Natrag   Forum.hr > Društvo > Povijest > Domovinski rat

Domovinski rat Domovinski rat bez politike

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 25.01.2015., 16:53   #2841
Quote:
dobrinja 92 kaže: Pogledaj post
Hoces mi reci jel ti poznat Luis i njegova grupa srbijanaca,boravili u Vranjaku-Koprivni 4,5 mj. 92
Vidio ih jednom u prolazu al se naslušao dosta. Luis nije Srbijanac nego Banjalučanin, a ekipa su mu bili srbijanci. Uglavnom, ološ i najgori smrad ljudski. bez ideala, bez skrupula, obični pljačkaši i zlotvori. Što bi rekao onaj u Maratoncima "Žao mi je što ste moji a ne djeca mog neprijatelja". Srbe su manje ubijali nego ostale (bojali se valjda) ali su pljačkali podjednako sve. A valjda tih g..... ima na svim stranima, koji največu štetu čine vlastitom narodu, i po kojima rat i bude upamćen.
Quote:
sb323ar kaže: Pogledaj post
DA nastavimo razgovor jer nisam dobio odgovor na pitanje u quote? Ako jesu bili, mogao bih detaljnije iznijeti podatke i "djela". Ako nisu, onda nekom drugom prilikom kad netko "naleti" ovdje...

Inace, davno sam na ovoj temi rekao: info za info - koliko das, toliko dobijes.

Pozdrav svim ucesnicima, ... do sljedeceg javljanja.
Nisam ti odgovorio, nisu moja jedinica. Imena mi nešto vuku na M.B., jesu li?
Ovo za "info za info", znaš da ja ne istražujem i ne tražim ništa, ovdje sam čisto da vidim šta je se dešavalo na "drugoj" strani i kako ta druga strana doživljava ono što nam se dešavalo svima. ne vjerujem u crno-bijele istine, čak ni za događaje u kojim sam lično učestvovao, i trudim se čuti "različite" istine kako bi došao bliže onoj pravoj koja je između negdje.
Haj čujemo se.

Zadnje uređivanje rezon@tor : 26.01.2015. at 16:09. Reason: spajanje uzastopnih poruka
Zgembo Admislic is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.01.2015., 17:40   #2842
Quote:
Zgembo Admislic kaže: Pogledaj post
Nisam ti odgovorio, nisu moja jedinica. Imena mi nešto vuku na M.B., jesu li?
Jesu.
sb323ar is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.01.2015., 20:08   #2843
Quote:
Zgembo Admislic kaže: Pogledaj post
Vidio ih jednom u prolazu al se naslušao dosta. Luis nije Srbijanac nego Banjalučanin, a ekipa su mu bili srbijanci. Uglavnom, ološ i najgori smrad ljudski. bez ideala, bez skrupula, obični pljačkaši i zlotvori. Što bi rekao onaj u Maratoncima "Žao mi je što ste moji a ne djeca mog neprijatelja". Srbe su manje ubijali nego ostale (bojali se valjda) ali su pljačkali podjednako sve. A valjda tih g..... ima na svim stranima, koji največu štetu čine vlastitom narodu, i po kojima rat i bude upamćen.
Cuo sam da su bili olos i pljackasi i da ih ni vi niste bas simpatisali.
Haracili su neko vrijeme na pocetku tamo.

Dokle su bili kod vas?Do pocetka "koridora"?

Da li je istina da su oni likvidirali vecinu zarobljenika koji su zavrsili u Vranjaku ili Koprivni i bacali tijela u rijeku Bosnu?
dobrinja 92 is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.01.2015., 21:29   #2844
Quote:
sb323ar kaže: Pogledaj post
Potpuno siguran. Sahranjen je otprilike prije 1-1.5 g u mjestu gdje je zivio.



Ovo sto sam ti napisao je sigurno i provjereno,

Oni koji nisu ubijeni na licu mjesta, ubijeni su u logoru.



Vjerovatno ga i poznajem. Jedan od njih ima/imao kucu u Oprisavcima. Mozda Š.?


Moze. Na snimku nije pok. Jozo, vec druga osoba koja je pronadjena u istoj grobnici. Za tu osobu postoje i svjedocenja ljudi koji su bili u istom logoru a kasnije su razmijenjeni. Svjedocanstva govore da je jako propatio prije smrti.

Video 1/2
Video 2/2
Hvala ti,inicijali su ti tocni ja mislim da mislimo na istu osobu,zivi sada vani, drugi brat mu je u SB a treci je nedavno umro isto negdje oko SB.

Pricao mi je nesto,kako sam ga razumio tijelo je nadjeno u nekoj basti a glava bila odvojena od tijela par desetak metara dalje.
Ali nije potvrdjeno da je to ta osoba.
E sad koga su sahranili,pojma nemam.

Pricao mi je i o zap.Slavoniji i Marsickoj Sagovini da je bilo gulavo tamo
i nekim "cipelicima"...

Imas li vise informacija o stradalom J.Antunovic????
Volio bi mu prenijet neke informacije.

Poz.
dobrinja 92 is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.01.2015., 21:49   #2845
Quote:
dobrinja 92 kaže: Pogledaj post
i nekim "cipelicima"...
Vjerujem da je rekao samo dobro.

Quote:
dobrinja 92 kaže: Pogledaj post
Imas li vise informacija o stradalom J.Antunovic???? Volio bi mu prenijet neke informacije.
Nemam nesto posebno. Pronadjen je na lokaciji u Crkvini. Privremeno (par godina) lezao u kosturnici u Odzaku, zajedno s jos puno tijela. DNK metodom otkriveno tko je. Sahranjen u rodnom mjestu. Ima brata ili cak dvojicu u Cepinu.
sb323ar is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.01.2015., 23:17   #2846
Quote:
sb323ar kaže: Pogledaj post
Vjerujem da je rekao samo dobro.



Nemam nesto posebno. Pronadjen je na lokaciji u Crkvini. Privremeno (par godina) lezao u kosturnici u Odzaku, zajedno s jos puno tijela. DNK metodom otkriveno tko je. Sahranjen u rodnom mjestu. Ima brata ili cak dvojicu u Cepinu.
Da,da sve pozitivno.Zanimalo me pa sam ga malo ispitivao.
Momak je ok.Napustio je zapad 91 i dobrovoljno se prijavio u 108HV,bio do pada BB.

Pitao bih te posto si bio ucesnik "Angele"nemoras odgovorit ako neces,imena nemoras spominjati:

-Cija je bila ideja ili prijedlog(pojedinca ili vise vas)?
-Jesil osobno ucestvovao u planiranju?
-Koliko dugo ste planirali ili je onako spontano odluceno?
-Zasto je izabran 11mj.(pocetak zime,nema vegetacije tj.prirodnog zaklona,hladno vrijeme itd.Nisam strucnjak ali vjerujem da je proljece ili ljeto bilo pogodnije)???
-Da ste uspjeli,dokle bi "gurali"?
-Da li se racunalo na pomoc "sa strane"tj.ostalih brigada HVO ili HV?
-Gdje ste prelazili desno ili lijevo od skele.gledajuci sa HR strane?
-Sta je bio u biti cilj akcije?
-Kako ste docekani ponovo na Orasju?
dobrinja 92 is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.01.2015., 00:56   #2847
Quote:
dobrinja 92 kaže: Pogledaj post
-Cija je bila ideja ili prijedlog(pojedinca ili vise vas)?
Prijedlog je bio pojedinca, uz podrsku ostalih u zapovjednistvu.
Quote:
dobrinja 92 kaže: Pogledaj post
-Jesil osobno ucestvovao u planiranju?
Dijelom, u razradi svog dijela posla.
Quote:
dobrinja 92 kaže: Pogledaj post
-Koliko dugo ste planirali ili je onako spontano odluceno?
Planirano je duze vremena. Nekoliko mjeseci smo prelazili na taj dio i ostajali do 7 dana, izvidjali i snimali.
Quote:
dobrinja 92 kaže: Pogledaj post
-Zasto je izabran 11mj.(pocetak zime,nema vegetacije tj.prirodnog zaklona,hladno vrijeme itd.Nisam strucnjak ali vjerujem da je proljece ili ljeto bilo pogodnije)???
Racunalo se na faktor iznenadjenja. Mogli smo to odraditi da nismo dobili naredbu za izvlacenje.
Quote:
dobrinja 92 kaže: Pogledaj post
-Da ste uspjeli,dokle bi "gurali"?
S onim cim smo raspolagali, mogli smo ostvariti mostobran i drzati ga.
Quote:
dobrinja 92 kaže: Pogledaj post
-Da li se racunalo na pomoc "sa strane"tj.ostalih brigada HVO ili HV?
Tesko pitanje. Protupitanje je: Kako nitko nije primijetio toliko ljudi i oruzja da prelazi u RH?
Quote:
dobrinja 92 kaže: Pogledaj post
-Gdje ste prelazili desno ili lijevo od skele.gledajuci sa HR strane?
Desno. Zadnja kuca u selu. Kroz dvoriste te kuce.
Quote:
dobrinja 92 kaže: Pogledaj post
-Sta je bio u biti cilj akcije?
Mostobran.
Quote:
dobrinja 92 kaže: Pogledaj post
-Kako ste docekani ponovo na Orasju?
Posteno smo odradjivali svoj dio posla dolje. Tako ti je svugdje, dobar si dok nekomu trebas.


Odgovorio sam na pitanja koja si postavio, "Angela" me boli i danas, necu nikad reci zasto, imam svoje razloge.
sb323ar is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.01.2015., 12:39   #2848
...nekidan sam gledao zanimljiv dokumentarni film na jednoj lokalnoj hrvatskoj tv kuci....film je bio o bos.posavini tj o ratu tamo i do pada vecine bos.posavine....osobe koje su bile u tom filmu su rekle dosta nepoznatih detalja iz tog vremena....recimo interesantan je jedan podatak...mnogi ocevici su tvrdili da ej bos.brod izabran kao prvi cilj u srpskim planovima zbog ponajvise bosanskobrodske rafirenije...sto kako je rekla ta osoba branitelj bos.broda i jedan od pripadnika kriznog stozera bos.broda da to nije bio glavni razlog posto ta rafinerija u tim okolnostima ne bi mogla proizvoditi jer nafta za proizvodnju se dobijala tj isla je preko hrvatske....glavni razlog je bio kako ej on rekao....bio taj da osvajanjem bos.broda imao bi jaki domino efekt....posto ej u tom trenutku bos.brod bio jedina prava vrata bh-a u svijet....sve ostale prelaze su manej vise kontrolirali srbi i jna....odnosno gdje su cinili vecinu ili je jna prije odradila posao 'tampon' zone....u brodu se spajaju gotovo svi vazniji prometni pravci te drzave prema van...i srbi su dobro rpocjenili ako prvo zauzmu bos.brod....bh-a je upala u stratesku klopku...sto se i kasnije nakon pada posavine i dijelom pokazalo....ali da je brod pao u onim prvim napadima za bh-a bi bila to daleko pogubnija opcija nego kasnije
svatoljub is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.01.2015., 12:48   #2849
...vec od prvog sijecnja 1992 do treceg mjeseca 1992....srbi i jna su napodrucje bosanskobrodske opcine kao i dijelove derventske opcine i bosanskosamacke dovukli znatna pojacanja...najprije sto se tice paravojnih postrojbi koje su dovucene i iz tzv.'sao krajine',srbije plus oni iz bh-a....jna je tijekom tih mjeseci na prostore opcine bos.brod duvukla i jednu oklopnu brigadu i nekoliko topnicko-raketnih bitnica....lalp svjedoci pricaju samo u lijescu je krajemveljace vec bilo oko 1 500 pripadnika raznih srpskih paravojnih formacija plus lokalni TO-vi....također jace srpske paravojne i jna postrojbe razmjestene su i u srpskim selima zboristu,unki,vinskoj,gornjem i donjem klakaru....nasuprot njima u bos.brodu kao i u okolnim hrvatskim i muslimanskim selima formirane su tek malobrojne grupe prvih branitelja pojacane iskusnim ljudima iz tih mjesta koji su prosli ratna iskustva u hrvatskoj....armin pohara je rekao da dan prije prvog napada na bos.brod tek je oko pedeset ljudi bilo koliko toliko naoruzano a u pricuvi su imali dvjestotinjak ljudi...
svatoljub is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.01.2015., 12:58   #2850
...dakle kad bi sve to sagledali na pocetku se bos.brod nasao u slicnoj poziciji kao posavina na pocetku akcije 'koridor'....u tijeku prvog dana napada na bos.brod...vrlo veliku ulogu su odigrali branitelji koji su bili na pravcu obrane prema lijescu od kud je potekao i prvi glavni napad....tokom dana uspjeli su zadrzati cetnike....odnosno tek su cetnici napravili pomak od samo od tristo metara....da bi u daljnjoj borbi bili opet odbaceni na pocetnu poziciju tj do svoje barikade....nesto kompliciranija situacija tog dana i tih dana gornjih i donjih koliba te novog sela koje su napali cetnici i paravojne formacije iz smjera unke,vinske,zborista i lijesca....uspjelu si dijelom uci u novo selo i gornje kolibe ali dolaskom pojacanja tj dragovoljaca iz koraća,sijekovca i kričanova...uspijevaju povratiti dijelove novog sela i gornjih koliba....i uspostavljaju crtu obrane..tek tamo opod kraj treceg mjeseca 1992 srbi uspjevaju opet zauzet dio novog sela i presjec komunikaciju derventa-brdo ali nakon desetak dana branitelji opet vracaju izgubljeno i protjeruju cetnike sa glavne cestovne komunikacije derventa-brod..
svatoljub is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.01.2015., 14:41   #2851
Quote:
svatoljub kaže: Pogledaj post
...nekidan sam gledao zanimljiv dokumentarni film na jednoj lokalnoj hrvatskoj tv kuci....film je bio o bos.posavini tj o ratu tamo i do pada vecine bos.posavine....osobe koje su bile u tom filmu su rekle dosta nepoznatih detalja iz tog vremena....recimo interesantan je jedan podatak...mnogi ocevici su tvrdili da ej bos.brod izabran kao prvi cilj u srpskim planovima zbog ponajvise bosanskobrodske rafirenije...sto kako je rekla ta osoba branitelj bos.broda i jedan od pripadnika kriznog stozera bos.broda da to nije bio glavni razlog posto ta rafinerija u tim okolnostima ne bi mogla proizvoditi jer nafta za proizvodnju se dobijala tj isla je preko hrvatske....glavni razlog je bio kako ej on rekao....bio taj da osvajanjem bos.broda imao bi jaki domino efekt....posto ej u tom trenutku bos.brod bio jedina prava vrata bh-a u svijet....sve ostale prelaze su manej vise kontrolirali srbi i jna....odnosno gdje su cinili vecinu ili je jna prije odradila posao 'tampon' zone....u brodu se spajaju gotovo svi vazniji prometni pravci te drzave prema van...i srbi su dobro rpocjenili ako prvo zauzmu bos.brod....bh-a je upala u stratesku klopku...sto se i kasnije nakon pada posavine i dijelom pokazalo....ali da je brod pao u onim prvim napadima za bh-a bi bila to daleko pogubnija opcija nego kasnije
Nisam iz tog kraja i ne mogu da idem u detalje " koje pucao lijevo, ko desno " ali znam prema srpskim izvorima do kojih smo imali pristupa da je po planu koridor tj spajanje Srbije/ I. Bosne sa Hrvatskom/ Z.Bosnom trebao da ustvari ide preko Tuzle i malo je falilo da tako i bude. Strateski gledano ako se podrucje zapadno od Tuzle zeli da dugorocno zadrzi potrebna je dobra kopnena veza i tu je pruga najvaznija. Ekonomska veza Srbije -RSK je mogla biti izvodiva jedino preko pruge a tu je veza Zvorni-Tuzla-Doboj bila kriticna. Zato je Tuzla ne samo kao najvazniji industrijski centar u Bosni i Hercegovini vec i kao kljucna veza za spoj prema Doboju i dalje bila izuzetna vazna.
Opcija probijanja koridora kako su izveli je nastala tek kada su izgubili mogucnost da zauzmu Tuzlu a to je bilo sve do srpskog prvog gubitka jednog osvojenog grada u BiH , da li neko zna kojeg i kakve je to imalo posljedice za njihove planove i razvoju situacije ?
orbisb is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.01.2015., 14:42   #2852
Quote:
svatoljub kaže: Pogledaj post
...nekidan sam gledao zanimljiv dokumentarni film na jednoj lokalnoj hrvatskoj tv kuci....film je bio o bos.posavini tj o ratu tamo i do pada vecine bos.posavine....osobe koje su bile u tom filmu su rekle dosta nepoznatih detalja iz tog vremena....recimo interesantan je jedan podatak...mnogi ocevici su tvrdili da ej bos.brod izabran kao prvi cilj u srpskim planovima zbog ponajvise bosanskobrodske rafirenije...sto kako je rekla ta osoba branitelj bos.broda i jedan od pripadnika kriznog stozera bos.broda da to nije bio glavni razlog posto ta rafinerija u tim okolnostima ne bi mogla proizvoditi jer nafta za proizvodnju se dobijala tj isla je preko hrvatske....glavni razlog je bio kako ej on rekao....bio taj da osvajanjem bos.broda imao bi jaki domino efekt....posto ej u tom trenutku bos.brod bio jedina prava vrata bh-a u svijet....sve ostale prelaze su manej vise kontrolirali srbi i jna....odnosno gdje su cinili vecinu ili je jna prije odradila posao 'tampon' zone....u brodu se spajaju gotovo svi vazniji prometni pravci te drzave prema van...i srbi su dobro rpocjenili ako prvo zauzmu bos.brod....bh-a je upala u stratesku klopku...sto se i kasnije nakon pada posavine i dijelom pokazalo....ali da je brod pao u onim prvim napadima za bh-a bi bila to daleko pogubnija opcija nego kasnije
Nisam iz tog kraja i ne mogu da idem u detalje " ko je pucao lijevo, ko desno " ali znam prema srpskim izvorima do kojih smo imali pristupa da je po planu koridor tj spajanje Srbije/ I. Bosne sa Hrvatskom/ Z.Bosnom trebao da ustvari ide preko Tuzle i malo je falilo da tako i bude. Strateski gledano ako se podrucje zapadno od Tuzle zeli da dugorocno zadrzi potrebna je dobra kopnena veza i tu je pruga najvaznija. Ekonomska veza Srbije -RSK je mogla biti izvodiva jedino preko pruge a tu je veza Zvornik-Tuzla-Doboj bila kriticna. Zato je Tuzla ne samo kao najvazniji industrijski centar u Bosni i Hercegovini vec i kao kljucna veza za spoj prema Doboju i dalje bila izuzetna vazna.
Opcija probijanja koridora kako su izveli je nastala tek kada su izgubili mogucnost da zauzmu Tuzlu a to je bilo sve do srpskog prvog gubitka jednog osvojenog grada u BiH , da li neko zna kojeg i kakve je to imalo posljedice za njihove planove i razvoju situacije ?
orbisb is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.01.2015., 16:06   #2853
Quote:
orbisb kaže: Pogledaj post
Nisam iz tog kraja i ne mogu da idem u detalje " ko je pucao lijevo, ko desno " ali znam prema srpskim izvorima do kojih smo imali pristupa da je po planu koridor tj spajanje Srbije/ I. Bosne sa Hrvatskom/ Z.Bosnom trebao da ustvari ide preko Tuzle i malo je falilo da tako i bude. Strateski gledano ako se podrucje zapadno od Tuzle zeli da dugorocno zadrzi potrebna je dobra kopnena veza i tu je pruga najvaznija. Ekonomska veza Srbije -RSK je mogla biti izvodiva jedino preko pruge a tu je veza Zvornik-Tuzla-Doboj bila kriticna. Zato je Tuzla ne samo kao najvazniji industrijski centar u Bosni i Hercegovini vec i kao kljucna veza za spoj prema Doboju i dalje bila izuzetna vazna.
Opcija probijanja koridora kako su izveli je nastala tek kada su izgubili mogucnost da zauzmu Tuzlu a to je bilo sve do srpskog prvog gubitka jednog osvojenog grada u BiH , da li neko zna kojeg i kakve je to imalo posljedice za njihove planove i razvoju situacije ?
..enigma je zasto ej poceo rat u bh-a upravo u bos.brodu i samim time sto tamo srbima za pocetak rata iz geostrateskog pogleda nije islo u prilog da tu otpocnu rat..kao prvo opcina brod imala je znacajnu hrvatsko-muslimansku vecinu...gao i u gradu...sa istoka bos.samac sa isto nesrpskom vecinom dolje na jugu derventa sa nesrpskom vecinom...no ja dajem prednsot strateskom razmisljanju srba...doista bos.brod je bio izuzetno strateski znacajan...on povezuje sa svijetom i sarajevo i sredisnju bosnu...narocito na pocetku rata 1992...50% izbjeglica na pocetku rata 1992 ulazilo ej u hrvatsku preko bos.broda....naravno tu ej i ono vazno rafinerija nafte..i naftne zalihe koje su bile u spremistima u rafineriji...kako sam rekao...osvajanjem bos.broda srbi bi odmah na pocetku odsjekli svaku kopnenu pomoc sarajevu,sredisnoj bosni i bos.posavini...uostalom jedini most koji ej ostao citav bio ej u bos.brodu...onaj u samcu odmah na pocetku srusen...u brckom miniran...uz kontrolu jedinica jna....

braniteljima bos.broda na pocetku nije isao u prilog i medijska blokada iz sarajeva..gdje gro stanovnistva nije znalo sto se desava u bos brodu na pocetku 3 mjeseca 1992...i da s etamo vodi pravi mali rat..jedino ej htv i neke lokalne radio postaje izvjestavale o sukobimau bos.brodu kao i njegovoj opcini...sam armin pohara je priznao da je tih dana zvao sarajevo i izetbegovica da alarmira svjetsku javnost kao i druge ljude u bh-a da srbi vrse agresiju na prostore posavine i bos.broda....i da je pocela agresija na bh-a..alija mu ej odgovorio da on ima 'nesto drugacije informacije' i da tamo nema bas nikih problema..u smislu bojevih sukoba..pohara nastavlja..tada mi ej doslo da sam imao te mogucnosti da u srajevo poslaje im dijelove minobacackih granata...tek tamo polovicom treceg mjeseca 1992 u svijet je pocela izlaziti slika da se ipak u bh-a vodi vec pravi rat istina samo u manjem dijelu..ali to je vec bio rat i sa zrtvama i prvim prognanicima i izbjeglicama..do kraja treceg mjeseca 1992 dakle i tjedan dana prije nego sto je poceo rat u sarajevu,bos.brod po izvjestajima imao je oko 50% ostecenog stambenog fonda..i gospodarske infrastrukture...preko 20 mrtvih i stotinjak ranjenih...

....kad srbi nisu ostvarili plan da u prvom naletu zauzmu bos.brod i veci dio bosanskobrodske opcine..oko polovice treceg mjeseca 1992 trazi se primirje i dolaze abdic,plavsicka i kljujic ako se ne varam..nisam siguran za kljuica pa me ispravite ako grijesim...plavsicka inzistira da u bos.brodu na most dođu propadnici jna kao 'tampon' zona..i to se glatko odbija od kriznog stozera bos.brodske opcine i bos.broda...njihovim odlaskom srbi opet pocinju sa granatiranjem sa tim da se koncetrira vatra oko mosta....padaju i prve granate na teritorij RH-a....slijede srpski pjesadijski napadi iz lijesca..ali bivaju odbijeni....isto pokusaji srba da se probiju u novo selo i gornje kolibe..bivaju odbijeni...rat polako prenosi se i na opcinu derventa....prve granate padaju po hrvatskim selima derventske opcine u bijelom brdu,novim lužanima i žeravcu

..vrlo znacajan je podatak gdje koncem treceg mjeseca dolazi do sastanka kriznih stozera dervente i bos.broda gdje se donosi odluka da se vrsi kordinacija obrane između ta dva grada..prvi epilog tog dogovora je i pobjeda nad srbima pri razbijanju barikade na glavnoj cesti derventa-brod blizu novog sela te istjerivanje cetnika iz srpskih uporista gornje i donje barice.....tada srpski vojni i politicki vrh odlucuje da otvori drugu frontu u derventi i derventskoj opcini da razvuce snage branitelja..te oslabi obranu na potezu brod-derventa....no to im en uspjeva tek veci 'uspjeh' sto su postigli ej da su pocinili neke zlocine u gornjim i donjim vrelima....i naravno svakodnevno granatiranje bos.broda kao i slavonskog broda te napadi na samu derventu
svatoljub is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.01.2015., 15:01   #2854
Quote:
orbisb kaže: Pogledaj post
Opcija probijanja koridora kako su izveli je nastala tek kada su izgubili mogucnost da zauzmu Tuzlu a to je bilo sve do srpskog prvog gubitka jednog osvojenog grada u BiH , da li neko zna kojeg i kakve je to imalo posljedice za njihove planove i razvoju situacije ?
Ja sam iskreno tek prije par dana pročitao da su oni zauzeli Kalesiju i totalno se šokirao, mislio sam da jako dobro znam tok rata u Bosni. Na to misliš?

Ne znam sad točno vrijeme, ali i Srebrenicu su zauzeli u jedno trenutku 92-e.

(isprike na padobranstvu, stalni sam čitatelj ovog topica, jer sam i sam donekle iz Posavine)
__________________
lemonzoo kaže:
nije zabranjeno iznositi argumente u korist ruske invazije, sve dok se netko ne naslađuje nad ubijanjima i sličnim stvarima, i dok se ponaša civilizirano
IamBlackShip is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.01.2015., 19:03   #2855
Quote:
svatoljub kaže: Pogledaj post
...vec od prvog sijecnja 1992 do treceg mjeseca 1992....srbi i jna su napodrucje bosanskobrodske opcine kao i dijelove derventske opcine i bosanskosamacke dovukli znatna pojacanja...najprije sto se tice paravojnih postrojbi koje su dovucene i iz tzv.'sao krajine',srbije plus oni iz bh-a....jna je tijekom tih mjeseci na prostore opcine bos.brod duvukla i jednu oklopnu brigadu i nekoliko topnicko-raketnih bitnica....lalp svjedoci pricaju samo u lijescu je krajemveljace vec bilo oko 1 500 pripadnika raznih srpskih paravojnih formacija plus lokalni TO-vi....također jace srpske paravojne i jna postrojbe razmjestene su i u srpskim selima zboristu,unki,vinskoj,gornjem i donjem klakaru....nasuprot njima u bos.brodu kao i u okolnim hrvatskim i muslimanskim selima formirane su tek malobrojne grupe prvih branitelja pojacane iskusnim ljudima iz tih mjesta koji su prosli ratna iskustva u hrvatskoj....armin pohara je rekao da dan prije prvog napada na bos.brod tek je oko pedeset ljudi bilo koliko toliko naoruzano a u pricuvi su imali dvjestotinjak ljudi...
samo da nešto dodam...srbi su u svoja sela oko B.Broda počeli "dobivati goste" nekih mjesec dana poslije pada Vukovara a još tamo do proljeća 91 već su bili gotovi sa izgradnjom tranšeja bunkera zemunica promatračnica i ostalog oko istih.Daklem pripreme su bile dugogodišnje.Inače početci prvih neprijateljstava zabilježeni su tijekom zauzimanja vojarne JNA u Slavonskom Brodu.Pucali su preko Save a bogami i prema svojim susjedima Bosancima.Incidenti sa JNA i kojekakvim čejenima nastavili su se tijekom cjele 91 i tak sve do prvih otvorenih sukoba 92.Još je važno istaknuti da se na području B.Broda značajno kasnilo sa organiziranjem HVO brigade za razliku od ostalih područja BiH sa pretežno Hrvatskim življem.To je jako čudno u cijeloj BiH(Herceg-Bosna) priči i s time se nitko nije nikad ozbiljno pozabavio.
jedangrafitni is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.01.2015., 19:43   #2856
Quote:
sb323ar kaže: Pogledaj post
Prijedlog je bio pojedinca, uz podrsku ostalih u zapovjednistvu.
Dijelom, u razradi svog dijela posla.
Planirano je duze vremena. Nekoliko mjeseci smo prelazili na taj dio i ostajali do 7 dana, izvidjali i snimali.
Racunalo se na faktor iznenadjenja. Mogli smo to odraditi da nismo dobili naredbu za izvlacenje.
S onim cim smo raspolagali, mogli smo ostvariti mostobran i drzati ga.
Tesko pitanje. Protupitanje je: Kako nitko nije primijetio toliko ljudi i oruzja da prelazi u RH?
Desno. Zadnja kuca u selu. Kroz dvoriste te kuce.
Mostobran.
Posteno smo odradjivali svoj dio posla dolje. Tako ti je svugdje, dobar si dok nekomu trebas.


Odgovorio sam na pitanja koja si postavio, "Angela" me boli i danas, necu nikad reci zasto, imam svoje razloge.
Vjerujem ti da "boli" i da neces zaboravit.Razloge neznam,ali vjerujem da si dosta dobrih prijatelja izgubio.Stavljam se u vasu situaciju i zamisljam kako vam je bilo.

De mi reci je si kad uopste saznao razlog zasto je naredjeno povlacenje tada?U biti ista situacija kao UNA 95.

Po tim dogadjajima sto si prije opisivao, vi ih i jeste iznenadili,doduse imali ste odmah u pocetku gubitke ali kao sto kazes i ja sam misljenja da ste ih mogli razbucati i utvrditi polozaje.
E sad sta bi bilo dalje sutradan i narednih dana?????

Hoces mi pojasnit detaljnije,koliki sirok mostobran je bio planiran?Koja mjesta ste planirali uzeti..

Ja mislim da je neko u HV saznao za akciju i izvrsio pritisak na vasu komandu i tako se moralo povuci...

Zadnje uređivanje dobrinja 92 : 27.01.2015. at 19:49.
dobrinja 92 is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.01.2015., 20:12   #2857
Quote:
dobrinja 92 kaže: Pogledaj post
Vjerujem ti da "boli" i da neces zaboravit.Razloge neznam,ali vjerujem da si dosta dobrih prijatelja izgubio.Stavljam se u vasu situaciju i zamisljam kako vam je bilo.
Reci cu samo kako sam se osjecao tada. 15-16 dana nisam okusio mrvice kruha. Poceo sam pusiti 3 kutije dnevno, a do tada nisam pusio. Zaspim i vidim ih.

Quote:
dobrinja 92 kaže: Pogledaj post
De mi reci je si kad uopste saznao razlog zasto je naredjeno povlacenje tada?
Saznao sam odmah kad sam dosao nazad u IZM. Ne bih o ovomu dalje jer nikad necu reci nesto sto bi nekoga moglo ocrniti.

Quote:
dobrinja 92 kaže: Pogledaj post
U biti ista situacija kao UNA 95.
I danas kad pogledam video "Heroji odlaze u smrt" suze krenu same.

Quote:
dobrinja 92 kaže: Pogledaj post
Po tim dogadjajima sto si prije opisivao, vi ih i jeste iznenadili,doduse imali ste odmah u pocetku gubitke ali kao sto kazes i ja sam misljenja da ste ih mogli razbucati i utvrditi polozaje.
Jedini gubitak do tada je bio ranjavanje J.S. u nogu, lakse.

Quote:
dobrinja 92 kaže: Pogledaj post
E sad sta bi bilo dalje sutradan i narednih dana?????
Bilo bi cupavo, ali bili smo svjesni da idemo u smrt.

Quote:
dobrinja 92 kaže: Pogledaj post
Hoces mi pojasnit detaljnije,koliki sirok mostobran je bio planiran?Koja mjesta ste planirali uzeti..
U prvim planovima, jako veliko podrucje se planiralo uzeti. Poslije smo to korigirali na dva Svilaja, vrh brda Kadar - lijevo na groblje D.Svilaj te ukopati se obodnim kanalom Vrbovac - Svilaj - Sava

Quote:
dobrinja 92 kaže: Pogledaj post
Ja mislim da je neko u HV saznao za akciju i izvrsio pritisak na vasu komandu i tako se moralo povuci...
Onaj tko nije spreman jesti govna do kraja, ne treba niti pocinjati jesti ista.
sb323ar is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.01.2015., 21:33   #2858
Quote:
sb323ar kaže: Pogledaj post
Reci cu samo kako sam se osjecao tada. 15-16 dana nisam okusio mrvice kruha. Poceo sam pusiti 3 kutije dnevno, a do tada nisam pusio. Zaspim i vidim ih.

Saznao sam odmah kad sam dosao nazad u IZM. Ne bih o ovomu dalje jer nikad necu reci nesto sto bi nekoga moglo ocrniti.



I danas kad pogledam video "Heroji odlaze u smrt" suze krenu same.

Jedini gubitak do tada je bio ranjavanje J.S. u nogu, lakse.

Bilo bi cupavo, ali bili smo svjesni da idemo u smrt.



U prvim planovima, jako veliko podrucje se planiralo uzeti. Poslije smo to korigirali na dva Svilaja, vrh brda Kadar - lijevo na groblje D.Svilaj te ukopati se obodnim kanalom Vrbovac - Svilaj - Sava



Onaj tko nije spreman jesti govna do kraja, ne treba niti pocinjati jesti ista.
Znaci,do komande za povlacenje ste imali samo 1 lakse ranjenog,ostali ginu pri povlacenju?
Kako mogu ovo zadnje smatrati?Odnosi se na zapovjednistvo?

Svaka vam cast,bili ste elita u to vrijeme...
dobrinja 92 is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.01.2015., 01:07   #2859
Quote:
dobrinja 92 kaže: Pogledaj post
Znaci,do komande za povlacenje ste imali samo 1 lakse ranjenog,ostali ginu pri povlacenju?
Da.
Quote:
dobrinja 92 kaže: Pogledaj post
Kako mogu ovo zadnje smatrati?Odnosi se na zapovjednistvo?
Sad to vise nije bitno, otisli su dobri decki.
sb323ar is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.01.2015., 11:21   #2860
Quote:
dobrinja 92 kaže: Pogledaj post
Dokle su bili kod vas?Do pocetka "koridora"?

Da li je istina da su oni likvidirali vecinu zarobljenika koji su zavrsili u Vranjaku ili Koprivni i bacali tijela u rijeku Bosnu?
Ne znam tačno do kad su ostali, bio sam preko Bosne. Ne znam za to ubijanje u Vranjaku, znam da su ubijali po Modriči dok su trajale ulične borbe. Znam I da su pretresali kolone izbjeglica na skeli u Vranjaku I da su odvajali pojedine I ubijali ili pljačkali, mahom nesrbe, ali i Srbe koji su imali nešto zanimljivo za pljačku.
Uglavnom, najgori smrad ljudski ta ekipa.
Zgembo Admislic is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 15:22.