Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Stanovanje > Sam svoj majstor

Sam svoj majstor Radionica u kući

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 13.10.2021., 22:05   #141
Ne bi.
Popravio bi izolacijska svojstva. Što više (deblje) staviš to bolje

Poslano sa mog SM-G991B koristeći Tapatalk
laguna808 is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.10.2021., 22:31   #142
Postavi sve vunu a preko nje najjeftiniji geotekstil. Naravno ako ne misliš hodati po tome i držati stvari na tavanu.
baustelac99 is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.01.2022., 00:24   #143
Ja sam Za Stirodur. To je dobro i brzo rješenje.

Primjer za 100m2 tavana sa izlivenom betonskom pločom:

12cm stirodur = 100 KN po kvadratu 10000 KN
25kg ljepila za stiropor, 17 vreća= cca 900 KN ili bolja brža i lakša alternativa ljepilu:
PU Pjena niskoekspandirajuća 16 piksi(računam cca 6m2 pokrivnost) = 600 KN

Preko toga najjeftiniji laminat 8mm= 4000 KN (ili jeftinije neki ga mogu i za 35KN kvadrat nabaviti) ili
ili osb ploča(9mm) cca 4000KN

Impregnacija na betonsku ploču i može i ne mora, ali ako tko hoće 10L je dosta 400KN
Folija za laminat ili OSB ploču 300KN


- Počistiti betonsku ploču(usisat do savršenstva),
- Našpricati impregnaciju špricom(pravom špricom na drukanje, a ne šprickom) na beton i to onako u hodu kako ljepite, a ne svugdje odjednom.
- Polijepiti XPS (ako bude kakvih prijelaza izravnati ribešom i sličnim alatom)
- Preko toga folija za laminat od 3mm
- Laminat

Cijena svega za 100m2(vaše ruke naravno) = cca 15 000 KN

PLUS:
Velika prednost toga što glodavci ne idu po glatkim podlogama. Hvata ih jeza dok moraju po tome ići(skliže im se), a čak se i pojedini psi i mačke groze takvih podloga.

MINUS:
Ma nema minusa brate mili! Doslovno nema minusa niti dolje u prostoriji niti gore na katu

Glupost je da Vam 10-12 cm nebi bilo dosta jer npr. dolje imate PU pjenu(cca 0,5cm dok ekspandira), na to stirodur od recimo 12, pa još 3mm one spužvaste folije pa recimo na sve to još 8mm laminat!

To je sendvič od skoro 14 cm raznih vrsta izolacija(ne znaš koja je bolja od koje) i poslije toga gore fino hodaš(pa i skačeš), organiziraš party u potkrovlju dok ti je kat niže onako fino izoliran od hladnoće

P.S.
Čak i da ne stavite završnu podlogu od drvoplastike i sl. materijala Stirodur može podnijet teret hodanja od 120 KG teškog čovjeka da se ne popiga i ne promjeni svojstva.
Srnjak is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.01.2022., 08:15   #144
3 su vrlo velika problema s postavljanjem xpsa na način koji si napisao:

1. bacanje novaca, ako već ne možeš staviti vunu, dovoljno je staviti EPS100.
2. paropropusnost - sretno ti bilo s vlagom.
3. gorivost, odnosno topljivost. u odnosu na vunu, 3 štenge lošije rješenje.
mikislavac is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.01.2022., 10:29   #145
Da Srnjak je to malo pobrkao - ne ide gore xps već vuna u 99% slučajeva i ako trebaš prohodnost OSB ploča ili daska kome je što dostupno i eventualno jeftinije ...
mr.ivek is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.01.2022., 12:17   #146
Kao što je rečeno, ovo što je @Srnjak napisao je besmisleno, i treba još jednom ponoviti da je besmisleno jer će ovo netko čitati za 2-3 godine i pomisliti da je to dobra ideja.

Na tavanu uvijek treba nastojati koristiti NEGORIVI materijal gdje god se može.
Pa ako je drvena građa goriva (jer nemamo jeftine zamjene za nju) onda izolacija treba biti negoriva.
baustelac99 is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.01.2022., 12:30   #147
Quote:
mikislavac kaže: Pogledaj post
3 su vrlo velika problema s postavljanjem xpsa na način koji si napisao:

1. bacanje novaca, ako već ne možeš staviti vunu, dovoljno je staviti EPS100.
2. paropropusnost - sretno ti bilo s vlagom.
3. gorivost, odnosno topljivost. u odnosu na vunu, 3 štenge lošije rješenje.
Paroproposnust? Daj nam molim te reci s obzirom da si ti isto to postavio imaš li problema sa vlagom:
Quote:
mikislavac kaže: Pogledaj post
odradio sam izolaciju tavanskog poda sa eps100 (30cm) i na to samo poslagao falcane osb ploče tako da tavan mogu koristiti kao skladište. taj isti eps ima dovoljnu nosivost da se koristi kao izolacija koja ide ispod glazura u stambenim prostorima, zašto bi ga onda bio problem staviti ispod osb ploča na tavan?
Srnjak is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.01.2022., 13:42   #148
ovo si izvukao iz konteksta, a za puni odgovor uzmi u obzir da mi je tavan 200m2, od toga sam središnjih oko 35m2 izolirao sa eps100 (30cm debljine), a svud okolo - preostalih 170m2 - sa vunom u roli od 10cm u 3 sloja, odnosno 30cm. samo se na tih središnjih 35m2 može hodati, svud okolo smeta krovište jer je šatorasti krov na 4 vode tako da mi tvrda vuna nije bila potrebna.

na ovu soluciju sam išao zbog toga što sam eps100 postavljao ispod glazure u prizemlju pa mi je ostalo viška i samo sam nadokupio kolko je trebalo. nemam problema s vlagom jer mi nije cijeli plafon izoliran stiroporom odozgo, a također i iz razloga što imam fasadu od vune, a ne od stiropora.

velika većina ljudi ide na stiropor fasadu pa ako na to dodaš stiropor i na pod tavana, šanse da će biti povećane vlage u objektu su velike.
mikislavac is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.01.2022., 15:06   #149
Quote:
mikislavac kaže: Pogledaj post
ovo si izvukao iz konteksta, a za puni odgovor uzmi u obzir da mi je tavan 200m2, od toga sam središnjih oko 35m2 izolirao sa eps100 (30cm debljine), a svud okolo - preostalih 170m2 - sa vunom u roli od 10cm u 3 sloja, odnosno 30cm. samo se na tih središnjih 35m2 može hodati, svud okolo smeta krovište jer je šatorasti krov na 4 vode tako da mi tvrda vuna nije bila potrebna.

na ovu soluciju sam išao zbog toga što sam eps100 postavljao ispod glazure u prizemlju pa mi je ostalo viška i samo sam nadokupio kolko je trebalo. nemam problema s vlagom jer mi nije cijeli plafon izoliran stiroporom odozgo, a također i iz razloga što imam fasadu od vune, a ne od stiropora.

velika većina ljudi ide na stiropor fasadu pa ako na to dodaš stiropor i na pod tavana, šanse da će biti povećane vlage u objektu su velike.
To što je fasada od kamene vune ne znači apsolutno ništa i kuća Vam i dalje ne "diše". Isti učinak kao da je i stiropor fasada gore samo prednost što je negorivi materijal. Nekima je tek postavljanjem kamene vune počela vlaga izbijati sa unutarnjih strana zidova do te mjere da su se pokajali što nisu stiropor fasadu postavili.(Više razloga kao loše skladištenje kamene vune koja je upila vlagu, postavljanje u uvjetima visoke vlage pa na sve to zadihtavanje ljepilom mrežicom = problemi, kod stiropora toga nema).

Dakle da se vratim na ono što sam gore napisao. Radi se o tavanu(sistem gredice betonska ploča) iznad kojeg je neizolirano krovište sistem crijepa "na letve". Ali uopće nebitno. Može biti i podaskano sa letvom i kontraletvom...

Pričekat ljeto da se tavanska betonska ploča do ibera fino osuši, da svaka kap vlage iz golog betona ispari i na to primjenit gornju proceduru. Naravno tko želi može stavit i EPS različitih vrsta i granulacije. Uopće nije bitno...

Ajdmo svi skupa zdravo promisliti i prodiskutirat dvije varijante.

Zamislite sljedeće sendviče:

1. Varijanta ono moje gore napisano(što navodno ne valja):
- PU Pjena drito na beton prešprican impregnacijom i na to
- Stiropor/Stirodur (meko-tvrdo zavisno što tko preferira )
- Spužvica za laminat (može i ne mora)
- OSB Ploča(laminat ili ostalo po želji)

2. Varijanta sa vunom(dakle po PS-u):
- Na betonsku ploču ispod izolacije ide Parna brana (folija)
- Položena Vuna (staklena, kamena)
- Iznad toga paroporopusna-vodnepropusna folija
- OSB ploče

E sad se vratimo na ovaj komentar:
Quote:
baustelac99 kaže: Pogledaj post
Kao što je rečeno, ovo što je @Srnjak napisao je besmisleno, i treba još jednom ponoviti da je besmisleno jer će ovo netko čitati za 2-3 godine i pomisliti da je to dobra ideja.

Na tavanu uvijek treba nastojati koristiti NEGORIVI materijal gdje god se može.
Pa ako je drvena građa goriva (jer nemamo jeftine zamjene za nju) onda izolacija treba biti negoriva.
Gle ako pukne grom, bude požar i sl. tu te nikakva vuna ne može spasiti... Šteta je napravljena i gradnja ide iznova ako nije izgorilo sve do temelja. Volio bi da objasniš zašto je besmisleno? I ja nisam time dobio samo izolaciju... Dobio sam iskoristivi prostor što se uvelike razlikuje od "samo izoliranog tavana". Ljudi u kuće/stanove umjesto klasične glazure postavljaju stirodur i preko toga drito laminat. Znam hrpu ljudi koji to imaju i svi prezadovoljni... Objasni molim te zašto to ne valja?


Znači o spomenutim sendvičima gore:

I sa jednom i sa drugom solucijom betonska deka više ne diše. A šta bi trebalo tu disat? Dobili smo zaštitnu barijeru na betonsku deku ili bolje reći iskoristivi prostor po kojem možemo hodat, skladištit itd... Dakle barijeru koja na sebe više ne upija vlagu iz negrijanog krovišta(naročito tko ima sistem letva-crijep).

I ono najbitnije, a to je da iz unutarnje grijane strane betonske deke(prostor gdje živimo) više nema toplinskih gubitaka koji su se dešavali kada ste iznad glava imali "frižider" od 0°C koji kad ste zakurili peć(centralno i sl.) i teškom mukom donekle zagrijali taj "frižider" koji je s gornje strane doslovno na sebe navlačio vlagu dok je s donje strane kondenzirao vlagu s obzirom da su se "sudarale" dvije struje hladnog i toplog zraka(plijesan gljivice i ostale gamadi).

Znači o mogućnosti pojave vlage sa unutarnje(grijane) strane betonske deke(kat ispod deke)? Ma kako? Nebi više trebalo biti takvih pojava!
Jer taj prostor sa unutranje strane sad pošto je izoliran s gornje strane treba provjetravati i vlaga iz njega izlazi van kuće ako je prethodno i gore opisano dobro napravljeno.

Ljudi imaju hidroizolacije u vidu V4 ljepenki sa dva sloja na gornjoj tavanskoj ploči (znači full hermetički zatvorena betonska ploča) pa nemaju vlage,a kamo li ovo sve opisano.


Volim kvalitetnu diskusiju i nije da forsiram "da moram biti u pravu". Molim da prodiskutiramo ovo dalje i da probamo donjet logični zaključak zajedno.
Srnjak is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.01.2022., 15:38   #150
Velika večina onoga što si iznio u gornjem postu se ne radi ako se poštuju pravila struke.
To je razmišljanje laika koji ne poznaje građevinsku fiziku, a pozivanje na to da su mnogi tako radili pa je ispalo dobro nije dobar argument.
A kamena vuna propušta vodenu paru, za razliku od EPS-a.

Poslano sa mog SM-G991B koristeći Tapatalk
laguna808 is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.01.2022., 15:48   #151
Quote:
Srnjak kaže: Pogledaj post
To što je fasada od kamene vune ne znači apsolutno ništa i kuća Vam i dalje ne "diše". Isti učinak kao da je i stiropor fasada gore samo prednost što je negorivi materijal.
pošteno, drago mi je da sam konačno saznao pravu istinu, hvala ti na tome

o kakvoj pjeni ispod epsa/xpsa ti pričaš, čemu to?

tko bi normalan trošio novac na spužvicu za laminat ispod osb ploča na nestambenom tavanu?

i zadnje, u varijanti s vunom - polažeš ju direktno na beton, nikakva parna brana ne ide ispod vune ni u kojem slučaju jer se postiže upravo suprotan efekt od onog kojeg dobivaš stavljanjem vune (ponavljam - paropropusnost!), a također nema potrebe ni za paropropusno-vodonepropusnom folijom jer već imaš dvostruko krovište (crijep-kontraletva-letva-krovna folija-daska).

uostalom, ako pišeš da prvo ide parna brana pa vuna, koja je svrha te paropropusne folije i znad vune - ako pare u vuni nema?

istovremeno, ne treba ti nikakva vodonepropusna folija preko vune jer ako krovište i propusti, ta voda će ionako naći svoj put do vune. nemaš čime zabrtviti spojeve te čuvene paropropusno-vodonepropusne (krovne folije), a nije pod kutem kao što je na krovu pa da je jednostavno preklopiš.

na kraju cijele priče si spomenuo grom. slažem se, ako sve izgori, svejedno je imaš li na tavanu eps, xps ili vunu. u izostanku kvalitetnih argumenata nemoj posezati za očitim činjenicama koje nemaju veze s temom - izolacijom poda tavana.
mikislavac is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.01.2022., 16:20   #152
@srnjak
Vidim da apsolutno nemaš pojma o građevinskoj fizici.
Što se tiče groma, u pravu si, ako udari grom vjerovatno neće biti spasa.
Međutim, većina požara na kućama nastaje zbog dimnjaka i neispravnih električnih instalacija.
meni nije svejedno dali iznad glave imam 20m3 gorivog materijala (koji uz to gori crnim dimom) ili imam negorivu kamenu/staklenu vunu.

https://www.youtube.com/watch?v=px6MLoNiieQ
https://www.youtube.com/watch?v=CLdAdpYAYlY


@mikislavac
Slažem se sa svime što si napisao.
baustelac99 is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.01.2022., 16:40   #153
Quote:
mikislavac kaže: Pogledaj post
pošteno, drago mi je da sam konačno saznao pravu istinu, hvala ti na tome

o kakvoj pjeni ispod epsa/xpsa ti pričaš, čemu to?

tko bi normalan trošio novac na spužvicu za laminat ispod osb ploča na nestambenom tavanu?

i zadnje, u varijanti s vunom - polažeš ju direktno na beton, nikakva parna brana ne ide ispod vune ni u kojem slučaju jer se postiže upravo suprotan efekt od onog kojeg dobivaš stavljanjem vune (ponavljam - paropropusnost!), a također nema potrebe ni za paropropusno-vodonepropusnom folijom jer već imaš dvostruko krovište (crijep-kontraletva-letva-krovna folija-daska).

uostalom, ako pišeš da prvo ide parna brana pa vuna, koja je svrha te paropropusne folije i znad vune - ako pare u vuni nema?

istovremeno, ne treba ti nikakva vodonepropusna folija preko vune jer ako krovište i propusti, ta voda će ionako naći svoj put do vune. nemaš čime zabrtviti spojeve te čuvene paropropusno-vodonepropusne (krovne folije), a nije pod kutem kao što je na krovu pa da je jednostavno preklopiš.

na kraju cijele priče si spomenuo grom. slažem se, ako sve izgori, svejedno je imaš li na tavanu eps, xps ili vunu. u izostanku kvalitetnih argumenata nemoj posezati za očitim činjenicama koje nemaju veze s temom - izolacijom poda tavana.
Ti isto ne čitaš već se samo nepotrebno uzbuđuješ i ne diskutiraš o onome što je navedeno i postavljeno za diskusiju. Vršiš napad, a ne vodiš diskusiju.
Dakle...
Netko pametno iskoristi tavanski prostor jer mu treba za štošta nešto. Ima stotine namjena... To radi onaj kojemu tavanski prostor treba.

Netko želi skalameriju sa stazicama i neiskoristiv prostor. Ima i takvih...

Na drugo pitanje ti očito nema smisla odgovarat. Možda skužiš ako pročitaš i razmisliš...


Treće... Ja sebi sa vunom nisam radio, ali da radim razmišljam slično kao i ti što se tiče postavljanja te vune..., ali ono što sam napisao je preporučeno na više stranica proizvođača vune(dakle po pravilu struke) dok neke Vune već imaju takav zaštitni donji sloj koji se polaže na beton.

I opet ne kužiš poantu... Dao sam ti dva tipa završene izolacije betonske tavanske ploče koje su završene sa ciljem da se ima kvalitetan, prohodan i iskoristiv tavanski prostor(nije toliko bitno u toj priči kako ćeš stavljat folije ili spužvice i dal češ ih uopće stavljat).

S obzirom da je spomenuto da je moj način loš jer tobože "Paropropusnost".. Buuu!

Gdje će ti vuna propustiti paru kroz betonsku ploču ako si napravio iskoristivi tavanski prostor sa završnim OSB pločama?(znači još jednom ne govorim o tvom tipu neiskoristivog tavanskog prostora već iskoristivom).

I nije svaki krov daska/letva/kontraletva već je najmanje 50% krovišta i dalje sistem letva/crijep i tu ne možeš svoju logiku primjenit...


Quote:
laguna808 kaže: Pogledaj post
Velika večina onoga što si iznio u gornjem postu se ne radi ako se poštuju pravila struke.
To je razmišljanje laika koji ne poznaje građevinsku fiziku, a pozivanje na to da su mnogi tako radili pa je ispalo dobro nije dobar argument.
A kamena vuna propušta vodenu paru, za razliku od EPS-a.

Poslano sa mog SM-G991B koristeći Tapatalk
Quote:
baustelac99 kaže: Pogledaj post
@srnjak
Vidim da apsolutno nemaš pojma o građevinskoj fizici.
Što se tiče groma, u pravu si, ako udari grom vjerovatno neće biti spasa.
Međutim, većina požara na kućama nastaje zbog dimnjaka i neispravnih električnih instalacija.
meni nije svejedno dali iznad glave imam 20m3 gorivog materijala (koji uz to gori crnim dimom) ili imam negorivu kamenu/staklenu vunu.

https://www.youtube.com/watch?v=px6MLoNiieQ
https://www.youtube.com/watch?v=CLdAdpYAYlY


@mikislavac
Slažem se sa svime što si napisao.
Hmmm... Dobro... Nemam pojma, ali mi Vi stručnjaci niste argumentirano ništa odgovorili na zadanu temu..., a to je zašto ne napraviti onako kako sam napisao u postu 143? Paropropusnost? Požari? Ja sam iznio svoje argumente zašto smatram da je moj način dobar i obrazložio. Čekam...
Srnjak is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.01.2022., 17:34   #154
pokušavam ne generalizirati, već sam u ovoj temi našao korisne informacije, napravio sebi u SSM varijanti prema prijedlozima nekih od starijih forumaša te sad nakon 2 godine kako sam preselio u kuću dijelim svoja iskustva.

Quote:
Srnjak kaže: Pogledaj post
Gdje će ti vuna propustiti paru kroz betonsku ploču ako si napravio iskoristivi tavanski prostor sa završnim OSB pločama? (znači još jednom ne govorim o tvom tipu neiskoristivog tavanskog prostora već iskoristivom).
u pravu si, ako je cijela ploča pokrivena vunom, a preko te vune su OSB ploče (koje su izrazito slabo paropropusne), tada cijela priča gubi smisao, ali ostaje prednost negorivosti vune.

ista je priča s fasadom i to u slučaju kad se ljudi odluče na vunu i onda uzmu jeftini završni sloj jer nemaju ili nedaju pare za silikonski.

kod sebe sam napravio kompromis: jeftina i paropropusna izolacija poda tavana. iznad obje kupaonice, iznad kuhinje i svih spavaćih soba imam vunu (logika i mjerenja mi govore da su to mjesta gdje ima najviše vlage u kući), a iznad hodnika i garaže (~35m2) sam posložio 30cm epsa + OSB da mogu hodati po tome.
mikislavac is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.01.2022., 17:13   #155
mislim da Srnjak ima pravo glede paropropusnosti vune - to je marketing jer kroz 20cmbetona+15cm vune para ne prolazi.

Tražio sam podatak koliko vode može proći kroz m2 ali negdje ga ne nalazim. Također ako je vuna paropropusna to također znači da vlaga može izvana doći unutra.

za izolaciju poda ja bih išao na vunu zbog požara ili eventualno EPS ako preko toga ide betonska glazura.

vunu bi svakako zatvorio čeličnom mrežicom ili betonskom glazurom zbog glodavaca:






jumpbyte is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.01.2022., 11:05   #156
Kako nebi prolazila? Pa nije beton vodonepropusan, inače se nebi radila hidroizolacija na ravnim krovovima.
pero21 is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.01.2022., 14:24   #157
To ti nije za usporedbu jedno je para iznutra, a drugo voda izvana.
extract is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.01.2022., 15:54   #158
I šta bude kad para nema gdje otići?
pero21 is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.01.2022., 17:04   #159
Quote:
pero21 kaže: Pogledaj post
Kako nebi prolazila? Pa nije beton vodonepropusan, inače se nebi radila hidroizolacija na ravnim krovovima.
nije naravno ali koliko pare može proći kroz 1m2 zida od 20cmbetona+15cm vune+žbuka?

Quote:
extract kaže: Pogledaj post
To ti nije za usporedbu jedno je para iznutra, a drugo voda izvana.
vani može biti vlaga 90%, a unutra 30% i po fizici vlaga prodire unutra.

Quote:
pero21 kaže: Pogledaj post
I šta bude kad para nema gdje otići?
para se izvlači provjetravanjem bez obzira na fasadu. Pa ovi monažni zidovi imaju kamenu vunu ali u sendviču od folije znači paropropusnost je 0.
jumpbyte is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.01.2022., 00:09   #160
Piše ovdje za one koji misle stavit stiropor >
https://www.austrotherm.ba/primjena/...uspratna-ploca

"Višeslojnim (npr. 2-slojnim) postavljanjem termoizolacije postižete to da EPS-ploče iz gornjeg sloja, poprečno postavljene u odnosu na one iz donjeg sloja, "preklapaju" fugne (spojeve ploča u donjem sloju). To doprinosi monolitnosti termoizolacije. Osim toga, ukoliko je termoizolacija višeslojna (a samim tim i "deblja"), ne morate prije njenog postavljanja da na armirano-betonsku ploču postavljate PE-foliju (koja ima funkciju tzv. "parne brane" koja sprečava nastanak kondenzata). Razlog za to je činjenica da EPS-sloj većih debljina posjeduje dovoljnu otpornost na difuziju vodene pare (kondenzata)."
frane1012 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 03:05.