Natrag   Forum.hr > Društvo > Politika > Europska unija

Europska unija Ujedinjeni u različitosti

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 15.09.2010., 10:22   #21
Quote:
PoliJones kaže: Pogledaj post
http://www.tportal.hr/biznis/gospoda...Gvatemala.html

Izdvajam ipak ovo:

Na globalnoj ljestvici vodeću poziciju zadržala je Švicarska. SAD je pao za dva mjesta (na četvrtu poziciju), a kao glavni razlozi navode se rastući proračunski manjak, razvoj situacije na financijskom tržištu, korporativnoj etici te povjerenje koje kompanije i građani iskazuju prema vladi.

Švedska, druga na globalnoj listi konkurentnosti, napredovala je za dva mjesta zahvaljujući transparentnoj i učinkovitoj vladi i visokoj korporativnoj etici.


Eto. A naši korporativni lavovi/Tuđmanminderi su tvrdili kako Švedska sa svojom socijalnom politikom ne može više tako dalje. Da će morati činiti drastične rezove jer gubi konkurentnost.
Kao što vidimo, popela se za dva mjesta gore, a zadržala je i dalje visoku socijalnu politiku.
Svedska svoju konkurentnost ne temelji na socijali vec na nizu drugih faktora koje je nemoguce kopirati ili prenijeti, vjeruj mi da znam o cemu pricam jer Svedsku dosta dobro poznajem iz prve ruke. Socijalna komponenta je nastala kao posljedica njihovog razvoja, a ne obrnuto. Necu ulaziti dublje u pricu, ali u Svedskoj je prisutan trend smanjivanja socijalne komponente/poreza vec dugo vremena. Nadalje, svedske multinacionalne kompanije svoj rast takodjer zasnivaju na jeftinoj radnoj snazi s istoka bez koje ne bi mogle postojati. Broj radnika u Svedskoj radikalno smanjuju, a mnoge i propadaju (vidi pod Volvo). Svedska prosperira na dobrom upravljanju akumuliranim kapitalom, i sto je jos vaznije - akumuliranim znanjem. Pogledaj malo 20. stoljece i sto su oni radili dok je ostatak Europe dva puta, a mi i tri, ratovao.
__________________
Guggenheim: Mala, u zapadnom svijetu uglavnom prezirana polubalkanska drzava, izabrala je "ustogljenog" i mirnog predsjednika, koji je najvjerojatnije, po sveukupnom akademskom obrazovanju, najjaci predsjednik na svijetu.
despot is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.09.2010., 10:27   #22
Quote:
mg-press kaže: Pogledaj post
Vraćam se na početak; Amerikanci su uvijek zezali Šveđane da će njihova socijalna politka progutati ekonomiju; ali negdje sam jednom naišao (mislim da je bio The Economist prije 3-4 godine) na jednu statistiku po kojoj je Švedska u 50 godišnjem razdoblju po mnogim parametrima ostvarila brži rast i razvoj od Amerike (detalje više ne pamtim).
Pa tu si u pravu, Švedska je kroz dug period 1870-1950 imala najveću stopu rasta osobnog dohotka na svijetu te se uzdigla iz relativno siromašne u jednu od najbogatijih država svijeta. No to je bilo prije njihovih socijalnih reformi u stvari, 1950. je udio državne potrošnje u GDPu u Švedskoj bio manji nego u SADu.
clouseau is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.09.2010., 01:54   #23
Quote:
Halo Effect kaže: Pogledaj post
Znači predviđaš skori krah amerike??
Ne, jer u Americi (SAD) međurasni brakovi čine zanemarivu manjinu, a među njima su pak oni koji daju kvalitetno potomstvo (bjelačko- istočnoazijski) u većini.

Ništa od "pocrnjavanja" SAD, pogotovo uz Latinose od kojih je preko 50% bjelačko, a prosjek im je šestero djece.
Hroboatos is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.09.2010., 10:41   #24
Quote:
Hroboatos kaže: Pogledaj post
Ne, jer u Americi (SAD) međurasni brakovi čine zanemarivu manjinu, a među njima su pak oni koji daju kvalitetno potomstvo (bjelačko- istočnoazijski) u većini.

Ništa od "pocrnjavanja" SAD, pogotovo uz Latinose od kojih je preko 50% bjelačko, a prosjek im je šestero djece.
o tomu koliko su latinosi bjelci bi se dalo raspravljat. u latinskoj ameici se castizo, quadron i sl. često samoizjašnjavjau kao bjelci. 82% portorikanaca se izjašnjava kao bjelci, a svi su redom mix.
no u svakom slučaju, pretežno jesu bjeih korijena. uz njih, SAD prima istočne azijce, a toga se ne treba bojati, sposobni, marljivi, vrijedni ljudi, civilizacija s tradicijom i ponovno u uzletu.
divizija is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.09.2010., 13:54   #25
Quote:
Hroboatos kaže: Pogledaj post
Ne, jer u Americi (SAD) međurasni brakovi čine zanemarivu manjinu, a među njima su pak oni koji daju kvalitetno potomstvo (bjelačko- istočnoazijski) u većini.

Ništa od "pocrnjavanja" SAD, pogotovo uz Latinose od kojih je preko 50% bjelačko, a prosjek im je šestero djece.
niti jedna zemlja lat amerike nema birth rate niti blizu 6

najveci birth rate na svijetu je 7.19

uzmimo u obzir da se u US najvise useljavaju meksikanci (2.20) portorikanci (1.83) te kubanci (1.66) to su statistike iz NJIHOVIH zemalja, ali kod tih latinosa u US b. rate je jos manji
__________________
Sve što je zbilja veliko i nadahnuto stvaraju pojedinci koji mogu djelovati u slobodi. Albert Einstein
_Bea_ is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.09.2010., 14:27   #26
zapravo je u prvoj generaciji nešto veći nego u matičnim zemljama, ali dugoročno je manji.
divizija is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.09.2010., 17:40   #27
Quote:
Hroboatos kaže: Pogledaj post
Ne, jer u Americi (SAD) međurasni brakovi čine zanemarivu manjinu, a među njima su pak oni koji daju kvalitetno potomstvo (bjelačko- istočnoazijski) u većini.

:
Na temelju čega si ti procijenio kvalitetu potomstva?
__________________
https://www.youtube.com/watch?v=bMdeg-WKt1U
soks is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.09.2010., 18:49   #28
Quote:
_Bea_ kaže: Pogledaj post
niti jedna zemlja lat amerike nema birth rate niti blizu 6

najveci birth rate na svijetu je 7.19

uzmimo u obzir da se u US najvise useljavaju meksikanci (2.20) portorikanci (1.83) te kubanci (1.66) to su statistike iz NJIHOVIH zemalja, ali kod tih latinosa u US b. rate je jos manji
Ovo što ti spominješ nije birth rate, već fertility rate. A što se tiče latinosa u US njihova stopa fertiliteta je viša nego u većini zemalja latinske Amerike. Negdje oko 2,8.

Bubba Zanetty is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.09.2010., 19:13   #29
Quote:
despot kaže: Pogledaj post
vjeruj mi da znam o cemu pricam jer Svedsku dosta dobro poznajem iz prve ruke.
"Vjeruj mi da znam o čemu pričam" na žalost nije ARGUMENT.



Quote:
Socijalna komponenta je nastala kao posljedica njihovog razvoja, a ne obrnuto. Necu ulaziti dublje u pricu,
Nevjerojatni ste.
Prvo moderator potpuno okrene naopačke moj naslov teme, izvrne smisao posta, a sad i ti...
NISAM NAPISAO da je Švedska razvijena ZATO što ima dobru socijalu, nego sam napisao da USPRKOS dobroj socijali, ta zemlja ima VISOKU KONKURENTNOST.
Počet ću sumnjati da NAMJERNO izvrčete ono što sam postavio kao temu.




Quote:
Svedska prosperira na dobrom upravljanju akumuliranim kapitalom, i sto je jos vaznije - akumuliranim znanjem. Pogledaj malo 20. stoljece i sto su oni radili dok je ostatak Europe dva puta, a mi i tri, ratovao.
Eh! Pa to sam i sam napisao. A što se tiče ratovanja, samo Hrvat ratuje totalno BEZVEZE.
PoliJones is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.09.2010., 06:28   #30
Quote:
soks kaže: Pogledaj post
Na temelju čega si ti procijenio kvalitetu potomstva?
Po zubima. Zubi se gledaju...
__________________
I HATE THE PEOPLE WHO LOVE ME AND THEY HATE ME!
Halo Effect is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.09.2010., 08:02   #31
Quote:
PoliJones kaže: Pogledaj post
A što se tiče ratovanja, samo Hrvat ratuje totalno BEZVEZE.
PoliJones,

Ova konstatacija je uvredljiva, a može biti i trollanje. Međutim može biti i osobni stav. Ovog puta tretiram je kao osobni stav pa je neću sankcionirati, no budeš li je ponavljao u trollerskom kontekstu sa ciljem "podbadanja" drugih sugovornika, osobito branitelja - tada će biti sankcionirana kao "teško trollanje" (100 bodova, izravni ban).

Što se naslova tiče, jel' tebi netko zabranio da se, ako si bio nezadovoljan promijenjenim naslovom, obratiš Moderatoru i da se dogovorimo oko nečeg prikladnijeg? Naslov je promijenjen jer iz prve verzije neupućenim posjetiteljima (dakle onima koji nisu "ušli" u temu, nego samo čitaju naslove) nije moglo biti jasno o čemu u njoj pričamo. Dakle isključivo iz tehničkog razloga.

Zahvaljujem,

PL

Zadnje uređivanje PowerLock : 17.09.2010. at 08:12.
PowerLock is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.09.2010., 13:56   #32
Quote:
PoliJones kaže: Pogledaj post
http://www.tportal.hr/biznis/gospoda...Gvatemala.html

Izdvajam ipak ovo:

Na globalnoj ljestvici vodeću poziciju zadržala je Švicarska. SAD je pao za dva mjesta (na četvrtu poziciju), a kao glavni razlozi navode se rastući proračunski manjak, razvoj situacije na financijskom tržištu, korporativnoj etici te povjerenje koje kompanije i građani iskazuju prema vladi.

Švedska, druga na globalnoj listi konkurentnosti, napredovala je za dva mjesta zahvaljujući transparentnoj i učinkovitoj vladi i visokoj korporativnoj etici.


Eto. A naši korporativni lavovi/Tuđmanminderi su tvrdili kako Švedska sa svojom socijalnom politikom ne može više tako dalje. Da će morati činiti drastične rezove jer gubi konkurentnost.
Kao što vidimo, popela se za dva mjesta gore, a zadržala je i dalje visoku socijalnu politiku.
Očito da može. Ta protokapitalistička mantra da socijalna država ne može biti konkurentna - to se može prodati još samo Hrvatima, putem EPH medija.

Osim toga, kod nas se socijana država poistovjećuje s ogromnim državnim aparatom i uhljebljivanjem ljudi. Nije ideja o sosijalnoj državi kriva što su je Balkanci pretvorili u sprdnju, nego Balkanci.
schmokljan is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.09.2010., 14:24   #33
Švedska je svijetli primjer superiornosti kapitalizma.Kapitalizam je njima omogućio socijalnu državu koja nije teret uspješnima i sposobnima.Istina ne razumijem njihovu potrebu da hrane parazite koji su njihovu socijalnu državu proepznali kao slabost pa idu tamo po "kruha bez motike" i sl.izreke.Ali to je njihova stvar,dok je njima dobro sve je super.
Humphrey is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.09.2010., 14:28   #34
Quote:
Humphrey kaže: Pogledaj post
Švedska je svijetli primjer superiornosti kapitalizma.Kapitalizam je njima omogućio socijalnu državu koja nije teret uspješnima i sposobnima.Istina ne razumijem njihovu potrebu da hrane parazite koji su njihovu socijalnu državu proepznali kao slabost pa idu tamo po "kruha bez motike" i sl.izreke.Ali to je njihova stvar,dok je njima dobro sve je super.
Ovo je na razini izjave lokalnog pijanca kad je pročitao da vlasnik DM-a svoje poslovanje temelji na natprosječno plaćenom i zadovoljnom radniku - a kol'ko bi tek zaradio da ih manje plaća, jebote.
schmokljan is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.09.2010., 16:13   #35
Quote:
schmokljan kaže: Pogledaj post
Ovo je na razini izjave lokalnog pijanca kad je pročitao da vlasnik DM-a svoje poslovanje temelji na natprosječno plaćenom i zadovoljnom radniku - a kol'ko bi tek zaradio da ih manje plaća, jebote.
Ovo je na razini forumaša koji očito ne razumije ili točnije ne želi razumijeti nečiji upis a sve kako bi jeftino poentirao sa nekom priglupom doskočicom,pričicom o lokalnim pijancima.Zar nisam barem zavrijedio neku Krležinu mudrost?

Eto što se dogodi kad pohvališ Švedsku.
Humphrey is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.09.2010., 17:32   #36
Quote:
Humphrey kaže: Pogledaj post
Ovo je na razini forumaša koji očito ne razumije ili točnije ne želi razumijeti nečiji upis a sve kako bi jeftino poentirao sa nekom priglupom doskočicom,pričicom o lokalnim pijancima.Zar nisam barem zavrijedio neku Krležinu mudrost?

Eto što se dogodi kad pohvališ Švedsku.
Nisi. Švedska je svijetli primjer zato što brine za svoje ljude. Očuvano je društveno tkivo. A i isplati se.

Recimo - SAD ima 2.2 milijuna zatvorenika koji godišnje koštaju državu 60 milijardi $. Švedska ih ima manje od 5 tisuća. Neka švedski zatvorenik košta državu jednako kao i američki - dakle zatvorenici koštaju Švedsku nekih 140 milijuna $. To ti je to - ono što je Amerika uštedjela nebrigom za svoje ljude - popuši u zatvorskom sistemu i još malo više. Švedska pak, brinući za svoje ljude, osim što stvara sretnije građane, što i jest posao države, uštedi i novce.

I to je to. Isplati se skrbiti za ljude, samo je nekima to teško shvatiti.
schmokljan is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.09.2010., 17:56   #37
I svu tu brigu joj omogućuje kapitalizam.Bez kapitalizma Švedska bi bila zemlja barbara koji kolju ljude za haringu.A SAD je omogućio dobar život mnogim šveđanima kroz povijest ali ne znam koliko je tih obespravljenih amerikanaca potražilo novi život u Švedskoj?Istina glupi amerikanac vjerojatno ne bi znao doći do Švedske ali to je sada druga priča.
Humphrey is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.09.2010., 18:04   #38
To ti je priča o kokoši i jaju - socijalna država je neodvojivi dio švedskog kapitalizma i on kao takav ne bi postojao da nema tu socijalnu komponentu.

Ako još jednom pročitaš možda uočiš da nigdje nisam sporio kvalitetu švedskog kapitalizma, nego sam samo davao do znanja da Švedskoj socijalna skrb nije teret, nego dodatna vrijednost.
schmokljan is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.09.2010., 18:24   #39
Quote:
schmokljan kaže: Pogledaj post
To ti je priča o kokoši i jaju - socijalna država je neodvojivi dio švedskog kapitalizma i on kao takav ne bi postojao da nema tu socijalnu komponentu.

Ako još jednom pročitaš možda uočiš da nigdje nisam sporio kvalitetu švedskog kapitalizma, nego sam samo davao do znanja da Švedskoj socijalna skrb nije teret, nego dodatna vrijednost.
Razumijem ja što si ti htio reći i ja nisam nigdje sporio uspješnost i kvalitetu njihove socijalne države nego sam ako malo bolje pročitaš doveo u pitanje njihovu po meni glupu toleranciju onih koji su njihovu socijalnu državu prepoznali kao slabost preko koje mogu doći do "kruha bez motike".Ali sam i napisao da dok je njima sve super ja sa tim nemam problema.
Humphrey is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.09.2010., 18:31   #40
Quote:
Humphrey kaže: Pogledaj post
I svu tu brigu joj omogućuje kapitalizam.Bez kapitalizma Švedska bi bila zemlja barbara koji kolju ljude za haringu.A SAD je omogućio dobar život mnogim šveđanima kroz povijest ali ne znam koliko je tih obespravljenih amerikanaca potražilo novi život u Švedskoj?Istina glupi amerikanac vjerojatno ne bi znao doći do Švedske ali to je sada druga priča.
Ameri su poput tebe zatupljeni kapitalističkom propagandom pa padaju u trans na sam spomen socijale.
U Americi su najžešći protivnici socijalnih prava,antikomunisti i glasači republianske stranke upravo oni koji bi imali najviše koristi od socijale oni "rednecksi" koji žive u kamp kućicama.

Zadnje uređivanje zaratustra1 : 17.09.2010. at 19:59.
zaratustra1 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 16:16.