Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo > Prekršajno i kazneno pravo

Prekršajno i kazneno pravo Prometni prekršaji, istrage, pretrage i pregledi, zatvor, novčane kazne i dr.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 28.04.2012., 10:41   #301
Može, samo on nije napisao zašto bi ih tužio.Da li uopće nije počinio prekršaj iz JRiM-a ili on smatra da nije pa onda ispada da uopće nije počinio prekršaje i nije trebao bit priveden zbog sumnje da će i dalje nastavit s prekršajima i zadržan do iztrežnjenja ili pijan nije bio svjestan svoga ponašanja pa je "zaboravio" kako se ponašao vani i u postaji.Nismo bili tamo pa ne znamo točno što se i kako dogodilo.
__________________
Demokracija je kad poštuješ Zakone iako se sa njima ne slažeš.
sivkić is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.04.2012., 15:25   #302
U svakom slučaju, bio kriv za prekršaj ili ne, ima pravo na sudsku zaštitu od policijskog postupanja. Naravno, ako su policajci postupili zakonito i opravdano, presuda će biti oslobađajuća.
drot13 is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.04.2012., 15:47   #303
dobar dan
vidim da ljudi imaju slicne probleme, naime sinoc nas je zaustavila policija sjedili smo na stepenicama pred ulazom u jednu zgradu kao zbog remecenja javnog reda i mira(makar ja smatram a i ljudi koji su bili samnom da nismo remetili javni red i mir opravdavam njihovo ponasanje), problem je sto nisu imali potpunu opremu nisu imali kapu (sva cetvorica) i prema tome nam se ne bi smjeli uopce obracat sao osobe na duznosti i kao drugo zahtjevao sam broj znacke no oni su mi je odbijali dati dok ne zapisu sva imena a prema zakonu bi mi trebali pokazati znacku prije obavljanja ikakvih postupaka...i stvar je u tome da bi ih ja prijavio jer mi je stvarno dosta da me legitimiraju svako malo u nepotpunoj odori i ponasaju se prema nama ko da smo propaliteti...i da napomenem priznajem bio sam pod utjecajem alkohola i oni su me to pitali i ja sam odgovorio potvrdno tako da smatram da nemam sanse da ulazim u kakvu privatnu tuzbu i nesto ali i ih htio nekako prijaviti i da imam 5 svjedoka koji ce potvrditi da nisu bili u opremi a ovo odbijanje davanja broja znacke sam ja na njih dvoje jer su me izdvojili od njih i odveli iza kombija da malo popricamo
beli-ka is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.04.2012., 16:05   #304
a sta sve necu procitati ovdje iako rijetko dodjem

postovani beli-ka, imali sluzbenu kapu ili ne to ih ne moze i ne treba sprijeciti da postupaju po zakonu, bolje receno to nije tvoj problem, jelte, ako ti bas smeta mozes se zaliti u policijskoj postaji da su policajci bili nedolicno odjeveni i to je sve, prekrsaj (ako je bio) i dalje ostaje.

Nadalje, sluzbena znacka (bar u vrijeme kad sam jos bio u RH) je istaknuta na sluzbenoj odori tako da ne vidim niti jedan razlog zasto bi tebi i slicnima policajac trebao na vas zahtjev istu gurnuti pod nos kako bi je bolje vidjeli. Ispricavam se ako se u medjuvremenu odora promjenila i sluzbena znacka vise nije obavezna biti istaknuta na istoj mada cisto sumnjam.
Wogy is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.04.2012., 16:07   #305
Quote:
beli-ka kaže: Pogledaj post
… problem je sto nisu imali potpunu opremu nisu imali kapu (sva cetvorica) i prema tome nam se ne bi smjeli uopce obracat sao osobe na duznosti…
Policajac ima jednake ovlasti bio u civilu, djelomičnoj ili potpunoj odori i moraš postupiti po zapovijeđenom.


Quote:
beli-ka kaže: Pogledaj post
… i kao drugo zahtjevao sam broj znacke no oni su mi je odbijali dati dok ne zapisu sva imena a prema zakonu bi mi trebali pokazati znacku prije obavljanja ikakvih postupaka…
Nisi obratio pozornost na sve odredbe tog zakona:
Iznimno, policijski službenik se neće predstaviti na način propisan stavcima 1. i 2. ovog članka, ako okolnosti primjene policijske ovlasti ukazuju da bi to moglo ugroziti postizanje njenoga cilja.



Quote:
beli-ka kaže: Pogledaj post
… ali i ih htio nekako prijaviti…
Kao i svi ostali, možeš se obratiti njihovoj postaji ili upravi, nadležnoj organizacijskoj jedinici kontrole, a možeš ih i privatno tužiti.
drot13 is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.04.2012., 17:22   #306
mene je sam zanimalo dal ih mogu prijavit i prema ovome(http://sindikatpolicije.hr/nosenje-sluzbene-kape/1375/) mogu zbog ne nosenja kape i meni je to dosta jer ocu bar nekak pocet jer mi idu na zivce da nas svaki vikend legitimiraju
beli-ka is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.04.2012., 17:51   #307
Ne, ovo na linku nema veze s time što tebe muči. Nenošenje kape je povreda radne stege i za to ih možeš prijaviti ako želiš.
drot13 is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.04.2012., 18:43   #308
da da shvatio sam odmah da sam krivo protumacio taj dio zakona, no premda danas pu vise ne radi ne stignem...zahvaljujem na pomoc, jako mi je drago da postoje ljudi koji nama ne pravnicima mogu pomoci

Zadnje uređivanje beli-ka : 28.04.2012. at 18:51.
beli-ka is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.04.2012., 19:17   #309
Quote:
drot13 kaže: Pogledaj post
U svakom slučaju, bio kriv za prekršaj ili ne, ima pravo na sudsku zaštitu od policijskog postupanja. Naravno, ako su policajci postupili zakonito i opravdano, presuda će biti oslobađajuća.
Ima pravo dakako ako dokaže njihovo postupanje u postaji u što sumnjam da će proći.Pijan,odbio alkotest...pa ionako nitko ne smatra da je pijan znao i zapamtio sve svoje postupke.

Quote:
Wog Boy kaže: Pogledaj post
.. Ispricavam se ako se u medjuvremenu odora promjenila i sluzbena znacka vise nije obavezna biti istaknuta na istoj mada cisto sumnjam.
Nije se promjenila jer postoje službnene odore na kojima nema tj.uopće nije predviđeno nošenje značke.Nosim takve dijelove godinama i nitko me nikada nije pitao da mu pokažem značku ili iskaznicu vjerovatno zato jer nema cjepidlačenja,zakoni se provode,građanima se sve kulturno objasni (bez obzira na vrijeme), ukaže na propuste ili prekršaje i svi sretni i zadovoljni.S druge strane su osobe koje kada počine prekršaj na sve razne načine žele negirat svoju radnju bez obzira kako policija postupala i bila obučena.
Osnovno pravilo:prema svima postupat jednako bio radnik, nezaposlen, profesor ili direktor-vlasnik bilo koje firme.Napisat svoje a on neka preko veza stornira.

Quote:
beli-ka kaže: Pogledaj post
da da shvatio sam odmah da sam krivo protumacio taj dio zakona, no premda danas pu vise ne radi ne stignem...zahvaljujem na pomoc, jako mi je drago da postoje ljudi koji nama ne pravnicima mogu pomoci
Imaš rok od 30 dana da uputiš predstavku tj.žalbu na postupanje.
Btw trebao si napisat što ste radili i kako se ponašali da odprilike znamo da li ste počinili prekršaj iz JRiM-a ili vi to samo mislite.
__________________
Demokracija je kad poštuješ Zakone iako se sa njima ne slažeš.
sivkić is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.04.2012., 19:30   #310
Quote:
drot13 kaže: Pogledaj post
Nisi obratio pozornost na sve odredbe tog zakona:
Iznimno, policijski službenik se neće predstaviti na način propisan stavcima 1. i 2. ovog članka, ako okolnosti primjene policijske ovlasti ukazuju da bi to moglo ugroziti postizanje njenoga cilja.


Sorry drot možeš molim te ovo malo rastumačiti nije mi baš najjasnije. Ako meni prilazi policajac u nepotpunoj odori, na kojoj nema značke, nemam li ja razlog za posumnjati da li je to stvarno policajac i tražiti da vidim značku?
Pero_Kanister is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.04.2012., 19:37   #311
Možeš, ali i on može odbiti predstaviti se ako bi to predstavljanje ugrozilo postizanje cilja. A što tu smatraš pod "nepotpunom odorom" u smislu u kojem bi te zabrinulo da se radi o lažnom policajcu?
drot13 is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.04.2012., 19:42   #312
Ma dobro to sam tako bubno bzvz, hipotetski samo. ( svašta se u mojoj glavi može događati,ne? )
A kako bi u ovom konkretnom slučaju pokazivanje znače ugrozilo postizanje cilja?
Pero_Kanister is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.04.2012., 19:58   #313
Quote:
drot13 kaže: Pogledaj post
Možeš, ali i on može odbiti predstaviti se ako bi to predstavljanje ugrozilo postizanje cilja. A što tu smatraš pod "nepotpunom odorom" u smislu u kojem bi te zabrinulo da se radi o lažnom policajcu?
Molim bih te jedan primjer gdje te netko zamoli da pokažeš isprave(ako značka nije istaknuta ili si u civilu ) nakon što si ti zatražio njegove, a ti to odbiješ zbog ugrožavanja postizanja cilja. Zaista me zanima koje su to situacije. Mogu si zamisliti niz situacija gdje je predstavljanej besmisleno ali za ovo ne nalazim primjer.
kamenjar1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.04.2012., 20:03   #314
Npr. (mi imali), sin istukao majku i pobjegao. Nije uspio izaći iz zgrade, jer smo mi stajali ispred, pa je bio negdje u hodnicima. Radi se o ogromnoj zgradi, a ovaj je lud i agresivan. I tako mi hodamo po zgradi i cilj nam ga je što prije pronaći. Nemamo kape, a na vestama nema mjesta za značku. Kod legitimiranja nepoznate osobe koju sretnemo, a koja može biti počinitelj kojeg tražimo, svako odugovlačenje u smislu traženja značke i sl. je ugrožavanje postizanja cilja.


P.S.: U civilu, jasno je da ćeš pokazati značu ili ju imati istaknutu na remenu ili oko vrata, jer inače nema nikakvog znaka da si policajac.
drot13 is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.04.2012., 20:25   #315
neki sjedili neki stajali na ulazu pred jednu zgradu...a i zanimljivo je to postizanje cilja jer je on kad je odbio dati broj znacke pregledavao SVAKU osobnu i zapisivao imena u biljeznicu i tek je nakon toga usao u kombi da prica sa postajom i jos je stvar u tome sto sam ja zatrazio broj kad su me udaljili od skupine sto znaci da bi prvotno postizanje cilja bila moja identifikacija a zatim ostalih
beli-ka is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.04.2012., 22:01   #316
Quote:
drot13 kaže: Pogledaj post
Npr. (mi imali), sin istukao majku i pobjegao. Nije uspio izaći iz zgrade, jer smo mi stajali ispred, pa je bio negdje u hodnicima. Radi se o ogromnoj zgradi, a ovaj je lud i agresivan. I tako mi hodamo po zgradi i cilj nam ga je što prije pronaći. Nemamo kape, a na vestama nema mjesta za značku. Kod legitimiranja nepoznate osobe koju sretnemo, a koja može biti počinitelj kojeg tražimo, svako odugovlačenje u smislu traženja značke i sl. je ugrožavanje postizanja cilja.


P.S.: U civilu, jasno je da ćeš pokazati značu ili ju imati istaknutu na remenu ili oko vrata, jer inače nema nikakvog znaka da si policajac.
Osobno sam vjerovao da je najbrži način da se riješiš onog tko inzistira na znački taj da mu je i pokažeš.
kamenjar1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.04.2012., 22:17   #317
a ispravan nacin bi bio prvo pokazati znacku
nije da ima 30 kila pa da ju je tesko vuci sa sobom
ZgSash is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.04.2012., 23:51   #318
Ako sam u odori, a u rukama držim pištolj/palicu/suzavac/lapmu, mislim da nema nikakve potrebe za pokazivanjem značke u toj situaciji.
drot13 is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.04.2012., 00:13   #319
Dobro, značka se i vidi, a broj je toliko da ga čak i ja kratkovidna osoba, mogu bez naočala pročitati s metra ili dva. Mene kad zaustave, prvo što napravim je pročitam i zapamtim broj značke, pa se (ne)ugdono iznenade kad im dođe dopis u postaju!
S druge strane, isprike tipa nema mjesta za značku na vesti su mi toliko jadne i odvratne da nemaš pojma koliko. Stvarno ne možeš očekivati da te netko kome si prišao u civilu ili s nepotpunom odorom i tražš osobnu shvati ozbiljno. Ako sam ja tebi dužan dati osobnu i ti si meni dužan značku na uvid. U običajenim situacijama nema opravdanja da ne pokažeš značku


Uopće nije čudno da se u toj situaciji netko osjeti ugrožen od strane lažnog policajca. Navedeno je modus operandi nekoliko pljački. Na isti način je i novinar iz provjerenog išao i naplaćivao kazne(imao je polcijsku jaknu, tamne hlaće), a značke nije imao nigdje.

Zadnje uređivanje JohnDoe-25 : 29.04.2012. at 00:19.
JohnDoe-25 is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.04.2012., 00:28   #320
Quote:
JohnDoe-25 kaže: Pogledaj post
… pa se (ne)ugdono iznenade kad im dođe dopis u postaju!...
Zašto bi se neugodno iznenadili? Pa broj značke i služi identifikaciji, a piše npr. i na svim pismenima koja ispunjavamo.


Quote:
JohnDoe-25 kaže: Pogledaj post
… S druge strane, isprike tipa nema mjesta za značku na vesti su mi toliko jadne i odvratne da nemaš pojma koliko...
Nije isprika, odora je takva. Uostalom, zašto ne bi bila takva?


Quote:
JohnDoe-25 kaže: Pogledaj post
… Stvarno ne možeš očekivati da te netko kome si prišao u civilu ili s nepotpunom odorom i tražš osobnu shvati ozbiljno...
Policajac u civilu se mora legitimirati značkom, jer se inače ni po čemu ne razlikuje od drugog građanina. A što se tiče policajca u odori, što bi tebi bilo nepotpuna odora? Bez jakne ili kape, ili nešto treće? A i kako je puna odora jamstvo da je to pravi policajac, pa čak i ako ima značku, ako smo već toliko sumnjičavi?


Quote:
JohnDoe-25 kaže: Pogledaj post
… U običajenim situacijama nema opravdanja da ne pokažeš značku...
Potpuno si u pravu. Međutim, u mom slučaju gore, kako ćeš ti procijeniti o koliko neuobičajenoj situaciji se radi? Što se tebe tiče, hodaš svojom zgradom, kao i svaki dan nekoliko puta i prilazi ti policajac koji te želi legitimirati. Je li to uobičajena ili neuobičajena situacija?
drot13 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 17:34.