kao individualca? Da ne bude zabune, od individualaca i nonkonformista su nastale mnoge promjene kojih možda danas i ne bi bilo da nije bilo njih.

Ono što me zanima jest gdje je granica između ta dva pojma danas? Kada konformisti postaju nonkonformisti i obrnuto?
Aurelié is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.08.2008., 16:00   #2
Kad izađu u puberteta i kad ih život uzme u žrvanj...
Obrnuto-kad imaš dovoljno para da maltene sve i svakog možeš sterat u onu stvar ... i
__________________
VIŠE MESA U BUREKEEEEEEE!!!
Legion drinks his weight, drinks like Richard Burton, dance like John Travolta, now
Legion is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.08.2008., 16:27   #3
kad ti se nose marte, a obuješ salonke, e, to ti je konformizam
Innocent is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.08.2008., 16:33   #4
Da, to je dobro pitanje koje i mene muči. Mislim da si nonkonformist ako radiš stvari koje ti želiš i ako ne daješ da okolina utječe na tebe. To može značiti da: ideš u crkvu, da oblačiš suknje iz 19 stoljeća, da si vegeterijanac, da imaš 200 tetovaža... A može značiti i da: nejedeš u crkvu, oblačiš se po najnovijoj modi, jedeš meso svaki dan, nemaš ni jednu tetovažu.
Uglavnom... ne radiš stvari zbog drugih, zbog tuđih standarda, nego zbog sebe.
Pink Freud is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.08.2008., 17:03   #5
Quote:
Aurelié kaže: Pogledaj post
Ili je to samo želja za dokazivanjem sebe kao individualca?
ako si nonkonformist, nemaš šta kome dokazivati. individualac ili jesi ili nisi.
Innocent is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.08.2008., 17:04   #6
Quote:
Pink Freud kaže: Pogledaj post
Da, to je dobro pitanje koje i mene muči. Mislim da si nonkonformist ako radiš stvari koje ti želiš i ako ne daješ da okolina utječe na tebe. To može značiti da: ideš u crkvu, da oblačiš suknje iz 19 stoljeća, da si vegeterijanac, da imaš 200 tetovaža... A može značiti i da: nejedeš u crkvu, oblačiš se po najnovijoj modi, jedeš meso svaki dan, nemaš ni jednu tetovažu.
Uglavnom... ne radiš stvari zbog drugih, zbog tuđih standarda, nego zbog sebe.
__________________
Ti vilo Velebita, Ti našeg roda diko! Živila, premila,
Živila, premila, Živila, oj premila, Ti vilo svih Hrvata!
slovo is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.08.2008., 17:17   #7
Quote:
Pink Freud kaže: Pogledaj post
Uglavnom... ne radiš stvari zbog drugih, zbog tuđih standarda, nego zbog sebe.
No, to je samo vrh sante leda.

Naime, itekako je moguće 'raditi stvari zbog sebe, a ne zbog drugih' - zato što su te drugi naučili da tako radiš, tj. vidio si druge da tako rade. Lijepa zavrzlama, jel'da?

Naravno, u tom slučaju se radi o samozavaravanju, a ja mislim da se u većini slučajeva radi upravo o tome. Bezbroj je magazina koji ti vrište 'budi svoj!', 'misli na sebe, što te briga što drugi misle!' itd. Ako nekoga tko to guta, to potakne da 'bude svoj', i da 'misli na sebe' - zar je on doista nezavisan? Ili obrnuto, postaje još gori rob tuđeg mišljenja nego što je to ikada prije bilo moguće?

Naime, kad rob zna da je rob, to zna biti jako teško za podnositi - čovjek voli slobodu - ali kad roba uvjeriš da nije rob, nego da je slobodan... eh, takav rob će se teško osloboditi tog ropstva. Jer to ni ne pokušava, jer misli da je sve u redu. Da bi se oslobodio, moraš naravno najprije spoznati da nisi slobodan. (Premda, dodao bih, sama spoznaja da nisi slobodan nije nikakva garancija da ćeš uspjeti osloboditi se)

Isto tako, ako je čovjek tašt i zna da je tašt... možda ima nade (ali možda i nema ) - no kad je čovjek toliko prožet taštinom da je posve uvjeren da nije nimalo tašt, eh.

Da ne spominjem da ima takvih svjetonazora po kojima je najgora situacija upravo kad čovjek DOISTA nije apsolutno nimalo tašt. No, sad sam već TOTALNO odlutao.
Apemant is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.08.2008., 17:21   #8
Quote:
Pink Freud kaže: Pogledaj post
Da, to je dobro pitanje koje i mene muči. Mislim da si nonkonformist ako radiš stvari koje ti želiš i ako ne daješ da okolina utječe na tebe. To može značiti da: ideš u crkvu, da oblačiš suknje iz 19 stoljeća, da si vegeterijanac, da imaš 200 tetovaža... A može značiti i da: nejedeš u crkvu, oblačiš se po najnovijoj modi, jedeš meso svaki dan, nemaš ni jednu tetovažu.
Uglavnom... ne radiš stvari zbog drugih, zbog tuđih standarda, nego zbog sebe.
Teza o ne-davanju okolini da utječe na tebe je promašena i pogrešna.
Svi smo pod utjecajem.
Da nismo, onda bi kreketali, a ne pričali, naprimjer.
btw. Ovo je bila samo digresija i pojašnjenje, a ne napad.

Nadalje, nonkonformizam doslovno znači neslaganje s formom.
Doslovno dakle, svatko tko se ne ponaša u skladu sa utvrđenom formom po toj definiciji je nonkonformist. Bez obzira na razloge ili motivaciju toga ponašanja.

Ako o nonkonformizmu, međutim, želimo govoriti kao o vrijednosnoj kategoriji, odnosno kao o nečemu što je per se "bolje" od konformizma, onda je motivacija ključni faktor. I tu bi se složila s gornjim tvrdnjama.


Vrijednosno, nonkonformist si ako radiš ono što ti odgovara i što želiš, bez obzira je li takvo ponašanje u tom trenu u skladu s formom ili nije.
__________________
Oronulost mi se dobro drži.
kukuriku is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.08.2008., 17:40   #9
Quote:
Apemant kaže: Pogledaj post
Naime, kad rob zna da je rob, to zna biti jako teško za podnositi - čovjek voli slobodu - ali kad roba uvjeriš da nije rob, nego da je slobodan... eh, takav rob će se teško osloboditi tog ropstva. Jer to ni ne pokušava, jer misli da je sve u redu. Da bi se oslobodio, moraš naravno najprije spoznati da nisi slobodan. (Premda, dodao bih, sama spoznaja da nisi slobodan nije nikakva garancija da ćeš uspjeti osloboditi se)

znači, neki su predeterminirani da budu u ropstvu?
e, svašta
Innocent is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.08.2008., 17:46   #10
Quote:
Innocent kaže: Pogledaj post

znači, neki su predeterminirani da budu u ropstvu?
e, svašta
teško != nemoguće
Apemant is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.08.2008., 17:52   #11
ček, pa ti tvrdiš da je rob u ropstvu, ako je uvjeren da je slobodan
kakvog to ima smisla?
Innocent is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.08.2008., 18:32   #12
Quote:
Innocent kaže: Pogledaj post
ček, pa ti tvrdiš da je rob u ropstvu, ako je uvjeren da je slobodan
kakvog to ima smisla?
Ne tvrdim da je svatko tko misli da je slobodan, nužno rob. Nego tvrdim da postoji takva mogućnost. Itekako je moguće biti rob svoje vlastite slike o samom sebi, recimo. Moguće je i umrijeti u dubokoj starosti a da ti se nikad ne dogodi nešto što tu sliku razbije u paramparčad (doduše, za ovo nisam siguran - nisam pričao s puno vrlo starih ljudi, a stari ljudi i nemaju običaj pisati o svom psihološkom stanju dok su praktički jednom nogom u grobu)

Istina, moguće je zastupati takvu filozofsku ideju, da je sam pojam 'slobode' definiran upravo preko tog osjećaja slobode. Po toj logici, ako se osjećaš slobodno, onda JESI slobodan, jer to upravo jest to. No ja, eto, nisam pobornik te filozofije. Jer nema nikakve objektivne razlike između tako shvaćene slobode i recimo matematičkog determinizma. Stoga taj pojam ne bih nazvao 'slobodom' iz čisto nostalgičnog poštovanja prema onome što sam nekada fantazirao o tome da sloboda jest.

No, sad sam već zabrazdio. Što mogu kad me vučeš za jezik. No isto tako je istina da nije teško žabu natjerati u vodu.
Apemant is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.08.2008., 18:35   #13
pa, ok, definiraj slobodu onda.
meni je to pravo na ljubav i rad. tebi?
informacija o slobodi nije sloboda sama.
Innocent is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.08.2008., 18:55   #14
Quote:
Innocent kaže: Pogledaj post
pa, ok, definiraj slobodu onda.
meni je to pravo na ljubav i rad. tebi?
informacija o slobodi nije sloboda sama.
Otišli smo u totalni off topic, zar nisi primijetila? Konformizam je tema, počet će nas kartonirat...
Apemant is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.08.2008., 18:57   #15
pa konformizam i nesloboda su usko vezani, kaj ne? zato on i jest, kakti, negativan.
Innocent is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.08.2008., 19:17   #16
Quote:
Innocent kaže: Pogledaj post
pa konformizam i nesloboda su usko vezani, kaj ne? zato on i jest, kakti, negativan.
Sloboda je pak težak filozofski koncept i nisam siguran da je psihologija dobar pdf za to. Recimo, sloboda se može shvatiti kao čisto socijalni pojam: slobodan je čovjek koji nije u zatvoru, ili koji nije u nekakvoj prisili tipa državne diktature itd. Dakle, onaj koji nije prisiljen da nešto radi ili ne radi, fizičkom silom ili prijetnjom fizičke sile.

Međutim, očito je da ti slobodu ipak shvaćaš NEŠTO šire, jer izgleda da smatraš kako čovjek može biti 'rob konvencija', pa da je tada 'neslobodan'. Očito, takva 'nesloboda' nije istog tipa kao ona gore, jer konformista nitko ne prisiljava fizičkom silom da bude konformist. No kad uočiš samu tu mogućnost da se sloboda promatra šire, zašto stati na tom mjestu? Kod mene je stvar u tome što slobodu, tj. ropstvo, po istoj logici nastojim promatrati još šire od toga. Najšire, po mogućnosti. Ali jesi li sigurna da to uopće želiš slušati? Ili da nas neće kartonirati? Enivej, ja tako i tako nemam gotove odgovore, samo razmišljam naglas.
Apemant is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.08.2008., 20:01   #17
i ja isto.
ali malo si produbio temu, spominjala sam slobodu samo u mogućem kontekstu teme, a ne sad da ulazimo u detaljnu raspravu o njoj samoj.

znači, za mene je nekonformizam imanje muda za vlastitu slobodu mišljenja i izražavanja, dok mi je konformizam kompromis s društvenom sredinom.
naravno, nitko ne može opstati bez nekog kompromisa, ali gdje su granice?
Innocent is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.08.2008., 20:22   #18
Quote:
Innocent kaže: Pogledaj post
i ja isto.
ali malo si produbio temu, spominjala sam slobodu samo u mogućem kontekstu teme, a ne sad da ulazimo u detaljnu raspravu o njoj samoj.

znači, za mene je nekonformizam imanje muda za vlastitu slobodu mišljenja i izražavanja, dok mi je konformizam kompromis s društvenom sredinom.
naravno, nitko ne može opstati bez nekog kompromisa, ali gdje su granice?
Kako kod koga. Ovisi koliko si daš slobode za imanje muda za vlastitu slobodu mišljenja i izražavanja, svatko odlučuje sam za sebe.
nina333 is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.08.2008., 20:25   #19
ako svatko odlučuje sam za sebe, onda nema konformizma
Innocent is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.08.2008., 20:36   #20
Quote:
Innocent kaže: Pogledaj post
ako svatko odlučuje sam za sebe, onda nema konformizma
Pa opet ti kažem da svatko ima pravo izbora. Nemoj to gledati crno-bijelo, uvijek postoje boje, i nijanse...
nina333 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 13:53.